oeverloos Sloopbedri niet naar Veendervel Kaag stemt massaal voor spriet op het eilai: Belbus en beltaxi rijden in januari Architect stadh: biedt excuses aa Bokken te water Rijnwoude wil regels voor zendmasten verruimen lï Jacobswoudenaren kof; regentonnen van geme WOENSDAG 17 MEI 2000 Zuid-Afrikaanse stagiairs in Alphen alphen aan den run Alphen ontvangt deze week drie Zuid-Afri kaanse stagiairs die komen kennismaken met de manier waarop Nederlandse gemeenten worden bestuurd. Ze zijn vooral geïn teresseerd in het management en de dienstverlening aan bur gers. Ze bezoeken Kerk en Zanen, de afdelingen stadsbeheer en milieu en Wonen Centraal. De stagiairs krijgen van de vakbond computers en software mee voor scholen en vakbonden in het Zuid-Afrikaanse Oudtshoom. De gemeente wil de contacten met Oudtshoom aanhalen en maakt met de stagiairs afspraken voor een oriënterend bezoek aan Zuid-Afrika. Ter Aar schrapt raadsvergadering ter aar De gemeenteraad van Ter Aar komt deze maand niet bijeen. Voor de geplande bijeenkomst op donderdag 25 mei zijn er onvoldoende agendapunten. Afgelopen maand kwam de ge meenteraad een keer extra bijeen om met waarnemend-com missaris van de koningin Luteijn van gedachten te wisselen over het profiel van een nieuwe burgemeester. Motorrijder onderuit op Nil hazerswoude-runduk Een 33-jarige motorrijder uit Leiderdorp is gistermiddag onderuitgegaan op de NI 1. Ter hoogte van Ha- zerswoude-Rijndijk wilde hij een vrachtwagen inhalen, maar door wegwerkzaamheden was op die plek alleen de linkerrij strook beschikbaar. De Leiderdorper had te laat door dat de vrachtwagenchauffeur daarom naar links moest. Hij is met let sel naar het LUMC gebracht. Rijbewijs ingenomen koudekerk aan den run Op de Hondsdijk in Koudekerk aan den Rijn heeft een Alphenaar gisterochtend zijn rijbewijs moeten in leveren. De 59-jarige reed ter hoogte van de betoncentrale tegen een verkeersheuvel aan. De man was zo dronken dat hij de blaastest niet goed kon uitvoeren. Daarom controleerde de po litie het alcoholpromillage door middel van een bloedproef. Sieraden gestolen in Juweelstraat alphen aan den run Een insluiper heeft zondag sieraden gslolen uit een huis aan de Juweelstraat in Alphen aan den Rijn. De 54- jarige bewoonster heeft daarvan gisteren aangifte gedaan. De dief kwam binnen via een slaapkamerraam, vermoedelijk rond het middaguur. De vrouw mist onder andere een horloge en een sieraad. kaag janneke de jonge De bewoners van Kaag hebben massaal gestemd vóór de installatie van de zogenaamde digitenne (ook wel tv-spriet genoemd) op het eiland. Van de 200 huishoudens stuurden 121 de vragenlijst terug naar de Kaagse dorpsraad. 91 van hen vin den de spriet een betere oplossing voor het tv- probleem dan aanleg van een kabel. Dorpsraad voorzitter H. Bruijn noemt het aantal reacties overweldigend De digitenne is de verrassende uitkomst van een jarenlange strijd voor aanleg van de kabel. Kagers kijken tv zonder kabel en hebben veel last van overvliegende vliegtuigen van het nabijgele gen Schiphol. Die zorgen voor ruis op de beeld buis. De aanleg van een kabel is echter duur. Na een intensieve lobby vond de dorpsraad dit voor jaar eindelijk vier geldschieters die samen 340.000 gulden op tafel wilden leggen. Als 160 bewoners daarnaast nog eenmalig 1300 gulden betaalden en een maandabonnement van 30 gul den namen, kwam de kabel er dit najaar. Tijdens de openbare vergadering van de dorps raad eind maart kwam het bestuur plotseling met het voorstel van de digitenne. Dit apparaatje kan een goede en goedkope oplossing zijn voor het tv-probleem op het eiland. Kort na de vergade ring stuurde de dorpsraad daarom aan iedereen een enquête, waarop meer dan de helft van de ei landbewoners snel reageerde. De dorpsraad heeft uit de resultaten geconcludeerd dat de meerderheid van de bewoners voor de spriet is. Overweldigend „Zonder dat ik mensen gebeld heb, zonder dat ik er druk op heb gezet, hebben 121 mensen gerea geerd. Dat is overweldigend", zegt Bruijn. „Ik vind het een grote respons. Het leeft onder de p bevolking. Ik ben hier zeker blij mee. Bruijn gaat iedereen ervan uit dat de ei. komt. „Ik schat die kans ook op neg< eI cent", zegt de voorzitter, die geen valse wekken. Binnenkort vraagt Bruijn een gesprei tjo M. Maters van Nozema, die met onde NOS en KPN Telecom de Digitenne wil Volgens Bruijn is het nog niet beken rf spriet gaat exploiteren. Tijdens de doi| ni gadering in maart zei Maters dat de sp pe nuari 2001 operationeel moet zijn op K< re Grote vraag naar mobiele telefonie runwoude «marieta kroft De gemeente Rijnwoude over weegt de regels voor het plaat sen van antennes en zendmas ten te verruimen. Voordat ze dat doet, houdt ze een informa tieavond over de invloed van zendmasten op de gezondheid. Deze bijeenkomst is op 30 mei in Hazerswoude-Dorp omdat ouders van de plaatselijke ba sisschool De Springplank zich zorgen maken over de aanwe zigheid van de zendmast vlakbij de school. Net als andere gemeenten in Nederland krijgt ook Rijnwoude steeds meer aanvragen van te lecommunicatiebedrijven voor een zendmast. Dit heeft te ma ken met de grote vraag naar mobiele telefonie. Om voor een goede dekking te zorgen, zou den in de toekomst in de nabij heid van huizen, scholen en dergelijke antennes moeten ko men. Tijdens de informatieavond in het dorpshuis houden een vertegenwoordiger van het mi nisterie van verkeer en water staat, wetenschappelijk secreta ris E. van Rongen van de ge- Zieken kunnen tegen woordig ook zonder frisse berg- of zeelucht aansterken. En in een Al phens tienercentrum staat een cursus drinken voor beginners op het program- Dieseldampen Echte huismussen moeten het zijn. Kasplantjes die terugdeinzen voor elk zonnestraaltje en het ritselen van bladeren niet kunnen verdragen. Kortom, de patiënten van het zorgtransferium in Hazerswoude moeten ruime ervaring hebben met het wonen in bunkers. Onmisbaar voor de familieleden is een auto, of een fiets plus ijzersterke conditie. Hebben ze dat niet, dan kunnen ze natuurlijk altijd nog meeliften met een ronkende vrachtwagen. Eén ding is zeker: bezoekers van ome Cor of schoonzus Bep moeten niet opzien tegen een survivaltocht. Het zorgtransferium dat op 15 juni wordt geopend, staat namelijk in the middle of nowhere, midden op het ITC- terrein in Hazerswoude. Het van oorsprong agrarische bedrijventerrein herbergt een ratjetoe aan bedrijven: een handelaar in alle mogelijke straatstenen, Nederlands grootste bonsaiboer, een grote diepvriezer en vooral heel veel vrachtwagenbedrijven. Die rijden af en aan om de boomkwekerijen in Boskoop en Hazerswoude te bevoorraden. zondheidsraad en A.van Baar- len van Dutchtone NV een pre sentatie. De bezoekers kunnen hun mening geven en vragen stellen. Op dit moment staan er be halve bij De Springplank zend masten en antennes op het flat gebouw aan de Jacob Revius- straat in Hazerswoude-Rijndijk, op het ITC-terrein, de Sportlaan (Benthuizen), op en naast de gemeentewerf aan de Hooge- waard in Koudekerk aan den Rijn, bij Tijssen veevoeder in Hazerswoude-Rijndijk en op de Hondsdijk in Koudekerk aan den Rijn. Ook zijn er antennes op hoogspanningsmasten bij de Hoogeveenseweg, het West einde en de Rijndijk geplaatst. De gemeente Rijnwoude streefde tot nu toe naar slechts één zendmast per kern voor alle telecommunicatiebedrijven. De plaatsing van antennes op mo numenten zoals kerken en de watertoren stond zij niet toe. ,Als gevolg van de toegenomen vraag liggen alle mogelijkheden nu weer open", zegt een woordvoerster van de gemeen te. De informatieavond begint om 20 uur. boskoop Uit alle windstreken komen karakteristieke kwekersboten, de zogeheten bokken, naar Boskoop. In het Plantariumgebouw op de grens van Boskoop en Hazerswoude is van vrijdag tot en met zondag de eerste editie van de nationale tuin- en plantendagen. Boottochten langs de kwekerijen staan dan ook op het programma. FOTO MARK LAMERS den haag/runstreek hans jacobs Het nieuwe vervoerssysteem voor de Rijnstreek begint op 1 januari 2001. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de belbus en beltaxi vanaf 1 juni dit jaar gingen rijden, maar de betrok ken gemeenten vonden dat te snel. De Zuid-Hollandse gede puteerde Norder maakte giste ren bekend dat hij het nieuwe vervoerssysteem nog dit jaar wil aanbesteden. Provinciale staten moeten zijn voorstellen overi gens nog wel goedkeuren. De gemeenten in de Rijn streek kampen al jaren met te korten op het bijzonder ver voer. Dat zijn de taxiritten die worden gemaakt ten behoeve van bijvoorbeeld ouderen of ge handicapten. De provincie moet allang geld toeleggen op het streekvervoer, omdat het gaat om een uitgestrekt gebied met relatief weinig inwoners. Provincie en betrokken ge meenten willen nu de krachten bundelen. Op die manier is er meer geld en dat zorgt volgens Norder straks voor beter en meer vervoer. Op het provinciehuis in Den Haag is de term Collectief Vraagafhankelijk Vervoersys teem (CW) bedacht voor wat in feite neerkomt op de invoering van een belbus en een beltaxi. Die nemen de slecht bezette busdiehsten over en vervangen ook de door de gemeenten voor ouderen en gehandicapten uit gevoerde speciale taxiritten. „Op die manier kunnen we in de toekomst een aanvaardbaar niveau van openbaar vervoer waarborgen en misschien zelfs wel voor openbaar vervoer zor gen op plekken waar dat tot nu toe niet mogelijk is", zei Nor der. De gemeenten die meedoen aan het project - Alphen, Ja cobswoude, Liemeer, Nieuw koop, Rijnwoude en Ter Aar - gingen er eerder al mee ak koord. Wel bleek toen dat een deel van de fracties enigszins sceptisch tegenover de plannen staat. Zij vreesden dezelfde ho ge kosten als bij de invoering van Zorgwijzer, de instelling die aanvragen van gehandicapten, ouderen en zieken beoordeeld en hulp verzorgt. Eén telefoontje moet na in voering van het CW voldoende zijn om een taxibusje te laten langskomen. Die brengt de rei ziger dan naar de dichtstbijzijn de halte voor verder vervoer. Hoe het precies moet met de kaartjes en met overstappen (de rit moet apart worden afgere kend, maar wel tegen het nor male tarief van openbaar ver voer), moet de provincie nog uitwerken. Voorwaar een rustgevende omgeving daar op het ITC- terrein. De tijden zijn veranderd. Vroeger stuurde de huisarts je naar een kuuroord aan zee om aan te sterken. Nu word je verbannen naar de dieseldampen van het ITC- terrein. Mensen die te gezond zijn om in het ziekenhuis te liggen maar te ziek om naar huis te gaan, moeten het daar een paar weken zien uit te houden. Als er een thuiszorger beschikbaar is, mogen ze weer naar huis. Helaas zijn ze tegen die tijd alleen maar zieker geworden door een gebrek aan frisse lucht. Ja, die gezondheidsknakkers van de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland en het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp TEKENING MAARTEN WOLTERINK hebben weer flink hun best gedaan. Trouwens, kent iemand een transferium dat niet is geflopt? Scheutig Alphen gaat nu ook op zondag Jacobswoude houdt vast aan Bos\ Het sloopbedrijf van Van der Pouw Kraan in Ht »i verhuist onder geen beding naar het Veendi Roelofarendsveen. Burgemeester en wethoudei It° gemeente Jacobswoude leggen die suggestie rijksinspectie ruimtelijke ordening naast zich ik tb houder Haasbroek vermoedt dat het gemeeniub een spagaat moet maken om zowel Rijk, provinc genaar Van Dinten tevreden te stellen. Maar Hc kan volgens hem ook na de aanleg van de heidslijn HSL niet zonder bedrijf in de Bospoldi tim brouwer de koning Haasbroek noemt de opstelling van met name de inspectie ruimtelijke ordening een seri euze hobbel op weg naar een nieuwe inrichting van de Bo spolder. In het door de HSL noodzakelijke nieuwe bestem mingsplan wil de gemeente be halve een miniwijkje van zes of zeven huizen ook een bedrijf opnemen. Het oude sloopbe drijf van Van der Pouw Kraan komt dan terug als een nieuw bedrijfsverzamelgebouw. „Dat oogt een stuk beter dan het hui dige bedrijf', zegt Haasbroek. „Ook kan het dienen als ge luidsbuffer. Bovendien is be drijvigheid goed voor de plaat selijke economie. Een verhui zing naar het Veenderveld kost te veel geld. Daarmee hoeft de inspectie ruimelijke ordening geen rekening te houden. Zij is bang voor 'verrommeling' aan de randen van steden. Maar wij zouden onze geloofwaardigheid verliezen als wij nu nog zouden kiezen voor een verhuizing van het bedrijf naar het Veender veld." Eigenaar en meerderheids aandeelhouder B. van Dinten reageert verbaasd op sombere teksten van de wethouder. „Volgens mij speelt hij een spelletje", zegt de on uit Hoogmade zo di mogelijk. „Ik heb vi met een inspecteur 2SÜ Daarbij kreeg ik de i het Veenderveld slech 'el de varianten was die: 'e tie voorstelt. Maar Ha nooit voorstander va 11 drijfsterrein geweest m het ook niet slim en o T lijk van hem om di buiten te brengen. I het bedrijf toch uit d >jc der weg moeten, veel geld kosten. Haasbroek (Gerna er lang) ontkent dat hi iri drijf is. „Partijpolitii menten spelen geeni geen dubbele agenda, het gemeentebestuui bedijven in de Bosp dan Van Dinten aa. vroeg. Ook vind ik vreemd dat hij er zo uitgaat dat er plaats i vernieuwde bedrijf, zijn nu al maanden de inrichting van de E Ik zit niet te wachten ging. Daarom willen i j"a vies van de inspectie! ons concept-bestemizei verwerken. Als we in stadium geen mei met procedures zoudi 101 raakt het hele plan of ei baan." u 5e Bijdragen van Janneke de Jonge en Tim Brouwer de Koning bruisen. Wethouder Frank Dales schakelt voortaan ouders in om de verveling bij de jeugd te verdrijven. In het toekomstige tienercentrum mogen zij op vrijwillige basis pubers begeleiden bij hun activiteiten. In de praktijk komt dat neer op dat de ouders hun kinderen van hun natje en droogje voorzien. Volgens de richtlijnen van de wethouder komt dat neer op schalen chips en bellen cola. Want de drank mag van scheutige Frank mag best wat meer bubbelen dan ranja met een rietje. Zo lang de bubbels maar geen borrels worden, dan mag het vocht vrijelijk vloeien in het gebouw dat ooit Madonna heette. Daar ging het er meestal minder braaf aan toe. Die Frank toch. Zelfs in Alphen aan den Rijn hoef je bij de jeugd niet meer aan te komen zonder drank en pillen. Bovendien zullen de ouders van nu blij zijn dat zij in elk geval één dag per week het jonge volk niet op zijn wenken hoeven te bedienen. Dan kunnen zij op zondagmiddag in alle rust thee met een Mariakaakje nuttigen. En mochten zij na zo'n rustige middag trek in wat sterkers krijgen, dan trekken zij thuis de fles wel open. Er zit voor Frank weinig anders op dan zelf zijn vrije zondag op te offeren. De middag - met tieners, cola en chips - duurt ongetwijfeld een eeuwigheid, maar de beloning mag er zijn. Om half elf 's avonds is het afgelopen met de drooglegging en mag ook de barman, volgens Franks eigen richtlijn, nippen aan een licht-alcoholische versnapering. Er staat vast wel een boerenjongen in de ijskast. alphen aan den run saskia buitelaar De architect van het Alphense stadhuis Erick van Egeraat heeft zijn excuses aangeboden voor de slechte communicatie die vorige maand bestond over de stadhuisovereenkomst. Door die onduidelijkheid ontstonden grote spanningen een week voordat de gemeente, de archi tect en drie aannemers hun handtekening moesten zetten onder het miljoenenproject. De gemeente wilde toen niet zeg gen wie de spanningen had ver oorzaakt, omdat alles op het laatste moment was goed geko men. De ondertekening is ge woon doorgegaan en de bouw is diezelfde dag feestelijk be gonnen. Toch bleek het achteraf nodig om de lucht te klaren. Daarom hadden Van Egeraat en het Al phense college maandag een gesprek. In een persbericht schrijft wethouder Lyczak dat het college ontstemd was over de wijze waarop op 14 april op eens bleek dat er voor Van Egeraat een knelpunt was in de ondertekening van de contrac ten. Het college dacht namelijk dat alle problemen waren uit gesproken en opgelost. „Op één punt is klaarblijkelijk onvol doende gecommi staat in het persberit gemeente en de art hebben opgesli st punt dat is, willen zij iat: gen. Verder staat er: de miscommunicatie Egeraat te wijten is heeft hij daarvoor zij t schuldigingen aangeb dei het gesprek van deze de afspraken ove'r vei iter delijkheden en ven* nog eens goed dooi are Beide partijen zien samenwerking met vi Ie tegemoet. drij Van Egeraat zegt in tie dat hij de perspubl hij volgden op de kwesti me gewoon ongelukkig v trei hebben er hard aan gf a, c deze overeenkomst l ir j en we hebben nog ve doen. Een conflict me est drachtgever is absolu Ie mijn belang." Het ge ipe maandag was verl cht zegt hij. „We zijn alji nei en dan kan het geb ter een moment dat er op wordt, dat er eei m niet goed gecomr re r wordt. Dat is pijnlijk,i is reden om vergaandej t te trekken." jacobswoude Regentonnen zijn populair in Jacobswoude. De gemi iar kocht dit jaar 280 tonnen voor de opvang van regen**' gs kostprijs. Daarvan kwamen 208 exemplaren (a 38,00 guit ivei gen ingezetenen terecht. Buitenstaanders kochten dei ers regenwater op te vangen en te benutten probeert Jacobs' »or: milieu een dienst te bewijzen. Vorig jaar bood de gemf c het eerst goedkope regentonnen aan haar inwoners aan. slei

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16