Leiderdorper koestert 'het petje van de paus' Geloof Samenleving Bisschop feliciteri jarige pa Interreligieuze school telt na 10 jaar vooral moslims Sprookjes voor kinderen over zelfrealisat DONDERDAG 18 MEI 2000 VANDAAG j O Vandaag 1474 jaar geleden, op 18 mei 526, 1 O stierf paus Johannes I. Na hem zouden nog 22 MEI pausen volgen met de naam Johannes. Hij heette in tegenstelling tot zijn navolgers ook echt zo. Johannes werd door de Ariaanse koning Theodo- rik de Grote van de Ostrogoten in het Italiaanse Ravenna in de gevangenis gegooid. Daar overleed hij en werd al snel een martelaar. Vandaag is het ook zijn feestdag. Zweden viert vandaag de feestdag van Ericus Jedvardson. Hij wordt als heilige vereerd sinds hij op 18 mei 1160 werd vermoord bij het verlaten van de kerk na een misviering. Jedvardson was tien jaar koning van Zweden en maakte zich op allerlei fronten sterk voor de kerk. Revisie Statenvertaling op komst huizen Er komt een revisie van de Statenvertaling uit 1637. Daartoe heeft het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk besloten. De op handen zijnde nieuwe bijbelvertaling (NBV) van het Nederlands Bijbelgenoot schap zal niet de doelgroep bereiken waarvoor de Bond zich mede verantwoordelijk acht. De NBV is volgens de Bond niet de geëigende vertaling voor kerkelijk gebruik binnen de gerefor meerde gezindte, de orthodox-protestantse geloofsgemeen schap. Voor de revisie worden mensen aangetrokken met des kundigheid inzake de grondtalen (Hebreeuws en Grieks) en het hedendaags Nederlands. Er zijn de afgelopen eeuw drie herzie ne edities van de Statenvertaling verschenen, die geen van alle veel gezag hebben gekregen. President kapittelt bisschoppen Caracas President Hugo Chavez van Venezuela heeft scherp gereageerd op kritiek van de rooms-katholieke bisschoppen. El ke poging zijn 'revolutie' te blokkeren zal in geweld eindigen, al dus de president, die zeer waarschijnlijk op 28 mei wordt her kozen. In een brief van twintig bladzijden, waarin hij de bijbel en paus Paulus VI citeert, vergelijkt de progressieve politicus zich met Jezus. ,,ln zijn strijd tegen hypocrisie was geen plaats voor leugens", aldus Chavez. „Alle grote verworvenheden van de mensheid zijn bereikt in de naam van absolute principes. Als Maarten Luther of de mensen achter de Franse Revolutie zich hadden gehouden aan de regels van hoffelijkheid, waren de Re formatie en de Franse Revolutie er nooit gekomen." China arresteert kerkleiders beijinc De autoriteiten in het zuiden van China hebben onaf hankelijke kerken gesloten en zeker tien leiders van onder grondse christelijke kerken opgepakt. Dat heeft de organisatie Christian Solidarity Worldwide (CSW) gezegd. Kerkdiensten werden onderbroken en voorgangers opgepakt. Volgens CSW zijn de arrestaties in Guangdong onderdeel van een al zeven maanden aanhoudende intimidatiecampagne die begon met de vernietiging van een populaire ondergrondse kerk in Huadu. De leider van die gemeente, dominee Li Dexian, is sinds oktober veertien maal gearresteerd, waarbij hij ondermeer vijf dagen met zijn handen aan zijn benen werd geketend. Vondelkerk is weer klaar Amsterdam De ornamenten zitten weer of) de torens, er hangt een nieuwe luidklok in, het uurwerk is terug en ook weerhaan staat weer op de spits. De renovatie van de Amsterdamse Von delkerk is klaar. De kerk werd ontworpen door architect Pierre Cuypers en dateert van 1880. Cuypers' zoon Joseph tekende in 1905 voor de toren. foto pvw BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Toezegging van beroep: te Groe- de, Schoondijke en Waterland kerkje (SoW) op M. Grashoff, thans gereformeerd predikant te Goes Aangenomen: naar Hoek (SoW). kand. J.Janssen te Goor GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Pijnacker- Nootdorp, kand. G.J. Pruijssen te Amsterdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Elspeet, P. Melis te Genemuiden UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Aangenomen: naar Dokkum (parttime) W. Greven te Leek leiderdorp afke van der toolen „Kijk." Trots maakt Frans Moo- ren het glazen vitrinekastje in zijn woonkamer open. Allemaal mooie spulletjes, maar één voorwerp is hem heel lief. Het petje van de paus. Een platge slagen eierdopje van wit satijn, van binnen bekleed met flu weelzacht schapensuède. Moo- ren - een leek - kreeg dit unieke cadeautje toen hij onlangs op privéaudiëntie was bij de hoog ste baas in het Vaticaan. De Leiderdorper (76) is geen onbekende in hoge Roomse kringen. Twintig jaar lang was hij secretaris van de befaamde Dom Helder Camara, de aarts bisschop van Recife, oftewel 'die kleine rooie bisschop'. In de zestiger jaren was deze de eerste die de martelpraktijken in Brazilië aan de kaak stelde. Mooren leerde hem kennen in de jaren dat hij als ingenieur in Brazilië werkte. Hij werd de be geleider van de rode bisschop op zijn vele reizen naar Europa, waar hij 'deze mens promoot te', zoals hij het noemt... Mooren heeft een flinke tik van Camara's idealen meege kregen. Al jaren steekt hij veel tijd in een filantropisch zieken huis voor vrouwen en kinderen in Recife (het IM1P). Negenhon derd arme mensen komen daar dagelijks aankloppen voor gra tis medische hulp. Mooren, die zich erop toelegt bij regeringen en organisaties geld los te pra ten, heeft er een speciaal foto boek van. 'Het boek van ellen de' noemt hij dat. Massa's wachtende vrouwen. Doodzie ke patiëntjes - „Kijk, deze was een half uur na de foto dood." Achterin het boek staan de zwartste bladzijden: die met de in grijs laken gewikkelde doden. „Deze man hier haalt er elke utrecht anp hu: ki dag vier op. Iedereen huilt dan mee, niet alleen de moeder, maar ook alle andere wouwen die toevallig in de gang zitten." Er zijn patiëntjes die simpelweg sterven omdat er geen beade mingsmasker voorhanden is. Toch kan het ziekenhuis gezien de omstandigheden ongeloof lijk veel. Het heeft een kliniek voor kinderen met hartziekten. En het is door de regering er kend als nationaal instituut voor kinderen met kanker, nier ziekten, aids. Maar Mooren wil meer. Voor hij ermee ophoudt moet het IMIP een unieke katholieke fa culteit der medicijnen hebben. Met een volledig nieuwe artsen opleiding, gespecialiseerd in de gezondheid van moeder en kind. „Ik ben daar heel zwaar mee bezig. Ik hoop het over drie jaar voor elkaar te heb ben." Al zijn activiteiten leverden Mooren al eerder de hoogste pauselijke onderscheiding op. De Leiderdorper is Comman deur in de Orde van Sint Gre- grorius de Grote. „Ze zeggen dat de paus onfeilbaar is. maar dat is niet waar. Want hij heeft mij die onderscheiding gege ven", lacht hij. En onlangs mocht hij op au diëntie komen. Niet voor de eerste keer: in een plakboek staat een hele serie foto's van een audiëntie in 1997. „Nor maal maakt de Vaticaanse foto graaf er twee, drie. Maar hij schoot maar door." Te zien is hoe de paus zich op aimabele wijze met Mooren en diens dochter onderhoudt. „Die foto graaf zal gedacht hebben: dat is zeker een hoge maffiabaas of zo." Hoeveel keer Mooren de paus heeft gesproken, waarover ze het hebben gehad, en hoe hij die audiënties voor elkaar kreeg bij de stroperige Roomse bu reaucratie, wil hij niet kwijt. „Daar steek je maar ogen mee uit." De paus is er in een paar jaar erg op achteruit gegaan, heeft ook de Leiderdorper moeten constateren. „Hij is op." Des te blijer is hij met het kalotje dat hij cadeau kreeg. „Ze woegen van tevoren waar ze me een plezier mee konden doen. Dan kan je niet zeggen: heeft u nog een tweedehands autootje. Dus toen heb ik om dat petje ge waagd. Een soli deo, heet dat. Wat betekent dat hij hem alleen voor God afneemt." De Nederlandse pen hebben paus J( Paulus II gefeliciteei zijn 80ste verjaardag, den het hoofd Rooms-Katholieke zegen van de Hee kracht en troost vand ge Geest toe. In de in Üaans geschreven brii o} de bisschoppen hun dankbaarheid en hi waardering voor de loven hem om waarop hij de kerk li brief is onderteken -e kardinaal Simonis, v van de Nederland schoppenconferentie, De voorzitter van se bisschoppencon! Karl Lehmann, schrijf! id, felicitatie dat „de en n{ van de paus uit decei hi ge omgang met gewijs dictaturen" de kerk ten dienste zijn 30 men. „Door de inzet hi paus is de val de B e Muur mogelijk gewon ivi In de geboortepla dowice, waar Karol op 18 mei 1920 wen rw ren, worden avond 20.000 mensa id zijn geboortehuis marktplein verwacht da treden de bekends# sterren uit Polen 0 ea hun jarige landgerx overigens zijn veijaa :n het Vaticaan viert. De paus krijgt van Rome een orgel, plaats krijgt in de Santa Maria degli Anj werden gehaald, omdat hun ouders de school niet meer christelijk vonden. In 1991 werd elders in de stad een islamiti sche basisschool opgericht. Verscheidene allochtone leer lingen werden daarheen over geplaatst. Enkele jaren later zaaide een orthopedagoge twijfel onder de ouders. Ze verklaarde de schoolproblemen van een Ne derlands kind door te zeggen dat het kind zich onveilig voel de tussen zoveel allochtone kinderen. Dat leidde tot een uittocht van Nederlandse leer lingen. Marokkaanse ouders stapten naar de plaatselijke ker ken om de leegloop te stoppen. Die maakten een folder waarin ze ook wezen op de Juliana van Stolbergschool. Ten Broek zei nog altijd te ge loven in zijn ideaal van het ont- moetingsonderwijs, waarin de kinderen met aanhangers van verschillende godsdiensten om gaan. Hij heeft altijd gepro beerd een klimaat van herken ning en erkenning in de school te creëren. Onderwijs is het middel om de autochtone en allochtone werelden bij elkaar te brengen, zei Ten Broek. De enige christelijk-islamitische basisschool in Nederland is in tien jaar 'verkleurd' tot een vrij wel zwarte school met bijna al leen islamitische leerlingen. Maar directeur B. ten Broek van de Juliana van Stolbergschool in Ede vindt het te simpel om van een mislukt onderwijsmo del te spreken. „Het is anders gelopen dan verwacht", zei hij tijdens een minisymposium ter gelegen heid van zijn afscheid en het tienjarig bestaan van de school. De interreligieuze basisschool telt momenteel negentig leer lingen, onder wie één van Ne derlandse komaf. Bij de ope ning van de school in maart 1990 waren er nog 140 leerlin gen, van wie ruim 60 procent van buitenlandse herkomst. In het schoolbestuur zitten chris tenen en moslims. Ten Broek wijt de forse afna me van het aantal Nederlandse leerlingen niet aan de school, maar aan maatschappelijke ontwikkelingen. Zo herinnerde hij aan zijn teleurstelling toen aan het begin twaalf Neder landse kinderen van school BOEKBESPREKING In 'Het nachtblauwe boek' vertelt Willem Glaudemans twee sprookjes. Ze gaan beide over een koning en prins, het kwijtraken van een koninkrijk, en het terugvinden ervan. Met de sprookjes wil de schrij ver een wijze en spirituele les overbrengen. Glaudemans werkte jarenlang mee aan de vertaling van het boek A Cour- se in Miracles. De nu in het Nederlands vertaalde 'cursus in wonderen' wordt al sinds de jaren zeventig door veel mensen in de alternatieve sec tor behandeld als de bijbel. The Course is, volgens de Amerikaanse schrijfster dr. Helen Schucman, mediamiek aan haar doorgegeven door Jezus. De centrale boodschap is dat we angst en schuld kwijtraken door vergeving en liefde. Sinds zijn verschijnen (in het Engels) is het boek in acht an dere talen omgezet. In nog eens twaalf landen wordt aan de vertaling gewerkt. Het schijnt een hele klus te zijn, want ook in Nederland is vele nachtblauwe boek'. De twee sprookjes van Glau demans gaandus over het the ma angst en schuld kwijtraken door vergeving en liefde. Ui teraard zijn de verhaaltjes in spookjesstijl geschreven. Al leen bij de clou wijkt de schrij ver af van deze stijl en gaat in 'cursustaai' over. Van de der de persoon switcht Glaude mans opeens naar tweede. Plots worden we als lezer aan gesproken met 'je'. „Eigenlijk is het goedbe schouwd helemaal geen reis geweest. Je was al die tijd veilig bij mij. En erg lang heeft het allemaal niet ge duurd, niet langer dan een ogen blik", schrijft Glaudemans nadat hij z'n lezertjes - het boek is geschreven voor kinderen - 45 bladzijden lang heeft verhaalt over de reis van een prins die een boek heeft gestolen van zijn vader. „Hoe dun of dik je boek ook is - en dat van jou is erg dik - het brengt je uitein delijk altijd thuis, want achter in heb ik je ontwaken geschre ven. En hij opent de laatste pagina's die jij nooit durfde te lezen. En daar staat het: God IS. Dan zet de vader de laatste stap, hangt jou je prinsen kleed weer om en omarmt jou. Tranen lopen over je wangen als je zijn alles a terende warmte voelt. Je je weer thuis bij hem. Ee diep geluk gloeit door jel Je hart opent zich. Veren En eindelijk lacht de zooi Glaudemans heeft eenm ne versie willen schrijven het verhaal van de verloi zoon. In sprookje numro twee: 'Hoe de bochelaai bochel verloor', heeft de chel in overdrachtelijke; iets te maken met het dr van schuld. Het vergever mensen die je kwaad da fi] heeft uiteindelijk tot gev dat de lelijke bochelaar; m handicap verliest en een knappe koning wordt. Oi >g dit verhaaltje is de overg ni van sprookje naar de, zei iL voor kinderen wat ingew de, zelfrealisatie-clou te ne B( Titel: Het nachtblauwe! Auteur: Willem Glaudei id Uitgeverij: Ankh Hermi 0i Prijs: 17,50 gulden onno van 't klooster WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen, vooral in het zuidwesten. Hier en daar ook zon. Maxima rond 14 graden. Zweden: Afwisselend zon en enkele regen- of onweersbuien, mogelijk met windstoten. Middagtemperatuur uiteenlopend van 11 graden in het noorden tot 18 lokaal in het zuiden. Finland: Geregeld zon en vooral in het zuidwesten kans op een (on weersbui. Middagtemperatuur varirend van 9 graden in het noor den tot 18 in het zuiden. Denemarken: In het oosten eerst nog kans op zon. Verder meest bewolkt en en kele buien, mogelijk met onweer. Maxima dalend tot rond 14 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Afwisselend zon en enkele buien. In het westen met name op don derdag veel wind. Middagtempe ratuur omstreeks 13 graden. België en Luxemburg: Flinke wolkenvelden en van tijd tot tijd buien. Middagtempera tuur dalend tot 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt, buien en vooral aan de kust een stevige wind. Vrijdag van het westen uit droger en meer zon. Middagtem peratuur dalend rond 14 graden. Zuid-Frankrijk: Een stevige Mistral. Verder zonni ge perioden' en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 17 en 21 graden. Spanje: Zonnig, in het noorden kans op een bui. Maxima tussen 27 en 33 graden, in het noorden rond 20. Portugal: Droog en flinke zonnige perioden. Maxima 22 graden langs de kust bij Porto en rond 28 graden in het binnenland Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig bij maxima van ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, bij zee ook wolken of mist. Droog. Maxima tussen 22 en 26 graden. Tunesië: Flink wat zon, maar donderdag tijdelijk kans op een bui. Maxima tussen 26 en 32 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 20 graden. Canarische Eilanden: Droog en veelal zonnig. In het noorden meer wolken. Middag temperatuur rond 25 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar ook een enkele bui. Donderdag in het oos ten en zuidoosten mogelijk zware buien met windstoten en hagel. Maxima dalend naar 15 tot 20 graden op donderdag. Oostenrijk: Stevige regen- en onweersbuien, maar vooral vrijdag ook weer wat zon. Maxima donderdag 23, vrij dag 18 graden. Zwitserland: Donderdag nog enkele pittige buien, maar ook zon. Vrijdag meer zon en nagenoeg droog. Middagtemperatuur vrijdag uit eenlopend van 15 in het noorden tot 23 in het zuiden. Polen: Donderdag vanuit het westen on weersbuien, in het oosten nog zon. Vrijdag vooral in het oosten buien en in het westen weer zon. Maxima donderdag 20 tot 24 gra den, vrijdag rond 17. Tsjechië en Slowakije: Donderdag in Tsjechi onweers buien, in Slowakije nog zon. Vrij dag net andersom. Maxima don derdag 23 graden, vrijdag rond 17. Hongarije: Donderdag vanuit het westen on weersbuien, in het oosten nog zon. Vrijdag vooral in het oosten buien en in het westen weer zon. Maxima donderdag 28 graden, vrijdag rond 20. Italië: Flink zonnig en heel misschien in het noorden een bui. Maxima tus sen 24 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon en droog. Maxima onge veer 26 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en vrijwel overal droog. Maxima tussen 24 en 28 graden. Malta: Vrij zonnig en droog. Maxima on geveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Flink veel zon, in het Turkse bin nenland kans op een bui. Mid dagtemperatuur rond 27 graden. VRIJDAG 19 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.40 Zon onder 21.32 Maan op 22.39 Maan onder06.41 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.15» 17.39 04.48 17.12 Laag 00.55 13 15 00.36 12.56 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) da bewolkt Spa. onweer V warmtefront regen sneeuw y koufront Ai* opklaringen hagel l_ lagedruk mist windnchting H hogedruk zonnig 19 temperatuur _mnn— !uchtdruk ,n, 1000 hect0 pasca) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 531): 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531592 [jr ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v£ 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENlJoi Maandag t/m vrijdag van 8 30' w 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging' 1 het automatisch afschrijven van 14 abonnements- geld, ontvangen (l' betaling. VERZENDING PER PO! Voor abonnementen die per postft worden verzonden geldt een toei n aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen,* hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit hei Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LedvJ Auteursrechten v< Dagbladuitgeverij Dal K N H U I Warschau half betv Wenen zwaar bew, Bangkok half bew Buenos Aires zwaar bew. Casablanca zwaar bew. Johannesburg licht bew. Los Angeles onbewolkt 24 13 0.0 29 17 0.0 24 12 1.8 33 27 0.0 17 13 42.0 - 18 0.0 17 -7 0.0 18 12 00 New Orleans New York Tel Aviv ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondi feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. 27 19 0.0 17 15 0.0 32 23 0.0 20 15 90 19 9 00 INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN 29 18 00 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. 16 11 0.0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14