Geen nieuwbouw op Abeelplein 7 Baptisten willen eigen kerkgebouw Kanaalstraat moet veiliger Duin Bollenstreek )ouwing gemeentehuis kost half miljoen extra Fontein op Vuurtorenplein nog niet opgegeven ssese kinderen zijn vaak nog niet in het park geweest' Noordwijkerhout ergert zich aan Lisse Neem een proefabonnement BEL 071-6128030 WEKEN VOOR/41,00 lAG 17 AAEI 2000 nL» (aart-botsing op Zeeweg Doordat een 80-jarige Katwijker te laat remde, schoven Idag op de Zeeweg in Katwijk drie auto's op elkaar. De j's vóór die van de Katwijker waren van Leidenaars, die opliepen. Een 26-jarige Leidse vrouw, inzittende van te geraakte auto, moest met onbekende verwondin- 5er< hetLUMC. 40 :n op skeelers aangereden Een automobilist die gisteravond in Noordwijk een U jóngen op skeelers van de sokken reed, is doorgere- ongen kwam bij de aanrijding ten val en moest naar de et in ieder geval een dikke bult op zijn hoofd. Het on- }f0l teurde op de kruising van de Johannes Molengraaf- *>An van Gilsehof en de Lijnbaanweg. 15 ax luk op fietspad Een 46-jarige Katwijker werd gistermiddag op het fiets- 5 de Wassenaarseweg in zijn woonplaats aangereden auto die wegreed bij een tuincentrum. Hij moest met >er nekletsel naar het LUMC. De automobilist, een 64- twijker, had voorrang moeten verlenen. en RPF Kamerleden in Katwijk De Tweede Kamerleden Bas van der Vlies (SGP) en An- 'V|luet (Christenunie/RPF) brengen morgenavond een be- Katwijk. Zij geven onder meer hun visie over de toe- ji Marinevliegkamp Valkenburg. Daarnaast spreken zij mogelijke) gevolgen van de opheffing van het landelij- elverbod per 1 oktober. De bijeenkomst, die morgen- het Hervormd Kerkelijk Centrum aan de Voorstraat ïouden, begint om 19.45 uur. ji in trouwzaal gerestaureerd Het meubilair van de trouwzaal in Katwijk, dat volgens ente momenteel in een 'zeer slechte staat' verkeert, ■estaureerd. Om de huidige stijl van de trouwzaal te li, verdient het volgens de gemeente de voorkeur om n te laten restaureren. De stoelen worden opnieuw ge- gebeitst en gelakt. Met de opknapbeurt van de trouw- n bedrag van ruim 71.000 gulden gemoeid. lorststraat praat over verkeer ie gaat bewoners van de Veldhorststraat vragen hoe zij ver het parkeren, de verkeersveiligheid en het invoeren chtingsverkeer in hun straat. Aanvankelijk stemden de imet de eerste twee onderdelen van de reconstructie straat in. Maar inmiddels staat waarschijnlijk ook in- in eenrichtingsverkeer hoog op de verlanglijst. ,,We bewoners een enquête met ook vragen over invoeren chtingsverkeer. Ook de bewoners van de naastliggende sde Berkhoutlaan en de Von Bonninghausenlaan mo- nening geven. Daarna komt het onderwerp terug in de Ie van openbare werken", meldde wethouder Van Zijl sse) gisteravond in de vergadering van de commissie 'lare werken. •rontwaardigd over extra kosten noordwuk De niet meer functionerende fontein op het Vuur torenplein heeft nog veel aanhang in de Noordwijkse politiek. Het voorstel van bur gemeester en wethou ders om de bak rond 'Janus' - zoals het beeld heet - met bloe men in plaats van met water te vullen, ont moette deze week for se tegenstand in de raadscommissie voor toerisme. „Onderne mers geven tonnen uit aan een beeld in de openbare ruimte", zei CDA'er Salman, doe lend op het stand beeld van koningin Wilhelmina voor de Hotels van Oranje. „Wij laten Janus ver pauperen." Volgens wethouder Van Nes (Noordwijks Belang) kost het 75.000 gul den om de fontein weer aan de praat te krijgen en is hij dat niet waard, omdat de gemeente het Vuurto renplein binnen enke le jaren mogelijk an ders wil inrichten - misschien wel zonder Janus. Commissielid Cassee van De Com binatie bracht daarte genin dat die herin richting nog wel en kele jaren op zich zal laten wachten. En dat eenmalig 75.000 gul den niet veel duurder is dan jarenlang bloe metjes verzorgen en vervangen. Naar eigen zeggen verrast door de brede sympathie voor Janus, zei Van Nes het voorstel nog eens opnieuw tegen het licht te zullen hou den. „Na een verhui zing moet hij toch ook weer werken, dus het is geen weggegooid geld." foto dick hogewoning 'Nieuwbouw aan De Krom katwuk peter blok De baptisten in Katwijk willen het liefst zo snel mogelijk een eigen kerkgebouw. Ze hebben daarvoor inmiddels een stuk grond aan De Krom in de wijk Rijnsoever als mo gelijke bouwlocatie op het oog. Daarop willen ze 'dolgraag' hun nieuwe kerk voor minimaal zes honderd mensen gaan bouwen. Dat zegt hun voorganger H. Bak ker. „Wij hebben inmiddels bij de gemeente een optie op die plek aangevraagd, maar die is tot dus verre nog niet toegewezen", weet Bakker. „Vlak voor de zomerva kantie of anders kort daarna wordt bij mijn weten bekend of wij op die locatie kunnen en mogen gaan bouwen." Op De Krom wil de ge meente volgens Bakker 'een beetje gaan schuiven'. „Het kinderdag verblijf wordt bijvoorbeeld naar de overkant van de straat verplaatst. En daarnaast willen wij dolgraag onze nieuwe kerk gaan bouwen." Volgens Bakker wordt de nood zaak voor een eigen kerkgebouw voor de Baptisten steeds groter. „We groeien op onze huidige loca tie (de aula van het Andreas Colle ge, locatie Rijnmond aan de Louise de Colignylaan) langzaam maar zeker uit ons jasje. Komende zondag verwacht ik tussen de 450 en de 500 mensen, want dan heb ben we een doopdienst. Die dien sten worden altijd druk bezocht. Dat aantal van vijfhonderd men sen is eigenlijk te groot om in die aula onder te brengen. Het is dan echt passen en meten." De Katwijkse Baptistengemeente is met haar vieringen destijds be gonnen in het clubgebouw van muziekvereniging DVS en zit in middels al weer ruim zes jaar in de aula van het Andreas College. En nu wordt het hoog tijd om op nieuw te verkassen, meent Bakker. „We zijn de laatste jaren flink ge groeid. Ik vrees dat we binnenkort echt eens een keer die aula 'uit- knappen'. Dat moment komt in ie der geval in mijn ogen steeds dich terbij. Hij barst regelmatig uit zijn voegen. Daarom zijn we naarstig op zoek naar een nieuwe plek en die denken we nu aan De Krom gevonden te hebben. Het wachten is op het jawoord van de gemeen te." De baptisten denken dat de nieuwe kerk, inclusief een aantal zalen voor het kinder- en jeugd werk, 'enkele miljoenen guldens' gaat kosten. „Wij zullen dat als kerkelijke gemeente toch op moe ten hoesten. Daarom willen wij graag van onze leden horen hoe veel geld zij voor een eigen kerkge bouw over hebben. Het moet na tuurlijk niet alleen technisch, maar ook financieel haalbaar zijn", stelt Bakker. „We staan voor een even belangrijke als een moeilijke keu ze. Met de bouw van een nieuwe kerk is weliswaar veel geld ge moeid, maar als we nu niets doen dan moeten we binnenkort mis schien wel het bordje 'vol' op de deur bij de aula hangen. En dat willen we uiteraard nooit en te nimmer. We moeten aan onze toe komst denken en die ligt, denk ik, niet in de aula van het Andreas College", vermoedt Bakker. Momenteel wordt er volgens de voorganger een brief opgesteld die binnenkort naar alle baptisten in Katwijk wordt gestuurd. „Daarin stellen we nieuwbouw voor en vra gen we aan onze leden of ze dat ook zien zitten. Er zijn eigenlijk drie mogelijkheden: blijven zitten waar we zitten, in de aula van het Andreas College, óf een nieuwe kerk met een zalencentrum óf al leen een kleiner gemeentecen trum, allebei aan De Krom. En als dat niet mogelijk is, op een andere locatie." Het bouwplan begint volgens Bakker steeds vastere vormen aan te nemen. „We hebben inmiddels met een architect en een aantal adviseurs gesproken en die zijn positief gestemd. Maar onze leden hebben en krijgen uiteindelijk het laatste woord." Oranjeschool renoveert dependence voor klassenverkleining SGP/GPV/RPF van intwaardigd over jevoorstel om een miljoen voor de j van het gemeen- ichikbaar te stellen, ijk waren de kos- ie verbouwing ge- i 62.000 gulden, li eerst al 252.000 Maar nu is er nog .000 gulden extra entk i/RPl van de zei gisteren commissie open- in dat het college rd pad is ingesla- moeten goede be- i gemaakt worden, voordat het werk wordt aan- bested. Nu is het andersom gegaan. Ik noem dat broddel werk." De SGP-man had er ook geen goed woord voor over dat er voor de inschrijving maar drie aannemers zijn uitgenodigd. Wethouder Van Zijl (Nieuw Lisse) zei dat juis is gekozen voor de aannemer die indertijd ook het ge meentehuis heeft gebouwd. Hij erkende wel dat er in schattingsfouten zijn ge maakt die nu geld kosten. „Ook de architect zat er met zijn begroting helemaal naast." Donderdag 25 mei spreekt de raad zich uit over het ex tra half miljoen voor de ver bouwing. De Oranjeschool in Katwijk laat zijn nieuwbouwplannen voor een nieuw schoolgebouw en vier woningen met ga rages aan het Abeelplein varen. Het bestuur van de Stichting Hervormde Scholen Katwijk aan Zee heeft het gemeentebestuur deze week laten weten niet langer ge bruik te willen maken van de daarvoor verleende bouw vergunningen. De Oranjeschool heeft inmiddels beslo ten zijn huidige dependance aan het Abeelplein grondig te renoveren. venvestiging van de Oranjes chool op het Abeelplein 'hele- katwuk. peter blok Volgens voorzitter B. Kalshoven maal niets'. „Het uiterlijk blijft van de Stichting Hervormde geheel intact. Alleen de binnen- Scholen Katwijk verandert er kant wordt grondig gereno- aan de buitenkant van de ne- veerd. Het gebouw krijgt in ver band met de door het Rijk ge wenste klassenverkleining wel een andere indeling. De depen dance van de Oranjeschool her bergt op dit moment in totaal vier groepen. Dat worden er nu in verband met de klassenver kleining zes. De omvang van het gebouw wordt echter geen meter groter. Daar kan iedereen van op aan." Aanvankelijk wilde het schoolbestuur een nieuw schoolgebouw aan het Abeel plein neerzetten met daarin vier klassen, die voornamelijk gebruikt zouden gaan worden door de onderbouw: de groe pen één tot en met vier. Om de nieuwbouw - voor een belang rijk deel - te kunnen financie ren, wilde het bestuur naast de school vier nieuwe huizen met garages bouwen en verkopen. „Wij zouden met de bouw van de woningen natuurlijk een be langrijke kostendrager heb ben", verklaart Kalshoven. „Doordat we door de klassen verkleining zes lokalen in plaats van vier nodig hebben, kunnen we ons oorspronkelijke plan niet uitvoeren zoals we dat graag zouden willen. Daarom laten we dat nieuwbouwplan nu varen." Dat de bewoners van het Abeelplein al ruim vier jaar gro te bezwaren tegen de nieuw bouw hadden, is volgens Kalshoven niet van doorslagge vende betekenis geweest. „De hoofdreden is en blijft de ver anderde en nieuwe inzichten over de klassenverkleining. We kunnen in het huidige gebouw meer klassen kwijt dan in de nieuwbouw. Of anders moesten we concessies doen. Bijvoor beeld minder nieuwe huizen bouwen en verkopen, maar dan wordt het natuurlijk al snel on betaalbaar." Kalshoven is 'blij' dat er nu op korte termijn een structurele oplossing komt om het groei end aantal leerlingen van de Oranjeschool - in totaal telt de school 375 leerlingen - 'op ver antwoorde wijze onder te kun nen brengen'. „Het belang van de kinderen staat voor ons hoe dan ook voorop. Ik vind een grondige renovatie en herinde ling van het huidige gebouw een prima oplossing. Eind goed, al goed." De gemeente stelt voor de grondige renovatie van de de pendance van de Oranjeschool ruim 1,3 miljoen gulden be schikbaar. ihof trekt behalve scholieren ook weer ruim 800.000 bezoekers or het mooie weer :r de afgelopen twee ruim 800.000 bezoe- de Keukenhof, die luit. Daaronder waren Jpvallend veel Neder- ■Normaal is dit zo'n Keent van de bezoe- Inu kwam ruim veer- Itvan het totaal aantal luit eigen land", zegt pvoerder van de Keu- ientuin van Neder- door een nieuw ini- in de belangstelling Jieren. Gistermiddag 'oorbeeld nog veer- toolgroepen - ruim kinderen in de och- jfhonderd in de mid- Lisse een educatieve gehad in de Keu leerlingen en hun waren door de Keu genodigd voor een sk aan het park. Op ir probeert het park ing nog meer te be de bloemententoon- lar het vooral de laat- erg druk was. iel kinderen uit Lisse de eerste keer dat zij nenpark bezoeken", uorlichtster G. van n de Keukenhof. In Veel basisscholieren uit Lisse en Lisserbroek kregen deze week een educatieve rondleiding door de Keuken hof. En ze vonden dat best interessant. foto dick hogewoning wij ten eerste de omgeving wat meer bij het park betrekken. Daarnaast vinden wij de be trokkenheid van scholen heel belangrijk. Kinderen zijn vaak totaal hebben zo'n 2500 kinde- bozenroute' aangepast met ver ren van twaalf basisscholen uit schillende vragen voor de aller- Lisse en Lisserbroek deze week kleinste kinderen en de oudere de Keukenhof bezocht. Speciaal leerlingen uit groep acht. „Met voor hen is de bestaande 'Bolle- dit educatieve project wilden nog niet in het park geweest en kunnen dan hun ouders en fa milie ook enthousiast maken", zegt Van Alewijk. De Keukenhof wil met dit educatieve project door gaan, zodat in de toekomst ook ande re scholen er aan mee kunnen doen. „Of zij ook gratis toegang krijgen, weet ik niet. Maar de ideeën staan allemaal nog een beetje in de kinderschoenen", zegt Van Alewijk. Het initiatief is ontstaan na gesprekken tussen de basis scholen uit Lisse en de Keuken hof. „Daar waren de scholen wel voor in", zegt Van Alewijk. „De Keukenhof is immers een belangrijke nationale en inter nationale toeristische trekpleis ter in de bollenstreek." Deze week is de laatste week dat de Keukenhof te bezichti gen is. In de periode van 3 au gustus tot en met 17 september opent de Keukenhof weer met zijn zomertentoonstelling 'Zo merhof. Alle groepen die de af gelopen week een bezoekje hebben gebracht aan de Keu kenhof hebben een opdracht mee naar huis gekregen. De on derbouw (groep 1-2) is ge vraagd een collage te maken, de middenbouw (groep 3,4,5) een tekening en de bovenbouw (groep 6,7,8) een opstel. Deze worden tentoongesteld tijdens de Zomerhof. noordwukerhout monique witteman Noordwijkerhout gaat meer geld en aandacht besteden aan de communicatie en de eigen huisstijl. De gemeente wil zichzelf profileren als het enige echte 'Hart van de Bollenstreek'. Raadsleden ergeren zich nu groen en geel aan Lisse, dat in navolging van Noordwijkerhout zichzelf de naam 'Bloeiend Hart van de Bollen streek' heeft toebedacht. Met name CDA'er J. de Jong wond zich gister avond flink op over de naapeij door Lisse. Hij meldde dat hij juist weer door Lisse was gere den en de welkomst- en tot ziens-borden had gezien, met daarop pontificaal afgedrukt 'Bloei end Hart van de Bollenstreek'. „Daar stoor ik me echt mateloos aan, ik vind het een flauwe vertoning." Lisse voor de rechter slepen, dat zag hij echter niet zitten. Burgemeester Andel was dat met hem eens. „We hebben de naam nooit officieel geregi streerd, dus dat heeft geen zin." Noordwijkerhout gaat zelf de ontvangst- en afscheidsborden aan de randen van de be bouwde kom vervangen. Ze zijn niet goed ge noeg leesbaar. Het feit dat er voor de hele Bol lenstreek nu een gezamenlijk logo is ontwik keld, weerhoudt Noordwijkerhout daar niet van. Andel gaat ervan uit dat de hele streek zich niet als één blok gaat presenteren aan de rest van Nederland. Behalve nieuwe borden, wil Noordwijkerhout ook vlaggen en tafelkleden met het eigen logo aanschaffen, die gebruikt kunnen worden bij officiële gelegenheden. Ver der wordt de diaserie voor nieuwkomers ver nieuwd en zal er nieuw promotiemateriaal aan gekocht worden. De totale kosten voor het plan bedragen 20.000 gulden. De commissie voor bestuurlijke zaken ging daar gisteravond mee akkoord. lisse arie in t veld Na reconstructie van de Kanaalstraat-oost in Lis se is er ook behoefte om de straat verkeersveiliger te maken. Uit metingen is inmiddels gebleken dat er maar liefst 14.000 auto's per dag door de straat rijden. Dat zijn er veel meer dan aanvanke lijk verondersteld werd. Wethouder Van Zijl (Nieuw Lisse) zei gister avond tijdens de vergadering van de commissie openbare werken geschrokken te zijn van die cij fers. „De reconstructie is er gekomen om de ver keersdruk in de straat terug te dringen. De komst van de N207 bood enig soelaas maar er zijn toch meer maatregelen nodig. Uit de metingen blijkt ook dat zeker twee procent van de automobilis ten te hard rijdt." Van Zijl gaf toe dat de metin gen wellicht enigszins vertekend zijn door het verkeer dat in deze tijd van het jaar onder andere richting Keukenhof gaat. Hij zegde daarom nieu we metingen toe. „Graag zouden we ook iets wil len doen om het vrachtwagenverkeer terug te dringen. Maar daarvoor zijn we mede afhankelijk van de medewerking van de gemeente Haarlem mermeer. Die gaat echter pas handelen als de N22 klaar is." De wethouder deelde verder mee dat nog deze week de door velen verlangde snelheidscamera wordt neergezet en dat er op de kruising Kanaal- straat/Broekweg/Van Speykstraat een poort- concstructie komt. In het westelijke deel van de Kanaalstraat wordt er bovendien vanaf de Gla- diolenstraat eenrichtingverkeer ingevoerd. „Daardoor zal het op de kruising met de Broek- weg allemaal minder druk en vooral overzichte lijker worden", aldus Van Zijl.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19