VVD mogelijk uit college (D ergerde zich al maanden aan Smitsloo Regio Cunstenares hangt longen in de polder Voetbaltak UDO: toch lijmpoging met golfers Pleidooi Kamer voor ondertunnelde rondweg (D de Bijenkorf (^j 16 MEI 2000 J® dorpse steun voor Enschede 241 De Leiderdorpse gemeenteraadsleden maken elk 50 ;em ér naar giro 777 voor de slachtoffers van de ramp in we Ze doen dat op voorstel van burgemeester M. Zon- Da )p die manier geven we inhoud aan onze betrokken- lezi us.de burgemeester. Vanuit de gemeentekas wordt tei ;ens een bedrag van 5000 gulden aan toegevoegd. In nte nteüjke advertentie 'Gemeente aan huis' worden bur- n oepen ook een duit in het zakje te doen. •woude blij met 'medische bak' lij [gE^ De politieke partijen in Zoeterwoude zijn en- ng over het invoeren van een speciale bak voor medisch Ku huishoudens. Gisteravond juichten de raadsleden in issie middelen het initiatief van burgemeester en wet- oe om mensen die als gevolg van ziekte veel afval heb- q, noet te komen met zo'n container. Zoeterwoudenaars d( ior in aanmerking komen, hoeven voor deze service te betalen. De gemeente wil de nieuwe containers op (Jeren. voor golfclub Leiderdorp faii Een ruime raadsmeerderheid stemt in met financië- i euning van de Initiatiefgroep Golf Leiderdorp (IGL). ent dat de vereniging in oprichting 10.000 gulden iet sportstimuleringsfonds. Bovendien staat de ge- 1 ii arant voor een geldlening van 110.000 gulden. In De li kan de IGL nu een oefenaccommodatie beginnen. Al- ii nlinks en BBL stemden gisteravond tegen. „Garant- e 1 in alleen als er sprake is van eëh directe gemeentelijke »ns id GL-fractievoorzitter R. Manshanden. CDA wil portefeuille Smitsloo overnemen De kans is groot dat vertrekkend wethouder Smitsloo geen vervanger krijgt in het Oegstgeestse college. De fractievoorzitters van de collegepartijen Leefbaar Oegst- geest en CDA vinden een herverdeling van Smitsloos portefeuille, financiën/grondzaken, over de andere drie wethouders 'zeker bespreekbaar'. als kandidaat-wethouder voor draagt. Maar WD-fractieleider Haafkens hield gisteren al een slag om de arm. „Als de raadsmeerderheid voor drie wethouders is, dan leggen we ons daarbij neer." Eegdeman (Leefbaar Oegst- geest) reageerde gisteren ge schokt op de beweringen van Smitsloo dat de WD zijn partij tegenwerkt. „Als dat waar is, weet ik nog niet of beide partij en samen verder kunnen in het college", zei de fractievoorzit ter. „Ik wil nu zo snel mogelijk SUZANNE BARBIER Volgens CDA-leider Poell is wethouder De Ruijter (welzijn) desgevraagd bereid om de por tefeuille van Smitsloo over te nemen. Het lijkt het CDA niet verstandig om voor anderhalf jaar tot de verkiezingen een nieuwe wethouder te benoe men. Progressief Oegstgeest ziet vooralsnog geen reden om af te stappen van het huidige aantal van vier wethouder. De WD beslist donderdag wie ze met Haafkens rond de tafel, want in dat geval is mijn ver trouwen ernstig geschonden. Ik heb persoonlijk met Smitsloo gesproken en vooralsnog heb ik geen reden om aan te nemen dat hij liegt", aldus Eegdeman. Haafkens ontkent dat zijn partij collegepartij Leefbaar Oegstgeest (LO) op alle manie ren probeert te dwarsbomen, zoals Smitsloo verklaarde bij zijn vertrek. „LO heeft wél ons vertrouwen en dat heb ik Eegd eman ook verteld. Wij willen met hun door in het college." Fractieleider Noort van Pro gressief Oegstgeest is verbaasd over het tijdstip waarop Smits loo weggaat. „Net nu het Lange Voort-project redelijk op orde is. Een externe aanleiding voor zijn vertrek is er niet". Noort vindt het begrijpelijk dat Smits loo opstapt. „Als fractie en wet- w ligingen om overleg te voeren sloeg hij af ■n; actie had grote moei- sd 'solistische optreden' gisteren afgetreden Smitsloo. „Hij zat in namens de WD, eéjir merkte je weinig ;t fractievoorzitter „We hadden een jevoel dat we in de saten." iloo de WD-fractie verder gaat als onaf- aadslid, zit Haafkens vi ars. „Hij is onder de cl e WD in de raad ge- hij zich nu beroept orkeurstemmen, was lien slimmer geweest lijst-Smitsloo had Wie Smitsloo op financiën ;ens nog niet. ifhankelijke manier itsloo opereerde, zat ractie al maanden n aftreden was ook ictie, zonder overleg iterban. De fractielei- ;isteravond nog niet n*hij 's middags in de DE «JAN PREENEN SUZANNE BARBIER krant had gelezen. „Ik heb zelfs geen persbericht gehad." Toen de fractie onlangs met haar wethouder rond de tafel wilde om te bespreken hoe de samenwerking de komende twee jaar beter zou kunnen, reageerde Smitsloo gepikeerd. De wethouder zei gisteren dat hij dat niet 'accepteerde' van een fractievoorzitter die bin nenkort zijn functie wil neerleg gen. Volgens Smitsloo wilde Haafkens 'over zijn graf rege ren'. Haafkens: „Dat zijn zijn woorden, daar wil ik niet op in gaan. Smitsloo had al maan denlang veel te weinig contact met de fractie. Uitnodigingen om regelmatig overleg te voe ren sloeg hij af. Altijd- een te drukke agenda. Het gevolg: on ze standpunten "nam hij niet mee in het collegeberaad." Haafkens ergernis bereikte vorige maand een hoogtepunt, bij het vaststellen van de plan nen voor winkelcentrum de Lange Voort. De liberalen pleit ten in de speciale commissie vergadering over de Lange Voort als enige partij voor de Haafkens. foto mark lamers Smitsloo. bouw van een grotere, publieke garage onder de nieuwe passa ge, zoals haar achterban wilde. 'Hun' wethouder hield vast aan èen privé-parkeerkelder voor bewoners en winkeliers en er gerde zich op zijn beurt 'vrese lijk' aan de kritiek van zijn eigen fractie. Die liet hem 'vallen op een cruciaal moment', zei Smitsloo gisteren. „Het enige wat wij wilden, was meedenken over de verde re ontwikkeling van het cen trum", zegt Haafkens. „De WD zag een publieke garage zitten, omdat het niet zo'n beslag legt op de openbare ruimte. Op het terrein dat vrij zou komen, had de gemeente dan bijvoorbeeld foto mark lamers nieuwbouw kunnen neerzetten voor de Stichting Kinderop vang. Als Smitsloo met zijn on derhandelingscapaciteiten de boer op was gegaan voor die garage, had hij dat misschien wel voor elkaar gekregen. Hij heeft per slot van rekening op een verdomd goede manier de onderhandelingen gevoerd met •n hangen in weer en D zon schijnt erop, re- slaan er de ko- gentegen aan en de elt er ongegeneerd heeft Hetty Arens er le moeite mee. Voor doel moet je immers lebben. En dus heeft emhalingswerktuigen nige aarzeling afge- 'ergrote röntgenfoto ngen van de Zoeter- instenares vormt een van de beeldenroute )ij het Land van Wijk n'. Die expositie in de it van de Vereniging stprojecten begint of- 17 juni. De financie- voor is vrij wel - rond. n, fondsen, bedrijven jrovincie hebben al de beoogde gulden bijgedragen. de polderdag aan- ondag in Zoeterwou- woude en Stompwijk en van de artisticiteit ld van Wijk en Wou- vaar kunststuk') heeft teren al een aantal laten neerzetten aan ig. Vlakbij de molen i Passé en de A4 in de iteindse Polder, borden van twee bij met de longen als ste blikvanger. „De )ben alles te maken omgeving. De groei de gewassen, de die polder, de arbeid van en de zuivere lucht j'n en planten die we •ben om te overleven. al langer met het lat in beelden te van had ik iemand anders mag ik een foto ngen? Maar dat is niet it. En je krijgt ook aar een longfoto van •nhuis. Op elke foto aam van de betrokke- •m heb ik mijn eigen aar laten fotograferen, tiet? Ik heb nooit ge- zijn schoon en zui- loopt dat deelnemers •lderdag daar even bij ook al voert de fiets- over de Hofweg, sen zijn vanaf elf uur Molen aan het Mo- café De Meester aan wijk en café De Ege- Hazerswoude Dorp. OEGSTGEEST ANE PIETER WISSE Tennis, voetbal en golf zouden binnen UDO drie min of meer zelfstandige verenigingen moe ten worden. Een overkoepelend orgaan zou dan kunnen func tioneren als een soort Raad van Bestuur. Elke vereniging zou daarin op basis van contributie en ledental zijn eigen aandeel hebben. Met dat voorstel hoopt de Oegstgeestse sportwethou der De Ruijter de impasse te doorbreken in de samenwer king tussen de verschillende sporters. De voetballers en gol fers hebben een conflict over de renovatie van hun gezamenlijke clubhuis. Het bestuur van UDO Voet bal kondigde gisteravond tij dens een buitengewone leden vergadering aan, dat ze binnen kort opnieuw om de tafel gaat zitten met UDO Golf over ver dere samenwerking. Het idee van De Ruijter vormt daarbij uitgangspunt voor verdere dis cussie. De golfers spraken zich on langs al uit voor handhaving houder geen informatie meer uitwisselen, houdt het op." De CDA-fractie had graag ge zien dat Smitsloo zijn termijn had afgemaakt. Volgens fractie leider Poell is het een kwestie van 'karakters die botsen'. „Smitsloo had een eigenzinnige strategie, waar wij trouwens veel waardering voor hadden. Het is jammer dat hij vertrekt, want de sfeer was juist goed. Dat dreigt nu weer om te sl^an. Ik zou Smitsloo willen advise ren om niet aan te blijven als onafhankelijk raadslid. Hij zal daar weinig plezier aan bele ven." Fractieleider Koningsveld van D66 zegt het jammer te vinden dat Oegstgeest een 'kleurrijk portefeuillehouder' verliest. Ze kijkt uit naar de 'verdubbeling van de oppositie', nu Smitsloo de WD-fractie heeft verlaten. Winkel Beleggingen Nederland. Daarvan waren we erg onder de indruk." Dat het overlegplatform te gen zo'n grotere garage was, en de wethouder om die reden nooit een raadsmeerderheid zou halen, en de uitvoering weer vertraging zou oplopen, is volgens Haakens van onderge schikt belang. „Ik had gewoon willen weten of een grotere ga rage haalbaar was en wat het zou kosten. Op het moment dat we van projectleider Smelik te horen kregen dat het niet haal baar was, hebben we besloten het plan met de kleinere garage goed te keuren." Dat Smitsloo steeds meer los van zijn fractie opereerde heeft er zeker mee te maken dat hij moeite heeft met tegengelui den, oordeelt Haafkens nu. „Hij kan niet tegen kritiek. Ook niet vanuit zijn eigen fractie. Toch is dat democratie. We hebben hier een breed college en dat maakt de noodzaak groter om dualistisch te werk te gaan. We bekijken elk plan kritisch, ook van onze eigen wethouder." COMMENTAAR Zakenman verdwaalt in politiek Gedurende de twee jaar dat hij voor de WD in het Oegstgeestse college zat, heeft de gisteren teruggetreden wethouder Smitsloo voortdurend geworsteld met zijn rol als openbaar bestuurder. De aankondiging van zijn vertrek kwam daardoor weliswaar plotse ling, maar niet als een complete verrassing. De man die als be- drijfsmakelaar jarenlang actief was in het zakenleven, is er nooit in geslaagd een manier van leidinggeven te ontwikkelen die past bij de functie van wethouder. Het leek er soms zelfs op dat hij dat ook helemaal niet wilde. Zijn veëlvuldige ergernissen in de omgang met raadsleden en buurtbe woners van de Lange Voort leverden hem een reeks van hoogoplo pende interne en externe conflicten op. Smitsloo liet zich telken male verleiden tot ongelukkige, onverhuld boze uitspraken, die olie op het vuur waren. Hij raakte van slag bij aanhoudende kritiek op zijn beleid als wethouder financiën/grondzaken en nog meer als de pers verslag deed van zaken waarbij zijn persoon centraal stond. Dat Smitsloo zijn vertrek koppelt aan een ruzie binnen de WD-fractie past in het beeld van een bestuurder die slecht met de publieke kant van zijn functie uit de voeten kan. In felle bewoor dingen valt hij nu fractievoorzitter Haafkens aan. Hij noemt de fractievoorzitter een 'brullende demagoog' die 'vreselijk tekeer ging' tijdens een commissievergadering op 18 april. Smitsloo heeft het dan over de kritiek van zijn partij op zijn troetelkind, het plan voor herinrichting van het winkelgebied Lange Voort. Die kritiek is echter al een maand oud. Volgens Haafkens heeft Smitsloo al meermalen met zijn porte feuille gezwaaid en ook dat is een indicatie dat Smitsloo zijn be stuurszetel gewoon zat was en alsnog tót de conclusie is gekomen dat succes in de politiek andere vaardigheden vergt dan succes in het zakenleven. Smitsloo kiest er nu voor in zijn eentje als onaf hankelijk raadslid door te gaan. Ook dat is een keuze waar hij ver moedelijk op niet al te lange termijn de beperkingen van zal in zien. Hij kan doen en zeggen wat hij wil, maar veel zoden zal dat niet aan de dijk zetten. Halverwege deze raadsperiode ziet het gemeentebestuur van Oegstgeest er bijna helemaal anders uit. De nog altijd niet overtui gende wethouder Steens van Leefbaar Oegstgeest is pas twee jaar in functie, maar is nu al de op een na de langst zittende wethou der. Twee wethouders en een gemeentescretaris hebben in crisis achtige omstandigheden het veld geruimd, een nieuwe burge meester is aangetreden. De burgemeester speelt een kordate rol in de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat. Veteraan Van Ei sen blijkt een bekwaam bestuurder die rust kan brengen rond poli tiek geladen dossiers. De komende twee jaar zijn voor het college, gezien de agenda, vermoedelijk minder zwaar dan de vorige twee. Maar de relatieve rust die dat brengt is hard nodig om de bestuur lijke kracht van de gemeente te versterken en de politieke verhou dingen te verbeteren. van de samenwerking met de voetballers. „Het woord is nu aan de leden van Voetbal", ver klaarde vice-voorzitter Van Houdt van Golf gisteravond. „Als zij de relatie met ons niet wensen voort te zetten, hebben wij drie mogelijkheden. Of we zoeken een andere locatie bin nen Voscuyl, of we bouwen een eigen 'home' op het complex, of we gaan met de wethouder om de tafel." Enigszins ontstemd over de wijze waarop Golf het mes op de keel van Voetbal zette, gaf de bijzondere ledenvergadering van Voetbal haar bestuur uit eindelijk toch het mandaat op nieuw gesprekken aan te kno pen met Tennis en Golf. UDO begon ooit als zelfstan dige voetbalvereniging, maar zag zich door ledenverlies ge noodzaakt een 'tennistak' op te richten. Later kwam daar ook een golfclub bij. De drie afde lingen begonnen na verloop van tijd te groeien en dat levert nu ruimtetekort in het geza menlijke clubhuis van voetbal lers en golfers op. VOORSCHOTEN JIMMY GODDUN Voorschoten moet een randweg aanleggen. Verdiept en het liefst ondertunneld. De gemeente kan zo'n tunnel betalen door er huizen bovenop te zetten. Daarvoor pleitte gisteravond C. Broeksma, secretaris van de Ka mer van Koophandel, tijdens het symposium 'Verkeer of ver keerd' van de Ondernemers Vereniging Voorschoten in het Cultureel Centrum. Zo'n oplossing is volgens Broeksma hard nodig: „Het centrum wordt dan niet alleen veiliger, er komt daar ook meer ruimte voor winkels en bedrij ven." Voor verkeerswethouder Draijer gaat dat allemaal een stap te ver. Hij wil de bestaande wegen zoveel mogelijk handha ven en alleen hier en daar wat 'oprekken'. Als concrete maat regelen stelt Draijer voor vrachtwagens te verbieden op een deel van de Leidseweg en meer roodlichtcamera's neer te zetten. Het al dan niet aanleggen van een randweg stond gisteravond centraal. Vooral bewoners van doorgaande wegen als de Leidseweg en de Veurseweg pleitten voor een nieuwe ver binding achter het Burgemees ter Van der Hoevenpark om, langs de spoorlijn Leiden-Den Haag. Zij kunnen zich vinden in het idee van Broeksma en de plannen van de Stichting Wo nen met Verkeer. De randweg moet het doorgaande verkeer uit het dorpscentrum weren. Alle andere verkeersmaatrege len komen volgens de bewo ners neer op 'aanmodderen'. „Onzin", zegt R- Methorst van Veilig Verkeer Nederland. „Maar vijftien procent van het verkeer in het dorp is door gaand verkeer. Hoe druk wordt zo'n randweg?" Volgens Me thorst zijn de Voorschotenaren vooral zelf schuld aan de ver keersdrukte in het dorp. „Het meeste autoverkeer vindt bin nen Voorschoten plaats." Me thorst denkt dat de verkeers problemen flink zullen vermin deren als de Voorschotenaren wat vaker de fiets pakken. De verkeersnota die Draijer twéé maanden geleden presen teerde, is door de gemeente raad van tafel geveegd. Gister avond gaf de verkeerswethou der toe dat zijn nota 'helderder' had gekund. Draijer vindt het jammer dat de gemeente geen totaalvisie op het verkeersbe leid kan maken. „Ik constateer dat we het als politiek daar fun damenteel over oneens zijn." Bij de bewoners en onderne mers in de zaal overheerste de onvrede over de besluiteloos heid van de gemeente. Volgens sommigen heeft de gemeente de afgelopen vijftig jaar op ver keersgebied helemaal niets ge presteerd. „In al die jaren heeft de gemeente geen infrastruc tuur aangelegd en alles maar door het centrale riool laten gaan", verwees H. de Heer van de Stichting Wonen met Ver keer naar de drukke Veurse- en Leidseweg. Eind van de maand praat de gemeenteraad op nieuw over het verkeersbeleid. De drie billboards aan de Hofweg in Zoeterwoude. Links de longen van Hetty Arens. foto henkbouwman De fïetèers rijden langs boerde rijen, galerieën, de oudheidska mer aan het Suetanpad, de Noord Aa (vanwaar een boot tocht kan worden gemaakt over de Weipoortse Vliet) en het Mu ziekcentrum aan de Schenkel- weg, .waar van 13.00 tot 15.00 uur het slotdebat 'Trek de Groene Grens' plaatsheeft. Om de borden te zien, moe ten de fietsers even van de rou te afwijken. Arens: „Er komt nog een toelichting bij te staan, zodat de mensen ook de bood schap begrijpen die we willen overbrengen." Gisteren ston den veel automobilisten al stil bij het project. Noodgedwon gen. In de file. „Ze toeterden en hadden in elk geval alle tijd om er naar te kijken. Maar het liefst zie ik ze toch op de fiets terug komen." Bank Bermudain 3 stofsoorten, 4-zitter van 3.499,- voor 1.999,- Fauteuil Odysee, in 3 stofsoorten, van 1.899,- voor 1.199,- De Bijenkorf zet de toon. AMSTERDAM. ROTTERDAM. DEN HAAG ELKE ZONDAG GEOPEND VANAF 12.00 UUR ARNHEM ELKE DONDERDAG GEOPEND TOT 22.00 UUR

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17