'Gewoon gaan zitten en kijken' WEER I» Hond hapt frisse lucht Noorse kroonprins Haakon heeft relatie met alleenstaande moeder Campagne om kinderen veilig te laten internetten DINSDAG 16 MEI 2000 COMMENTAAR Seksueel misbruik In Nederland is ongeveer één op de zes vrouwen en één op de der tig mannen als minderjarig kind seksueel misbruikt. Gisteren wis selde de Kamer uitgebreid van gedachten over het onderwerp met minister Korthals (WD). Tegen de wens van een Kamermeerder heid in, voelt de minister niets voor een verlenging van de periode dat veroordeelde pedoseksuelen in de gaten worden gehouden. De Kamer ziet op haar beurt niets in het idee van Korthals om mis bruikte kinderen voorlichting te laten geven in de klas. Seksueel misbruik is zo ongeveer het ergste wat een jong kind kan overkomen. In de regel blijft hij of zij voor de rest van zijn of haar leven getraumatiseerd. Voor slachtoffers is het uiterst ingewikkeld om op een normale manier relaties te onderhouden. Velen raken maatschappelijk de weg kwijt en vervallen wonderlijk genoeg in hetzelfde gedrag als hun misbruikers. Veruit een meerderheid van de zedendelinquenten, vooral in een gezinssituatie, verschijnt nooit voor de rechter. Geweldadige pedoseksuelen gaan in Nederland in de regel de cel in. Daar worden zij behandeld. Slechts een klein percentage krijgt TBS opgelegd. Het is deze groep sekscriminelen die de Kamer lan ger dan zes jaar na vrijlating uit de kliniek wil blijven volgen. Om dat het er zo weinig zijn, ziet Korthals daar niets in. Het is echter een feit dat veel delinquenten pas na lange tijd weer in de fout gaan. Daarom is de argumentatie van de minister moeilijk te vol gen. Elk geval is er één te veel. Het idee van Korthals om jonge kinderen voor de klas over hun er varingen te laten vertellen, is ronduit te belachelijk voorwoorden. Gelukkig ziet een Kamermeerderheid dat ook in. Aan de ene kant is het uiterst lastig voor kinderen om met wie dan ook - laat staan voor de klas - over dergelijke ervaringen te praten. Anderzijds kun nen andere kinderen door de verhalen met frustraties worden op gezadeld waar ze ook niet om hebben gevraagd. Schrijnend blijft het feit dat slachtoffertjes van seksueel misbruik zelfs in acute gevallen ongeveer een jaar moeten wachten op pro fessionele behandeling. Terwijl de dader - mits gepakt - reeds een jaar in therapie is en volledig door de staat wordt begeleid, moet het slachtoffer nog beginnen met de verwerking. Het kan in min der acute gevallen zelfs vier jaar duren voor de hulpverleners tijd hebben. Dat is in het rijke en beschaafde Nederland onaanvaard baar. Laatste dag van unieke meizomer Wat een dag gisteren. Op enke le officieuze meetpunten in den lande werd de 30 graden over schreden, Zaandam en Heems kerk 30,3 graden en dankzij een aflandig windje werd het ook op de Wadden en in de Kop van Noord Holland meer dan 25 graden. In Den Helder was het met 28,0 graden de op twee na warmste meidag ooit. Alleen in 1907 en in 1992 is het daar wel eens warmer geweest. In onze regio kwam Schiphol op 29,2 graden. In bijna een halve eeuw waarnemingen is het daar al leen op 11 en 12 mei 1998 met 30,8 en 31,5 graden nog warmer geweest. Verder werd het gister middag in Nieuw-Vennep 29,5 en op Valkenburg 28,0 graden. In de late middag koelde het op de stranden onder invloed van zeewind flink af. Om 15 uur was het op Zandvoort nog 28, een uur later slechts 19 graden. Vandaag is het de laatste zo merse dag van een unieke mei- zomer. In De Bilt werd het de twaalfde zomerse dag op rij. Behalve de langste ongeslagen reeks (de maximale serie in de zomer is 18) is het ook evena ring van het grootste aantal zo merse dagen in de hele maand mei. Dat aantal staat ook op 12 en werd acht jaar geleden (1992) bereikt. Morgen is het over en uit. Na nachtelijk gedonder stroomt overdag met een aantrekkende zuidwestenwind (langs de kust toenemend tot krachtig) aan merkelijk minder warme lucht ons land binnen. In de middag stokt het kwik op 15-16 graden. Het weerbeeld kenmerkt zich door enkele opklaringen maar later komt er van het westen uit meer bewolking. De kans op buien is klein. Rond een de pressie ten oosten van IJs land, die over de Noordzee uitzakt, circuleren koele en onstabiele luchtmas- sa's. Daarin komen zowel donderdag als vrijdag op nieuw buien tot ontwikke ling. De mid dagtempera- turen bereiken op deze dagen geen hogere waarden dan een graad of 15. Kort om meer dan een jas verschil met de warm te van de afgelopen dagen. Steve Geelhoed telt in vijfjaar 143.344 vogels Vogeltellers op de duintoppen in Zuid-Kennemerland registreren steeds meer bruinvissen in de Noordzee. Is er dan zo weinig vogelleven in de lucht of stellen ze hun verrekijkers te laag in? Het tegendeel is het geval, zo maakt Steve Geelhoed van de Vogelwerkgroep Zuid-Kennemerland duidelijk. De telpost Bloemendaal aan Zee is een van de spannendste plekken voor vogelliefheb bers. De bruinvissen in zee zijn als slagroom op de taart. Kijken, tellen en noteren, dat is het leven van de vogelteller. Denk echter niet dat het een saaie bedoening is. Op de duin toppen registreert Haarlemmer Geelhoed als belangrijkste teller elk voorjaar zo'n dertigduizend vogels. Soms slechts een hand- vpl, soms honderden per dag. Dat kunnen massa's zwarte zeeëenden zijn, talloze landvo gels of een eenzame visarend. De telpost Bloemendaal aan Zee bevindt zich op een rustige plek, niet ver van het terras van restaurant Het Eindpunt, dat in de weekeinden vol kan zitten met wielrenners. „Hoewel ve len daar anders over denken, is zeetrek-tellen eenvoudig: zitten en kijken," zegt Steve Geel hoed, „Gewoon een klapstoeltje meenemen, uitklappen en gaan zitten. Kijker of telescoop op statief vastschroeven en over zee turen." Dat is wel erg simpel voorge steld. Een vogelteüer moet na tuurlijk veel van vogels afweten. Naast soort, aantal en vlieg richting moet hij in staat zijn op afstand leeftijd en geslacht van de vogel vast te stellen. Het gaat erom alle vogelbewegingen te registreren, behalve die van zangvogels. Meeuwen die ach ter vissende kotters hangen worden niet geteld, want die zijn duidelijk niet op trektocht, maar op zoek naar een hap vis. Geelhoed kan niet constant aan zee zijn, het blijft een vrijetijds bezigheid. De afgelopen vijf voorjaren leverde 325 uur tellen hem een score op van 143.344 vogels, verdeeld over 88 soor ten. Dat zijn er iets meer dan 441 per uur. De meest voorko mende soorten zijn de Noordse dief, zwarte zeeëend, dwerg meeuw, rosse grutto en rot gans. Deze vormen samen 55 procent van alle getelde vogels aan de zeereep. Deze exempla ren komen in vluchten van honderden tegelijk over. Het tellen gaat niet één voor één, maar in globale blokken. De ervaren teller weet dat een blok van bepaalde afmetingen in de lucht bijvoorbeeld hon derd vogels bevat. Met een tel- apparaatje telt de vogelaar al leen die blokken, die hij later optelt en noteert. De zeldzame vogels die over vliegen zijn natuurlijk de kren ten in de pap. Een witbuikrot- gans, een zwarte wouw, een reuzenstem en een witvleu- Steve Geelhoed: „Ik moet hier vanaf zes uur 's morgens een paar uur staan, want dan vliegen de meeste vogels over." foto united photos de boer marisa beretta gelstem zorgden de afgelopen jaren voor opwinding. Steve Geelhoed doet daarvan enthou siast verslag in 'Fitis', het lijf blad van de vogelwerkgroep: „Het leuke van zeetrek-tellen is het onverwacht opduiken van zeldzamere soorten. Zo'n dag vol verrassingen was 19 mei 1999. Na twee uurtjes vloog ver weg opeens een sliertje meeu wen met een visarend op kop langs. Binnen een kwartier kwam visarend nummer twee het beeld ingevlogen. Voor die weer weg, kwam ineens een grote bloedrode snavel in beeld. Een reuzenstem boven de branding." De meeste vogels vliegen enke le tientallen meters boven het wateroppervlak. Geelhoed stelt zijn verrekijker op statief dus danig in, dat hij lucht èn zee ziet. Vandaar dat hij vrij gemak kelijk zeezoogdieren die voor- bijzwemmen kan meetellen. Hij ziet grijze en gewone zeehon den, dolfijnen en steeds meer bruinvissen. Vooral de bruinvis komt opvallend vaak voor in de Noordzee, wat te maken kan hebben met een groter voedsel aanbod van haring en sprot. De gegevens over die ene oe verloper, 17 kleine rietganzen, 2.379 wintertalingen, 3,347 ka noeten, 5.344 aalscholvers en duizenden andere vogelsoorten gaan naar de landelijke Zeevo- gelgroep, die met hulp van twintig telposten aan de kust de zeevogeltrek in Nederland in beeld brengt. Geelhoed telt vanaf zijn duin top in Bloemendaal aan Zee al vijf jaar lang negentig procent van alle waargenomen vogels en hij weet nog van geen op houden: „Ik moet er vanaf zes uur 's morgens een paar uur staan, want dan vliegen de meeste vogels over. Vervelend vind ik dat niet, juist vanwege die zeldzame soorten." THEO VAN DER KAAU Raadsels zijn gebleven .Leren we het dan nooit", riep Sonja Barend gisteravond in B en W. Ze deed dat na een opmerking van een jonge vrouw, die bij de ramp in Enschede alles, maar dan ook alles was kwijtgeraakt, en vond dat ze door de autoriteiten niet behoorlijk van informatie was voor zien: ,,De politie wist niks. Leren we het dan nooit? Het klinkt wel stoer, maar wat een merk waardige opmerking eigenlijk. Alsof je bij een ramp als deze, waar bij een hele woonwijk wordt weggevaagd, iets anders kunt ver wachten dan volslagen en langdurige chaos. Lessen uit de Bijlmerramp? ja, over de manier van onderzoek en de nazorg later. Maar op het moment zelf zullen verivarring en onbe grip bij dit soort gebeurtenissen altijd hand in hand gaan. In dit keurige, met regeltjes doorspekte land denken sommigen kennelijk dat alle informatie op slag beschikbaar kan en behoort te zijn. Er was gisteren in journaals en achtergrondrubrieken weer een overvloed Enschede' te zien: veel emotie, die overigens wel erg vaak werd herhaald. In Netwerk zat een mij onbekende, zelfvoldane po litica een rijtje open deuren in te trappen waar je akelig van werd. Maar ook zielknijpers kwamen niet verder, dan dat er nog heel lang aandach t voor de slach toffers moet zijn. Bij NOVA was er weer echt nieuws. Een brandweerman zei, dat hij absoluut niet wist dat er vuurwerk in de bunkers lag. Vreemd. De loco-burgemeester vertelde dat er een aantal 'zeecontainers' met vuurwerk in de buitenlucht stond en dat een deur van een der bun kers had open gestaan. Mooi was dat op de beelden van zaterdag de vluchtende directeur van de vuurwerkfabriek getraceerd kon worden. Hij moet op het bunkerterrein zijn geweest. Via zijn advocaat had hij laten weten 'voor de politie beschikbaar te zijn'. Onthutsend was ook het vraaggesprek met de voorzitter van zeg maar het vuurwerkwezen. In tegenstelling tot ons omringende lan den bestaan hier geen vaste regels voor vuurwerkopslag. Hij was er al jaren over bezig, maar ja, er gaan acht ministeries op de een of andere manier over... De cruciale vragen bleven ook deze dag onbeantwoord: hoe heeft het kunnen gebeuren? De loco-burgmeester werd keek wel uit om op geruchten (bluswater, magnesium-bolletjes en vuunverk: een rampzalige combinatie) in te gaan. Ook onduidelijk bleef hoe het zat met de lijst van 200 vermisten die maar niet slonk. Dubbeltel lingen, zo werd er vermoed. Ondanks al onze bureaucratie blijkt de administratie in Nederland op vitale momenten minder te deugen dan in rustige tijden wordt voorgewend. Zonder goed antwoord bleef ook de vraag waarom de mensen van de 'binnenste ring' niet eerder met een busje naar hun (verwoeste) woningen mochten kijken. Ik voelde wel mee met de man die riep: ,,Er lopen daar journalisten, cameramensen en andere lieden. Waarom mogen wij die er woonden er niet naartoe?" Het is zo warm in Nederland dat elk levend wezen af en toe snakt naar een beetje frisse lucht. Deze hond lijkt op de A16 te genieten van de tegenwind. foto anp Na weken van hard nekkige geruchten dat hij een relatie heeft met een alleenstaande moeder en dat deze met haar 3-jarige zoon al deels bij hem is in getrokken heeft de 26- jarige kroonprins Haakon van Noorwe gen zijn principe om zijn privéleven privé te houden overboord ge zet en zijn relatie met de even oude Mette- Marit Tjessem Hoiby, studente antropologie en parttime serveer ster, publiekelijk be vestigd. „Ik heb een vriendin en haar naam is Mette-Marit", zei Haakon in een vraag gesprek voor de televi sie. Hij vertelde met het nieuws naar buiten te komen omdat zijn vriendin, haar zoon en haar familie, vrienden en kennissen anders voortdurend door de pers belaagd worden. In de berichten is on der meer naar voren gebracht dat de vader van de 3-jarige Marius onlangs is veroordeeld wegens een niet-ern- stige overtreding van de wet op verdovende middelen en dat meer vrienden van Hoiby dingen op hun kerfstok hebben. Haakon zei dat zijn vriendin aan het begin van de jaren negentig betrokken is geweest bij housepar ty's - waar veel met drugs wordt geëxperi menteerd - maar dat dat nu een gesloten boek is. Koning Harald staat naar verluidt achter de kèuze van zijn zoon. Harald heeft jarenlang weerstand geboden aan zijn eigen vader, wijlen Olav V, die niet wilde dat hij zijn jeugdliefde Sonja Ha- raldsen, een burger meisje, zou trouwen. In 1968 gaf Olav toe en Sonja is nu koningin. Al in de eerste berich ten over de prinselijke romance werd vastge steld dat de kleine Ma rius volgens de Noorse wet nooit troonopvol ger kan worden, ook al zou Haakon hem na een huwelijk met zijn moeder adopteren. 'Internet is leuk, maar kan ook gevaarlijk zijn' is het motto van de nieuwe cam pagne 'Alles over veilig in ternetten' die gisteren van start is gegaan. Met een tv- spotje, informatiebrochure en internetsite wil de Safe Internet Foundation (SIF) ouders en kinderen wijzen op de gevaren van virussen, internetsites vol geweld en seks en het schenden van privacy. „Veiligheid op In ternet is niet altijd vanzelf sprekend." De SIF, een samenwerkings verband van overheid, be drijven en maatschappelijke instellingen, besloot een half jaar geleden dat er 'iets' met de veiligheid van het inter net moest gebeuren. Vooral het computergebruik door kinderen baarde de organi satie zorgen. Directeur Ton Jansen: „Kinderen zijn een voudig te beïnvloeden en zich nog nauwelijks bewust van de gevaren van internet. Ook de ouders moeten wor den gewezen op hun nieuwe verantwoordelijkheid, na melijk het begeleiden van hun kinderen op de digitale snelweg. Want zij willen geen van allen dat hun kroost wordt blootgesteld aan gewelddadige of porno grafische sites." In de brochure geeft de SIF de ouders tips om filters te installeren, die ervoor zor gen dat kinderen niet overal naar toe kunnen surfen. Ook krijgen opvoeders het advies om kinderen bewust te ma ken van de risico's van het internetten. „We leren kin deren veilig over te steken omdat auto's en ander weg verkeer gevaarlijk kunnen zijn. Zo moet het ook op in ternet." Voor de kinderen is het spel 'Safe cyber memory' ontwik keld, waarbij ze antwoord moeten geven op vragen over de veiligheid op inter net. Zo moeten ze weten of het veilig is om afspraken via het internet te maken en wat ze moeten doen als ze iets engs of slechts op een web site zien. „Door het spel gaan kinderen nadenken over de gevaren van internet en kunnen ze er met hun ouders over praten", zegt Jansen. Volgens het nationale jeugd- fonds Jantje Beton, dat ook is aangesloten bij de SIF, voorziet de campagne in een grote behoefte. „Wij hebben onderzoek gedaan naar in ternetgebruik in Nederland se gezinnen en daaruit blijkt dat veel ouders zich bezorgd maken over wat hun kind uitspookt achter die compu ter", zegt Bamber Delver, leider van het project 'Kin deren en internet'. Volgens hem is het belangrijk om de kinderen zelf aan te spreken op hun surfgedrag. „Ze we ten er meer van dan hun ou ders. En kinderen nemen al leen adviezen aan als je ze op hun eigen niveau aan spreekt. Dat doet deze cam pagne gelukkig goed." De SIF wil aan het eind van dit jaar een vervolgcampag ne voeren, die gericht is op het bedrijfsleven. Ton Jan sen: „Ook hier bestaat nog veel onzekerheid over de (on)veiligheid van Internet. We moeten voorkomen dat mensen afhaken omdat ze geen vertrouwen meer heb ben in het medium." Elke zaterdag Palestina Is dit antisemitisme? Hier volgt mijn vertaling van een ingezonden briefin hel overigens keu rige Spaanse weekblad Cambio 16. Het be zoek van de Paus aan Israël heeft nogmaals aangetoond dat joden pretenderen de besten te zijn, en het 'hart' van de wereld. Derge lijk arrogant provincialisme brengt vol keren ertoe zichzelf te kwalificeren als 'de mensenwat zij die anderen ver volgens op rascistische wijze inwrij ven. Als het eskimo's betreft of an dere relatief vredige volken doet ons dat glimlachen. Maar we mogen niet de geschiedenis ver geten van dit zogenaamde'uit verkoren volk', vanwege zijn mili tante exclusiviteit, die een ernstig en direct gevaar vormt voor de an deren, zoals een ervaring van dui zenden jaren bewijst. Keer op keer lezen wij in de bijbel - die de joden voorleggen als bewijs voor hun zoge naamde superioriteit - hoe Jahweh de uitroeiing van hele volkeren beval, vrouwen en kinderen incluis, om het joodse ras te doen overwinnen. Een in tolerante God die geen andere goden toestaat is hun voorwendsel om van tijd tot tijd dood en verderf te zaaien met hun kruistoch ten of heilige oorlogen. Aldus de heer M.C. Capdevila uit Madrid, die zelfs een half millenium na de verdrijving van de joden uit Spanje de schok nog niet te boven lijkt gekomen. Als ik zijn brief ook voor de rest goed heb begrepen, duidt de heer M.C. Capdevila verder op collaboratie van de Spaanse joden met de Moorse overheersers. Wij spreken dan over het jaar 1300. Ik weet daar ver der niet het fijne van, maar het lijkt me dat een joods-islamitisch bondgenootschap tegen de rabiate Spaanse katholieken inderdaad voor de hand zal hebben gelegen. Minderheden mogen nu eenmaal graag aanschurken tegen daadkrachtige overheer sers, dat is ook vandaag de dag nog zo. De christelij ke minderheid in Syrië, bijvoorbeeld, is dol op de dictatoriale Syrische president .Assad, en dat is we derzijds, met als curieus gevolg dat op de Spelen in Atlanta de enige Arabische' vijfkampster een christe lijke vrouw uit Damascus was. Geen toeval. Maar om bij de heer M.C. Capdeidla te blijven, wel licht hebben de joden in Spanje inderdaad ooit met de Moren samengespannen tegen de katholieke meerderheid. Dal is dan geen nieuws, maar dat me neer M.C. Capdevila uit Madrid daar nog steeds zo kwaad over is mag opmerkelijk heten. Ook dat zijn brief zomaar wordt geplaatst, temidden van klach ten over de spoorwegen en de nieuwe film van Pedro Almodavar. Antisemitisme lijkt in Spanje duidelijk bespreekbaarder te zijn dan in Nederland. Tot zover mijn politiek correcte bijdrage aan uw dinsdagkrant. Zoals u weet is het orthodoxe joden niet toegestaan op de sabbat te arbeiden, en onder arbeid valt ook het indrukken van knopjes. Daarom hebben veel gebouwen in Israël naast een gewone lift ook een sabbatlift, zonder knopjes, die automatisch op iedere etage stopt. De bediening in restaurants en ander noodzakelijk mensenwerk wordt op de sabbat bij voorkeur overgelaten aan ongelovigen, meestal Palestijnen, mensen die er volgens Jahweh helemaal niet zouden moeten zijn en onder luid applaus van de beschaafde wereld tot buitenlander in eigen land zijn gemaakt. Maar die Palestijnen zijn wel weer on misbaar om de joodse staat door de sabbat te slepen. Wrede paradox. Komt er ooit nog vrede, daar? Meneer M.C. Capdevila uit Madrid ireest van niet. Ik denk van wel, We geiten de Palestijnen gewoon een zevende deel van Israël: de zaterdag. De joden blijven diedag binnen en-moeten overal van afblij ven. Op de sabbat heet Jeruzalem Arafatstad, en Hai fa Port Palestina. En niemand geeft iets weg want iedereen krijgt alles weer terug. Religieuze dwang- neurose kan alleen bestreden worden met krankzin nigheid. MENSEL Een dorp bij Berlijn rr 6 op voor de eerste olif; van Europa. Vijftiend hun jockeys rennen oi id0XÏ heten maharadja-troff l1611 wedstrijd op 16 juli vvi tigste verjaardag vam bliek India gevierd. Di aan op een duizendjaron^1 sche traditie. De orgai zi)n. houdt contact met dn eer'' schermers om protesl orer komen. In zes matchi ianie de olifanten zeshonde afleggen. De dieren zwaar, kunnen daarbij tot veertig kilometerp reiken. Dat is iets snel tempo van de wereldk hardlopen op de hond De kolossen kunnen seling blijven staan,- nog maar stap voor sfc on^{ „Olifanten zijn somsi ,teni pig als kamelen. Ze hi ter meer verstand", sli pert van een Berlijnse in de krant Berliner Ze inl^ kan zich voorstellend! dieren gewoon achter van de kudde aansjok' ce vindt plaats op de; renbaan in DAHLWIT2 )E PEGARTEN. ehu getn Een handige Russiscl n^e' man dacht dé manier vasJ gevonden om voorgoe: zijn van lastige verkee1 les. Hij schilderde het 'MILIZIJA' (politie)op Ook rustte hij het voer QCI met zwaailicht en sirer gens het Russisch p Interfax hield het bed' 1 lang stand. Echte polrie[3t zagen dat de auto een !Sla' kenteken' had en haa 10 kenman van de weg. ïenc pni De Amerikaanse NBC- ngsi zal de serie 'FRIENDS env twee jaar blijven uitze ehc is bekendgemaakt nai te z onderhandelingen mei Brothers Televisie en o voornaamste acteurs.i bereid te zijn voor 20i dollar (bijna 48 miljoe jrn- per jaar, per persoon, I htol twee jaar te vertolken, teurs, Jennifer Anistor teney Cox Arquette, Li row, Matt LeBlanc, Mi ry en David Schwimmi >ei het afgelopen seizoen 125.000 dollar (3001 gt J. den) voor ieder van defy er ringen van de serie. ste dh jne Antwoori quiz op intenfc and :onl hac De meeste antwoordf McDonalds 'Euro 200 staan twee weken na! van de actie op het actie loopt sinds begii McDonalds is op de h de site, maar is vooral van plan de actie stop Klanten van de hambi OC' gant krijgen bij elke ai een kraskaart met d; korte quiz. Wie een i balvragen goed beanr kan prijzen winnen di van een voetbal tot ee product van de keten Donalds heeft inmidd miljoen quizkaarten de filialen. Ook voorn de vragen goed te bea den. Bijna alle antwoo te vinden op een intei Het is niet de eerste kt ,n antwoorden van een n|° internet worden gezel blies chipsfabrikant Si 'j' krasactie af omdat de 5 gen van het gokspel b op het computernetw den. Mensen moesten sportfoto's de juiste pl de bal aangeven. Als d leverde het tien guldei McDonalds Nederlani hoogte van de websiti heeft er geen moeite r D[t gens woordvoerster V ker is het bedrijf juist' l0r| „Bij ons gaat het erorr gasten naar het Euro! leven. Als dat mensen tot het bouwen is dat alleen maar leuk Dat de kans groot wor meer prijzen worden nen, beseft Van de A' zal waarschijnlijk mi kosten, maar dat is nil willen natuurlijk het li zoveel mensen kraskai bruiken. En misschien De antwoorden zijn te JUSTUS VAN OEL Air ki mp lt;

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2