Schadeclaim voor S.E. Fireworks Turkse familie heeft de hoop nog niet opgegeven h los rond lijst vermisten Ramp in Enschede Geblakerd rampgebied TNO: Zeecontainers volkomen ongeschikt als vuurwerkopslag 'Dat beeld zal ik nooit vergeten' Fractievoorzitters diep geschokt iiiii L lot ji wil Enschede helpen 7^ De Europese Commissie wil Enschede hulp bieden. (onderzoeken hoe dat concreet kan gebeuren. Dit heeft Ier Prodi van de Europese Commissie gisteren in Den ezegd na een gesprek met premier Kok. Geld daarvoor o' oeten komen uit structuurfondsen van de EU. „We heb- mogelijkheden concrete hulp te bieden. We onderzoe hoe dat het beste kan", zei Prodi. De commissievoorzit- >rnde de vuurwerkramp in Enschede een grote tragedie. tocht in Enschede orde iiks iEi In Enschede wordt morgenavond een stille tocht ge- nTer nagedachtenis aan de slachtoffers van de vuur- mp. Na afloop houden premier Kok en burgemeester -an Enschede een toespraak. Prins Willem-Alexander en -aardiging van het kabinet zullen de tocht bijwonen. De endt de stille tocht rechtstreeks uit op TV2. De uitzending om 18.45 uur en duurt tot 20.15 uur. efietconcert voor slachtoffers jori oe^ Begin juni wordt er in het Arke Stadion in Enschede 16 nefietconcert gehouden voor de slachtoffers van de vuur rad unp. De organisatie is in handen van enkele medewerkers •Chi Universiteit Twente. Het liefdadigheidsconcert heeft vr« op 3 of 10 juni. Ook in Hoogeveen is zondag een bene- NJI ïcert. Volgens organisator H. Bakker hebben George Ba- silia Rombley en CB Milton al toegezegd belangeloos te se optreden. Het Orkest van het Oosten met dirigent Jaap lei reden, dat Enschede als thuisbasis heeft, overweegt even- benefiet-of herdenkingsconcert te geven. In het Lim- Grubbenvorst wordt zondag onder het motto 'Samen nschede' een benefietconcert gegeven door een keur aan artiesten. In cultuurcentrum Reggehof in Goor geeft jents Symfonieorkest 26 mei een uitvoering. |itie niet goed beschermd' De politiemensen van het Rampen Identificatie Team ijn tijdens hun werkzaamheden in het rampgebied in En- niet goed beschermd geweest tegen asbestdeeltjes. De sdie ze ophadden, bieden hen onvoldoende veiligheid, Christelijke Politiebond (ACP). Ze baseren zich op on- van de arbeidsinspectie. De leden van het RIT lopen tij- graaf- en zoekwerkzaamheden het risico dat ze worden esleld aan stofwolken die kleine asbestdeeltjes bevatten, /oö eidsinspectie heeft inmiddels aangegeven hoe de RIT'ers M ilig kunnen werken. Ze dragen nu speciale filters en be- ïai lende kleding. De ACP zegt het te betreuren dat de Ne- Ma dse politie nu weer naar een rampterrein is gestuurd zn ij ze onvoldoende voorbereid moesten werken in een ge- zal aar gevaarlijke stoffen zijn. ag ;e bezwaarmaker is huis kwijt H ie» De enige man die in 1997 bezwaar maakte tegen de n-l ining voor S.E. Fireworks is zaterdag zijn huis, schuur en oor de explosie kwijtgeraakt. Martin Slot antwoordde in ualiteitenprogramma Netwerk op de vraag of hij kwaad is kvind het geweldig jammer. Je staat machteloos." Hij lat de gemeente fouten heeft gemaakt: „Dat blijkt wel als 'ij? ritje door de buurt maakt." is, lis mobieltje voor slachtoffers irt KPN Telecom besloot direct na de ramp in Enschede S( nobiele telefoons met 85 gulden beltegoed beschikbaar k| en voor de slachtoffers die het ergst getroffen waren. Het 0 irm. In twee dagen raakte Primafoon, de winkel van KPN, onderd exemplaren kwijt. Toch is dankbaarheid niet alles (telefoonbedrijf te beurt valt. Jessica van der Weij staat ilen nader dan het lachen. „Het is schandalig", vindt ze. leleboel mensen maken misbruik van de regeling. Som- 3U; hebben er drie of vier meegenomen. Mijn moeder is alles [as n moet nu bij mij logeren. Het is gewoon belachelijk dat ns, jeen mobiele telefoon krijgt." n I rijven moeten plan maken lfe Bedrijven die door hun activiteiten een groot risico fa; n voor de omgeving moeten voor februari volgend jaar r jen veiligheidsrapport opstellen. In dat plan moeten on- dere scenario's staan die beschrijven wat het effect op de ing is als er een ongeluk gebeurt. Dat staat in het Besluit izware ongevallen 1999 (Brzo 1999). In het besluit staan len aanzien van preventiebeleid, beheersing van risico's irmatieverstrekking door de bedrijven. Bedrijven moeten 5(. ;en rampenbestrijdingsplan maken en beleid vaststellen 3(l risico's van zware ongevallen te beheersen, lil i n aanwijzing slecht advies majoor Het ministerie van defensie heeft geen aanwijzingen landmachtmajoor die S.E. Fireworks voor de gemeente ede heeft gecontroleerd, slecht advies heeft gegeven. Dat nj niet de reden dat hij op 23 december 1999 uit zijn functie leven, zegt een woordvoerder van het departement. Dins- P :rd bekend dat het openbaar ministerie (OM) in Arnhem vorig jaar een onderzoek is begonnen naai- de activiteiten majoor van het Bureau Adviseur Milieuvergunningen. gn peciale afdeling van de landmacht houdt zich voorname- iig met het adviseren over de Nederlandse vuurwerkbran- ok voeren ze controles bij bedrijven uit en rapporteren ze iltaten aan de gemeenten. Defensie gaf dinsdag alleen kennen dat de landmachtofficier zich mogelijk schuldig (imaakt aan 'met zijn functie onverenigbare nevenactivi- Li Het bezit van de woningstichtingen Domijn en De laats in Enschede is door de vuurwerkramp volledig ver- Ook panden in de wijk Roombeek die nog rechtop staan, beschadigd dat renovatie niet mogelijk is. De herontwik- van het gebied zal zeker twee tot drie jaar in beslag ne- Ie gezamenlijke woningcorporaties hebben gisteren aan- 1 nigd dat medewerkers in Enschede de komende dagen op gaan bij mensen die, na een eerste opvang in de Diek- J11, vervangende huisvesting hebben gekregen. Deze men- gen een permanente huurwoning aangeboden. t woningcorporaties gesneuveld honen van de lijst met n van de vuur- 'p in Enschede is tot nu nnate chaotisch verlo- ■erdere slachtoffers uit 'pgebied hebben zich leren bij diverse instan- registreren, maar 'g steeds op de lijst, oorbeeld is Teun Staal Lasondersingel. Hij zich zondagmorgen bij manhal. „U zoekt geen ;ti mte? Dan hoef ik uw 21 >k niet te noteren", zo m gezegd. Toen hij zich j| niddag vanaf zijn lo in Brabant bij 0800- 'dde, bleken hij en zijn ineens op de vermis- e staan. „Terwijl eerder een zus van mijn ons terecht had ge- frbazing werd groter constateerden dat zij gmorgen nog steeds op de lijst stonden. „We belden met de gemeente of we ons huis in konden. Toen we onze namen doorgaven, bleek dat we nog niet van de lijst waren afge voerd." Gistermorgen, vier dagen na de ramp, belde Staals vriendin voor tijdelijke huisvesting. Ze kwam tot de ontdekking dat ze nog altijd als vermist te boek stond. „Hoe komen we van die lijsten af', waagt Staal zich ver twijfeld af. Een soortgelijk verhaal vertelt Kristiaan Böhm. De student was zondagmorgen door een huisgenoot gemeld bij de Diek- manhal als zijnde terecht. Zon dag en maandag gebeurde dat door Böhm zelf nogmaals bij woningcorporatie De Woon plaats, de Sociale Dienst, de Universiteit Twente en het offi ciële nummer 0800-1100. „Dinsdagmorgen bleek ik bij de Sociale Dienst nog niet op de lijst van terechten te staan." enschede stephan scheper Sinds de grote knal is er niets meer van hen vernomen. De namen van Süleyman Temel (37) zijn vrouw Hawa Temel-Karacan (30) en hun vierjarige zoontje Nuh-Mertkan staan op de lange lijst van vermisten. De familie heeft de hoop nog niet opgegeven. Intussen overheerst de verbijstering. „Dat zoiets kan gebeuren in een land als Nederland." De huiskamer van Saban Temel (41) dient als ontmoetingsplek. De ouders, vier broers en twee zussen weten zich gesteund door familieleden en kennissen. Een familielid uit Duisburg reist elke dag naar Enschede om haar bloedverwanten bij te staan. De vader van Süleyman en Saban zit volledig stuk op de bank. Aan de tafel zoekt zijn echtgenote snikkend steun bij een aantal vrou wen, haar gewonde arm in een mitella. „Psychisch zijn m'n ouders helemaal weg", zegt Nazik Temel (18), Süleymans jongste zus. „Mijn broer ligt boven ziek in bed. Hij is er ziek van, dat hij niets heeft kunnen doen. We geven hem kal meringsmiddelen. Op het moment van de ont ploffing stonden we met zijn allen buiten te kij ken. Süleyman woont aan de Tollensstraat. Na de eerste explosie dachten we eigenlijk dat het voor bij was. Omdat hun zoon naar de wc moest en ze de ramen dicht wilden doen, gingen mijn broer, zijn vrouw en Nuh-Mertkan hun woning binnen. Toen het weer begonnen te knallen, zijn we ge vlucht in de richting van de Anna van Buren- school. Daarna hebben we ze niet meer gezien." De andere kinderen uit het gezin van Süleyman Temel (3 en 11 jaar) waren toen niet thuis en worden opgevangen door familie. „De jongste vraagt constant waar haar moeder is. Wij kunnen daar geen antwoord op geven. Zoals we van de gemeente zelf ook geen enkele informatie krij gen. Als ze gevlucht zijn, hadden we nu toch wel iets van ze gehoord. Maar we hebben de hoop nog niet opgegeven. Er liggen een hoop mensen op de intensive care; het zou kunnen dat ze daar bij zitten", oppert Nazik. De familie is slecht te spreken over de hulpverle ning. „Wij gaven onze familieleden als vermist op in de Diekmanhal. Krijgen we later een telefoon tje dat ze terecht zijn en in de Diekmanhal zitten. Gaan we kijken en blijkt daar helemaal niets van te kloppen! We zijn voortdurend wezen kijken in de Diekmanhal en kregen telkens nul op het re kest. Het viel ons ook op, dat alle Nederlanders naar het Dish Hotel werden gebracht. De laatste dag in de Diekmanhal waren er bijna alleen maar allochtone slachtoffers." Twee families stellen vuurwerkopslagplaats aansprakelijk voor ramp Letselschade-advocaten in Enschede hebben gisteren het bedrijf S.E. Fireworks offici eel aansprakelijk gesteld voor de ramp in de vuurwerkopslagplaats. De claim is inge diend namens twee gedupeerde families. De advocaten hebben bij de gemeente En schede alle dossiers opgevraagd die betrekking hebben op de vuurwerkopslagplaats van S.E. Fireworks. De raadslieden eisen deze dossiers op met een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB). enschede anp Ook andere advocaten gaan zich richten op de ramp in En schede. De Vereniging van Ad vocaten voor Slachtoffers van Personenschade (ASP) vindt dat het strafrechtelijk onderzoek dat het OM in Almelo nu instelt veel te beperkt is. Justitie heeft gerechtelijke vooronderzoe- niet naleven van de milieuvoor schriften door S.E. Fireworks. En omdat justitie sabotage niet uitsluit, richt een ander onder zoek zich op onbekenden die ken geopend naar het al dan mogelijk de brand of de ont ploffing hebben veroorzaakt. Volgens de ASP moeten deze onderzoeken uitgebreid wor den naar 'alle anderen aan wie de brand en de ontploffing te wijten zijn'. Deze organisatie denkt onder meer aan onder zoeken naar minister Pronk van VROM en leden van het ge meente- en provinciebestuur. „De uitbreiding is noodzake lijk om geen hiaten in het on derzoek te krijgen", zegt de ver eniging in een schriftelijke ver klaring. „De uitbreiding is met het oog op de belangen van de slachtoffers ook dringend ge wenst, nu zij voor het claimen van hun schade weieens aange wezen kunnen zijn op een mo gelijk nalatige overheid." De gemeente Enschede en de provincie Overijssel kunnen er dan volgens W. Hendriks, advo caat voor bestuurszaken, ook op rekenen dat instellingen en particulieren civiele procedures gaan aanspannen om de over heden aansprakelijk te stellen voor de geleden schade door de explosie bij het vuurwerkbe- drijf. Volgens het ASP is het af wachten van het onafhankelijke onderzoek naar de ramp niet zinvol. Het is onduidelijk wat hun bevoegdheden zullen zijn, meent de vereniging. Als het OM het onderzoek naar de ramp niet uit eigen beweging uitbreidt, overweegt de ASP aangifte te doen. Brandweermannen renden voor hun leven delft anp-rien polderman Onder explosieven- en vuurwerkexperts groeit het vermoeden dat de zeecontainers een mogelij ke verklaring vormen voor de alles verwoestende klap bij S.E. Fireworks in Enschede. Volgens een TNO-rapport uit 1997 zijn zeecontainers onge schikt voor de opslag van vuurwerk. De wanden van zo'n container houden hitte van buiten te kort tegen, slechts vier minuten, terwijl dat vol gens de voorschriften voor vuurwerkopslag een uur zou moeten zijn. De deuren van een zeecontainer kunnen met een sterke stangenconstructie hermetisch wor den afgesloten. Voor het transport op zee is dat een goede eigenschap, die bij opslag van vuur werk juist een probleem vormt. De gasdruk, die bij brandend vuurwerk in de container tot zeer grote hoogte wordt opgebouwd kan daardoor niet weg, zodat de container ten slotte als een reusachtige granaat explodeert. Dat kan verkla ren waarom uiteengescheurde delen van zeecon tainers honderden meters verderop werden terug gevonden. Uit onderzoek van TNO in Delft is gebleken dat met een verhitting van buitenaf de binnenkant van een stalen container al binnen enkele minu ten 140 graden Celsius bereikt. Daarna kan het vuurwerk spontaan ontbranden. TNO hield een standaard (20-voets) zeecontainer met een twee delige draaideur naar buiten, tegen het licht. De wanden, plafond en deuren zijn opgebouwd uit 5 milimeter staalplaat, in damwandvorm. TNO concludeerde dat vooral de deuren de hitte on voldoende tegenhouden. Volgens het onder zoeksinstituut deugen de landelijke voorschriften voor de deuren wat dit betreft niet. enschede gpd De voorzitters van alle Tweede- Kamerfracties waren gisteren diep geschokt tijdens een be zoek aan Enschede. Samen hoorden ze de soms hartver scheurende verhalen van hulp verleners en agenten aan. Zo luisteren WD'er Hans Dijkstal en Thom de Graaf (D66) aandachtig naar het ver haal van afdelingschef L. Lod der van de politie. Deze vertelt over een jonge collega, die za terdag een moeder redde en daarna twee dagen in onzeker heid verkeerde over het lot van haar dochtertje. „U kunt zich voorstellen hoe de agent rea geerde toen hij hoorde dat het meisje maandag weer terecht was", zegt Lodder. Pas als de tientallen journa listen weg zijn, komen de echte emoties los bij enkele hulpver leners. Sommigen zitten stil in een hoekje voor zich uit te sta ren, anderen zoeken troost bi) elkaar. Het is duidelijk dat deze groep verschrikkelijk zwaar werk heeft verricht voor de slachtoffers. Dat vandaag geen bewoners aanwezig waren kun nen ze wel verklaren. „Die zit ten zo in de knoop, die hebben echt geen behoefte aan zo'n praatje met Kamerleden", zegt een hulpverleenster. Intussen hebben de fractie voorzitters de hoek Tollen- straat-Deurningerstraat bereikt en zijn diep onder de indruk van de enorme ravage. Kamer voorzitter Jeltje van Nieuwen- hoven en haar collega's verkla ren zes keer op rij tegen media dat de Tweede Kamer het alle maal verschrikkelijk vindt. Een paar meter verderop achter alle camera's en micro foons ziet een slachtoffer het tafereel gelaten aan. „Ze kun nen beter een zak geld geven, dan komen kijken hoe erg het allemaal wel niet is", zegt hij. „Laat die lui uit Den Haag maar oprotten." enschede loes geerdink „Toen de ontploffingen begon nen, stond ik onder aan de lad der tegen mijn collega te roe pen: we moeten er vanaf, er zit vuurwerk in! Je zag al die mavo boxen één voor één gaan: boef, boef, boef, boef. Mijn collega rende voor de ontploffingen uit. Achter zijn voeten zag je de da ken stuk voor stuk opbollen. Dat beeld zal ik nooit verge ten." Het was het gerommel dat aan de tweede ontploffing vooraf ging. Vrijwillige brandweerman Jan Bakker zag zijn collega op tijd van de daken afkomen. „Toen het begon te rommelen en te knallen, zijn we met zijn allen gaan rennen en achter de eerste auto gedoken, met het hoofd en de helm zo." Bakker slaat zijn armen beschermend over zijn hoofd, terwijl hij illu streert wat hij zich herinnert van het fatale moment van za terdag. „We hebben gewacht tot alles over was, dat duurde ontzet tend lang. Voor ons gevoel wel een half uur. Nu blijkt dat het misschien twintig of dertig se conden is geweest. Tijd waarin je niks meer zag, een regen van brokstukken neerkwam en je geen adem meer kon halen. Het was helemaal zwart." Toen de rook iéts optrok, riep één van de zeven weggedoken brandweermannen: rennen! En dat is wat Bakker deed. Bij de Lasondersingel aangekomen waren er nog vier brandweer mannen over. Even later zagen ze tot hun opluchting een vijfde collega schommelend uit de rookwolken te voorschijn ko men. Die meldde dat nog een collega binnen de rook lag. De zelfde die eerder net op tijd van de mavoboxen kon komen. Even speelde de vraag of er nog nieuwe ontploffingen zouden volgen. „Maar we hadden alle maal wel het idee: die laatste klap was zo gigantisch, daar ligt niets meer dat nog kan ontplof fen. We moeten hem halen, an ders verbrandt hij." Dus gingen twee mensen met een pers luchtmasker naar de aangege ven plek en sleepten de getrof fen brandweerman uit de rook. Reanimatie mocht echter niet meer baten. „We hebben het als gekken ge probeerd, maar ik kon er geen lucht meer in krijgen. Ook de ambulancebroeder moest con stateren dat hij was overleden. We zijn spontaan opgestaan, hebben een gordijn van een raam getrokken en hem afge dekt. De broeder zei dat er nog meer slachtoffers lagen die we konden helpen. We zijn de hui zen ingegaan op zoek naar mensen. Af en toe riep een col lega: ik kan niet meer. Die vin gen we dan op tot het wat beter ging" „Ik heb mijn collega die uit de rook kwam lopen nog wegge bracht, gewaagd of het goed ging. Toen hij zei: ik heb zo'n dorst, ben ik willekeurig een huis ingelopen en heb een fies Fanta uit de koelkast getrokken. Toen hij zei: het gaat wel, ben ik weer verder gegaan. We hebben een vrouw en haar kinderen die we hoorden roepen uit een kel der gehaald. Ik ben net een uur geleden langs dat huis gereden: helemaal uitgebrand." „Wat mij opviel was dat de am bulances zo snel ter plaatse wa ren. Ik had verwacht dat we uren zouden moeten wachten. Alles was zwart en overal rook. Maar binnen tien minuten wa ren de eerste ambulances er. Er werd ook helemaal niet ge zeurd, maar direct aangepakt. Twee, drie mensen in een auto, snelverband erop en wegrijden. Ik heb me verbaasd hoe snel het ging", vertelt Bakker, met een mengeling van verwonde ring en bewondering in zijn 'stem. Bakker stond na de explosie nog een heel moeilijk moment te wachten. Toen hij aan de achterzijde, vanaf het terrein bij machinefabriek Thole, de brand ging blussen, zag hij zijn dochtertje bij de poort staan zwaaien. Zij was van hun huis iets verderop komen fietsen om te kijken. Na de knal kon hij haar niet terugvinden. Bij het huis van zijn schoonouders zag hij onder een berg puin de fietstassen met paarse rand uit steken, haar petje ernaast. Tot tien uur die avond wist hij niet wat haar was overkomen. Uiteindelijk bleek dat zijn schoonvader na de eerste ex plosie naar buiten is gerend, het kind bij de arm heeft gegre pen en het op een lopen heeft gezet. Net op tijd. enschede In het geblakerde ramf len van Kosovo. ïpgebied rond het weggevaagde vuurwerkbedrijf wordt hard gewerkt. Politici en hulpverleners van elders die het getroffen terrein betraden, vergeleken het met door oorlog verwoeste de- r-OTO GPD CARLO TER ELLEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3