'Marshallplan' VS voor aidsbestrijding in Afrika Buitenland Uit alle macht Politici in Zuid-Afrika doen openbare aidstest 'Rebellenleider Sankoh in Sierra Leone gepakt' Servische politie sluit onafhankelijke media Ethiopië meldt vordering aan front Eritrea Baby Blair en Booth blijft Britten bewegen JSDAC 17 MEI 2000 issel wil steun beter gaan beheren j De Europese Commissie wil het beheer van de externe (programma's grondig hervormen. Daarmee hoopt zij haar ifwaardigheid terug te krijgen, zo zegt eurocommmissaris i (buitenlandse betrekkingen). De hulp ligt onder vuur. is The Times van gisteren komt geld niet terecht bij de behoeftigen, worden projecten niet afgemaakt en belof- rbroken en neemt fraude hand over hand toe. Gebrek aan tracht en moeizame procedures spelen daarbij een rol. Zo de Unie ruim 440 miljoen gulden toe voor de wederop- van Midden-Amerika na de orkaan Mitch. Twee jaar later olgens de krant nog geen cent uitgegeven. jitski krijgt journalistenprijs OVSE igftT» Andrej Babitski, de oorlogsjournalist die volgens het ische leger banden heeft met opstandelingen in Tsjetsjenië, de journalistenprijs van de Organisatie voor Veiligheid en •nwerking in Europa (OVSE). Babitski, die uiterst kritisch itte over de Russische operaties in de Kaukasus, werd in ari gearresteerd op verdenking van samenwerking met de len. Vervolgens haalde zijn zaak de wereldpers toen hij Moskou werd 'geruild' tegen door het verzet gegijzelde aten. Later kwam hij vrij. De prijs, een bedrag van 45.000 en, wordt sinds 1996 jaarlijks uitgereikt aan een journalist e principes van vrijheid en democratie uitdraagt. >uw offensief van Tamil Tijgers De Tamil Tijgers (LTTE) op Sri Lanka hebben de af in dagen een nieuwe aanval gelanceerd op legerstellingen ten oosten van Jaffha-stad op het gelijknamige schierei- Daar zijn circa 35.000 soldaten van het regeringsleger door het nauw gedreven. Volgens legerfunctionarissen was inds vrijdag rustig geweest in het gebied, doordat de LTTE irige botsingen forse klappen had opgelopen. De strijd op i heeft de afgelopen week al aan honderden mensen het gekost. De regering maakte gisteren bekend dat ze voor 1,9 miljard gulden aan nieuwe wapens zal aanschaffen om orkomen dat het in 1995 op de LTTE heroverde Jaffna valt. amil Tijgers strijden al sinds 1983 voor een eigen staat. etsjenië vol met gestolen auto's Van de 90.000 auto's die in de Russische deelrepu- Tsjetsjenië rondrijden, zijn er 10.000 in het buitenland ge- Dat maakte de Russische politie gisteren bekend. Tsje- dat zich in 1991 onafhankelijk verklaarde en sindsdien ijk buiten het gezag van Moskou valt, is al jaren een para- ir autohelers. Het bergstaatje wemelt van de Volvo's, en Chevrolets zonder kenteken of met een buitenlands unerbord. Opvallend is echter dat volgens de schatting van olitie zo'n 3.000 auto's na januari dit jaar Tsjetsjenië zijn ingekomen. De Russen zouden de Tsjetsjeense grenzen in id met de oorlog in het gebied namelijk al sinds oktober potdicht houden. |)rbatsjov gaat waken over vrije pers Voormalig sovjetleider Michael Gorbatsjov wordt het van een nieuwe onafhankelijke organisatie die de pers lid in Rusland in de gaten moet houden. Het orgaan wordt •richt door de particuliere televisiezender NTV, nadat de tie donderdag een inval deed bij het moederbedrijf van de ier. Rusland ontkent dat de inval ook maar iets te maken met NTV of andere journalistieke activiteiten van het moe- - ledrijf Media Most, maar met een onderzoek naar misdrij- door de beveiligingsdienst die Media Most beheert. NTV is chter niet gerust op. Gorbatsjov veroordeelde de inval als poging om druk op de media en de samenleving uit te oe- v n'. Hij zal nu op zoek gaan naar gelijkgestemden die in de jg iwe raad zitting willen nemen. Jombia staakt vredesbesprekingen 2jA_i President Pastrana van Colombia heeft de vredesbe langen met de linkse guerrillabeweging FARC gisteren op- :hort. Hij besloot daartoe, nadat de rebellen een vrouw om leven hadden gebracht door een bom rond haar nek te itsen. Het FARC ontkent elke betrokkenheid. De moord op 3-jarige Elvira Cortes uit de stad Chiquinquira heeft in heel Dmbia verontwaardiging gewekt. De vrouw, die vaak openlij- ritiek uitte op de afpersingspraktijken van de guerrilla's, ftoen deskundigen de bom onschadelijk probeerden te ;en. Ook een aanwezige agent stierf, terwijl twee anderen tige verwondingen opliepen. De besprekingen zouden 29 31 worden hervat. De burgeroorlog heeft in ongeveer tien jaar 7 35.000 mensen het leven gekost. jkenhuisassistent bekent 51 moorden Li De Sudanese lijkenhuisassistent die vorige week op ver- king van moord werd opgepakt in de Jemenitische hoofd ei Sana, heeft bekend dat hij in de afgelopen kwart eeuw in lal 51 vrouwen in verschillende Arabische landen heeft om- 72 racht. Mohammed Adam Omar bekende aanvankelijk de - Drd op vijf vrouwen, van wie hij bovendien de lichamen had Ipi ninkt. Later kwamen daar moorden in Libanon, Koeweit, 1 lanië, Sudan en Jemen bij. Omar, die assisteerde bij lijk- luwingen, lokte zijn slachtoffers naar het lijkenhuis met het laai dat hij hen wilde helpen met hun studie. Hij pleegde de 01 )rden 's nachts. Daarna placht hij handen en voeten van 1 slachtoffers af te snijden en die in chemicaliën op te lossen, botten bewaarde hij als herinnering. gaat haven Taiwan blokkeren' eu !Ö-ï De Volksrepubliek China wil in het najaar een blokkade q en voor de voornaamste haven van Taiwan, Kaoshiung. Pe- 7g wil daarmee Taiwan dwingen serieuze gesprekken te voe- over de hereniging van het eiland met China. Dat meldt het - tralische dagblad Sydney Morning Herald vandaag op basis 1 informatie van Australische defensiespecialisten. Die zou- het snode plan van Amerikaanse collega's hebben gehoord. ishiung is goed voor tweederde van de uitvoer van het feite- onafhankelijke eiland Taiwan, dat door China wordt be- ouwd als een afvallige provincie. Peking zou de Taiwanese ,09 idel willen treffen omdat de roep om formele onafhankelijk- ,Sj d in Taiwan steeds luider wordt. China heeft eerder met mi- 0 ii ingrijpen gedreigd, maar vindt dat waarschijnlijk te ris- T' t. Een blokkade kan Taiwan ook op de knieën dwingen. ddaten veroordeeld iri. Atjeh-proces BIA_t Een gerechtshof op Sumatra heeft vanmorgen 24 In- lesische militairen en een burger tot straffen tot tien jaar cel lordeeld wegens moord op 57 mensen in de onrustige pro- ie Atjeh, vorig jaar. Het proces in Banda Atjeh wordt als een eter gezien van de ernst waarmee de nieuwe regering 'nrechtenschendingen gaat aanpakken, alsmede voor de acht van Jakarta bij het herstellen van recht in de door !ur ontwrichte provincie Atjeh. Vorige week tekende de re- ng in Genève een overeenkomst met separatistische rebel- Beide partijen schorten daarmee de vijandelijkheden voor maanden op. Atjeh is volgens sommigen ook een test voor onesië. Als Jakarta er niet in slaagt Atjeh van afscheiding af ouden, zal het land mogelijk snel verder uiteenvallen. llary Clinton nu officieel kandidaat De Democratische Partij in de staat New York heeft ary Clinton, de vrouw van de Amerikaanse president, giste- officieel kandidaat gesteld voor een senaatszetel van de Clinton voert al bijna een jaar campagne, maar gisteren ze formeel ingezet door 11.000 enthousiast juichende New Democraten. Het is voor het eerst dat een echtgenote een zittende president verkiezingen ingaat voor een se tszetel. Op 30 mei wordt duidelijk tegen wie Hillary Clinton moet opnemen. Haar Republikeinse tegenspeler, burge- «er Rudolph Giuliani, lijkt het vlak voor de strijd begint op loeten geven. Hij maakte onlangs bekend aan prostaatkan- 2?' te lijden, en is verwikkeld geraakt in een door de media uit aten, moeizame echtscheiding. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft 500 miljoen dollar (1,2 miljard gulden) toegezegd voor een 'Marshallplan' ter bestrijding van aids in Afrika. Het geld - gedurende vijf jaar elk jaar 100 miljoen dollar - wordt gestort in een door de Wereldbank beheerd fonds, dat door andere landen zou moeten worden aangevuld tot een miljard dollar (2,4 miljard gulden). Washington apligheid. Minister van buiten landse zaken Albright wees op het grote gevaar van aids voor zwakke staten, die toch al wor stelen met democratie en eco- Het besluit is een gevolg van het toegenomen besef dat de ziekte grote gevolgen heeft voor de hele wereld, en niet alleen in de meest getroffen gebieden van Afrika. De Amerikaanse re gering zei onlangs de aids-epi- demie zelfs te zien als een be dreiging voor de nationale vei- Haider stelt 'sancties' voor tegen oppositie De linkse oppositiepartijen in Oostenrijk hebben gisteren verontwaardigd gereageerd op uitlatingen van de ex- treem-rechtse politicus Jörg Haider, die volgens hen criti casters van de rechtse rege ring monddood wil maken. Haider zei maandag dat par lementsleden en andere be kleders van openbare func ties die hun gelofte van trouw aan de republiek schenden, berispt en eventu eel uit hun ambt gezet moe ten kunnen worden. De uitlatingen van de Ka- rintische premier, die on langs het voorzitterschap van zijn partij FPÖ heeft neerge legd, waren duidelijk gericht tegen voormalig bondskan selier Viktor Klima en presi dent Thomas Klestil. Beide sociaal-democratische politi ci hebben volgens de FPÖ de veertien overige lidstaten van de Europese Unie aangezet tot diplomatieke sancties te gen Oostenrijk, en daarmee 'de belangen van de staat ge schaad'. Johannes Voggenhuber, namens de Oostenrijkse Groenen in het Europarle ment, reageerde furieus op de oproep tot 'sancties' van Haider. „Dit is een ongeken de aanval op de fundamente le waarden van de democra tie." Voggenhuber eiste het aftreden van minister van justitie Dieter Böhmdorfer (FPÖ), die het 'de moeite waard' vond om het* voorstel van Haider nader te bekijken. Alfred Gusenbauer van de sociaal-democratische SPÖ noemde de uitspraken 'een nieuwe stap naar ontmante ling van de democratie'. Bondskanselier Wolfgang Schüssel heeft nog niet op de uitlatingen van Haider gerea geerd. Minister van buiten landse zaken Benita Ferrero- Waldner toonde zich echter ongemakkelijk. „Niet elk idee is een goed idee, en niet elk idee hoeft besproken te wor den", zei zij. nomische opbouw. „De wereld staat voor een van de ernstigste gezondheids- crises in de geschiedenis", zei de Republikeinse afgevaardigde Jim Leach, die het wetsvoorstel samen indiende met zijn De mocratische collega Barbara Lee. De kwaal, die binnenkort meer slachtoffers zal hebben gemaakt dan de pest en de griepepidemie van na de Eerste Wereldoorlog, is 'een ziekte van bijbelse proporties', aldus Le ach. Hij wees op de enorme graad van besmetting in de landen van Afrika ten zuiden van de Sahara, waar 10 procent van de wereldbevolking woont, maar waar 80 procent van de 16 mil joen slachtoffers per jaar wordt gemeld. Elke dag sterven in Afrika 6.000 mensen aan de ziekte, die volgens experts zal leiden tot een daling van de le vensverwachting in zuidelijk Afrika van 59 jaar naar 45 jaar in 2015. Volgens de Wereldbank dreigt de economie van sommi ge landen in elkaar te storten, omdat wel 25 procent van de mensen geïnfecteerd is. Vorige week zeiden vijf grote farmaceutische bedrijven toe aids-remmende medicijnen voortaan goedkoper aan Afri kaanse en andere ontwikke lingslanden te zullen verkopen. Zij reageerden daarmee op kri tiek dat de aids-remmers de le vens van patiënten in de wes terse wereld verlengen, maar dat zieken in Afrika en elders snel sterven omdat zij de mid delen niet kunnen betalen. ramallah Een Palestijnse politieman probeert uit alle macht een demonstrant in Ramallah te weer houden van het gooien van stenen naar Israëlische soldaten. In de Palestijnse gebieden blijft het onrus tig. Het geweld rond de 52ste verjaardag van de staat Israël kostte de afgelopen dagen vijf Palestij- nen het leven. Er vielen ruim vierhonderd gewon den, onder wie tien Israëlische soldaten. De over dracht van drie dorpen bij Jeruzalem aan de Palestij- nen is door het aanhoudende geweld voor onbe paalde tijd uitgesteld. De Israëlische premier Barak heeft dat gisteren besloten. Het geheime vredes overleg tussen Israël en de Palestijnen gaat intussen door. Waarnemers verwachten echter geen snelle doorbraak bij belangrijke onderwerpen als de status van Jeruzalem, de terugkeer van vluchtelingen en het beheer over het schaarse water. FOTO REUTERS DANIEL SHANKEN KAAPSTAD 'AP Twee Zuid-Afrikaanse politi ci hebben gisteren in het openbaar bloed laten afne men voor een aidstest. Stan ley Mogoba en Kgomotso Ditshetelo zeiden na de bloedprik in het parlements gebouw dat zij de uitslag van het onderzoek bekend zullen maken. Volgens hen is him voorbeeld nodig om het stig ma dat met aids verbonden is te bestrijden. Zuid-Afrika is een aids- haard. De regering schat dat tien procent van de bevol king is besmet met het HIV- virus, dat aids veroorzaakt." Ook andere Zuid-Afrikaanse politici hebben toegezegd dat zij openbaar zullen ma ken of ze al dan niet besmet vijf grootste partijen weige ren echter aan de publici teitsactie mee te doen. ANC- president Thabo Mbeki liet weten dat hij er niet voor voelt een ernstige zaak te 'trivialiseren'. En de Demo cratische Partij zei dat een HlV-test thuishoort in de privé-sfeer, en niet op het terrein van de politiek en de publiciteit. Ondanks het vele voorko men van aids is de ziekte ook in Zuid-Afrika nog altijd vrij wel onbespreekbaar. In veel gemeenschappen durft men er niet voor uit te komen dat een familielid aan de ziekte is overleden. In 1998 werd Gugu Diamini, een jonge vrouw uit KwaZulu-Natal, doodgeslagen omdat zij op Wereld Aidsdag bekend had gemaakt dat zij besmet was. VN willen geen aanval op gijzelnemers FREETOWN Rtf-AFP-DPA In Sierra Leone is de rebellen leider Foday Sankoh opgepakt. Ooggetuigen melden dat de lei der van het Revolutionair Ver enigd Front (RUF) gisteravond in de hoofdstad is aangehou den en naar een legerbarak af gevoerd. Van officiële zijde is nog geen bevestiging gekomen. Sankoh werd voor het laatst gezien op 8 mei. Toen vielen betogers zijn huis in Freetown aan. Wilde speculaties waren het gevolg. Aanvankelijk werd gezegd dat hij zich in het bin nenland zou bevinden, later werd beweerd dat hij dood zou zijn. De Verenigde Naties hebben de regering van Sierra Leone gevraagd de rebellen van het RUF niet meer aan te vallen. President Taylor van buurland Liberia heeft gewaarschuwd dat een offensief een grote groep gegijzelde blauwhelmen het le ven kan kosten. De aanvallen echter door, naar wordt 1 met Britse steun. De Liberiaanse president Taylor staat op goede voet met het RUF. Hij bemiddelt inzake de gijzeling van honderden VN- militairen door het RUF. De re bellen hebben een eerste groep blauwhelmen vrijgelaten. De bijna honderd Zambianen en Kenyanen zijn inmiddels via Li beria aangekomen op het vlieg veld Lungi bij de Sierraleoonse hoofdstad Freetown. De andere 46 vrijgelaten VN-soldaten zijn nog in Liberia. De RUF-rebellen houden nog 347 blauwhelmen in gijzeling. Ondanks de oproep van de VN rukten regeringsmilitairen gisteren op in de richting van de grens met Guinee. Geruch ten doen de ronde dat Britse elitetroepen het regeringsleger helpen. De parachutisten kwa men vorige week in Sierra Leo ne aan om buitenlanders te evacueren. BELGRADO AP De Servische politie heeft afge lopen nacht het onafhankelijke televisiestation Studio B en de radiozender B2-92 gesloten. Medewerkers van de krant Blic vonden hun kantoor vanmor gen eveneens gesloten. De regering verklaarde dat studio B wordt overgenomen omdat het tv-station 'vaak heeft opgeroepen tot de omverwer ping van de constitutionele or de en tot rebellie tegen de wet tig gekozen regering'. Radio B2- 92 werd ook gesloten, omdat het kantoor houdt op hetzelfde terrein als Studio B. De Joegoslavische regering had al sinds zaterdag gedreigd de media aan te paldcen. Vol gens Milan Boziz, de loco-bur gemeester van Belgrado en lid van de raad van bestuur van Studio B, is nog niet duidelijk welke gevolgen de mediaslui- tingen zullen hebben. „De ko mende dagen zullen uitwijzen of dit het begin is van de zelf moord van het regime of slechts een misrekening. Studio B is de afgelopen maanden vaker lastig gevallen door de regering, maar het zond toch programma's uit waarin kritiek werd geleverd op het beleid van president Slobo dan Milosevic. B2-92 is al drie maal eerder gesloten, voor het laatst tijdens de luchtaanvallen van de NAVO op Joegoslavië van vorig jaar. Studio B was vandaag wel in de lucht, maar er werd een regeringsgezind programma uitgezonden. ADDIS ABEBA DPA-Rtr Ethiopische militairen hebben gisteren nieuwe vorderingen geboekt in de grensoorlog met Eritrea. Volgens de regering in Addis Abeba zijn de soldaten tot diep in Eritrea doorgedron gen. Eritrea wilde de bewering van de zuiderburen niet weerleg gen. Ethiopië heeft zijn zwaar ste verliezen tot nu toe geleden, heette het. Verder beperkte As mara zich tot de mededeling dat 'de overwinning waar Ethi opië zo trots op is een illusie zal blijken'. Intussen beraadt de Veilig heidsraad van de Vereingde Na ties zich opnieuw over stappen tegen de kemphanen. Maandag verliep een VN-ultimatum aan de twee landen om de strijd te staken. De Raad wist toen ech ter niet tot besluiten te komen. Eritrea heeft een eerder over eengekomen wapenstilstand inmiddels aanvaard, maar Ethi opië voelt hier voorlopig niets voor. Het land, dat aan de win nende hand is op het strijdto neel, voelt zich het slachtoffer van agressie, omdat Eritrea in 1998 de vijandigheden begon. Addis Abeba wil dat de vredes besprekingen daadwerkelijk be ginnen vóór de wapens worden neergelegd. Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers binnen eigen regio (eenmalige administratiekosten VoordeelNummers f 10,-). Iedere nacbt van 24.00 tot 8.00 uur en gedurende het gehele weekend 1,8 ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/min. 's Avonds van 20.00 t 24.00 uur 2,7 ct/min. Starttarief met VoordeelNummers: 9 cent per gesprek. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT De echtgenote van de Britse premier Tony Blair, Cherie Booth, heeft gisteren in een rechtszaak namens een vak bondsfederatie een pleidooi gehouden tegen een besluit van de regering van haar man. Op zich niet zo bijzonder, want Booth is advocate, en heeft in die functie de afgelo pen jaren wel vaker tegen re geringsbesluiten gepleit. Pi kant was ditmaal wel dat de zaak waarvoor de inmiddels hoogzwangere premiersvrouw de regering aanldaagde betrek king had op onbetaald ouder schapsverlof. Twee maanden geleden im mers leverde ze in een open bare toespraak pittige kritiek op de bij velen ingebakken neiging om werk boven het meisje te plaatsen. Er dient, zei ze toen in zijn algemeenheid, een betere balans tussen werk en privé-Ieven te worden ge vonden. En, met een wenk voor haar man: ze prees de premier van Finland, die nu al twee keer gebruik gemaakt heeft van zijn recht op ouder schapsverlof. In de rechtzaal ging het giste ren minder persoonlijk toe. Booth - ze heet met Tony Blair reeds drie oudere kinderen - argumenteerde dat het recente regeringsbesluit om ook va ders recht te geven op in totaal dertien weken onbetaald verlof in strijd is met Europese regel geving, omdat het slechts geldt voor ouders van kinderen die na half december vorig jaar zijn geboren. Ook ouders van eerder geboren kinderen zou den er voor in aanmerking moeten komen, betoogde Booth. Vast staat inmiddels dat Blair, ondanks de verzoeken van zijn vrouw, geen gebruik gaat ma ken van zijn nieuwe recht. Eer gisteren liet hij in een vraagge sprek met The New York Times weten dat zijn baan zich er niet voor leent. „Ophouden met het aannemen van be langrijke telefoontjes en het houden van gesprekken is ge woonweg niet reëel", qldus Blair, al voegde hij er aan toe dat hij wel degelijk van plan is om de eerste tijd wat meer thuis te zijn. „Ik probeer een beetje te snijden in officiële plichtplegingen. Je moet er met wat gezond verstand mee omgaan: meer tijd voor het ge zin en toch ook doorgaan met je werk." Dat is dus de 'derde weg', al dus enkele commentatoren, daarmee refererend aan Blairs politieke lijn die links noch rechts beoogt te zijn. Onder tussen werd Groot-Brittannië's bekendste aanstaande moeder gisteren uitbundig bejubeld door de voorzitter van het Brit se Verbond van Moeders, Christine Gowdridge. Het feit dat Cherie Booth ruim een week voor de uitgetelde datum nog werkt, is niet minder dan een 'stralend voorbeeld' voor werkende vrouwen, aldus Gowdridge. Vermoed wordt dat deze ge spierde opmerking het ver bond enige leden gaat kosten. Eerder al namelijk hebben an dere vrouwenclubs er op ge wezen dat supervrouwen als Booth mede dankzij hun sta tus en hun geld mogelijkheden hebben die vele anderen mis sen. Het grote gevaar is, aldus de vrouwenvereniging Well- Being, dat vrouwen vinden dat ze dat ook allemaal maar moe ten kunnen, en vervolgens gaan lijden onder stress, hart ziekten of beroertes. Zo leidt deze zwangerschap tot wel meer publiciteit: hebben Cherie en Tony gekozen voor een keizersnede (hetgeen in Groot-Brittannië vrij normaal is) of wordt het een natuurlijke bevalling? De media twisten er nog over. De bookmakers hou den het ondertussen op Jack of Chloe als favoriete namen voor de kleine. Ze hebben het onge twijfeld mis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7