if: Schuller predikt christelijk humanisme voor gewone m l| Geloof Samenleving Kinderen van één Vader WOENSDAG 17 MEI 2000 VANDAAG •4 -» Vandaag 189 jaar geleden, op 17 mei 1811. werd het Algemeene Doopsgezinde Sociëteit in Nederland opgericht. Hierin verenigden zich vrijwel alle aanhangers van de doperse bewe ging, die er sinds de zestiende eeuw (onder meer dankzij prediker Menno Simonsz) dezelfde geloofs- en levensvisie op na hielden. Het belangrijkste kenmerk van de doperse stroming is dat zij afgescheidenheid van de wereld voor staan. Daarom bekleden zij geen overheidsambten, doen zijn niet aan eedsaflegging en weigeren ze in militaire dienst te gaan. Ze zijn ook tegen de kinderdoop. In Neder land is de afkeer van de staat onder dopersen niet groot meer. Op pinksterzondag 17 mei 1592, stierf de heilige Paschalis Baylon in een Spaans klooster van de Franciscanen. Zijn geboortedag viel ook op een pinksterzondag (16 mei 1540) volgens de Juliaanse kalender. In 1582 werd de Gregori aanse kalender ingevoerd. Paschalis leefde een eenvoudig en vroom leven, had charismatische gaven en vereerde de eucharistie. Orthodox protest tegen boek athene Een Grieks-Orthodoxe monnik schreeuwt zijn protest uit voor een rechtbank in Athene, waar rechters zich buigen over het verzoek een boek van voormalig communistisch volks vertegenwoordiger Mimis Androulakis te verbieden. Volgens de Grieks-Orthodoxe Kerk is het boek godslasterlijk, omdat het passages bevat waarin erop wordt gezinspeeld dat Jezus Chris tus sexuele verlangens had. t foto ap Parmentier hoogleraar theologie Bern amsterdam Dr. M. Parmentier is per 1 september benoemd tot hoogleraar systematische en oecumenische theologie aan de oud-katholieke theologische faculteit van de universiteit van Bern in Zwitserland. Daarnaast blijft hij voorlopig bijzonder hoogleraar charismatische theologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, aldus een woordvoerster. Parmentier studeerde, behalve aan het oud-katholiek seminarie in Amersfoort, theolo gie in Utrecht, Bonn, Genève en Oxford. Na zijn studie werkte hij enkele jaren als kapelaan in de anglicaanse kerk in Oxford en later als oud-katholiek pastoor te Haarlem. Israëlische journaliste in Katwijk katwuk Verwijnt Israël? Dat is de vraag de Israëlische journa liste en schrijfster Wiesje de Lange vanavond behandelt tijdens een bijeenkomst in de Ontmoetingskerk aan de Duinweg 64. De Lange is een fervent strijdster voor de belangen van Israël. Zij schreef een aantal boeken en publiceert in de tijdschriften Isra el Aktueel en Profetisch Perspectief. De bijeenkomst, georgani seerd door de stichting Christenen voor Israël, begint om acht uur en de toegang is gratis. Happietaria voor kinderhuis Haïti runsburg Een kinderhuis van de stichting Hart voor Haïti is het goede doel van de Happietaria, die komende vrijdagavond in De Voorhof in Rijnsburg wordt gehouden. De Happietaria, en tijdelijke eetgelegenheid, wordt verzorgd door de tienerclub RoyalTi. Leden van die tienerclub verzorgen ook acts tijdens het diner, dat bestaat uit culinaire specialiteiten van over de hele wereld. De Happietaria is vrijdagavond om zeven uur open. Re serveren is mogelijk op telefoonnummer 071-4085562. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Den Haag, voor bijzondere werkzaamheden ten be hoeve van de Stichting Kloosterkerk, mw.M.R. Limburg-Klokke te Soest. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Amersfoort-Noord A. Bac te Bodegraven; te Rijssen-Zuid M. Karens te Werkendam. AMSTERDAM ANP Jezus was een humanist, maar ook een christelij ke kapitalist. Alles is mogelijk voor wie gelooft. God houdt van u, en ik ook. Met die boodschap weet de Amerikaanse televisiedominee Robert Schuller week in week uit miljoenen te bereiken. „Het geloof moet van werkelijke betekenis zijn voor de man in de straat. Ik wil hun hart raken", zegt hij. De 73-jarige Schuller bracht een bezoek aan Nederland vanwege het 30-jarig bestaan van zijn programma Hour of Power. Met gemiddeld tussen de 20 en 30 miljoen kijkers in 160 landen, waaronder Nederland, is het evangelisatiepro gramma de meest bekeken tv-kerkdienst ter we reld. „We zijn vriendelijk, positief, hebben gevoel voor humor en behandelen mensen met res pect", verklaart Schuller het succes. Schuller kreeg door de jaren heen veel kritiek op de inhoud van zijn preken, waarin zijn begrip 'mogelijkheidsdenken' centraal staat. Ook in Ne derland hebben theologen hem ervan beschul digd een valse leer' te presenteren. Zij meenden dat Schullers theologie niets meer is dan huma nisme met een christelijk sausje. „Jezus was een humanist", zegt Schuller. „Hij gaf om mensen. Critici zeggen: je zet de mens centraal. Dan zeg ik: dat deed Jezus op het kruis. Hij stierf niet voor de engelen, de theologen en de religieuze leiders, maar voor zondaars, voor gewone mensen. Wat de wereld nodig heeft, is een authentiek huma nisme waarin Christus centraal staat. We moeten mensen liefhebben, hen aanmoedigen." Schuller krijgt ook vaak het verwijt een wel vaartsprediker te zijn. Maar ook die beschuldi ging wijst hij van de hand. „Jezus was een chris telijke kapitalist. Dat zal mensen shockeren en pijn doen. Maar Jezus moedigde mensen aan erg vruchtbaar te zijn", benadrukt de evangelist. Veel geld verdienen is volgens hem niet verkeerd. Wie met z'n geld voorziet in de behoeften van men sen, door bijvoorbeeld banen te creëren, kan vol gens Schuller waarschijnlijk rekenen op voor spoed. „De christelijke houding ten opzichte van materialisme zou moeten zijn: verdien wat je kunt, investeer wat je kunt en geef weg wat je kunt. Dat is de economie van de toekomst." Schuller, een boerenzoon van Nederlandse af komst, is verbonden aan de Reformed Church (Hervormde Gemeente). In 1950 begon hij in Chicago met evangeliseren. Een paar jaar later preekte hij in Californië vanaf het dak van een snackbar bij een drive-in-bioscoop. In 1980 opende hij in Los Angeles 'zijn' Crystal Cathe dral, een reusachtige glazen kerk. Sommige beroemde televisiepredikanten vie len wegens fraude of overspel van hun voetstuk. Schuller raakte nooit in opspraak. Hij dat uit zijn opvoeding. Die genoot hij ii servatief hervormd gezin dat zich vertui met de Tien Geboden. „Je had een ste van schaamte als je die niet gehoorzaan hij. Verder wil Schuller niet ingaan op tingen of misstappen van zijn collega's hij: „Als je geen seks voor het huwelijl had, zoals bij mij en mijn vrouw het gi je geen overspel plegen nadat je bent Veel seksuele schandalen komen vooiT: ongedisciplineerde levensstijl voor heth Schuller zal ooit ophouden met werkj pÊ wanneer? Ik weet het niet. God zal heti foaa len. Maar ik kan nu niet stoppen, omi hjjn niet klaar ben met het werk dat ik beloj doen." Zo moet er naast de kristallen! en de omringende complexen een niei verrijzen voor toeristen. Oo 'ui nt li Bond bezorgd over opleiding theologie Utrecht HUIZEN ANP De behoudende Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk (NHK) maakt zich ernstig zorgen over het klassie ke gehalte van de theologie-op leiding aan de Universiteit Utrecht. Als de faculteit een voorgenomen koerswijziging doorzet, overweegt de Bond theologiestudenten uit zijn ach terban op te roepen niet langer voor Utrecht te kiezen. Algemeen secretaris dr.ir. J. van der Graaf van de Gerefor meerde Bond schrijft dat in een uitgelekte brief aan het college van bestuur van de universiteit. De brief is een reactie op een conceptdocument waarin de theologische faculteit haar uit gangspunten formuleert. De Utrechtse theologie-oplei- ding, die vanouds een groot deel van haar studenten uit Bondskringen betrekt, ziet voor zichzelf een belangrijke taak weggelegd in de hedendaagse pluriforme samenleving. Theo logiestudenten moeten volgens het document dan ook vooral leren om „thema's rond geloof en levensbeschouwing ade quaat ter sprake te brengen De Bond vreest dat de faculteit haar 'orthodoxe imago' wil af schudden. Het 'missiedocument', opge steld door de hoogleraren van de faculteit, omschrijft theolo gie als wetenschappelijke be zinning op het debat tussen ge loof en cultuur. Onderwijs en onderzoek moeten in het teken staan van de vraag naar de be tekenis van de christelijke tradi tie in de moderne cultuur. De Bond ziet in dergelijke formule ringen een steeds verdere uit holling van het klassieke karak ter van de Utrechtse theologie- opleiding. Decaan prof.dr. H. Tieleman erkent in het studentenblad Areopagus dat de faculteit pijn lijke keuzes moet maken. Het 'missiedocument' heeft volgens hem in elk geval het denken over de toekomst van de theo- logiebeoefening in gang gezet. „Dat doet vaak ook wel een beetje pijn. Bijvoorbeeld waar gekoesterde zekerheden ter dis cussie moeten worden gesteld, waar gegroeide praktijk op nieuw tegen het licht gehouden moet worden, waar gevestigde verhoudingen en zienswijzen opnieuw moeten worden over wogen." Ill WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral woens dag stevige regen- en onweers buien. Donderdag wat meer zon. Maxima rond 14 graden, woens dag in het binnenland nog tegen de 20. Zweden: Enkele wolken en kleine kans op een bui. Met name donderdag weer zonnige perioden. Maxima woensdag 20 tot 25 graden, don derdag rond 15 graden. Finland: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. Middagtemperatuur va- rirend van 12 graden in het noor den tot 20 in het zuiden. Denemarken: Geleidelijk bewolkt en enkele ste vige buien, soms met onweer. Donderdag keert de zon weer te rug. Maxima woensdag 22 gra den, donderdag rond 14. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Afwisselend zon en enkele buien. Vooral in Ierland en West-Schot land een stevige wind. Middag- temperatuur rond 14 graden. België en Luxemburg: Woensdag stevige regen- en on weersbuien. Donderdag behalve buien ook zon. Middagtempera tuur dalend tot 14 graden op donderdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Vanuit het westen'enkele pittige buien, soms met onweer, hagel en windstoten. Donderdag droger en perioden met zon. Middag- temperatuur fors dalend tot rond 16 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon, maar vooral woens dag ook stevige onweersbuien. Maxima rond 21 graden, langs de Rivira 25. Spanje: Zonnig, in het noorden enkele buien. Maxima ruim boven de 30 graden, vlak bij zee 20 tot 25. Portugal: Droog en flinke zonnige perioden. In het noorden kans op een bui. Maxima 22 graden langs de kust bij Porto en ruim boven de 30 graden in het binnenland Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig bij maxima van ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, bij zee ook wolken of mist. Droog. Maxima tussen 22 en 26 graden. Tunesië: Flink wat zon en droog. Maxima tussen 26 en 32 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 21 graden. Canarische Eilanden: Droog en veelal zonnig. In het noorden meer wolken. Middag- temperatuur rond 25 graden. Duitsland: Vanuit het westen forse regen- en onweersbuien. Donderdag nog een lokale bui afgewisseld door zonnige perioden. Maxima da lend naar 15 tot 20 graden op donderdag. Oostenrijk: Woensdag zonnig. Donderdag kans op stevige onweersbuien. Maxima woensdag rond 30 gra den, donderdag 24. Zwitserland: Woensdag vanuit het westen ste vige buien met onweer. Ook don derdag nog een enkele bui, maar ook weer zon. Middagtempera tuur dalend naar 17 tot 24 gra den op donderdag. Polen: Woensdag zonnig. Donderdag vanuit het westen onweersbuien. Maxima ongeveer 28 graden, in de buien dalend naar 23. Tsjechië en Slowakije: Woensdag zonnig. Donderdag vanuit het westen onweersbuien. Maxima ongeveer 28 graden, in de buien dalend naar 21. Hongarije: Woensdag zonnig. Donderdag vanuit het westen onweersbuien. Maxima ongeveer 28 graden. Italië: Flink zonnig en overal droog. Middagtemperatuur tussen 24 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon en droog. Maxima onge veer 26 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, maar ook kans op een fikse onweersbui. Op de Egeische Zee soms stevige noor denwind. Maxima rond 25 gra den. Malta: Vrij zonnig en droog. Maxima on geveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Flink veel zon, in het Turkse bin nenland kans op een bui. Mid dagtemperatuur rond 27 graden. DONDERDAG 18 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.41 Zon onder 21.30 Maan op 21.35 Maan onder06.13 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.38- 17.01 04.11 16.34 Laag 00.26 12.35 00.07 12.16 Ik probeer zo vaak mogelijk de BA krant te lezen, maar ik lees nooit over grote families. Soms lees je weieens dat er een drieling is geboren, maar dat is alles. Zelf kom ik uit een fami lie met zeven kinderen. Ik ben de oudste en na mij komen nog drie broertjes en drie zusjes. Dat komt niet zo vaak voor. Het voordeel is dat je nooit alleen bent in huis. Het nadeel is dat de kleintjes 's nachts weieens huilen en dan kan ik niet slapen. Vroeger, in de jaren veertig, waren families met wel twaalf kinde ren heel gewoon. Oude mensen vinden het daarom niet gek dat wij zo'n groot gezin hebben. Mensen van twintig jaar vinden het wel gek, omdat ze het zelf niet hebben meegemaakt. Toen ik op school voor het eerst vertelde dat ik uit een familie van zeven kom, schrokken ze. Nu vinden ze hef wel grappig. Ze noemen ons de 'zeven dwergjes'. Wij geloven allemaal in God. Eigenlijk zijn we Nederlands-Her vormd, maar ik doe het vormsel in de ka tholieke kerk. Ze bespreken toch bijna de zelfde dingen. Er zijn een paar kleine ver schilletjes. Bij de katholieken heb je Jezus aan het kruis en bij de protestanten alleen het kruis. De pastoor vind het niet erg dat ik protestants ben. Hij behandelt ons niet anders dan de andere mensen. Dat wij een groot gezin hebben, komt niet omdat we in God geloven. Als je veel kin deren wilt, ligt dat aan jezelf en niet zo erg aan het geloof. Zelf wil ik drie of vier kin deren. Ik zou ze opvoeden zoals ik zelf ben opgevoed: af en toe naar de kerk als het belangrijk is. Ze moeten wel voor het eten bidden, want mensen in Mozambique hebben geen voedsel en daarom moet je het zegenen. En ze moeten weten wat Jezus wil en wie God is. Ze moeten de belangrijkste dingen uit de Bijbel weten. Het belangrijkste verhaal in het Oude Testament gaat VB over Mozes. Hij heeft de slaven bevrijd. Caspar Roëll (11 jaar, afkomstig uit Haarlem) vertelt over zijn geloof bewolkt regen mtk opklaringen zonnig és&3, onweer V warmtefront ■A sneeuw y koufront flhfe» hagel lagedruk windrichting H hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur -1000- hecto pasca) ïlkas Premier Ja jï neemt afst van omstrs godsdiei fi ch D De Japanse premier Mori heeft enige afg 0r nomen van uitspr« üet hij onlangs deed op najr eenkomst van leiden lei shinto, de inheems ijdt, dienst van Japan. fhap gezegd dat Japan eet met Bjk land is met de i ir het centrum, een i ir y tisch standpunt dati lelijl Tweede Wereldoorlc tacli is. Daarnaast zei hj leiders van de sh*r grotere plaats zoud in." ten krijgen in de ma |3\ pij. In het shintoisn* geloofd dat de Japan jsv< rechtstreeks afstamt i v zonnegodin Amaten ihui; ook de Japanse eilan neei hebben geschapen. I .ekel de vader van de huii In v; zer Akihito, werd ai nr als een levende godl meli Tweede Werel toen de Japanners i udst van de keizer talloze daden verrichtten, n óver keizer op last van eerden die goddelijk >ruik roek Volgens critici hi ien met zijn opmerkiri orde grondwettelijke tussen kerk en spel gezet. 0\ Yukio Hatoyama sli Mori gedachtegoe spreidde dat stoeldi oude grondwet, en mee voorbijging aan vereiniteit van hetvo ril b Mori heeft nu lalefbrui dat zijn woorden teerd moeten worde context van de Jaj torie en cultuur. „De kingen zijn niet sl het naoorlogse pril de soevereiniteit bijl ligt", zei hij. In maart had spraak van Mori t opschudding gezorj zei hij dat het onda de greep van comm was en de onderwijl verzetten tegen alle regering doet. Schc den op dat momenw gen de verplichting streden Japanse voü f®' officiële gelegenhe spelen. n8r' ■riek niler. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. 8rouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 503 Familieberichten: 023- 5311 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531531 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30f 01 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 0I1'< Maandag t/m vrijdag van 8.30tfündi 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging# het automatisch afschrijven van W abonnements- geld, ontvangen/lPlO 0 betaling. VERZENDING PERHS hllle Voor abonnementen die per postj r m worden verzonden geldt een t«4 n portokosten per verschijndag po LEIDSCH DAGBLAD OP CASS |(jje Voor mensen die moeilijk lezer, hebben of blind zijn (of een ana leeshandicap hebben), is eens» rei] s het regionale nieuws uit W "We. Dagblad op geluidscassette bed Voor (Centrum voor Gesproken Auteursrechten voorbed !®dc Dagbladuitgeverij Oz ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. x Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond! |eQ[1 feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. se Hi E:- 28^

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14