Leiden Regio Gemeente stelt Groenoord gerust Leiden slaat in het Plantsoen een enkele andere weg in eidse Voorjaarsnota imt pas na de zomer SVaar zijn we nou mee bezig?! Brandweerchef is boos over Duitse bemoeienis Japanse workshops in aanloop op kinderfestival ti ctifïcatie Kat Vuurwerk In de rubriek Uitgelicht van gisteren stond abusievelijk I o ijKat Vuurwerk tien ton vuurwerk ligt opgeslagen, terwijl ijls (edrijf een vergunning heeft voor acht ton. De cijfers over sor (geslagen hoeveelheid zijn inderdaad juist, die over de ver- '1 ijng niet. Kat heeft, zoals eerder ook vermeld, het recht om vuurwerk in huis te hebben. s idroof bij Leiden Centraal Een 19-jarige Leidenaar betaalde gistermiddag op de tTaan achter het Centraal Station geleend geld terug aan ai vriend. Juist op dat moment fietste er iemand voorbij die or, eld uit de handen van de Leidenaar trok. Het slachtoffer en Z mend zetten op de scooter meteen de achtervolging in, [werden door de rover met een mes bedreigd nadat ze hadden achterhaald. Daarop liet het tweetal de dader ge Galatasary uitbundig gevierd Een groot deel van de Turkse gemeenschap in Leiden ei] 'ie overwinning van Galatasary gisteravond uitbundig ge il. Meteen na de zege op Arsenal (4-1 na strafschoppen) re de supporters in hun auto's zwaaiend met vlaggen luid toe- ad door de stad. Nergens kwam het volgens de politie ech- ot ongeregeldheden. Kort na middernacht was de rust rgekeerd. mposium over rijksweg 11-West De Leidse Vereniging voor Ondernemingen (LVI) houdt gén samen met de Hollandse Werkgevers Vereniging en de iervan Koophandel een symposium over rijksweg 11-West. irganisatoren willen in een middag tijd alle aspecten van de de revue laten passeren, en daarmee een aanzet geven tot aadwerkelijke aanleg ervan. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het secretariaat van de LVI, telefoon 071- 445. Het symposium begint vrijdag om 13.30 uur in Holi- Inn aan de Haagse Schouwweg. iemabijeenkomsten over voeding N. De afdeling Voedingsvoorlichting en Dieetadvisering Thuiszorg Groot Rijnland verzorgt binnenkort een aantal oabijeenkomsten in de regio over voeding. De volgende na's komen aan de orde: 'wat is gezonde voeding', 'voeding armklachten', 'voedselovergevoeligheid', 'energieverrijkte ling' en 'slechte eters'. Informatie geeft C. Levedag of C. aker van Groot Rijnland, telefoon 0172-503032, maandag nmet vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Ondanks vondst gastanks in vuurwerkdepot Vervolg van voorpagina Burgemeester Postma en milieuwethouder Pechtold (D66) zijn er gisteravond tijdens een inderhaast belegde bijeenkomst in Groenoord in geslaagd de bewoners voor een groot deel te kalmeren. Die waren sinds de ramp in Enschede zeer ongerust over de aanwezigheid van de vuurwerkopslag van Kat B.V. aan de rand van het noor delijke deel van de wijk. waarvoor zij uiteindelijk toch applaus kregen. Enerzijds de den zij de verkapte maar toch zeer welkome toezegging dat de gemeente alles op alles zal zet- wim koevoet Postma en Pechtold hadden een lastig verhaal te vertellen, ten om het vuurwerkdepot te laten verdwijnen. Anderzijds moesten de twee opbiechten dat gistermiddag is ontdekt dat in de directe nabijheid van Kat illegale gastanks- en flessen hebben gelegen. Hebben, want inmiddels zijn deze allemaal verwijderd. Pechtold schaamde zich, gaf hij toe. niet in de laat ste plaats omdat de ontdekking op gemeentelijk terrein is ge daan. Toch maakte de wijk zich niet zo heel druk om de 'macabere vondst', zoals Pechtold het noemde. De bewoners wilden eigenlijk maar een ding horen en dat was dat de gemeente net als zij Kat weg willen hebben. Dat geluid hadden zij node ge mist. Pechtold en Postma gaven eerst een uiteenzetting van alle activiteiten die zij de laatste da gen hebben verricht en het overleg dat ze hebben gevoerd. Dit om de indruk weg te nemen dat zij schouderophalend ken nis zouden hebben genomen van de onrust in de wijk. Bewo ners hadden zich eraan geër- ooijaar valt dit jaar laat in n. De voorjaarsnota, sinds e jaren omgedoopt tot ectiefnota, is in verband het opstappen van wet- er financiën Vos uitgesteld de zomervakantie. In de ectiefnota zetten burge en wethouders hun len voor de komende ja- teen. PvdA-wethouder ms, die tijdelijk de afgetre- \'os vervangt, bestaat de dat de Perspectiefnota dit elfs geheel komt te verval lat wil zeggen: het college met de gedachte om de lectiefriota en de begroting 2001 in elkaar te schuiven. daarvan zal zijn dat de enteraad minder invloed uitoefenen op het beleid iet volgende jaar. In de opzet kan de raad voor mer haar reactie geven op annen van burgemeester (houders, opmerkingen kunnen ;ns nog worden ver- i de begroting die in het najaar in de raad komt. In het oude schema zou de nieuwe wethouder financiën, de WD'er Van der Sande, drie dagen na zijn aantreden de Per spectiefnota moeten presente ren. ,,Het huidige college zou dan beslissingen nemen die vervolgens door de nieuwe wet houder zouden moeten worden verdedigd. Dat vinden we poli tiek gezien niet wenselijk", laat Baaijens weten. Overigens zou die situatie vergelijkbaar zijn met de begroting die vorig na jaar een paar dagen na zijn aan treden door Vos werd gepre senteerd. Twee weken geleden werd al bekend dat de presentatie van de Perspectiefnota moest wor den uitgesteld door personele problemen op de afdeling fi nanciën. Het verdere uitstel heeft 'daar volgens Baaijens niets mee te maken. „Ambtelijk was het haalbaar om de zaak voor de zomer te behandelen. Dit uitstel heeft puur politieke redenen." Aanstaande dinsdag nemen burgemeester en wet houders een definitief besluit over de behandeling van de Perspectiefnota. leiden eric-jan berendsen De gemeente Leiden is de omwonenden van het Plantsoen voor een deel tegemoet gekomen. Op een deel van de paden is het nieuwe wegdek, waar bewoners niet tevre den over waren, eruit gehaald en vervan gen door klinkers. De omwonenden van het Plantsoen kla gen over een groot aantal zaken in het op geknapte park - ze vinden dat de wegmar kering niet klopt, dat de vijver is verziekt en dat de bomen in de knel zijn gekomen door het ophogen van de grond. Ook de paden in het Plantsoen kunnen volgens hen niet door de beugel. Die zijn bedekt met gralux, een milieuvriendelijk restproduct van na tuursteen uit Belgische steengroeven dat wordt gewalst. Volgens de omwonenden spoelt het goedje bij een regenbui weg, vallen er gaten in de paden en spettert het spul alle kanten op. Volgens de gemeente moet het gralux nog inklinken. Volgens omwonenden is dat onzin en moet Leiden gewoon erkennen een fout te hebben gemaakt. Niet alleen het Plantsoen is de buurt een doorn in het oog. Ook het parkje bij de korfbalvelden dat deels wordt omgeven door de Cronesteinkade en de Zoeter- woudsesingel is bij slecht weer vrijwel on begaanbaar. Vooral de bewoners van de Lorentzhof maken nu rechtsomkeer en weigeren van dat gele zandpad gebruik te maken, hebben buurtbewoners vastge steld. lovenstaande vraag weet laelWijnstroot het ant- rdheel goed. Hij is name- idoptie-agent van de Zijl- school in de Merenwijk en regelmatig les aan de kin- Jivan de groepen 7 en 8. In ader van de actie Doe effe maal, waar zijn we nou :ig?!, probeert hij de ingen in hun laatste twee op de basisschool bepaal ingen mee te geven voor- e naar de middelbare istroot praat tijdens zestien n van één uur met de kin- ant n over discriminatie, ge- vuurwerk, bureau Halt, l alcoholverslaving en milieu, om maar eens een paar onder werpen te noemen. De ge sprekken vinden maandelijks plaats. Wijnstroot is agent bij bureau Noord dat zijn onder komen in de Merenwijk heeft. Alle basisscholen in Leiden hebben overigens hun eigen adoptie-agent. Gistermorgen had de diender een les mifieu voor de kinderen in petto. Wat is milieu? Ieder een is verantwoordelijk voor een schone leefomgeving. En het verschil tussen 'grijze' en 'groene' milieuwetten stonden op het programma. Het ant woord op de laatste vraag luidt De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439 trouwens dat grijze milieuwet ten lucht, water en bodem be schermen en de groene wetten er voor planten en dieren zijn. Uiteraard was een onderdeel van de les: En dan nu aan het werk. Wijnstroot had twee medewer kers van Milieu en Beheer ge charterd die bezems, grijpers en grote blauwe vuilniszakken uitdeelden aan de leerlingen van groep 7. Binnen drie kwar tier was het resultaat van de opruimactie in de omgeving van de school een aantal rede lijk volle vuilniszakken, twee fietswrakken, twee kapotte tuinstoelen, een oud tapijt en een verkeersbord. Even dreigde de schoonmaakactie te worden verstoord door een brandalarm in de Zijlwijkschool. Het bleek echter om een oefening te gaan. Opvallend was dat de directe omgeving van de Zijlwijkschool plus aanpalende gebouwen stukken schoner waren dan grasveldjes, perkjes en bos schages in de buurt van de woonhuizen. Misschien dat Wijnstroot de bewoners daar eens een paar lesjes kan geven. De Uitdaging Voor wie op de basisschool niet goed heeft opgelet, is er nog hoop. De Leidse Welzijnsorga nisatie houdt aanstaande zater dag namelijk de finale van De Uitdaging. Negen teams van jongeren tussen de 14 en 18 jaar uit Leiden, Voorschoten en Oegstgeest worden die dag voor de tweede keer uitgeno digd een maatschappelijke prestatie te leveren. In de voor ronde maakten de ploegen on der meer de omgeving van een school schoon, wasten politie auto's en interviewden leeftijd genoten over hun kennis van voorbehoedsmiddelen. Onder het motto: een goed be gin is het halve werk wordt er om 8 uur in discotheek In Casa aan de Lammermarkt geza menlijk ontbeten. Is de bodem voor een vruchtbare werkdag eenmaal gelegd dan wordt om 10.00 uur bekendgemaakt wel ke opdracht door de diverse ploegen moet worden uitge voerd. Wethouder jeugdbeleid Hans Baaijens himself venicht de 'aftrap.' De deelnemers wor den dan naar de plaats ge bracht waar zij hun prestatie moeten leveren. Om de moti vatie hoog te houden, rijdt er tussen de diverse plekken een supportersbus. Bovendien fietst een groep raadsleden langs de diverse locaties om de nodige steun te verlenen. Alle uitdagingen worden op video vastgelegd. Om vier uur 's mid dags moeten de klussen zijn geklaard. De ploegen keren spoorslags terug naar In Casa waar een dj de stemming er in houdt. Tevens wordt dan de vi deo al vertoond. In de loop van de avond wordt bekendgemaakt welke teams de uitdaging succesvol hebben afgerond. De succesvolle deel nemers ontvangen gezamenlijk een cheque ter waarde van dui zend gulden per ploeg. Een etentje gevolgd door een muzi kale versnapering complemen teren de avond. Om 21.00 uur is De Uitdaging voorbij. eric-jan berendsen gerd dat de gemeente alleen maar had gekeken naar de ver gunningen en andere veilig heidseisen. Op papier kan alles wel kloppen, zeiden enige be woners, maar de les van En schede is juist dat er geen vuur werkopslag bij of in een woon wijk mag zijn. Alleen zo sluit je risico's uit. Postma maakte duidelijk dat hij de laatste dagen wel degelijk had gestudeerd op maatrege len, maar dat de gemeentelijke bevoegdheden daarvoor niet toereikend zijn. Wel kan hij de situatie juridisch bevriezen, in afwachting van aangescherpt rijksbeleid, zoals minister Pronk in het vooruitzicht heeft ge steld. Onduidelijk bleef gisteravond hoe lang op strengere regels moet worden gewacht en ook of de gemeente Kat al die tijd wel kan weerhouden van verde re opslag van vuurwerk. Postma en Pechtold lieten echter door schemeren dat ze er goede hoop op hebben dat ze het pro bleem in overleg met de direc tie van Kat kunnen oplossen. Straatmakers zijn in het Plantsoen druk bezig de 'op- en afrit' van de brug tussen de Zoeterwoudssingel en de Kraaierstraat van klinkers te voor zien. FOTO HIELCO KUIPERS Inmiddels is de gemeente de omwonen den deels tegemoet gekomen. De beide toegangen naar de betonnen brug tussen de Zoeterwoudsesingel en de Kraaierstraat worden momenteel voorzien van klinker bestrating. „Het gralux dat daar lag, vol deed niet door het intensieve verkeer en gebruik", aldus een woordvoerster van Mi lieu en Beheer. „We hebben gekeken naar een andere oplossing en gekozen voor klin kers. Bovendien komt er op verzoek van met name de bewoners van de Lorentzhof een apart voetgangersgedeelte aan één kant van de brug. De andere kant wordt voorzien van beplanting. In de rest van het park op paden waar sprake is van water overlast kijken we hoe de situatie daar kan worden verbeterd." leiden wim koevoet De brandweerleiding in Wup- pertal, de burgemeester van die Duitse plaats en de am bassade in Nederland van de oosterburen krijgen een brief op hoge poten van de Leidse brandweercommandant F. van Oosten. In zijn schrijven spreekt Van Oosten zijn afkeu ring uit over de bemoeienis sen van ene Blatter, een vuur- werkdeskundige van de brandweer in Wuppertal met de kwestie-Kat. Die zijn in één woord onfatsoenlijk, stelt Van Oosten. Blatter heeft vanavond in de uitzending van het ZDF-tele- vieprogramma Auslandsjour- nal (21.15 uur) geen goed woord over voor de vuurwerk opslag van Kat B.V. en verwijt de Leidse overheid dat deze de risico's voor de wijde om geving niet serieus neemt. Blatter was gistermiddag meegekomen met het reporta geteam van ZDF. Van Oosten was hierover niet ingelicht en heeft ook geen mogelijkheid tot wederhoor gekregen. „Ik ga toch ook niet naar Wupper tal om te roepen dat het daar zo'n zooitje is", aldus een woedende brandweercom mandant. Hij heeft inmiddels telefonisch contact gehad met Blarter en weet nu dat deze medewerker is van het televi sieprogramma. „Kortom, hij krijgt gewoon betaald voor de dingen die hij heeft gezegd. Hij dient niet de veiligheid maar zijn eigen portemon nee." Bovendien vertelt Blatter vanavond klinklare nonsens, stelt Van Oosten. De suggestie wordt gewekt dat van alle vuurwerkopslagplaatsen in Nederland, de Leidse de on veiligste is. „Maar hij is alleen maar in Leiden geweest dus hoe kan hij nu vergelijken." Volgens Van Oosten is Kat juist een solide bedrijf dat aan alle eisen voldoet. Ook het Duitse verhaal dat in het ergste geval de Groenoordhallen, de wijk Groenoord, de brandweerka zerne aan de Gooimeerlaan, treinen, het woonwagenkamp en het Diaconessenziekenhuis de lucht in gaan, noemt Van Oosten belachelijk, gezien de geringe hoeveelheid vuurwerk die ligt opgeslagen in de bun kers. „Er moet kennelijk wor den gescoord met een sensa tioneel item en nota bene een brandweerman laat zich hier voor inhuren. Zelf zou ik er nooit dergelijke nevenfuncties op nahouden." „De heer Blatter dacht dat hij mij hiermee zou helpen, zei hij door de telefoon. Ik kon me nog net inhouden, anders had ik gezegd: als je me wilt helpen, geef je maar eerst mijn fiets terug." Rondom het terrein van de Openbare Bibliotheek Leiden vindt op 17 juni voor de derde keer het kinderfestival Zo- merkriebelz plaats. Het festival staat in het teken van kinder cultuur. In aanloop naar de fes tivaldag kunnen kinderen, te gen betaling, deelnemen aan diverse creatieve workshops die als thema Japan hebben. Tot 16 juni zijn er verschillende activi teiten in buurthuizen, buurt centra en, sinds dit jaar ook, bij de buitenschoolse opvang. Het eindresultaat van alle workshops zal te zien zijn op Zomerkriebelz. Er worden bij voorbeeld Japanse Tori, ooster se poorten, gemaakt. De mooi ste drie worden levensgroot na gemaakt en zullen dienen als toegangspoorten van het festi val. Verder kunnen de kinderen meedoen met origami (Japans papiervouwen), raku (een Ja panse manier van keramiek maken) of het schrijven van haiku's, gedichten die altijd iets te maken hebben met natuur, kleuren en geuren. Ook voor liefhebbers van de vechtsport akido, de denksport go en Ja panse kalligrafie is er genoeg te doen. Voor meer informatie: festi valcentrale. Openbare Biblio theek (Carla Oostergo of Marga van Lier Leis), Nieuwtraat 4. Het is ook mogelijk de website te bezoeken op www.obl.nl/zo- merkriebelz Voorlichtingsavond over oogziekte leiden vermindering van het gezichts vermogen en zelfs tot blind heid. Als de ziekte in een vroeg stadium wordt ontdekt, is veel schade te beperken. De voor lichtingsavond is in de aula van het Diaconnessenhuis, aanvang 20.00 uur. De Glaucoomvereniging Rijn land houdt donderdag 8 juni samen met het Diaconnessen huis een voorlichtingsavond over deze glaucoom. Deze oog ziekte kan leiden tot blijvende

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13