Liedjeshausse rond Oranje I WEER Voetbalrellen Kopenhagen I» *f il' ill,1, Eerste Nederlander via noordzijde op top Everest Handelaar slaat munt uit euro !e„n> DONDERDAG 18 MEI 2000 COMMENTAAR Nederland en België kunnen na gisteravond hun borst natmaken. In Kopenhagen bleek opnieuw dat voetbal letterlijk oorlog is. En gelsen en Turken gingen elkaar in het stadscentrum van het gast land Denemarken te lijf. De Deense politie kreeg aanvankelijk to taal geen greep op de vechtende massa. En dat terwijl de autoritei ten na de gewelddadige dood van twee Leeds-supporters in Tur kije op hun vingers konden natellen dat het uit de hand zou lopen. De organisatoren van het Europees Kampioenschap moeten met afgrijzen de beelden hebben gevolgd. Mochten de voetbalbestuur ders en autoriteiten gedacht hebben dat hier door de goede voor bereidingen weinig mis kan gaan en dat ons en de Belgen één groot feest te wachten staat, dan mogen ze zich nog wel eens ach ter de oren krabben. Gisteravond ging het om een geïsoleerde wedstrijd. Tijdens het voetbaltoernooi in Nederland en België worden 31 wedstrijden ge speeld tussen 16 landenteams. Groepen supporters bivakkeren hier weken lang. Op campings en op straat. In en rond de speelste den. Iedereen in Nederland krijgt op een of andere manier met ze te maken. Engeland en Duitsland, twee landen waar het hooliga nisme zo ongeveer tot professie is verheven, treffen elkaar al in de eerste ronde. Nederland verkeert in elk geval tot 2 juli in een soort staat van be leg. Alle beschikbare politiemensen worden tijdens het toernooi gemobiliseerd en zijn slechts beperkt inzetbaar voor het gewone werk. De les van Denemarken is dat hooliganisme niet te bestrij den is. Dat het wangedrag zich niet tot kleine groepjes beperkt. In combinatie met drank en drugs is geweld voor steeds grotere groe pen voetbalfans een manier van leven geworden. Agressie is niet het middel maar het doel. Daar kan het winkelend publiek in Ko penhagen van getuigen. Na het zien van de beelden van gisteravond moet je je afvragen of je zo'n groot voetbaltoernooi wel in huis moet halen. Heeft Euro 2000 gezien de grote commerciële belangen überhaupt nog iets met sport en sportiviteit te maken? Het is nu te laat om daar nog bij stil te staan. Maar als het straks hier en in België echt uit de hand loopt, er doden vallen, dan wordt het tijd voor een serieus debat. Niet alleen over het hooliganisme maar over het fenomeen 'voetbal'. Koel en buiig Heeft de glorieuze meizomer het krediet van de 'echte zomer' (juni-augustus) opgenomen of is het saldo nog dermate toerei kend dat we met name in juli- augustus (juni is doorgaans een brekebeen) nog meer warmte kunnen verwachten? Een resoluut antwoord op die vraag is niet te geven. We weten immers niet wat de krediet ruimte van de zomer is. Som migen denken dat de zomer na zoveel meiwarmte z'n krediet heeft verspeeld. De zomers van 1993 en 1998 worden dan als voorbeelden aangehaald. Er zijn echter ook zomers die na meiwarmte wél aan de weg tim merden. Dat was in 1947, 1976, 1990 en 1992 het geval. Belangrijk, maar niet per defini tie doorslaggevend, is of de ge- blokkeeide drukverdeling op termijn weer terugkeert. Een eerste test zou de laatste fase van mei (25-31 mei) kunnen zijn. Overigens blijft de Duitse voorspeller Wolfgang Röder, die met april en mei als warme maanden weer opmerkelijk scoort, bij zijn visie dat de hoogzomer een goede kans maakt om warm te worden. Wel heeft hij eind april verklaard minder zeker te zijn over Scan dinavische en Noordzeehoge- druk tijdens de hoogzomer. De ontwikkelingen in mei zijn vol gens Röder cruciaal. Dezer dagen draait het om koel en buiig weer onder invloed van een tot over het Noordzee gebied uitgezakte IJslandde- pressie. Net als gisteren vallen er ook vandaag weer enkele buien al lijken ze zich overdag het meest te concentreren op het binnenland. De zon speelt slechts een bescheiden rol en het kwik houdt het opnieuw bij 14-15 graden voor gezien. Ook morgen zijn er enkele buien en is het koel weer. Daarna breidt een uitloper van het bij de Azoren gelegen hogedrukgebied zich naar West Europa uit. De ver wachting is dat deze ont wikkeling vooral na het weekeinde beter weer tot gevolg heeft. De buiig heid neemt af, er komt meer zon en de temperatuur stijgt tot omstreeks 18-19 graden. Een temperatuurstijging tot meer dan 20 gra den lijkt reëel voor de tweede helft van de week. 'De kwaliteit varieert van bedroevend tot wel aardig' Er is een hausse van Oranje-getinte liedjes op komst. Nu het Nederlands elftal in eigen land favo riet is tijdens Euro 2000 proberen veel artiesten een graantje mee te pikken van de Oranje-hype. Volgens de kenners hebben de songs ook dit jaar weer een hoog hoempapa- en carnavalsgehalte. Open deuren intrappen De ramp in Enschede echoot nog steeds na. Ook in de nieuwsvoor ziening op televisie. Begrijpelijk. Maar dat de dames en heren ver slaggevers zo af en toe uitzijn op goedkoop effectbejag en hier en daar een open deur intrappen is hoogst irritant. Hannie Hoekstra trapte gisteravond het hardst, in de uitzending van Netwerk. Ze had het over een brief van de wijkraad, van een paar jaar gele den, aan de gemeente Enschede. Een brief over de tivijfels die bij de mensen leefden over de vuurwerkfabriek. Wat zei Hannie toen tot slot over de Enschedese bestuurders? Hadden ze maar geluisterd. En ze probeerde nog een stukje ernstiger te kijken. Van zulke op merkingen blijf ik liever verschoond. Iets eerder in de uitzending neigde de verslaggeving ook al naar de verkeerde kant. Meneerde journalist - een van de velen, zijn naam is me ontschoten - had een gesprekje met een zekere Slot, wiens huis totaal was weggevaagd. De man had jaren geleden als enige in de hele buurt een bezwaarschrift ingediend tegen de komst van de vuurwerkfabriek. Hier zei de verslaggever het Piet zelf, maar hij probeerde de man wel de opmerking te ontlokken dat de wereld in Enschede er heel anders had uitgezien als het gemeentebestuur maar had geluisterd. Goedkoop. Stemmingmakend. Gelukkig bood de uitzending nog wel wat informatiefs, zoals het item over de luchtfoto uit 1997, waarop is te zien dat toen al een be hoorlijk aantal zeecontainers op het terrein van de fabriek stonden. Het gesprekje met een jurist over de vergunning van de fabriek was ook verhelderend. In dezes jaar dat hij nu in zijn vakgebied werk zaam was had hij nog nooit zo'n slechte vergunning gezien. Eentje met een paar flinke fouten. Hij vroeg zich zelfs af of die vergunning wel rechtsgeldig was. En ontroerend waren de beelden van Kartal, een Turk, die zijn huis was kwijtgeraakt. Op een krantenfoto wees hij aan waar zijn huis had gestaan. Maar dat vond hij niet het ergst. Nee, het ergst vond hij dat zijn foto's waren verast. ,,Hoe kom ik weer aan een foto van mijn moeder? Hoe kom weer ik aan een foto van mijn vader? En waar haal ik de foto's van mijn jeugd vandaan? Je kunt beter dood zijn dan dit mee te maken.De verslaggever hield hier zijn mond. Zoals het hoort. Radio-3 verwacht de komende weken weer een enorm aanbod aan Oranje-getinte liedjes. Des gevraagd vist Ben Houdijk, de muziekdirecteur bij deze zen der, vijf voetballiedjes uit zijn la. ,,Dat is dus de oogst van de afgelopen week. De komende weken komen er nog wel vijf tien nummers bij." Houdijk denkt dat slechts twee a drie nummers de ether zullen halen. ,,De kwaliteit varieert van bedroevend tot wel aar dig." In die laatste categorie vallen wat betreft Houdijk met name de ludieke liedjes. Johan Cruijff en de tweeling Ronald en Frank de Boer zijn dit jaar opnieuw rijke bronnen voor pa rodiërende plaatjesmakers. „Het publiek ziet daar meestal de grap wel van in", aldus de deskundige van radio-3. Grappig zijn doorgaans ook de liedjes die tot stand komen als voetballers zich door een artiest of producer de studio in laten lokken. Ruud Gullit is volgens Houdijk een van de weinige Nederlandse voetballers die een geslaagd muzikaal avontuur be leefde. Met de band Revelation Time maakte Gullit onder meer het reggae-hitje Not the dan cing kind. Talrijker zijn de lied jes die de tenen doen krommen van plaatsvervangende schaamte. De huidige bondscoach Frank Rijkaard, verklaard liefhebber van de legendarische alternatie ve gitaarband The Pixies, liet zich samen met Marco van Bas ten al eens verleiden tot het' maken van een single. De Ha venzangers slaagden er in de studio niet in om de topvoet- ballers een zuivere noot te laten produceren. Het is fijn om in Italië te zijn werd geen hit. Me de dankzij tekstfragmenten als „Ik sta hier in het zonnetje in een stadionnetje. Heel ver van huis, maar ik voel me hier wel thuis" lag de single maanden na het WK '90 nog in de uitver- koopbakken te wachten op ko pers die niet kwamen. In 1958 was Abe Lenstra vol gens de Schiedamse voetbal- Wij Oranje Sinds het WK van 1974 is de 'voetbalplaat' een periodiek terugkerend verschijnsel. Een greep uit de collectie van voetballiedjesverzamelaar Paul Groenendijk. foto anp liedjesverzamelaar Paul Groe nendijk de eerste topvoetballer die zijn valse stemgeluid liet vereeuwigen op vinyl. Johan Cruijffs zang op Oei oei oei, dat was me weer een loei is een an der bewijs voor de stelling dat voetballers zelden uitblinken in een geluidstudio. Sinds het WK '74 is de voetbal plaat een periodiek terugkerend verschijnsel. In de voor het Ne derlands elftal sterke jaren '70 werden er veel succesvolle plaatjes opgenomen. Begin ja ren '80 zakte de markt in, waar na de hoogtijdagen terugkeer den rond het EK van 1988. An- dré Hazes was dat jaar de ver tolker van het alternatieve volkslied 'Wij houden van Oranje'. Binnenkort komt dit lied in een aangepaste versie opnieuw uit. Het is volgens Groenendijk goed mogelijk dat Hazes opnieuw een hit scoort. Daarvoor moet het Nederlands elftal wel goede resultaten boe ken. „Het is een erg conjunc tuurgevoelig verhaal, artiesten weten dat heel goed. Niemand komt nu met een Ajax-cd. Oranje is nu 'hot' omdat ieder een denkt dat we kans maken om te winnen." De kans op een hit is overigens groter als Oranje het thema is. Groenendijk: „De markt voor het Nederlands elftal is natuur lijk groter dan die voor De Graafschap. Daarbij is het ge makkelijker plannen. Artiesten weten vaak maanden van tevo ren al of Nederland meedoet aan een groot toernooi. Club successen zijn meestal veel moeilijker te voorspellen." Feyenoord-supporter Groenen dijk, in het dagelijks leven ar chitectuur-publicist, heeft een belangrijk deel van zijn zolder ingeruimd voor allerhande ge luidsdragers en boeken. Voet bal is een van de terugkerende thema's, maar er is ook plaats voor literaire werken van natio nale en internationale bodem. „Ik weet niet waarom ik die voetballiedjes ben gaan verza melen. De muziek is vaak afgrij selijk en ik draai ze zelden. In middels heb ik wel 750 liedjes met voetbal als thema. Eender de daarvan gaat over Oranje. Het is gewoon grappig om ze te hebben." Muzikaal en tekstueel is er door de jaren weinig veranderd. Groenendijk: „Hoempapa, car naval en inhaken zijn de terug kerende dingen. Er is meestal geen plaats voor ironie. De ti tels hebben meestal iets van We zijn de beste, we worden kam pioen." Nee, dan de Belgen. „Die kijken er toch anders tegenaan, zijn iets voorzichtiger", aldus Groe nendijk. „De Strangers, overi gens een band die het Vlaams blok steunt, maakte voor het WK '86 de single We gaan naar Mexico. Met als B-kant We gaan niet naar Mexico. Volgens Groenendijk en Houd ijk is geld voor artiesten een be langrijk motief om een liedje op te nemen. „Als ze een hitje sco ren, kunnen ze in een weekend vier vijf keer een disco vol la ten lopen. Daar kunnen ze goed geld aan verdienen", weet Houdijk. Voetballers hebben meestal geen financieel motief voor hun muzikale escapades. Houdijk: „Die mensen worden uitgenodigd, daardoor wordt je ego toch gestreeld. Als iedereen dan maar hard genoeg roept dat het prachtig klinkt, ga je er op den duur zelf in geloven dat je een goede stem hebt." JAN KOOV/ANP Frits Vrijlandt is er gistermorgen als eerste Nederlander in ge slaagd de top van de Mount Eve rest via de noordzijde te beklim men. De noordroute via Tibet staat bekend als een zeer lastige omdat er drie gevaarlijke smalle richels moeten worden genomen. Bergbeklimmers Ronald Naar en Bart Vos probeerden in 1982 de top via de noordkant te halen, maar moesten op 7800 meter af haken. De 32-jarige Amsterdammer Frits Vrijlandt is op 24 maart samen met zijn klimmaat Steven le Poole naar Kathmandu in Nepal ver trokken. Beiden maakten deel uit van een Engelse expeditie. De 31- jarige Steven le Poole durfde gis teren een toppoging nog niet aan vanwege het twijfelachtige weer en onduidelijkheid over de tou wen. Hij wilde volgens woord voerder L. Stassen van @Home Benelux, sponsor van de expedi tie, meer op zeker spelen. Le Poo le probeert vandaag alsnog de top te bereiken. Gistermorgen om tien voor acht Nederlandse tijd stond Frits Vrij landt op de top van de 8848 me ter hoge Mount Everest. Drie 'steps' - smalle paden met aan weerszijden een afgrond van drie duizend meter- heeft hij moeten overwinnen. „Het was de laatste Nederlandse Himalaya-uitda- ging," zoals hij de expeditie voor zijn vertrek zelf noemde. De ge makkelijker zuidroute is al vaker door een Nederlander bedongen. In 1984 zou Bart Vos de eerste Nederlander zijn geweest. Vos' tocht is echter omstreden. Sommigen gaan er vanuit dat niet hij maar René de Bos de eerste Nederlander was op de top van 's werelds hoogste berg. Vos heeft inmiddels een rechtszaak tegen schrijfster en alpiniste Mariska Mourik aangespannen. Hij klaagt haar aan wegens smaad. Mourik zei in haar onlangs verschenen k:% Frits Vrijlandt. foto gpd boek 'Een meter Everest' sterke bewijzen te hebben dat Vos de top nooit heeft bereikt. De afgelopen tijd is het zeer druk geweest op de Mount Everest. Om de haverklap worden records gebroken. Dinsdag bereikten de eerste bergbeklimmers van dit millennium de top via Nepal. Vrijlandt en zijn Britse teamge noot Paul Walters zijn echter de eerste bergbeklimmers die in het nieuwe millennium de top via de Chinese zijde hebben bereikt. De komst van de euro heeft voor munthandelaren een zeer aantrekkelijk neveneffect. Veel mensen willen voor dat de Nederlandse munten verdwijnen hun munten- collectie completeren. Gevolg is dat de verzamelaars nu aanzienlijk meer betalen voor muntstukken van 5 gul den, rijksdaalders, kwartjes of dubbeltjes van bepaalde jaargangen. Volgens eigenaar Sjon Lammerts van de Postzegelcen trale Noord Nederland in Groningen maakt hij momen teel goede tijden mee. Zo wordt in de handel voor een muntstuk van 5 gulden dat in 1999 werd geslagen, 15 gulden betaald. Een vijfje uit 1998 doet 20 gulden en rijksdaalders die werden geslagen in de periode 1990 tot en met 1999 gaan voor 9 tot 18 gulden over zijn toon bank. Een kwartje uit 1994 is 6 gulden waard en voor een stui ver uit 1995 wordt in de handel 4,50 gulden betaald, al dus Lammerts. Voor het millenniumtientje, dat vorig jaar door de Rijksmunt in een oplage van een miljoen stuks werd geslagen, wordt in de handel nu al tussen de 14,50 en 15,50 gulden betaald. .Munten zijn de afgelopen jaren al redelijk schaars ge worden omdat veel mensen papiergeld uit automaten halen. Daardoor zijn er relatief weinig munten gesla gen", zegt Lammerts. Maar volgens hem zijn de hogere prijzen toch vooral te danken aan de komst van de euro. Jong en oud, bloot en bereikbaar Tussen de generaties lijken de verschillen in waar den en normen, denken en doen groot. Met name op het gebied van kerkelijk en niet kerkelijk, opvattin gen op het gebied van seksualiteit, relatievormen, man-vrouwverhoudingen, bestedingspatronen, kort om levensinstelling. Die verschillen worden toege schreven aan gebeurtenissen die die afzonderlijke generaties in hun jonge jaren hebben meegemaakt en gevormd. Voor mijn ouders en schoonouders wa ren dat bijvoorbeeld de crisis en de Tweede Wereld oorlog: voor mijn generatie de wederopbouw en de jaren zestig; voor de kinderen van deze 'baby boomers', het feit dat zij in tweekindergezinnen op groeiden, in toenemende welvaart, met ruime stu diefinanciering. Zelf wel ik me vaak een kind van twee tijden. Welis waar hoor ik officieel tot de zogeheten 'protestge neratie', maar dat slaat op de tijd dat ik jong was en inderdaad vond dat 'alles anders moest'. Nu voel ik mij veel meereen 'sandwichgeneratie'. Geplakt, soms bekneld, tussen tivee genera ties: die van 'voor de oorlog' met hun zeer verlengde derde leeftijd, en de 'pragmati sche generatie', de kinderen die vanaf 1970 werden geboren met hun zeer verlengde jeugd. Samen vormen zij de uitersten van mijn levensgevoel. Aan de ene kant de generatie van mijn ou ders met waarden als wegcijfering, plichts gevoel en soberheid, waarin mannen er wa ren voor de productie, en vrouwen voor de reproductie. Met kostwinners die met een scheiding.in hun haar en hun broodtrom meltje achter op de fiets naar hun werk gin gen. Het is een generatie die nu hun vijftig en zestigjarige huwelijksfeesten viert. Want HELEEN CRUL scheiden deed je niet. De vrouwen van deze generatie beschikken over de uitstervende eigenschap van het suddergeduld dat nodig is voor draadjesvlees en breien en borduren. Aan de andere kant de jonge twee- en andefhalfver- dieners die lunchen in het bedrijfsrestaurant, leven in grote luxe, geld gemakkelijk uitgeven en zich niet kunnen voorstellen hoe de komst van de eerste dou che, televisie en koelkast mijlpalen waren in het Ne derlandsegezinsleven. Ze hebben hun eerste seksuele relaties tussen hun vijftiende en achttiende, wonen samen, reizen de wereld rond. terwijl hun ouders op die leeftijd eens voorzichtig aan Frankrijk begonnen, en hun grootouders dagjes uit in eigen land maak ten. Het zijn fleximensen met een nerveus levensrit me. Vooral door toedoen van mijn generatie is er in Ne derland de afgelopen dertig jaar in de politiek en in de media veel aandacht besteed aan individualise ring, gelijke behandeling, andere seksuele voorkeu ren en progressieve leef- en relatievormen. De 'tradi tionele' leefvormen werden doodgezwegen of verket terd. Maar de werkelijkheid trekt zich van dit alles weinig aan. Loop of fiets maar eens tijdens een zomers weekend door Nederland. Wat zie je in warenhuizen, in pret parken, op terrassen, in het pannenkoekenhuis? Fa milies..Iedereen loopt te zeulen met nazaten: het beeld van vrouw, man en kinderen domineert ons land. Vaak in het gezelschap van opa en oma én de onvermijdelijke hond. Ook uit cijfers blijkt dat de meeste Nederlanders nog steeds het grootste deel van hun leven doorbrengen in gezinsverband. Het percentage mensen dat de voorkeur geeft aan een (heteroseksueel) huwelijk op enig moment is 82 procent. Tachtig procent van de Nederlandse bevol king heeft of wil graag kinderen. Favoriet blijkt de opvoeding door beide eigen, met elkaar gehu wde ou ders. Deze situatie heeft de voorkeur van 96 procent. 'Nederlanders zijn veel traditioneler dan je uit de be richten in de media zou denken', is ook de conclusie van de demografe dr. Pearl Dykstra. Zij onderzocht in opdracht van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid levenslopen van Nederlanders, geboren tussen 1900 en 1970. Uit haar onderzoek blijkt dal de meeste mensen bij dezelfde partner blijven. Eenderde van de huwelij- ken eindigt weliswaar in een scheiding, maar de concentratie van die scheiding ligt bij een betrekke lijk kleine groep. Mensen die eenmaal een keer een relatie hebben afgebroken, doen dat vervolgens va ker. De jongvolwassenen van nu zullen weliswaar meer scheiden maar die prognose is vooral gebaseerd op het feit dat kinderen van gescheiden ouders zelf ook vaker scheiden. Ze hebben meer moeite vaste re laties aan te gaan, zijn onzekerder en hebben daar door op hun beurt ook weer een grote kans op echt scheiding. Veel, zo toont het onderzoek van Dykstra aan, is in Nederland sinds 1900 heel langzaam, heel geleide lijk veranderd. Zouden de generaties van 1900 ons nu kunnen zien, dan treffen ze vooral een dichtbe volkt Nederland van gezinnen en families aan. Die er voor hen overigens uitzien als wezens van een an dere planeet, vooral in zomerse weekeinden. Ze zou den niets begrijpen van al die trimschoenen. hemd jes, korte broeken of rokjes, al diegsm'tjes in het straatbeeld. De combinatie van 'bloot en bereikbaar' is een werkelijke revolutie in korte tijd. Temeer om dat hij favoriet is bij zo'n drie generaties. MENSEL] De Italiaan GIORGIOrtfi V alimentatie aan zijne Mara te betaien, omda voor de huwelijkssluib 10rlp bestendigheid van de 1 bintenis twijfelde. Dateze^ Hof van Cassatie in Rc16,61 slist, zo hebben kranti m0* gemeld. Een kerkelijk; |lKf bank had eerder het hf nietig verklaard, omd; de voorwaarden voord heid van het huwelijks was voldaan. Giorgion ervan te overtuigen dgntel grote stap" tegen zijn nlP'F zet en dat zijn echtgei ,a"r^ daarvan op de hoogte mde etc Een nest pasgeboren; heeft onverwacht een gemaakt van Italië Brittannië. De vier jorL. leefden de reis van 1( ter en 48 uur per vrac! Het nest raakte gesel* de moeder toen de vra werd ingeladen in TUI ,cert. de Britse krant The Ti gekomen in de Britse CHESHIRE ontdektei ^jei feur zijn extra lading worden teruggevlogen moeder, een Italiaans 1Sch •aard wit nalisten die uit de voo eidsi van Het Parool kwann |jgki ook bekende Nederla ^nd DANNY BLIND en Ma dsej: Spanjer aan de quizn j leider Henk Spaan za mers dertig open vrag gen. Een jury bestaan 1 sen als Klaas Nuning, r Endt en Youp van 't H deelt de antwoordend ning naars krijgen toegang; ooi- voor EURO 2000 wed de Amsterdam ArenA. maken de bekende N- |at d« geen kans op die prijz ntje tis Als hij er niet bij was, I het niet gebeurd. Het voor dat de burgemee Maasland hem thuiso om samen naar een kl den. Maar eind dezer droogt het nieuws uit op. WIM VAN DER SI! dan op zijn negentigst sioen als persfotograaf jaar was Van der Stelt camera in een fietstasimc om Maassluis en omst 'een te leggen. De laatstei hij dat voor huis-aan-t [Ijl Schakel. Tot zijn vijfe combineerde hij zijnl een baan in een meta11 kingsbedrijf. Na zijnp6n^' werd hij fulltime versl ?er" Die vijfentwintig jan mooiste van mij leven' Van der Stelt. De vete'en grafeerde in zwart-wit heeft hij niets. Naasti als persfotograaf prod ook een serie ansicht* plattegronden van Ma werkt momenteel aan fotoboek over de gesd J van het havenplaatsje Stelt groeide de laats! Maassluis uit tot eenl gende. Het feestcomii afscheid organiseert) ook de hele bevolking pen om hem op 23 mi stadhuis toe te zingen nobi ia na land run i K",;r lem b Ook Er komt maar geen einde aan de proble men rond het reuzenrad in Londen. Het 135 meter ho ge gevaarte, geplaatst door een Neder lands constructiebed' besc slecht tegen de hittel van I Drie cabines zijn sind )ege uit de roulatie orndah jj^j te beluchting de bezoi gaa van het zweet hun ron jiVe ten draaien. British Ai gen die het rad exploitee door de tijdsdruk om' openen het klimaatsy cabines niet bij alleti ïr ren is getest. Het 'Mil WHEEL', nabij de Lo' ,CP[ lementsgebouwen, ha jaarsdag 1999 geope ^or worden, maar de veili n niet optimaal. Uiteim ipjn de het rad begin maai mia; ren. De jongste proble »ert|( den binnen tien dagei m„t, belooft BA. [erei en Zwitserland brengt vo 8st* maand een postzegel ^rb omrand met kant. De L; een waarde van vijf fr ac" den), wordt uitgegeve nan van de nationale post ni,e toonstelling, NABA2I )k 11 Gallen. Deze stad in) n van Zwitserland is het lldd van de traditionele ka 'n strie. De posterijen m lddt kend dat het kant waa ln^ zegel is opgesierd ge)6 st£ borduurzijde op gewe a8 en dat er een nieuw p on proces voor nodig was vervaardigen. ïrba pno

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2