Computer als voetbaltrainer TV WEER Het Gesprek van de Dag Dure Schipholtunnel Gouden Effies Volkswagen en Monsterboard Rechter krijgt een negen van monsieur Leneuf WOENSDAG 17 MEI 2000 COMMENTAAR Minister Netelenbos (verkeer) wil dat de NS te veel betaalde subsi die voor de bouw van de Schipholtunnel teruggeven. De bouwers zouden een bedrag van tachtig miljoen gulden ten onrechte heb ben geïncasseerd. Via valse rekeningen zouden zij het geld aan het zicht hebben onttrokken. De Nederlandse Spoorwegen zijn vooralsnog niet van plan het geld te retourneren. De NS beweren verder dat de leiding niet op de hoogte was van de duistere boekhoudpraktijkeri. De volle NS- dochter Strukton voerde samen met HBW - onderdeel van de Hol- landsche Beton Groep- de bouw van de tweede spoortunnel uit. Na de aanbesteding in 1989 stak het ministerie van verkeer een half miljard gulden in het project, waarvoor de NS formeel op drachtgever waren. De NS geven toe dat de combinatie Strukton- /HBW met nepfacturen de kosten opdreef. Maar het spoorbedrijf en het ministerie zouden daardoor niet zijn benadeeld, zo stellen de NS. Aan de buitenwereld valt echter moeilijk uit te leggen dat de belas tingbetaler niet door de creatieve facturenschrijvers is gedupeerd. Feit blijft dat de bouwers een buitensporig hoge winst maakten van bijna 95 miljoen gulden. Een winstmarge van 18,9 procent, terwijl een rendement van 2,5 procent was afgesproken. De bouwers beweren dat ze alleen hebben gerommeld om een discussie over de hoge winst te voorkomen. De winst op zich zou legaal zijn. Dat klinkt allemaal erg mooi, maar een diepgravend onderzoek is hier zeker op zijn plaats. Justitie in Haarlem is overi gens al geruime tijd bezig met een oriënterend onderzoek naar het geknoei met de rekeningen. De affaire roept daarnaast de vraag op of de overheid wel voldoen de toezicht houdt op verstrekte miljoenensubsidies. De komende jaren moet in Nederland nog voor vele miljarden guldens aan in frastructuur worden aangelegd. Die opdrachten horen alleen thuis bij ondernemingen die niet knoeien met rekeningen. De overheid moet hier streng op toezien. Spectaculaire temperatuurdaling Zware regen en onweersbuien hebben een einde gemaakt aan de indrukwekkende meizomer: gisteren werd het op Schiphol 29,7, in Nieuw-Vennep 30,1 graden. De gemiddelde tempe ratuur over het tijdvak 1-16 mei bedraagt in De Bilt circa 17,5 graden. Puur op statistische gronden zou de maand wel eens kunnen uitkomen op een extreem van 15,7 graden (het record staat op 15,6 in 1992). De kans daarop is volgens kli maatanalist Bart van Mourik maar liefst 50% en dat is heel veel. Een willekeurige maand heeft over een periode van 100 jaar slechts een kans van een procent om de top te bereiken. Dat is dan wel gebaseerd op een onveranderd klimaat en dat is de laatste decennia niet meer het geval. De donderbuien die gisteren een einde maakten aan de hitte waren het zwaarst omstreeks 19 uur. Het complex dat bij ons actief was en samenhing met een buienlijn was enkele uren daarvoor in de buurt van Breda tot ontwikkeling gekomen. Op Schiphol viel in korte tijd 18, in Aalsmeer zelfs 31 mm. Verder in Hoofddorp 14 en in Nieuw- Vennep 11 mm. Bovendien kwam het tot zware windstoten (Schiphol 87 kilometer per uur) en trad een spectaculaire tem peratuurdaling op. In Hoofd dorp was het om 18,15 uur nog 28 graden, kort na half zeven (18,30) nog maar 17. Achter een tweede front, dat in de late nacht regen veroorzaakte, drong koele lucht tot onze stre ken door. Vanochtend om 7 uur was het amper 13 graden. De komende tijd blijven we in de koele lucht. Morgen wordt het niet veel warmer dan 14 graden. Bovendien is de atmos feer onstabiel. Vooral in de nacht en ochtend komt het tot buien die van onweer verge zeld kunnen gaan. Donder dagmiddag neemt de buiig heid af en komt de zon af en toe tevoorschijn. In de loop van de avond komen er weer nieuwe buien op draven. De wind waait tijdelijk uit het westen en is meest matig, aan de kust krachtig. Van vrijdag tot en met het weekeinde veran dert er weinig: het blijft koel met periodiek enkele buien. Michel Mommertz: 'Hier kan geen KNVB-cursus tegenop Driedimensionaal likkebaarden van het snelle voetenwerk. Dubbele schaar, sleepbeweging, hakkie achter standbeen. En met één klik op de muis de stand van de camera wijzigen of inzoomen op de bal. Het is allemaal mogelijk met de futuristische cd-rom die Michel Mommertz, gewezen discipel van voetbalgoeroe Wiel Coerver, nog dit jaar wil lanceren. „Dit is dé trainingsvorm van de 21e eeuw." Kop dicht en luisteren Bert en Johan. Johan en Bert. Voor mij wonnen ze het gisteren van de glimlachjes en decolleté's van de Miss Universe 2000-verkiezing. Bert heeft hechtingen in zijn hoofd en zijn wangen een lelijke zwar te plek aan zijn kin. Maar zijn prachtige rosse snor is zo op het oog ongeschonden uit de hel ontsnapt. Niet te geloven. Geen haartje ge schroeid. Bert, brandweerman, sleepte samen meteen collega een gewonde burger voort toen de tweede, finale klap kwam. Bert heeft het er le vend vanaf gebracht. De gewonde burger en de collega niet. Bert snapt daar zelf ook niets van. Tegenover hem aan de B&W-tafel zit Johan. Jonger dan Bert, hoge jukbeenderen, een kapsel als een zachte zwartharen stoffer. Johan heeft helemaal geen zichtbare schade opgelopen. Hij was net als Bert bij de allereerste 'uitruk' van twee wagens. Ze waren hun pak ken al aan het aantrekken toen de melding kwam, want dat vuur werk klonk ze al niet helemaal kosjer in de oren. Bert en Johan. Johan en Bert. „Je moet wel een beetje gek zijn als brandweerman. Want waar normale mensen een brandend huis uitvluchten, ga jij er juist in", zeggen ze. Bert ging na de eerste klap een ingestort huis binnen om daar ie mand uiteen beknelling te redden. Johan duwde tiuee politieagenten onderzijn ladderwagen en dook er zelf achter, want: „Zij hadden geen beschermende kleding aan en ik wel. Ze scheppen niet op. Dat zie je. Deze twee zijn ver voorbij elke poe ha en stoerdoenerij. Ze vertellen gewoon hoe het was. Dus ook: dat het op zeker moment afgelopen was met die specifieke gekte van de brandweerman. Wegwezen, het vege lijf redden, geen houen meer aan. Ze hebben beste mannen daar bij de brandweer in Enschede. Jammer: Paul Witteman - die, hoe bestaat het, een stuk tragischer kijkt dan zij - moet ze zonodig vertellen dat deze uitzending voor hen een belangrijke therapeutische functie heeft. Hou op joh! Kop dicht, voor decor spelen, en luisteren. Een rosse snor en zacht stofferhaar. Bert en Johan. Ze boeiden me meer dan de fotosessies met de oogstrelende dames - 'Give me more teeth!' - van Miss Universe 2000. Zijn agenda zit propvol, het hy permoderne mobieltje rinkelt voortdurend. Een flinke jetlag, souvenir van een promotiereis naar de States, is net ver stouwd. Michel Mommertz, even terug in zijn vertrouwde Kerkrade, moet woekeren met zijn uren. Sinds twee jaar is de ex-prof van Rpda, MW en NEC bezeten van z'n nieuwste pro ject, een digitaal monnikenwerk dat voetballertjes over de hele aardbol tot baltovenaars moet katapulteren. „Geknipt voor dit computertijdperk", oreert de 39-jarige globetrotter. „Jochies bekijken op het scherm een ar senaal passeerbewegingen en kunnen daarna zó de straat op om de oefeningen onder de knie te krijgen. Hier kan geen KNVB-cursus tegenop." - Mommertz kwam pp het idee van een voetbal cd-rom toen hij in Dubai, waar hij nog steeds onder contract staat als jeugd trainer, een computerbeurs be zocht. De Kerkradenaar raakte geïmponeerd door animatie beelden van tenniscrack André Agassi, geproduceerd door een bedrijf in Parijs dat gespeciali seerd is in real life motion cap ture. Een techniek die menselij ke bewegingen, met behulp van Coevorden en bisdom Utrecht tekenen vrede „Mooi weer", zegt kardinaal Simonis uit Utrecht. „Mooie tuin hier," antwoordt Philip Pietrzak uit het Drentse Coe vorden. Als een kwajongen voelt hij zich, die betrapt bij belletje trekken ook nog bin nen wordt gevraagd voor een glaasje ranja. Pietrzak was gistermiddag samen met plaatsgenoot Bert Bergervoet afgereisd naar de Utrechtse Maliebaan om 'mea culpa' te zeggen. Een spijtbetuiging voor de moord in 1227 op Si monis' voor-voorganger bis schop Otto II von Lippe. De twee Drenten bedachten de ludieke actie tijdens hun werk als programmamakers bij Radio Loco, de lokale om roep van Coevorden. Pietrzak en Bergervoet wil den iets doen na het recente mea culpa van de paus, en legden een verband met de moord op Otto II bij de slag om Ane. Daar werd Otto II het moeras in gelokt en ver moord, nadat de bisschoppe lijke legers waren uitgerukt om de opstandige leenheer Rudolph van Coevorden een lesje te leren. Sorry dus. In 1230 maakten de kerkelij ke legers op hun beurt een bruut einde aan het leven van de Heer van Coevorden. En daar wilde op zijn beurt Simonis („ook zoiets ludieks als dit moet kunnen") zijn excuses wel voor aanbieden. „Zoiets hoort ook niet," sprak de kardinaal gistermid dag in zijn achtertuin, waar een heuse vredesovereen komst tevoorschijn kwam, die werd voorgelezen en on dertekend. Als uitsmijter kwam de jonk heer Van Coevorden uit Har- denberg vervolgens de tuin in wandelen. Als een van de nazaten van Rudolph mocht ook hij het vredesverdrag te kenen. Rik Hendrickx en Michel Mommertz: „Dit is de trainingsvorm van de 21 ste eeu w.fotodries linssen op het lijf geplakte sensoren, vertaalt in tekenfilmachtige op namen die elke sterveling naar hartelust kan manipuleren. Een gat in de voetbalmarkt. „Hoe veel jeugdtrainers kunnen zelf nog een oefening voordoen? Driekwart is ongediplomeerd en weet niets beters te verzin nen dan een partijtje of knallen op de goal. Daar leren die jon gens niks van. Deze cd-rom moet dat veranderen." Samen met zakelijk partner Rik Hendrickx, die zijn dikke boter ham als directeur van Rekenka mer Limburg opgaf, selecteerde Mommertz veertien talenten van plaatselijke amateurclubs. Het uitverkoren gezelschap reisde in januari en de paasva kantie naar Parijs voor de eerste opnamen. In de zomervakantie moet het geavanceerde schijfje verder gepolijst worden, waar na de cd-rom in het najaar voor een slordige honderd piek in de schappen zal liggen. Kopers kunnen 75 hoogstandjes be wonderen, vanuit alle hoeken en standen. Van de Matthews (bal met binnenkant voet aan tikken, dan buitenom) tot de Rivelino (snelle overstap), van de Vanenburg (schaar in loop richting) tot de Cruijff (kappen achter standbeen). Met de muis kan de voetbalnerd inzoomen, beelden versnellen of vertragen, switchen van links- naar recht- spoot en de figuurtjes zelfs de shirts van zijn favoriete club aanmeten. Eén klik op het vi deo-icoontje is voldoende om tv-beelden op te roepen van een Bergkamp of Overmars, die hun opponenten met de betref fende truc in de luren leggen. Een virtuele wondertrainer, lijkt het, een digitale snelweg naar de top. Maar zeker geen garan tie voor succes, waarschuwt Mommertz alvast. „Dit is en blijft een hulpmiddel. Net zoals de oefenstof van Cruijff of Coerver. Ontzettend handig, maar niks is zaligmakend. De enige manier om een topvoet- baller te worden is nog altijd uren en uren met dat leer bezig te zijn. Dat zal altijd zo blijven." De naam is gevallen. Wiel Coer ver. Architect van het even be faamde als omstreden voetbal plan, dat volledig leunt op de technische bagage van een spe ler. Mommertz trok een decen nium met zijn eigenzinnige stadgenoot over de globe om de methode 'Coerver' te preken, maar brak vijf jaar geleden rigo- reus met zijn leermeester. „Coerver is niet de makkelijk ste, dat is bekend. We zaten niet meer op dezelfde golfleng te, laat ik het daar maar bij hou den. Door de jaren heen heb ik een eigen visie ontwikkeld. Stof waar meer structuur in zit en die ook geschikt is voor de min dere goden. Al zal ik nooit on der stoelen of banken steken dat ik schatplichtig ben aan Coerver." Niettemin heeft het Kerkraadse duo wél door een jurist laten onderzoeken of hun product vatbaar is voor eventuele scha declaims van de oude maestro. Je weet maar nooit. „Alles is ju ridisch afgedekt. We hoeven niks te vrezen. Is ook niet no dig. Of het nu Cruijff, Ronaldo of Redondo is, iedereen is vrij om die bewegingen te kopië- De reclamecampagnes van Volkswagen, „Van Lupo tot en met..." en van Monster board carrièresite, „GolGo! Go!" hebben gisteren de Gouden Effie gekregen. De prijs is de belangrijkste in de Nederlandse reclame wereld. Zilveren Effies gingen naar de campagne van Amstel Bier:Amstel: uiteindelijk draait alles om vriend schap" en naar „Geef blin den iets om naar uit te kij ken" van het Koninklijk Nederlandse Geleidehon den Fonds. Ook twee tele communicatiebedrijven zijn bekroond met een Zil veren Effie: Libertel met de campagne „Hallo Wereld" en Ben met de campagne „De groeten van Ben." Voor de inzendingen van „Gewoon Knaks" van UNOX (met André Hazes); van Hallmark, „De kaart die je raakt" en van „Het verdriet van succes" van het Smartlappenfestival was een Bronzen Effie weggelegd. In totaal waren vijftien inzendingen geno mineerd. Fragment uit de bekroonde reclamecampagne van Monsterboard. Bijna vijftig Fransen met de naam Leneuf (De Negen) zijn er middels de rechter in geslaagd het telefoonbedrijf 9 Télécom te dwingen een reclamecampagne te staken. In die spotjes werd een fictieve meneer Leneuf af gebeeld als een schlemiel bij wie op de meest ongelegen mo menten de telefoon rinkelde. De spotjes werden sinds juni '99 uitgezonden. De conversatie in de spotjes was steeds hetzelfde. De tele foon ging, en een anonieme beller vroeg: „Hallo, spreek ik met nummer negen?" „Ja, dit is De Negen", antwoordde de heer Leneuf. „Oh, ja, iedereen belt 9", besloot de beller, alvo rens op te leggen. Om het spot- Klappen De uitdrukking 'een donderslag bij heldere hemel' staat in elk woordenboek. Tot afgelopen zaterdag een tamelijk uitgewoonde zegswijze, een gevelver- siering van woorden bij gebrek aan beter. Maar sinds Enschede denk ik daar anders over. Een heldere hemel hadden wij al een dikke week in Nederland. De donderslag ontbrak, maar toen die kwam dacht ik, ik zit naar beelden uit Grozny te kijken. 'Apocalypse now' in Twente. Een mens in Nederland is niet gewend aan dergelijke dingen. Een demonstratie op het Malieveld of files naar het strand op een warme dag zijn al opwindend genoeg voor het journaal. Ook Itoogbejaarde leden van het koningshuis die met hun gezondheid sukkelen, horen erbij. Alles met mate na tuurlijk, want het moet wel overzichtelijk blijven, net als het Hollandse landschap, de glasbakken in de straat en de afwezigheid van elk fatsoen bij de knurften van de KNVB. Maar het drama in Enschede was zo onover zichtelijk dat zelfs het verwende CNN er keer op keer mee opende, waarbij steeds weer een andere presentator in Atlanta zijn tong je extra cachet te geven, was de fictieve Leneuf altijd met iets anders bezig als de telefoon ging. In een spotje had hij zich juist voor de buis geïnstalleerd om een voetbalwedstrijd te zien, maar meestal kwam het telefoontje op een pijnlijker moment. Zo ging ook de tele foon, juist toen een zieke Le neuf getemperatuurd werd. Hij rolde naar de rand van zijn bed en greep de telefoon, waarbij helaas de thermometer in zijn anus afbrak. Duizenden Fransen vonden het geestig om een Leneuf uit het telefoonboek te pikken en hem op te bellen met de alomvatten de vraag: „Hallo, spreek ik met nummer negen"? Veelal werd die vraag gevolgd door enige banaliteiten die waren ontleend aan de spotjes. Noël Leneuf, een heer van stand, legde voor een grijnzende rechter uit tot welk niveau de telefonische conversaties waren gedaald. „Om drie uur 's nachts ging de telefoon en een man sprak: 'Hallo, hoerenjong'. Ik ant woordde: 'Hou je bek, lui'." Omdat in de telefoongids van Frankrijk maar 70 mensen staan die luisteren naar de naam Leneuf, was de ellende voor de slachtoffers niet te overzien. Velen zeiden de stek ker er 's avonds en 's nachts uit te trekken, omdat het telefoon tjes regende. Frédéric Leneuf verhaalde hoe een restaurateur in proesten was uitgebarsten toen hij per telefoon een pizza wilde bestellen en zijn naam gaf. In zijn vonnis zei de rechter, nog steeds grinnikend, dat 9 Télécom 'de grenzen van de vrijheid van meningsuiting dui delijk had overschreden'. Hij verbood 9 Télécom door te gaan met deze vorm van recla me en beval het bedrijf elk van klagers een smartengeld van 5.000 francs te betalen. Dat laatste was minder dan de ge- eiste 50.000 francs, maar al met al gaven de aanwezige Leneufs de rechter een dikke negen. CEES VAN ZWEEDEN schaafde aan de uitspraak van de naam van die provinciestad in het verre Europa. Uit het vuur en de as verrijst burgemeester Mans als de nieuwste bekende Nederlander. Een magistraat met balpen in T-shirt in plaats van colbert met ambtsketen. Uiterlijk lijkt hij in mijn herinnering op mijn grootvader. Mans moet de tweede klap op vangen. Hoe kon dat allemaal, burgemeester, vuur- weik opslaan midden in een woonwijk? Hij reageert waakzaam en citeert geroutineerd uit het assorti ment maatregelen dat hem bij hoge nood ten dien ste staat. Hier houdt de vergelijking met mijn opa op. Die hoefde hoogstens voor te dragen uit het as sortiment fijne vleeswaren dat de slagerij waar hij zijn dagen sleet, te bieden had. Magistraten en hun ondergeschikten oefenen - voor het geval dat - vaak in rampen. Mediatraining hoort daarbij. Nu was het menens en Mans bleek goed te hebben opgelet. Bij de omroep doen ze niét aan mediatraining. Zo lang we naar de radio luisteren en naar de tv kijken, weten ze daar geen raad met rampspoed. Wanneer een koninklijk persoon voorgoed het moede hoofd komt neer te leggen, gaat in paniek het hele pro gramma om. Met Wilhelmina klonk de hele dag in eens vrolijke muziek van Vivaldi op alle zenders, want Vivaldi is klassiek en klassiek is zwaar en ern stig. Zodoende. We zijn nu een generatie omroep- bonzen en hoogbejaarde Oranjes verder. Wordt het straks weer Vivaldi? En Enschede? Dat ligt maar 130 kilometer van Hil versum, dus op deze zaterdag die zo zonnig begon en zo zwart eindigde, moest men wat. Om even over tienen ging het Eurosongfestival uit de Gooise ether. Linda met haar ridmtepak was al geserveerd, dus het gemor van de kijkende kudde was te overzien, dachten ze potsierlijk, loos en onoprecht. Onoprecht, want ze hadden niet het lef gehad, nog voor het in Stockholm begon de stop uit Linda en de jury te trekken. En loos: ik zag op die kleine schermpjes van het 'servicekanaal' dat het festival zich als een virus over de kabel had verspreid. Van Turkse TRT tot aan Engelse BBC kon iedereen hier die hoognodig moest tot ver in de nacht elders onder de pannen. Linda trakteerde op haar kunstje en de jury in Hol land trakteerde vervolgens op de votes. Linda dook daarna weer onder, achter in het naamloze peloton. Zo gaat het elk jaar want de schamele tradities van omroepland zijn zelfs tegen de verschrikkelijkste klap in Enschede bestand. MENSELI ra Een museum van slech mer groot, en toch geoj kt de burgemeester. Datn *te heel bijzonder zijn. Ant !°0; huisvest sinds gisteren ®ei 'FRIETKOTMUSEUM' vestigd boven een echtfn c tent. In het museum is >'ei voorraad puntzakjes te tot aan het plafond reik üe staan er frietensnijders Jee oude als moderne. Ond kleine omvang heeft he )'s urn een speciale conse dienst. Als het aan hen kt wordt het frietkotmusei Manneke Pis en het Ate Brussel een grote Belgi ristische trekpleister. B ning ontbraken de echt De uiteraard niet. Burgerm 'da tiège kreeg tijdens dep heid een Urbanusstripi over patat, de culinaire de z Normaal- zanger BENNIE JOLINK houdt volgende week op de Wagen ingeL siteit een lezing over df [de cultuur onder de titel 0 ,gr Normaal. De lezing van j maakt deel uit van een generale over de verant op het platteland. Norn er volgens de Wagen in; >urc versiteit voor gezorgd d ht. telandscultuur een nie rei ding kreeg. Door de voc over boeren tot in hetb overdrijven kreeg de pl< cultuur meer aandacht eerste hits van Normaa «|c zingen in een streektaa |en lair. id *1 mi jnp 'c M oor le\ 4™ I teru; 5.o Tijde kvj rij iffe: De Belgische rijkswacl één van de gestolen strumenten van DOE ruggevonden. Tijdens zoeking werd een gitaai populaire popgroep aar fen. De bestelwagen strumenten van Doe enkele weken geledenL in Brussel. Het voertuij f kort na de diefstal den. De instrumenten echter spoorloos huiszoeking vond de de gitaar van de groep, ders vonden ook indust machines, computermi nieuwe merkkleding en dio's. Bij twee andere kingen werden eveneen len goederen aangetrof dieven waren gespecial het stelen van bestelwa Drie verdachten zijn De actrices LIZ TAYLOR en JULIE ANDREWS zijn gisteren door de Brit se koningin Elizabeth II geridderd. Beide Oscar winnaressen mogen zich commandeur in de orde van het Bril um noemen en de aanS 'dame' voeren. Taylor' zich bijzonder trots o\ verkiezing. „Nooit hai dacht dat ik nog eens stand zou worden verl de actrice. Zij speelde' producties als Who's at Virginia Woolf (met oaf" Burton) en als Cleopal gelijknamige film. Daai timmerde zij aan de we lact tlij HAN MULDER de haar turbulente liefdeslag tot nu toe acht huwelijl zeven mannen telde, tv met Burton. Julie Andri zichzelf in de jaren wereldpodium met haai aar r'rsche rol in The Sound en Mary Poppins De Belgi sche politie heeft giste ren een man aange houden die op koning Albert en zijn vrouw Paola af stormde toen zij voor hun paleis stondei ten op de Spaanse kon j u Carlos, die met zijn vro een staatsbezoek aan R brengt. JUAN FERNAN ich KROHN, een Spaanse! j5 ter die in Portugal in de wegens een mislukte a een bajonet op Paus Jou Paulus in 1982, klomo da Ie hekken voordat hij o| y/Ti ter van het koninklijk p agenten werd overmeei gens getuigen was de r a9 onverstaanbare kreten it S Spaans slaakte, niet b< $f0 De ultrakatholiek Ferna Krohn kreeg zeven jaar aanval op de paus bij h 1 u vaartsoord Fatima en vr tun daarna naar Belgie, wa kreeg met de autoriteit! het verspreiden van ant sche geschriften en ge> ge ruzies met zijn burei I vo Kip

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2