KLM verwacht herstel na diep dal Economie lenoeming Duisenberg ij ECB was misgreep' Aardbeien uit de kas Philips weigert verder te praten over nieuwe CAO Banken verhogen rentevergoeding op spaarrekeningen Free Record Shop wint marktaandeel Benzineprijs gaat voorlopig alleen maar omhoog :NDERDAG18MEI2000 fashington wijst voorstel Microsoft af gjiMGTON Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft gis- j" ?n voorstellen van softwaregigant Microsoft afgewezen om- - ze slechts 'cosmetisch' zouden zijn. Een rechter oordeelde i 3 april dat Microsoft misbruik maakt van zijn monopoliepo- jzen zo de anti-kartelwetgeving schendt. De overheid vindt 0 yom dat de onderneming moet worden opgesplitst. Afgelo- 1 pwreek deed Microsoft voorstellen om dat te voorkomen, ur de Amerikaanse overheid zegt nu dat die inhoudloos zijn. I Rington houdt daarom vast aan de eis de softwaregigant in i peen te hakken. ieuwe CAO voor kinderopvang '5 j^jK» De nieuwe eenjarige CAO voor de kinderopvang is j nd. De ruim 30.000 werknemers in de kinderopvang krijgen ie procent loonsverhoging per 1 januari 2000. Verder komt er J n structurele eindejaarsuitkering van een half procent. Lei- I jggevenden in de sector krijgen een extra loonsverhoging, jgens CFO-onderhandelaar Bal is de totstandkoming moeilijk [lopen. „We hebben over de groepsgrootte lang gepraat. De rkgevers wilden die grootte er helemaal uit. De werkdruk re ien zou genoeg zijn." Voorheen vielen de werknemers in de ideropvang onder de CAO welzijn. leen opleving in Duitse bouw yjN_z Duitse bouwbedrijven zien ondanks het opleven van de onomie geen toename van de orders en de werkloosheid on- r bouwvakkers neemt zelfs toe. De voorzitter van de branche- ganisatie HDB Walter zei gisteren in Berlijn dat de situatie in loosten dramatisch is. Vorig jaar daalde de omzet daar drie ocent. Alleen overheidsbestedingen dalen niet. In het westen eg de omzet 1 procent, maar in het algemeen is de bouw- anche 'conjunctuurremmer en arbeidsplaatsen vernietiger', iWalter. ransportbedrijf ontslaat havenploeg uhdrecht Europese Waterweg Transporten (EWT) in Zwijn- echt ontslaat de volledige havenploeg van 22 man. De mede- ikers houden zich op de Rotterdamse Maasvlakte bezig met ibeladen van duwbakken met kolen en erts. Volgens de \T-directie is het ontslag van de havenploeg onvermijdelijk ihet voortbestaan van het transportbedrijf niet in gevaar te engen. Het werk wordt voortaan uitbesteed aan derden. FNV mdgenoten eist een stevige onderbouwing van het ontslag en n sociaal plan. De EWT-directie heeft inmiddels toegezegd ïieen ruimhartig sociaal plan te komen. heil Australië wil olievelden ruilen mhaag Shell wil olie- en gasvelden in Australië ruilen tegen ndelen Woodside Petroleum. Shell Australië heeft een belang ii 34,4 procent in Woodside en wil dit via de ruil vergroten tot procent. Woodside, het op één na grootste oliebedrijf in Au- alië, neemt het voorstel in overweging. De waarde van het drijf bedraagt ruim elf miljard gulden. Het aandeel Woodside lot gisteren in Australië zes procent hoger. leeds meer startende bedrijven ihaac In de eerste drie maanden van dit j^ar startte bijna n kwart meer ondernemers een eigen bedrijf dan in dezelfde riode vorig jaar. Beproefden toen nog 15.500 starters hun ge- t dit jaar waren dat er 19.500. Volgens de Vereniging van Ka- ers van Koophandel lopen de starters vooruit op de afschaf- igvan de Vestigingswet. Per 1 januari 2001 hoeven oprichters n nieuwe bedrijven niet meer een middenstandsdiploma te len. In praktijk voldoen zij nu echter veelal al niet meer aan ze eis, aldus de kamers. VB keerde vorig jaar 51 miljard uit sterdam De Sociale Verzekeringsbank (SVB) heeft in 1999 ixn 51 miljard gulden aan pensioenen of uitkeringen verstrekt, urn twee miljard meer dan in het jaar ervoor. De SVB keerde ld uit aan 2,3 miljoen AOW'ers. Ruim 174.000 nabestaanden egen een uitkering en 1,8 miljoen mensen hadden recht op nderbijslag. De uitvoeringskosten stegen met vijf miljoen tot i8 miljoen. In 2002 moet de bank 74 miljoen bijdragen aan be- inigingen in de sociale uitkeringskosten. Inmiddels zijn de 22 itrictskantoren teruggebracht tot nog maar negen vestigin- n. Verder gaat de bank de AOW op een latere datum, de 23ste nde maand, uitbetalen. Dat levert in totaal een rentevoordeel 115 miljoen gulden op. Iranada en Compass gaan samen noen» De Britse concerns Granada (media en hotels) en mpass (catering) gaan fuseren. De fusie waardeert het veel linere Compass op 21,7 miljard gulden. Binnen een jaar ordt de nieuwe combinatie alweer opgesplitst in een hotel lus catering) - en een mediatak. Granada Media krijgt deze mer al een aparte beursnotering. Zowel van Compass als Gra- ida zakte de beurskoers vijf procent in Londen. Beleggers zien impass liever alleen verder gaan. Het concern behoort tot de ootste cateraars ter wereld. In Nederland is het eigenaar van nest en ECS en heeft het een marktaandeel van 25 procent. tnische en autochtone vakbeurs nbosch Komend weekeinde zijn in de Brabanthallen in Den sch 37 etnische en autochtone ondernemingen vertegen- rordigd op de vakbeurs Cultures in Business. De combinatie volgens organisator Chraou niet eerder voorgekomen. De be- ijven met Nederlandse, Turkse, Marokkaanse of Surinaamse htergrond houden zich vooral bezig met juridische en zakelij- (dienstverlening zoals verzekeringen, beveiliging, groothan- i marketing of webdesign. Stuk voor stuk moeten ze volgens iraou over de muur leren kijken. Nederland telt naar schat - 'g 40.000 ondernemingen van allochtone oorsprong. Het gros fit zich vooral op eigen volk. mse ex-president Giscard d'Estaing: s'afp/anp benoeming van Duisenberg topman van de Europese "rale Bank (ECB) was een die deels debet is aan foakte van de euro. Dat zegt franse ex-president Giscard taing vandaag in het week- I Paris Match. Giscard vindt de eerste president iemand 'moeten zijn van wie het in- ationale gezag wordt er- d Giscard zegt het te be tten dat Duisenberg niet de- de autoriteit heeft als zijn «ikaanse collega Green- L olgens de 74-jarige ex-presi- had de leiding van de ECB tanden moeten komen van ex-minister van financiën een groot land of zelfs een "nalig staatshoofd'. En om- de ECB is gevestigd in ntfurt, was het voor een goede verdeling wenselijk ge weest dat de eerste president een Fransman was geworden. Giscard was minister van Fi nanciën en van 1976 tot 1981 president van Frankrijk. Samen met de Duitse bondskanselier Schmidt legde hij de grondslag voor het in 1979 opgerichte Eu ropese Monetaire Stelsel. Maar Frankrijk schoof Jean- Claude Trichet, president van de nationale centrale bank, naar voren. Hij zou medio 2002 Duisenberg opvolgen. Of dal gebeurt is de vraag. Eind vorige maand werd hij in staat van be schuldiging is gesteld in het on derzoek naar financiële mani pulaties bij de vroegere staats bank Crédit Lyonnais. Triche was destijds als hoogste ambte naar op het ministerie van fi nanciën verantwoordelijk voor toezicht op de banken. Topman Van Wijk wil fusie met toekomstige partner Voor de KLM lijkt het diepste dal voorbij. Na een moei lijk jaar ziet topman L. van Wijk reden tot voorzichtig optimisme. Hij verwacht dit jaar een verbetering van het bedrijfsresultaat. Maar vanwege de onzekerheid over de kerosineprijs wilde hij gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers geen concrete winstverwachting uitspreken. Een schommeling van de brandstofprijs kan namelijk al gauw honderden miljoenen guldens voor- of nadeel op leveren, aldus Van Wijk. 209 miljoen gulden. De netto winst kwam uit op acht mil joen. De afslankingsoperatie 'Base line' wordt volgens Van Wijk in middels voortvarend uitge voerd. De in februari aangekon digde maatregelen, waarbij cir ca 2.000 arbeidsplaatsen verval len en diverse routes zijn ge schrapt, moeten de KLM op jaarbasis 700 miljoen gulden opleveren. Voor de reorganisa tie is eenmalig 250 miljoen gul den gereserveerd. Verder gaan twee Boeings 747 in de ver koop. Van Wijk weigerde gisteren in te gaan op berichten in de me dia dat de KLM na de breuk met Alitalia aansluiting zoekt met het veel grotere British Air ways. „Er gaan veel geruchten. amstelveen richard mooyman De kerosine is momenteel nog steeds erg duur, maar de marktomstandigheden zijn vol gens hem licht verbeterd. De overcapaciteit op de voor de KLM cruciale Noord-Atlanti sche routes neemt af, terwijl er meer passagiers en vracht wor den vervoerd en de opbreng sten stijgen. Deze positieve trend werd volgens Van Wijk al waarneem baar in het traditioneel moeilij ke vierde kwartaal van het op 31 maart afgesloten boekjaar. In de 'slechte' maanden januari tot en met maart kon het verlies al enigszins worden beperkt. Dat kon echter niet verhinde ren dat het bedrijfsresultaat over het hele jaar halveerde tot KLM-topman L. van Wijk: „Ik zal nog op allerlei plaatsen worden gezien foto anp olaf kraak Ik ben op verschillende plaat sen gezien en ik zal nog op al lerlei plaatsen worden gezien. Maar ik geef daarop geen com mentaar. We zijn bezig de mo gelijkheden te onderzoeken." We zijn beslist niet wanhopig op zoek naar een nieuwe Euro pese partner, aldus de topman. De KLM is met thuisbasis Schiphol en de Amerikaanse partner Northwest een zeer in teressante kandidaat voor elke alliantie, zo onderstreepte hij. Van Wijk wilde wel kwijt dat de KLM van plan is een volledige fusie aan te gaan met een toe komstige Europese partner. De routenetwerken moeten elkaar zo min mogelijk overlappen. De mislukte samenwerking met Alitalia heeft de KLM ge sterkt in de opvatting dat alleen door een fusie een succesvolle alliantie tot stand kan komen. De KLM is volgens Van Wijk be reid genoegen te nemen met een minderheidspositie in die toekomstige fusiemaatschappij. „Bij een fusie met Alitalia zou dat ook het geval zijn geweest." De KLM zal volgens hem niet verdwijnen omdat luchtvaart- verdragen zijn gebaseerd op nationale maatschappijen. De breuk is volgens Van Wijk definitief, maar hij sloot niet helemaal uit dat de KLM toch weer met de Italianen in zee gaat. „Je moet nooit nooit zeg gen, maar de waarschijnlijkheid is niet erg groot." De kosten van het mislukte avontuur noemde hij 'marginaal'. „Min der dan tien miljoen gulden." Van Wijk probeert verder de 220 miljoen gulden terug te krijgen die is betaald als bijdra ge in de ontwikkeling van het Milanese vliegveld Malpensa. De Nederlandse vliegmaat schappij zegde vorige maand de samenwerking op wegens de voortdurende onzekerheid rond Malpensa en de uitgestel de privatisering van Alitalia. „Het zou er anders op zijn uit gedraaid dat de KLM de verlie zen van Alitalia wegens de pro blemen met Malpensa had moeten aanvullen." Van Wijk vindt niet dat de KLM onbetrouwbaar is door het eenzijdig opzeggen van de alliantie met Alitalia. In het ver leden mislukten al plannen voor nauwe samenwerking met Sabena, British Airways, SAS en Swissair. „Ik heb in Italië ge noeg waarschuwingen gegeven dat ik zo niet door wilde gaan. De breuk was dus te voorzien. Ik heb consistent gehandeld." 'Deukdijen door werken met computer amsterdam anp Langdurig werken aan de pc kan leiden tot 'deukdijen'. FNV Magazine meldt dat de aandoening bij medici be kend is als lipoatrofia semi- circularis. Het uit zich door een soort deuk aan de voor kant van beide bovenbenen. In België hebben bedrijfsart sen in korte tijd 400 gevallen vastgesteld, bijna alleen vrouwen. Aan de huid zelf is niets te zien. Maar op de plekken van de deuken is het onderhuidse vet verdwenen. Het verschijnsel doet zich vooral voor bij mensen die werken met nieuw meubilair en nieuwe computersyste men. Vlaamse onderzoekers denken dat elektromagneti sche velden rond de pc's de oorzaak zijn. Slecht gelei dende bureaubladen zouden elektrostatisch worden gela den. En daar waar de dijen de bureaurand raken, zou den door ontlading onder huidse vetcellen worden aangetast. De deukdij is in Nederland wetenschappelijk nog niet gesignaleerd. TNO Arbeid gaat op onderzoek ochten Op de fruitveiling van het Betuwse Ochten werden gisteren kistenvol verse aardbeien aangevoerd. Ze zijn afkomstig uit de kassen. De prijzen liggen nogal hoog, soms zelfs tot vijf gulden per pond. In het verleden was er veel kritiek op de geringe smaak van kasaardbeien. Volgens kwekers is dat euvel door een speciale wijze van bemesten inmiddels verholpen en zijn ze net zo smakelijk als de soortgenoten van de koude grond. foto anp vi,diphoto eindhoven anp Philips weigert andermaal met de bonden te praten over een nieuwe CAO. Het concern heeft dat gisteren de vakorganisaties laten weten. Een woordvoerster van FNV Bondgenoten heeft woedend en verbijsterd gerea geerd. Volgens haar zijn stakin gen nu onafwendbaar. Het overleg over de CAO voor 38.000 werknemers van het elektronicaconcern liep al eer der vast. Philips wil een vorm van prestatiebeloning invoeren ten koste van de collectieve loonsverhoging. Dat was vooral voor FNV en CNV onverteer baar. Daarop brak de onderne ming het overleg af. Voor FNV en CNV was dat reden om de leden te mobiliseren. Die heb ben inmiddels laten weten be reid te zijn om actie te voeren. Het afgelopen weekeinde for muleerde een commissie, be staande uit deskundigen van Philips, FNV, CNV en de onder handelaars van de twee andere bonden, echter een compro mis. Op basis daarvan waren de den haag gpd De rentevergoeding op spaarrekeningen stijgt. De Rabobank durfde het maandag al aan en verhoogde de tarieven met 0,2 procent. De renteverhoging door de centrale bank in de VS lijkt het startsein voor de hele branche om de vergoedin gen op te schroeven. Door de Ameri kaanse stap zal de marktrente wereld wijd langere tijd hoger zijn. De hoogste rente op Rabo Telesparen bedraagt nu 3,7 procent. Aegon-dochter Spaarbeleg volgde gisteren door de ta rieven ook met 0,2 procent te verhogen. Daar bedraagt het hoogste tarief nu 3,9 procent. Andere banken zeggen dat stij gingen eraan komen. De hoogste vergoedingen die de ban ken nu geven, komen in de buurt van de nieuwe vermogensbelasting. Deze in 2001 ingaande belasting bedraagt vier procent over het vermogen (bezit én rentevergoeding) boven de 37.500 gul den. Als de spaarcenten onder dat be drag blijven, zijn ze belastingvrij. Bij de huidige rentepercentages teren de te goeden boven de 37.500 in, temeer om dat de spaarders ook nog rekening moe ten houden met de inflatie. Naast de spaarrente stijgt ook de hy potheekrente. Afhankelijk van de soort en de looptijd stijgt het tarief 0,1 tot 0,4 procent. Grofweg bedraagt de rente nu 6,6 procent voor leningen met een loop tijd van tien jaar vast met Nationale Hy potheek Garantie. Voor leningen van vijf jaar is het tarief 6,3 procent. Overigens stijgt de debetrente lang niet zo snel als de hypotheekrente. De hypotheekrente voor een vijfjarige le ning liep in één jaar tijd schoksgewijs van 1 naar 1,5 procent op. De vergoe ding op spaarrekeningen 0,3 tot 0,4 pro cent. Volgens woordvoerders van Rabo bank en Postbank zijn de twee rentes banktechnisch verschillend. De rente die huiseigenaren betalen staat voor lange tijd vast. De bank, die zelf moet le nen op de kapitaalmarkt, moet daarbij oppassen dat ze zichzelf niet in de vin gers snijdt. amsterdam anp Free Record Shop, de keten van muziekwinkels, heeft een groter marktaandeel veroverd op de cd-markt. Dat die markt krimpt, heeft volgens topman Breukho ven niets te maken met de ko pieerdrift van de jeugd. „De cd heeft concurrentie gekregen van onder meer mobiele telefo nie en spelcomputers. Een paar jaar geleden was muziek het enige waaraan zij hun geld uit gaven." De jeugd geeft het muziek- geld niet alleen uit aan originele cd's, maar ook aan illegale ko pieën. Dat vindt Breukhoven niet leuk, maar hij ziet het ook niet als gevaarlijk. „Iemand die een gekopieerde cd van Marco Borsato koopt voor vijf gulden zou er toch nooit veertig piek voor uitgeven. Hij is echter wel met muziek bezig en dat is be langrijk. De echte fan wil ge woon het origineel met een ori gineel boekje." Verder heeft het muziekbe- drijf optimaal geprofiteerd van de groei van de verkopen van dvd's, films op schijfjes. „We zien dat consumenten een stuk of twintig films kopen als zij een dvd-speler aanschaffen. Er moet gelijk een begin van een collectie komen." In België en Luxemburg heeft Free Record Shop groei laten zien. In Noorwegen zijn de eer ste tekenen van herstel zicht baar. De prognose was dat het land dit jaar break-even zou draaien. „Er kwamen echter nog wat lijken uit de kast", zegt Breukhoven. „We hopen nu volgend jaar op quitte uit te ko men." In Zuid-Amerika gaat het niet goed. De joint venture met Ceteco draait zo slecht dat in dit half jaar de complete waar dering van 1,5 miljoen is afge schreven. Free Record Shop hoopt voor de zomer de zes megastores van Virgin in Nederland en Bel gië over te nemen en winstge vend te maken. Echt enthousi ast over internet als verkoop middel is Breukhoven niet. „Jongeren willen winkelen en niet via de pc een cd'tje bestel len. Dat is meer iets voor twee verdieners die niet van shop pen houden. Dat het internet- Jongeren willen winkelen volgens Fred Record Shop-topman H. Breuk hoven. foto anp koen suyk bedrijfje CDNow bijna failliet is, half jaar met een nieuwe site", zegt genoeg." legt Breukhoven uit. „Het heeft Free Record Shop haalt onge- geen zin er tien miljoen in te veer 0,5 procent van de omzet steken en er na een paar jaar uit internet. De investeringen achter te komen dat de tech- zijn marginaal. „We komen elk niek verouderd is." ACHTERGROND DEN HAAG PEET VOGELS bonden bereid weer met Philips te praten. Philips verwijt de bonden dat ze de tekst van dat compromis op een verkeerde manier uitleggen. Vandaag zouden de partijen weer praten. Philips wil echter eerst helderheid. Het bedrijf hoopt medio volgende week weer met elkaar aan tafel te zit ten. De woordvoerster van FNV beticht Philips van onbetrouw baar gedrag. Volgens haar zijn de bonden door het concern 'belazerd'. CNV-bestuurder Bogaard zegt dat de rapen gaar zijn. „We hebben ons in alle mogelijke bochten gewrongen en veel moeten slikken om toch te kunnen instemmen met het compromis. En nu doet Philips dit." Van der Hout van de Vereni ging van Hoger Philips Perso neel verdenkt Philips ervan dat het bedrijf absoluut wil vast houden aan prestatiebeloning. Volgens hem dreigt de onder handelaar van Philips, De Haas, vast te lopen in zijn eigen tni kendoos. Alleen De Unie heeft enig begrip voor het bedrijf. Vakbond vindt vraag lonen te matigen irreëel amsterdam anp FNV en CNV wijzen het verzoek om loonmatiging dat president Wellink van De Nederlandsche Bank gisteren deed met kracht van de hand. Wellink vreest dat de lastenverlichting die het nieuwe belastingplan volgend jaar met zich meebrengt voor een nieuwe loon- en prijsexplo- sie zorgt. Hij is bang voor over verhitting van de economie. Het CNV noemt zijn pleidooi voor een loonsverhoging vol gend jaar van 1,5 procent ver af van de werkelijkheid. De FNV zegt zich bij de vaststelling van de looneis niet te laten leiden door het nieuwe belastingplan. De economische ruimte en de situatie op de arbeidsmarkt gel den voor de vakcentrale als norm. FNV is het er ook niet mee eens dat de vakbeweging over verhitting van de economie ver oorzaakt. „De overheid is zelf een van de grootste prijsopdrij- vers door de stijging van de huurprijzen en allerlei lokale lasten." De werkgevers in VNO- NCW scharen zich wel achter de opmerkingen van Neerlands topkassier. „Terzake doende opmerkingen. Dat moeten we bij de loonvorming meene men." De stijging van de benzineprijs (diesel en autogas gaan veel minder in prijs omhoog) is een jaarlijks terugkerend fenomeen aan de vooravond van de zomer. Zodra de grote vakantie aanbreekt gaan automobilisten op het noordelijk halfrond massaal met de auto op vakantie. Die extra vraag naar benzine leidt elk jaar tot hogere prijzen. De stijging is dit jaar echter groter dan gebruikelijk. „Dit jaar is minder raffinagecapaciteit in de VS beschikbaar, waarschijnlijk door allerlei incidenteel onderhoud. Bovendien hebben de VS flink ingeteerd op hun voorraden toen de olieprijzen zo hoog waren. Dat gecombineerd met de grotere vraag leidt tot de grote prijsstijging", aldus een woordvoerder van oliereus Shell. De Amerikanen komen hun autobrandstof dus in Europa halen. De prijs voor ongelode benzine liep de afgelopen week op van 305 tot 332 dollar per ton. Het afgelopen jaar steeg de benzineprijs ook al veel harder dan de olieprijs. Toen waren het vooral speculanten die voor de prijsopdrijving zorgden. „Nu is er gewoon veel De dollar wordt duurder, de olieprijs stijgt en de Ameri kaanse raffinaderijen kunnen de binnenlandse vraag naar benzine niet aan. Resultaat: een nieuwe recordprijs voor benzine voor de Nederlandse automobilist. De stij ging zal voorlopig nog wel even doorgaan, verwachten de analisten. meer fysieke vraag", aldus de woordvoerder. Een grote vraag ligt ook ten grondslag aan de stijgende prijs voor de ruwe olie. De beslissing van de OPEC-landen in maart om de olieproductie te verhogen leidde aanvankelijk tot fikse prijsdalingen. Van een hoogtepunt van 32 dollar per vat daalde de prijs voor een vat Brentolie naar 21,30 dollar in april. Inmiddels is de prijs weer opgelopen tot 28 dollar. „De aanhoudend sterke economische groei is de belangrijkste reden voor de prijsstijging van ruwe olie", aldus K. Rijsdijk, analist bij SNS Securities. „De verwachting was dat de economische groei in de VS zou afnemen. Dat is niet gebeurd. De VS hebben een erg energie-intensieve economie, dus de vraag naar olie blijft groot." Ook in Europa en in Azië begint de economische groei aan te trekken, met als gevolg meer vraag naar olie. De waag stijgt uit boven de extra productieverhoging van 1,7 miljoen vaten per dag die de OPEC-leden overeenkwamen. De industrielanden hebben daarom opnieuw gevraagd de productie te verhogen. Onder aanvoering van Saoedi-Arabië hebben de producenten dat afgewezen. „De discipline binnen de OPEC is hersteld", aldus Rijsdijk. „Het afgelopen jaar hielden de leden zich aan het productieplafond, hetgeen in jaren niet meer was voorgekomen. Toen in maart tot een productieverhoging werd besloten deed Iran niet mee. De verwachting was toen dat dat tot verbrokkeling van het OPEC-front zou leiden, maar dat is niet gebeurd." De stijgende waag, het gelijkblijvende aanbod, de benzinehonger en de duurder wordende dollar leiden allemaal tot één conclusie: de automobilist zal de komende tijd nog wel vaker een nieuwe recordprijs voor zijn benzine moeten gaan betalen. 'Kwartje van Kok moet weg' Brancheorganisaties Bovag en RAI hebben in een open brief de Tweede Kamer op geroepen het zogeheten 'Kwartje van Kok' af te schaffen. In 1991 werd de extra benzineaccijns inge voerd om het financierings tekort te reduceren. In 1999 zou de extra accijns de Staat een bedrag van 1,4 miljard gulden hebben opgeleverd. Ook de ANWB vraagt aan dacht voor de hoge benzi neprijs. „Onze leden begin nen zich te roeren en vra gen zich af hoe stijging op stijging kan volgen", aldus een woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9