1 akkelijk geregeld. Arafat geeft opdracht geweld te smoren Suriname toont zich etnisch allegaartje Buitenland Oppositie protesteert tegen Milosevic Zimbabwe gaat eind juni naar stembus Vreedzaam einde gijzeling Noorse crèche Frans geld raakt op door staking geldlopers Eritrea voor wapenstilstand EU neemt taken WEU over JAG 16 MEI 2000 ljd' Ie door veel te lang bungeetouw ielberc Een 22-jarige Amerikaan is in het Zwitserse Ste- |f| jerg bij het bungeejumpen omgekomen, omdat hem een te lang touw was omgebonden. Hij sprong uit een kabel- icabine, die 100 meter boven de grond hing. In plaats van j te veren, sloeg hij echter te pletter op een parkeerplaats, 'er^ at hij bij vergissing een touw van 180 meter omgebonden 1 v gekregen. Er komt een strafrechtelijk onderzoek tegen twee an jiemers van de organisator. Adventure World. Tegen dat W ijf loopt al een justitieel onderzoek, omdat het in juli vorig "ke organisator was van een canyoningtocht in Interlaken, rbij de groep van 53 deelnemers en begeleiders door nóód- rui werd overvallen. Toen kwamen 21 mensen om. ast issen cel in na 'atoomdreiging' jtCA2 Een rechtbank in Rusland heeft twee mannen veroor- d tot een jaar cel, omdat ze via het internet 'nucleaire be- - J gingen' uitten aan het adres van Europese steden. Volgens Bussische persbureau Itar-Tass deden de studenten zich »bn rajs officieren van een eenheid die strategische kernwapens ?r 1 eert. De twee plaatsten berichten op het net dat ze ten einde eek waren, en de harde realiteit van hun werk niet meer aan- 'lac den. Ze zeiden Europese steden van de kaart te zullen vegen ^un werkomstandigheden niet rap zouden worden verbe- Dat leidde tot verontruste reacties van onder meer de FBI. con iussische geheime dienst wist het duo op te sporen in de Kaloega. amieten doden Indiase minister ju» De minister van energie van de opstandige Indiase staat Jammu en Kashmir is gisteren bij een aanslag om het n gekomen. De radicale islamitische groep Hizbul Mujahe- tieeft <^e actie opgeëist. De minister en vier medewerkers tien om toen hun auto op een geïmproviseerde landmijn Jammu en Kashmir is het Indiase gedeelte van de tevens r Pakistan geclaimde grensprovincie in het Himalayage- te. India vecht hier een felle oorlog uit met islamitische £u- iastrijders, waarvan een deel door Pakistan wordt gesteund, strijd heeft al tienduizenden mensen het leven gekost. Het is K [uitgesloten dat de aanslag een wraakactie is voor het optre- I van het Indiase leger op zondag. Dat zegt toen achttien re- en te hebben gedood. urnalist bekent genocide-oproep I [ha.; De enige buitenlander die is aangeklaagd wegens deel- ie aan de Rwandese genocide van 1994, heeft gisteren voor Rwanda-tribunaal schuld bekend. George Ruggiu, een in gië geboren Italiaan, is aangeklaagd wegens het aanzetten iet genocide. Ruggiu zou dat hebben gedaan in het kader van 01 iwerk voor de Rwandese zender Radio Television Libre Des fle Collines. Tussen april en juli 1994 werden meer dan ,000 Tutsi's en gematigde Hutu's omgebracht door extre- rei stische aanhangers van de door Hutu's gedomineerde rege- g. gvan het Afrikaanse land. De zogenoemde Interahamwe-mi- die bestond uit gewone burgers die waren opgestookt door lni iders als Mille Collines, deed ook a^n de massamoord mee. |Jjj jgiu staat levenslang te wachten als hij wordt veroordeeld. eü leneraal doodde weerloze Iraki's' ?t (York De Amerikaanse generaal McCaffrey heeft zijn man- ,ee lappen tijdens de Golfoorlog opdracht gegeven weerloze Ira- en te doden. Dat meldt journalist Seymour M. Hersh in het "l, d The New Yorker. McCaffrey, momenteel anti-drugschef i het Witte Huis, ontkent de aantijgingen. Een oud-collega ide generaal zegt dat McCaffreys mannen op 2 maart 1991, V1 e dagen een wapenstilstand, terugtrekkende Iraakse troepen Rumaylah anvielen. Op 27 februari en 1 maart zou er op be ll' van McCaffrey ook zijn geschoten op ongewapende Iraakse anj litairen, die zich al hadden overgegeven. Er is door het Ame- ;e., aanse leger een intern onderzoek gedaan, maar dat zou geen !J astende feiten hebben opgeleverd. Het blad beweert evenwel informatie is achtergehouden. McCaffrey is in ons land be- Ci ld door zijn felle uithalen naar het Nederlandse drugsbeleid. n ud-rechter tribunaal overleden ihaac Oud-rechter Jules Deschênes van het Joegoslavië-tri- naal is vorige week overleden. Dit heeft'het VN-hof in Den ag gisteren bekendgemaakt. De Canadees is 76 jaar gewor- n. Hij hoorde tot de eerste elf rechters van het tribunaal, die 11993 door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties rden gekozen. Hij nam in 1997 om gezondheidsredenen ont- g. Deschênes werkte als lid van de Kamer van Beroep in de ik-Tadic mee aan de historische beslissing dat de Veiligheids- idvvel degelijk internationale straftribunalen mag opzetten, verdediging van de Bosnische Serviër Tadic, geleid door de derlandse advocaat mr. Wladimiroff, had dat betwist. wanda en bondgenoten aangeklaagd -au; Rwanda en zijn Congolese Tutsi-bondgenoten maken a h in de burgeroorlog in oost-Congo schuldig aan het ver- - achten en vermoorden van burgers. Dat zegt de Amerikaanse insenrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW). Het •port is gebaseerd op verklaringen die medewerkers van la 1W hebben opgenomen van Congolese burgers. Die beweren voorbeeld dat soldaten van het Rwandese leger en Congolese "f lellen op 5 februari als wraak voor acties van Rwandese Hu- w strijders het dorp Kilambo in Noord-Kivu hebben aangeval- II n Mannelijke bewoners werden vastgebonden, waarna hun rnwen voor hun ogen werden verkracht en vermoord, aldus IVV. De Rwandese regering ontkent de beschuldigingen. Ove- 2 ens zegt HRW dat ook Hutu-milities zich schuldig maken aan isueel geweld in het oosten van Congo. uurwerkontploffingen: zes doden t kicofer Een explosie in een vuurwerkfabriek in Spanje heeft iteren aan vijf personeelsleden het leven gekost. Acht perso- in raakten gewond en een persoon wordt vermist. De fabriek lateven buiten Rafelcofer, een dorp met 1.400 inwoners bij Jencia. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets be- nd. In de Mexicaanse staat Nayarit kwam gisteren een man n het leven en raakten drie personen gewond door een explo- e in een huis waar illegaal vuurwerk werd gemaakt. De explo- 1 5 in de stad Tepic, ongeveer 75 kilometer ten noorden van lerto Vallarta, was zó krachtig dat verscheidene aangrenzende jningen grote schade opliepen. Vorig jaar september kwamen I vuurwerkexplosies in de stad Cqlaya in centraal Mexico 63 ensen om en raakten honderden anderen gewond. Na overleg met Israël Het Israëlische leger staat klaar om opnieuw in te grijpen bij de onlusten aan de gren zen met Palestijns gebied. Maar de verwachting is dat het ergste voorbij is, nu de Pa lestijnse president Arafat zijn politie opdracht heeft gegeven verdere confrontaties te voorkomen. Hij deed dat na overleg met de Israëlische premier Barak. AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Bij de ernstigste botsingen met het Israëlische leger sinds 1996 verloren gisteren vier Palestij- nen het leven. Er vielen bijna 300 gewonden, onder wie tien Israëlische soldaten. Vooral ten zuiden van Ramallah, in de buurt van de hoofdweg naar Je ruzalem, was de toestand chao tisch. De onlusten hielden verband met 'nakba-dag', de herdenking van de rampzalige gevolgen voor het Palestijnse volk van de stichting van de staat Israël in 1948. Betogers riepen ook op tot de vrijlating van alle Palestij- nen in Israëlische gevangenis sen. In Israël is men ervan over tuigd dat het Palestijnse be stuur van Arafat de onlusten heeft aangesticht, of in elk geval heeft nagelaten de Palestijnse politie opdracht te geven op te treden. Op die manier zou het de onderhandelingen willen beïnvloeden. Pas gisteravond heeft Arafat de Palestijnse poli tie opdracht gegeven verdere demonstraties de kop in te drukken. Juist gisteren stemde het Isra ëlische kabinet in met de over dracht naar volledig Palestijns bestuur van drie aan Oost-Jeru- zalem grenzende dorpen. Tot nu toe had de regering van Ara fat er alleen civiel gezag. Het besluit heeft gezorgd voor grote Belgrado Meer dan 20.000 aanhangers van de politieke oppositie in Joegoslavië zijn gis teren op het Plein van de Republiek in het centrum van Belgrado bijeengekomen voor een protestdemonstratie tegen president Slob odan Milosevic. De politie was niet zichtbaar aanwezig, ondanks eerdere dreigementen van de autoriteiten dat activisten zouden worden opgepakt. Er vloog alleen even een helikopter over het plein. De regering heeft haar politieke tegenstanders de schuld gegeven van de re cente moord op de politicus Bosko Perosevic, een bondgenoot van Milosevic. Sinds de moord zijn tientallen leden van de Servische Vernieuwingsbeweging en de studentengroep Otpor (Verzet) aangehouden voor verhoor. Otpor ontkent alle banden met de moorde naar. De betoging in Belgrado werd georgani seerd nadat de regering vorige week een de monstratie in de woonplaats van Milosevic verhinderd. Het aantal deelnemers in Belgrado was beduidend minder dan bij een soortgelij ke demonstratie vorige maand, toen meer dan 100.000 mensen op de been waren. FOTO EPA SASA STANKOVIC HARARE Rtr-AFP-ANP De parlementsverkiezingen in Zimbabwe vinden plaats op 24 en 25 juni. Dat heeft president Mugabe gisteren gemeld. In af wachting van de verkiezingen zijn de afgelopen tijd minstens twintig zwarte en blanke aan hangers van de oppositie door aanhangers van Mugabe ver moord. Ook zijn talloze boerde rijen van blanke boeren bezet. Mugabe ontbond het parle ment vorige maand, omdat de wettelijke zittingstermijn was verstreken. Hij maakte echter niet duidelijk wanneer er ver kiezingen zoudén worden ge houden. Eerder werd nog uitge gaan van augustus. Bij het referendum over de nieuwe grondwet in februari riep de oppositionele Beweging voor Democratische Verande ring (MDG) de Zimbabwanen op tegen te stemmen. Dat had groot succes. Bijna 700.000 mensen stemden tegen de nieuwe constitutie, ongeveer 120.000 meer dan het aantal voorstemmers. Als de grond wetswijziging zou zijn aangeno men, was Mugabe weinig min der dan een alleenheerser ge worden. STAVANGER AFP-DPA-Rtr Een gijzeling in een crèche in het zuiden van Noorwegen is gisteren op vreedzame wijze beëindigd. De 39-jarige man die aanvankelijk 25 kinderen en tien personeelsleden in Hjel- meland bij Stavanger gevangen nam, gaf zich 's avonds aan de politie over, nadat hij de zeven resterende gijzelaars had laten gaan. Het ging om vijf kinderen en twee volwassenen. De man was gisterochtend met een' geweer het gebouw binnengedrongen. Hij eiste dat alle buiten spelende kinderen naar binnen werden gebracht. De map dreigde de gijzelaars te doden en de crèche op te bla zen. In een telefonisch inter view lichtte de man zijn motie ven toe. Hij beschuldigde de autoriteiten ervan dat zij hem ten onrechte de voogdij over twee kinderen hebben ontno men. Hij riep de overheid op hem bij 'de oplossing van mijn problemen' te helpen. Volgens Steeds meer bedrijven hebben een 4^ Nederland gaat digitaal. homepage. Economische Zaken geeft advies] Iets voor uw bedrijf? Kijk op internet: www.nederlandgaatdigitaal.nl of bel 0800-1151 moeilijkheden in de bont sa mengestelde coalitie van Barak. De rechtervleugel stemde tegen de maatregel, die gistermiddag uiteindelijk met 15 tegen 6 stemmen werd aanvaard. Gisteravond had Barak de steun nodig van onder meer de arabische partijen en een oppo sitiepartij om voor de over dracht van de dorpen een par lementaire meerderheid te krij gen. Barak had toen wel al moeten beloven, dat hij de daadwerkelijke overdracht zou uitstellen tot de rust is terugge keerd. en de oorzaak van de rel len samen met de Palestijnen is onderzocht. De speciale Amerikaanse ge zant, Dennis Ross. is inmiddels terug in Israël om te helpen bij verdere pogingen een raam werk te bereiken voor een Isra- elisch-Palestijnse vredesover eenkomst. Hij kwam terug uit de Zweedse hoofdstad Stock holm, waar niet-officiële afge vaardigden van de partijen de afgelopen dagen alternatieve onderhandelingen hebben ge houden. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Toeristen die naar Frankrijk gaan, doen er verstandig aan in eigen land francs te betrekken. Na een staking van een week door geldlopers was in Frank rijk gisteren al meer dan de helft van alle geldautomaten leeg. Het lijkt een kwestie van dagen voordat helemaal geen geld meer 'uit de muur' kan worden getrokken. De staking brak vorige week uit, nadat bij twee overvallen slachtoffers waren gevallen. Op 27 april werd een transporteur gedood in Grenoble en op 5 mei raakten twee anderen zwaar gewond in Nanterre. De stakers eisen meer geld en een betere beveiliging. De geldlopers hebben te maken met criminelen die niet zelden zwaar zijn bewapend. In Nan terre openden de overvallers het vuur met een geweer van zwaar kaliber. Daarna bliezen ze met semtex de gepantserde deur uit de vrachtauto, en gin gen er met 23 miljoen francs (8 miljoen gulden) vandoor. De politie arresteerde begin de ze maand 21 leden van een bende die op 25 juni 1999 bij een overval een transporteur zou hebben gedood en een an dere verwond. Bij invallen in huizen van de criminelen nam de politie een raketwerper, vier geweren van groot kaliber en vijf pistoolmitrailleurs in be slag. Hoewel zij voor particuliere be drijven werken, mogen de geld lopers ook wapens dragen. Met hun revolvers kunnen zij echter weinig uitrichten tegen de over vallers. „De criminelen gebrui ken oorlogswapens, bazooka's en semtex", zei een van hen „Wij hebben rotjes." Frankrijk telt 8.000 geldlopers. De helft van hen werkt voor Brink's France, een kwart voor Ardial. Hun netto-salaris ontstijgt na tien dienstjaren nauwelijks de 6.000 francs (2.000 gulden). De stakers eisen een gevaren- premie van 1.500 francs per maand, en een betere beveili ging. Maar hun werkgevers wil len niet verder gaan dan een jaarpremie van 5.000 francs voor 2000, die stijgt tot 10.000 in 2005. Ze zijn bovendien be reid de nachtelijke transporten te staken en betere kogelvrije vesten en zwaardere wapens te verschaffen. NEW YORK-ADDIS ABEBA» zijn advocaat is hem de voogdij ontnomen, omdat hij van ver krachting wordt verdacht. De man had zich in een kan toor verschanst met een mede werkster van de kinderopvang. Volgens de interneteditie van het Stavanger Aftenbladet had hij het op de vrouw voorzien. Zij zou in de voogdijzaak tegen hem hebben getuigd. De kinde ren konden "s middags enige tijd buiten spelen. In de namid dag liet de man 28 gijzelaars vrij. Eritrea wel haast heeft met een staakt-het-vuren houdt naar verluidt verband met de vorde ringen van de Ethiopische strijdkrachten. De Ethiopiërs zouden Eritrea de afgelopen dagen twintig tot dertig kilome ter zijn binnengedrongen op punten aan het westelijke from. Zeker tweehonderdduizend Ethiópiërs betoogden gisteren in Addis Abeba tegen de drei ging met een wapenembargo door de VN. Ze beschouwen zich als het slachtoffer van agressie van de kant van Eri trea, dat de oorlog feitelijk be gon door in mei 1998 troepen te sturen naar afgelegen en door Ethiopië bestuurde oor den langs de omstreden grens. De Veiligheidsraad slaagde er echter gisteren echter niet in om een embargo af te kondi gen, vooral wegens Russisch verzet. AFP-DPA-ANP Eritrea heeft een door de Ver enigde Naties voorgestelde wa penstilstand aanvaard, maar Ethiopië houdt nog een slag om de arm. De twee oorlog voeren de landen hebben dat aan de Veiligheidsraad laten weten, zo is vanmorgen in New York be kendgemaakt. Eritrea aanvaardt resolutie 1297, die de Veiligheidsraad op 12 mei aannam en een staakt- het-vuren verlangt, alsmede een onvoorwaardelijke hervat ting van vredesgesprekken, zo laat de Eritrese minister van buitenlandse zaken, Haile Wel- densae, weten. Zijn Ethiopische collega Seyoum Mesfin heeft bericht dat zijn land pas een bestand in acht wenst te nemen als de vre desonderhandelingen echt be ginnen. Dat Ethiopië geen en OPORTO AP De Westeuropese Unie (WEU), de alliantie die kortstondig tot le ven kwam als de militaire arm van de Europese Unie, wordt sa mengevoegd met de defensie- en veiligheidsafdeling van de EU. De ministers van defensie en buitenlandse zaken van de tien WEU-landen hebben dat gisteren in Oporto besloten. In december besloten de vijftien EU-staten een eigen defensietaak op zich te nemen. Daardoor wordt de in 1955 opgerichte WEU overbodig. De EU stelt geen taken van de NAVO te willen overnemen, maar de zelfstandige mogelijkheid te willen hebben voor beperkte militaire, vredes- of humanitaire operaties. PARAMARIBO ARMAND SNUDERS Bel gratis de ZelfServiceLijn: 0800-0429. Met de ZelfServiceLijn van KPN Telecom kunt u gewoon vanuit uw luie stoel 24 uur per dag informatie opvragen. Zo kunt u heel gemakkelijk, en wanneer het u uitkomt, alles te weten komen over de actuele telefoon tarieven. Maar u kunt ook uw VoordeelNummers instel len of een NummerWeergave-abonnement aanvragen. CORRESPONDENT De Surinaamse natie is nog ver weg. Met de verkiezingen in zicht blijkt weer overduidelijk dat het volk slechts een moza- iek is van Afrikaanse, Aziatische en Europese immigranten, in het verleden door toeval met autochtone Indianen samenge bracht op zestien miljoen hec tare Zuid-Amerikaanse bodem. Hindoestanen stemmen nog al tijd op Hindoestaanse partijen. Javanen kiezen voor Javanen en de Creolen hebben hun eigen, zwarte vertegenwoordigers. En voor het eerst doen opk de In dianen een poging mee te tellen in de politiek. Surinamers zeggen er trots op te zijn dat er in hun land zoveel bevolkingsgroepen zo vreed zaam naast elkaar leven. Maar achter die facade schuilt een andere werkelijkheid. Welis waar is bloedvergieten er niet bij, discriminatie op grond van etnische achtergrond is een ge accepteerd verschijnsel. In de winkelstraten van Para maribo komt dat duidelijk tot uitdrukking. Bij warenhuis Kir- palani werken zonder uitzon dering Hindoestanen, omdat de eigenaar ook een Hindoestaan is. Enkele tientallen meters ver derop, bij de eeuwen geleden door zendelingen opgezette concurrent Kersten schitteren de afstammelingen van de Brits-Indische contractarbei ders daarentegen door afwezig heid: hier hebben Creolen het voor het zeggen. Ook op ambtelijk niveau zijn de lijnen duidelijk zichtbaar. Zo zijn de ministeries van binnen landse zaken en landbouw, veeteelt en visserij Javaanse bolwerken, hebben de Hindoe stanen het voor het zeggen op Openbare Werken en handel en Industrie, en lijken de Creolen de departementen van buiten landse zaken en planning en ontwikkelingssamenwerking te beheersen. In de politiek is het al niet veel anders. Al zijn er uitzonderin gen. Vooral de jongere partijen lijken korte metten te willen maken met de etnische scheidslijnen, en pretenderen voor de belangen van het totale Surinaamse volk op te komen. De Nationale Democratische Partij (NDP) van Desi Bouterse is daar een goed voorbeeld van, en is in dat streven ook ten dele geslaagd. Vooral omdat de par tij op de kandidatenlijsten ook niet-Creoolse politici heeft staan. Want vooral Hindoesta nen hebben er moeite mee om in het stemhokje een kruisje te zetten bij een niet-Hindoe- staan. „Ik vind dat allemaal onzin," zegt Biekem Baldi, die zijn brood verdient als taxichauffeur en automonteur. vIk voel mij geen Hindoestaan maar een Surinamer. We moeten alle maal naast elkaar in dit land le ven. Laten we er dan samen iets van maken. En dus niet op de verkeerde politici stemmen omdat ze toevallig Hindoe- staans zijn. Ik weet dat er wei nig Surinamers zijn die zo den ken. Maar de oude racistische partijen hebben hun kansen ge had. Het enige wat ze echter hebben gedaan is het land be stelen. Ik ga daarom op een nieuwe partij stemmen. £n niet op een Hindoestaan." Een van die nieuwe partijen is Democratie en Ontwikkeling in Eenheid (DOE), een partij die zoals de naam ai doet vermoe den wars is van etnische voor oordelen. 1 let zijn vooral de in tellectuelen en mulatten die voor dergelijke partijen kiezen. Zolang de etnische groepen niet meer met elkaar vermen gen, zullen de oude traditionele partijen die op Hindoestaanse, Creoolse of Javaanse leest zijn gestoeld, het in Suriname voor het zeggen blijven hebben, weet ook het DOE-bestuur. „Dat is logisch", meent Arthur Wessels. bedrijfsleider bij een handelsonderneming. „Ik ben een Creool en moet er niet aan denken dat de Hindoestanen in dit land de baas worden. Dat valt het zwarte deel van de be volking buiten de boot, omdat de Hindoestanen hun eigen groep zullen bevoordelen. Creolen kunnen hef dan verge ten om belangrijke functies te kunnen bekleden, arme wijken waar Hindoestanen wonen krij gen veel meer aandacht. Zo is het altijd geweest en zo zal het de eerste honderd jaar ook zo blijven. Het draait in Suriname niet om bestuurlijke macht, maar om de macht van een et nische groepering." Bij de verkiezingen van 25 mei maakt nog een andere nieuwe, opvallende, partij zijn opwach ting: de Amazone Partij. Een initiatief van de Indiaanse be volking, die van mening is dat zij na eeuwen van minachting zelf maar eens de politieke are na moet gaan betreden. De par tij wilde graag de etnische mu ren doorbreken door een Cre ool als lijsttrekker op de kandi datenlijst te zetten. Maar vak bondsleider Ronald Hooghart, een Creool, had daar geen oren naar. Want een Creool op een lijst van Indianen, dat past nog niet in het Suriname van de 21ste eeuw.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7