Vrees voor loon- en prijsexplosie Economie i ima/Stemra bezorgd over 1 egaal gebruik van muziek Royal Clipper snel in de vaart Charters zijn gevaar voor positie Schiphol Ahold-topman voorspelt snel hogere beurskoers Schiphol zakt plaats in top luchthavens Terra Networks neemt Lycos in Amerika over Vakbonden willen overleg CAO Philips hervatten pfiSS, Eenderde van de Russische bevolking heeft nog nooit iternet gehoord. Dat blijkt uit onderzoek van het bureau ;e Opinie. Vorig jaar zei nog 47 procent van de onder den niet te weten wat internet is. Nu heeft zo'n zeven pro- van de Russen toegang tot het wereldwijde net. Daarmee is antal Russische internetgebruikers in vergelijking met 1999 •dan verdubbeld. In Groot-Brittannië is dit jaar het aantal netgebruikers al met 20 procent gestegen. Nu gaat onge- 30 procent van de Britse bevolking geregeld de elektroni- - snelweg op. In december 1997 was dat nog maar acht pro- aldus onderzoeksbureau Continental Research. De groei ivoor een belangrijk deel voor rekening van vrouwen. LAC: Armoede nog nooit zo groot jcoi Het aantal armen in Latijns-Amerika is door de fi- léle crisis in 1998-1999 met twaalf procent gestegen tot 224 jen. De Economische Commissie voor Latijns-Amerika en _'aribisch gebied (ECLAC) heeft dit bekendgemaakt. De cri- iaakte een einde aan een trend die in 1990 was ingezet, ibij het aantal armen jaarlijks minder werd. ECLAC-direc- Ocampo wijst er op dat met name de kloof tussen arm en Latijns-Amerika steeds breder wordt. !ts komt in zomer met middageditie MM» Spits komt deze zomer met een middageditie. Di- F. Volmer maakte gisteren bekend dat de gratis krant er streeft om de middageditie in eenzelfde oplage te versprei als de ochtendkrant maar stelt dat dat zeker in het begin niet zo zal zijn. Volgens Volmer wordt de redactie van Spits, iu bestaat uit twintig man, uitgebreid met vijftien mensen, ever De Telegraaf begint ook met een nieuwe website, tele- fnel.nl, die elke tien minuten wordt ververst. Centraal staat doorlopende nieuws op het gebied van financiën, sport, ave media en algemeen. De Telegraaf heeft dertig miljoen jen geïnvesteerd in de nieuwe website. (V trekt zich terug uit de regio cht« De vakcentrale CNV haalt haar mensen weg uit de re- s Vanuit het hoofdkantoor in Utrecht zal het CNV het werk metten. Dit is het gevolg van een al eerder aangekondigde ganisatie. De vakcentrale moet op een budget van 18 mil- igiilden bijna 2,5 miljoen gulden bezuinigingen omdat de jnsten sterk teruglopen. Daarnaast wil het CNV ruim 1,5 oen gulden reserveren voor nieuw beleid. De ruim veertig omedewerkers gaan of op het hoofdkantoor in Utrecht wer- ofbij een CNV-bond. Niemand komt op straat te staan, ver neen woordvoerster. mbtenarij moet aantrekkelijker' haag» Werkgevers en werknemers bij de rijksoverheid heb- de handen ineengeslagen om het hoofd te bieden aan het lende tekort aan mensen. De diverse rijksdiensten hebben emoeite gekwalificeerd personeel te vinden. Gisteren on- ekenden minister De Vries (binnenlandse zaken) en de vak- den een manifest waarin zij de CAO voor de komende jaren ïppelen. Geef ambtenaren vooral meer keuzevrijheid bij de :hting van hun eigen werkweek, stellen werkgevers en werk- ïers. Zo moet het mogelijk worden werk en privé beter op ir af te stemmen. Met betere arbeidsvoorwaarden denkt de rheid meer te kunnen concurreren met het bedrijfsleven, akkoord is uitgangspunt voor de CAO-onderhandelingen, randaag begonnen. oeiend aantal ouderen in WW ibekendheid internet Russen groot iRDAMOuderen vormen een steeds gfotere groep binnen afnemende aantal uitkeringen voor werkloosheid (WW), de 221.000 mensen met een WW-uitkering was 28 procent Ivorig jaar 57,5 jaar of ouder. Eind 1998 was dit 25 procent lind 1995 nog 15 procent. Dit blijkt het Jaaroverzicht Werk- iheidswet 1999 dat de beheerder van de WW- en WAO-gel- iliSV gisteren publiceerde. Vorig jaar is 408.000 keer een 'uitkering aangevraagd. Daarvan is 80 procent toegekend. 20 procent afwijzingen hadden als reden dat de aanvrager werkloos was (34 procent), wegens verwijtbare werkloos- I (25 procent) of omdat te weinig weken in loondienst was ferkt (20 procent). 'N en Vendex in breedband-internet Li Telecombedrijf KPN en warenhuisconcern Vendex samen breedband-internet in Nederland introduce- en verkopen. Breedbandtechniek, die door KPN onder de MXstream op de markt wordt gebracht, maakt het moge- om over de normale telefoonlijn snel bewegend beeld te sturen en te ontvangen. Daarmee komt televisiekwaliteit via tmet binnen bereik. Vooral de snelle en permanente toegang iet internet is aantrekkelijk voor de consument, menen bei- artners. KPN begint direct na de zomervakantie met het Jieden van MXstream. Dat gebeurt in 500 winkels van dex KBB, onder meer bij V&D, Dixons en Kijkshop. aking legt vliegverkeer Brussel lam 5L; Een staking van de brandweer op het Brusselse vlieg- IZaventem heeft het vliegverkeer gisteren enige uren stilge- 1 Meer dan honderd vluchten werden geannuleerd. Na een oord over het sociale conflict zijn de vluchten gisteravond zeven uur weer hervat. De directie van de luchthaven be lt om 14.00 uur het vliegverkeer stil te leggen uit veiligheids wegingen. Internationale afspraken schrijven voor dat een ithaven geen luchtverkeer mag toelaten als de veiligheid "voor 100 procent is gegarandeerd. De vluchten werden om- id via Parijs, Luxemburg, Amsterdam en Luik. De passagiers den met bussen en treinen vervoerd. oca-Cola steunt minderheden üiïlï Coca-Cola trekt in vijfjaar 2,4 miljard gulden uit. Met geld worden onder andere lokale, beginnende bedrijfjes die den geleid door minderheden en vrouwen gesteund en olingsprogramma's voor jongeren gefinancierd. Het fris- nkconcern is al enige tijd verwikkeld in een door acht zwarte Iwerknemers aangespannen rechtszaak die het concern be ëdigen van rassendiscriminatie. Maar het concern ontken- met nadruk dat dit 'gebaar' daar iets mee te maken heeft. akers glasfabriek toch niet gekort De directie van de Vereenigde Glasfabrieken gaat 'over tot uitbetaling van het volledige vakantiegeld en grati gs aan het personeel. Eerder maakte zij bekend geen toe- fn te betalen over de medio maart gestaakte dagen in de ügingen in Schiedam, Leerdam en Maastricht. FNV en CNV tnden meteen protest aan en dreigden met het aanspannen 'ten rechtzaak. In de drie vestigingen van Vereenigde Glas ten in totaal 1.650 mensen. Verder zijn er naar schatting 40 miljoen blanco cd-schijfjes verkocht. Een groot deel daar van is gebruikt om, veelal ille gaal, muziek op te zetten. Wel zit er tegenwoordig een heffing van enkele dubbeltjes op blan co data-cd's. Maar tussen het kopen en het kopiëren zit nog een te groot prijsverschil. De BTW zou moeten worden ver laagd van 17,5 naar 6 procent, aldus Buma/Stemra. Bankpresident Wellink blijft belastingplan afwijzen President Wellink van De Nederlandsche Bank heeft vandaag opnieuw gewaarschuwd voor een loon- en prijsexplosie. Vooral de lastenverlichting via het nieuwe belastingplan kan een belangrijke aanleiding zijn. Daar door kunnen consumenten meer uitgeven en zo de prij zen opdrijven. Wellink pleitte bij de toelichting op het jaarverslag van de bank over 1999 voor een matige loon ontwikkeling en structurele aanpak van de werkloos heid. amsterdam anp Volgens de bankpresident gaat het in Nederland bijna te goed. Het afgelopen jaar groeide de economie met drie procent en daarmee zit Nederland in de langste opgaande periode in vijftig jaar. In het hele euroge bied kwam de groei in het laat ste jaar van de vorige eeuw uit op 2,3 procent, vooral dankzij de aanzienlijke stijging in het laatste kwartaal van 3,1 pro cent. In Nederland zorgden vooral de hogere woningprijzen voor een opleving van de eco nomie. En de, veelal grote, 'pa pieren' winsten die daarop wer den behaald kwamen recht streeks in de consumptie te recht. In totaal werd zo onge veer tien miljard van het ver mogen opgesnoept. Een verde re stijging van de huizenprijzen zou echter, samen met de eer der genoemde verlichting van lasten, voor spanning kunnen leiden, aldus Wellink. „De verkeerslichten moeten van groen op oranje worden ge zet." Eerder zei hij al dat de staat meevallers juist om die re den niet zou moeten uitgeven maar zou moeten gebruiken om de staatsschuld af te lossen. „We kunnen echt niet nog een extra impuls gebruiken." De economie van Europa stak in 1999 overigens wat ma gertjes af tegen die van de VS, die zeer uitbundig groeide. De Amerikaanse economie liet een groei zien van een indrukwek kende 7,3 procent, waar de EU bleef hangen op 2,3 procent. Wellink schrijft die groei vooral toe aan de Nieuwe Economie, die in de VS al vaste voet aan de grond heeft. DNB twijfelt er niet aan dat de 'ICT-trein ook in Europa ar riveert'. Duidelijk is echter dat in Nederland en Europa een in- vlaardingen Binnen enkele weken komt 's werelds grootste zeilschip, de vierkant getuigde Royal Clip per, in de vaart. Met ruim 300 man wordt op de scheepswerf De Merwede laatste hand gelegd aan het schip dat 134 meter lang is. Aan boord is ruimte voor 224 passagiers. De Royal Clipper is gebaseerd op de begin vorige eeuw gebouwde Preussen. De trappenhuizen en publieke ruimten zijn geïnspireerd op de luisterrijke inrichting van de Titanic. Deze week werden alle 26 ra's aan de vijf masten gehesen waar aan straks in totaal 5.202 vierkante meter zeil komt te hangen. De kruissnelheid van het schip is 17 kno pen. foto anp jeroen bouman haalslag nodig is. Want pas wanneer de arbeids- en pro ductmarkten goed functione ren, kunnen volgens Wellink de vruchten van de nieuwe econo mie ten volle worden geplukt. Toch zit de Europese econo mie in de lift. Inmiddels creëert de euregio zelfs evenveel banen Rabobank komt met coöperatief ledencertificaat utrecht gpd De Rabobank introduceert een nieuw coöperatief ledencertifi caat dat een extra hoge rente tegen een zeer laag risico biedt. De inschrijving op dit nieuwe beleggingsproduct start volgen de maand. Het is onderdeel van een nieuwe Rabo-strategie om de leden van de bank nog meer bij de coöperatie te betrekken. Speciale ledenprogramma's moeten ervoor zorgen dat leden meer materiële en immateriële voordelen genieten, zoals delen in de kennis en het netwerk van de Rabobank. Met de uitgifte van de certifi caten wil de Rabobank het lid maatschap van de coöperatie aantrekkelijker maken. Tegelij kertijd versterkt de Rabobank, die door haar coöperatieve structuur geen eigen aandelen kan uitgeven, zo het eigen ver mogen. De centrale kringverga dering, het hoogste adviesor gaan van de hoofddirectie, heeft hiervoor vanmorgen het groene licht gegeven. De Rabobank wil het leden aantal binnen drie jaar verdub belen van 560.000 tot een mil joen. De nieuwe leden zullen met name komen uit de zeven miljoen klanten die de Rabo bank in Nederland telt. De ruim 400 lokale Rabobanken starten in de loop van dit jaar een eigen ledenwerfcampagne. Uit een intern onderzoek blijkt dat ruim een derde van de particuliere klanten van de Ra bobank geïnteresseerd is in het lidmaatschap van de bank. Van de bedrijven die zaken doen met de bank heeft de helft be langstelling voor het lidmaat schap. Rabobank heeft een 'tri ple A-status', internationaal de hoogste waardering wat betreft kredietwaardigheid. „Ons is er heel veel aan gelegen om die status vast te houden." Vorig jaar haalde de Rabobank al bij na 1,5 miljard gulden op met een emissie van preferente aan delen. Britten geven aanzet tot nieuw Airbus-project londen rtr/afp De Britse regering heeft giste ren een nieuw Airbus-project in de steigers gezet. Het ministerie van defensie verkiest het Euro pese vliegtuigbouwconsortium boven het Amerikaanse Boeing voor de aanschaf van nieuwe militaire vrachttoestellen. De beslissing is een nieuwe tegenslag voor Boeing. Vorige week verloor het al de hegemo nie als commerciële vliegtuig bouwer aan Airbus. De Britse defensie wil nog wel vier vrachttoestellen huren van de gigant uit Seattle. Maar ze plaatste tegelijkertijd een or der van 25 toestellen voor de Airbus 400M, die nog op de te kentafel ligt. Voor de A-400M is nog een grote order nodig om doorgang te vinden. De verwachting is dat Duitsland die gaat plaatsen. De Britse regering heeft de nieuwe toestellen nodig voor het toenemende militaire vrachtvervoer. Boeing, dat samenwerkt met het eveneens Amerikaanse Lockheed Martin op het gebied van vrachtvliegtuigen, loopt volgens gegevens van Airbus zo'n 36 miljard gulden mis, doordat de Britse regering de voorkeur geeft aan het Europe se consortium. schiphol» hans jacobs haags redacteur Charters staan op Schiphol de groei van het luchtverkeer in de weg. Minister Netelenbos (ver keer) moet de luchthaven daar om de instrumenten geven om de vakantievluchten te beper ken of te dwingen naar andere tijdstippen uit te wijken. Dat vindt PvdA-Kamerlid Van Gij zel, die voor zijn voorstel gister middag geen bijval kreeg van de bewindsvrouw. Zij wil haar handen niet branden aan de charters. „Ik zit hier niet om al leen de zakenreiziger te bedie nen", aldus Netelenbos. Van Gijzel heeft op zich niks tegen de pendels naar Beni- dorm en de Canarische eilan den, maar wat hem niet bevalt is het feit dat deze vluchten vaak plaatsvinden in de nacht of in de zogenoemde Tanden' daarvan. Omdat de geluidsre- gels rond de luchthaven zo zijn opgesteld dat nachtvluchten extra worden meegeteld, leggen de charters een onevenredig beslag op het aantal vluchten dat jaarlijks op Schiphol mag worden uitgevoerd. „Eén nachtvlucht is goed voor tien vluchten tijdens de dag", zegt Van Gijzel. De charters houden op die manier internationale lijnvluchten tegen, en dat is op termijn schadelijk voor de posi tie van Schiphol. „Het zijn Mar tinair en Transavia die vasthou den aan die nachtvluchten, dan kunnen ze een keer extra naar een vakantiebestemming vlie gen. Vaak nog met Duitsers ook, want daar zijn geen nacht vluchten toegestaan. Ik vind niet dat een grote groep men sen rond Schiphol iedere nacht wakker moet liggen voor het va- kantieplezier van anderen", stelt Van Gijzel. „Bovendien laat onderzoek van de Consu mentenbond zien dat de mees te Nederlanders liever niet 's nachts vertrekken en er best een prijsverhoging voor over hebben als ze daardoor overdag kunnen vliegen." Netelenbos laat het liever aan de markt en Schiphol zelf over welke vluchten wanneer wor den gevlogen. „Als maar aan de randvoorwaarden voor het mi lieu wordt voldaan." D66, CDA en WD steunen haar daarin. De minister komt op korte ter mijn met voorstellen om verde re huizenbouw in de geluidszo ne van Schiphol beter te kun nen aanpakken. Later deze maand verschijnen nog twee nota's waarin wordt gekeken naar de toekomstige groei van de luchthaven en de rol van Schiphol als zogenoemde 'mainport'. als de VS, aldus Wellink. Daar op voortbordurend heeft de bankpresident geen goed woord over voor valutahande laren, die de mogelijk negatieve effecten van de huidige koers van de euro ten opzichte van de dollar nogal overdrijven. „De prestaties van de Euro pese munt worden nog te veel afgemeten aan die van de Duit se mark", vond Wellink. „Je moet naar de Europese econo mie kijken." Die groeit dit jaar met ongeveer 3,5 procent. Voor Nederland voorspelt DNB zelfs een stijging van vier procent. scheveningen gpd-anpDe prijsoorlog met andere ketens heeft het marktaandeel van Albert Heijn overigens nau welijks opgekrikt. Van de 3,7 procent groei die Albert Heijn begin dit jaar boekte, kwam slechts 0,2 tot 0,3 procentpunt door de scherpere prijzen, al dus Van der Hoeven. Het supermarktconcern stel de de winstverwachting per aandeel bij van 15 naar 17 tot 20 procent. Ahold zet voor de nabije toekomst in op meerdere distributiekanalen. De ver trouwde, wereldwijd opereren de supermarktketens blijven de ruggengraat van de onderne ming. Daarnaast wordt zwaar ingezet op het segment 'bui tenshuis', waarvoor vorig jaar traiteur en groothandelsonder neming US Food werd overge nomen. Ook is Ahold meerder heidsaandeelhouder van Peo- pod, de grootste supermarkt op internet in Noord-Amerika. Het netwerk van supermarkten wordt in toenemende mate ge dicht door kleinere 'gemaks winkels' bij voorkeur in combi natie met tankstations. „Wij varen een winnende koers en dat zal zich ook snel vertalen in een hogere beurskoers." Ahold-president Cees van der Hoeven toonde zich gisteren strijdvaardig voorafgaand aan de aandeelhoudersvergadering in Scheveningen. De Ahold- topman keek terug op een ge slaagde emissie van 7,4 miljard gulden. De aandelen waren drie keer overtekend en de converteerba re obligatielening zelfs tien maal. De particuliere belang stelling in Nederland viel wat tegen. Tien procent van het aandelenkapitaal bleef in eigen land, tien procent ging naar particulieren in het buitenland. Het eerste kwartaal van 2000 verkocht Ahold voor 24,2 mil jard, een stijging van 18,1 pro cent. Extra aandacht was er gis teren voor de omzetgroei in ei gen land, die met 8,2 procent ver boven het landelijk gemid delde lag. Vooral dochter Albert Heijn was daarvoor verant woordelijk. schiphol richard mooyman Schiphol is gezakt van de acht ste naar de negende plaats op de ranglijst van de beste lucht havens ter wereld. Kopenhagen komt als de beste uit de bus in het onderzoek van de interna tionale luchtvaartorganisatie IATA. In een enquête gaven 60.000 vliegtuigpassagiers een oordeel over voorzieningen en dienstverlening op 57 grote vliegvelden. Singapore Changi eindigde als tweede en Helsinki op nummer drie. Schiphol moest ook Vancouver, Man chester, Kuala Lumpur, Cincin nati en Perth voor zich dulden. Verbetering van de dienstver lening heeft op Schiphol al eni ge tijd topprioriteit. In de eerste helft van de jaren negentig be oordeelden vliegtuigpassagiers Schiphol nog als de beste lucht haven ter wereld. In de daarop volgende jaren van snelle groei en grootscheepse verbouwin gen zakte Schiphol in de ach ting van de luchtreiziger. Schiphol streeft ernaar om volgend jaar in ieder geval de beste luchthaven van Europa te worden. Volgens een woord voerder is de Nederlandse luchthaven nog wel de beste in de categorie met meer dan 25 miljoen passagiers. Aandelenruil van 30 miljard gulden new york anp-bridge-afp Het Spaanse internetbedrijf Terra Networks neemt de po pulaire Amerikaanse internet- portaal Lycos over. Het betaalt daarvoor via een aandelenruil 30 miljard gulden, zo werd gisteravond na sluiting van Wall Street bekendgemaakt. Het aandeel Lycos sloot in New York ruim 17 procent ho ger, nadat maandag al een koerssprong van 14 procent was gemaakt. Lycos - opge richt in 1994 - is een van de grootste Amerikaanse inter netaanbieders, na Yahoo en de portalsite van American Online. De onderneming doet dienst als zoekmachine, maar levert op het wereldwijde web ook amusement, nieuws en gratis e-mail. Inkomsten wor den verkregen uit advertenties en e-commerce. Zowel Lycos als Terra is nog verliesgevend. Voor Terra Networks is Ly cos interessant, omdat zo de toegang mogelijk is tot circa 30 miljoen Spaanstalige Ame rikanen. Het Spaanse bedrijf, nog voor tweederde eigendom van telecomconcern Telefoni ca, heeft een sterke positie in Zuid-Europa (Spanje en Por tugal) en Latijns-Amerika. Het heeft als internetaanbieder zo'n twee miljoen abonnees, van wie de helft betalend. Ly cos is ook actief in Europa via dochterbedrijf Lycos Europe. Terra Networks leek ander halve week geleden nog nau we banden aan te gaan met de internetdochters van KPN. Maar fusiegesprekken tussen moederbedrijf Telefonica en KPN ketsten af. Telefonica kocht eerder dit jaar Endemol. Het Hilversumse amuse mentsbedrijf moet onder meer voor content zorgen op de websites van Terra. Voor topman Villalonga van Telefonica is de overname een fikse opsteker. Hij stond de af gelopen week onder druk na dat de onderhandelingen met KPN waren stukgelopen. eindhoven anp FNV Bondgenoten, CNV Bedrij- venbond en De Unie willen het CAO-overleg bij Philips hervat ten. De Vereniging van Hoger Philips Personeel beraadt zich nog. De onderhandelingen gaan vermoedelijk eind deze week verder. Een commissie van deskundigen heeft een compromis geformuleerd om het overleg vlot te trekken. Phi lips wil een vorm van prestatie beloning invoeren ten koste van de collectieve loonsverho ging. Met name FNV en CNV zijn daar tegen. Het compromis houdt vol gens FNV Bondgenoten in dat in beginsel de collectieve loons verhoging blijft bestaan, ook na 2000. Werknemers die aantoon baar onvoldoende presteren, krijgen daarvan slechts 50 pro cent. Dat lot treft naar verwach ting ongeveer vijf procent van de 38.000 personeelsleden voor wie de CAO geldt. Werknemers die na een jaar alsnog goed functioneren, krij gen de resterende 50 procent structureel uitgekeerd. Wie dan nog in gebreke blijft, krijgt dat resterende percentage ook, maar slechts als eenmalige uit kering. Bij Philips bestaat overigens al langer de mogelijkheid om werknemers die goed presteren extra te belonen. De bonden hebben echter altijd grote moeite gehad met de manier van beoordelen. Omdat het voorgestelde compromis ook voorziet in een individueel plan om de prestaties te verbeteren, denkt FNV-bestuurder Cuperus dat de kritiek op de wijze van beoordelen afneemt. De directie van De Nederlandsche Bank tijdens de presentatie van de jaarcijfers, tweede van rechts president Wellink. foto cpd jeroen poortvliet

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9