Pronk wil af van opslag vuurwerk in woonwijk 'Alsof we in de puinhopen van Hiroshima staan' Legeradviseur geschorst wegens 'nevenactiviteiten' Slachtoffers blijven zich melden bij verzekeraars Politie nam videoband in beslag Vermoeden over opslag 'verboden' vuurwerk bij Fireworks neemt toe dei De informatiebijeenkomst in Enschede voor bewo- Lit het rampgebied is gisteravond onrustig verlopen. De ederen liepen hoog op. Enkele vrouwen ontstaken in mi- m ilange tirades. Ze wilden met name weten hoe in een wel- land als Nederland een vuurwerkopslag in een woonwijk laan. Verder hadden de bewoners klachten over de slechte natie aan de getroffenen. Ook gaven ze te kennen niet op iogte te zijn van de vuurwerkopslag. Tijdens de bijeen- (circuleerde er een exemplaar van een huis-aan-huisblad 1 4 april 1997, waarin werd bericht over de revisievergun- raor S.E Fireworks. De bewoners klaagden dat het er zo in stond dat ze eroverheen hadden gelezen. FOTO ANP JASPER JUINEN i pa ragao zet hulpactie op fAD« Op initiatief van zes Cura^aose banken is een hulp- igezet voor de slachtoffers van de ramp in Enschede. De jó hebben gisteren speciale rekeningnummers geopend ip mensen een bijdrage kunnen storten. „Het is een dra- at daar in Nederland is gebeurd, een tragedie. Wij willen steun niet alleen betuigen in woorden, maar ook in daden, am zijn we deze actie begonnen", zegt directeur L. Ca- van de Maduro Curiel's bank. „Alle beetjes helpen en ïen vrij onze solidariteit met Nederland en met name met *volking van Enschede." Minister-president van de Antillen jurier heeft een brief geschreven aan zijn collega Kok nhij namens de regering en de bevolking zijn medeleven f ussia Mönchengladbach helpt yf hengladbach De Duitse voetbalclub Borussia Mönchen- ach gaat geld inzamelen voor de slachtoffers van de explo- Enschede. Hans Meyer is trainer bij de club. Voor zijn - tap naar Duitsland werkte hij bij FC Twente. Borussia hengladbach gaat handtekeningenuurtjes met de spelers liner Meyer organiseren. Geïnteresseerden kunnen zich een minimumbedrag van 500 mark aanmelden bij de club. idien wil de Duitse formatie een benefietwedstrijd tegen tente spelen. o lefietconcert Limburgse artiesten envorst Medewerkers van veiling Zuidoost Nederland |)in Grubbenvorst organiseren voor zondagmiddag 21 mei ot benefietconcert. De opbrengst van het concert Samen ischede gaat naar de slachtoffers van de vuurwerkramp. 31 ;root aantal bekende Limburgse bands en artiesten heeft Idels medewerking toegezegd. Op de lijst staan onder an- Beppie Kraft, Frans Theunisz, Jef Diederen en Sjra Puts. idememingsraad van ZON, die het concert organiseert, acht dat zich de komende dagen nog meer artiesten zullen efonische hulpdiensten uitgebreid Naar aanleiding van de ramp in Enschede is de be- baarheid van de SOS Telefonische Hulpdienst en de Turk- 1DI auwen Telefoon uitgebreid. De diensten zijn voor iedereen likbaar. Jacinta van Ardenne, directeur van de Telefoni- Hulpdienst Oost-Nederland, zegt dat haar mensen de af- en dagen ongeveer veertig telefoontjes per dag hebben irkt, variërend van een enkele vraag om inlichtingen tot motionele beschrijving van wat de beller of belster heeft emaakt. „Mensen komen huilend aan de telefoon met hun al. Het is allemaal heel emotioneel." Overigens bellen niet idirect betrokkenen, maar ook andere mensen bij wie bij- leeld door de beelden van Enschede weer oorlogsherinne- bovenkomen. neenteraad begint met minuut stilte De ingelaste gemeenteraadsvergadering van Ensche- iteravond begonnen met een minuut stilte. Burgemees- ians roemde de solidariteit onder de bevolking en de in de hulpverleners. De vergadering was bedoeld om de interaadsleden bij te praten over wat er zich sinds zater- :eft afgespeeld in de gemeente. De gémeente Enschede vandaag in landelijke en regionale dagbladen grote adver- es geplaatst waarin medeleven met de slachtoffers van de iverkramp wordt betuigd. In de advertentie schrijft het ge- ïtebestuur 'diep geschokt' te zijn. De vuurwerkramp 'voegt warte dagen aan de geschiedenis van Enschede toe', zo in de advertentie. Het gemeentebestuur wijst op de moge- idconcoleanceregisters te tekenen die in Enschede en de Igende plaatsen zijn neergelegd. ithonderd woningen beschikbaar De woningcorporaties in Enschede verwachten in de ving ruim zeshonderd woningen in de sociale huursector likbaar te krijgen voor de daklozen als gevolg van de ramp. Tiaast hebben particulieren tweehonderd woningen aange- a in Enschede en omgeving. De corporaties verwachten de ffen huishoudens binnen een week te kunnen helpen. Dat uit een brief van minister De Vries van binnenlandse za- >an de Tweede Kamer. In totaal zijn 350 tot 400 woningen de explosie vernield. De corporaties komen aan de zes- lerd woningen door lege woningen opfrieuw geschikt te ■n voor bewoning en de woonruimteverdeling op te schor- 'odat de huizen naar de getroffenen gaan. rkenfonds voor begeleiding ÜLr De Samen-op-Wegkerken stellen een fonds in om 'urige pastorale begeleiding van slachtoffers van de explo- Tnschede te kunnen betalen. De kerken in Enschede wil- en onderkomen aan de rand van het rampgebied betrek- lm blijvende pastorale hulp te kunnen bieden. Om hun terealiseren, hebben de SoW-kerken gironummer 107 gesteld. „Deze ramp zal nog jarenlang gevolgen hebben mensen", aldus de gereformeerde predikant E. Veldman, jmaverwerking zal een belangrijke plaats moeten inne- icriminerende tekst op website ÜöIIL; Op de maandag geopende condoleance-site voor 'toffers van de ramp is een tekst met een voor allochtonen stdiscriminerende inhoud verschenen. Als afzender stond lanmaat vermeld, de voormalige leider van de Centrum °craten. Janmaat ontkent echter de schrijver te zijn. „Dit geintjes zijn ook gebeurd na de Bijlmerramp. Het lijkt me 'aar, werk voor de recherche. Wij vinden weliswaar dat er dan voldoende minderheden in ons land zijn, maar je tiet met buitenwettelijke manieren zeggen dat ze weg en", reageert Janmaat. Gert van Braak uit Grootegast, die e heeft opgezet, heeft de mededeling direct uit het register Iderd. Kabinet wacht met maatregelen niet op onderzoek Officier gaf advies over vergunning DEN HAAG GPD De vuurwerkopslagplaatsen in Nederland moeten ver dwijnen uit woonwijken. Ook moeten die opslagplaatsen kleiner van omvang worden, zodat bij eventuele onge lukken de explosie minder groot zal zijn. Minister Pronk van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer wil hiervoor regels opstellen. Die regelgeving moet nog deze kabinetsperiode zijn afgerond. DEN HAAG ANP-GPD Vuurwerkopslagplaatsen horen niet thuis in woonwijken, vindt minister Pronk. Die moeten buiten de bebouwde kom staan, waar zij minder gevaar vormen voor de bevolking. Het is vreemd dat er acht regels zijn die bepalen aan welke milieu- eisen zo'n bedrijf moet vol doen, maar dat er geen enkele regel is die bepaalt waar het dan mag staan. Daar moet nu wat aan gedaan worden, zei hij gisteravond in het tv-program- ma Den Haag Vandaag. Er is volgens Pronk ook een onderscheid tussen „onaf wendbare risico's", veroorzaakt door bedrijven die belangrijk zijn voor de economie, en risi co's door bedrijven die „feest- vuurwerk" maken. Ook voor minister De Vries van binnen landse zaken staat buiten kijf dat vuurwerkopslagplaatsen weg moeten uit de bebouwde kom, net zoals dat voor bijvoor beeld benzinestations geldt. Het kabinet zal met maatre gelen tegen vuurwerkopslag niet wachten op de uitkomst van het onafhankelijke onder zoek naar de oorzaak van de ramp, zo blijkt uit een brief van De Vries aan de Tweede Kamer. In de brief kondigt De Vries ook aan dat oud-ombudsman Oos- ting voorzitter wordt van de on afhankelijke onderzoekscom missie. Vooruitlopend op het onderzoek zal het kabinet zich de komende tijd concentreren op 'de consequenties die nu vast te trekken zijn', aldus de minister. Zo wordt nu in kaart gebracht waar er in Nederland vuurwerk ligt en of de opslag overal aan de wettelijke eisen voldoet. In totaal zijn er 71 be drijven die zich met vuurwerk bezighouden. De gemeente Enschede krijgt extra geld voor acute hulp aan Agenten van het RIT zoeken in het puin naar menselijke resten. ENSCHEDE DOLF RUESINK Twaalfhonderd identificaties heeft zijn team verricht vanaf de vliegramp op Tenerife (1977) die als eerste grote calamiteit werd onderzocht. Op welk aan tal hij komt na de vuur werkramp in Enschede durft Durk de Jong, hoofd van het Rampen Identificatie Team (RIT), niet hardop uit te spre ken. „Toen ik de eerste beelden op tv zag schrok ik van de om vang. Nu we hier tussen de puinhopen werken, is het net of je in Hiroshima staat." Met 145 specialisten begon het RIT dit weekeinde aan een mi nutieuze zoektocht naar stoffe lijke resten in en rondom de vierhonderd woningen en be drijfsgebouwen die zaterdag door een verwoestende explo sie werden getroffen. De in be schermende kledij gestoken on derzoekers zijn gerekruteerd uit nagenoeg alle grote regionale politiekorpsen en het Korps Landelijke Politie Diensten. Anatomen van het N'ederlands Forensisch Instituut en enkele universiteiten, vier orthodontis- ten (tandartsen) en een antro poloog van de Leidse Universi teit completeren het team, dat dagelijks vanaf acht uur 's och tends tot zonsondergang tussen de brokstukken zoekt naar li chaamsdelen en andere identi ficatiemiddelen, zoals schoei sel, kleding en brillen. „In feite is onze werkwijze niet anders dan die bij voorgaande grote rampen", stelt de RIT-lei- der. Het team kan bogen op grote expertise en een bijzon dere staat van dienst. Eerder werden grote vliegrampen on derzocht (Tenerife, Faro, Bijl mer, Hercules en Dakota) als mede de ondergang van de veerboot Herald of Free Enter prise voor de kust bij Zeebrug- ge. Een groot verschil met voor gaande catastrofes is wel dat in Enschede de werkzaamheden op de rampplek - het post mor tem onderzoek (PM) - en de na- waag bij nabestaanden - het ante mortem onderzoek (AM) - gelijktijdig in een en dezelfde stad kunnen gebeuren. „Bij rampen in het buitenland waarbij Nederlanders betrok ken zijn, moet je dat soms op grote afstand en of later doen." In Enschede is de eerste fase van het onderzoek - de berging - nog volop aan de gang. De berging wordt verricht door re chercheurs van politie, met as sistentie van 'dragers', dat wil zeggen brandweerlieden die zakken bij zich hebben waarin aangetroffen menselijke resten worden geborgen. De tweede fase, waarmee men in Ensche de inmiddels ook druk doende is, behelst het onderzoek van de lichamen of delen daarvan. Dat gaat van boven (hoofd) naar beneden (voeten) en van buiten (kleding) naar binnen (huid). „Alle bevindingen wor den op drie manieren vastge- FOTO GPD VINCENT JANNINK legd. Het komt op schrift in dossiers, we zetten het op de foto en leggen het vast op vi deo." Ongeveer twintig RIT- medewerkers leggen bezoeken af bij familie, verwanten en of bekenden van de vermisten om daar gegevens op te nemen. Al dit feitenmateriaal wordt in de computer gestopt en vergele ken met de aangetroffen li- chaamsgegevens van de gebor gen slachtoffers. Voor de begeleiding van de veldwerkers is er sinds de Bijl merramp een pastor in het team opgenomen. „Een gou den kerel die ons goed in de ga ten houdt. Hij gaat in sommige gevallen ook mee met onze re chercheurs bij huisbezoeken aan nabestaanden. Dat zijn na melijk de meest confronterende en emotionele momenten tij dens ons onderzoek. In die'ont- moetingen gooien de mensen alle frustraties en al het verdriet van zich af. Dan is de hulp van een pastor ontzettend belang rijk." Naar verwachting zal de groep RIT'ers nog tot en met dit weekeinde in Enschede met veldwerk actief zijn. Voor alle zekerheid worden de hopen puin tweemaal onderzocht. „Dat is de les die we van de Bijlmer hebben geleerd. De mensen mogen naderhand nooit kunnen zeggen dat we zomaar iets hebben wegge gooid." slachtoffers van de ramp. In het geval de schade uiteindelijk verhaald blijkt te kunnen wor den op de veroorzaker van de ramp, kan met dit geld een voorschot op de schadevergoe ding worden betaald. Aangeno men wordt dat de meeste scha de is verzekerd. In overleg met het Verbond van Verzekeraars is vastgesteld dat de schade aan inboedel en gebouwen gedekt is door brandpolissen. Wie niet (voldoende) is verzekerd, wordt verwezen naar het Nationaal Rampenfonds. De justitie in Almelo heeft in middels een strafrechtelijk on derzoek ingesteld naar het be drijf S.E. Fireworks. Bekeken wordt of er sprake is van ver wijtbare nalatigheid waardoor de ramp zich heeft voltrokken. Ook wordt onderzocht of de brand wellicht is aangestoken. Oosting heeft ervaring met ramponderzoek DEN HAAG ANP De explosie in Enschede is niet de eerste ramp die mr. dr. Mar ten Oosting (56) onder de loep neemt. In 1997 onderzocht hij als Nationaal Ombudsman het ongeluk met het Hercules-toe- stel op de vliegbasis Eindhoven in 1996, met 34 doden. In zijn functie als ombuds man verrichtte hij tussen 1987 en 1999 onafhankelijke onder zoeken naar ingewikkelde kwesties, waarbij vaak meerde re bestuurlijke bevoegdheden door elkaar heen liepen. Waar nodig tikte hij onverbloemd au toriteiten op de vingers, van ministers, politie en justitie tot lagere bestuurders. De landmachtofficier, die de gemeente Enschede in 1998 van advies diende over een ver gunning voor S.E Fireworks, is eind vorig jaar van zijn functie ontheven wegens 'onverenigba re nevenactiviteiten'. Een woordvoerder van het ministe rie van defensie heeft dat be vestigd. Justitie in Arnhem is een strafrechtelijk onderzoek begonnen tegen de majoor, voormalige chef van het Bureau Adviseur Milieuvergunningen van de Koninklijke Landmacht. Van welke feiten - omkoping, fraude of afpersing - hij precies wordt verdacht, maakt justitie niet bekend. Het Bureau Adviseur Milieu vergunningen, bestaande uit drie adviseurs en twee admini stratieve medewerkers, wordt door Nederlandse gemeenten ingeschakeld voor het geven van veiligheidsadviezen bij nieuwe of aanpassingen van oude vuurwerta'ergunningen. Het weekblad Vrij Nederland publiceert deze week verhalen van (anonieme) winkeliers die eind vorig jaar met de chef van het bureau werden geconfron teerd. Deze vertelde de winke liers dat zij over een veilige op slagplaats moesten beschikken die minstens een half uur tegen een flinke brand bestand was alvorens zij een vergunning kregen. De militair in kwestie zou vervolgens voor achthonderd tot duizend gulden een bouw tekening van een dergelijke voorziening kunnen laten ma ken. De winkeliers die hiermee akkoord gingen, kregen van de militair voorrang in de proce dure. Omdat haast was gebo den, de jaarwisseling kwam er aan, hebben sommige winke liers inderdaad betaald. Hoe veel dat er precies zijn, is echter onduidelijk. Naar aanleiding van klachten van winkeliers werd hij op 23 december door de landmacht uit zijn functie ontheven we gens 'met zijn hoofdfunctie on verenigbare nevenactiviteiten'. DEN HAAG GPD hele land glaszetters en pan- nenleggers in. Bij wie uiteindelijk de schade te verhalen is, is nog lang niet duidelijk. Bedrijven als S.E Fire works zijn net als luchtvaart maatschappijen moeilijk te ver zekeren. De schade van eventu ele rampen is voor één verzeke raar vaak te groot. Meestal gaat een gespecialiseerde makelaar daarom op zoek naar meerdere verzekeraars die gezamenlijk het risico willen dragen. Gisteren bleek dat een deel van de bewoners niet voldoen de verzekerd is. Zo zijn op gang gezette verbouwingen nog niet gemeld aan de verzekeraar zo dat die de premie nog niet heeft kunnen aanpassen. Veel slachtoffers van de vuur werkramp in Enschede hebben zich inmiddels gemeld bij hun verzekeraar. Bij het gezamenlij ke steunpunt waren gisteren in middels een dikke 2.000 schademeldingen binnengeko men. Dat aantal zal nog oplo pen als de bewoners van de binnenste ring naar de over blijfselen van hun huis mogen. Dat zegt een woordvoerder van de gezamenlijke verzekeraars. De verzekeraars zeggen hun best te doen alle slachtoffers zo snel mogelijk te helpen. Scha de-experts zijn vrijwel onafge broken aan het werk en de maatschappijen huren in het HENGELO GPD De politie heeft zaterdag de videobeelden van de vuurwerkramp, gemaakt door Gerrit Poort uit Hengelo, in beslag genomen. Pas maandag zijn deze vrijgegeven. De opnames laten onder meer zien hoe de brandweer aan het begin van de brand te werk is gegaan. Gerrit Poort maakte de opnames op het dak van een nabijgelegen ge bouw, vanwaar hij een goed uitzicht had op de rampplek. Henk Poort vertelt het verhaal van zijn broer. De drie jaar oudere Gerrit is sinds gisteren on dergedoken. „Hij kan het allemaal niet meer aan. Als hij een sirene hoort slaat hij al dicht. Na de explosie was hij al geëmotioneerd, maar dat lijkt nu alleen maar toe te nemen." Dat de politie wist dat hij opnames had ge maakt, was niet zo vreemd. De 42-jarige Poort is vrijwilliger bij de brandweer. Niet als blusser maar als filmer. De beelden worden soms ge bruikt om achteraf de toedracht van een brand te kunnen vaststellen. Op de zaterdag gemaakte beelden is onder meer te zien hoe enkele brandweerlieden te werk gingen op het moment dat de brand nog beperkt was. Ze waren zich klaarblijkelijk van geen kwaad bewust. Poort filmde hoe een brandweerman met een ladder het dak opklom van een van de vuurwerkbunkers. Naast de opslagplaats stonden twee collega's op een brandweerauto. Enkele tel len later explodeerde de bunker. Maandag werd de videoband weer vrijgegeven door de politie. „Maar een half uur later werd de film weer opgeëist. Ze waren iets te snel geweest met het wijgeven. Maar toen was het al te laat", aldus Henk Poort. RTL4, de tv-zender die Gerrit als eerste benaderde, had de opnames al in zijn bezit en zond die maandagavond uit. Volgens een politiewoordvoerster zijn de opna mes in beslaggenomen voor justitieel onderzoek. „Er is gekeken of er beelden bij zaten die relevant zijn voor het in kaart brengen van de toedracht." Gerrit Poort raakte bij het filmen gewond aan zijn arm en hoofd. De eerste grote explosie duw de hem een meter of vijf naar achteren. Door de tweede klap viel hij op een lager gelegen dak. Hij moest in het ziekenhuis worden behandeld, maar kon later terugkeren naar zijn huis. ENSCHEDE GPD Het vermoeden dat bij vuur werkfabriek S.E Fireworks veel explosiever materiaal lag opge slagen dan officieel was toege staan, wordt steeds sterker. Als de gegevens over de soorten en hoeveelheden vuurwerk in de vergunning zouden kloppen, hadden de superexplosies nooit kunnen plaatsvinden. Tot die conclusie komen de ingenieurs G. Tiemessen en J. Heitink van het Enschedese ad viesbureau voor industriële vei ligheid AVIV, dat vorig jaar in opdracht van de provincie alle bedrijven met 'externe veilig heidsrisico's' in Overijssel in kaart heeft gebracht. Tiemessen en Heitink pieke ren er al dagenlang over waar door de laatste explosie zo al lesverwoestend kon zijn. „De enorme druk laat zich moeilijk verklaren. Wellicht kan op basis van de kracht van de explosie en de schade worden vastge steld hoeveel en vooral ook wat er is geëxplodeerd", zeggen de onderzoekers. De hoeveelheid opgeslagen vuurwerk bij S.E. Fireworks in Enschede is in 22 jaar gegroeid van 18.450 naar maximaal 158.250 kilo, zo blijkt uit het overzicht van de vergunningen. Ook het maximaal toegelaten aantal opslagbunkers en zee containers is sinds 1997 gestaag toegenomen: van 13 tot in to taal 34 stuks eind vorig jaar. De direct omwonenden heeft de gemeente alleen in de Ne derlandse taal aangeschreven over de vergunningen, terwijl in de wijk veel allochtonen wo nen. In 1997 diende één omwo nende bezwaar in tegen de uit breiding van de vuurwerkop slag. Hij vond dat niet in een woonwijk passen. Zijn protest had echter geen zin, omdat de Wet milieubeheer geen ruimte aan planologische bezwaren geeft, stelt de gemeente. ,p4rfon Ontttnle

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5