Gading bestemd voor sociale sector .nitsloo laat college met veel werk achter Als zuster moet je flink zijn en mag je niet huilen Regio u: indweg lost problemen Zoeterwoude niet op' Waarom krijgen wij geen eigen site?' jDAG 17 MEI 2000 itgeest zoekt plek voor prostitutie •gTi De gemeente Oegstgeest moet voor 1 oktober een hebben aangewezen waar bordeelhouders zich mogen Dat is een gevolg van de gewijzigde wet op de prosti- gemeentes niet langer toestaat om de 'nul-optie' te en. Volgens burgemeester Timmers heeft het college zich ieg( ft uitgesproken voor een bepaalde locatie, alse geld kinderraad aan Enschede' prei fflPEZoeterwoude geeft de vierduizend gulden die de gemeenteraad mag besteden mogelijk geheel of gedeelte- bijdrage voor nieuwe speelgelegenheid voor kinderen in 'ken ireen ramp getroffen Enschedese wijk. Een van de kinde- ioip mt vanavond met dat voorstel in de vergadering van de e sp gemeenteraad in het gemeentehuis van Zoeterwoude. De Ka ie raadsleden praten dan vanaf zes uur onder leiding van neester Koopmanschap over het overwerp 'vrije tijd', waar past het voorstel niet in dit thema, maar we vinden langrijk genoeg om het aan de agenda toe te voegen", al- n woordvoerder van de gemeente. ioverlast van Duinrell in Wassenaar zijn door de Raad ite verworpen. De vernieuwde milieuvergunning van het rk is goedgekeurd. De uitspraak is een tegenvaller voor de iers van onder meer de Storm van 's-Gravensandeweg. is omwonenden, verenigd in de Buurtvereniging Duinrell inden van Wassenaar, is vooral het stemgeluid van de en en de campinggasten ondraaglijk. Zij eisten de aanleg n forse aarden geluidswal met schutting. Volgens de Raad ite is dat niet nodig. *|tieke steun voor onderzoek SWOO ;est» Wethouder De Ruijter (welzijn) moet op zoek naar mr het behoeftenonderzoek van de Stichting Welzijn Ou- Oegstgeest (SWOO). Die opdracht kreeg hij gisteren van ille partijen. De SWOO wil deze zomer de wensen van ou- te inventariseren, zodat de organisatie haar aanbod daar- i aanpassen. Wethouder De Ruijter zegde.de raadsleden nét hij in augustus een nieuw welzijnsplan klaar heeft waar- ubsidieverstrekking voor het volgend jaar geregeld is. De rwil zoveel mogelijk acitviteiten 'kostendekkend' maken. en licht voor Duinrell ir,/wassenaar Alle bezwaren van omwonenden tegen de Bedrijfsopvangteam in Rijnland Ziekenhuis helpt bij traumaverwerking oude«jan preenen jcl, leidingsroutes die Zoe- je, je wil aanleggen, lijken pa baat doodlopende we- va! it bleek gisteravond in meentehuis. Bewoners rp Zuid mochten mee- iver de plannen voor dit ,dat loopt van de Korte t ,j jtot en met Swetterhage de Stompwijkseweg tot de Zuidbuurtseweg. De- rog lerwoudenaars pleitten jjf rondweg, omdat zij de van automobilisten in k zat zijn. Maar in alle leidt de aanleg van wegen tot het verschui- problemen en pro- de provincie, chien is het maar het m alles zo te laten. We een mooie randweg, de Burgemeester Det- 'y Via de A4 en de Nil verkeer toch mooi om 'oude heen. We moeten maatregelen tegen het keer door het dorp ne- zei C. Hartlooper van in sief Zoeterwoude. nej Dor de gemeente in de JC]f nomen H. Barend van en adviesbureau 113 termeer zet echter ook oplossing' grote vraagte- De realiteit is nu een- at het doorgaande ver- Iin die wijken is en dat je lent door te zeggen, dat om het dorp heen moeten rijden. Wil je dat voor komen, dan moet je alle straten onderhanden nemen. Want als er, zoals ik wil, een knip komt op de Schenkelweg en Zwetka- de dan zal het verkeer bijvoor beeld over 't Watertje rijden. En daar hebben de bewoners ook gevraagd om het verkeersluw maken van de straat. .Verkeer is net water. Het zoekt altijd de kortste en snelste weg." Voorop staat ook voor Barend dat het doorgaande verkeer niet meer dwars door wijken mag. Veel bewoners pleitten ook gis teravond voor een nieuwe ver binding van de Dr. Kortmann- straat naar de Nieuwe Weg. Die weg zou dan moeten lopen achter het terrein van Swetter hage om, over de Zuidbuurtse weg- en de Zuidbuurtse Wate ring en langs het sportpark Haasbroek. „Maar dan gaat die weg dwars door mijn huis", protesteerde een bewoner van de Zuidbuurtseweg. Hij wees op het 'erkende lan delijke gebied', dat verloren dreigt te gaan. Barend: „Daar heeft u volkomen gelijk in. De provincie zal daar ook niet zo maar mee instemmen." Dezelfde bezwaren bestaan tegen het doortrekken van de Blankaartweg over het terrein van Swetterhage naar de Zuid buurtseweg. Barend: „Ik heb geen makkelijke opdracht. Toch kom ik eruit. Vóór de zomer ligt er een goed voorstel." leiderdorp* eric went Een agressieve patiënt, angst voor HIV-besmetting, de dood van een kind, seksuele intimi datie of een ernstige beoorde lingsfout. Allemaal gebeurtenis sen die traumatisch kunnen uitpakken voor medewerkers van ziekenhuizen. In het Rijn land Ziekenhuis aan de Simon Smitweg komen ze vrijwel da gelijks voor. Een bedrijfsop vangteam van medewerkers moet de slachtoffers over schokkende gebeurtenissen heen helpen. Een paar maanden geleden trof een verpleegkundige van het Leiderdorpse ziekenhuis bij het ingaan van de avonddienst een patiënt aan, die zichzelf van het leven had beroofd. Ge schokt zocht ze steun bij het af delingshoofd. Hij ving haar zo goed en zo kwaad als het kon op. Maar na afloop van de nachtdienst ging ze toch 'ge woon' op huis aan. Dat is het moment dat een bedrijfsopvangteam in actie moet komen, vindt I. Velthuy- zen. Zij is hoofd maatschappe lijk werk en voorzitter van het pas opgerichte Rijnlandse be drijfsopvangteam: „Zo'n ver pleegkundige moet zo snel mo gelijk haar verhaal kwijt. Bin nen 24 uur en liefst een paar keer achter elkaar. Herhalen, herhalen en nog eens herhalen. Het klinkt misschien gekun steld, maar dat is de enige ma nier om zo'n schokkende ge beurtenis te verwerken." Het Rijnlandse bedrijfsop vangteam moet dat verwer kingsproces in goede banen lij den. Dat kan weken duren, maar ook maanden. Veel pra ten is het recept. Praten over wat er precies gebeurd is, wat er mis is gegaan en waar het voortaan beter kan. Het team bestaat uit tien me dewerkers uit alle geledingen van het ziekenhuis. Onder het motto 'gelijken helpen gelijken' worden zij ingezet zodra er een melding van een schokkende ervaring binnenkomt. Velthuy- zen: „Wij doen dat expres met naaste medewerkers, en niet met trauma-professionals. De lijnen zijn hier namelijk erg kort en dat willen wij zo houden. Bovendien denken wij dat dit drempelverlagend werkt. Het is beter om door een gelijkge stemde op de werkvloer aange sproken te worden, dan door een psychiater of een psycho loog, die toch een stuk verder van je af staat. Je spreekt dezelf de taal, voelt je met elkaar ver bonden en dat stimuleert de vertrouwensband. Bedrijfsopvang is wettelijk verplicht. Toch is dat niet de Pluspunt ziet gebouw als noodoplossing Leiderdorp maakt van het oude pand van Gading een bedrijfsverzamelgebouw voor de sociale sector. Gisteren zijn gesprekken gevoerd met enkele organisaties die in het najaar een plekje in het pand krijgen. Pluspunt, dat het ouderenwerk in Leiderdorp coördineert, is een van de gegadigden. leiderdorp meente. Daarna volgt een inter- eric went ne verbouwing. Met verschillende partijen is de gemeente in overleg over in vulling van de ruimte. Welke partijen dat zijn wil Leiderdorp nog niet zeggen. „Maar het zijn allemaal organisaties in de soci ale en de gezondheidssector", aldus een voorlichtster van de gemeente. Plan is om ze voor minimaal vijf jaar onderdak te verlenen in het gebouw. Voorzitter J. Pool van Plus punt hoopt niet dat Gading een permanent onderkomen voor zijn organisatie wordt. „Dit is Om ongewenste ontwikkelin gen in het gebied rond de A4 te voorkomen, koopt Leiderdorp het pand aan de Hoogmadese- weg voor ruim 1,5 miljoen gul den. Het gebouw verkeert in re delijke staat, is goed bereikbaar en is aan te merken als redelijk courant, meent het gemeente bestuur. Gaat de gemeenteraad op 19 juni akkoord met de aankoop, dan wordt het pand per 1 sep tember eigendom van de ge- voor ons een denkbare tijdelijke oplossing voor het ruimtete kort. Maar dan moet de ge meente wel garanderen dat we op termijn een betere accom modatie krijgen." Als diensten centrum voldoet de ruimte van Gading niet, zegt hij: „Dat moet centraal in het dorp liggen, niet aan de rand." Eerder was Pool aanmerkelijk minder positief over Gading. Toen was nog het plan om Sjel- ter ook tijdelijk aan de Hoog- madeseweg onder te brengen. Maar dat plan is nu van de baan. Toch zal veel afhangen van wie de mede-gebruikers van het gebouw worden. Pool: „Ik heb begrepen dat het om een stuk of tien organisaties gaat. Een erg gevarieerd gezel schap. Daar zullen dus goede afspraken over moeten worden gemaakt." iatsma/SUZANNE barbier ïbli hij- college. „Ik vond dat hij niet verwijderd was van zijn partij. Smitsloo is een pragmaticus. Hij ging wel uit van zijn eigen WD-idee, maar keek naar wat haalbaar was. Op die manier probeerde hij het maximale te bereiken." De burgemeester heeft veel begrip voor Smitsloo's besluit. „Het is heel vervelend als de enige oppositie van je eigen partij komt. Je moet je juist vei lig voelen bij je partij en dat voelde hij zich niet meer." Ook Van Eisen, wethouder voor Progressief Oegstgeest, be treurt het besluit van Smitsloo. „Binnen het college was er een voortreffelijke samenwerking. Ik denk dat dit een pure WD- kwestie is. Dat is jammer." Van Eisen is het niet eens met de uitspraak van Smitsloo dat het centrumplan Lange Voort en het Structuurplan Rijnfront nu 'voldoende op de rails staan'. „Was dat maar zo. Natuurlijk is een aantal zaken geregeld; de piketpalen zijn geslagen. Maar er moet nog ontzettend veel ge beuren." Slager Vic van der Zalm, die namens de winkeliers in het overlegplatform voor de Lange Voort zit, noemt het vertrek van Smitsloo 'diep treurig' en 'zon de'. „Zulke daadkrachtige men sen moet je met een kaarsje zoeken. Hij zei wat gezegd moest worden, maar liet het niet bij praten alleen, zoals zo veel politici. Smitsloo kwam met oplossingen. Ik vind het een man die goed luistert en een goede kijk heeft op onder nemerschap. Hij heeft echt iets gepresteerd met de Lange Voort." Loes Munninghoff, oud voorzitter van de winkeliersver: eniging Lange Voort kon het goed vinden met Smitsloo, maar begrijpt goed dat anderen regelmatig moeite met hem hadden. „Hij heeft best hard gewerkt en het ook heel moei lijk gehad, want alles werd er al tijd bijgehaald als het over Smitsloo ging. Dat hij als make laar wethouder werd, vond sommigen al niet kunnen. En hij is rijk, woont in een mooi huis. Ik denk dat er een hoop jaloezie meespeelde in de kri tiek op hem." Voor Munninghoff kwam het bericht van zijn aftreden niet als een verrassing. „Hij vond het al heel lang niet meer leuk. Hij kon er eigenlijk niet meer tegenop. Hij heeft te weinig na gedacht over de complicaties die het wethouderschap soms met zich mee brengt. Je kunt negen dingen goed doen, maar als je één ding fout doet wordt je neergesabeld. Zo wer^t dat nou eenmaal in de politiek." Ed Nabbe, als buurtbewoner betrokken bij de plannen voor de Lange Voort, is minder posi tief. „Als je zegt dat de uiteinde lijke totstandkoming van een plan voor de Lange Voort de verdienste van Smitsloo is zeg ik 'nee'. Hij kon het de eerste anderhalf jaar maar niet voor elkaar krijgen om zich aan af spraken te houden. Dat heeft een hoop ergernis in het dorp gegeven en heel veel vertraging. De afgelopen maanden zag je wel dat Smitsloo iets geleerd heeft van de aanvankelijke communicatieproblemen met de buurtbewoners van de Lan ge Voort. Dus kennelijk heeft hij toch wel het vermogen om te luisteren." Zware kritiek heeft Nabbe op het financiële beleid van Smits loo. Hij doelt op het 'gejojo'met de OZB-tarieven. Eerst zouden ze drie procent stijgen, toen elf en onlangs stelde hij de raad voor om terug te gaan naar een verhoging van 5,5 procent. „Fi nancieel wanbeleid noem ik dat. November vorig jaar was het een inflatiecorerectie van drie procent, vier maanden la ter moest de OZB met elf pro cent omhoog en nu wordt er weer gesproken over een stij ging van vijfeneenhalve pro cent! Dat is toch een teken dat je de zaak totéal niet in de hand hebt?" Marijke Strijk, voorzitter van de WD Oegstgeest wil zich niet uitlaten over Smitsloo's vertrek bij de WD en zijn ruzie met van de WD-fractie. „Wij heb ben altijd heel prettig met Smitsloo samengewerkt én met de rest van de fractie. We be treuren het buitengewoon dat dit is gebeurd. Smitsloo heeft toch een aantal zaken voor el kaar gekregen waarmee hij de WD goed heeft geprofileerd: Hij heeft het Lange Voort-plan erdoor gekregen en gezorgd dat Oegstgeest als eerste gemeente in Nederland een iso-certifica- tie heeft. Daar zijn wij als WD buitengewoon trots op, want dat zijn hele belangrijke za ken." enige reden waarom het Rijn land Ziekenhuis er nu mee is begonnen. Een onderzoek naar agressie en geweld in het Lei derdorpse ziekenhuis heeft na melijk uitgewezen dat het aan tal intimidaties fors toeneemt. Vooral op de afdeling spoedei sende hulp is het vaak raak, met alcohol en drugs als belangrijk ste boosdoeners. Portiers krij gen regelmatig lastige klanten binnen en op interne afdelin gen lopen verpleegkundigen af en toe klappen op van patiën- Een verpleeg kundige die een traumati sche ervaring heeft gehad, moet zo snel mogelijk haar verhaal kwijt. Binnen 24 uur ten die aan demefift^fifëfet?.n. „Als een ziekenR^5rm5$w&f- ker al gedurendeereCTrWngere tijd te maken heeffft^^rpa- tiënt, en er met die patiënt, dan kSfie9fêft eèn bëhoorlijk schokkende er varing zijn", weet Velthuyzen. Zij spreekt van een trauma als de beelden van zo'n ervaring een paar dagen achter elkaar blijven terugkomen. „Probleem is dat zoiets niet bij een enkele keer blijft. In dit vak loop je constant het risico dat de schokkende gebeurtenissen zich opstapelen." Voorwaarde om daar een ein de aan te maken, is dat de mel dingen snel doorkomen. Daar voor heeft het opvangteam een registratieformulier gemaakt. Dat wordt op elke afdeling neergelegd. Een telefoontje werkt nog sneller. Bovendien gaan leden van het bedrijfsop vangteam op de afdelingen langs, om zichzelf kenbaar te maken. „Een actieve benade ring dus", legt Velthuyzen uit. De voorzitter van het be drijfsopvangteam hoopt dat daarmee een aanzet gegeven wordt voor een cultuurverande ring: „Nu is het absoluut niet gebruikelijk om met elkaar over dit soort problemen te praten. Als zuster moet je flink zijn en mag je niet huilen. Schokkende ervaringen horen bij het vak, zeggen ze dan. Of men vindt het eng om elkaar daar vragen over te stellen. Maar door open communicatie wordt De werk omgeving prettiger en het is ook nog goed voor de teamspi rit." Een alternatief is er niet. Velthuyzen: „Ga je als zieken huis niet op een juiste manier met dit soort schokkende ge beurtenissen om, dan bestaat de kans dat medewerkers zich ziek melden. Of nog erger: dat ze het vak voortijdig verlaten. Cijfers hebben we niet, maar ik sluit niet uit dat sommige leer ling-verpleegkundigen om die reden voortijdig zijn afgehaakt. Zij zijn vaak nog jong en kwets baar. Als je het probleem dan niet op tijd signaleert, dan ke ren ze de organisatie de mg toe. En dat is doodzonde." voorschoten jan preenen meente er na de zomer mee doorgaat. „Dit is een prima mogelijkheid om met jonge ren contact te leggen. Om erachter te komen wat bij hen leeft. Ik ben blij dat we dit doen", rea geerde Carabain op het praten via de computer. Ook al had hij soms wel advies nodig. Bijvoor beeld toen hem werd gevraagd waarom het chat- ten alleen mogelijk is via de site van de gemeente en niet via een speciale internetpagina. Carabain liet zich snel bijpraten en bracht de boodschap over dat zo'n digitale hangplek al gauw 600 gulden extra per jaar kost. „O, jullie willen zeke,r geen geld uitgeven voor jongeren", kreeg hij ten antwoord. Carabain: „Ik heb maar geantwoord dat we wel veel voor jongeren, doen, Natuurlijk was het provocerend bedoeld van die vragensteller, maar het kan geen kwaad om maar meteen uit te leggen hoe het zit." De Voorschotense wethouder Wim Carabain had zich helemaal ingesteld op vragen van jongeren waarom de gemeente zoveel geld uitgeeft aan sport. In plaats daarvan kreeg hij gistermiddag juist het verwijt dat de sport er nogal eens be kaaid vanaf komt. Waarom laat de kwaliteit van de velden van de mixed hockeyclub Forescate zoveel te wensen over? Waarom moeten de honk- en softballers van HSV-Adegeest volstaan met een houten gebouw? Chatten met de wethouder. Zeven jongeren namen Carabain gistermiddag onder vuur om de bestuurder én het systeem te testen. Zij zaten thuis, hij in het gemeentehuis. Voorlopig houdt Carabain op die manier spreekuur tot en met 27 juni. Van de belangstelling hangt af of de ge- Lcidsch DagbladAltCHIlïVEIV ANNO 1900 Donderdag 17 Mei LEIDEN - Hedenmiddag zijn de stukken verschenen, be trekking hebbende op de op richting alhier van een slacht huis. In overeenstemming met de rapporten van den direc teur der gemeentewerken en van den inspecteur der vee- en vleeschkeuring geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging te besluiten tot de oprichting van het openbaar gemeentelijk slachthuis op het aan de gemeente toebeho rende terrein gelegen aan den Maresingel. De directeur van gemeente werken heeft namelijk thans het openbaar slachthuis met koelhuis ontworpen op het voormalige Raamland aan ge noemden singel. Blijkens het overgelegde rapport van dien directeur en een nader rapport van den in specteur der vee- en vleesch keuring is het bedoelde terrein zeer geschikt, vooral ook door de nabijheid van den spoor weg naar de gasfabriek, welke tevens aan het slachthuis dienstbaar gemaakt kan wor den. Tevens blijkt uit die rap porten, waarom aan het slachthuis ook een koelhuis moet verbonden worden. Ge lijk men zich zal herinneren,, was er vroeger een plan ont worpen, om het slachthuis op het Schuttersveld te vestigen. ANNO 1975 Zaterdag 17 mei LEIDEN - Melbi Raboen is de nieuwe trainer van LDWS ge worden. Hij is 28 jaar, woont in Voorburg en heeft in het eerste elftal van Wilhelmus en RVC gespeeld. Zijn carrière als oefenmeester startte hij het afgelopen seizoen bij het Noordwijkerhoutse VVSB waar hij in dienst was als jeugdtrai ner. Bovendien speelde Ra- boen in het eerste elftal van VVSB. Raboen, die in het be zit is van het c-diploma, be gint officieel op 1 juni. Hij krijgt de a- en b-selectie onder zijn hoede, alsmede de gese lecteerde jeugd. Het aantal trainingen van de nieuwe tweedeklasser LDWS zal wat de a-selectie betreft worden gebracht op twee. In het verle den trainde LDWS slechts eenmaal. LEIDEN - Ruim 150 leerlin gen van de Rembrandt Scho lengemeenschap hebben ge demonstreerd bij het stadhuis om te protesteren tegen het ontslag van de leraar Neder lands Paul Marijnis, de onbe voegde leerkracht, die al vijf jaar aan de school verbonden was. Zij droegen spandoeken met zich mee waarop teksten stonden als 'Het beleid is on gezond, het ontslag is onge grond'. Eerder op de ochtend werd er in het schoolgebouw over het ontslag van Marijnis gediscussieerd tussen een groot aantal leerlingen en wet houder Tesselaar (onderwijs), die al voor schooltijd in het NOORDWIJK - Gistermiddag traden op het Noordwijkse gemeen tehuis de Alphense kleuterleidster Carola Verhart en Wim de Vreugd met elkaar in het huwelijk. De Alphense kleuters van kleu terschool De Draaitol waren met een speciale autobus naar Noord- wijk gereisd om het huwelijk van hun juf met bloemen en erebogen feestelijk luister bij te zetten. gebouw aanwezig was. Een aantal leerlingen van het ac tiecomité dat naar aanleiding van de ontslagzaak werd inge steld verklaarde na afloop van de discussie ontevreden te zijn over de opstelling van de wethouder. Het lerarencomité heeft inmiddels een door vijf man ondertekende brief ge- FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD stuurd naar de gemeenteraad om nog eens alle punten rond het niet continueren van Paul Marijnis op een rijtje te zet ten. In deze brief wordt o.m. melding gemaakt van de leer lingenstaking van vorig jaar, de aanleiding daartoe en de gebeurtenissen die daaruit voortvloeiden. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrljvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Ix-ldsch Dagblad, l.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie vun het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17