Katwijk kiest nog geen plek seksclub VanWaay Duin Bollenstreek Fakkel trekt door regio De gemeente is het grootste probleem Noordwijkse Tamara weer snel uit de boeien Restaura uurwer Dorpske voltooii Het Cvhnf?let€ mpiehi lfi Iwtjn-ew Hart wik H DONDERDAG 18 MEI 2000 katwuk De fakkel van de Jeugd Olympische Dagen voor gehandi capten, die maandag door kroonprins Willem Alexander in Maduro- dam is ontstoken, gaat deze week van hand tot hand. In estafette vorm trekt het vuur door de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Gisteren is de fakkel via de Korte Vlietschool aan de Schubertlaan in Leiden bij het Zeehospitium in Katwijk terechtgekomen. Vanmorgen is het vuur van Katwijk naar de Duinpieper in Noordwijk vervoerd. Uiteindelijk komt de fakkel op 23 mei aan op sportpark Varkenoord in Rotterdam, waar de Jeugd Olympische dagen voor gehandicapten worden gehouden. FOTO DICK HOGEWONING De Combinatie praat over Noordwijks huisvestingsbeleid NOORDWUK JOBDEKRUIFF De gemeente heeft het gedaan. Of eigenlijk: deed ze maar eens iets. De Combinatie be legde gisteren een discussieavond over Noordwijks huisvestingsbeleid, en aan alle tafeltjes was de conclusie hetzelfde. Niet de senioren, starters, vluchtelingen of lage in komens die niet aan een woning kunnen komen, zijn in Noordwijk het grootste pro bleem, maar de besluiteloosheid aan de Voorstraat. De woningmarkt voor starters is in Noordwijk een ramp - 'sorry voor het woord' - zegt Combinatieraadslid Fles aan het begin van de avond. Starters komen niet aan bod, en als er al doorstroming is, gaat die van huur-naar huurhuis, of van koop- naar koopwoning. Ze vraagt het pu bliek om precies te zeggen wat de proble men zijn en vervolgens om creatieve oplos singen te leveren. De dertig aanwezigen, merendeels verte genwoordigers van ouderenbonden, wo ningstichting, huurdersvereniging, de Wil lem van den Bergh en actiegroep Bouwen Nu, weten wel waar het aan mankeert. Ou deren die alleen overblijven, gaan hun gro te huurwoningen niet uit. „Ik ken mensen met een heel huis, die nooit meer boven komen", zegt een afgevaardigde van de ou derenbonden. Ze verhuizen niet door, omdat er geen bejaardenwoningen te krijgen zijn, of om dat die duurder zijn. Of de woningstichting daar niets aan kan doen, door ze goedko per aan te bieden aan iemand die een groot huis achterlaat? Nee, zegt directeur A. Uil- kema van de woningstichting. Prijsverschil len tussen identieke huizen geven spannin gen. Daarom hebben de huizen van de wo ningstichting een vaste prijs. En senioren appartementen zijn vaak nieuwer of beter onderhouden en daarom inderdaad duur. Ook het gebrek aan doorstroming van huur- naar koophuizen is onoplosbaar, volgens Uilkema. De woningstichting heeft vooral vrij goedkope huurhuizen en kopen zal in Noordwijk altijd duur blijven. Wat hij wel kan doen is bouwen, maar daarvoor is hij afhankelijk van de gemeente. En te recht, zegt hij zelf. Grond kopen om de druk op de gemeente op te voeren is niets voor de Noordwijkse Woningstichting, \indt Uilkema. „Ondernemers doen dat wel. En dan heb je inderdaad een positie, maar je hebt altijd nog de gemeente nodig om die te veroveren." Dat heeft ook de Willem van den Bergh gemerkt. Het zorgcentrum speelt al tien jaar met het idee om tweehonderd huizen op zijn terrein te bouwen. Omgekeerde in tegratie, noemt bouwcoördinator van het centrum J. Eisinga het. „We willen het ter rein overeind houden, als straks de helft van onze verstandelijk gehandicapte bewo ners weg is." Het gemeentebestuur rea geert niet enthousiast. Vanwege de decen trale ligging van de Van den Bergh, en om dat het de aan Noordwijk toegestane hoe veelheid nieuwbouw in het dorp wil benut ten. Maar dat gebeurt niet, roepen de aan wezigen in koor. Dus laat de Willem van den Bergh voorlopig de gemeente links lig gen. Eisinga gaat deze zomer met de pro vincie praten, in een nieuwe poging om schot in de plannen te krijgen. De gemeente Noordwijk is gespeciali seerd in trage besluitvorming, luidt de con clusie. Bronsgeest is hét voorbeeld, maar daarover willen de meeste aanwezigen het niet eens meer hebben. Ook locaties in het dorp zoals het Haak-terrein en de Zeestraat schreeuwen om bebouwing, vindt men. En iets meer hoogbouw, zolang het niet la Katwijk gaat, zou ook best mogen. Het origineelste verzoek komt uit de hoek van de katholieke bond van ouderen, van A. van der Meer. Als de Noordwijkers nou eens ophouden met tegen elk bouw plan beroep en bezwaar aantekenen, dat zou telkens jaren schelen, meent hij. Big Brother? 'Knuffelbeer' Ruud was soms grappig, maar voor de rest kreeg de televisiekijker een portie ongekende saaiheid over zich heen gestort. De Bus? Toppunt van nietszeggendheid. En Geboeid? Tsja, wat vindt het tv-gekke volk van dat programma van SBS6? De meesten vinden het idioot en vooral onmenselijk om met vijf mensen een week lang vast aan een ketting vast te zitten. Alleen voor een bezoek aan het toilet en een douchebeurt mag in dat programma de ketting af, voor de rest gaan vijf mensen een week lang geboeid door het leven. Het programma wordt opgenomen in een villa in Am stelveen en acht weken lang op donderdag uitgezonden. Wie vanavond zin heeft om te kij ken, ziet de Noordwijkse Tama ra Crama in het programma optreden. Geboeid draait om één hoofd persoon, die in dit geval Antho ny heet. Hij krijgt aan het begin van de week 20.000 gulden mee. Hij zit aan de ketting met vier meiden. Na twee dagen moet hij iemand wegsturen, totdat er één persoon over is. De hoofdpersoon bepaalt zelf hoeveel geld hij aan de laatst overgeblevene geeft. Dat kan een tientje zijn voor de moeite, maar in een aantal gevallen hebben de hoofdpersonen het overgebleven geld (er moeten uitstapjes naar bijvoorbeeld ter rassen van betaald worden) ge deeld. We houden niet van verklap pen, maar willen u toch niet onthouden dat Tamara Crama vanavond niet als laatste over blijft. Erger, ze zal als eerste ver trekken. „Tsja, het klikte niet zo tussen de rest en mij", bekent de Noordwijkse, die inmiddels al ruim een week ongeboeid door het leven gaat. Het leven aan de ketting viel Tamara Crama, rechts naast hoofdpersoon Anthony, geboeid op een terras, goed." best mee. Boodschappen doen in een supermarkt in Amster dam ging best. al plaatsten junks een aantal vervelende op merkingen. Een terrasje was best leuk. In dat opzicht viel het allemaal wel mee. Maar al snel had Tamara in de gaten dat het niet de gebeurte nis van haar leven zou worden. Toen ze zich drie weken gele den opgaf voor het programma, dacht ze 'dat kan best leuk zijn'. Zij had niet het vooroordeel, dat Geboeid een banaal pro gramma is. „Toen ik hoorde dat je zonder boeien kon douchen en naar de wc kon gaan, gaf ik mij op. Dat had ik niet gedaan als dat niet zo was geweest. Op een klein beetje privacy ben ik toch wel gesteld." Tamara hoopte op leuke ge sprekken en een interessant hoofdpersoon. Het liep alle maal even anders dan ver wacht. Slapen ging. vanwege de boeien, voor geen meter.Als er iemand naast mij ligt, kan ik al nauwelijks slapen. Laat staan met z'n vijven en ook nog eens vastgeklonken. En die Anthony snurkte nog erger dan mijn va der." Door het gebrek aan slaap werd ze moe en raakte ze snel geïrri teerd. „Dan hoop je op leuke gesprekken, ten slotte zit je op eikaars lip. Maar de gesprekken gingen voornamelijk over hou separty's. Tsja, dat stadium heb ik inmiddels alweer een tijdje achter de rug. Het waren op pervlakkige gesprekken, dat vond de regie trouwens ook. Die riep voortdurend dat er meer diepgang moest komen. Ik heb dat echt geprobeerd, maar het lukte niet. In andere programma's is het er echt wel „Het klikte allemaal niet zo FOTO PR pittiger aan toe gegaan. Als ik in een andere groep had gezeten, was het veel beter gegaan." 'Leider' Anthony, die feitelijk de regie moest voeren, bleef ach teraf iemand zonder persoon lijkheid. „Ik hou ervan recht voor zijn raap te zijn, maar dat was hij helemaal niet. Hij durf de bijvoorbeeld niet tegen mij te zeggen dat ik er als eerste uit moest. Uiteindelijk heb ik hem gedwongen om het te zeggen. Hij zei dat hij niet met mij kon praten. Nou ja." Achteraf heeft ze spijt dat ze niet harder van haar heeft afge beten. „Nadat ik was wegge stuurd. werd er nog gebarbe cued. Toen had ik die Anthony willen zeggen: Stik jij maar in dat kippenpootje. Maar dat mocht niet van de regie." ROB ONDERWATER 'SGP/GPV en RPF willen schone handen houden Katwijk wijst voorlopig geen enkele plek in het dorp aan, waar zich eventueel ooit een seksclub zou kunnen vesti gen. Geen enkele politieke partij kan zich - voorlopig - in het collegevoorstel vinden om een klein gebied op be drijventerrein 't Heen als 'minst slechte plek' voor een bordeel aan te wijzen. Dat bleek gisteravond tijdens een extra commissievergadering van VROM. Wethouder Berkheij (CDA) van ruimtelijke ontwikkeling keert daardoor dinsdag met een ver deeld advies terug naar het col lege van burgemeester en wet houders. De Katwijkse politiek wil seksclubs het liefst buiten de deur houden, maar weet in middels dat dat na opheffing van het landelijke bordeelver bod op 1 oktober van dit jaar wettelijk niet langer mogelijk is. Daarom willen de meeste par tijen een 'zo werend mogelijk beleid' voeren. Dat kan alleen door alle twaalf bestemmings plannen en de algemene plaat selijke verordening (APV) aan te passen, waardoor het een ex ploitant van een bordeel vrijwel onmogelijk wordt gemaakt om zich tóch in Katwijk te vestigen. Maar een verbod op seks clubs in alle bestemmingsplan nen is na opheffing van het bordeelverbod niet langer mo gelijk, omdat de provincie daar hoogstwaarschijnlijk geen toe stemming voor geeft. ,,Je moet, om bij de provincie niet nat te gaan, toch één plek aanwijzen, of je dat nu wilt of niet", stel den wethouder Berkheij en twee ambtenaren gisteravond. „Anders worden de andere be stemmingsplannen waarschijn lijk niet goedgekeurd. En dan kan plotseling in heel Katwijk een bordeel komen." Daarom wil Katwijk één plek aanwijzen waar een seksclub zich zou kunnen en mogen ves tigen. Het college van burge meester en wethouders ziet voorlopig in de Ambachtsweg en met name het gedeelte tus sen de Zeilmakersstraat en de Lageweg de minst slechte plek voor een seksclub. De goede bereikbaarheid en de ruime parkeervoorzieningen zijn daarvoor belangrijke redenen. Daarnaast blijven woonwijken daardoor van een bordeel ge vrijwaard. De ondernemersvereniging KVIH en haar 300 leden zijn fel tegen het aanwijzen van 't Heen als mogelijke locatie voor een bordeel. Zij hebben, om de ge meente 'een handje te helpen', een andere en een betere plek in gedachten, zo zei KVIH- voorzitter P. Ouwehand. Waar dat is, kon hij nog niet zeggen. Maar hij verwacht op korte ter mijn daarover meer duidelijk heid te kunnen geven. „Die plek ligt in ieder geval niet in de Noordduinen", verzekerde Ou wehand. De KVIH drong aan op een maand uitstel. „Beter een maand uitstel en een goede op lossing, dan nu overhaast te werk gaan met als gevolg een stortvloed aan bezwaarschrif ten", meent Ouwehand. De WD denkt met het legali seren van een al bestaand es cortbedrijf of een 'thuiswerker' in Katwijk een nette en mis schien wel dé oplossing voor het hele prostitutievraagstuk te hebben. „Daarmee sta je één zogeheten seksinrichting toe", vermoedt WD'er Van Efferink. „En dat is bij mijn weten ge noeg. Daarmee hoeven we he lemaal geen andere plek meer aan te wijzen. Zo doen andere gemeenten, bijvoorbeeld Bloe- mendaal, het ook." De PvdA, D66/Gemeentebe- langen en Groenlinks willen geen plek aanwijzen waar pros titutie wél mag, maar alleen ge bieden, de woonwijken, aanwij zen waar het absoluut niet mag. De fracties van de SGP/GPV en de RPF houden, zo lieten zij gisteravond bij monde van SGP-raadslid Van der Plas en RPF-fractievoorzitter Ten Hove weten, voorlopig vast aan het nulbeleid: geen seksclubs in Katwijk. Dat kwam beide partij en op een uitbrander van CDA- fractievoorzitter Van Duijn te staan. „De SGP/GPV en de RPF willen schone handen houden en met de beschuldigende vin ger in onze richting wijzen. Daar bedank ik voor. Wij willen als CDA, net als alle partijen, ook het liefste vasthouden aan het nulbeleid. Maar wij zijn bang voor de mogelijke gevol gen daarvan: een seksclub in de Princestraat, de Voorstraat, de Badstraat. Dat zou dan zomaar kunnen. Daarom willen wij on ze verantwoordelijkheid nemen en maatregelen treffen." Van Duijn kondigde gisteravond aan dat hij nog een keer hier over met zijn fractie wil over- De restauratie van hei rische uurwerk in de van de Dorpskerk ai l°n Kerklaan in Katwijk aa lop Rijn is voltooid. Het dec driehonderd jaar oudi n. C werk is vanaf het bedr der: rein van restaurateui bouts in het Brabantse naar Katwijk vervoej wordt weer in de toren stalleerd. De Dorpskerk zélf is dom van de Hervormijll meente Katwijk Rijn, maar de toren is bezit van de gemeeni wijk. Daarom worden ren en het uurwerk di ude gemeente - zowel ted als financieel - ondi mz den. De gemeente 1 heeft eind 1998 aan de Eijsbouts uit Asten op; gegeven om het histe >ud uurwerk te restaureren met ernstige slijtage was he p. d werk samen met de b stg1 rende luidinstallatie a tijd niet meer in gebm onderzoek bleek leen de lagers, maart elektrische aand b° moesten worden verv zak net als diverse andere c onderdelen. De nieui gers moesten met de worden gemaakt. Tijdens de restaur; het uurwerk uitgebrei een zogeheten 'tijdsy U nisatie-inrichting'. H 1* corrigeert de kerkklol zelf elk uur en word u keer per jaar respect! Ik de zomer- en de win automatisch aangepast hide De afgelopen weken het uurwerk proefgei stel bij de restaurateur. I stallatie van de klok i verwachting morgen %n Verbreepork 27, 2731 BR Benthuizen Tel. 079-3311200 Fax 079-3425022 .- Openingstijden: Maandag gesloten, dinsdag t/m donderdag 09 30 - 17.30 uur Vrijdag 09.30 - 21.00 uur, zaterdag 09.30 - 1700 u romantisch of eigentijds, slapen of woningtextiel: bij Van Waay zit u op rozen! Aan onze herkenbaarheid zal het niet liggen, de prachtig nieuwe meubelshowroom met de enorm grote rode stoel voor de deur is een regelrechte uitnodiging om eens binnen te komen kijken. De koffie staat voor u klaar in ons Koffie plus punt!! '^/er-ie0**

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16