Jk voel me topfit, voor mij begint het seizoen nu pas' Pilgrims konden juist relatief goed overweg met indianen Sport/Schrijvende Lezers Onvolledig bericht over zwembad De Zijl )ordwijkerhouter in De Bus niet voor iedereen een held LUMC gaat niet goed om met legionella AC 16 MEI 2000 RIJVENDE LEZERS jfi enigkeer van scheidsrechter Mario van der Ende na zes maanden ziekteverlof In het Leidsch Dagblad van donderdag 11 mei las ik dat 'de Pilgrims zelf in hun koloniale (bekerings)drang later een compleet (indianen) volk bijkans te gronde zouden hebben gericht' en dat ik daaraan gemakshalve voorbij zou zijn gegaan. De waarheid is dat de Pil grims hun kolonie stichtten waar en kele jaren tevoren de meeste indianen aan een epidemie waren overleden. De Pilgrims schreven dat feit toe aan de Voorzienigheid. Een moderne uitleg is dat er een ziekte heerste die door Eu ropese ontdekkingsreizigers geïmpor teerd moet zijn geweest. Met de nog levende stamgroepen in hun onmiddellijke omgeving hebben de Pilgrims een vredesverdrag onder tekend dat vijftig jaar lang stand hield. Eén aspect daarvan is dat soldaten van de Pilgrims als bondgenoten van deze Wampanoag-stam, alsmede van de naburige Engelse kolonie van Massa chusetts Bay, in de Wampanoag-strijd tegen de Pequot-stam in 1637 hebben meegevochten. De Pequot Oorlog was zeer wreed en leidde inderdaad tot een massaslachting. Maar het was geen oorlog van 'de Pilgrims' tegen 'de in dianen'. In 1675 is een einde aan de vrede ge komen toen een deel van de Wampa- noag over landgebruik in opstand kwam. In deze King Philips Oorlog zijn vele Wampanoag en indianen van andere stammen met de Engelsen ten strijde gegaan, om een eind aan de op stand te maken. Men schrijft de over winning toe aan de strategische en tactische inbreng van de indiaanse bondgenoten van de Engelsen. (Voor de meest recente wetenschappelijke studie over King Philip's War, lees mijn boek 'Scituate Records', deel 3). De Wampanoag zijn nog steeds een belangrijke bevolkingsgroep op Cape Cod, Martha's Vineyard, en doorgaans in de oude Plymouth Kolonie. Dat deze oorlogen iets met 'beke ringsdrang' te maken zouden hebben, is louter onzin. Het getuigt van een modieus en goedkoop (anti-christelijk, anti-Europees?) vooroordeel. Juist aan de relatief goede verstandhouding tus sen de Pilgrims en de Wampanoag is het te danken dat het al dan niet gero mantiseerde beeld van de Pilgrims, die met hun Wampanoag-buren de Thanksgiving van 1621 vierden, zo'n sterke aantrekkingskracht behouden heeft in de tegenwoordig zeer plurifor me maatschappij van Amerika. Jeremy Bangs, Leiden. TE M ansen Iklé srechter Mario van der Ende is te- i zeven maanden - 'Eigenlijk vijfen- 1 ben alweer een tijdje bezig, hoor' - jheid maakte hij zondagmiddag zijn op het hoogste niveau. Een paar ki- lichter, maar met de gretigheid van nge hond. Aan alles kun je zien dat heeft gemist, de geur van het gras, reeuwende voetballers die het altijd oneens zijn met arbitrale beslissin- zelfs het gefluit van de tribunes. o blijkt: het voetbalwereldje, door- A begiftigd met egoïsme en eigenbe- reeft ook hem gemist, zie de talloze jke reacties in het Gelredome, vér na dstrijd tussen Vitesse en Fortuna Sit- Ronald Koeman: ,,We hebben hem gemist. Mario van der Ende is één e betere scheidsrechters in Neder- En goede scheidsrechters, die zijn p twee handen te tellen in Neder- der Ende komt na afloop handen te- ran bobo tot suppoost, van Michel ('Hoe gaat het nu?') tot Jan Jong- van Evert ten Napel ('Blij dat je terug lario') tot Orlando Trustfull. I is fantastische hem weer terug te «I, reageert Bert van Marwijk, trainer lil irtuna Sittard, de club die hem vorig :n brief en shirt met handtekeningen e. „Man, ik heb zoveel reacties ge- an Barcelona tot Glasgow, van Istan- t Londen en van Japan tot Amerika, waar", zegt Van der Ende. schrik sloeg de Hagenaar zeven len geleden om het hart toen bij hem Mmor in de hals werd geconstateerd, kijkoperatie volgde een 'grote opera- lus Van der Ende, waarna een zware e van bestralen en revalideren be- Ik heb zes dagen in het ziekenhuis n. Het is logisch dat ik twijfels heb Maar ik ben altijd door blijven trai- )e doktoren vertelden me dat ik er b cht maanden weer kon staan. Ik ben v.t eigenwijs om zo hard te trainen dat rzes maanden mijn rentree weer zou n maken." geven iagse arbiter, die op 30-jarige leeftijd irste wedstrijd in het betaalde floot en fluit ik in Toulon een toernooi. En uiteraard ben ik hartstikke blij met mijn verkiezing van de UEFA om Intertoto-wedstrijden te leiden. Wellicht dat ik in de nacompetitie ook nog een wedstrijdje kan meepikken. Voor mij begint het seizoen nu pas", aldus Van der Ende. „Maar ik ben altijd positief gebleven. Te rugkeren op de velden is mijn doel ge weest, vandaar ook dat ik vandaag heb ge floten. Je kunt wachten tot het nieuwe sei zoen, maar mensen vergeten dat dit sei zoen ook nog een tijdje doorgaat". Van der Ende prijst het begeleidingsteam in Zeist. „Al die mensen hebben mij enorm gesteund. Het is niet voor niets geweest. Vandaag was eigenlijk mijn eerste échte wedstrijd. Het was wel een tempootje ho ger dan de wedstrijden in de reserveklasse. Maar ook een wedstrijd, waarin het ergens om ging." Misverstand Inderdaad is Van der Ende deze middag niet voor niets naar Arnhem gekomen. Er zit alles op en aan het duel, waarin Vitesse uitbundig flirt met het ticket voor Cham pions League-voetbal. Er is een misver stand: de speaker begint al met het omroe pen van de ruststanden als de heren nog aan het voetballen zijn. Van der Ende: „Op de tribune floot een supporter op z'n fluit je, maar ik liet nog even doorgaan. Grappig, ja. Dit zijn nu de dingen die ik maanden lang heb gemist." Er ïs een fluitconcertje van de Vitesse- aanhang, omdat een Limburgse vrije trap overnieuw moet. Er zijn gele kaarten, alle terecht, voor gasten Heering, Kool, Van der Schaaf en Arnhemmers Sikora en Laros. En er is een tackle van achteren van Fortunees Wim Kiekens op Victor Sikora, waarop de Hagenaar zonder twijfel de rode rechthoek uit zijn kontzak haalt. „Ik heb van veel mensen begrepen dat het een terechte be slissing is geweest", zoekt hij bevestiging van zijn beslissing. Tenslotte is er een bloedstollende slotfase, waarin Van der En de moeiteloos overeind blijft. De discussies over de rode kaart (Kie kens: 'Ik speelde de bal') ontgaan hem ten dele. Kort na de wedstrijd zegt Mario van der Ende: „Het mooiste moment beleef ik straks in de auto als ik naar huis rijd. Dan denk: hé, fijn, ik heb weer een wedstrijdje gefloten." et Leidsch Dagblad van 8 lazen wij het artikel Qdweerlieden en syn- onzwemsters'. Het artikel wij die dag zochten, von- wij niet, namelijk: 'Wet- Baaijens en Pechtold het gerenoveerde d De Vliet'. Nu vonden hts de demonstraties in weergegeven, die zo'n alf uur na het officiële te waren begonnen. Het leek wel of de journalist bij het officiële gedeelte niet aanwezig was. De uitnodiging van Sportbe- drijf Leiden sprak over 'officiële handelingen om 10.00 en 10.15 uur'. Nu twee wethouders zich juist van de goede kant lieten zien, had het wel aardig ge weest als dat in de pers een schouderklopje had opgele verd. Lezers waarderen waar schijnlijk ook wat wethouders goed doen en zijn naar onze mening niet uitsluitend geïnte resseerd in artikelen over wet houders die budgetten over schrijden. Een waarderend woord aan de gemeente Leiden werd die dag in ieder geval ge geven door voorzitter Lia Veld kamp van het Overleg Gehan dicaptenbeleid Leiden (OGL). Zij bedankte de gemeente na mens het OGL voor de realise ring van onder andere een 'luie trap', die in het zwembad spe ciaal voor mensen met een li chamelijke handicap was ge realiseerd. Het OGL heeft in 1999 een zwembadnota uitgebracht, waarvan enkele aanbevelingen door de gemeente goed zijn opgepakt. Vandaar onze verba zing over het karakter van het artikel Wim de Leen (namens OGL), Leiden. Naschrift redactie. Op 5 mei publiceerde het Leidsch Dag blad al een uitgebreid artikel over het gerenoveerde zwem bad De Zijl Weg met dooddoeners in de krant Bij herhaling wordt in de Ne derlandse media, onlangs ook weer enkele keren geconsta teerd in het Leidsch Dagblad, een misdaadbericht afgesloten met deze zin: De politie stelt een onderzoek in. Er zijn be langrijkere problemen op deze wereld, maar kan dit nul- nieuws, deze dooddoener, voorgoed verboden worden? Zou de redactie het echter een zinvolle mededeling blijven vinden, verander dan het weer bericht ook maar blijvend in: Als het morgen niet regent, is het droog. Hans Doeleman, Haarlem. daarna een indrukwekkende palmares op bouwde (met WK's in '94 en '98 en een EK in '96), knokte zich terug, onderwijl het EK in eigen land, dat wel, vaarwel zeggend. Fortuna Sittard - Cambuur op 2 oktober 1999 was zijn laatste duel, FC Zwolle 2 - Vo- lendam 2 op 4 april van dit jaar weer zijn eerste. „En toen had ik echt de kriebels". Ondertussen leefde Van der Ende van controle naar controle. Het volgende zie kenhuisbezoek staat op 9 juni gepland. „Ik blijf onder controle. Natuurlijk hebben de berichten dat ik zo'n beetje was opgegeven mij ook bereikt. Dat zijn de mensen die niet op de hoogte zijn. Ach, ze kunnen beter over je lullen dan van je vreten." „Ik voel me topfit en heb drukke weken voor de boeg. Deze week ga ik naar Arsenal - Galatasaray, zaterdag reis ik naar Londen met vrienden voor de cupfinal en daarna Iwijkerhouter Mike van Wieringen zat een paar weken in De Bus 1S6. archieffoto dick hogewoninc i waardeschaal voor even- Noordwijkerhoutse 'hei- wordt getoetst aan dat in- le gedoe in het tv-pro- ma 'De Bus', dan zou het ïn onze dorpse samenle- kwalitatief treurig zijn ge- gun iedere plaatsgenoot laar ernst en luim, alswel 'aar zin en onzin, maar ik wel bezwaar tegen het ge- L serende verhaal van ver- J iver Rob Onderwater, die ide rubriek 'Streken' van 9 deed voorkomen alsof lil Iwijkerhout in groten ge- H eflipt in dromenland zou even. Een situatie, veroor zaakt door ene heer Van Wie- ringen, van wie blijkbaar werd verwacht dat hij door zijn aan wezigheid in het SBS-vehikel, Noordwijkerhout definitief op de .kaart van Nederland ging zetten. Daar staan het al zo'n 800 jaar! Hierbij meen ik te mogen stellen, dat er in Noordwijker hout voldoende inwoners met andere interesses verblijven die, met mij, niet geacht wensen te worden' om dergelijke pseudo- heldenverering te onderschrij ven. Nic. Sluis sr., Noordwijkerhout. Graag wil ik reageren op het ar tikel in het Leidsch Dagblad van 10 mei over de legionella- besmetting op de afdeling ra diologie in het LUMC. Dat de waterleiding met 70 graden - hoger is beter - is doorge spoeld, is een goede behande ling, maar de leiding had zeker het personeel even op de hoog te moeten brengen. Vooral het personeel dat de patiënten moet douchen, want als zich een legionellabesmetting voor doet, is douchen niet toege staan. Wat ik niet begrijp, is dat het personeel van de afdeling ra diologie de patiënten geen kraanwater meer durft te geven. Water dat met dit virus besmet is, kan mijns inziens gewoon worden gedronken. Het gaat om de nevel die wordt inge ademd, waardoor het virus zich op de longen gaat nestelen. Koos van de Reijden, Leiden. Naschrift redactie. Op de afde ling radiologie komen patiën ten alleen om röntgenfoto's te laten maken. Van douchen is geen sprake. Overigens is de besmetting niet op de afdeling radiologie van het LUMC ge constateerd, maar in een aan grenzende waterleiding die voorlopig buiten gebruik is ge steld. Tijdens de Leidse Draaiorgeldag lieten 22 draaiorgels de Hooglandse kerk met machtige tonen dreunen. foto anp rober vos Draaiorgeldag was een feest 'Sjouwen van orgel naar or gel' stond er maandag 7 mei boven een stukje over de Leidse Draaiorgeldag in de Hooglandse kerk. Wat heeft het Leidsch Dagblad toch een unieke vocabulaire om evenementen de grond in te boren. Als ik in mijn ene hand een zak aardappelen en in mijn ander een zooitje marktboodschappen tors, dan sjouw ik. Niets was min der waar. Ik -ging er bewust naar toe. Men kan beter spreken van een Draaiorgelfeest, want een feest was het. Mede dankzij de bevrijdingsten toonstelling was er een volle kerk, de zon scheen uitbun dig en draaiorgel na draaior gel liet de kerk met machtige tonen dreunen. Ze waren al lemaal gestemd, wat een hels karwei is. Sommig orgels werden nog met het ouder wetse wiel gedraaid, sommi ge werden elektrisch aange- dereven. Maar overal ston den de glunderende orgel draaiers erachter. Wie dan van 'sjouwen' spreekt, doet de organisatie tekort. Zo'n feest verdient subsidie en moet je in ere houden. En dus niet afbre ken met een rotrecensie. Leiden Draaiorgelfeest: een fraaie naam voor een jaarlijk se herhaling. Ik heb ervan ge noten. J.E. Neervoort, Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23