lORIZOH TECEM0E1 KOST fill' 'Je moet medeleven tonen' Nederland is veel groter dan de Randstadsta Bijverdienen vÉdntid dot it me Meningen De ramp in Enschede en de gevolgen voor Leiden Klankbord WOENSDAG 17 MEI 2000 945 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleei met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hd UITGELICHT Bijna elke dag buigen we ons er op de redactie over. Kwes ties die het nationale nieuws bepalen en mogelijk ook hun gevolgen hebben voor de re gio. Voorbeelden? De wacht lijsten bij specialisten; hoe gaan onze ziekenhuizen daar mee om? De leraren dreigen met een staking om een bete re cao te krijgen; hoe wordt daar op de scholen in onze buurt over gedacht? En meest recent natuurlijk, de ramp in Enschede. Toen ik zaterdag middag het eerste nieuws op de radio hoorde, dacht ik met een aan Kat, een van de oud ste Leidse bedrijven, gespecia liseerd in siervuurwerk. Naarmate de avond vorderde, namen de vragen toe. Immers: de opslagplaats in Enschede werd door alle betrokkenen gekenschetst als een modern bedrijf dat aan alle voorwaar den voldoet en recent nog is geïnspecteerd. Met andere woorden: ook als alles op pa pier in orde is, blijkt een ramp niet uit te sluiten. Paniekzaaierij is het laatste waar je in deze omstandighe den behoefte aan hebt, maar serieuze vragen verdienen een serieus antwoord. Vandaar dat verslaggevers zich dit week einde bij de lokale autoriteiten meldden om in de maandag krant de regionale kant van de zaak te kunnen belichten. Die speurtocht leverde de afgelo pen dagen flink wat nieuws op. Het bedrijf is geen fabri kant meer. maar een opslag plaats, inmiddels in Tilburgse handen. De directeur is spoorslags van een buiten landse reis op weg terug naar Nederland. Hij heeft een ver gunning voor acht ton vuur werk. Er ligt nu tien ton, res tant van de millenniumvie ring. Uit de mededelingen van wet houder Pechtold, gisteravond in de Leidse gemeenteraad, blijkt dat als de brandweer naar Kat zou moeten uitruk ken er niet meer dan globale kennis bestaat over de om vang van de voorraad. Belang rijk is echter ook dat Kat zijn langste tijd in Leiden heeft ge had en in een juridische pro cedure is gewikkeld omdat de eigenaar van het pand en de grond andere plannen heeft. Hoe tragisch ook, op dit soort ogenblikken blijkt ten over vloede de rol van de regionale pers. Maandag deden we in vijf pagina's in woord en beeld verslag van het drama in En schede, maar we voegden daar essentiële verslaggeving over de lokale situatie aan toe. Geen paniek, maar wel feiten, conclusies en nieuwe vragen. Wat zijn de risico's van deze opslagplaats, vlak naast een woonwijk? En als Kat vertrekt, wat doet het gemeentebestuur met een aanvraag van een vuurwerkondernemer die zich hier wil vestigen? Behalve het drama in Enschede, houden die vragen ons de komende tijd niet minder bezig. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE We wonen in één van de drukstbe- volkte landen ter wereld, en klagen steen en been over files. Meer dan tien miljoen Nederlanders wonen let terlijk op elkaar ge stapeld in het eivolle Westen. Onze be- OPINIE schaving lijkt geves tigd tussen Noordzee en Utrecht. Daar voorbij begint de grillige natuur waarin je je maar beter niet zonder gids kunt begeven. Liever vestigen we ons op onbereik bare Vinexlocaties op de laatste wei- Philipine Vinke is makelaar in Ermelo. Naar aanleiding van de waarschuwing van minister Pronk dat de Randstad vol is, schreef zij een opinie over de wenselijkheid van transmigratie. landen tussen de steden, dan dat we zouden verdwalen in Gelderland, Overijssel of nog verder afgelegen provincies. Als we spreken over 'sprei- dingsbeleid' of 'in- burgering' denken we meteen aan al lochtonen, want dat wij autochtonen el kaar uit het oog zouden verliezen lijkt een welhaast ondraaglijke gedachte. En de overheid? Die lijkt zich in een tijdperk van telewerken, light-rail en stadsinfarcten niet te realiseren dat- Nederland groter is dan de randstads- taat. Slechts minister Pronk slaat alarm in zijn vijfde nota ruimtelijke ordening. Maar hij lijkt nauwelijks ge hoor te vinden bij zijn collega minis ters. De natuur is dodelijk. Prof. dr. An- nelies van Bronswijk verwoordt waar ze maar kan op populistische wijze de vage angst die veel westerlingen voe len. In de natuur kun je arbeidsonge schikt raken door teken die de ziekte van Lyme overbrengen, kun je sterven aan de vossenlintworm, kun je honds dol worden, dreigt de malariamug z'n herintrede te doen en is knokkel koorts binnenkort gemakkelijk ver krijgbaar. Voeg daarbij het risico om aangevallen te worden door een wild zwijn of een bronstig edelhert en je hebt voldoende aanleiding je plekje in de asfaltjungle van het veilige Westen te koesteren en nooit meer naar een hutje op de hei te verlangen. Maar stel, je overweegt toch, tegen beter weten in, de drukte te ontvluch ten en zoekt een huis voorbij Utrecht. Als pensionado of als tussen metro pool en oerbos pendelende tweever diener. Hoe doe je dat? De huizen markt mag er iets minder overspan nen zijn dan in Amsterdam of Rotter dam, maar evengoed zijn er achthon derd zoekers op elke tweehonderd be schikbare huizen. Na je werk blaas je, met je ook drukbezette partner, naar de beoogde droomstek in de wildernis voorbij Oudenrijn - gezien in de krant - wordt verliefd en komt erachter dat er nog vijf andere op dezelfde stek verliefde koppels in je nek staan te hij gen. Snel beslissen is het devies en omdat je grachtenappartement vol doende op zal leveren, kun je snel be slissen. Maar wat weet je van de mores van je nieuwe dorp? Wie kent het hemels brede cultuurverschil van de drie kilo meter van elkaar verwijderde dorpen Nunspeet, Vierhouten, Elspeet en Ud- del? Wat mag je wel en wat mag je niet op zondag? Waar is het dichtstbijzijn de NS-station, de dichtstbijzijnde school? Waar kan je boodschappen doen als je meer nodig hebt dan bo ter, kaas en eieren? Waar zit de dichtstbijzijnde bioscoop, het theater? Wie maait je weiland? Hoe is het om een huis zonder kabel te bezitten? Het zijn vragen waar je geen tijd voor hebt, en die je dus pas vaak kunt beantwoorden geruime tijd na aan koop. Dat zorgt ervoor dat naast tallo ze tevreden huizenkopers in het Oos ten die nooit meer terug zouden wil len, er tevens sprake is van (te) grote groepen remigranten. Mensen die na twee of drie jaar op hun knieën terug zouden willen naar hun flat in de Randstad. Omdat het houden van paarden meer dan een dagtaak in blijkt te houden, omdat je toch niet tegen stilte en vogelzang bestand blijkt, omdat je te gejaagd bent voor de onthaaste samenleving van bij voorbeeld de Veluwe, omdat hun ge woonten de jouwe niet zijn, kortom, omdat je onvoorbereid emigreerde. De overheid zou een belangrijke rol kunnen spelen in het vrijwillig en naar genoegen spreiden van de Nederland se bevolking door meer te doen aan begeleiding van transmigratie, bij te dragen aan inburgeringscursussen, aandacht te besteden aan voorlichting over cultuurverschillen, te zorgen voor beter openbaar vervoer ook bui ten de Randstad, bouwlocaties op het platteland niet te beperken tot afge broken varkensstallen en recreatie parken, kortom: de inrichting en be nutting van heel Nederland serieus te nemen. We wonen in Nederland in een huis met elf kamers, waarvan er hooguit twee benut worden, ma dan ook denken aan ee conservenblik. Amerikane liërs kunnen hun oren nie ze horen welke afstanden omschrijven. Zij zouden, teloos als 'omgeving Ams vaarden. Zeker wanneer 1 vervoer eindelijk een nh reiken dat al decennia wordt. Een weloverwogen sp inburgeringsbeleid kan i gen voorkomen en het gel openbare ruimte veel ev maken. Weg files, weg sta weg claustrofobische wo weg tolporten. Er zijn no waar geen stoplichten zijn geen sick buildings. Wi ruimte nog overheersen, weloverwogen spreidi Waarom roept de overhi bus 51-campagnes wel op de vakantiepiek te verni doet ze geografisch gezie die gedachte? Is het oosten van Nedei lijk zover gelegen van De wordt tijd om er niet allee ter van Grote Steden op n maar een minister verantt maken voor het totale s| leid in de stadstaat Nedei te zot dat de ene ministei houdt met grote steden i met varkens en kippen wa middels tientallen maleo dan Nederlanders. Uit eigen ervaring kan i wonen op de Veluwe vei van een sprookje, elk jaa nieuw. Maar eerlijkheidsh erbij vertellen dat voor on immigranten lang niet alt ze hier lang en gelukkig kan heel veel aan verbei met goede begeleiding i standig overheidsbeleid. PHILIPINE VINKE Enschede. Zestien doden, 644 gewonden en nog tussen de twee- en driehonderd vermisten. In één klap vierhonderd huizen weg. Slachtoffers en ooggetuigen leven in een shock, de rest van Nederland past zich aan. De uitzending van het Songfestival werd afgebroken. De KNVB liet na lang overleg Feyenoord - FC Twente doorgaan. Dit tot ongenoegen van de bevolking, én de spelers van Twente. Hoe sta je op afstand bij zo'n ramp stil? Een woordvoerder van de KNVB: „Wij hebben niet veel behoefte om er weer op in te gaan. Het mag duidelijk zijn dat de betrokken KNVB-bestuursle- den een hele moeilijke beslis sing hebben moeten nemen, waar zorgvuldig over is nage dacht. We hebben gekeken of het elftal, in dit geval Twente, in staat was om te voetballen en dat was het geval. We hebben echt goed gevraagd of er geen spelers waren die familie of vrienden hadden die getroffen waren." M. den Ouden van de dienst kijk-en luisteronderzoek van de NOS: „Tot 22.00 uur hebben er 2,7 miljoen mensen naar het Eurovisie Songfestival gekeken. Toen om 22.00 de uitzending werd gestaakt voor extra be richtgeving over de ramp in En schede zijn 1.6 miljoen kijkers overgeschakeld naar België, de BBC en Duitsland om het festi val daar verder te volgen. Het Journaal dat om 22.00 uur volg de op Nederland 2 en 3 is door vier miljoen mensen bekeken. Het Songfestival ging in eerste instantie wel door omdat, denk ik, de ernst toen toch nog niet zo goed werd ingeschat. Het was een ethische kwestie dat de uitzending werd gestaakt. Het is natuurlijk niet zo netjes om dan zoiets vrolijks uit te zenden." B. Terpstra, predikant van de gereformeerde kerk in Rijns burg: „Zijdelings heb ik in mijn preek zondagmiddag in Aarlan- derveen iets gezegd over de ramp in Enschede. Dat ging over niet zien, wel geloven. De ellende van afgelopen weekein de laat zien dat het onheil zo maar over je heen kan vallen. Ik merkte dat de mensen erg be gaan waren met hetgeen had plaatsgevonden in Enschede. Ze kwamen na afloop naar mij toe om te zeggen dat ze het goed hadden gevonden, dat ik er nog even aandacht aan had besteed. Je moet bij dit soort gebeurtenissen ook echt even stilstaan. Dat zo'n voetbalwed strijd Feyenoord - FC Twente toch doorgaat, dat kan volgens mij helemaal niet. Je moet toch een gebaar van medeleven to nen." Y. Zoetemelk, secretaris van voetbalvereniging SV ROAC '79 in Rijpwetering: „Bij de wedstrijd van Twente heb je te maken met heel veel mensen die fan zijn en buiten Twente en omstreken wonen. Het is na tuurlijk schokkend wat er is ge beurd, maar de voetbal moet wel gewoon kunnen doorgaan. Trouwens, je kunt een wed strijd vanwege zoiets wel willen afgelasten, maar uiteindelijk bepaalt de KNVB wat er ge beurt. Wij houden één minuut stilte voor de wedstrijd als er bijvoorbeeld een bestuurslid is overleden. Het klinkt gek. maar vaak wil de familie van de over ledene dat de wedstrijd gewoon doorgaat. Dan heeft hij zoveel gedaan voor zijn club of team en dan wil de familie dat dat gewoon wordt voortgezet. We dragen dan wel een rouw band." M. Boelen, burgemeester van de gemeente Rijnwoude: ,,Ik heb de afgelopen dagen met twee verschillende ogen naar de berichten uit Enschede ge keken. Je bent toch extra geïn teresseerd in hoe de burge meester hiermee omgaat en wat je te doen staat als gemeen te in geval van zo'n ramp. En ik moet zeggen: mijn petje af voor hem. Ik denk dat hij het tot nu toe voortreffelijk heeft gedaan. Hij geeft aandacht voor de din gen waar het nodig is en hij kan goed met de verschillende emoties omgaan. Zoals maan dag de bewoners in een busje door de getroffen wijken wer den gereden, vond ik heel goed. Mensen zien met eigen ogen dat ze nog niet terug kunnen en het is tegelijkertijd een soort traumaverwerking. Wat mij nog dwarszit, is dat de brandweer in Enschede helemaal niet wist dat daar vuurwerk lag. De brandweer in Rijnwoude heeft een lijst in de auto hangen waarop alle plekken staan waar zich gevaarlijke stoffen bevin den. Dat de burgemeester het niet wist, is in een grote ge meente te begrijpen; hij kan niet alles weten. Maar een on wetende brandweer, dat kén gewoon niet." K. Caron, algemeen leidingge vende van de Drie Octoberhal in Leiden: „Stel dat zo'n ramp in Leiden zou plaatsvinden, dan zouden wij al onze activi teiten stilzetten. Wij kunnen ook niet anders, want de Drie Octoberhal moet worden ge bruikt bij rampen. Voor onder dak en dergelijke. Afgelopen za terdagavond hadden wij een sterren-gala georganiseerd. Dat begon al om acht uur, toen de ernst van de ramp nog niet he lemaal tot iedereen doordrong. Anders hadden we er wel even bij stilgestaan. Pas toen ik zag dat de uitzending van het Song festival werd afgelast, realiseer de ik mij de ernst van het ge beuren. Ik heb er erg veel moei te mee dat de voetbalwedstrijd Feyenoord - Twente wel ge woon doorging. Het is net als wat de trainer van Feyenoord, Van Stee, zei: 'Het commerciële gaat blijkbaar voor de menselij ke gevoelens'. Het is toch bela chelijk." T. van Brussel, hoofdredacteur Leidsch Dagblad. „We kozen maandag vooral uit praktische overwegingen voor een adver- tentieloze voorpagina. We had den zoveel nieuws dat we elke centimeter konden gebruiken. Dat betekent dat twee adver tenties, één van Albert Heijn en één van de Etos, in overleg met die bedrijven naar binnen zijn verschoven en dat wij zelf onze abonneebon hebben geschrapt. Advertenties naast wereldleed zijn in de media een dagelijks verschijnsel. Bij rampen als de ze wordt meer dan gebruikelijk gelet op gevoelige combinaties. Zowel door onszelf als door re clamebureaus. Zo trok ING af gelopen maandag een grote ad vertentie over bedrijfsschade verzekeringen in." NATASJA AUGUSTINUS Je maakt je eigen keuzes. Vult je leven in op jouw manier. Dat kost natuurlijk wel money. En toevallig altijd meer dan je bezit. Heb je al eens gedacht aan een bijbaan van een uurtje per dag? Dagbladbezorg(st)er is een easy job. En het bezorgt jou het geld en de vrijheid om je eigen stijl te volgen. Denk er 'ns over. Of nog beter, informeer gelijk: (023) 51 50 110. Haarlems Dagblad Naam: Geb.datum: Straat: Postcode/ Plaats: Telefoon: E-mail: Ik ben beschikbaar van:t/m Als ik de krant goed bezorg, krijg ik bovenop mijn normale bezorgve nog een extra bonus van f 10,- voor een hele week; f 30,- voor tweel en maar liefst f 60,- voor drie hele weken achter elkaar! Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: Dagbladuitgeverij Damiate bv, Afd. Oplage-Logistiek, Antwoordnummer 416, 2000 VC I Imuider Courant Supporters van FC Twente tonen in De Kuip hun ongenoegen over het doorgaan van de wedstrijd tegen Feyenoord. FOTO ANP ROBERT VOS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20