Akkoord over fileplan in zicht Bouterse moeilijk te bereiken man Rokers krijgen het steeds moeilijker n«f Binnenland Klaar voor hoog bezoek 'Competentie verpest sfeer in PvdA' Korthals: Reorganisatie rijksrecherche Theodoras Niemeyer 'verbijsterd' (DAG 18 MEI 2000 ip school Delft leGGD van Delft heeft bij veertien leerlingen en perso len van het Grotius College in die plaats tbc aangetrof- besmette personen zijn niet ziek en kunnen de bacterie [dragen aan anderen. Ouders en personeel zijn gisteren (op de hoogte gesteld van de resultaten van het onder- [geveer 1.300 leerlingen, leerkrachten en andere perso en zijn onderworpen aan een huidtest. De mensen die djn, hebben het advies gekregen een half jaar lang een ^nkuur te volgen. Volgens de GGD is de bacterie daar onder controle. Aanleiding voor het onderzoek was al van open-tbc bij een personeelslid van de school. praak leden GroenFront! politierechter Smedema van de Arnhemse rechtbank leren zestien actievoerders van GroenFront! vrijgespro ken actievoerders kregen een geldboete van vijfhonderd ■omdat zij de politie belemmerd hebben in hun werk tij- «ontruiming van acht kraakpanden in de Betuwe langs jf omstige tracé van de Betuwelijn. Slechts één kraker ver- gisteren, de rest liet verstek gaan. De politierechter sprak en vrij, omdat zij naar zijn mening de politie niet direct ierd hebben. Weliswaar moesten deze actievoerders eept worden van de daken of uit bomen, maar wegsle- intruimingen hoort tot de normale taken van de politie, [politierechter. In een aantal gevallen van vrijspraak lagvaarding ondeugdelijk. raf voor slaan uitsmijter jj. Een 18-jarige Eindhovenaar is gisteren veroordeeld aar cel omdat hij bij een caféruzie in Eindhoven in okto- uitsmijter met een bierflesje op het hoofd sloeg. Het (er kreeg enkele uren na de klap een zware hersenbloe- raakte in coma. Hij woonde twee weken geleden in een de zitting bij, maar het hersenletsel is zo ernstig dat hij d invalide zal blijven. Een direct gevolg van de klap, zo b lerde een neuroloog. De Bossche rechter wees ook een ref otvan 15.000 gulden toe op een eis om schadevergoe- ihet slachtoffer. Het vonnis was daarmee conform de le officier van justitie. antietoezicht politie zinloos' sn« Het zogenoemde vakantietoezicht van de'politie op En van mensen die een poosje niet thuis zijn, creeërt al- ar schijnveiligheid en kan soms zelfs averechts werken. Jtiecontrole om de paar dagen kan inbrekers juist op het M ?tten van een tijdelijk onbewoond huis. „Bij ons heeft intie-toezicht dan ook geen prioriteit", zegt woordvoer- iwen van de Arnhemse politie daarom. Bovendien wij lens hem de cijfers uit dat in de vakantieperiode aan- la' minder wordt ingebroken dan in de rest van het jaar: rekers gaan in de zomer met vakantie. bij de examenklachtenlijn Het is rustig bij de klachtenlijn van het Landelijk nité Scholieren (LAKS). Medewerkers noteerden tot nu i klachten, meestal over te lange en te moeilijke exa- ie internetsite van het LAKS registreerde tot nu toe hon- [chten, maar ernstige misstanden zitten hier volgens het let bij. De meest opzienbarende opmerking was van een [die van zijn werk werd gehouden door een telefoneren-s f.De vwo-examenkandidaten begonnen gisteren aan fctraal schriftelijk' met de vakken Grieks en maatschap- le examentijd duurt tot en met 31 mei. Vorig jaar ont- ■LAKS 16.500 klachten, een record. (oraties: Meer huizen met tuin De komende dertig jaar moeten er veel meer flats te- lakte om plaats te maken voor eengezinswoningen met «.'Niet de overheid, maar de regio's moeten bepalen die huizen komen te staan. Het is onvermijdelijk dat jropen ruimte moet worden opgeofferd, heeft de koepel ingcorporaties Aedes laten weten in een manifest voor Pronk van Vrom. De overheid schat dat er tot 2030 1,5 ïiljoen woningen bij moeten komen. Aedes denkt dat er s300.000 tot 600.000 woningen meer nodig zijn. Voor al en is minstens 100.000 hectare grond extra nodig, stelt en kwart meer dan Pronk beschikbaar wil stellen. neenten te soepel met inburgeren' Gemeenten zijn te soepel met nieuwkomers die hun ringscursus afbreken, stelt onderzoeker Bon van Multi- ce, bureau voor multiculturele vraagstukken in Noord- Tussen de 5 en 25 procent van de cursisten haalt de ep niet, zo blijkt uit een onderzoek bij tien Noord-Hol- emeenten. Volgens Bon laten gemeenten afhakers veel elijk gaan. Ze leggen bovendien nog weinig boetes of «ancties op. Sinds oktober 1998 zijn asielzoekers en mi- verplicht een cursus Nederlands en maatschappij-ori- ran 600 uur te volgen. Maar wie een baan heeft gevon- leen beroep doen op een tijdelijke ontheffing, staat in nburgering nieuwkomers. In de praktijk zie je deze 5 ooit meer terug, weet Bon. Gemeenten worden mogelijk nu de Tweede Kamer resultaten wil zien. (ve griffier Zuid-Holland De provincie Zuid-Holland heeft veel moeite moeten een opvolger te vinden voor de vorig jaar wegens de iffaire opgestapte griffier Korff. Dat bleek gisteren bij de ing van mevrouw Van Wieringen-Wagenaar (53) uit ag tot de nieuwe hoogste ambtenaar. Zij was tot voor cteur van de dienst onderwijs, welzijn en cultuur van ente Den Haag. Volgens de selectiecommissie speelden een de onduidelijkheid over de rol van de provincie pakt Meikoffertje uit i Hoewel minis- van financiën er gloednieuw kof- ior had gekregen Irukker Sdu, heeft be parlementaire van de Derde ag in Mei gisteren uurwerk opgele- iRekenkamer had ateerd dat de ver dingen van de sover hun beleid maat waren, Kamer nam er nmee. „Je moet als een begin van pas over een paar vorm echt gaat Nu kunnen alle al doende leren", "erVan Zijl giste- cpd roland de unan commissaris NOB ill Voormalig CDA-fractievoorzitters Brinkman wordt saris van het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf 'Hilversum. De huidige voorzitter van het Algemeen I Bouwnijverheid ontmoet bij het NOB onder anderen 'deus Wiegel, die voorzitter is van de raad van commis- De versterkingen komen op het moment dat de staat wil privatiseren. Tegelijkertijd wordt een ingrijpende isatie doorgevoerd, die ten doel heeft het grootste me- em van Nederland een sterkere concurrentiepositie te lierbij zullen enkele honderden mensen ander werk een aantal verliest mogelijk zijn baan. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Fractieleiders PvdA, WD en D66 hakken vandaag knopen door PvdA, WD en D66 stevenen toch af op overeenstemming over het fi leplan van minister Netelenbos van verkeer. Vorige week slaagde het kabinet er niet in een besluit te nemen, maar volgens bronnen in Den Haag zijn de belangrijkste pijnpunten inmiddels weggenomen. Vandaag moeten de fractieleiders definitief knopen doorhakken en een compromis sluiten. meer treinen tegen hogere snelheden rijden. Zij kwam daarmee vooral tege moet aan de wens van D66 om de na druk in haar plan meer te leggen op verbetering van het openbaar vervoer. De Democraten vonden dat in de den haag gpd Netelenbos besloot vorige week alsnog geld uit te trekken voor invoering van een hogere netspanning op het spoor net in de Randstad. Daardoor kunnen strijd tegen de files de nadruk te veel lag op aanleg en verbreding van wegen en ze dreigden met een veto. De D66-fractie gaat er nu van uit dat eventuele verdere wijzigingen in het pakket maatregelen van Netelenbos kunnen worden afgedwongen in een Kamerdebat. De minister had eerder gezegd dat wijzigingen niet mogelijk zijn vanwege afspraken met de grote steden, het bedrijfsleven en de ANWB. D66 was daar woedend 'over. De discussie gaat nu nog over de wijziging van het regeerakkoord, die nodig is nu niet alleen wordt geëxperi menteerd met rekeningrijden, maar ook met nieuwe tolwegen en betaal- stroken. In de regio Amsterdam gaat rijden via de Tweede Coentunnel of de Westrandweg direct geld kosten. In 2006 moet er een betaalstrook liggen langs de A4 vanaf het Prins Clausplein bij Den Haag richting Schiphol. De WD wil dat in het regeerakkoord komt dat nieuwe uitgaven voor infra structuur gelijkelijk worden verdeeld over openbaar vervoer en wegen. D66 wil daar niet aan: openbaar vervoer zou een relatief groter deel van de gel den moeten krijgen. Het antifileplan kost dertien miljard gulden en geldt tot 2010. Voor aanleg, van (tol)wegen, betaalstroken en weg- verbreding is bijna acht miljard gulden uitgetrokken, waarvan drie miljard moet worden opgebracht door bedrij ven die de betaalde wegen gaan aan leggen en exploiteren. Voor het open baar vervoer wordt ruim vijf miljard uitgetrokken. almere De Afghaanse Mohamed Pour wacht op hoog bezoek. Koningin Beatrix bracht gisteren een werkbezoek aan Flevoland en bezocht daarbij onder meer het asielzoekerscentrum in Almere. De bewoners van het centrum hadden hun best gedaan en de nodige exotische hapjes voor de koningin bereid. Maar er waren ook enkele 'oerhollandse' gerechten beschik baar, zoals wafels, chips, cake en bruinbrood. foto anp Raymond rutting den haag gpd Kamerlid Spoelman hekelt collega 's aangekaart gaf fractieleider Ad Melkert haar er een onderwerp bij. „Maar dat gaat alleen goed als iedereen zich aan de afspraken houdt. En dat gebeurt dus niet", zegt zij. Voordat Spoelman het Kamerlidmaatschap aanvaardde, heeft ze zich geïnformeerd bij PvdA- Kamerleden, die in de vorige periode tussentijds opstapten. „Ik wist dus wat er speelde, maar dat het me zo sterk zou raken had ik niet verwacht. Ik dacht dat ik mij er aan zou kunnen onttrek ken." Ze twijfelt over een langer Kamerlidmaat schap. „Ik weet niet of ik het nóg vier jaar kan, of ik er nog energie voor heb." Spoelman staat niet alleen in haar kritiek. De afgelopen jaren hebben al diverse PvdA'ers hun beklag gedaan over de sfeer in de fractie. Directe voorgangster van Spoelman is Marjet van Zuij- len, die in haar boek 'Retour Den Haag' de gang van zaken in de fractie en een aantal collega's zo danig te kijk zette, dat ze later haar excuses daar voor aanbood. OM biedt vrijgeleide aan De sfeer in de PvdA-fractie wordt verpest door de onderlinge strijd om debatten, televisieoptredens en woordvoerderschappen, vindt PvdA-Kamerlid Laurette Spoelman. Volgens Spoelman, oud voorzitter van de CNV-jongeren en van het COC, staat die strijd effectief handelén van de fractie in de weg. Spoelman zit twee jaar in de Kamer en zegt grote moeite te hebben met de 'ratrace'. „Ik kan er niet tegen, ik heb er last van. Het hoort niet te gaan over wie welke portefeuille krijgt en hoe we ruzietjes oplossen tussen twee Kamerleden. Tot die kinderachtigheden moeten we ons niet ver leiden. En toch komt dat geregeld voor", zei het PvdA-Kamerlid voor de radio. Spoelman is als Kamerlid tot nu toe nauwelijks uit de verf gekomen. Ze heeft weinig woordvoer derschappen verzameld en is daardoor weinig in de vergaderzalen te vinden. Nadat ze dat had amsterdam gpd den haag anp Minister Korthals van justitie gaat de rijksrecherche reorgani seren, heeft hij vandaag de Ka mer laten weten. Reden daar voor is een rapport van de oud politiemensen Staal en Van Brakel waarin ze concluderen dat onderzoeken nu vaak 'on aanvaardbaar lang' duren en niet zelden onvoldoende diep gang hebben. Van een zorgwek kende situatie is overigens geen sprake, stelt Korthals. Een belangrijke reden voor het onvoldoende functioneren is dat de rijksrecherche te pas en te onpas wordt ingezet en dat bovendien de rechercheurs niet goed worden aangestuurd door het openbaar ministerie en de leiding van de dienst zélf. Korthals wil daarom een cen trale coördinatiecommissie in stellen, die bepaalt of, met hoe veel mensen en voor hoe lang de rijksrecherche in een be paald geval mensen inzet. Om de aansturing door het OM te verbeteren, komt er ook op ie der parket een vaste officier van justitie die belast wordt met de behandeling van rijksrecher chezaken. Bij de rijksrecherche werken momenteel 91 mensen. Of dat er meer moeten worden, wil Korthals pas besluiten als de re organisatie is afgerond. Hij wil namelijk ook de zogeheten bij- standstaken bij de rijksrecher che weghalen, zoals toezicht op de uitvoering van de Vreemde lingenwet, de uitvoering van de Wet wapens en munitie, de in spectie van cellen van politie en marechaussee. Desi Bouterse is een moeilijk te bereiken man. Al geruime tijd probeert zijn advocaat Moszko- wicz hem te bereiken over het aanbod van het openbaar mi nisterie voor een vrijgeleide, zo dat 'Bouta' in zijn eigen proces kan komen getuigen. Hij zal dan niet worden gearresteerd voor de decembermoorden in 1982 of vanwege de zestien jaar cel, waartoe de Haagse recht bank hem veroordeelde wegens drugssmokkel. Ook zal hij niet worden aangehouden als hij als getuige meineed pleegt. Daarmee is het openbaar mi nisterie, zo geeft Moszkowicz toe, verder gegaan dan hij ooit had verwacht. Dus is spoed overleg nodig, want uiterlijk maandagmorgen moet er uit sluitsel zijn. „Toch zit er nog een addertje onder het gras", zegt Moszkowicz. „Wat gebeurt er als een ander land om uitle vering van Bouterse waagt, ter wijl hij in Nederland verblijft?" Minister van justitie Korthals kan niet beloven dat hij zo'n verzoek zal negeren, want dat is in strijd met het internationale recht. Maar tot nu toe ligt er geen verzoek, ook niet van Bra zilië waar Bouterse ook wordt verdacht van drugshandel. Zouden de Brazilianen op voor hand laten weten geen uitleve ringsverzoek te doen, dan kan dat de komst van de ex-legerlei der waarschijnlijker maken. Of Bouterse uiteindelijk op het aanbod van justitie zal in gaan weet Moszkowicz niet. „De kans is wel groter gewor den", zegt hij. Tegen een ver slaggever van de Volkskrant zei Bouterse echter op de vraag of hij op het vrijgeleide zou in gaan: „Nederland, waar ligt dat?" De laatste weken heeft Bou terse zich al meerdere malen in interviews over het proces in hoger beroep uitgelaten. Vooral zijn dreigement „dat ze met mij geen grapjes moeten uithalen, want er wonen zesduizend Ne derlanders in Suriname", werd door Justitie als een beletsel ge zien om afspraken met hem te mtiken. Ook liet Bouterse blij ken weinig voor een komst naar Nederland te voelen. Moszkowicz bezweert het ge rechtshof en de beide aanlda- gers echter dat zijn verzoek om een vrijgeleide wel degelijk seri eus is. De advocaat: ,,U moet niet te veel waarde hechten aan wat Bouterse voor de camera zegt." Centimeters vertragen tunnel Westerschelde terneuzen gpdl De bouwers van de Wester- scheldetunnel kampen op nieuw met tegenslag. Tijdens een inspectie is gebleken dat het boorschild van de boorma chines Sara en Neeltje Suzanna een paar centimeter is verbo gen. De speling tussen het schild en de tunnelsegmenten is daardoor zo klein geworden, dat de segmenten bij plaatsing beschadigd kunnen raken. Vrij dag al zijn daarom de boor- werkzaamheden aan beide tun nelbuizen gestopt om te onder zoeken hoe de schilden bescha digd zijn geraakt en hoe het probleem kan worden opgelost. Tunneldirecteur Heijboer spreekt van „een fikse tegenslag op een moment dat het boren eindelijk heel voorspoedig ver liep". Heijboer sluit niet uit dat de schilden zijn verbogen als gevolg van de grote druk van 6,5 atmosfeer op de huidige boordiepte. Wereldwijd is zel den eerder een tunnel geboord op die diepte. In november vo rig jaar werden beide boren voor drie maanden stilgelegd omdat mankementen aan de tunnelsegmenten waren vast gesteld. Belgen schrijven rapport over van Clingendael den haag gpd Ben je een gerenommeerd Ne derlands instituut dat belang wekkende adviezen over inter nationale zaken schrijft voor de Nederlandse regering, blijkt in eens dat een ander land ermee aan de haal gaat. België heeft in zijn Defensienota van deze week stukken opgenomen die gestolen zijn uit een Neder lands rapport over Europese defensie. Een aantal passages, inclusief een tabel, zijn zonder bronver melding letterlijk overgeschre ven uit het rapport 'Tussen Eu- roleger en Madurodamcom- pagnie' dat de Clingedaelers Kreemers en Zandee in decem ber publiceerden. Het Belgische ministerie van defensie wist niet van het plagi aat en heeft excuses aangebo den. „Ik wist wel dat een idee van Nederland zou worden ge bruikt, maar niet dat de tekst letterlijk zou worden overge schreven", zegt diplomatiek ad viseur Régibeau van het minis terie. „Zeker en vast ga ik de persoon die het heeft ges'chre- ven erop aanspreken. Ik vind het een intellectuele verplich ting om bronnen te vermel den." België hoeft niet te vrezen voor een boos Clingendael. Di recteur Van Staden vindt het beter ironisch te reageren op het plagiaat. „Wij zijn aange naam verrast dat onze opvattin gen buiten onze grenzen weer klank vinden", aldus Van Sta den. „Maar we stellen het wel op prijs als men ook de bron van dergelijke passages ver meldt." groningen gpd De directie van pijptabakfabri kant Theodoras Niemeyer in Groningen is 'verbijsterd' over het plan de tabaksproductie te verbieden. In een boze brief heeft het bedrijf, waar 515 mensen werken, gisteren met een een toelichting gevraagd. Met haar uidatingen veropr- zaakt de minister grote onrast in de bedrijfstak, zegt directie secretaris Harms. „Ik zie niet welk doel met deze uidatingen wordt gediend." Hij zegt grote moeite te hebben met het overheidsbeleid. „Onlangs kregen we nog de Onderne- mingsprijs van de gemeente Groningen. En nu wil een mi nister ons bedrijf sluiten." den haag gpd-anp Nederland is binnen enkele jaren bijna helemaal rookvrij. De rigoureuze plannen van minister Borst van volksgezondheid zorgen ervoor dat steeds min der mensen gaan roken. „Roken wordt een uitzonde ring", stelt directeur Prins van de Srichting Volksge zondheid en Roken (Stivoro). Minister Borst van volksgezondheid wil in de ver nieuwde Tabakswet vastleggen dat alle kantoren en werkruimten waar meerdere mensen werken, rookvrij moeten zijn. Op werkplekken en op schoolpleinen mag als het aan Borst ligt in de toekomst niet meer worden gerookt. Daarnaast zou de tabaksindustrie in Neder land geheel stop moeten worden gezet en mogen siga retten en shag alleen nog maar in tabaksspeciaalzaken worden verkocht. Aanleiding voor de plannen is dat werkgevers en bon den nog steeds geen sluitende afspraken hebben ge maakt over roken op de werkplek. Daarnaast ligt er de uitspraak van de rechter vorige maand dat een PTT- werkneemster recht heeft op een rookvrije werkplek. Of de plannen van Borst doorgaan, is nog zeer de vraag. Een Kamermeerderheid ziet sowieso niets in het plan om de tabaksindustrie uit Nederland te weren. Daarnaast zien WD en CDA ook niets in een wettelijk verbod op roken op de werkplek. Dat is een zaak van werkgevers en werknemers zelf, vinden ze. D66 is het wél met Borst eens. „De situatie bij de PTT in Breda, waar een werkneemster via de rechter een rookvrije omgeving moest afdwingen, laat zien dat mensen er samen niet uitkomen", aldus D66-Kamerlid Augus- teijn. De PvdA is niet tegen een verbod, maar betwijfelt of het in de praktijk ook werkt. Werkgevers en bonden zijn boos over het verwijt van Borst dat ze te weinig doen om het roken tijdens het werk uit te bannen. „Wij zien al dat op de werkplek minder gerookt wordt. Het besef dringt door dat er meer rekening moet worden gehouden met niet-ro- kers. Zo zijn vergaderingen al vrijwel rookvrij", aldus MKB-Nederland. Vakcentrale FNV is zich eveneens van geen kwaad bewust. „Wij begrijpen niet zo goed waar om Borst nu met deze uitspraken komt", zegt een woordvoerder. Hij wijst op de bestaande arbo-wetge ving, waarin roken op openbare plaatsen al aan ban den wordt gelegd. Directeur Van Ronkel van Bureau Voorlichting Tabak is verbijsterd over de plannen om de tabaksproductie uit Nederland te verbannen. De tien Nederlandse pro ducenten van sigaretten, shag en pijptabak zagen dit niet aankomen, aldus Van Ronkel. „De minister had toch ten minste vooraf de tabaksindustrie moeten in lichten." Volgens hem staan 25.000 banen op het spel.- VNO-NCW vraagt zich af hoe de productie van een le gaal product verboden kan worden. Volgens de werk geversorganisatie is het idee een inbreuk op de vrijheid van ondernemen. Stivoro en het Astmafonds staan uiteraard pal achter Borst. „Uit de 1.200 klachten die we tijdens onze tele foonactie van vorige maand ontvingen, blijkt dat het onmogelijk is om onderling te regelen of er wel of niet wordt gerookt. Deze plannen zorgen ervoor dat er geen discussies meer ontstaan. Het még gewoon niet meer", aldus Prins. Zij verwacht dat Nederland steeds meer op de Amerikaanse staat Californië gaat lijken, waar roken in alle gebouwen verboden is. „Steeds meer mensen hebben moeite met de overlast die rokers veroorzaken. Nog even en er zijn ook rookvrije cafés en restaurants." De stichting Rokersbelangen verwacht echter niet dat het zo ver zal komen. Woordvoerder Wurtz: „Er zijn nog steeds vier miljoen rokers en deze groep heeft net zoveel rechten als niet-rokers. De overheid wil ons nu precies vertellen wat we wel en niet mogen. Dat is te gek voor woorden."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5