Provincie vergrendelt Groene Hart Avifauna presenteert nieuwe attractie Internet-plan voor Alphense ouderen Rijn Veenstreek s eel minder huizen in bouwplan Schoolbaan Geen zin meer om mee te werken tan die tarweberg' Firma Kerkvliet vangt bot in hoger beroep irekers aangehouden itARENDSVEENDe politie van Kennemerland heeft afgelo- nacht een 37-jarige man uit Heemstede en een 39-jarige I [lemmer aangehouden. Het tweetal wordt ervan verdacht jDi treeks half twee een inbraak te hebben gepleegd bij een vbedrijf aan De Lasso in Roelofarendsveen. Bij deze in to kwerden twee computers weggenomen. De politie merkte j j jannen vannacht op bij hun auto aan De Lasso. Na controle s]a nze weg in de richting van Haarlemmermeer. De politie jj, roleerde daarop de bedrijven en constateerde een inbraak J et bouwbedrijf. Na het doorgeven van het signalement aan ollega's van Kennemerland, rekende de politie het duo in. tisje aangereden, fletser rijdt door waan den run» Een elfjarig meisje is gistermiddag op de le fyDunantweg in Alphen aan den Rijn aangereden door een er. De man is doorgefietst. Het meisje liep een hersen- oj idding en letsel aan haar oog op. o crgooikampioenschap n werk aan den rijn Het hoofdveld van voetbalvereniging rn dekerk biedt op zaterdag 3 juni plaats aan eiergooiers. 's om 15.30 uur beginnen de veertiende Koudekerkse ei- loikampioenschappen. De bedoeling daarvan is dat een kv ïvan een werper en een vanger met een rauw ei een zo di it mogelijke afstand overbrugt zonder dat het ei breekt. Vo- sar wonnen Fabian Verbree en André de Jong. Het Koude- kis s record staat op 55,50 meter (in 1996 door Davy Rijnbeek ?n eter van der Berg). Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden :oppel. Inschrijving bij Kees Geerlof (3415610). Rank in actie voor Enschede ieo werk aan den run» De Koudekerkse basisschool De Rank igt in de bres voor Enschede. Groep 8 verkoopt morgen- end tussen negen en twaalf onder de luifel bij Albert Heijn •N mpjes. De netto-opbrengst gaat naar het rampgebied. Al- Heijn is gevestigd aan de Prins Bernhardstraat. e heeft geen tijd voor kinderjury 11 [n aan den run Met de keuze van Kappen van Carry Slee tot üi van het jaar heeft de Alphense kinderjury zichzelf een tt ite dienst bewezen. De populaire schrijfster van kinderboe- heeft namelijk geen tijd om bij de uitreiking van de Alphen- roontjespen aanwezig te zijn. In plaats daarvan kunnen le- d( van de kinderjury in het najaar vanuit de Alphense biblio- stl keen uurtje vragen e-mailen naar de schrijfster. De meer 300 kinderen die tussen 1 februari en 1 mei boeken hebben ordeeld mogen daarnaast op vrijdag 26 mei om 16.15 uur de stelling 'De kleine, rode prinses' van het Stolwijkse pop- 0 theater Dubbele-Jan bijwonen in het Alphense Groene Hart Wildgroei uitgesloten De provincie Zuid-Holland beperkt de eerstkomende ja ren- de mogelijkheden van gemeenten in het Groene Hart om huizen en kantoren te bouwen. De wildgroei aan woonwijken en bedrijventerreinen die zou kunnen ontstaan voordat het nieuwe streekplan er ligt, is nu in de kiem gesmoord. den haag robbert minkhorst Provinciale staten vergaderden gistermiddag over het nieuwe Groene-Hartbeleid, dat zijn weerslag moet krijgen in een wijziging van het bestaande streekplan, waarin staat waar gemeenten mogen bouwen en in een nieuw streekplan. Be stemmingsplannen van ge meenten zijn ondergeschikt aan de besluiten die de provin cie neemt. Het provinciebe stuur wil af van opgelegde hui zenaantallen en tegelijkertijd de bebouwingsgrenzen strakker om de kemen heen leggen. Gis teren kreeg dat voorstel vol doende steun van de politieke partijen. Aanvankelijk zag het daar niet naar uit. Verschillende ge meenten hebben aangegeven dat zij volledig klem zitten en GS waren bereid die de eerste jaren wat meer ruimte te geven. De wijze waarop GS dat ver woordden, stuitte enkele weken geleden op grote weerstand bij onder meer de PvdA en Groen- Links. Van die vrijheid konden gemeentebesturen dankbaar gebruikmaken door nieuwe woonwijken en bedrijventerrei nen aan te leggen. Dat staat haaks op het Groene-Hartbe leid, dat het dichtslibben van het gebied juist moet voorko men. Gedeputeerde Van Ruijven kreeg van de fracties huiswerk mee. Zij moet het lek in de nota 'Contouren op scherp' dichten. Een aanpassing in die nota steekt bij voorbaat een stokje voor eventuele bouwdriften van bestuurders. Nadat Van Ruijven de formulering had aangepast, stemden de statenleden in met het voorstel. Provinciale staten namen bo vendien een WD-motie aan waarin staat dat Zuid-Holland uitzoekt waar andere knelpun ten voor gemeenten zitten bij de bouw van huizen of bedrij ven. Gemeenten in bijvoor beeld de Bollenstreek en ook Alkemade en Zoeterwoude kla gen over hun beperkte moge lijkheden. de jonge m de Schoolbaan in Oude ing komen veel minder dan gepland. Door be- van omwonenden is bouw uit Roelofarends- genoodzaakt te schrappen appartementenplan. In van 27 appartementen er nu 16. De negen luizen handhaaft Heem- wel. jezwaren komen met na- ii bewoners van het ap- lentenblok aan de ilbaan dat grenst aan het braakliggende terrein. Zij vre zen dat de hoge niëuwbouw hun licht en uitzicht wegneemt. Burgemeester en wethouders van Alkemade geven deze men sen gelijk. „We hebben het be sproken met de gemeente", al dus R. Schrama van Heem- bouw. „Leuk is het natuurlijk niet, maar we moeten ons erbij neerleggen." Het appartementencomplex bestaat uit acht maisonnettes en acht tweekamerapparte menten. Het pand krijgt een L- vorm, zodat het een spiegel vormt van het naastgelegen L- vormige appartementencom plex. Volgens Schrama hetreft de spiegeling alleen de vorm. „De architectuur is veel moder ner." De rest van het bouwplan blijft zoals het was. Op de plek van het voormalige partycen trum Tropical Inn en kleuter school Mariëngaard, dat sinds het najaar braak ligt, komen te gen de dijk aan vijf luxe vrij staande huizen, met uitzicht op het Braassemermeer. Daarach ter bouwt Heembouw vier wo ningen in de middenklasse. Het appartementencomplex komt daar weer achter. De woningen aan de dijk kosten 750.000 gul den per stuk. Schrama weet nog niet hoeveel de apparte menten gaan kosten. De huizen zijn bedoeld voor inwoners van Alkemade en mensen die eco nomisch gebonden zijn aan de gemeente. Omwonenden kunnen tot en met 31 mei de bouwplannen bekijken op het gemeentehuis in Roelofarendsveen en vervol gens bezwaar maken. Daarna moet de provincie de schetsen nog goedkeuren. „Begin juni krijgen we misschien groen licht van de gemeente", zegt Schrama. Met een bakje honing zijn de geschubde lori's en de regenbooglori's gemakkelijk te lokken. De papegaaien in Avifauna moeten nog even wen nen aan de proefbezoekers. Over twee weken kan het publiek de attractie bekijken. foto henk bouwman 'Lori Landingis begin van reeks vernieuwingen alphen aan den run saskia buitelaar Bij de nieuwe attractie van vo gelpark Avifauna kunnen be zoekers van dichtbij kennisma ken met de vogels. In de 'Lori Landing' die over twee weken opengaat, mogen zij de kleine Australische papagaaien met de hand voeren. Het Alphense park maakte de nieuwe attrac tie gisteren bekend, tijdens de viering van de vijftigste verjaar dag. De Lori Landing is de eer ste in een reeks van de ver nieuwingen die het park de ko mende jaren wil doorvoeren. Zo komt er een nieuw, groot restaurant aan het begin van het park. Het wegrestaurant, van oorsprong het landhuis Ten Rhijn van de familie Van den Brink, moet worden ge sloopt. De gemeente wil de grond waarop de witte villa staat gebruiken om de gevaar lijke 'knik' uit De Hoorn te ha len. Die smalle weg is vooral voor fietsers onveilig. Directeur J. de Hoon van het vogelpark realiseert zich dat veel mensen het jammer vinden dat dit beeldbepalende pand ver dwijnt. „Maar de gemeente wil dat al tien jaar weghebben en die bezit de grond. Bovendien gaat de veiligheid voor." Avifauna kan wel wat wissel geld gebruiken. Het 'master- plan' voor de komende tien jaar omvat namelijk grote plannen, waarbij het de mede werking van de gemeente no dig heeft. Zo zijn de twee par tijen nog in onderhandeling over het voormalige waterwin gebied dat naast het park ligt. Alphen wil daar goedkope hui zen bouwen en Avifauna wil er extra parkeerplaatsen aanleg gen. In overleg proberen ze beide te realiseren, met een goede overgang van de woon wijk naar de parkeerplaats. Een andere wens van Avifau na is om de verkeersstroom en de bezoekers uit eikaars buurt te halen. De ingang van de be staande parkeerplaats moet daarom weg van de parkin gang. Ook het goederenvervoer verdwijnt uit het park. Er komt een nieuwe entree, waar be zoekers in tropische sfeer wor den ontvangen. Het parkrestaurant hoeft, als de nieuwe horecavoorziening is gebouwd, geen dienst meer te doen. Dat wordt verbouwd tot educatief centrum. De ha ven voor de rondvaartboten wordt uitgebreid. Verder wil Avifauna elk jaar een nieuwe vogelattractie pre senteren. Over dat plan laat De Hoon weinig los, omdat hij concurrerende dierenparken niet op ideeën wil brengen. Als eerste in Nederland in troduceert het park de Lori Landing. Bezoekers kunnen voor een gulden een bakje ho ning krijgen, waarmee ze de vogels kunnen lokken om uit hun hand te eten. In de Ameri kaanse San Diego Zoo, die heeft geholpen bij het opzetten van de attractie, is de Lori Lan ding een grote publiekstrekker. De gemeente Alphen is posi tief over de plannen, liet bur gemeester Schoof in een toe spraak al weten. „We zijn bezig met de laatste gesprekken, de hoofdlijnen van dit masterplan zien we graag gerealiseerd zei Schoof. Hij maakte een verge lijking met de stadshartprojec ten van de gemeente. „Ge durfd, ambitieus en veel geld vragend." Als bijdrage schonk de gemeente het jubilerende park 70.000 centen (Alphen telt 70.000 inwoners) voor alle vijf decennia die Avifauna vierde: 3500 gulden. Familie Kroon op de eko-toer De rubriek De Boer Op belicht opvallende unerken van het leven op het platteland. In deze evering leggen Lenie en Frits Kroon uit hoe eko- boeren te werk gaan. erwege de jaren negentig en Frits en Lenie Kroon feteringbrug er genoeg „Alle agrariërs liepen met leppen op achter dat uctiedoel aan te rennen, ijl er toch wel genoeg uctie is. Wij hadden geen leer om mee te werken ietarweberg", zegt Frits. )m besloot het echtpaar M 'gangbare boer' eko- te worden. Lenie: „Dat veel meer voldoening." »el ze zichzelf al igische akkerbouwers en, zitten ze nog steeds inin het hakelingsproces. „Pas jaar na de laatste uiting mag je het gewas an het land af komt igisch noemen", legt Frits De lat ligt hoog, maar dat ook." Op de helft van 34 hectare land groeien Idels eco-aardappels en laïs. „Die twee jaar zijn De productie is lager en ost veel meer arbeid. De ijdingsmiddelen zijn otte niet voor niets Ïien: ze vergroten de ngst." Toch mag de boer ïoger eco-tarief voor zijn 'uct vragen, omdat de twee nog niet om zijn. irnïlie Kroon was al verder test met de omschakeling e HSL er niet was 'men. Een groot deel van 'and, aan de westkant van t. moeten de Kronen elijk voor die - Snelheidslijn afstaan. „Volgend jaar komen we op heel andere grond terecht, dus het deel dat we dan kwijt zijn, daar spuiten we nog", aldus Frits. Om hun producten meer onder de aandacht te brengen, hebben Frits en Lenie zich aangesloten bij de 'Eko- fietstochten door het Groene Hart', waarvoor provincie gedeputeerde Van der Sar afgelopen zaterdag het startschot gaf. Diverse biologische bedrijven zijn door deze fietsroutes met elkaar verbonden. „Hier in het westen zitten niet zoveel biologische boeren", zegt Frits. „Dus hoe meer aandacht ervoor komt, hoe beter. Daar draagt die route aan bij." Hij verwacht dat het ook de contacten tussen de telers verbetert. „Ik ken eigenlijk maar één andere deelnemer, en op deze manier vormen we een hecht clubje. Dat is belangrijk, want je hebt veel aan eikaars tips." Frits en Lenie Kroon hebben inmiddels hun hart verpand aan de schoffel. Daarmee halen ze geduldig het onkruid weg. „Je werkt eigenlijk op een manier zoals het honderd jaar geleden ging in de landbouw", lacht Frits. „Daar moet je aan wennen. Dit is wel de meest duurzame vorm van landbouw: na verloop van tijd worden de planteh sterker en daardoor beter opgewassen tegen virussen." Het is voor de twee dan ook niet meer voor te stellen hoe Lenie en Frits Kroon steken de handen uit de mouwen. Je werkt eigenlijk op een manifer zoals het honderd jaar geleden ging in de landbouw." foto dick hogewoninc het er een paar jaar geleden aan toe ging aan de Huigsloterdijk. „Vakmanschap was het eigenlijk niet meer", zegt Frits. „Je moest vooral een goede apotheker zijn door het juiste flesje op het juiste moment open te maken." Lenie vindt dat wel wat cru gesteld. „We willen niet negatief zijn over andere boeren." Maar Frits blijft toch bij zijn uitspraak. „Ik vind het een goede vergelijking." Hun nieuwe manier van werken schenkt zijn vrouw veel meer voldoening. Volgens haar wordt de afzetmarkt ook steeds volwassener. „De consument begint er ook oog voor te krijgen." De Kronen hebben nog wel één wens: meer personeel. Daarbij gaat het Frits niet alleen om de arbeid, maar ook om de gezelligheid. „Je zit anders maar in je eentje op dat land. Je hebt mazzel als je collega een kilometer verderop zit. Dat is soms saai." Lenie: „Maar de mensen staan niet om zo'n baan te springen. Het is zwaar werk." Wie tijdens de eko-fietstocht een rondleiding wil, moet op zaterdag tussen 10 en 13 uur komen of tevoren even bellen met de familie Kroon. „Mensen zijn altijd welkom", haast Frits zich te zeggen. „Ook zonder afspraak mogen ze gerust komen kijken. Ik wil ook best kort uitleggen waar ik mee bezig ben, maar mijn werk gaat wel door. Ik ben geen professionele activiteitenbegeleider." Lenie geeft haar man een por. „Maar in je eigen vak ben je wel professioneel, kom nou!" De groentewinkel van de familie Kroon is aan de Huigsloterdijk 65 in Weteringbrug (071-3312359). Openingstijden: maandag en vrijdag van 9 tot 18 uur en woensdag en zaterdag van 9 tot 12.30 uur. De familie doet op 17 juni ook mee aan de landelijke biologische open dag, met als thema: 'Proeven en Kijken'. janneke de jonge alphen aan den run saskia buitelaar Ook ouderen moeten de mo derne technologie kunnen vol gen en de kans krijgen om te le ren internetten en e-mailen. Dat vinden de Alphense fracties van de PvdA en WD. Zij willen een proefproject beginnen om ouderen in alle rust en in hun eigen omgeving kennis laten maken met de computer. Er moet, kortom, een senioren website club komen. In een ruimte van het woon- centrum voor ouderen Anton Constandse kunnen de digibe ten hun knoppenangst over winnen zonder dat ze handen vol geld moeten uittrekken voor apparatuur. Die hebben de twee politieke partijen door middel van sponsoring gekre gen van de ABN-Amro. Oude ren die al wel ervaring hebben op de computer staan hen ter zijde. Uitgeverij Samsom spon sort het lesmateriaal. Om dit proefproject een jaar te laten draaien hebben de fracties al leen nog 5000 gulden nodig om de telefoonkosten te betalen. Die vragen ze van de gemeente. Voor de PvdA is de senioren website club de verwezenlijking van een oud stokpaardje. Al verschillende keren heeft de partij geprobeerd om Alphen warm te maken voor een 'tech- nohut'. Want ouderen moeten mee kunnen met hun kinderen en kleinkinderen, vindt de par tij. De WD deelt die mening. „Het verzenden van e-mail naar kinderen die ver weg wo nen, haalt ouderen wel degelijk uit een sociaal isolement", schrijven de partijen in hun ge zamenlijke voorstel. „De elek tronische snelweg kan ook hulp bieden bij het zoeken naar or ganisaties en bijvoorbeeld de vertrektijden van bus en trein. Veel ouderen gaan op deze ma nier ook zoeken naar informa tie die hun interesse heeft", veronderstellen de partijen op basis van experimenten elders. Wethouder Dales (D66) staat positief tegenover het plan. „Het is goed voorgekookt. Ze hebben zelf voor sponsors ge zorgd en de plaats vind ik ook een goede. Het enige waar ik nu nog behoefte aan heb ik een adhesiebetuiging van de oude ren zelf, het OSO (Overleg Sa menwerkende Ouderebonden) bijvoorbeeld. Dan komt die 5000 gulden van de gemeente er wel." den haag/hazerswoude-runduk persbureau cerberus Het openbaar ministerie heeft gisteren in hoger beroep op nieuw een boete van 7700 gul den geëist tegen de firma L. Kerkvliet uit Hazerswoude- Rijndijk. Het bedrijf moet deze boete betalen voor het in bezit hebben van verboden genees middelen voor dieren. De eco nomische politierechter veroor deelde Kerkvliet eerder tot be taling van hetzelfde bedrag. Kerkvliet tekende hoger be roep aan omdat hij het niet eens is met de veroordeling. Een deel van de in beslag geno men geneesmiddelen zou wel zijn geregistreerd en een ander deel zou monsterflacons betref fen. Nog weer andere verpak kingen wachtten op afvoer om dat de uiterste verkoopdatum reeds maanden was verlopen. Het openbaar ministerie zei dat Kerkvliet niet opzettelijk de verboden diergeneesmiddelen heeft verkocht. Hij heeft ge bruik gemaakt van 'sjoemelige' tussenhandelaren. Dit 'maakt volgens het OM de overtreding niet anders. Inmiddels bestaal de firma L. Kerkvliet niet meer. Een verzoek van de advocaat om het OM om deze reden niet ontvankelijk te verklaren, wees het gerechtshof af. Uitspraak over twee weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19