sliet alle gebreken horen bij ouderdom Alcohol helpt sterrenkundigen Leiden Regio 'Er is een Mister of Miss Rijn Gouwe Lijn nodig' ONDERZOEK ipraozuaciNO 'Je slaapt natuurlijk nooit echt goed in deze periode' (SDAG 17 MEI 2000 Ja® 'P- 7list-geriater Lagaay kiest voor gastvrij Diaconessenhuis betere gezondheidszorg worden mensen steeds elijt [.Over tien jaar is het aantal mensen van 75 jaar en ge r in Leiden en regio toegenomen met dertig pro- Ook het aantal oudere patiënten neemt dus toe. )iaconessenhuis speelt daarop in met de benoe- rerkj per 1 april, van internist-geriater Gooke Lagaay. haar draait het in de zorg volledig om wat de oude- tiënten zelf willen. Kiezen zij voor meer leven in de 0Q<®die hen nog rest, oftewel voor een inhoudelijk inte- ieitfnt leven? Of willen zij bovenal lang leven, dus onge- dat er uit zal zien? iqnno havermansDaarin verschillen oudere pati ënten niet van jongere, al zullen artsen bij een jonge patiënt niet zo snel aarzelen of een behan deling of ingreep wel zin heeft. Lagaay wijst daarnaast op de zogenoemde vijf geriatrische reuzen, die iemands leven wel verpesten, maar waaraan ie mand niet doodgaat. In de meeste gevallen hebben deze aandoeningen invloed op het sociale functioneren van de pa tiënt. Allereerst zijn er aandoe ningen van de zintuigen, bij voorbeeld staar, die het gevaar meebrengen dat iemand in een isolement raakt. Vaak is niet duidelijk hoe dat komt en ligt het voor de hand om ouder dom als excuus aan te voeren. „Ouderdom komt met gebre ken, ja, maar soms kun je daar nog wel iets aan doen. Daar moetje dus doorheen breken." De tweede reus is immobili teit. Door botontkalking en aandoeningen aan gewrichten kunnen mensen minder be weeglijk worden en bestaat het gevaar dat zij vereenzamen. Dat risico bestaat ook bij de derde reus, instabiliteit. Door bijvoor beeld suikerziekte of als gevolg van medicijngebruik kunnen evenwichtsstoornissen optre den. „Er zijn veel mogelijke oorzaken voor deze problemen en het kost dan ook een hoop tijd om dat uit te zoeken." Een andere niet te onder schatten aandoening is urine- verlies, dat bij een kwart van de ouderen, met name bij vrou wen, voorkomt. Tijdens haar onderzoek kwam Lagaay er achter dat er op deze kwaal een enorm taboe heerste: „Ik was vaak de eerste met wie mensen er over praatten". Door de tele visiereclame van de laatste ja ren is dat taboe doorbroken. De boodschap is nu: „Ga naar je huisarts." Ten slotte zijn er de psychi sche problemen, waarvan de mentie en delier (accute ver wardheid) de meest voorko- en hebben vaak dezelfde als jongeren. Maar hun tatroon verandert. n vaak meer ziekten tege- jd", legt Lagaay uit. CH|n gaan die vaak gepaard sychische en sociale pro- n, Die combinatie is ken- nd voor het vak geria- Nadrukkelijk waarschuwt leeftijdsdiscriminatie: pral niet naar de kalenderleef- °P naar naar de biologische den 1. Iemand van 90 die nog jjdt, verre reizen maakt en M chappen doet op de fiets, met zijn galsteen gewoon internist, niet naar de Maar als iemand naast iatsnelijke klachten ook nog orlo machtig is en zijn eten in hij eikast laat bederven is de sh: tr we de aangewezen ud m." ma; iay is specialist in de ge- eid van ouderen. Ze dertien jaar geleden aan van het Leidse 85+ on- k van het Academisch ten ihuis Leiden, waarop ze iveerde. „We hebben n.l «ekeken naar alle Leidse iui en van 85 tot 103. Dat zo- as nensen zo oud worden ;odi melijk nieuw, er had zich ?rd iieuwe leeftijdscategorie ts i|udsten' gevormd." verzamelde veel gege over ziektes die ouderen en de medicijnen die Inmiddels is het zoek door anderen over- hi ien en staat 'succèsvol orden' voorop. staat voor Lagaay dat iagnose op zichzelf niet zegt over wat iemand sli )e patiënt heeft vaak de oa ijkheid zijn leven aan te ld; i, zodat het niet door zijn ad: en wordt verpest. Bij- ïan eeld door het dragen van vol ril bij slechtziendheid of ate ibruik van een gehoorap- gei tdoor een slechthorende, rde leiden robbert minkhorst De regio Rijnland, van Noord- wijk tot en met Gouda, heeft een ambassadeur nodig voor de sneltramverbinding die het gebied moet ontsluiten. Ie mand die te allen tijde, ge vraagd en ongevraagd, over heden en instanties lastigvalt en telkens weer dezelfde vraag stelt: wanneer komt die tram nou? „Een Mister of Miss Rijn Gouwe Lijn", zegt Cees Broeksma, secretaris van de Kamer van Koophandel. De financiering voor de light rail-verbinding tussen Noordwijk, Katwijk, Leiden, Alphen aan den Rijn en Gou da is nog lang niet rond. Bo vendien zijn gemeenten niet allemaal even enthousiast over de aanleg van de lijn. Iets dat onontbeerlijk is voor een succesvolle lobby bij het Rijk. In de regio's van Leiden, Al phen, Gouda en in de Bollen streek moet iemand of een in stantie opstaan die iedereen voortdurend op het hart drukt dat de tram noodzakelijk is voor een succesvolle (econo mische) toekomst van Rijn land, vinden de ondernemers. Deze week presenteerden de Kamer van Koophandel en de Hollandse Werkgeversvereni ging (HWV) de resultaten van een economische effectrap portage. opgesteld door de adviesbureaus Research voor Beleid, Blaauwberg en LB Mo bility. „Een voorwaarde voor suc ces is dat er altijd een volhou der moet zijn, die zich steeds sterk blijft maken voor de sneltram", zegt Broeksma. „De aandacht die er nu voor de verbinding is, moeten we vasthouden. Het proces mag niet stokken." Uit de effect rapportage is gebleken dat de Rijnlandse economie sterk zal profiteren van de regionale openbaar vervoersvoorzie ning. Opening vakbondscentrum valt samen met jubileum FNV mende zijn. Een belangrijke conclusie uit het 85+ onderzoek is dat veel mensen dement wor den, maar dat de meeste men sen dat niet worden. Er moet niet een algemeen vooroordeel ontstaan dat ouderen vergeet achtig worden, vindt Lagaay. „Dementie betekent niet op voorhand dat iemand ongeluk kig is. Soms is dat wel het gevaL Maar dat is iets heel anders dan wanneer iemand depressief is. Dementie kan 'slechts' worden begeleid, maar iemand die de pressief is kan daarvoor worden behandeld. Daarom is het on derscheid tussen depressie en dementie van groot belang." Bij delier is het belangrijk, om de oorzaak op te sporen. Dat is moeilijk omdat er veel redenen kunnen zijn. Iemand kan in d'e war zijn als gevolg van een1 blaasontsteking, maar ook door een hartaanval. De huisarts speelt een belangrijke rol bij de herkenning ervan. In Leiden loopt sinds kort een nieuw onderzoek naar de her senfuncties bij ouderen, dat Lagaay zeer boeit. Het zogehe ten Prosper-onderzoek wordt uitgevoerd door het LUMC in samenwerking met de universi teiten van Glasgow en Cork. Al le huisartsen in de omgeving en duizend Leidenaars tussen de 70 en 82 jaar doen er aan mee. Doel van het onderzoek is om te kijken of door preventie, in de vorm van medicijnen, scha de aan de bloedvaten kan wor den voorkomen, zodat de her senfunctie beter wordt behou den. Nieuw en baanbrekend in dit onderzoek is dat de medicijnen nu worden getest op de men sen voor wie ze bedoeld zijn: de ouderen. Gewoonlijk worden medicijnen getest op jonge en veelal, gezonde proefpersonen. Aan die vorm van leeftijdsdis criminatie lijkt nu een einde te zijn gekomen. Lagaay heeft nog wel een boodschap voor de jeugd: „De gezondheidszorg wordt welis waar steeds beter, maar gezond ouder worden begint al op jon ge leeftijd. Bijvoorbeeld door veel te bewegen." Haar overstap naar het Dia conessenhuis heeft te maken niet de rol van de geriatrie in dit ziekenhuis. „Het beleid ten op zichte van ouderen is heel gast vrij. federeen is welkom, en de patiënt staat centraal. Ouderen krijgen er net als de andere pa tiënten gewone zorg, tenzij er redenen zijn om extra aandacht te geven. In het LUMC ligt toch meer nadruk op topklinische patiëntenzorg en wetenschap- DOOR PE' TER GROENENDIJK Wetenschappelijk iderzoek kan over de oli gekste dingen gaan. ieuwsgierigheid is de ngrijkste drijfveer. De iek In Onderzoek doet een greep in de derbaarlijke wereld van Leidse wetenschap, aag: Floris van der Tak en de alcohol in sterrennevels. Floris van der Tak zorgde voor doorbraak in astronomie lantal gemaakte flauwe «n valt nog mee, zegt hij. ivestie leent zich er echter oor: Floris van der Tak, als noom werkzaam in het ie Huygens-laboratorium, ontdekt hoe alcohol ster- Mi undigen kan helpen bij ateren van sterren. „Ik 'el een aansprekend mo il uitgekozen", glimlacht 'derzoeker. fed in een T-shirt van het Jerk Guinness (puur toe- erzekert hij) licht Van der /l lijn ontdekking toe. „Rond en hangt een nevel van 'lillende moleculen waar- methanol, een vorm van al. Naar aanleiding van «veelheid verdampte al- die in zo'n nevel zit, kun ^benadering zeggen hoe een ster is." ia itdekking is van groot be- het onderzoek naar .fe'sterren. Wanneer een enmaal de leeftijd van >h erdduizend jaar bereikt, opgewarmd, dat stof srond de ster verdwijnen, «hulp van de kleur van - n zichtbare straling wor- lerren gedateerd. Maar o die jonger zijn dan erdduizend jaar zijn op «nier nog niet te dateren. Jat om ruim vijf procent sons bekende sterren; 'delijk bereiken hemelli- «n gemakkelijk een leef- enkele honderden mil- n jaren. Een alternatieve ode voor het dateren van ngste groep sterren ont- Floris van der Tak. brak vooralsnog. De Leidse ontdekking had plaats op Hawaii, waar de lucht extreem helder is en on derzoekers dus dieper in ne vels kunnen blikken. De daar gebouwde telescoop heeft bo vendien een reusachtige lens met een diameter van vijftien meter, waardoor Hawaii voor Van der Tak de ideale locatie voor zijn onderzoek is. Op het Amerikaanse eiland be studeerde Van der Tak de ne- FOTO HIELCO KUIPERS veis rond twaalf jonge sterren. Hij ontdekte dat de hoeveel heid verdampte alcohol in de verschillende nevels sterk uit eenliep. De betekenis van die ontdekking drong niet onmid- delijk tot hem door: „Het duurde even voor ik de verkla ring vorid. Die schuilt in het verdampingsmoment van ijsla gen in de nevel rondom de ster." Als de ster, die ontstaat door de samentrekking van massa uit een stof- en gaslaag, een bepaalde massa berei.kt, gaat hij licht uitstralen. Daar door wordt de omringende ne vel opgewarmd en bij een tem peratuur van 90 Keivin, wat ge lijkstaat aan -183 graden Celsi us, beginnen de ijslagen die zich in die nevel bevinden te verdampen. En die ijslagen be staan gedeeltelijk uit alcohol. Langzaam begon Van der Tak te beseffen dat de hoeveelheid verdampte alcohol rond de ster verraadt hoelang de ster al licht uitstraalt- en daarmee de leeftijd van de ster prijsgeeft. Voor een precieze datering is het echter nog te vroeg, zegt de onderzoeker. „We kunnen de sterren in ieder geval al rang schikken op volgorde van ou derdom. De leeftijd is nu bij benadering te bepalen." De ontdekking krijgt binnen de wereld van sterrenkundigen veel aandacht. Van der Tak wordt gevraagd de nieuwe me thode in lezingen toe te lich ten, terwijl zijn artikel over de ontdekking nog niet eens is ge publiceerd. Het artikel ver schijnt binnenkort in Astrono my and Astrophysics, het be langrijkste vakblad voor astro nomen in Europa. Van der Tak is niet erg onder de indruk van al die aandacht. De wetenschappelijke waarde van de ontdekking zegt hem meer. Hij is geboeid door jonge sterren: „Nog iedere dag ont staan om ons heen nieuwe sterren. Onder invloed van zwaartekracht trekken stof en gas samen, om zo een nieuwe ster te vormen. Maar we weten nauwelijks hoe en waarom; rond veel details bestaat nog onduidelijkheid. Door déze ontdekking is weer één detail verklaard." Van der Tak blijft zich in zijn onderzoek richten op de evolutie van sterren in de vroegste fase. „We leren steeds meer over het hoe en waarom van het ontstaan van sterren. Het is ontzettend boei end om mee te werken aan dat proces." pelijk onderzoek." Als internist geriater in het Diaconessenhuis heeft Lagaay contact met alle andere internisten in het zie kenhuis. Zo komt ze dus met iedereen in aanraking. Er is géén aparte afdeling geriatrie. Lagaay wijst erop dat geria trie een modern vak is. „Je kan het niet alleen. Het hele zieken huis is geriatrisch bezig. Patiën ten liggen verspreid over het hele ziekenhuis. Een signale- ringssyteem is daarom essenti eel. En dat kan alleen maar werken als iedereen meedoet." Een belangrijke taak van Lagaay is dan ook de overdracht van kennis op collega-artsen en de verpleging. Daarnaast moet ze zorgen voor een goede coördi natie. Onderzoeken moeten op elkaar worden afgestemd, zodat opnames kort duren. Ook moet in de gaten worden gehouden welke medicijnen iemand ge bruikt voor verschillende kwa len. Er bestaat altijd een gevaar voor bijwerkingen. De samen werking gaat dan ook verder dan alleen het ziekenhuis: huis artsen en thuiszorg zijn van groot belang voor een goede kwaliteit van zorg voor oudere mensen. Bij die zorg voor oude ren speelt de driehoek lichaam, geest en sociaal functioneren een erg belangrijke rol. Om die reden is het Diaconessenhuis tien jaar geleden begonnen met een 'huiskamerproject' voor oudere patiënten. Zij hoeven niet de hele dag eenzaam op hun afdeling te blijven, maar kunnen terecht in een gewone, dagelijkse omgeving. „Daar komt de soep bijvoorbeeld in een grote kom op tafel, in plaats van zo'n metalen bakje op een dienblad op je bed", verduidelijkt Lagaay. Tegelijk kan het ziekenhuis in de huis kamer een oogje houden op de menterende patiënten, die an ders misschien door het zieken huis zouden gaan dwalen. casper wichers FNV Bondgenoten, FNV Bouw en Abvakabo FNV nemen vrij dag het nieuwe regionale vak bondscentrum De Schans in gebruik. Om 15.00 uur opent Cees Vrins, voorzitter van Abva kabo, de ruimte aan de Perzik- weg. Naast de opening wordt er aandacht besteed aan honderd jaar FNV in Leiden; Het ope ningsfeest begint om 19.00 uur met een optreden van Muziek vereniging De Burcht. In het vakbondscentrum is FNV Ledenservice gevestigd, dat deskundige hulp biedt bij arbeidsgeschillen, sociale ze kerheid en letselschade. Bij het servicepunt kunnen ongeveer 22.000 FNV-leden terecht. De Abvakabo, bedoeld voor perso neel van de semi-overheid, ver zorgt er zijn eigen klachtenbe handeling. FNV Bondgenoten en Abva kabo FNV deelden de afgelopen vijf jaar al een gemeenschappe lijke ruimte aan de Verbeek straat. Nu heeft dus ook FNV Bouw - voorheen de Bouw en Houtbond FNV - zich bij het tweetal gevoegd. Naast de klachtenbehandeling kunnen leden ook in het vakbondscen trum terecht voor advies, bij voorbeeld over CAO's. Kaderle den kunnen er worden opgeleid tot consulent of klachtenbe handelaar en er worden lessen verzorgd op het gebied van bij voorbeeld sociale zekerheid. De herdenking van honderd jaar FNV in Leiden gaat ge paard met een jubileumboekje, dat op de openingsdag door burgemeester Postma in ont vangst wordt genomen. Het boekje met de titel 'In het be lang der Leidsche Arbeidersbe- volldng' beschrijft de beginpe riode van 1900 tot 1925. Via de Leidse Bestuurdersbond, opge richt op 6 april 1900, en de NW werd uiteindelijk de FNV regio afdeling Leiden opgericht. Bijdragen: Marijn Kramp, Wim Koevoet en Ane Pieter Wisse. Foto's: Hielco Kuipers. Heb je vragen of wil je reageren, surf dan naar www.leidschdagblad.nl/ examens Eindexamen: gymnasium Slagingskans: 100%. Ik ga niet nog een keer zakken Vervolgoplei ding: Haagse Academie li chamelijke op voeding f Mijn eerste examens zijn Neder- n lands samenvatting en wiskunde A. In de laatste lessen heb ik nog twee samenvattingen gemaakt. Dat ging wel re delijk. Voor de rest lees ik de tips die in de examenbundel staan nog een keer door en dan is het maar hopen dat ik de belangrijk ste punten uit de tekst haal. Vorig jaar, toen ik zakte, had ik Nederlands niet zo goed ge maakt. Maar ik heb nu een beetje meer er varing dus ik ben er wat geruster op. Voor wiskunde lees ik de belangrijkste lesstof nog even door zodat mijn geheugen wat is opgefrist en dan moet het maar. Ach, een kind van achten zal ik nooit wor den. Ik ben tevreden met een lijst vol zes sen. Meer zit er gewoon niet in voor mij. Ik heb altijd heel hard moeten werken en ging elk jaar maar net aan over. Nu ga ik de sportacademie doen en daar heb je inder daad 'maar' havo' voor nodig. Toch heb ik geen spijt van het gymnasium. Het is een leuke school en ik heb er erg leuke mensen ontmoet. Mijn Cito-toets op de lagere school gaf gymnasium aan. Ik ben toen ook nog op het Bonaventura gaan kijken maar het Ste delijk beviel mij beter en eenmaal op die school is er geen niveau lager. Dus ik bleef buffelen op het gymnasium. Het is daar ook niet zo dat je extra hulp krijgt als je niet zo goed mee komt. Daar moet je echt zelf achteraan zitten. Maar ach, het zit er nu op voor mij. Althans daar ga ik van uit. Ik heb examenervaring en ik ben al aangenomen op de sportacademie, dus het moet lukken. Omdat ik het al eens eerder heb gedaan, ben ik nu minder nerveus. Je slaapt natuur lijk nooit echt goed in zo'n periode, maar ik merk dat ik al met al wel wat rustiger ben dan vorig jaar. Ik vond het aan het begin van het schooljaar wel erg vervelend dat ik het overnieuw moest doen. Toen ik na de zomervakantie binnenkwam dacht ik echt jongens wat doe ik hier nou weer'. Maar je maakt nieuwe vrienden en achteraf is het misschien wel goed geweest. Je bent toch een jaartje volwassener en dat kan voor mijn vervolgopleiding geen kwaad denk ik. éVoor de drie examens van deze week - tekstverklaring Engels, tekst verklaring Nederlands plus samen vatting en biologie hoef ik niet zo heel veel te leren. Het meeste werk is nog biologie, maar daar heb ik vorige week al veel aan gedaan. Ik verdiep me de komende dagen nog even in het onderwerp erfelijkheid en dan moet ik een voldoende kunnen halen. Ik plan het allemaal vrij strak, want dan kan ik ook blijven werken in de Hut van Ome Henne in Leiden. Door dat baantje voor kom ik dat ik zelf ga stappen. En dat ik te veel drink. Waar ik nog het meest tegenop zie, is na tuurkunde, aanstaande maandag. Daar sta ik na de schoolonderzoeken met een 5.5 niet zo geweldig voor. Dat vak is een beetje een loden bal aan mijn enkel geworden. Ik heb het in mijn pakket zitten omdat ik aan vankelijk medicijnen wilde studeren. Nadat ik in atheneum 5 was blijven zitten, heb ik een stap terug gedaan naar de havo. Ik had natuurkunde kunnen inruilen tegen ge schiedenis maar het plan was toen nog om een hbo-opleiding biomedische weten schap en laboratoriumonderzoek te gaan volgen. Door mijn werk bij de schoolkrant weet ik nu echter zeker dat ik journalist wil worden en achteraf gezien had ik dan meer aan geschiedenis gehad, ja. Ik ben wel te spreken over de manier waar op de media omspringen met het nieuws over Enschede, ja. Van de stukken die ik tot dusverre heb geschreven, ben ik het nog het meest trots op een gedicht dat in een boekje is afgedrukt. Ook stond ik zelf te kij ken van het hoge aantal punten dat ik kreeg voor mijn toelatingstoets van de Utrechtse School voor de Journalistiek, waar ik nu ben ingeloot. In een half uur moest ik een stuk schrijven over de affaire Peper. Maxi maal kon je 30 punten krijgen. Ik had er 29." Ik denk niet dat natuurkunde weer een ob stakel wordt. In het slechtste geval wordt dat mijn enige onvoldoende. Maar zo maak ik me er niet vanaf. Ik doe mijn ui terste best voor een voldoende. Een soort revanche. Ik had vandaag praktijkexamen bloemschikken. Je moest drie werk stukken maken. Een Biedermeier - dat is een bloemstukje-, een corsage en een vrije opdracht. Die deed ik in Japanse stijl. Het ging allemaal heel goed. Ik was zo lek ker bezig, dat ik het niet erg had gevonden om door te gaan. Het was de bedoeling dat je voor het examen een aantal ontwerpen voorbereidde, maar ik wist niet precies wat. Dat had ik dus niet gedaan. Toen ik op de basisschool zat, wilde ik sportjournalist worden. Maar ik had heel erg last van faalangst. Dat begon in groep 5. In groep 7 was het ineens over, maar in groep 8 begon het weer. Daarom ging ik naar het vmbo. Daar voelde ik mij heel prettig en het ging erg goed. Eén docent heeft mij ontzettend geholpen. Ik haalde hoge cijfers. Dat gaf mij zelfvertrouwen. Die docent liet mij ook inzien dat ik echt wel kon leren. Nu heb ik geen enkele last meer van faalangst. Ik was vanochtend ook niet eens zenuwachtig. Na-twee jaar zeiden ze van school tegen mij: „Waarom ga je niet naar het Andreas College in Katwijk? Jij kan wel wat meer." Daar had ik helemaal geen zin in. Ik had het zo naar mijn zin. Lekker kleine school. Lekker rustig. Al mijn vrienden daar. Mijn ouders leek het ook beter als ik gewoon bleef waar ik was. Rust vind ik heel belangrijk. Ik ga later ook in Friesland wonen. Daar ben ik ooit twee weken in een huisje geweest. Tsjongejonge, wat is het daar mooi! Zo groen, zo rustig. Heerlijk! Ik had heimwee toen ik thuis was. Katwijk, waar ik woon, is wel gezellig, maar het is er zo druk vergeleken bij Friesland. Mensen zijn er gehaast, druk. Dat ligt mij niet zo. Ik weet niet waarom ik zo op rust gesteld ben. Dat zit in mijn karakter. Ik ga na dit examen naar Schoevers, de se cretaresseopleiding. Een vriendin van mij gaat daar ook heen. Die opleiding duurt een jaar. Daarna wil ik wel bij een bedrijf gaan werken, als secretaresse. Ik weet nog niet waar ik terechtkom. Dat maakt mij ook niet zo veel uit. Als ik vroeg of laat maar naar Friesland kan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15