Woubrugge vaaf zijn eigen koers Avifauna ademt nog steeds dat oude sfeertje Rijn Veenstreek Alphense politie raadt Marokkanen af voor eigen rechter te spelen Alphen organiseert inloopavonden over verkeersplannen Schoof legt krans bij monument 2)0 Steekpartij op camping in Ter 31 DINSDAG 16 MEI 2000 EL' Alphens vogelpark bestaat morgen vijftig jaar Als jochie van tien jaar struin de hij al door het vogelpark in Alphen aan den Rijn. En nu, vijftig jaar nadat Rien Verkade bijna op de parkeerplaats van Avifauna werd geboren, raakt de vogel verzorger nog steeds niet uitgepraat over zijn die ren. Vanuit zijn huis, midden in het park, zit hij in een mum van tijd bij een vogel in nood of een ei dat uitkomt. Een ge sprek met Verkade en eige naar Martin van der Valk over een halve eeuw vogelpark leert dat niet alleen de familie Van der Valk met het park is ver groeid. alphen aan den rijn saskia buitelaar In vijftig jaar is er veel veran derd in Avifauna. Het vogelpark was in 1950 nog een bosachtig landgoed (het bos van Keus) met aan de Hoorn het landhuis Ten Rhijn. Daar woonde de Rotterdamse zakenman Van den Brink. Zijn hobby, het ver zamelen van exotische vogels, mondde uit in een commerci eel vogelpark dat burgemeester Witschey op 17 mei 1950 open de. Verkade was toen net één jaar, maar zijn vader had in middels een onvervangbare plek op het landgoed van zijn buurman verworven. „Als dui venmelker en man van de pol der was hij de enige in de wijde omtrek die iets van vogels wist", zegt Verkade. „Hij werd de eerste privéverzorger van Van den Brink." Het ging er toen anders aan toe dan nu, weet Verkade uit de verhalen. „De exotische vogels werden met honderden tegelijk aangevoerd. Vaak kwamen ze met het vliegtuig binnen en werden ze er met de kruiwagen weer uitgereden. Want de meeste overleefden die reis niet." Dat is tegenwoordig wel anders. Door middel van uitge kiende fokprogramma's werkt Avifauna samen met dierentui nen in de rest van de wereld aan het instandhouden van vo gelsoorten. Zo levert het Alphense park geld en kennis aan een project op de Filipijnen om de met uit sterven bedreigde neushoorn vogel terug in de natuur te brengen. Met de twee die Avi fauna in 1963 aanschafte heeft het park goede resultaten ge boekt. Onlangs kroop in Avifau na het veertiende jong van dit bejaarde paar uit het ei. „Het is wereldwijd het meest produc tieve stel in gevangenschap", zegt Verkade. De fokprogram ma's kosten veel tijd en geld, maar ze passen bij de tijdsgeest van bewust omgaan met de na tuur. Verkade: „Vroeger namen we alleen maar. Nu geven we een stukje terug." De moderne horecavoorzie- ningen die voor de inkomsten zorgen, waren in de tijd van Van den Brink minder uitge breid. Hij had weliswaar een restaurant bij de vijver laten bouwen (het huidige Parkres taurant), maar strooide ook kwistig met geld. Orkestoptre dens en dansavonden, het wa terorgel, de aanschaf van vo gels, het kostte allemaal veel meer dan het opbracht. Vier jaar na de opening was Van den Verzorger Rien Verkade en eigenaar Martin van der Valk (rechts) zijn trots op het bejaarde neushoomvogelpaar, dat in Avifauna veertien jongen voortbracht. foto henk.bouwman de gemeente toestemming te krijgen voor de bouw van .een motel werden beloond. In 1991 ging dat open. Vanaf dat mo ment werd ook de vogelcollec tie verder uitgebouwd en beter in stand gehouden. Zelfs met de doorgevoerde vernieuwingen behoudt Avifau na veel van het oude sfeertje. Het Parkrestaurant is, na een brand in 1986, opgeknapt in de oorspronkelijke boerderij-ach- tige staat. En achter de vijver met de ouderwetse fontijn kijkt een enorme kastanje uit over wat in het bos van Keus de kleedkamers voor het tennis veld waren. Tegenwoordig zit ten daar de kleine tropische vo gels. En in het oude tuinhuisje huizen nu de Afrikaanse oehoes die net uit het ei zijn gekomen. Bij elkNhok en bij elke boom in de overdekte Martinushal, weet Verkade iets over de vogel die er woont. De Steller zee-arend, de Congo pauw, de schattige Afri kaanse dwergeendjes en het kleurrijke neushoornvogelpaar. Ook voor Martin van der Valk zijn de vogels inmiddels geen vreemde meer. Hij laat zich door Verkade goed op de hoog te houden van de nieuw aange kochte of uit het ei gekropen vogels. En net als de vogelver zorger stapt hij rustig over het hek om de gevaarlijk pikkende kraanvogels van dichtbij te be kijken. De horecaman heeft in de loop van de jaren in Avifauna meer hart voor vogels gekregen dan zijn opa had toen hij het noodlijdende park kocht. „Mijn grootvader deed de roofvogels de deur uit, omdat zij vlees moesten eten. Hij had net de oorlog meegemaakt en weiger de principieel om dat goede voedsel aan dieren te geven. 'Laat ze maar wegvliegen', zei hij. 'Dat is goedkoper'." Het Park restaurant van Avifauna in vroeger tijden. Brink failliet. Twee jaar exploiteerde de ge meente Alphen het vogélpark en bouwde er de speeltuin. Tot dat Martinus C. van der Valk het in 1956 voor één gulden overnam. De grondlegger van het Van der Valk-concern gaf de Gouden Leeuw in Voorschoten in handen van één van zijn tien kinderen en stapte op bijna zes tigjarige leeftijd in de noodlij dende onderneming. Zijn kleinzoon, de huidige ei genaar van Avifauna Martin van der Valk, spreekt vol trots over zijn grootvader. Stukje bij beet je lapte deze het park op en werkte zijn commerciële ideeën uit. Het oude landhuis werd verbouwd tot restaurant. Van der Valk: „Bij zijn overlijden in 1969 had hij het park en de speeltuin uitgebreid en een re derij, een manege, een speelhal en het autobedrijf opgericht." 'Opa' noemde iedereen hem. Ook Verkade, die vanaf zijn tiende jaar bij de dieren mocht helpen. „Voeren, schoonmaken en kleine reparaties uitvoeren met zo min mogelijk geld, want bij 'opa' moesten we zorgen dat er wat verdiend werd." Martin van der Valk, inmid dels 48 jaar, kwam in die tijd al leen nog maar in Avifauna om bij zijn grootouders te logeren. archieffoto pr Als telg uit een horeca-familie voelde hij zich meer aangetrok ken tot de kippenbouten in de keuken dan tot de paradijsvo gels in zijn opa's park. Daar kwam snel verandering in toen er een opvolger nodig was voor de oude baas. In 1976 moest de 24-jarige Martin van der Valk met zijn vrouw Mirjam naar Al phen komen. „Ik wist nergens wat van. Niet van boten, paar den, vogels of speeltuinen. Al leen in de horeca was ik thuis. Ik ben een Van der Valk, dus ik heb niets gevraagd, maar ben gewoon begonnen." Dat ging hem goed af. Zijn aanhoudende pogingen om van alphen aan den run Hoe boos de Marokkaanse ge meenschap ook is op de be- kladder van de nieuwe moskee, zij mag niet voor eigen rechter spelen. De Alphense recherche, die met het onderzoek bezig is, raadt eigenrichting met klem af. Het afgelopen weekeinde brachten één of meer vandalen met verf beledigende teksten en racistische leuzen aan op het vrijwel voltooide gebedshuis op de hoek van de President Ken- nedylaan en de Sportlaan. De politie heeft een spuitbus ge vonden waarmee waarschijnlijk de leuzen zijn aangebracht. De politie kan begrip opbren gen voor de verontwaardiging in de Alphense Marokkaanse en ook Turkse gemeenschap, maar raadt haar af om het recht in ei gen hand te nemen. „Mocht ie mand de dader op het spoor komen", zegt een woordvoer der, „dan moet hij naar de poli tie stappen. Dat raden we ie dereen altijd aan." De dreigende taal van verte genwoordigers van de Marok kaanse gemeenschap neemt de politie niet letterlijk. Verschil lende verontwaardigde Alphe- naren lieten publiekelijk weten dat de dader zijn leven niet vei lig is als hij in hun handen valt. De politie vermoedt dat de be woordingen overtrokken zijn. Volgens de woordvoerder komt het in Marokkaanse kringen va ker voor dat men zo van zijn verontwaardiging blijk geeft. Van de bekladding van de moskee heeft de bouwer inmid dels aangifte gedaan. Daarbij kwam ter sprake dat vandalen het 'huis van Allah' tijdens de bouw al eerder op de korrel na men. Van aangifte van de af beelding van een varkenskop, zoals mensen van de Marok kaanse gemeenschap beweren, is de politie in haar archief niets tegengekomen. Toegangswegen steeds drukker alphen aan den run foto archief oude wetering Oude auto's bij Historisch Centrum de houdt er open huis. Om 14.30 uur krijgt de familie Nou- wens de Oud Alkemadeprijs 1999 voor de reconstructie van De Oude School op Kaag. Het Historisch Centrum is te vinden aan de Saskia van Uylenburch- laan en is geopend van 14 tot 17 uur. /\lle parkeerplekken zijn zon dagmiddag bij het Historisch Centrum in Oude Wetering be zet. Die staan dan namelijk vol met antieke -en oude auto's, brommers, motoren en tracto ren. De Stichting Oud Alkema- alphen aan den run Burgemeester Schoof van -Al- phen aan den Rijn vervult een rol bij het elfde lustrum van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO). Op zaterdag 20 mei legt hij met de afdelingsvoorzit ter van de BNMO om 11 uur een krans bij het verzetsmonu- ment in het Burgemeester Vis serpark. Vervolgens viert de af deling Zuid-Holland Noord van de bond haar 55ste verjaardag in Avifauna. Wie wil meepraten over de be reikbaarheid en het wegennet van Alphen aan den Rijn is wel kom tijdens de inloopavonden en het stadsdebat over het Ge meentelijk Verkeer- en Ver voersplan (GWP). Daarin be schrijft de gemeente haar plan nen met wegen, fietspaden en openbaar vervoer voor de ko mende tien jaar. Alphen verwacht dat het vooral op de toegangswegen naar het stadshart steeds druk ker wordt. Als het verkeer daar niet in goede banen wordt ge leid, zoeken automobilisten sluiproutes door de woonwij ken. Ook de N207 richting Lei- muiden is een probleemweg. Rotondes Om de verkeersproblemen te lijf te gaan wil de gemeente ver schillende maatregelen treffen. Zo moeten de rotondes tussen het centrum en Kerk en Zanen worden aangepast. Om be- drijfsverkeer uit de stad te we ren wil de gemeente graag een 'bypass' door de Gnephoek van de Burgemeester Bruins Slot- singel naar het bedrijventerrein Rijnhaven. Als die weg wordt Elfde Waterdag los van nieuw provinciaal initiatief Woubrugge houdt zijn traditionele Waterdag op een an dere datum dan de provincie. Met haar keuze voor zater dag 17 juni loopt de Woubrugse organisatie drie weken voor op de Zuid-Hollandse Waterdagen, die van 7 tot en met 9 juli duren. Het Woubrugse comité was te laat op de hoogte van het nieuwe initiatief van de provincie en ziet geen reden om zijn datum te veranderen. gio rekening met Waterdag. Het d meerde zich in het de door ANWB, watersportverboi gezette SüJi choi 'rug laat: woubrugge» tim brouwer de koning „Laten ze eerst maar eens bij ons komen kijken", zegt voor zitter Betty Kemper van het Woubrugse comité luchtig. „Bij ons stond alles al op poten. We hebben de provinciale organi satie een brief geschreven dat wij vooralsnog niet meedoen. Bovendien vinden wij drie da gen wel wat veel. Bij ons duren de waterdagen, inclusief het in leidende programma op vrij dagavond, anderhalve dag. Dat is lang genoeg." Kemper lost gemeentesecre taris Ton Meester van Ja- cobswoude na tien jaar af als voorzitter. Zij heeft hoge ver wachtingen van de elfde Water dag in haar woonplaats. Kem per wil met haar comité niet al te lang nagenieten van de zon overgoten tiende editie. „Dat was een feest om nooit te ver geten, maar wij moeten verder. De elfde Woubrugse Waterdag wordt leuk, maar anders." Meer nog dan andere jaren staat het Woubrugse evene ment dit jaar in het teken van de draak. Niet alleen staat voor de tiende keer de drakenboot- race op het programma, maar ook spelen draken een rpl bij de opening om 11 uur. „Dat vin den wij toepasselijk in het Chi nese jaar van de draak", zegt Kemper. Nieuw is combinatie met de jaarlijkse braderie, die in ande re jaren plaatshad tijdens de speelweek in augustus. Door de extra drukte die de kraampjes met zich meebrengen, ver wacht Kemper beide kades van de Woudwetering te kunnen benutten. „Op de Comriekade was altijd al van alles te bele ven, maar dit jaar trekken wij ook de Van Hemessenkade er bij tot en met het plein voor de gereformeerde kerk. Er komt ook een pendeldienst tussen beide kades. Op die manier kunnen belangstellenden een rondje maken." Volgens Kemper houdt de re- ioog tergemeenten. D( sluit niet uit dat 1 ooit weer meedraai ter verband. „Het goed idee om dit, kijkje te nemen bij ale waterdagen." Piëta Koopman i Hollandse Waterdag- zij in de voorl heeft geprobeerd mogelijk bestaande teiten te bundelen len waarin dat niet als in Woubrugg Koopman het volg nieuw. „Want wij ons initiatief zeket vijf doorgaan", zegt LCnr Dat de Zuid-P-*^' terdagen een hebben dan de pui waterdag Koopman geen provincie wil het tl beheersing onder i tnl brengen van een gi De organisatie, die van het Zuid-Holli voor Toerisme, en het Erfgoedh naast recreatieve o waterstaatkundige sche aspecten. 1U H« '-Ul ter aar geopereerd. Een 27-jarige Leidenaar, elle ge man uit Langeraar en een 24-jai Tijdens een vechtpartij op een camping in Ter Ter Aar zijn aangehouden als ver Aar is zaterdag een 24-jarige Pool in zijn buik ge- mand stak het slachtoffer omdat hij: stoken. Hij is naar het LUMC gebracht en daar de met een vechtpartij tussen twee n run doorgetrokken naar de west kant van Kerk en Zanen heeft die woonwijk een extra uitvals weg. Verder moet er een net werk van geasfalteerde fietspa den komen om het fietsgebruik te stimuleren. Ook het reizen per openbaar vervoer moet aantrekkelijker worden. De aanleg van de Rijn Gouwe Lijn moet daaraan bijdragen. Daar moeten dan wel goede busver bindingen op aangesloten wor den. Informatie Meer informatie over deze en andere maatregelen staat van daag in een extra gemeentelijke bijlage van het Witte Weekblad. En er zijn de inloopavonden, op 18 mei (in de raadzaal van het stadskantoor) en op 22 mei (in de Bron aan de Trouba- dourweg). Tussen 20 en 22 uur worden alle vragen beant woord. Op 29 mei is vervolgens een stadsdebat, waar iedereen aan de hand van stellingen zijn mening over het GWP kan ge ven. Daarna liggen de concept plannen vier weken ter visie. De reacties worden in de zomer verwerkt, waarna de gemeente raad het definitieve plan vast stelt. Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 16 Mei PERSOVERZICHT - Sluit Schiedam, het orgaan voor drankbestrijding, zegt, dat indien de Drankwet tot nog toe zoo weinig uitgewerkt heeft, dit hieraan te wijten is, dat de allervoornaamste bepaling der wet nog steeds niet in werking is geweest. Die bepaling is deze: dat het aantal vergunningen in elke ge meente niet meer mag bedragen dan één op elke 250-500 inwoners. Maar bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer in 1881 bleek duidelijk, dat veel Kamerleden de opruiming onder de kroegen, die het gevolg van deze bepaling zou zijn, wat al te kras von den. Om de wet te redden, stemde de Minister er in toe, dat juist deze krachtige bepaling ge lag twintig jaren werkeloos zou blijven. Enö ders dachten: 'Wie dan leeft, die dan z 20 jaar zijn er nu echter al 19 om. Het' zoetjes aan tijd, zegt het blad, om over te gaan denken. De heer Goeman Borgesius, die zulk e< aandeel had in het tot-stand-komen de thans, als Minister van Binnenlandschei richtige uitvoering verzekeren. Dit zal in! bestaan in het aangeven van de regelen, welke op 1 Mei 1901 de nieuwe toestan zal dienen te worden. ANNO 1975 ind naa RUNSBURG - De paardenmarkt van Rijnsburg is een traditie. En bovendien een zeer goede traditie. Jaarlijks komen er honderden paardenliefhebbers naar toe. Vanmorgen in alle vroegte kwamen de Vrijdag 16 mei LEIDEN - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft in principe besloten om een bedrag van zes miljoen gulden aan subsidie beschikbaar te stellen voor de verbetering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Katwijk. Dit in het kader van het Experi menteerproject, waarbij getracht wordt via diverse maatregelen de aantrekkelijkheid van het openbaar vervoer te verhogen in het gebied Leiden-Den Haag. Binnen dit kader is onlangs ook besloten tot de bouw van de Hoflandbrug tussen Leiden en Voor schoten, speciaal voor het bus-, fiets- en bromfiets- verkeer. De zes miljoen gulden zullen onder meer worden be steed aan het aanleggen van vrije busbanen op een aantal zeer drukke kruispunten in de route Leiden- Oegstgeest-Rijnsburg-Katwijk. Verder zal een aantal verkeerslichtinstallaties worden voorzien van de zo- handelaren met hun paarden en pony's itai en allengs stroomde het marktplein vol en kopers. Vooral voor de kinderen een tel attractie. foto archief leioI )ai in genaamde 'voertuigidentificatie'. Dat of lof buschauffeur de mogelijkheid om meta iie de bus de regeling van de verkeerslicht vloeden dat hij direct 'groen' krijgt en voor de stoplichten tot een minimum I De voorzieningen voor het openbaar v< betekenen dat de duur van de rit tussen Leiden v.v. met zeven minuten bekort k TOPTIEN - 1 (2) Love is all: Roger GloM 2(1) Paloma Blanca: George Baker Sel. nl 3 (5) Guitar King: Hank the Knife andtk ier 4 (9) Swing your daddy: Jim Gilstrap 5 (7) Hous for Sale: Lucifer 6 (3) Griechischer Wein: Udo Jurgens 7 (14) Lovin' you: Minnie Riperton 8(8) Keetje Tippel: Zangeres zonder Na 9 (6) Ik ben blij dat ik je niet vergeten e< Nuissl 10 (12) Sailor Boy: Ferrari Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cl* io; overschrij'vingskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op ti Dagblad, La.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aar Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. kl Wi IJl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18