Leidsch Dagblad I Vergeefse zoektocht naar overlevenden Slapen in een kamer zonder ruiten Van der Sande en Hillebrand nieuwe wethouders in Leiden F" :.,Z r1 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Extraatje voor de fans Leidse vuurwerkloods had al weg moeten zijn 16 MEI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42312 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 III I WOORD I'. AAN Jan Kuitenbrouwer Zoals de mens voor tachtig procent uit water bestaat, bestaat de zachte sector voor minstens tachtig pro cent uit praten. ■M& rege^riatigr SMST. 8*/i4° r/i4° C/140 Xffg 50% 40% 30% SSSSJft?? 30% 40% 40% Vakbond FNV: Banenverlies in sector cultuur DEN HAAG ANP AD VAN KAAM De vakbond FNV vreest dat 200 banen verloren gaan als de sub sidieadviezen van de Raad voor Cultuur worden overgenomen door staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur). Het gaat vol gens de bond vooral om musici bij enkele orkesten die hun baan dreigen te verliezen. Zo vindt de Raad dat de subsidie voor het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest moet wor den beëindigd. Het gezelschap kreeg tot nu toe 7,7 miljoen gul den per jaar. Verder adviseert de Raad twee omroeporkesten op te hef fen. Het gaat om het Radio Symfonie Orkest en het Neder lands Kamer Orkest. Ook de subsidie voor de Haagse toneel groep De Appel moet volgens de Raad worden gestopt. Het zou het einde betekenen van het roemruchte gezelschap. Ten aanzien van de Leidse musea kan de Raad geen een- duidend advies geven. Wél is er kritiek op de onderbouwing van sommige subsidieaanvragen, met name die van het Pennin genkabinet. Pagina 19: De Appel gedoemd te verdwijnen Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Voorletters: Adres: I Postcode: I Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening I l l l i l I BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnoo service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 712141 maandag t/r Een heleboel heerlijks van Unox: tweede voor de halve prijs. Bovendien: een gratis EK speelschema bij twee van die voordelige Unox artikelen. 13 16 17 18 19 Dick Kikkert: Katwijkse 'Smitsloo verdroeg Alphens park Directeur Bij UVS is ambtenaren kritiek op zijn Avifauna Naturalis wijst ook ruimte fietsen voor solistische bestaat kritiek Raad voor G-voetbal goede doel optreden niet' halve eeuw voor Cultuur af 21 President Nunez tegen vertrek coach Van Gaal Unox party knaks 2 blikken 30 stuks SrK 4.33 i-ongeluk bij veld Londen Londense luchthaven ow zijn vorige maand iegtuigen bijna in bot- komen. Een Boeing 747 tish Airways wilde lan- een baan die door een 321 van British Mid- ierd gebruikt om op te Het incident wordt zó ies gevonden Maya-stad logen in Guatemala i een gedeelte van een Maya-stad ontdekt die idelijk even groot is als estueuze ruïnes van het ide Tikal. De El Parajal- werd eind vorige week de deelstaat Pe- ïet noorden van Guate- Volgens onderzoekslei- vador Lopez is de ruïne de 670 tot 800 jaar oud. weinig geld onderwijs jndse Ieraren geven iren les dan hun buiten collega's en ze staan otere klassen. Vergele kt leerlingen uit het bui zijn Nederlanders wis- en natuurkunde, eden na, is Nederland lest geletterd. Maar als de uitgaven voor on- gaat, neemt Nederland scheiden positie in. 6 at grijpt toch Jj gevechten Ilestijnse leider Arafat ijn politiekorps gisteren opgeroepen een einde en aan het gewelddadi- test van de afgelopen tegen het traag verlo- vredesproces. In de Pa- e gebieden vielen daar- doden. Eerder had Is- dreigd te zullen ingrij- Arafat niets zou doen. 7 nger toezicht erzekeringen et meer toezicht komen senpersonen in de ver- ngsbranche. Dat zegt het van Verzekeraars anleiding van een grote szaak. Daarbij zijn acht gulden aan premies sluisd zonder dat de bij- ende verzekeringen wa- esloten. it shopt niet r vaste telefoon 1 het heel gewoon is om ui 'shoppen' voor een Ie telefoon, maakt de nent nog geen gebruik mogelijkheid te gaan en bij concurrenten van om te besparen op de Iilefoonaansluiting. foi blemen bij Formeerden de gereformeerde ker- Nederland stevent een rheid af op een aparte Dit wordt het 'verband tinfessionele gemeenten' nd. Het gaat niet om erkscheuring' maar wel n zogenoemde belijde rouwe flank zoals de rmde Kerk die ook heeft rechtzinnige Gerefor- e Bond. 14 JrRTCI (land3,5,6 and7 Mn Kunst19 Jiie8,9 en Samenleving14 ik van de Dag2 13,15,16,17,18 21,23 Peprogramma's11 (verzicht14 Bijvoorbeeld Unox stevige soepen bijvoorbeeld groente- kippen- of tomatensoep 2 blikken 0.8 liter ér98" 4.48 De opslagplaats van Kat Vuur werk in Leiden-Noord had al lang ontruimd moeten zijn. Het huurcontract met de eigenaar van het terrein is verlopen, maar de directie van Kat wei gert vooralsnog te vertrekken. Ook een uitspraak van de rech ter kon Kat daar nog niet toe bewegen. De grond is in handen van Th. Barthen, tevens eigenaar van rioolservice Barthen. Barthen wil het terrein in over leg met de gemeente een nieu we bestemming geven. De op slagplaats wordt officieel ge bruikt door Beko Industrie en Handelsonderneming, een vuurwerkbedrijf uit Tilburg. De directeur daarvan heeft zijn reis door China, waar hij nieuw vuurwerk aan het inkopen was, afgebroken nadat hij hoorde van de ramp bij S.E. Fireworks in Enschede. Hij wordt een de zer dagen weer in Nederland verwacht. Tot die tijd geeft het bedrijf geen commentaar. ,,Het huurcontract is al afge lopen", zegt Barthen, de eige naar van het terrein. „Maar het bedrijf wil niet weg." De Leidse ondernemer stapte naar de rechter die hem gelijk gaf. Het Tilburgse bedrijf dat Kat Vuur werk heeft overgenomen heeft tot op heden geen gehoor gege ven aan het vonnis. Volgens Barthen heeft het bedrijf hem inmiddels laten weten dat het bereid is over uiterlijk twee jaar te vertrekken. De Leidenaar kan daarmee leven, maar wil die ga rantie eerst zwart op wit heb ben. Overigens levert Kat Vuur werk volgens de gemeente Lei den geen onaanvaardbare risi co's op. De gemeente maakte gistermiddag op een persconfe rentie bekend dat bij controles herhaaldelijk is gebleken dat de opslagplaats aan alle veilig heidsvoorschriften voldoet. In de bunkers van de opslag plaats aan de Stadspolderweg, tussen het terrein van de voor malige vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat en de riool waterzuivering, ligt tien ton vuurwerk opgeslagen. Dat is eentiende van de hoeveelheid die zaterdag in Enschede ont plofte. De milieuvergunning, die de gemeente voor het laatst in 1988 aanpaste, biedt Kat Vuurwerk trouwens de ruimte voor opslag van 840 ton. Pagina Leiden: Geen verbod op opslag vuurwerk ENSCHEDE GPD Veel vuurwerk zou buiten bedrijfsloods in niet beveiligde containers zijn opgeslagen Billy Graham voor laatste keer naar Nederland MINNEAPOLIS-AMSTERDAM ANP Amsterdam 2000 wordt het laatste internationale optreden van de 81-jarige Amerikaanse evangelist Billy Graham. Op kosten van zijn evangelisatie organisatie komen van 29 juli tot 6 augustus ongeveer 10.000 evangelisten uit de gehele we reld naar de RAI in Amsterdam. Het wordt het laatste interna tionale optreden van de wereld beroemde evenagelist. Hij heeft gezegd in Amsterdam de fakkel over te 'willen dragen aan de volgende generatie evangelis ten. Zelf is hij president van de conferentie. In 1983 en 1986 werden ook al soortgelijke con ferenties in Amsterdam gehou den. PvdA-fractieleider Hillebrand en zijn WD-colle- ga Van der Sande zijn gisteravond door hun frac ties naar voren geschoven als kandidaat-wethou ders in Leiden. De twee volgen naar verwachting begin volgende maand Van Rij en Vos op. Die maakten vorige week hun aftreden bekend, na dat zij zwaar onder vuur kwamen te liggen we gens hun rol in de stadhuiskwestie. De afgetre den wethouders werd verweten dat zij de ge meenteraad te laat hebben geïnformeerd over de miljoenenoverschrijdingen op de verbouwing van het stadhuis. Met het naar voren schuiven van de twee frac tieleiders, kiezen PvdA en WD samen voor een herstel van de verhoudingen in het college. De bedoeling is dat de twee nieuwe wethouders zo snel mogelijk aan de slag gaan. Daarbij ligt het niet voor de hand om al te veel te schuiven in de portefeuilles. Hillebrand laat weten dat hij hoog uit één of twee kleinere portefeuille-onderdelen zou kunnen ruilen met zijn partijgenoot Baaij- ens. „Ik verwacht niet dat we opnieuw college onderhandelingen krijgen", aldus Hillebrand. Hij gaat ervan uit dat de nieuwe wethouders begin juni tijdens een extra raadsvergadering kunnen worden geïnstalleerd. Met het aantreden van Hillebrand en Van der Sande krijgt het college in één klap twee politico logen in zijn gelederen. Hillebrand (39) is sinds 1991 raadslid en sinds 1994 fractievoorzitter. In 1995 verving hij Van Rij toen deze langere tijd ziek was. Hillebrand is nu nog werkzaam bij de Algemene Rekenkamer. Van der Sande (33) zit sind 1995 in de raad en werd in oktober vorig jaar fractievoorzitter. Op dit moment is hij directeur particulieren bij de ABN Amro-bank in de Bol lenstreek. Pagina Leiden: Nieuwe wethouders wacht zwa re klus Aarzelend stapt student Arie Kremers zijn kamer boven een broodjeszaak binnen. Hij wrijft gespannen met zijn hand over zijn kin. Arie's ogen doorzoeken koortsachtig de ruimte. „Doet de televisie het nog", is het enige dat de eerstejaars student com municatiewetenschappen uitbrengt, nadat hij er gistermiddag voor het eerst in mocht. De kamer van drie bij vier meter ligt be zaaid met glas. Aan de straatzijde steekt hier en daar een glaspunt uit de sponning. In het plafond gapen grote gaten. De voor pui van het woonpand is volledig ontzet. „Ik heb net gebeld met de aannemer", ver telt Joop Putman, eigenaar van het pand met bedrukt gezicht, „maar het duurt zes weken voor hier een niéuwe gevel in kan. Zolang dat niet is gebeurd, kan er ook geen glas in." Kremers: „Het lijkt het er op dat ik moet slapen in een kamer zonder ramen." Op het moment van de explosie was Kre mers bij zijn ouders in Heeteren. „Zondag avond ben ik hier gekomen. Maar ik mocht de Deurningerstraat niet in. Ik sliep de af gelopen nachten bij vrienden." De schade beneden in de broodjeszaak valt mee. Dat is wel anders verderop in de straat, daar waar de buitenring overgaat in de bin nenring. Groepen bewoners verzamelen zich bij de dranghekken die midden op straat zijn opgesteld en worden bewaakt door politiemensen. Omdat er grote ver warring heerst over waar de buitenste ring eindigt en de binnenste begint, hetgeen ook regelmatig wijzigt, zijn sommige bewo ners woedend. „Wij wonen daar", schreeuwt Wico van Bewoners bekijken de schade aan hun woning, tenring hun huizen weer in. Leeuwen en wijst naar een pand dat zich vlak achter het hekwerk bevindt. De politie is onverbiddelijk. Zolang er nog asbest in het binnenste ringgebied ligt, mag nie mand naar binnen. Even later wringt architect Henk Joostens zich door de dranghekken. Hij bezocht zo juist zijn huis in de binnenste ring. „Ik heb istermiddag mochten de bewoners van de bui- FOTO GPD VINCENT JANNINK die bewakers net zo lang gesmeekt tot ik naar huis mocht", bekent hij. „Omdat ik de kat had opgesloten in de kelder, mocht ik even binnen", vertelt hij. „Hoe het huis er uit zag? Vreselijk. Die zware fauteuils zijn wel drie keer in de rondte door de kamer gegaan. De ruiten zijn kapot. Kozijnen zijn ontzet. Alle plafonds liggen eruit." Reddingswerkers hebben afgelopen nacht in En schede tevergeefs gezocht naar overlevenden die zich in kelders in het getroffen gebied zouden bevinden. Diverse getuigen hadden, onafhankelijk van elkaar, hulpgeroep gehoord. Na een vruchteloze zoektocht moest burgemeester Mans vanmorgen echter consta teren dat het loos alarm betrof. Mans gaf tijdens een persconfe rentie de laatste stand van za ken weer: de vuurwerkramp in Enschede van afgelopen zater dag heeft officieel nog steeds vijftien levens geëist. Het aantal gewonden bedraagt exact 629 mensen, daarvan liggen er nog 39 in het ziekenhuis. Zes pati ënten bevinden zich op de in tensive care. Het aantal vermis ten staat drie dagen na de ramp nog op de tweehonderd. Maar volgens de gemeente Enschede gaat het vooral om 'administra tieve vermisten'; bijvoorbeeld mensen die dubbel op de lijst voorkomen of omdat hun naam verschillend wordt gespeld. Vuurwerkexperts gaan er steeds meer van uit dat bij S.E. Fireworks in Enschede veel vuurwerk buiten de bedrijfs loods in niet beveiligde contai ners was opgeslagen. Deze con tainers zijn niet brandwerend en niet voorzien van een zoge noemde drukontlasting. S.E. Fi reworks heeft in 1997 van de gemeente een vergunning ge kregen om professioneel vuur werk op te slaan in drie zeecon tainers. Ondertussen doen de geruchten de ronde dat op het terrein liefst veertien van derge lijke containers hebben ge staan. Brandweercommandant A. Groos sluit niet uit dat een of meer bunkers openstonden toen de brand uitbrak. Over de eventuele aanwezigheid van magnesiumbolletjes in de op slagplaats bestond ook van morgen nog geen duidelijkheid. Als brandend magnesium met water wordt geblust, heeft dat een enorme explosie tot gevolg. De twee directeuren van de vuurwerkopslag zijn nog steeds niet gehoord. Een onafhankelijk onderzoe ker naar de ramp in Enschede is zo goed als gevonden, maar een naam is nog niet vrijgege ven. Zowel regionaal als lande lijk wordt er op zo'n onafhan kelijk onderzoek aangedrongen. Meer nieuws over de ramp op pagina's 3 en 5 Experts in beschermende kleding zoeken in de puinhopen in Enschede naar overblijfselen van slachtoffers van de vuurwerkramp.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1