Verzekeraars versoepelen regels Ramp in Enschede Gedetineerde 1760810 werd hulpverlener Vennoot S.E Fireworks dekt zich financieel in Gewonde fotograaf schiet binnen vijftien minuten serie van zijn leven Vermist op condoleanceregister Een nieuwe condoleancesite op internet voor de 5 van de explosie in Enschede heeft gisteren meer reacties opgeleverd. De belangstelling komt vanuit de reld. Ook hebben veel mensen de condoleanceregis- chede getekend. In het gemeentehuis moesten men- ij wachten om te kunnen tekenen. foto ap peter de jong !ing, oppen rekenen op overheidshulp NU e rooms-katholieke bisschoppen betuigen hun diepe i met de nabestaanden van degenen die bij de ramp de zijn omgekomen en met de honderden gewonden, wen er bovendien op dat de overheid zo spoedig mo- j Qa i biedt aan de mensen die na de explosie dakloos zijn fj. okPaus Johannes Paulus II heeft zijn diepe medele- f ;d met de slachtoffers en nabestaanden. Hij heeft la te bidden voor de gewonden en de nabestaanden, staatssecretaris Angelo Sodano, de tweede man van 3 an, heeft namens de paus een telegram gezonden aan ^limonis, voorzitter van de Nederlandse bisschoppen- luseum Twente tijdelijk dicht Het Rijksmuseum Twente is bij de ontploffing in En- beschadigd dat het voorlopig de deuren sluit voor ehalve schade aan het gebouw kreeg ook een deel van e wat te lijden. In het Enschedese museum raakte een Delfts aardewerk beschadigd. De woordvoerder van ïuseum heeft geen zichtbare schade vastgesteld aan rijen. „Er liggen brokken beton en in de muren zitten Maar de schilderijen hangen nog." De gehele collec- unst, in totaal driehonderd schilderijen, wordt vrijdag cht naar het Kröller-Müller Museum in Otterlo. De Jcunst wordt tijdens de herstelwerkzaamheden a )P pgeslagen in het depot van het Rijksmuseum, fz; et schrapt reclamecampagne iï« Jntemetprovider Het Net van KPN schort haar re- ïpagne op vanwege de ramp in Enschede. De campag- ndaag beginnen. Daarbij konden leden van de provi- atis verbouwing winnen als zij nieuwe leden zouden 1, Het Net denkt dat betrokkenen bij de ramp de recla- retsend' kunnen ervaren. De campagne Win een Ver- I s tot nader order uitgesteld en zal in Twente helemaal a geblazen. Of advertenties in tijdschriften nog op tijd r luden kunnen worden, is onduidelijk. nd watertekort in Enschede In Enschede, Hengelo en Oldenzaal dreigt een water- bewoners wordt opgeroepen zuinig met leidingwater ingen en af te zien van het wassen van de auto en be- ®|van de tuin. Volgens de Waterleiding Maatschappij is het dreigend tekort het gevolg van de grote hoe- vater die bij de bluswerkzaamheden is gebruikt, in ie met het warme weer. „Daardoor is er in het week- roldoende reserve opgebouwd om de komende dagen le waterlevering optimaal te kunnen garemderen", al- iterleidingsbedrijf. Monteurs hebben gisteren de lek- Niet getroffen gebied verholpen of leidingen afgesloten, ;een water meer verloren gaat. Verder zijn er ploegen de opvangwoningen voor slachtoffers te voorzien van iche rijkswacht stuürt lijkhonden )e Belgische rijkswacht heeft gisteren vier honden met ileiders naar Enschede gestuurd om mee te helpen bij n naar stoffelijke resten van slachtoffers. De rijkswacht op een verzoek van de hondendienst van de Korps e Politiediensten. „Ze blijven voorlopig een paar da- woordvoerster Cleemput. In 1999 zijn de honden 59 zet bij zoekacties, waarvan 21 keer met resultaat: er 'f? ïensen gevonden. ria schiet Grolsch te hulp Getroffenen hoeven polis niet te tonen bij indienen schadeclaim Verzekeringsmaatschappijen versoepelen hun regels voor de slachtoffers van de ramp in Enschede. De getrof fenen hoeven hun verzekeringspolis niet te laten zien als zij een schadeclaim indienen. Normaal gesproken keren verzekeraars zonder polis geen cent uit. Maar bij veel slachtoffers is de polis in de vuurzee opgegaan. den haag gpd De maatschappijen nemen de ze keer genoegen met alleen een naam en adres van de slachtoffers. De verzekerden moeten zich met deze twee ge gevens melden bij het dit week end ingestelde informatiepunt van de verzekeraars in Ensche de. Deze gegevens komen op één lijst die alle verzekeraars door hun bestand halen. Op die manier moet van iedereen een kopie van de polis boven water komen. Het is nog onduidelijk hoe veel mensen hun polis kwijt zijn. Wel is duidelijk dat niet ie dereen weet waar en hoe hij verzekerd is. Sommige mensen vergeten de naam van de verze keraar, anderen de soort polis en weer anderen de naam van de eventuele tussenpersoon. In totaal hadden zich gister middag zo'n 1.500 gedupeer den gemeld met schade. Zij krijgen allemaal bezoek van een expert zodra dat kan. Toen de bewoners van de buitenring gisteren weer naar hun huizen mochten, zijn ook de eerste ex perts met hun werk begonnen. Dat werk gaat vandaag door. De meeste mensen hoeven volgens een woordvoerder van de verzekeraars niet te wachten met het herstel tot de expert op bezoek is geweest. „Mensen hebben dagen stil gezeten. We kunnen ons voorstellen dat ze hun huis willen repareren", al dus de woordvoerder. Ramen mogen bijvoorbeeld direct vervangen worden. De woordvoerder raadt wel aan te wachten met bijvoorbeeld het opnieuw betegelen van een badkamer. Als de muren ge scheurd zijn, wil de expert dat zien. Over de hoogte van het scha debedrag is volgens het Ver- bortd van Verzekeraars nog niets te zeggen. Een woordvoer der denkt dat de gedupeerden met schade aan hun woning of inboedel in de meeste gevallen voldoende verzekerd zijn. De explosies zijn in ieder geval niet uitgesloten op de polis. En met de onderverzekering van inboe dels zal het volgens de verzeke raars wel meevallen. „In de af gelopen jaren hebben we veel""" gedaan aan voorlichting en in ventarisatie", zegt de woord,- voerder. „Alle verzekerden heb ben een inboedelwaardemeter thuis gekregen. En voor de mensen die de meter niet wil den of konden invullen was er een inventarislijst." Wat betreft de auto's die in de wijk stonden is de schade (gedeeltelijk) gedekt als de eige naren een 'beperkt casco'- of een 'volledig casco'-verzekering hadden afgesloten. Bierbrouwer Bavaria schiet concurrent Grolsch te Brabantse bedrijf is bereid zolang dat nodig is 8 tot 10 -j m de capaciteit beschikbaar te stellen om het bier van se brouwer te produceren. Directeur P. Swinkels van leeft dat gisteren meegedeeld. Grolsch is door de vuur- 1 ernstig gedupeerd. De productie in Enschede ligt stil 3d og maar een beperkte voorraad. Bavaria kan wekelijks vé liter bier voor Grolsch brouwen. De grondstoffen zijn iwi )leem, zegt Swinkels. Volgens hem beschikt Bavaria bei ingrediënten die nodig zijn om de melange van het t k; bier te produceren, ijdf s st witte illegalen gestaakt ra' De groep van 37 Haagse zogeheten witte illegalen e eren besloten hun protest in het centrum van Den 'Jn en mogelijke uitzetting niet door te zetten. Volgens een n0 erder van de illegalen is de actie niet gepast na de bi inschede. Van de 37 illegalen hebben achttien nog >aa woord gekregen van de Immigratie- en Naturalisatie var ^D) over een eventuele verblijfsvergunning. Daarom groep de eerste drie dagen van deze week een stilte- jden bij het artikel-1-monument in Den Haag. Na de ïnschede besloot de groep volgens een woordvoerder van de actie omdat 'zo velen in de kern van hun be- i geraakt en zich nog in onzekerheid bevinden over het ihun naasten'. 1 aiders vragen aandacht De NOS, de publieke omroepen en de zenders RTL4, SBS6 zenden op korte termijn radio- en televisiespotjes n om een bijdrage voor giro 777 wordt gevraagd. Op 1 y ummer kan sinds gisteren geld worden gestort voor de en ers van de ramp in Enschede. De inzamelingsactie gaat biil et Nationaal Rampenfonds en wordt gecoördineerd dsi Nederlandse Rode Kruis. Gisteravond was er nog geen ito ind bekend over het gedoneerde geld op giro 777. ei in' te speelt benefietwedstrijd aai FC Twente speelt in de voorbereiding op het nieuwe dj 'en benefietwedstrijd ter nagedachtenis aan de slacht- ;qI i de ramp. De opbrengst van de wedstrijd is bestemd ilachtoffers en hun nabestaanden. Het is nog niet be- ineer en tegen wie er gespeeld gaat worden. „Maar in gï stantie denken we aan een buitenlandse club", zegt di- van Dommelen. Uit medeleven met de slachtoffers Tg 'pelersgroep van FC Twente 25.000 gulden op giro- 1 E1777. Daarnaast heeft het bestuur van de club toege- 1 het bedrag van 4.700 gulden, dat de supporters afgelo- 1 lag na de wedstrijd tegen Feyenoord inzamelden, te 1 elen. Voorts worden de kleding en het schoeisel van de 9 lectie binnenkort geveild. Eigenlijk had hij als gedetineer de in het Huis van Bewaring in Zutphen moeten zitten. Maar Mike Raaij makers (22) deelt nu al drie dagen de lakens uit als coördinator hulpverlening in de Enschedese Diekmanhal. De wegens autodiefstal tot een cel straf van twaalf maanden ver oordeelde kermishulp wordt op handen gedragen, zowel door politie als door de dakloos ge worden omwonenden van de ontplofte vuurwerkfabriek. „Mike is een geweldige gozer, die eigenlijk niet in de gevange nis hoort", prijst een met de crisisopvang belaste ambtenaar van de gemeente Enschede de inzet van de gedetineerde. En kele bewoners uit de rampwijk, die zojuist koffie aangereikt krijgen van hun steun en toe verlaat, knikken instemmend. „Deze jongen verdient strafver mindering. Hij zorgt dat we op tijd te eten krijgen, regelt kle ding en meubeltjes voor onze noodwoning en weet ook nog eens levensmiddelenpakketten los te praten bij de grote super markten." Raaij makers had zondag de gangen moeten schrobben in het Huis van Bewaring in Zut phen waar hij nog tot septem ber z'n straf moet uitzitten. In zijn verlofweekeinde raakte hij op wonderlijke wijze betrokken bij de vuurwerkramp in En schede. Gealarmeerd door de eerste vuurwerksignalen rook de gediplomeerde EHBO'er on raad. „Ik zat op een terrasje in de buurt, heb daar snel een oranje hesje aangetrokken en ben naar de plek des onheils gereden." Nabij de vuurwerkopslag ging Raaijmakers in razend tempo de woningen langs. „Ik heb overal op de deuren geramd en geschreeuwd dat de mensen zich uit de voeten moesten ma ken. Twee oudere mensen heb ik letterlijk uit hun huis getrok ken. Vlak voor me stond een verlaten politieauto. De sleutels zaten nog in het contact. De agenten waren nergens meer te bekennen. Ik heb me geen mo ment bedacht, sprong achter het stuur, heb die oudjes naar een voetbalveld gereden en heb daar de auto aan andere poli tiemensen teruggegeven." Het werkterrein van de onbe zoldigde politieassistent ver plaatste zich vervolgens naar de Diekmanhal. Gedetineerde 1760810 werd ingedeeld bij het team dat de hulpverlening en verstrekking van goederen co- ordineert. „Ik heb de politie mensen daar direct verteld dat ik met verlof was uit het Huis van Bewaring. Daar keken ze wel van op, maar mijn hulp was van harte welkom." Brigadier Hagen verstrekte Mike een legi timatie als hulpverlener. Meer dan vier uur slaap heeft hij sinds het begin van zijn on verwachte dienst niet gehad. Koffie, soep en broodjes hou den Mike op de been. En zeker ook de handdruk die hij zon dagochtend van koningin Bea trix en premier Kok kreeg. Zondagavond om negen uur had hij zich weer bij de poort van het Huis van Bewaring moeten melden. „Maar daar had ik helaas geen tijd voor, want ik moest op dat moment nog lakens en dekens uitdelen." Op aanraden van in de hal aan wezige agenten belde Mike met de gevangenisdirectie in Zut phen en zei 'dat het iets later kan worden'. Hij kreeg daarop respijt tot gistermiddag half zes. enschede anp Vennoot J. Bakker die het bij vuurwerkbedrijf S.E Fireworks voor het zeggen had, heeft zich nog geen twee maanden gele den ingedekt tegen financiële claims. Via het nieuwe bv'tje Moonlight Events bleef hij de zaak in de Enschedese Tollens straat beheren zonder financi eel verantwoordelijk te zijn voor eventuele schulden. Daar mee draaien de twee overgeble ven vennoten van het eerste uur financieel op voor de ramp van zaterdag. Het dossier van het op 1 ja nuari 1998 opgerichte vuur werkbedrijf S.E Fireworks is rommelig. De ene wijziging volgt op de andere, zo blijkt uit gegevens van de Kamer van Koophandel. SE Fire Works (zo als het bedrijf officieel staat in geschreven) is een vennoot schap onder firma (VOF) eh* hoeft dus geen financiële ver antwoording af te leggen aan de buitenwereld. De firma start met vier vennoten: R. Bakker, zijn vrouw J. Bakker-Nijkamp, W. Pater (49.) en M. Schippers (33). Een jaar na de oprichtirfg volgt er een wijziging. Vanaf 1 januari 1999 verliezen alle ven noten hun bevoegdheden, be halve Bakker. Vanaf dat mo ment bestiert Bakker SE Fire Works alleen. Ruim een jaar na die wijzi ging, op 30 maart van dit jaar, stapt Bakker op als vennoot. Al thans, op papier. De nieuwe vennoot die de zaken van de VOF gaat beheren is Moonlight Events bv. De BV heeft slechts een aandeelhouder: R. Bakker. Zijn vrouw wordt vemnnoot-af. De foto's van Reinier van Willigen zijn inmiddels de hele aardbol over gegaan, maar het besef dat hij 'wereldplaten' heeft gemaakt dringt slechts moeizaam tot hem door. Gisteren mocht hij het zie kenhuis verlaten nadat hij zaterdagmiddag op zijn overhaaste af tocht uit het rampgebied gewond raakte aan een arm en een slag aderlijke bloeding opliep aan een hand. Van Willigen was samen met verslaggever Guus Ferrée aanwezig bij de bluswerkzaamheden van de brand in de vuurwerkfabriek. 'Kijk je goed uit', had-zijn vrouw Anneke nog gezegd toen hij op pad ging. Ter plaatse maakte hij zijn foto's van brandweerlieden in actie bij de bunkers. Toen het begon te knallen en er wat stenen om zijn hoofd vlogen, vluchtte hij met de eigenaar van de fabriek diens huis in. „Maar hef geknal werd almaar heviger", aldus Van Willigen. „We wilden weg, maar we kregen niet zo snel de voor deur open." Toen dat wel lukte deed zich ook de eerste grote ex plosie voor. „We werden gewoon weer naar binnen geslingerd. Vervolgens hebben we het op een lopen gezet. Niet veel later volg de de tweetje enorme knal." Van Willigen werd tegen de grond gekwakt. „Ik heb mijn hoofd met mijn armen afgedekt tegen de rondslingerende stukken steen", zegt hij. „Toen moet mijn arm zijn gebroken. Daarna ben ik weer weggerend richting Roomweg." Al die tijd bleef hij 'dom door fotogréfferen' - ook al omdat hij nau welijks pijn voelde - totdat anderen zeiden dat hij moest maken dat hij weg kwam. Verslaggever Guus Ferrée hield voor hem een auto aan - 'hij sprong er gewoon voor' - en gelastte de bejaarde in zittenden hem naar het ziekenhuis te brengen. Uren later werd hij geopereerd; mensen die ernstiger gewond waren, gingen voor. In totaal 55 foto's heeft hij van de ramp gemaakt, waarvan onge veer de helft met zijn gebroken arm. En dat in een tijdsbestek van hooguit een kwartier, schat hij. Van zijn vrouw hoorde hij later dat ze allemaal waren gelukt. Aanvankelijk baalde hij als een stekker dat hij door de ziekenhuisopname was uitgeschakeld. „Shit, dacht ik. Eindelijk maak ik wat mee en nu lig ik hier in een bed en kan niet meer fotograferen." Onder de foto's die hij maakte is ook die van zijn collega Marcel van den Nieuwenhoven liggend op de grond, „Ik moet 'm in een reflex hebben gefotografeerd", zegt Van Willigen, „Tot vanmorgen wist ik niet dat ik 'm had gemaakt." Hij wist toen ook nog niet dat Van Nieuwenhoven nog vermist wordt. „Ben ik niet te snel wegge rend", vraagt hij zich af. „Had ik niet terug moeten gaan om hem overeind te helpen. Maar het was zo'n krankzinnige situatie. Na die explosie was er een grote grijze massa om me heen. Ik dacht maar aan een ding: Maak dat je hier weg komt." Zijn foto's zijn inmiddels door tal van grote pers- en fotobureaus in de hele wereld gekocht. „Ik weet niet hoeveel ik er financieel wijzer van word. Maar dat vind ik momenteel ook niet zo belang rijk. Het allerbelangrijkste is dat ik de ramp heb overleefd, in te genstelling tot de brandweerlieden die ik fotografeerde. Ik besef dat ik onvoorstelbaar veel geluk heb gehad. Er moet een engel op mijn schouder hebben gezeten. Natuurlijk is er de tevredenheid dat ik goede foto's heb gemaakt. De foto's van mijn leven. Ik wist: er is een ramp en die moet worden vastgelegd." Van Willigen raak te zaterdag overigens behalve zijn gsm en bril ook enkele fototoe stellen kwijt die in zijn auto lagen. De auto stond geparkeerd aan de Roomweg en brandde volledig uit. 'Is mijn huis nu wel of niet verkocht?' enschede anp De 25-jarige Olaf van Baal is ten einde raad. Zijn huis aan de Kottendijk 109 in Enschede had hij net verkocht, de verkoopak te zou gisteren worden onder tekend. Na de explosie van za terdag staan de zaken er heel anders voor. Hoewel de schade meevalt, probeerde hij gister middag met vrienden te redden wat er te redden valt. Het bordje 'Te koop' hangt nog wel aan het huis, maar de ruiten zijn gesprongen, dak pannen zijn weggewaaid en een deel van het plafond is naar bei neden gekomen. Gistermiddag mocht Van Baal de buitenring in, waar zijn 'voormalige' wo ning staat. Van Baal was zaterdag bij zijn vriendin in Den Haag, met wie hij wil gaan samenwonen. „Ik werd gebeld door een vriend met de mededeling dat mijn huis was ontploft. Eerst dacht ik dat het een grapje was, maar dat bleek al snel niet het geval." Hals over kop keerde Vari Baal terug naar Enschede waar hij bij een vriend twee dagen lang voor de televisie heeft ge zeten. „Ik zag mijn eigen huis voorbij komen. De commen-' taarstem zei: 'Dit huis stond te koop. De waarde zal wel ge daald zijn töt 0 gulden.' Ik vond dat zo schokkend om te horen." Volgens Van Baal is het huis in principe verkócht. „Vrijdag zouden we de koopovereen komst ondertekenen, maar om dat de koper niet kon, hebben we dat uitgesteld." De potentië le koper heeft zich nog niet ge meld. enschede Twee mensen kijken naar de lijst waarop de vermisten staan. Er worden nog steeds zo'n tweehonderd mensen vermist, maar verwacht wordt dat die lijst behoorlijk zal im- krimpen. foto gpd vincent jannink Fotograaf Reinier van Willigen bekijkt op zijn laptop de foto's die hij tijdens de ramp heeft gemaakt. foto gpd carlo ter ellen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5