'Strenger toezicht nodig op verzekeringsbranche' Boskalis en HBG willen miljoenen besparen Economie Nieuwe containerterminal open Stichting voert actie voor veiliger internet 'Euro kan op eigen kracht herstellen' 'Luie consument betaalt te veel voor telefoon' Banken melden meer verdachte transacties )AC 16 MEI 2000 isubishi Space Star weer in trek KT Ne Car gaat op 22 mei een tweede ploeg inzetten voor óductie van de Mitsubishi Space Star. Daardoor gaat de ictie omhoog van 95 naar meer dan tweehonderd wagens jg. Er zijn vierhonderd tijdelijke productiemedewerkers De productie van de Space Star is in december nog ver- ||F ferd, en ook ging het mes in de Carisma-lijn. De verkopen n tegen. Directeur C. De Wulf zei in december al dat het een dip' ging. De productie zou na een halfjaar weer op lUde peil terug zijn. organisatie van Renault en Nissan jPDAM De Franse autofabrikant Renault en zijn Japanse jer Nissan bundelen hun Europese verkoopactiviteiten in nieuwe organisatie. Zij hopen hiermee hun gezamenlijke Haandeel te vergroten van 14,2 procent naar zeventien pro- Ook verwacht de alliantie over een periode van vijf jaar 0-2005) kostenbesparingen van 1 miljard euro te bereiken. f reorganisatie verdwijnt in drie jaar negen procent van de jdsplaatsen. In Amsterdam blijft het Europese hoofdkwar- an Nissan gevestigd, wel worden enkele afdelingen naar iverplaatst. De werkgelegenheid bij Nissan Headquarters .Rjekerpolder, 250 mensen, blijft grotendeels behouden. iult verwierf vorig jaar een belang van 36,8 procent in Nis- imars benzineprijs niet te stuiten m De opmars van de benzineprijs lijkt niet te stuiten, i bereikte de prijs van een liter euro ongelood de record- jjtevan 2,59 gulden. Marktleider Shell maakte diezelfde dag 'nd dat met ingang van morgen de prijs van een liter euro «lood met nog eens twee cent omhoog gaat. Ook de andere anes stijgen met hetzelfde bedrag. Super plus ongelood 2,67 per liter kosten, super met loodvervanger 2,73 en Shell a2,70. De dieselprijs blijft ongewijzigd (1,806). fC sluit zich aan bij Unie jOVENDe Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel C) sluit zich aan bij de Unie van Onafhankelijke Vakorgani- s(UOV). De bond wordt hierdoor een onderdeel van de tntrale Unie MHP. Dit heeft voorzitter J. Teuwen van de de grootste bij de aangesloten UOV-bond, vandaag op het congres bekendgemaakt. Ruim 95 procent van het cabine- oneel van KLM, Martinair, Transavia en KLM Cityhopper is an de VNC. Bij de UOV zijn 62 bonden aangesloten waaron- dezorgbond NU91 en de radicale spoorwegbond WMC. i en Viag reorganiseren dochters 'ldorf De in een fusieproces verwikkelde Duitse conglo- aten Veba en Viag hebben gisteren een ingrijpende reorga- aangekondigd van hun chemiedochters Degussa-Hüls iKWTrostberg. De eerste stap is een fusie tot de nieuwe on- leming Degussa. Daardoor ontstaat een groep met een jaar- tvan 14 miljard euro en 64.000 werknemers. Activiteiten een omzet van 5 miljard euro en 20.000 werknemers wor- vervolgens afgestoten, omdat ze niet passen in de focus op iale chemie. Veba en Viag krijgen samen een belang van 64 cent in Degussa en richten zich vooral op de opwekking van triciteit. Onder de naam E.ON. wordt het bedrijf het op drie yootste industriële concern in Duitsland, met 200.000 werk- iers en een jaaromzet van 140 miljard euro. logste uitkering Buma/Stemra ooit ftlveenAuteursrechtenorganisatie Buma/Stemra keert over Jongeveer 187 miljoen gulden 'Bumarechten' uit aan recht- benden van optredens en uitzendingen. Dat is het hoogste de organisatie ooit heeft uitgekeerd, zo blijkt uit het rerslag. De auteursrechtenorganisatie heeft een flinke groei id in de exploitatie van de uitvoeringsrechten (Buma). De misten stegen vorig jaar met twaalf procent tot 185 miljoen, was het resultaat 1,4 miljoen negatief door een buitenge- last. Stemra, de poot van Buma/Stemra die zich bezig- idt met innen van auteursrechten op geluidsdragers, had minder goed jaar. De inkomsten stegen met drie procent bijna 147 miljoen door een lichte groei van de Nederlandse iekmarkt. Daarnaast kwam er extra geld binnen doordat lerlandse artiesten het goed deden in Duitsland en Groot- lannië. jechen: KPN niet corrupt tg-den haag Er zijn geen bewijzen dat KPN door haar doch- felsource - middels het omkopen van functionarissen - een mg van ruim dertig procent heeft verworven in het Tsjechi- telecombedrijf SPT. Dit heeft een commissie uit het Tsje- he parlement na een onderzoek van bijna anderhalf jaar mcludeerd. Geruchten over corruptie bij de deal ontston- eind 1998. De basis daarvoor waren uitspraken van anonie- bronnen binnen de Tsjechische politie, berichten vanuit zelf alsmede informatie van politici uit de toenmalige Tsje- iche regeringspartij ODS. In een rapport staat dat de com- sie geen bewijs heeft gevonden voor corruptie. xtra loon voor middengroepen' hoven Vakbond de Unie gaat in komende CAO-onderhan- ingen extra loonsverhoging eisen voor werknemers met een Ideninkomen. Tenminste wanneer het kabinet weigert de inkomens van diezelfde middengroepen te verbeteren, izei voorzitter J. Teuwen vandaag tijdens het jaarlijkse con- ivan de vakbond. Het nettoloon voor midden- en hogere in- nens is de laatste tien jaar nauwelijks verbeterd, zo heeft de ie becijferd. De grootscheepse lastenverlichting onder paars olgens Teuwen vooral terechtgekomen bij de mensen met laagste inkomens. Middeninkomens tot bruto 80.000 zouden iwelijks hebben geprofiteerd van de lastenverlichting. isie AOM, Air Liberté en Air Littoral üii De Franse luchtvaartmaatschappijen AOM, Air Liberté Air Littoral willen fuseren. Dat is in Franse luchtvaartkringen De drie zijn direct of indirect van handen van de Zwit- SAirGroup, de moedermaatschappij van de luchtvaart- atschappijen SwissAir, CrossAir en Sabena. Eerst zullen Air erté, dat begin deze maand in Zwitserse handen kwam, en M samengaan. Daarna zal Air Littoral zich bij hen voegen, nieuwe luchtvaartmaatschappij, na Air France de grootste in inkrijk, zal de Parijse luchthaven Orly Sud en het vliegveld 'Nice als basis hebben. Air Liberté, AOM en Air Littoral ver fden vorig jaar 8,8 miljoen passagiers. erenigingskerk koopt persbureau IHMgton Het persbureau UPI komt in handen van een on- neming van de Verenigingskerk van de Koreaan Sun Myung Het bedrijf bezit ook de conservatieve krant Washington UPI meldt dat de Verenigingskerk, ondér meer bekend zijn massale huwelijkssluitingen, wil dat het persbureau onafhankelijke karakter bewaart en zijn verspreidingsmoge- heden met nieuwe technologieën uitbreidt. UPI had aan het de van de jaren vijftig ongeveer vijfduizend kranten en om- als klant. De jaren erna nam het aantal klanten steeds er af. Onlangs verkocht het bedrijf zijn radioafdeling aan het 'erikaanse persbureau Associated Press. onflict over CAO bioscooppersoneel 2IBöam_. De onderhandelingen over de CAO voor de 2.500 rknemers bij bioscopen is stukgelopen. De bonden willen dat 'hele personeel profiteert van een loonstijging. De werkge- rs daarentegen stellen voor om loonschalen te verhogen. Erdoor loopt volgens FNV Kiem ongeveer tien procent van 'personeel de loonstijging mis omdat zij meer krijgen be- 'd dan in de CAO staat. FNV Kiem wijst er op dat het zeer on- 'niikelijk is om structurele salarisverhogingen op deze wijze 'e passen. De huidige CAO liep al af op 31 december 1998. 'dsdien hebben de werknemers alleen prijscompensatie ge- Fraudeurs gaan met premies aan de haal Tussenpersonen in de verzekeringsbranche moeten strenger worden gecontroleerd. Regels voor toezicht ontbreken nu, waardoor fraudeurs zich tot die tak voe len aangetrokken. Verzekeringsmaatschappijen missen de middelen om te controleren of ze met betrouwbare personen in zee gaan. utrecht gpd Dat zegt het Verbond van Ver zekeraars in verband met een grote verzekeringsfraude, waar van bedrijven uit onder andere Nieuwegein, Utrecht en Ame- rongen worden verdacht. Een nog onbekend aantal gedupeer den heeft volgens Justitie in Zutphen waarschijnlijk premies op polissen betaald die geen dekking gaven. Volgens Justitie is voor zeker acht miljoen gul den aan premies weggesluisd. Van in totaal vijftien bedrij ven hebben de Economische Controledienst, politie en Justi tie de laatste dagen de admini stratie in beslag genomen. De meest verdachte kantoren zijn volgens Justitie gevestigd in Nieuwegein en Nijmegen. An dere kantoren zijn gevestigd in Arnhem, Heelweg en Zwolle. Ook in België, Ierland en Zwit serland zijn huiszoekingen ge daan. Er zijn nog geen verdachten aangehouden. Wel is voor zeker 5,5 miljoen gulden beslag ge legd op onroerend goed en vor deringen en banktegoeden op onder andere Zwitserse bankre keningen. Het Verbond van Verzeke raars spreekt van een crimineel netwerk in een groot deel van het land dat al langer actief is. In de branche waren de praktij ken van deze groep wel bekend. „Ze opereren als een criminele organisatie die in de top naar een paar mensen leidt." Een andere woordvoerder in de branche zegt dat het bepaald niet om onbekende namen in de verzekeringsbranche gaat en dat de bedrijven al jaren in ver band staan met misstanden. Er zijn aanwijzingen dat veel verzekeringsagenten frauderen, zo leerde een vertrouwelijke analyse in opdracht van de ECD en de Fiscale Inlichtingen- en OpsporingsDienst (FIOD) eind vorig jaar. Dat pleit er vol gens het Verbond eens te meer voor de controle op tussenper sonen te verbeteren. „Veel van hun activiteiten onttrekt zich aan het zicht van de maat schappijen. Die hebben er recht op te weten welk vlees zij in de kuip hebben." De Nederlandse Bond van Assurantiebemiddelaars be strijdt dat tussenpersonen veel vuldig frauderen, maar ontkent niet dat sommigen de zaak wel eens oplichten. „Elke bedrijfs tak heeft zijn zwarte schapen." Microsoft past e-mail programma aan haarlem anp/ap De Safe Internet Foundation (SIF) wil via de actie 'Veilig in ternet' het publiek bewust ma ken van de risico's van internet gebruik. Zoals misbruik van persoonsgegevens en het bin nenhalen van computervirus- sen. De actie is vooral bedoeld voor beginnende internetters en voor ouders. Als ondersteu ning komt er een tv-campagne. Op een internetsite (www.sif.nl) kunnen consumenten klachten indienen over onveilige zaken en om advies vragen. De SIF is een half jaar geleden opgezet door onder meer oud-Baantop- man J. Baan. De SIF heeft al een kantoor in London en de stich ting wil ook vestigingen opzet ten in Duitsland en Frankrijk. Er hebben zich inmiddels der tig bedrijven en instellingen aangesloten, waaronder Bart Smit, Jantje Beton en het minis terie van verkeer en waterstaat. Softwareproducent Microsoft heeft aangekondigd dat het zijn e-mailprogramma Outlook gaat veranderen om te voorkomen dat gebruikers boodschappen openen die virussen kunnen bevatten. De wijziging houdt verband met de kritiek die het bedrijf heeft gekregen wegens de ontvankelijkheid van het programma voor het 'I Love You'-virus. Iedere keer dat een computerprogramma probeert het adressenboek van Outlook binnen te dringen of e-mail via Ouüook wil versturen, krijgt de gebruiker de waarschuwing de boodschap niet te openen. De software update voor Microsoft Ouüook '98 en Office 2000 zal vanaf volgende week beschik baar zijn op een website van Microsoft. Frankrijk heeft gisteren op een bijeenkomst van de G-8 (de zeven rijkste industrielanden plus Rusland) een Amerikaans plan voor een politiedienst met internationale bevoegdheden tegen computermisdaad van de hand gewezen. Minister van binnenlandse zaken Jean-Pierre Chevenement noemde het on denkbaar dat een politieteam geformeerd zou worden dat in- ternaüonaal kan opereren zon der met de soevereiniteit van landen rekening te houden. Chevenement eiste in plaats van 'cyberpoliüe' de uitbouw van de mogelijkheden van In terpol. De internaüonale poli tieorganisaüe moet worden uit gebreid met een team van ex perts die 24 uur per dag bereik baar zijn om nationale poliüe diensten bij te staan bij het op sporen van computermisdadi gers. den haag gpd De euro kan op eigen kracht herstellen. De Europese econo mie groeit dit jaar door en eens zal de Amerikaanse groei afne men, zo stelt De Nederlandsche Bank (DNB). De Europese en Amerikaanse economie zijn net communicerende vaten. Als de economie in de VS sterker is, stijgt de dollar. Is de Europese economie sterker, dan stijgt de euro. Ondanks deze opbeurende woorden stelt bankpresident Wellink in het jaarverslag over 1999 dat de euro toch té goed koop is ten opzichte van de dol lar. Volgens Wellink 'overdrij ven' de financiële markten het verschil in economische kracht dit keer. Wellink: „De prestatie van de Europese economie wordt nog te veel afgemeten aan die van de Duitse, die in 1999 wat langzamer op gang kwam." Europa als geheel her stelde zich wel krachtig. Dat herstel zal zich voortzetten. En als de groei in de VS dan af zwakt, zal de euro weer stijgen. De bankpresident spreekt in zijn jaarverslag alleen lovende woorden over de nieuwe euro en de Europese Monetaire Unie. Positief is dat de munt in snel tempo een wereldwijd ge accepteerde valuta is geworden. Meer dan vijftig landen gebrui ken de munt en op de interna tionale obligatiemarkt is 40 tot 45 procent van de nieuwe le ningen in euro's uitgedrukt. In Nederland bleef de inflatie in 1999 stabiel op 2 procent. Dat is volgens Wellink uitzon derlijk. In normale omstandig heden was dit niet mogelijk ge weest. Het gaat immers al ge ruime tijd goed met Nederland. Dat gaat gepaard met veel vraag en stijgende arbeidskosten, twee factoren die de inflatie aan kunnen wakkeren. Momenteel is Nederland echter óók heel actief met liberalisering en de regulering. Daardoor neemt de concurrentie toe waardoor be drijven prijsstijgingen niet altijd aan de ldant doorgeven. Rotterdam De nieuwe terminal van Rails Service Center in de Rotterdamse Waalhaven is gisteren geopend door minister Netelenbos. Op de fo to zijn de nieuwe kranen te zien waarmee containers op de trein worden gezet. foto anp robert vos DEN HAAG GPD Opta-voorzitter prof. Jens Am- bak is teleurgesteld over de ge middelde Nederlandse tele foonabonnee. Die blijft name lijk trouw bellen met de voor malige staatsmonopolist KPN Telecom in plaats van zijn ge sprekken af te wikkelen via één van de goedkopere concurren ten. Door die luiheid betaalt de gemiddelde abonnee honderd gulden per jaar te veel. Bij de presentatie van het jaarverslag van Opta, de onaf hankelijke toezichthouder op de vrije concurrentie in de tele communicatiesector, wees Am- bak er op dat zijn instelling er voor heeft gezorgd dat telefone ren de afgelopen jaren steeds goedkoper is geworden. De 'herbalancering' waardoor KPN in 1998 zijn abonnementstarie ven met 8 gulden mocht verho gen in mil voor een prijsverla ging van 25 procent op de ge sprekskosten, is volgens Arnbak geslaagd. Alleen: de consument profiteert er maar mondjes maat van. Terwijl de consu ment bij de aanschaf van een zaktelefoon intensief winkelt, prijzen vergelijkt en meteen naar de concurrent loopt als die een betere aanbieding heeft, lijkt de gemiddelde beller min der geïnteresseerd in de kosten van zijn huistelefoon. In gsm-zaktelefonie heeft KPN al de helft van zijn markt aandeel aan concurrenten moeten laten, maar in de ou derwetse 'vaste telefonie', blijft KPN onaantastbaar 85 tot 90 procent van alle 'vaste'gesprek- kken uitvoeren. Vorig jaar belde slechts één op de zes abonnees wel eens via Tele2, OneTel, Tel fort of één van de andere in middels 350 alternatieve telefo niebedrijven waarmee via een viercijferige code voor het nummer kan worden gebeld, met behoud van het abonne ment bij KPN. Daarmee valt honderd gulden per jaar te be sparen, rekende Arnbak voor. Veelbellers met een tweemaan delijkse rekening van 350 gul den levert het zelfs 289 gulden per jaar op. „De gewone consu ment vindt zijn weg nog niet naar de concurrent. Jammer dat de goede mogelijkheden van de markt niet worden be nut", aldus prof. Ambak. den haag anp Banken, wisselkantoren en an dere financiële instellingen hebben verleden jaar een re cordaantal ongebruikelijke transacties gemeld. Er kwamen in totaal ruim 45.000 meldingen binnen bij het speciale meld punt daarvoor. Een verdubbe ling ten opzichte van een jaar eerder. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Meldpunt Ongebruike lijke Transacties (MOT) dat de ministers Korthals (justitie) en Zalm (financiën) gisteren naar de Kamer hebben gestuurd. Ook het aantal transacties dat het MOT na analyse als 'ver dacht' bestempelde en bij de politie meldde, verdrievoudigde bijna en kwam uit op 10.803. Daarbij ging het om een bedrag van 850 miljoen gulden. Als iemand meer dan 25.000 gulden komt wisselen, of op een dag meer keren langskomt, geldt dat als een ongebruikelij ke transactie. Vooral wisselkan toren en banken hebben het af gelopen jaar veel meer meldin gen gedaan. Wisselkantoren stapten 30.506 maal naar het MOT, twee maal zo vaak als in 1998. Door de enorme toename van het aantal meldingen, had het MOT moeite alles te ver werken. De meldingsplicht voor ongebruikelijke transacties moet het financiële stelsel in Nederland beschermen. Het biedt inzicht in de omvang van het criminele geld. Fusie maakt einde aan ruzie amsterdam gpd De Hollandsche Beton Groep (HBG) en Koninklijke Boskalis Westminster stellen hun aan deelhouders mooie tijden in het vooruitzicht. In 2001 en 2002 zal de winst per aandeel, een belangrijk kengetal voor beleggers, jaarlijks met mini maal twintig procent toene men. „Dat is een belofte waar de bui tenwacht ons aan mag hou den", zei Boskalis-bestuurs voorzitter R.van Gelder gisteren in een toelichting op de fusie van de twee bedrijven die sa men één bouw- en baggercon- cern gaan vormen. HBG en Boskalis verwachten de komen de jaren veel goedkoper te kun nen werken. Vanaf 2002 zullen de kostenbesparingen oplopen tot minimaal dertig miljoen gulden per jaar. Daarbovenop denken de be drijven de komende drie jaar driehonderd miljoen gulden te kunnen winnen dankzij bespa ringen op investeringen. Het nieuwe concern, waarvoor nog geen naam is bedacht, wil de winstgroei verder opvoeren middels autonome groei en overnames. Het flinke eigen De WD Fairway van Bos-Kalis aan het werk in Singapore, waar een terrein van duizend hectare moet worden opgespoten tot een niveau van vijf meter boven de zeespiegel. Daarvoor zijn 220 miljoen kubieke meter zand en een half miljoen kubieke meter stenen nodig. foto cpd/boskalis vermogen en de goede kasposi- tie, geld dat nu nog werkloos op de balans staat, wordt ingezet om de winst op te krikken. De fusie heeft geen gevolgen voor de werkgelegenheid. Wel iswaar is er sprake van 'enige overlap' in de activiteiten, maar die zal niet leiden tot gedwon gen ontslagen. Van Gelder en HBG-topman Veraart verwachten geen pro blemen met de mededingings autoriteiten. „Samen zijn we weliswaar een heel grote speler, maar van een dominante marktpositie is geen sprake. Wij kunnen onze klanten geen prij zen opleggen of nieuwkomers van de markt weren", aldus Van Gelder. Het was begin april toen R. Ne- lissen en A. Loudon, voorzitters van de raad van commissaris sen bij beide bedrijven, de kop pen bij elkaar staken. De rech ter had zojuist een adempauze ingesteld in het gevecht tussen Boskalis en HBG. Tot maandag 15 mei zou de baggeraar uit Pa- pendrecht geen bod mogen uit brengen op de bouwer/bagge raar uit Rijswijk. HBG had eerdere avances van Boskalis van de hand gewezen en, toen dat niet hielp, een on neembare beschermingswal opgetrokken om de ongewenste aanbidder buiten de deur te houden. Kan dat nou niet anders, moe ten Nelissen en Loudon tegen elkaar hebben gezegd. Kunnen we hier als redelijke mensen nu niet een oplossing voor vinden? En ja, dat kon. Op 16 april kreeg R.van Gelder, topman van Bos kalis, een telefoontje van J. Ver aart, de baas bij HBG. Een dag later zaten beide heren al aan tafel. En een maand later pre senteren ze de oplossing: het veel grotere HBG gaat 'op basis van gelijkwaardigheid' een fusie aan met het veel winstgevender Boskalis. Beide bedrijven krij gen elk precies de helft van het nieuwe concern. De leiding komt in handen van zowel Van Gelder als Veraart. Althans, de komende twee jaar. Wat er gaat gebeuren na het (uitgestelde) pensioen van Ver aart in 2002, is volgens beide heren nog niet duidelijk. Maar de kans dat Van Gelder dan in zijn eentje de voorzittershamer gaat vasthouden, is verre van denkbeeldig. Grote vraag blijft natuurlijk: waarom kan nu opeens, wat de afgelopen jaren niet kon. HBG en Boskalis praatten al sinds 1997 over een samenvoeging. Een 50/50-fusie die nu uit de bus is gerold, kwam daarbij ook ter sprake, erkende Veraart gis teren in een toelichting. 'Rand voorwaarden' zouden echter een sta-in-de-weg hebben ge vormd. Welke dat precies wa ren, wilde Veraart niet kwijt. Van Gelder evenmin: „Ik vind al dat terugkijken op de afgelopen maanden niet zo boeiend. Mis schien dat de bevalling lang heeft geduurd. Maar we hebben nu wel een prachtige baby".

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9