Borduren gaat met zijn tijd mee Trends Mobiele modelijn j)e mocje maakt het weer bont De Wereldwinkel is een ontdekkingsreis DINSDAG 16 MEI 2000 Het bezit van een mobiele tele foon is tegenwoordig net zo ge woon als een wasmachine in je huis. Het mobieltje heeft in middels alle leeftijdsgrenzen overschreden. Jong en oud loopt ermee rond. Volgens laat ste schattingen zijn er in ons land nu zo'n 6,7 miljoen mo biele telefoons in omloop. En het eind is nog lang niet in zicht. Zeker nu het toestelletje steeds meer functies krijgt. Nog even en je kunt met een simpele druk op enkele toetsen zomaar wat menusuggesties op je schermpje krijgen, inclusief bijbehorend boodschappen lijstje. En een Italiaanse fabri kant van wasmachines brengt een apparaat op de markt dat te bedienen is per mobiele tele foon. De komende jaren zullen er steeds meer huishoudelijke apparaten komen die je op de ze manier aan het werk kunt zetten. Nederland is straks nooit meer onbereikbaar, maar altijd en overal beschikbaar. Binnen en kele jaren zullen er meer mo biele telefoons zijn dan vaste aansluitingen. Overigens ook tot verdriet van onder meer ho recazaken, die hun restaurant of café beveiligen tegen de gsm- terreur door hun gasten te at tenderen op rode stickers die aangeven dat telefoons uit moeten worden gezet. Tegen al die achtergronden is het niet verwonderlijk dat er een geheel nieuwe consumen tenmarkt ontstaat rondom de mobiele telefoon. Het appa raatje van mini-formaat, dat al leen nog maar meer mini lijkt te worden, is de populairste ac cessoire van dit moment, ver krijgbaar in alle kleuren van de regenboog. Zo'n populair iets heeft recht op een eigen lijn. Dat dachten ze ook bij Motoro la, de fabrikant van een van de meest gewilde mobiele tele foons van dit moment, de V.3688. Het kleine, lichte tele foontje zorgt voor een ware hy pe. Ook in negatieve zin: het model is zeer gewild bij dieven, die zorgen voor een levendige handel op straat. De V.3688 heeft inmiddels een opvolger in de vorm van de V.3690. Een nog geavanceerde toestelletje dat onder andere is uitgevoerd met spraakherkenning. Om je mobieltje handzaam te vervoeren verschijnen steeds meer aangepaste tassen en kof fertjes op de markt. Vooral de cross-over met een apart vakje voor de telefoon doet het erg goed. Zeker als-ie is uitgerust met een drukknoopje zodat je je gsm'tje altijd heel snel bij de hand hebt. Waren de telefoonvakjes tot nu toe vooral terug te vinden in sportieve modeartikelen die met name jongeren aanspre ken, als het aan Motorola ligt ontstaat er een geheel nieuw mode- en accessoirebeeld in een heel ander marktsegment. De internationale firma maakt werk van zijn populaire mobiel tje, onder meer met een recla mecampagne met Jodie Kidd. Het topmodel figureert op abri's gekleed in verschillende ontwerpen van Matthew Wil liamson, die hij speciaal voor deze campagne maakte. Voor het eerst worden mode en mo biele communicatie direct met elkaar in verband gebracht. Matthew Williamson, bekend om zijn exotische, kleurrijke ontwerpen, is een snel stijgen de naam in de modewereld. Zijn shows tijdens de London Fashion Week brengen ieder een die iets met mode heeft op de been. In dat licht bezien is het niet verwonderlijk dat de reclamemakers van Motorola hun oog hebben laten vallen op deze jonge nieuwkomer uit Londen. De nieuwe telefoons uit de V- serie werden al gezien in de handen van onder anderen Naomi Campbell, Kate Moss en Jade Jagger. En dat maakt een product zonder meer trendy en gewild bij modebewuste consu menten. De Britse modeont werper maakte bovendien een glitterversie van het mobieltje in beperkte oplage. Motorola heeft bovendien een aantal ontwerpers aan het werk gezet voor een mode(accessoi- res) campagne. Een van hen is de Rotterdamse ontwerper Geert-Jan Renzen, die op dit moment in Parijs furore maakt met zijn couturecollectie. Ren zen ontwierp een bontachtig jasje waarin de mobiele tele foon is geïntegreerd. Dankzij een enorme kraag en een sjaal, waarin het mobieltje verstopt zit, hoeft niemand te zien dat je aan het bellen bent. Renzen: „Het voordeel is datje altijd kunt doorwerken, meer dere dingen tegelijk kunt doen en ook altijd bereikbaar bent voor klanten. In mijn geval wel handig. In dit jasje is een soort privé-ruimte gecreëerd. Als je wordt gebeld hoef je de tele foon alleen maar open te klap pen. Ik vind het altijd zo'n raar gezicht als ik mensen met een microfoontje voor hun gezicht zie lopen praten. Mijn ontwerp is een andere oplossing voor handfree bellen op straat. Dit damesjasje kan zo geprodu ceerd worden." EVELIEN BAKS Boren en schroeven tegelijk Hoe sneller het karwei te klaren is, hoe eerder doe-het-zelvers de handen uit de mouwen ste ken. Vandaar dat er geregeld al lerlei handigheidjes verschijnen om in rap tempo te klussen. Goed voorbeeld daarvan is de zogenoemde Timberlok. Met een boor wordt een gat ge maakt, waarna houtverbindin gen kunnen worden vastge schroefd. Daartoe bezit de Tim berlok een speciaal bitje, waar door het hulpstuk op vrijwel ie dere boormachine past. Tijdens het boren, schroeft het hulpstuk zichzelf in het hout vast. Met een chroevendraaier is het exemplaar er weer uit te halen. De Timberlok is verkrijg baar vanaf 10 tot 25 centimeter lengte en roest niet. De voorde ligste verpakking telt tien hulp stukken van elk tien centimeter lang en kost ruim vijf gulden. Voor meer informatie: Bolle Technofast BV, Almere-Stad, tel. 036-536.1234. In de mode wordt het bont op nieuw ontdekt. Alle modebla den staan vol bontontwerpen, ook bekende binnen- en bui tenlandse ontwerpers kiezen plotseling weer voor natuurlijk bont. Bont is ook het thema van twee eindexamenstudenten modevormgeving van de Hoge school voor de Kunsten in Utrecht, die zijn genomineerd voor de Frans Molenaarprijs. Deze prestigieuze prijs, die tien jaar geleden door de Amster damse couturier Molenaar is ingesteld, moet aankomend Nederlands modetalent een op stapje geven naar de couture- wereld. De winnaar krijgt een bedrag van 25.000 gulden, waarmee hij een collectie voor de Nederlandse markt moet realiseren. De modestudenten Jessy Heu- velink (22) uit Den Haag en Erik Schierbeek (26) uit Utrecht ste ken hun nek uit met ontwerpen van echt bont. Nerts, vos en ko nijn zijn de materialen waar mee ze durven werken; koppen, poten en staarten zijn de bizar re versieringen aan hun ont werpen. „Bont is prachtig", vindt Heuvelink, die benadrukt dat de gefokte dieren in goede omstandigheden leven en dat Nederland een van de beste verzorgingslanden voor deze dieren is. Daarom moet bont kunnen, vinden ze. Heuvelink en Schierbeek, die worden gesponsored door het Nederlands Bont Instituut, staan helemaal achter hun keu ze voor bont. „We eten toch ook kippetjes? We dragen toch ook tassen en schoenen van leer? Dus waar zeuren mensen over. Als de dieren worden doodgeknuppeld is het een an der verhaal, maar de vachten komen van dieren die volwas sen worden onder goede wel standsomstandigheden. Dat is een groot verschil met de bio- industrie waar varkens in foute hokken zitten en kippen in te kleine leefruimten." Heuvelink toont voor de Mole naar Couturewedstrijd op 31 mei een collectie, die onder an dere bestaat uit een zwarte ko nijnenjurk met een leren hals stuk, een vossenjasje met staar ten, een collier van nertsstaar ten, een pantalon met wasbeer in de zijnaad en een lange ja pon die aan de onderkant is af gewerkt met konijnen. Heuvelink snijdt zo min moge lijk in de vacht en laat poten en staart zitten om de grillige vorm van het materiaal te tonen. „Ik wil bont op een nieuwe manier benaderen, dus niet meer de oude vormen toepassen van bontgarnering aan kraag of manchetten." Heuvelink zegt vooral het „Borduurwerken zijn geen poë- zieplaatjes meer." Rob Vergnes, art director van het Leeuwarder bedrijf Lanarte bv - 'creative home decorations' - weet als geen ander dat zijn bedrijf zich in artistieke zin moet blijven ontwikkelen, wil de belangstel ling voor deze hobby blijven groeien. Deze lente presenteert Lanarte iets bijzonders: bor- duurstof voorzien van een zeef druk, die als achtergrond van het borduurwerk dienst doet. Door bepaalde gedeelten van de afbeelding niet te borduren creëert de maakster met die achtergrond diepte in haar werk. Het paradepaardje is de door de Amsterdamse kunstenaar Joadoor gemaakte buste van de Egyptische godin Nefertiti, door Lanarte omgezet in kruissteek. Vergnes: „Joadoor is vooral be kend door zijn airbrush schil derijen en als fotograaf. Het op merkelijke is echter dat ik zijn werk tegenkwam in Engeland. Ik heb contact opgenomen met zijn uitgever en uiteindelijk heeft dat geresulteerd in zijn medewerking", aldus Vergnes. Met een afstandelijke blik kijkt de geborduurde Nefertiti, de vrouw van de Egyptische farao Achnaton, de toeschouwer aan. Haar zware hoofdtooi en de brede halskraag verlenen haar extra status. Rond de buste zijn typisch Egyptische afbeeldin gen geplaatst. Het juiste passe partout en de goede lijst dragen er in grote mate toe bij dat Lan arte het ontwerp als 'uitsprin ger' kan presenteren. Enthousiast kan Vergnes vertel len over de wijze waarop de warm-gele zeefdruk op de stof is geplaatst. Doordat bepaalde delen in het gezicht niet wor den geborduurd, speelt de lich te achtergrond op die plaatsen een belangrijke rol. De gebor duurde schaduwpartijen in het gezicht krijgen door een don kerder bedrukking iets extra's mee. De artdirector beaamt dat Nefertiti niet een borduurwerk is voor beginners. Ervaren bor duursters echter zullen genie- Nefertiti in kruissteekjes. ten van het kleurenpalet van veertig tinten waarover ze kun nen beschikken. Een andere zeefdruk van het Leeuwarder is het Millennium borduurwerk. Er is nog steeds grote belangstelling voor deze uitgave. „In dat borduurwerk was de zeefdruk een duidelijke achtergrond, bij Nefertiti speelt de zeefdruk mee in het ont- eigentijds worden gewerkt. Vergnes illustreert dat met een ontwerp waarop een aantal blauwe bloemen zijn gebor duurd met als achtergrond an tieke tuinhekken. „Erg in bij de groep dertigers." Ook de koeien van Wiebe van der Zee uit Sneek - „niet alleen in Fries land, maar ook in het buiten land een groot succes" - kregen gestalte op een zeefdruk. Natuurlijk is niet iedereen di rect toe aan het maken van een meesterwerk. Daarom heeft La narte ook tal van borduurtjes in het assortiment om beginnelin gen enthousiast te maken. Daartoe behoren onder andere de in plastic kokers verpakte handdoeken. Bij de handdoe ken is een drietal patroontjes gevoegd en voldoende bor duurgaren om een daarvan op de handdoek te realiseren. Naast de Marjolein Bastin To wel is er een 'Sea Life'-hand- doek en een babyhanddoek. Die laatste was overigens aam leiding om de 'Baby Joy collec tion' te ontwikkelen met daarin onder andere wanddecoraties in de vorm van een geboortete gel, schilderijtjes en een meet lat, maar ook rolgordijntjes, een babycape en slabbetjes. Binnenkort worden de witte en marineblauwe Euro 2000-hand- doek gelanceerd, waarop een voetbal en een voetbalschoen kunnen worden geborduurd, alsmede de vlaggen van alle deelnemende landen. Voorts heeft Lanarte onder andere een serie honden- en wilde-dieren- REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER 023- Hond in Oranje mooie en sc hone van een dier te willen tonen en daarom niet voor nepbont te kiezen: „Juist dat nepbont is belastend voor het milieu, omdat er aardolie voor nodig is. Dat levert pas echt veel rotzooi op." Proteste ren tegen natuurlijk bont noemt de ontwerper dan ook meten met itwee maten. Zelf hebben de twee Utrechtse ont werpers nog geen kritiek of dreigementen gekregen op hun ontwerpen van echt bont. Ze zijn er ook n iet bang voor. „Als mensen al negatief tegenover ons materiaal staan, leggen we ze uit dat je daar niet hypocriet over moet d oen. Bont wordt op een verantwoorde manier in dit land verkregien, bijvoorbeeld door de vellien van consumptie konijnen nit:t weg te gooien, maar aan de- bontindustrie te verstrekken. Waarom zou je dat konijn wel mogen slachten voor consumptie en het niet mogen gebruiken voor een kleding stuk? Tot nui toe hebben we te genstanders. op deze manier van onie bcintkeuze kunnen overtuigen en zijn we niet be dreigd of aangevallen door die renvrienden." Erik Schierbeek, die eveneens met natuurllijk bont werkt, legt in zijn ontwerpen sterk het ac cent op bizcirre garneringen. Zo maakte hij een collier van kraai- enkoppen, een queu van kraai- envleugels, een boezem van vos en een stola van vossenkoppen en staarten. Uitgangspunt van de ontwerper is mimicry, de kleur- en vormverandering waarmee een dier zich be schermt of die wordt gebruikt als afschrikmiddel. Schierbeek werkt bij voorkeur met laagjes om de vacht tot leven te bren gen. Ook hij gelooft in bont. „Als dit niet m.ag, moet je men sen ook verbieden een kanarie piet te houden." MARGRIET HUNFE LD» portretten in het assortiment en een serie vertederende boerde rijdieren (op n aturelkleurig lin nen). De zogenaamde Trendse rie bestaat uit geborduurde af beeldingen op csen 10 bij 12 centimeter grcite soft bedrukte achtergrond: muziekinstru menten, rozen, maar ook par mantige hanen maken deel uit van die serie. Uiteraard ontbre ken romantische 'country'-tafe- reeltjes evenmiin in de lentecol lectie. Lanarte exporteert borduurwer ken naar ruim twintig landen, waaronder Ausitralië, Nieuw Zeeland, Japan, Korea, Thai land, Zuid-Afrilka en tal van Eu ropese landen. Tot voor kort hield het bedri jf zelf kantoor in Amerika en Canada, maar daar is nu voor een andere construc tie gekozen. Vorig jaar kwEim het Leeuwar der bedrijf totaal onverwacht landelijk in beeld tijdens de Big Brother-hype. Speciaal voor de bewoners van het 'televisiehuis' werd een te b orduren logo ont worpen. Internet deed de rest. Tal van nieuwsgierigen bezoch ten de site en het kloeke bor duurwerk is talloze keren uitge print. Borduren niet meer van deze tijd? Integendeel. Voor waarde is wel dat er aanspre kende ontwerpen voorhanden zijn. Wat dat betreft zit het wel goed bij Lanairte. JEANETTE STUUROP» Honden van Oranjefans kunnen delen in de komende fee 1 vreugde. Baasje kan daartoe voetbalschoenen en ballen in een voor zijn huisdier geschikte formaat aanschaffen. Kau ei] staafjes in de Nederlandse driekleur en voorzien van een ;n oranje strik zijn er ook. Mocht het slecht gaan met Oranje blijkt hond geen liefhebber te zijn, dan kan worden teruj vallen op zachte speeltjes die er uitzien als groenten. Om de kat rustig te houden zijn er nieuwe krabmeubelen! "v dacht. Een geinig huisje bij voorbeeld, waarin een speelgo kuikentje zit. De meubeltjes, gemaakt van stof en sisal, kos ten 130 gulden en meer. Gelukkig kan de stof worden ven gen als zij is stuk gekrabd. Informatie: Gebr. De Boon, Hardinxveld-Giesendam, 0184 61.36.55. usP I1CI Zaklampje Aan het krimpen van zak- lampjes lijkt maar geen ein de te komen. Kleiner dan klein: de Photon Micro- Light. Dit Amerikaanse heb bedingetje is niet groter dan een gulden, weegt nog geen zes gram en verspreidt in het donker een kleine lichtbun del die tot op anderhalve ki lometer is te zien, zo belooft de importeur. Handig om het sleutelgat van de auto te zoeken, maar wie van dicht bij in de breedte enkele me ters wil verlichten kan beter een normale zaklamp aan schaffen. De Photon Micro- Light is gemaakt van kunst stof, heeft een verwisselbare batterij en werkt ook bij vriestemperaturen. De lan jts j mag klein zijn, de prijs is groot: rond zestig gulden. Informatie: Adola BV, Ape doorn, 055-355.80.44. Kleurlijm Een lijmpistool kan ook worden gebruikt om kleur aan te brengen op allerlei objecten. Lijmfabrikant Bison kreeg de ingeving en bracht de zogenoemde Glue Gun op de mark; n h bracht. Daar horen de speciale Glitter lijmpatronen bij, die r. Li lijmen en kleuren tegelijk. Alles is denkbaar: rode cirkels o ing: glazen, blauwe driehoekjes op spiegels, noem maar op. Hi in h spul plakt onder meer hout, diverse kunststoffen, papier, I tiel en keramiek aan elkaar. Het pistool komt op bijna twii 1DJ gulden, een verpakking van twaalf glitterpatronen kost kleine zes gulden. Informatie: Bison International, Goes, 0113-24.82.48. kC g cc Anekdotes in oud reisversla Borduren anmo 2000: bloemen te gen een acht ergrond van antieke tuinhekken. foto gpd Een idyllisch tropisch strand met wuivende palmbomen, ha gelwit koraalzand en een rim pelloze azuren zee aan je voe ten, zo weggelopen uit een re clamespot voor een bekend drankmerk. En wat eten de Hollanders in die indrukwek kende omgeving? Een op een kampvuurtje opgewarmd blik boerenkool met aardappelen met een koude ossentong, eveneens uit blik. Het is een van de amusante anekdotes uit het dagboek dat Anna Weber-Van Bosse bijhield van een expeditie door Neder- lands-Indië rond 1900. Aan boord van het omgebouwde oorlogsschip de Siboga zwierf ze met haar man, professor We ber, en een wetenschappelijke staf een jaar lang langs de Indo nesische eilanden. Een schier eindeloze reeks zeeën, eilanden en riffen werden door de expe ditie bezocht, overal op zoek naar vissen, algen, stenen en gebruiksvoorwerpen. Alle vondsten werden ingepakt in kratten naar Nederland ge stuurd om daar op universitei ten overal in Europa te worden onderzocht. Daarnaast werd op alle plaatsen de diepte gemeten en werden zeekaarten veitfe'£ terd en aangevuld. Het grootste deel van heti en' boek gaat logischerwijze o let deze wetenschappelijke ai aan boord van de Siboga.I ajT dreggen, het bedienen var dieptelood, de speurtochti de koraalriffen: telkens het terug. De Latijnse tern voor de vondsten vliegen! ,rdf zer dan ook om de oren. 111( Tegenover die herhalinge:;n n staan de prachtige beschr gen van exotische oorden kleinste eilandjes tot en ra Molükken en Nieuw-Guin a' komen in de tekst tot level Weber-van Bosse schilden de dorpjes langs de kust, dagelijks leven van de aul( 'an tone bevolking en het weri de allochtone Nederlande ze tegenkomen. De bestui 1 ders, de onderwijzers en d geestelijken, die in een uit ver van het koloniale rijk de e:eru sche politiek van de Holl« regering uitvoerden. ('Een jaar aan boord HM ga', Anna Weber-Van Bos* 15 uitg. Atlas, 49,90 gulden) GUS KOREVAAR iek( :hil gin 3456789 10 PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Uniek - zeer buigzaam - splitsing; 2. grondsoort - livreibediende - klokbloem; 3. slotwoord - overdreven voorliefde - zeemacht; 4. hemellichaam - aanvankelijk - rangtelwoord; 5. snijwond - toneel - deel v.h. been; 6. enigszins warm - kleur - drost; 7. toespraak - scheepseigenaar - scheepvaartbedrijf; 8. gedorste halmen - flink - schaaldier; 9. levendige waakhond - hoofddeksel - vogel; 10. natuur - legendarisch monster - tandwiel. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Roe; 5. wak; 7. eerzaam; 8. cru; 9. aam; 11. weren; 14. li; 16. ut; 17. Est; 18. gei; 19. Ur; 20. la; 22. brand; 25. rol; 27. iet; 29. beleven; 30. ris; 31. reu. Verticaal: 2. Oer; 3. eeuw; 4. ijzer; 5. waan; 6. ama; 8. col; 10. mat; 12. ester; 13. eggen, 15. Ier; 16. uil; 19. uur; 21. alt; 22. bles; 23. aren; 24. dier; 26. obi; 28. ene. Winkelen in een Wereldwinkel kan een ontdekkingsreis zijn waaraan je een goed gevoel kunt overhouden. In de Neder landse Wereldwinkels is het as sortiment voedingsmiddelen in de afgelopen jaren sterk uitge breid en ligt het accent, veel meer dan voorheen, op pro ducten die we in onze eigen keukens heel goed kunnen ge bruiken. In ons land zijn ongeveer 400 Wereldwinkels gevestigd. Niet overal is het assortiment even omvangrijk. Bepaalde produc ten die niet voorhanden zijn kunnen wo rden besteld. In de Werel dwinkels gaat het om producten uit Derde-We reldlandenHet zijn producten met een zekerejjieerwaarde, omdat ze betrokkèïTworden van kleine producenten dieefT~~- net als bij de Max Havelaar kof fie, eerlijk voor betaald worden. Geen enkele louche handelaar krijgt meer de kans om die klei nere producenten, veelal hard werkende boerenfamilies, uit te buiten. De producten zijn te herkennen aan de opvallende etiketten waarop ook vaak het Max Havelaar-logo met de klei ne boer voorkomt. Die produc ten worden behalve in de We reldwinkels ook in Fair Trade- shops en in sommige super markten verkocht. Het groeiende assortiment van -de-Wereldwinkels bevat een groot aantal producten dïèwij als basisvoedsel beschouwen, zaken die we vrijwel elke dag nodig hebben zoals koffie, thee, rijst en noedels. Er zijn ook an dere wat minder alledaagse producten zoals fijne azijnsoor- ten, honing in diverse smaken, jams, relishes, chutneys en marmelades, Kaapse mosterd van sauzen en opwindend smaakmakers met spanne «n* namen als Zulu-fire sausf gefe spicy-fruit marinade. Er is echter meer. Veel me zijn palmharten waarmee uitstekend allerlei salades samenstellen. Die palmhai edel die smaken als onze blanl °;g. perges, komen uit Costa Ri Ze worden direct na de oo dm gekookt en met verscheid! 1 kruiden, azijn en zout in p 2.'; ingelegd. HANS BELTERMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20