Katwijk heeft titel voor het oprapen Urk is onze glorie, Urk is onze club ipollini voor het voetlicht door uitsluiting Sport letico ontslaat trainer Antic Atletico Madrid heeft dinsdag trainer-coach Radomir ontslagen. De Serviër wist de club niet te behouden voor ^gste Spaanse voetbalklasse na het ontslag van Claudio jeri in maart. Vorige week nog verklaarde Antic, die eerder ee termijnen diende bij Atletico, dat hij ook in het nieuwe ,en voor de club zou werken. Hij was zelfs bereid een jaar af Dq En van salaris. Voorzitter Gil deelde dinsdag mee dat Antic Itopgevold door Fernando Zambrano, trainer van het re eteam. „Het zou zelfmoord betekenen als we met Antic Ko^ngen", verklaarde de omstreden voorzitter. essen voorzitter Vitesse Jos Vaessen (59), directeur van het Centraal Bureau aardigheid (CBR) in Rijswijk, is de nieuwe preses van Vites- lij volgt de wegens wanbeleid vertrokken Karei Aalbers op. isen gaat op parttime-basis aan de slag in Arnhem. Hij fun- ie in het verleden onder meer als secretaris van de Neder- ;e motorsportbond (KNMV) en als voorzitter van de we- motorsportbond (FIM). Bij Vitesse werden tevens een aan- rijzigingen in de selectie bekend. Verdediger Tim Cornelisse RKC en waarschijnlijk ook Didier Martel van FC Utrecht ko lnaar Arnhem. Dejan Curovic mag per direct weg bij Vites- •hu erwijl de aan Fortuna uitgeleende Matthew Amoah wordt 11 udjes' blijven bij Den Bosch iosch» Het gedegradeerde FC Den Bosch kan ook volgend jen rekenen op de routiniers Fred van der Hoorn en Harry der Laan. De twee 36-jarige spelers bereikten met het be- reen akkoord over een nieuw contract voor een jaar. Theo us gaat terug naar PSV. De landskampioen biedt Lucius, dit jen uitgeleend aan FC Utrecht, een herkansing. FC Twente- ralier Andy van der Meyde moet terug naar Ajax. De 19-jari- I echtsbuiten speelt dit seizoen op huurbasis in Enschede, rde nieuwe trainer van Ajax, Co Adriaanse, wil dat Van der de zich na de vakantie weer in Amsterdam meldt. Jordi Cruijff heeft de Engelse profvoetbalclubs ton weken de tijd gegeven hem onder contract te nemen. nzij dat niet dan keert de vergeten middenvelder van Man- ■1 iter United terug naar Spanje. Cruijff, bij het vorige EK nog mational, bracht de meeste tijd van de afgelopen vier jaar bij Manchester United, voornamelijk als invaller. De club- ng heeft hem te verstaan gegeven dat hij transfervrij kan vo rekken. De 25-jarige zei: „Ik ben te ambitieus om Engeland d erlaten en te zeggen: ik heb het niet gehaald, goodbye. Ik iwat ik nog in mij heb. Ik wil ervoor gaan. Ik zoek wel een hil Laar ik kan spelen. Als het in Engeland is, wil ik het wel in roti eweken weten. Lukt het niet, dan ga ik naar Spanje." ers O, ff stelt voorlopige selectie samen Bondscoach Dino Zoff van Italië heeft gisteren de na- ivan 26 voetballers voor de voorlopige selectie van het EK all endgemaakt. Van hen moeten uiterlijk 1 juni nog vier spe- afv^len. Zoff heeft van de kersverse nationale kampioen oRoma slechts drie spelers opgeroepen. Dat zijn de verde- is Paolo Negro, Alessandro Nesta en Giuseppe Pancaro. dectie: Doel: Buffon (Parma), Toldo (Fiorentina) en Antonioli (AS Roma) cdiging: Cannavaro (Parma), Nesta, Negro, Pancaro (Lazio), Ferrara, lu- Pessoüo (Juventus) en Maldini (AC Milan). Middenveld: Ambrosini, Al- i (AC Milan), Dino Baggio, Fuser (Parma), Conté, Zambrotta (Juventus), ïo (Fiorentina), Fiore (udinese) en Di Biagio (Inter Milan). Voorhoede: (hi, Del Piero (Juventus), Vieri (Inter Milan), Totti, Montella en Delvec- (ASRoma). 1 rtland en Lakers naar finale n hand/los angeles De finale van de Western Conference in rdi stelt ultimatum inierikaanse basketbalcompetitie NBA gaat tussen de Port- il Trailblazers en de LA Lakers. Beide ploegen wonnen hun ie finale met 4-1. De Trailblazers versloegen Utah Jazz met '9, de Lakers wonnen met 87-65 van de Phoenix Suns. Scot- •ippen was na de wedstrijd in Portland de gevierde man. Hij kte zeven minuten voor de tijd bij een achterstand (79-77) eslissende driepunter. Aan de andere kant was Bryon Rus- de schlemiel. Hij dekte Pippen bij diens driepunter en kreeg seconden erna nog twee vrije worpen, waarmee hij Utah weer voorbij de Trailblazers kon brengen. 'Russel, normali seer secuur, miste beide keren. In de andere halve eindstrijd het wedstrijdverloop een stuk minder spannend. Kobe Bry- 117), Shaquille O'Neal (15) en Glen Rice (14) waren voor de ers op dreef tegen de Suns. Donkere donderwolken han gen boven de prachtige ac commodatie van voetbalver eniging Urk. Niettemin omzo men zo n 5000 thuissupporters het veld in de bossen. De kam pioen van de hoofdklasse C staat aan het begin van de na- competitie en weet dat het niet mag verliezen. Het publiek ge looft erin. De wedstrijd Urk - Katwijk door de ogen van de veel zingende Urker aanhang. Liederen rollen in hoog tempo van de tribune als beide ploe gen het veld betreden. - 'Urruk aan de zee, olé, olé. - 'We are blue, we are white, we are Urker dynamite. Lalala, la- lala, lala.' - 'Hoho, hoho, je krijgt het niet cadeau. Barry Dubbeldeman wordt aangetikt en heeft verzorging nodig. - 'Waaaadr is zijn moeder nou?, Waar is zijn moeder nou, waar is zijn moeder nou?' In de dertiende minuut is er nog niet gescoord. De Urker supporters worden onrustig. - 'Eén, tiuee, drie, vier, vijf, zes, zeven, waar is nou dat doel ge bleven. De eerste gevaarlijke kansen voor Urk. Twee keer op rij wordt er tegen de paal gescho ten. - 'Urruk is onze Glorie, Urruk is onze club. De wedstrijd is 29 minuten oud als Katwijk de score opent. Het wordt langzaam stil op de tri bune. Stiller en stiller. Er komt slechts een kleine opleving als de met lange haren getooide Patrick Heymans in het veld komt. - 'O, wat is 'ie mooi, o, wat is 'ie mooi. De rust. Katwijk-supporters testen de sterkte van de omhei ning en trekken enkele buizen los. Tot ergenis van de speaker. - jongens, laat de hekken heel. We hebben er veel werk aan ge had om het neer te zetten, jidlie zijn hier toch niet naartoe geko men om de boel kapot te ma ken. Laten we het gezellig hou den. De tweede helft is twaalf minu ten oud als Urk op gelijke hoogte komt. Het publiek springt op de banken en jent de Katwijk-aanhang. 'tls stil aan de overkant' Geen twee minuten later ligt de tweede erin. - 'En Urruk 1 wordt kampioen, Urrek 1 wordt kampioen' - 'Van voor, naar achter, van links, naar rechts' Urk ontploft als op het score bord opnieuw het woordje 'goal' opflikkert. Het is 3-1. - 'Tien, tien, tien, tien.' Katwijk scoort 2-3 en het be ruchte vingertje van Marco van der Plas gaat in de richting van het publiek. Timide klinkt het: - 'Urruk, Urruk, Urruk.' Buitenkantje voet. De Ridder: 3-3. Katwijk-supporters bestor men het veld. De keeper van Urk voelt zich bedreigd en vier reclameborden worden ver nield. De scheids staakt het duel. - 'Kativijk bedankt, Kativijk be dankt. De Katwijkers worden door po litie en stewards naar de staan- tribune aan de lange zijde gedi rigeerd. De speaker kan het niet nalaten een toepasselijk plaatje op te zetten. - 'Auf wiedersehen.' Een kwartier duurt de onder breking. Ver in blessuretijd ver dwijnt een opmerkelijke kluts- bal in het doel: 3-4. Een jonge Urker slaat de handen voor het gezicht. - 'Shit' Enkele echte scheldwoorden zijn hoorbaar als voor de laat ste keer wordt gefloten, maar respect voor de eigen ploeg overheerst. - 'Urruk bedankt, Urruk be dankt' Katwijk, de ploeg die het met minder vlijende woorden moet doen. - 'Allemaal betaald, allemaal betaald, olé, olé. peter van der hulst* 'Nog éen minuut te spe len', zei scheidsrechter Drost tegen John van der Meer en de vrije verdedi ger van Katwijk ging nog één keer mee naar voren. Ronald Pronk gooide in, Danny Guyt verlengde en Van der Meer leek in kans rijke positie te komen. Een verdediger van Urk werkte weg, Danny Guyt zette een blok en de bal carambo leerde in de verre hoek van het doel. Spelers van Kat wijk vielen op het gras van blijdschap, die van Urk de den hetzelfde maar dan van teleurstelling. Katwijk had het onmogelijke ge presteerd en in 20 minuten een 3-1 achterstand omge zet in een 3-4 voorsprong. De 'oranjen' hebben na twee overwinningen in de kampioenscompetitie de titel voor het oprapen. urk» willem spierdük Aan die constatering moet met een worden toegevoegd dat het Katwijk niet bepaald tegenzit in de serie wedstrijden om het za terdagkampioenschap. Zater dag tegen Spakenburg kwam de ploeg goed weg toen een charge van verdediger Eric Bouwmees ter niet met een strafschop werd bestraft. Gisteravond in Urk werd Katwijk een fase in de tweede helft totaal overspeeld en verzuimde de thuisploeg om het elftal van trainer Wim van Zwam naar een ruime neder laag te spelen. Het gevolg is dat Katwijk koploper is met zes punten uit twee wedstrijden, terwijl het net zo goed hekken sluiter kon zijn met één punt uit twee duels. Het ging Van Zwam toch wat te ver om de ideale uitgangspo sitie van zijn ploeg geheel aan 'geluk' toe te schrijven. „Ik denk dat de overwinning op Spakenburg terecht was, al had de scheidsrechter de bal in de laatste minuut op de stip kun nen leggen. Tegen Urk hebben wij door aanvallend te spelen de gelijkmaker afgedwongen. Urk trok zich te veel terug in de verdediging en gaf ons de kans om weer in de wedstrijd te ko men." Het zag er de eerste helft niet naar uit dat Urk - Katwijk zou uitmonden in een wedstrijd die na afloop in beide kampen al 'historisch' werd genoemd. De Katwijkers lieten maar zelden het bekende combinatievoetbal zien. En Urk leek door de span ning bevangen en creëerde maar één kans. Die had overi gens een doelpunt moeten op leveren. Rechtermiddenvelder Tijmen de Boer was keeper Hu- go van Duijn al gepasseerd en hoefde de bal maar in het lege doel te schuiven. Hij trof echter de paal en in de rebound schoot ook spits Klaas Wakker tegen het houtwerk. Katwijk kreeg ook maar één mogelijk heid en die was wel raak. De bal kwam in de kluts tussen doel man Job van Veldhuijzen en Barry Dubbeldeman, Marco de Ridder kon de bal meenemen en in het lege doel schuiven: 0- 1. Katwijk leek in slaap gesust door het rustige verloop van de eerste helft, terwijl de Urkers al le hartstocht bij zich naar bo ven haalden. De bezoekers ren den terug in de verdediging en dat was vragen om moeilijkhe den. Patrick Heymans had al in de eerste helft de geblesseerde Edwin Robbers vervangen en hij bleek in de lucht niet opge wassen tegen Klaas Wakker. De spits, die aan het begin van het seizoen nog in het tweede speelde, won elk kopduel en zorgde met twee treffers binnen een minuut dat Katwijk op een 2-1 achterstand kwam. Trainer Van Zwam wilde ingrijpen door middenvelder Vincent Bon met de bewaking van Wakker te be lasten, maar voor het zover was lag in de 65ste minuut nummer drie (van de voet van Jacob Tol) achter Hugo van Duijn. Maar Katwijk sloeg terug. Met twee verse krachten (Karim Ha- jji en Danny Guyt) kwam er nieuw elan in de ploeg. Boven dien stond een minuut na deze wissels al 3-2 op het scorebord. Marco van der Plas schoot de bal uit een afgeslagen corner hard en laag door een woud van benen in. Urk was even de kluts kwijt. Eerst kon Dubbel deman een vlotte combinatie net niet afronden, maar de vol gende kans was wel raak. Mar co de Ridder draaide uit een in gooi goed weg van zijn bewaker Bram Brouwer en schoot met buitenkant links de gelijkmaker in de verre hoek: 3-3. Het was voor een deel van de aanhang van Katwijk aanleiding het veld op te komen en de kee per van Urk te belagen. Scheidsrechter Dros besloot daarop het duel te staken. Pas toen de supportersschare van achter het doel was verplaatst naar de zijkant van het veld kon het duel verder. De zo mooie tweede helft leek te doven als een nachtkaars, totdat Katwijk in de laatste minuut nog één keer aanzette en een carambole drie punten opleverde. „Het publiek was de grote winnaar, wij de grote verliezer", ver zuchtte Urk-speler Jacob Tol. Urk - Katwijk 3-4 (0-1); 32 De Ridder 0-159 Klaas Wakker 1 -160 Wakker 2 - 1. 65 Tol 3-1, 68 Van der Plas 3-2, 79 De Ridder 3-3, 90 Guyt 3-4; Scheids rechter. Dros; Toeschouwers: 5000; Gele kaarten: Marco van der Plas, Pr ter van Duijn (Katwijk), lelie Loosman (Urk). Katwijk: Hugo van Duijn; Bouwmees ter (67. Guyt). Robbers (37. Heymans) Van der Meer, Van der Plas, Pronk, Pe ter van Duijn. Bon; Raven (67. Hajji). Dubbeldeman, De Ridder. iederstrijd in Midi Libre hi ond ook dat Marco Pantani veel te aandacht kreeg terwijl hij niets Dn. eerde. Mario Cipollini plaatste zich im zelf maar voor het voetlicht. Een' gei tezege in een massasprint was te elfsprekend. Met een diskwalificatie innaar kwam 'Super Mario' wél vol de belangstelling. het eind van de derde etappe van um - dicht bij Pompei' - naar Scalea lipollini Jan Svorada een elleboog- je en verloor hij de ritzege aan de J «terende Slowaak. De Italiaanse io was zich er direct van bewust, voor het verdict van de jury fe- hij de nummer twee met de vinning. Cipollini's dertigste ritzege Giro werd enige tijd uitgesteld, ian Moreni, maandag de snelste in weer, behield de roze leiderstrui, derde etappe, door de Napolitaan- gio vol historische en landschappe- schoonheden, stond veel meer in eken van de presentie van Marco- mi dan van de actuele wielersport, het laatste moment toch te al na een jaar van lethargie door smatocriet-diskwalificatie in de vo- iditie, ontwikkelde de klimmer zich popiejopie van het peloton. 'Voor- 'antani', 'Bravo Marco', 'Dank je ini' en 'Piraat, laat ons dromen'. De behandelen de gevallen ster als held. Alle anderen zijn figuranten in •pvoering. Pantani zei het zelf alle rnaar niets te vinden. „Men praat el over mij", verklaarde hij in zijn ige woorden. „Ik zoek de publiciteit Ik heb er ook totaal geen behoefte Ik doe alleen aan de de Giro mee H ik conditie zoek, om mijn wed- te rijden." •oUini zei nog: „Persoonlijk heb ik tegen Pantani. Hij is mijn ploegge- Maar dit alles is denigrerend voor ndere coureurs. Ik zeg dit met •om, want er ontstaat een anti-Pan- temming in het peloton." diskwalificatie van Cipollini was de jury een formaliteit. De Italiaan tijdens de laatste 200 meter van ijn af en toucheerde Svorada met tipisch wielerkampioen Pascal Ri- Het peloton in de Giro door de bocht. chard wijkt niet voor de dreigementen van het IOC. Bij de eerstvolgende wed strijd zal hij opnieuw zijn trui dragen met de olympische ringen. De Zwitser is van mening dat hij daar recht op heeft sinds hij in Atlanta de olympische wegti- tel veroverde. De wielrennerij huldigt zijn kampioe nen met speciale truien. De gele trui uit de Tour de France en de regenboogtrui van de wereldkampioen zijn de bekend ste. Richard liet na zijn zege in Atlanta zelf een trui ontwerpen met de ringen, omdat hij alleen een gouden medaille ontving. Sindsdien reed hij ermee in wedstrijden. „Het is de trui van mijn le ven", vindt hij. In de Ronde van Italië werd hij plotseling door het IOC gesom meerd de trui uit te trekken en te wisse len voor het shirt van zijn ploeg op straf fe van een boete van een half miljoen gulden. Het gebruik van de olympische ringen is namelijk strict gereglementeerd. Wie ze wil gebruiken, dient diep in de beurs te tasten. Richard is inmiddels uit de Ronde van Italië verdwenen. Om reden van ziekte, liet hij weten. Zijn snelle af scheid van de Giro had niets met het dreigement van het IOC te maken. „Ik rijd de volgende wedstrijd weer in de trui van olympisch kampioen." De Franse beroepswiclrenner Damien Nazon heeft gisteren in Port Barcares de eerste etappe van de Midi Libre gewon nen. Na tweehonderd kilometer door de hitte van Zuid-Frankrijk leverde hij een verbeten broederstrijd in een massa sprint. Nazons jongere broer Jean-Pa- trick eindigde als tweede. Na afloop beschuldigde Jean-Patrick zijn broer van vals spel. Hij zei door de winnaar in de dranghekken te zijn ge drukt. Beide broers rijden voor verschillende ploegen. „Er is nooit iets voorgevallen tussen ons", gaf Damien Nazon als commentaar. „Ik ben woedend", brieste Jean-Patrick Nazon. „De enige troost die ik heb, is dat de overwinning in de fami lie is gebleven." De lopers van de Leidsch Dagblad Marathongroep tel len af. Zo'n tweehonderd sportievelingen bereiden zich onder begeleiding van Han Kulker en andere trainers voor op de Leidse Marathon (11 juni). Ze leggen dan 10 of 21,1 kilometer af. Wekelijks komt op deze plaats een van de deelnemers aan het woord. Naam: Janine van Schie. Leeftijd: 35 jaar. Woonplaats: Katwijk. Beroep: beveiligingsbeambte. Afstand: 10 kilometer. Waarom loopt u hard? Vooral omdat ik er veel ple zier aan beleef. Ik vind het heerlijk om bezig te zijn in de buitenlucht. Ik woon vlak bij het strand en de duinen en dat is een ideale omgeving om met je sport bezig te zijn. Een ande re motivatie om hard te lopen is het conditionele aspect. Ik zit bij de vrijwillige brandweer in Kativijk en daar heb je toch wel een redelijke conditie voor no- dig." Hoe lang doet u al aan hard lopen? ,,Al een jaar of zeven. Af en toe doe ik ook mee aan een wed strijd; vooral strandlopen, het recreatieve werk. Sinds kort train ik met een groepje colle ga's. Dat is in verschillende op zichten prettig. Enerzijds kun nen we ons cum elkaar optrek ken en anderzijds is het goed om nieuwe ideeën op te doen, bijvoorbeeld bepaalde trai ningsschema's. Om dezelfde re denen heb ik me eigenlijk op gegeven voor de Leidsch Dag blad Marathongroep. Wat heeft u er tot nu toe ge leerd? „Ik heb vooral veel opgestoken op het gebied van trainingsop- bouw. Veel dingen herken ik ook uit mijn eigen ervaringen. Echt zwaar of intensief vind ik het programma niet. Het is vooral erg leuk om te zien dat iedereen er enorm veel lol aan beleeft. De gedrevenheid van de trainers speelt daar ook in mee. Hun manier vatl werken is erg motiverend. Ik ben er duidelijk op vooruit gegaan, vooral in snelheid. Qua uithoudingsver mogen zat het wel goed. Ik heb altijd al drie keer per week ge traind, vandaar." Hebt u een bepaald doel voor ogen bij de Leidse Marathon? „Ik ga de tien kilometer lopen en mijn richttijd daarbij ligt tussen de 45 en de 50 minuten. Dat moet lukken, als ik ten minste een goede start heb. Dat is bij mij nogal eens een heikel punt. Ik begin dan te voorzich tig, uit angst dat ik aan het eind van de wedstrijd kracht tekort kom. Maar er zijn na tuurlijk ook dingen waar je zelf geen invloed op hebt. Het weer speelt bijvoorbeeld een belang rijke rol. Als het zo heet is als de afgelopen dagen, dan zit een tijd binnen de vijftig minuten er niet in. En na de Leidse Marathon? „Ik ga zeker door met hardlo pen. Dat trainingsgroepje van de brandweer bevalt uitste kend, dus daar zal het niet aan liggen. We hebben geen vast rondje. We kijken vooraf wat voor weer het is en wie er mee gaan en dan bepalen we wat we precies gaan doen. De ene keer is dat krachttraining, dan is het weereen duurloop en een andere keer trainen we op snel heid. tekst maarten dekker foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23