7A wil een merktekentje achterlaten Sake, een sacrale drank Cultuur Kunst Saxofonist Bill Clinton feliciteert jubilerend North Sea Jazz Gesualdo Consort: na de pauze pas op dreef Soep van tomaat en pompoen OENSDAG 1T MEI 2000 haag» OntKutst vanwege de eer nam dichteres EvaGerlach l °ev istermiddag cb P.C. Hooftprijs voor de poëzie in het Letterkun- sta lig Museum in Den Haag in ontvangst uit handen van jury- wo roorzitter K. Fais. De prijs bestaat uit 75.000 gulden, een i no leeldje en nog sens een bedrag van 50.000 gulden, door de win- ziji ïaar te bestedei aan een doel in verband met het werk. Ger- Wa ach, pseudoniem voor J. Dijkstra, geloofde aanvankelijk ook en, liet dat zij in de prijzen was gevallen. Fens zei dat Gerlachs ge- eidi lichten 'zich laten lezen als toverspreuken', maar oordeelde erhi lok dat de schrijfster nogal eens 'een grimmig, onkoket nors ef- 1 op eet bereikt'. „Sommige gedichten ogen als vierkante, huiselijke erni lakketjes, mat" als je ze leest ontploffen ze." In haar dank- ezie roord gaf Gerlich een literair kijkje in de keuken van de „won- ledijke activitdt" van het gedichten maken. „Een gedicht is een sdei »lek. Een plek in de taal; mogelijkheden die neerslaan, vormen Dei raarvan de betekenis door het verband een beetje worden bij- llea psteld." foto anp/wiebe kiestra 'pn Haarten Kloos krijgt Maaskantprijs eda pnERDAMMaarten Kloos, directeur van het Architectuur Cen- istei rum Amsterdam (ARCAM), krijgt de prestigieuze Rotterdam- en iaaskantprijs De jury van de prijs heeft Kloos uitverkoren van- i wj vege zijn bijdiage aan het maatschappelijke debat over archi- aleo ectuur en stedenbouw. Maarten Kloos (1947) maakte na zijn Dpleiding aan ie Technische Universiteit Delft vooral naam als anil irchitectuurpublicist. In 1986 stichtte hij ARCAM. Volgens de vei jury dienen delandelijke uitstraling van de activiteiten en pro- jaa lucties van Klcos voor velen als inspiratiebron. Hij slaagt er, zo dsh :onstateert de ury, telkens in vakdiscussies uit te bouwen tot r on irede maatschappelijke debatten. De jury roemt zijn onafhan- t alt ;elijke geest en positie in het architectuurdebat. De prijs van Jcig uim 110.000 gulden, wordt dit najaar uitgereikt door burge- rbet neester Opsteken. Eerdere winnaars van de prijs waren onder ig inderen Aldo van Eyck, Rem Koolhaas en Riek Bakker. Musée d'Orsay in Parijs nog dicht arus Het Musée d'Orsay in Parijs is wegens overstroming van Ie kelder nog etn week gesloten. Het in een vroeger station ge- vestigde museim herbergt een van de belangrijkste collecties ran impressionstische kunst in de wereld. De problemen be- [onnen vorige veek, toen Parijs werd geteisterd*door nood- veer. Volgens d; leiding van het museum is door de overstro- ning de technische infrastructuur beschadigd. Liften en rol- rappen functioieren niet meer en de toiletten kunnen niet worden gebruik. Op woensdag 24 mei hoopt de leiding van het nuseum het gebouw weer open te stellen. Poolse schrijver Szczypiorski overleden varschau De Poolse schrijver Andrzej Szczypiorski is op 72-ja- De Amerikaanse president Bill Clinton heeft het North Sea Jazz Festival, dat deze zomer in Den Haag de 25ste aflevering be leeft, gefeliciteerd met dit zilve ren jubileum. Zijn brief wordt afgedrukt in het programma boek van het festival. De president, die zelf saxo foon speelt, is erg betrokken bij de jazzmuziek: „Jazz is een van Amerika's unieke giften aan de kunsten. Het is de dynamische uitdrukking van onze culturele diversiteit, onze liefde voor cre ativiteit en vernieuwing en onze bereidheid te experimenteren en nieuwe dingen te proberen. Jazz blijft een levendig onder deel van de cultuur van onze natie en wordt, zoals dit jaar lijkse festival laat zien, omarmd door musici en publiek uit de hele wereld", aldus Clinton. De Amerikaanse ambassa deur Cynthia Schneider las de brief van de president voor bij de presentatie van het pro gramma van het 25ste festival op 14, 15 en 16 juli. Volgens de diplomate zijn de organisatoren van het festival, dat wereldwijd de aandacht trekt, tijdens die dagen 'de echte Amerikaanse ambassadeurs, want er is nau welijks een beter middel dan jazz om het land voor het voet licht te brengen'. Het festival eert de oorspron kelijke initiatiefnemer van het nu zilveren festival, de in 1992 overleden Paul Acket, door het tuinpaviljoen naar hem te ver noemen. De grote sterren zijn onder anderen Wynton Marsa- lis, Al Jarreau, Herbie Hancock, Diana Krall, Tony Bennett, de Buena Vista Social Club met Ruben Gonzales en Ibrahim Ferrer, BB King en George Ben son. In totaal zullen 150 groe pen of solisten op de vijftien podia staan, om samen 235 concerten te geven. Wynton Marsalis behoort tot de genomineerden voor de on derscheidingen van het festival, de Birds evenals oude rot Oscar Peterson. Andere kanshebbers zijn J.J. Johnson, McCoy Tyner, Jerry van Rooijen, Eric Vloei- mans, Michael Moore, Rudy van Gelder en Gerry Teekens. Ook de Edison voor de jazz wordt op het festival uitgereikt. Onder de kanshebbers zijn De- nise Jannah, Etta Jones, Diana Krall, Michiel Borstlap, Vince Mendoza, Branford Marsalis en degenen die stonden achter be langrijke uitgaven van werk van Miles Davis en Duke Ellington. Felix Strategier met Gebroeders Flint in LAK rige leeftijd in Warschau overleden. Szczypiorski behoorde tot Ie bekendste Poolse auteurs. Hij brak internationaal door met Ie roman 'De mooie vrouw Seidenman'. Zijn meer dan twintig toeken omvatteide oeuvre is in ruim 25 talen vertaald. Als ver- egenwoordiger /an de anti-communistische oppositie gold izezypiorski in Polen als iemand met moreel gezag. Na de val ran de Muur wetd hij senator. Belangrijkste thema's van Szczy- liorski zijn de re:ente Poolse geschiedenis en het samenleven ran Polen, Duits?rs en joden. Biografie «ver Anne Frank verfilmd os angeleS' Stevm Spielberg produceert de verfilming van de liografie van de Oostenrijkse Melissa Müller over het leven van toine Frank. Datmeldt de Amerikaanse zender ABC. De tv-film van drie uur mort in het seizoen 2000/2001 op de Amerikaanse elevisie te zien z jn. 'Een bizar pandemonium van oude en nieuwe revue nummers', 'Escapisme van GROTE klasse' en 'Onver klaarbare telekinetische transformaties' valt op de aankondiging van de nieu we voorstelling van de Ge broeders Flint te lezen. His master, her voice, van avond en morgenavond te zien in het Leidse LAKthe- ater, gaat over Charlie, de oude minnaar van Mada me Kaka, die is achterge bleven nadat zijn madame spoorloos verdween. Zij was beroemd hondendres- seuse en Charlie waakt nu over haar nalatenschap: een aantal vergeelde foto's, zeven afgerichte honden en het zoontje Tony, dat misschien ook wel Char lie's zoontje is. AMSTERDAM JOWI SCHMIT7 „Het is deels een ouderwetse revue", vertelt Felix Strategier, die Charlie speelt, „maar de on dertoon is eigenlijk heel treurig. Het gaat over een vader-zoon conflict. Want Charlie oefent al tien, vijftien jaar voor een be roep zonder toekomst. De oude revue is dood maar hij wil het niet opgeven. Hij sleept Tony daar nogal hardhandig in mee, tot deze zich begint te verzet ten." Strategier heeft als voor bereiding op het stuk een cur sus acrobatiek gedaan en hij wilde ook degens of scheermes jes leren slikken. Zijn slokdarm was echter niet groot genoeg dus slikt hij nu naalden. „Hoe dat werkt? Dat is het geheim van de artiest." Het idee achter de voorstelling is ook van Stra tegier: hij houdt van 'vrolijke treurigheid'. „Die prachtige combinatie van vette ranzig heid en melancholie. Zon mengeling maakt een voorstel ling veel interessanter dan al leen een revue-show." Strategier houdt zijn hele le- Felix Strategier over zijn voorstelling in het LAKtheater: „Het is deels een ouderwetse revue." ven al van de sfeer van het cir cus en het vaudeville-theater. „Dat zit in mijn genen. Als kind ging ik met het circus mee, drie dagen werken voor twee vrij- kaartjes. Daarna kon ik een jaar meereizen met een poppenspe ler. We trokken door het land en traden overal op, dat is toch het mooiste van de wereld? Naar die voorstellingen kwam iedereen kijken: jong en oud en alle standen door elkaar. Zo hoort het leven te zijn, dacht ik toen." Samen met Stef van den Eijn- den begon hij in 1979 met De Gebroeders Flint. Oorspronke lijk speelden ze op straat, maar al snel stonden ze ook in de theaters. En altijd was er mu ziek bij. Strategier: „Uiteindelijk is er een vrij vaste groep ge groeid, maar nog steeds nodi gen we muzikanten en acteurs uit om met een productie mee te doen." Voor Strategier is dat samenwerken het mooiste on derdeel van theatermaken. „Voor een aantal maanden maak je met zijn allen deel uit van één grote familie." Tussen Strategier en Van den Eijnden is er helaas na twintig jaar een breuk ontstaan. Strate gier: „Als een huwelijk dat een beetje is stukgelopen. Om de vriendschap te redden zijn we uit elkaar gegaan." Strategier gaat nu verder met de Gebroe ders Flint, terwijl Van den Eijn den zich weer op straattheater en andere projecten gaat rich ten. Voor Strategier hoeft straattheater even niet. „We re den vroeger alle zomers rond met een woonwagen, maar dat is bijna niet meer te doen. Er is zoveel verkeer gekomen, je moet nu gigantische omwegen maken om ergens te komen. Dat, en alle herrie op die plei nen waar je staat. Tot diep in de nacht bleven mensen op onze wagen klimmen." Voorlopig heeft Strategier daar genoeg van. Hij wil zich eerst in een andere richting ontwikkelen. „Stef was altijd van de luchtige inbreng, terwijl ik ook een literaire, poëtische kant zoek. Gedichten op mu ziek bijvoorbeeld. Ik heb vóór His master, her voice een heel verstilde voorstelling gemaakt met gedichten van Ed. Hoornik, foto gpct/lex van rossen begeleid op spinet en met dia logen van Justus van Oei." In de toekomst wil Strategier zich nog meer op het versmel ten van het poëtische en het lichtvoetige gaan richten. „Ik wil een merktekentje achterla ten in de wereld. Ik blijf zoeken naar nieuwe vormen. En steeds als ik iets nieuws gevonden heb, ga ik weer op zoek naar iets anders." Want voor Strate gier is alles wat hij doet door drenkt met de romantiek van het onderweg zijn. „Het is een jongensdroom die maar niet over wil gaan." De gebroeders Flint: 'His mas ter, her Voice', 17 en 18 mei in het LAKtheater. MUZIEK RECENSIE UDY VAN DER SPEK Sweelinck Concert door Leo van Doe selaar, orgel, en het Gesualdo Consort Amsterdam Gehoord 16/5, Pieterskerk. De naweeën van het drukkende weer, de serieuze inhoud van de teksten, of de akoestiek van de grote Pieterskerk zijn wel licht de oorzaak van de malaise voor de pauze. Het Gesualdo Consort mist positieve, energie ke uitstraling. Sopraan, bas, twee totaal verschillende teno ren, alt en countertenor zitten om een lange tafel geschaard. Als de tekst dat min of meer voorschrijft, staan de zangers in groepjes. Na de pauze werkt deze formule, omdat het dan een functie heeft. Het eerste 'open doekje' komt dan ook na 'Che giova posseder': wat baat het rijk en gevierd te zijn, maar koud en alleen in bed te liggen. Hier lo pen de tenor Marcel Beekman en de bas Harry van der Kamp langzaam op elkaar af, zingen naar een hoogtepunt toe om vervolgens aan weerszijden van de tafel hopeloos neer te zijgen. Dan gaat zingen leven. Bijna alles gaat overigens be ter na de pauze. Harry van der Kamp begint vanuit z'n binnen ste te dirigeren. Marcel Beek man en de sopraan Barbara Borden zingen losser, minder gekrampt in het hoge register. De samenklank wordt warm en homogeen, er wordt inhoude- lijker gezongen. In 'Garrula rondinella' (praat ziek zwaluwtje) hoor je die beestjes kwetteren, kleine intie me verhaaltjes met leuke piep- woordjes. Ook Psalm 103 wordt betekenisvol en blij. Zes cou pletten steeds met een andere verrassende complexiteit aan stemmen en kleuren. Harry Verberne zingt in het vierde couplet de oude vertrouwde melodie als cantus firmus (vas te zang), waar omheen Van der Kamp een speelse, luchtige guirlande draait. Peter de Groot, de countertenor, neemt met zijn expressieve, bewogen stem in vers vier de vaste melo die over. Indrukwekkend mooi. Leo van Doeselaar, vaste or ganist van het Van Hagerbeer- orgel, laat weer eens horen hoe kleurrijk en 'anders' het orgel kan klinken met steeds wisse lende registraties. In een drietal liedjes over Daphne uit het 'Camphuyzen manuscript' (1652) registreert Van Doeselaar aanvankelijk nogal 'schattig', maar 't loopt uit op een ferme toon met een vlinderachtige be wegelijke omspeling in de lin kerhand. Doeselaars Daphne is een leuke meid. Bonsai, aikido, origami. In het kader van vier eeuwen betrekkingen is 2000 uitgeroepen tot Japan-jaar. Een uitgelezen moment om een aantal typische Japanse cultuuruitingen eens kort order de loep te nemen. In aflevering 7: sake. Kleine kommetjes, kleine slokjes en niet tt snel drinken. De Japanse rijst wijn sike is geen drank om uit pul len var een halve liter te drinken. Niet aleen omdat het alcoholper centage g Sake is er in verschillende soorten, net als de schenkkannetjes en kommetjes foto hielco kuipers daaiu Volg?ns de overlevering werd de eer ste sike gemaakt door uitgekauwde rijst ri een groot vat te spugen. Het hele iorp deed daar tijdens ceremo niëlefeesten aan mee. Na een paar dager gisten was het resultaat een dikb, alcoholhoudende rijstebrij die metitokjes werd gegeten. Inmiddels work de meeste sake gebrouwen in moceme fabrieken, zoals Kakutsuru, Ozeü en Gekkeikan. De meeste sake kom uit de streken Nada en Fushi- mi. De brouwmethode is groten deels hetzelfde gebleven. De basisingrediënten zijn water en rijst. De rijst wordt gestoomd en daaraan wordt een bacterie, de koji, toegevoegd. Die zorgt voor de ver- suikering van de rijst. Koij is het gro te geheim van de toji, de opperbrou- wer. Hieraan dankt de sake zijn spe cifieke geur, smaak en kleur. De koij- rijst wordt samen met gestoomde rijst en water in kleine vaten gestopt. Om de drie uur wordt het mengsel omgeroerd, na drie dagen gaat alles in een groot vat. Er worden nog wat basisingrediënten toegevoegd en vervolgens kan het brouwsel onge veer 15 dagen gisten bij een constan te temperatuur. Uiteindelijk wordt het geheel gefilterd en gepasteuri seerd en voor minimaal een half jaar gerijpt in cederhouten vaten. Net als bij wijn zijn er verschillende soorten sake. De smaak is afhanke lijk van de bereidingswijze en van het gebied waar de sake is gemaakt. Sake is zoet amakuchiof droog karakuchi). Over het op de juiste manier drinken van sake bestaan nogal wat misverstanden. Houd niet onmiddelijk een vlam onder een kommetje sake, de drank hoef niet per se warm gedronken te worden. Sterker nog: het kan juist ten koste gaan van de finesse van de smaak. Lauwwarm of koud mag ook. De beste manier om sake te drinken is uit een sakekannetje (tokkuri of o- chöshi) en natuurlijk de bijbehoren de kommetjes sakazuki of o-choko Komt een stevige sake goed aan, zeg dan 'Koku ga aru'. Gevolgd door een hartelijk 'Kampaif Proost! LESLEY GRIETEN RECENSIE BEELDENDE KUNST MANON WIGNY Astrid Vlasman en Marjolein van Dam tot en met 28 mei in Sidac Studio. Hoge- woerd 77. Leiden, tel. 5121336 Open vr t/m zo 13-17 uur Stel, kunst is een soep. De vari atie in soorten en ingrediënten daarin is enorm; kruiden, groenten, soepballen, noem maar op. Het ene element voegt flink wat smaak toe, het andere zorgt voor een vleugje raffine ment. Zo heb je tomaten, die lekker maar vrij normaal zijn in een soep, en pompoenen, die je verrassen en je aan het denken zetten: Met kunst is het niet an ders. In Sidac Studio exposeert een duo vrouwelijke kunstenaars (uit Leiden afkomstig) dat dit voorbeeld goed illustreert. As trid Vlasman, de 'tomaat', toont werk in gemengde techniek. Het is werk op doek en varieert in afmeting van klein tot rede lijk groot. Verf, papier, potlood, stof en andere materialen wor den omgevormd tot collages. Het zijn abstracte werken met hier en daar een herkenbaar detail, bijvoorbeeld een mens of een kom. Soms zijn er een paar, helaas onleesbare, zinnen te zien. Opvallend zijn de typi sche kaartjes of labels, die tel kens terugkomen. Dë toeschouwer herkent soms iets van de titel in het werk, maar moet meestal gissen naar de betekenis ervan. Het merendeel van de werken lijkt nogal op elkaar. Dat zorgt er voor dat de specifieke werken niet beklijven. Je herinnert je de werken als één concept en niet als unica. Het is een aardig con- cépt, hoewel nogal eenzijdig. Wie van de zogenaamde Toscaanse tinten houdt, zal dit werk kunnen waarderen. Oker, oranje, bruin en wit zijn name lijk nadrukkelijk aanwezig. De 'Bandoneon' van Marjolein van Dam. Enkele werken wijken af. 'On beduidende werkelijkheid' bij voorbeeld. Dit doek is in rijen bedekt met de eerder genoem de labelachtige kaartjes waarop foto's van huishoudelijke voor werpen zijn gekopieerd in zwart en wit. Het hele doek is bestreken met doorzichtige was. Hier laat Vlasman zich zien als een 'pomodoritomaat'; die is net iets lekkerder. Dit mooie werk maakt het meest duidelijk dat Astrid Vlasman werkt met 'dagelijks dingen'. Voorwerpen als theepotten, pannen en borden zijn de stille getuigen van wat zich daartus sen allemaal afspeelt. Marjolein van Dam is een 'pompoen'. De smaak moet even wennen. Van Dams werk laat zich niet onmiddellijk ra den; het is individueler. Het heeft meer aandacht nodig om gewaardeerd te worden. Van Dam maakt objecten met een theatrale inslag. Strandbal' is een bal van verstevigd canvas. Met veel zorg zijn de stroken stof aaneen gestikt, zodat een perfect ronde en gladde bal ontstaan is. Op de bal zijn men selijke silhouetten zichtbaar in een iets andere tint stof. Je kunt je fantasie loslaten op de be doeling van dit werk of alleen bewondering hebben voor het vakwerk. Een ander werk, 'Ban doneon', is een harmonica van canvas en houten paneeltjes. In elke plooi is een uit een kleu renfoto geknipte figuur zicht baar (de kunstenaar zelf), die de beweging van een harmoni ca min of meer nabootst Deze tentoonstelling laat geen fabelachtige indruk ach ter. Maar tomatensoep is altijd lekker en een stukje pompoen geeft best reden om nieuwsgie rig te zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21