Von Trier maakt grimmigste musical ooit 'Even wennen' aan folklore Cultuur Kunst Heiligenbeeld naar Frans Halsmuseum ist 'Rent' nder namen Gebroeders Flint en I Compani missen de zomeravondlucht Veel te moderne Michael Flatley pERDAG 18 MEI 2000 jper houdt ermee op «dam Cabaretgroep Purper houdt ermee op, minstens twee jaar. Hoewel hij daarna een eventuele comeback niet uit, denkt Purper-lid Frans Mulder dat daarmee het doek Mor de cabaretgroep die dit seizoen haar 20-jarig bestaan t Purper treedt volgende week woensdag voor het laatst op jofddorp. Komende dagen volgen nog onder andere optre- jn Zwolle en Groningen. De groep werd opgericht door evan der Heyden en Erik Brey. De afgelopen jaren maakten ,taal negentien cabaretiers deel uit van Purper, onder wie I jsten als Adelheid Roosen en Karin Bloemen. Volgens Mul- ishet besluit om Purper op te doeken met pijn in het hart dj taveel gesprekken genomen. IX stdijk-kenner Gregoor overleden haag Deze week is in Doom de letterkundige Nol Gregoor léden. Hij is 87 jaar geworden. Gregoor, die in Den Haag dgeboren, stond vooral bekend als een groot kenner van werk van Simon Vestdijk. Over hem publiceerde hij onder r'Simon VestdijkenLahringen' (1958) en 'Aantekeningen i,Vestdijk's Kind tussen vier vrouwen' (1973). Begin jaren j'.1 jg maakte Gregoor een reeks veelbeluisterde radiointerviews r vooraanstaande schrijvers, onder wie F. Bordewijk. Op ou- leeftijd organiseerde hij, samen met dichter en Vrije Volk- malist Jan H. de Groot en harpiste Phia Berghout, in het ver- u [ingshuis Boswijk in Doorn literaire bijeenkomsten. ie Wall in De Regenboog If en» Kerkelijk centrum De Regenboog is op 2 en 3 juni het eel voor een uitvoering van The Wall van Pink Floyd door le vari werkgroep The Wall, in samenwerking met vrijwilligers ke de Algemene Kerkelijke Merenwijkraad. Twee jaar geleden ih rerkte dezelfde groep Andrew Loyd Webbers 'Jesus Christ 'gi erstar'. De basis van de voorstelling The Wall is de gelijkna- lo edubbel-cd van Pink Floyd uit 1979. Volgens de makers dt hun uitvoering het midden tussen een musical en een vi- dip. Tijdens de voorstelling wordt er live gezongen. In The I draait het om Pink, die zijn hele leven tegen muren op- ii door zijn overbezorgde moeder, de dood van zijn vader in jorlog en de gefrustreerde leraren op school. Dit leidt tot to- vervreemding van Pink. Vanwege het geweld en de extreem use gedachten die door het hoofd van de hoofdpersoon n, vindt de organisatie het stuk alleen geschikt voor mensen Ier dan 16 jaar. De uitvoeringen beginnen om 20.30 uur in Regenboog aan de Watermolen 1 in Leiden. Appel schort voorstellingen op aac Toneelgroep De Appel in Den Haag heeft voorlopig aar voorstellingen opgeschort van haar theaterproductie 'De g.de gal en het maal'. De oudste toneelgroep van Nederland zich maandag geconfronteerd met het advies van de Raad r Cultuur aan staatssecretaris Van der Ploeg om het gezel- apgeen subsidie (1,3 miljoen gulden per jaar) meer te verle- wegens gebrek aan vernieuwende en artistieke kwaliteit, woordvoerder van De Appel: „De groep wil spelen maar zich helaas genoodzaakt voorlopig alle artistieke activiteiten schorten om zich naar behoren te kunnen verweren." egezichten in Egmond ionpaan zee» In het pand van de Prins Hendrik Stichting in nond aan Zee is van 21 mei tot en met 31 juli de expositie ;ezichten te zien. Het gaat om werk van ruim dertig kunste- :s. Zoals de titel al suggereert, gaat het steeds om werken die zee tot onderwerp hebben. Naast schilderijen, zijn ook beel- foto's en videofilms te zien. De expositie wordt gehouden jelegenheid van het 125-jarig bestaan van de stichting, die inzet voor oud-zeevarenden. peter van lierop Dancer In The Dark heeft op het Festival van Cannes zijn wereldpremière beleefd. Het was de film die met de meeste spanning tegemoet werd gezien, omdat de regisseur Lars von Trier heet en het om een musical gaat met popfenomeen Björk in de hoofdrol, gesecon deerd door Cathérine Deneuve en Peter Stormare. Dancer In The Dark is inderdaad iets heel aparts ge worden. Stel dat Von Triers film de Gouden Palm wint, dan is dat een nieuwe opsteker voor Denemarken dat hier in vijftien jaar al drie keer eerder de hoofdprijs heeft ge wonnen. Het heeft met de recente successen van de Dogma-filmers Vinterberg (Festen) en Kragh-Jacobsen (Mifune) bewezen het meest levendige Europese film land van dit moment te zijn. Dat overigens niet elke Dogma-film een hoogvlieger is, bewees deze week Kristian Levring met The King Is Alive, over in de woes tijn gestrande busreizigers die in afwachting van hun redding King Lear gaan opvoeren. Een triomf voor Dancer In The Dark zou eveneens gejuich opleveren in IJsland, Frankrijk, Noorwegen en Zweden, omdat die ook - in de vorm van geld en ac teurs - aan de productie hebben bijgedragen. Frank rijk, Finland, Engeland, Duitsland eri Zwitserland hiel pen mee het risico te spreiden. En Eurimages heeft ge subsidieerd, evenals het Nederlandse Filmfonds (Rob bie Mueller was verantwoordelijk voor de fotografie en dan heeft een Nederlands co-producent recht op sub sidie), alsook het CoBo Fonds en de VPRO. Dat ver klaart waarom de VPRO Gids nog voor Cannes begon al de loftrompet kon steken over Dancer In The Dark. Nu de rest van de wereld eveneens kennis heeft kun nen nemen van het nieuwste opus van de Deense dwarsligger, valt te vrezen dat Von Trier toch minder bazuingeschal zal horen dan waarop hij had gerekend. Toch is het de vraag of hij de Gouden Palm gaat win nen. Want er valt aan zijn film weinig plezier te bele ven. Het is een melodrama dat te verschrikkelijk is voor woorden. We hebben te maken met de grimmigste musical aller tijden. In het Amerika van de jaren vijftig speelt Björk een bijna blinde fabrieksarbeider met een zoon, die door dezelfde familiekwaal dreigt te worden getroffen indien hij niet snel wordt geopereerd. Björk heeft het geld voor de operatie bijna bij elkaar, maar ze wordt ontsla gen, bestolen, van moord verdacht en veroordeeld tot de strop. De dappere, wat simpele, trouwhartige, bijna heilig te noemen jonge vrouw houdt echter heel erg veel van musicals. Ze bezit het vermogen om juist op de mo menten dat ze het hevigst onder druk komt te staan, met haar fantasie weg te vluchten in uitbundige zang en dansnummers. Hoe zal zo'n verhaal dan aflopen? Wetend dat Von Trier de meest extreme provocateur is van de Europese cinema? De cineast heeft de hele wereldpers gesmeekt om niets te vertellen over de finale van Dancer In The Dark. Maar het is niet moeilijk raden. Von Trier heeft de brille van zijn vondst toch aanzienlijk overschat. Dat overkomt hem vaker. Veel van de geboden en verboden uit het twee jaar geleden zo spraakmakende Dogma-manifest zijn voor deze gelegenheid weer over boord gegooid. Je zou bijvoorbeeld uitsluitend mogen werken met op de set aanwezig geluid, maar dat is een dwaas uitgangspunt voor een musical met Björk in de hoofdrol, en Von Trier doorbreekt op dit punt dus zijn eigen dogma's. Filmcamera's en extra belichting moesten worden afgeschaft, soberheid was het wachtwoord, alleen de videocamera mocht nog worden gebruikt. Maar hoe Björk en Catherine Deneuve bij de première van 'Dancer in the Dark' op het Filmfestival van Cannes. foto ap maak je dan aansprekende dansnummers? Door des- echter resulteert in een bedroevende beeldkwaliteit. En noods veertig videocamera's in stelling te brengen, de muziek was ook al zo zwak. Het enige wat dan nog meent Von Trier. Maar is dat soberheid? Het lijkt meer indruk maakt is Björk, en niet eens als zangeres maar op paarden die achter wagens worden gespannen, als een voor deze wereld al te onschuldig, zielig vrouw- Hier blijft het dogmatisme dus wel gehandhaafd, wat tje met een bril van jampotglaasjes. haarlem cpp Het Frans Halsmuseum heeft deze week bij Sotheby's een grote slag geslagen. Het muse um kocht bij het Amsterdamse veilinghuis voor 450.000 gulden een uiterst zeldzaam zilveren beeld van de hand van de Haar lemse zilversmid Pieter Ebbekin (1622-1666). Ebbekin, een van de bekend ste zilversmeden in de zeven tiende eeuw, vervaardigde het 71 cm hoge beeld in 1656 voor de St. Gommaruskerk te Enk huizen. Een zilveren heiligen beeld van dit formaat was voor de Republiek der Nederlanden een bijzonderheid. Vermoede lijk is het het grootste zilveren sculptuur uit de zeventiende eeuw. In elk geval kent het niet zijn gelijke in enige andere mu seale collectie. Haarlems rooms-katholiek zilver was het fraaiste dat de Republiek in die tijd voort bracht. Het drijfwerk en de re liëfs waarop de wonderen van de heilige staan afgebeeld, zijn van hoge kwaliteit. De pastoor van de St. Gommaruskerk was in 1907 gedwongen het beeld te verkopen in verband met de bouw van een nieuwe kerk. On langs vond men het beeld terug in een particuliere Duitse ver zameling. De afgebeelde patroonheilige Sint Gommarus is doorgaans afgebeeld in een borstkuras met wapenrok waarover hij een her melijnen mantel draagt. Hij is onder meer herkenbaar aan een attribuut: een boomstam metje als symbool voor de om gehakte boom, die hij in oude luister herstelde. Opmerkelijk is dat het heiligenbeeld een gou den ketting met hanger draagt onder zijn mantel. De maker van het beeld. Pie ter Cornelis Ebbekin, is familie van Haarlemse zilversmeden als de Van Lynhovens en de Ba- gijns en was gespecialiseerd in de vervaardiging van religieus zilver als monstransen, wie rookvaten en miskelken. Het Frans Halsmuseum heeft het topsculptuur kunnen aan kopen met financiële steun van de Vereniging Rembrandt, de Mondriaan Stichting (aankoop fonds Collectie Nederland), Prins Bernhard Fonds (Cultuur Fonds Noord-Holland), Vrien den van het Frans Halsmuse um, het Ruigrok Fonds en en kele particuliere fondsen. grote sterren, wel beken- ezichten: de cast van de ve Joop van den Ende- ictie 'Rent' werd in het erdamse Paradiso voorge- aan de pers. Het opmerke- is de regie van Ivo van directeur en regisseur :t Zuidelijk Toneel, direc- ran het Holland Festival en aand artistiek leider van flgroep Amsterdam, kendste acteurs zijn Jim de meespeelde in 'Hair' i'ilsson', Caselyn Francisco Saigon', 'Oliver') en Nur- Karim ('Miss Saigon' en Samen met Gino Em- Edwin Jonker, Ellis van loven, Tom Van Landuyt lefan Swinkels spelen ze (roep jonge mensen die in ew Yorkse wijk Lower East proberen het hoofd boven rte houden. nijver Jonathan Larson ba- Ie het verhaal op Puccini's 'La Bohème', maar ver dat naar het New York indaag. Geen tbc maar voor Mimi, en Rodolfo, nopt tot Roger, is geen jver maar muzikant. New York sloeg de voor- ig, met zijn eigentijdse la's en stevige rockmuziek, een bom. Ook Van Hove erdoor overweldigd. Daar- wilde hij graag de regie gaat op 3 oktober in de erdamse stadsschouw- in première. Daarna een tournee door het dans recensie louis du moulin Of Flames World Tour 2000' in Met in de hoofdrol Michael Flat- 50 dansers en danseressen Bijge- *f gisteravond in Rotterdam Her- ?en: t/m zondag De zaterdagmati nee is vervallen toch maar één echte Lord he Dance. Michael Flatley Ktigt dat vermoeden met huidige Keltische dans- ktakel 'Feet of Flames', dn de Ierse Amerikaan (41) ieuw een absolute glansrol zich opeist nadat hij eer- z'n tapshoes aarf de wilgen theater recensie dick van teylincen De Gebroeders Flint en I Compani spelen His master, her voice. Idee: Felix Strategier. Regie en script: Pieter van Empelen. Muziek: Bo van de Graaf. Gezien in het LAKtheater op 17 mei. Vanavond herhaling. Hondendressuur is de top, maar raakte uit de mode. De mensen willen lasershows, en jonge meisjes in korte rokjes. Neem twee mannen uit het verlopen variétécircuit, een jonge energieke en een wat zielige van middelbare leeftijd en het drama tekent zich al af. De laatste, Charlie, is bang voor eenzaamheid en weet niet hoe hij zijn kunsten ooit nog aan de man moet brengen. Vroeger zorgde hij voor de afgerichte poedels van de onvergetelijke Madame Kaka. Na haar raadselachtige verdwijning bleef hij achter met haar zoon Tony en wat honden. Charlie en Tony kunnen van alles een beetje - goochelen, acrobatiek, degenslikken en nog een paar bizarre acts - maar niks echt goed. Alleen over Tony heeft Charlie nog enige macht: „Trai nen, jongen, als je traint kunt je worden wat je wilt." Maar niet lang meer: Charlie laat zich niet meer uit de wereld weghouden. Met een gevecht wordt het pleit beslecht. In His master, her voice vinden een muzikale theatergroep en een theatraal orkestje elkaar: De Gebroeders Flint, ditmaal met Felix Strategier (Charlie) en Juda Goslinga (Tony), en I Compani, de groep die bekend werd met Nino Rota's cir cusachtige muziek voor films van Fellini en an dere Italiaanse meesters. Dat belooft veel, maar het komt er niet helemaal uit. Pieter van Empe len heeft het gegeven weinig verrassend uitge werkt en nogal wat rafels laten hangen aan de manier waarop het verhaaltje wordt verteld. Op Madame Kaka en haar honden wordt nogal vrijblijvend teruggekeken (hoewel het filmpje van zo'n honderd jaar geleden een aardige vondst is), en ook het conflict tussen Tony en Charlie had een stuk beklemmender kunnen zijn; de wan hoop vliegt je niet bepaald naar de keel. Daar staan een mooie circussfeer en aangename mu ziek tegenover. Met His master, her voice kan Leiden al een beetje in de Paradesfeer komen, al mis je de zo meravondlucht. In het theater is de sfeer toch wat formeler en krijgt een voorstelling ongewild meer pretentie. Misschien lukt het vanavond be ter, met meer mensen op de tribune. Want u wilt natuurlijk toch weten wat Needle Chewing Char lie en Tony met het Blazende Oog precies kun nen. Verbluffende manipulaties! Enormiteiten! Alles waar gebeurd! Amsterdam Voor de tweede maal in zijn schrijverscarrière heeft Tho mas Rosenboom (1956) de Libris Literatuur Prijs gewonnen. Zijn ro man 'Publieke werken' werd gisteren bekroond door een unanieme jury. De voorzitter, Saskia Stuiveling, maakte dit bekend tijdens een feestelijke bijeenkomst in Amsterdam. Aan de prijs is een bedrag van 100.000 gulden verbonden. Rosenboom's roman, zijn tweede, werd door de jury 'een briljant geschreven en diepgravende roman' ge noemd, 'die het waarmerk draagt van de meester". De genomineerde romans waren verder 'Winterhanden' van Stephan Enter, 'De revue' van Kees 't Hart, 'Marcel' van Erwin Mortier, 'Beer is terug' van Helga Ruebsamen en 'Tongkat, een verhalenbordeel' van Peter Verhelst. Die nominaties waren geselecteerd uit 168 titels, de complete Neder landstalige productie in de categorie literair verhalend proza, versche nen in 1999. In de jury zaten behalve Stuiveling, die voorzitter is van de Algemene Rekenkamer, ook Jan Fontijn, Hendrik van Gorp, Nico- laas Matsier en Xandra Schutte. foto anp gehangen. Niets ten nadele van het voe tenwerk van Damien O' Kane, die vorig jaar naar voren werd geschoven als Flatley's belofte volle opvolger. Maar met de aanwezigheid in vlees en bloed van de originele Herendanser lfjkt de alom populaire neo- folklorëshow ineens weer veel meer uitstraling te hebben. Niet alleen de publieke weten schap dat Flatley de geestelijke vader is van de Las Vegas-ach- tige variant op het aloude Ierse 'rivierdansen' zal ermee te ma ken hebben. Ook de veel hani- ger hoogstandjes van The Ge nius Of Celtic Tqpdance uit (oorspronkelijk) Chicago, in wie zovele dames zo graag 'de nieuwe James Dean' zien. Want juist op dat macho-ima go haakt Flatley in deze nieuwe show stevig in. Duidelijk gespierder dan voor z'n terugtreden als play ing captain presenteert hij zich om de haverklap als de hapkla re brok om wie al z'n schone tegenspeelsters in deze flitsen de 'musical zonder woorden' letterlijk en figuurlijk niet heen kunnen. Zodoende is z'n podi umrentree zeker geen verkoop stunt met de handrem erop en krijgen de pure Flatley-fans zonder meer waar voor hun (gepeperde) entreegelden. Maar doordat de maestro himself als onklopbare 'good guy' bijna alle aandacht naar zich toe trekt, blijven de kwade krachten in dit quasi-sprookje op zijn pad nogal flets. Ofwel: voor de algehele spanning had een beter geprofileerde slech terik geen kwaad gekund. An derzijds, de verhaallijn is bij ri- verdance-producties toch altijd slechts bijzaak, omdat het nu eenmaal de voeten zijn die zo veel mogelijk moeten vlam men. Gelukkig gebeurt dat in 'Feet Of Flames' ook volop; maar de liefhebbers van de (meer) traditionele uitvoerin gen zullen deze nieuwe Flatley- show vast hoofdschuddend be kijken. Als zijnde te nadrukke lijk sexy, te zeer doofspekt met vuurwerk en andere special ef fects en dus veel te modern Amerikaans in plaats van ka raktervol. dans recensie maarten baanders Voorstelling 'Met handen en voeten' Wie had dat gedacht: dat je naar het Internationaal Dans theater gaat en na afloop denkt 'Dat was even wennen'! Het ge zelschap heeft een grote naam in de folkloristische dans, maar legt de grenzen al jaren wat rui mer door ook populaire dansen van nu in het programma op te nemen. 'Met handen en voeten' gooit de deuren pas echt open. Dat is een grote verdienste voor een groep met eenrimago dat juist verbonden is met traditio nele dansen. Die traditionele dansen zijn niet losgelaten. Al lerlei elementen eruit zijn ver werkt in een vorm van heden daagse dans, waarin de signa tuur van het Internationaal Danstheater toch overeind blijft. Op die manier laat de groep zien niet met handen en voeten aan de traditie gebon den te zijn. Maar je moet er wel aan wen nen. Na een leuk begin, waarin vingers en handen een grote groepsdans uitvoeren, volgt een scène op een station. De me nigte loopt, klapt en slaat op de benen, schitterend gelijk, want de kwaliteiten die de groep van oudsher heeft, zijn onvermin derd aanwezig. Het zijn bewe gingen uit de folkloristische Balkandans, maar toch anders, verfrissend door de moderne omgeving. Eén jongen valt uit de toon in de groep. Dat is het thema dat artistiek leider Mau- rits van Geel gekozen heeft: de eenling die zijn eigen weg durft te kiezen en niet oplost in de massa. Die jongen ontfrioet een meisje, op wie hij een oogje heeft. Op het verlaten perron maakt hij voor haar zijn bewe gingen, die ontleend zijn aan Oost-Europese dans. Het ziet er heel apart uit, heel tegen draads. Als toeschouwer ga je daar niet zomaar in mee. Over deze drempel moet je je heen- zetten om er oog voor te krijgen hoe veelzijdig en vindingrijk het folkloristische dansmateriaal in deze voorstelling is gebruikt. Het verhaal van de eenling die tegen de massa ingaat, is in zekere zin ook het verhaal van de folkloristische dans, die zich niets van modes aantrekt en haar eigen weg blijft gaan. Het Internationaal Danstheater doet een poging die folkloristi sche dans toch wat meer de confrontatie met de wereld van nu te laten aangaan. Dat lukt nog niet volledig. In de setting die gekozen is komt die wereld van nu niet echt tot leven. Om werkelijk te laten zien hoe de folkloristische danstraditie ver dwaald is geraakt in de snel ver anderende westerse cultuur, is er meer voor nodig dan een sta tion of een bouwterrein al£ de cor. Maar gezien de vindingrijk heid, de originele choreogra fieën en niet te vergeten de hu mor waarmee de folkloristische dans benaderd wordt, is met deze voorstelling een veelbelo vende weg ingeslagen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21