Noordwijk wil eigen afrit transportbedi Katwijkse ambtenaren fietsen voor Bhutan Werkstraf voor hasjkweker Katwijkse kinderen spelen gemeenteraadje Nieuwe brug RPF 'gigantisch verba: over kinderopvangbijd Katwijkse ondernemersprijsl krijgt volgend jaar laatste ki Neem een proefabonnement BEL 071-6128030 WEKEN VOOR 41,00 DINSDAG 16 MEI 2000 Mishandeling op voetbalveld valkenburg Een 19-jarige Valkenburger heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling op het voetbalveld. Afgelopen zater dag kreeg de man een woordenwisseling op het terrein van Val ken '68 met een onbekende man, die de Valkenburger een stomp op het oog gaf. De politie heeft de zaak in onderzoek. Bus en vrachtwagen botsen katwijk Een vrachtwagen en een autobus, bestuurd door twee Katwijkers, kwamen gisteren omstreeks 13.20 uur op de Rijn mond met elkaar in botsing. Beide bestuurders reden niet hele maal op de rechter weghelft en konden elkaar niet meer ontwij ken. De 37-jarige bestuurder van de autobus kreeg glas in het gezicht. De 38-jarige vrachtautobestuurder bleef ongedeerd. Tas uit fietstas gestolen katwuk Een bestuurder van een scooter heeft gisteren de handdtas uit de fietsmand van een 45-jarige Katwijkse gegritst. De vrouw fietste 's middags rond 13.30 uur nietsvermoedend over het fietspad in Rijnsoever, toen de onbekende in het voor bijgaan de tas pakte. Pijnlijke heup en pols na botsing voorhout Een 27-jarige bromfietser uit Noordwijkerhout heeft een pijnlijke heup en pols overgehouden aan een aanrijding met een 24-jarige automobilist uit Lisse. Het ongeval gebeurde gisteren omstreeks 11.30 uur op de 's-Gravendamseweg in Voorhout. De Lissenaar gaf geen voorrang aan de bromfietsster, die de auto niet meer kon ontwijken. Ze werd naar het Diaco- nessenziekenhuis in Leiden overgebracht. Space Expo laat 'Noordwijk' weg noordwuk Ruimtevaartmuseum Space Expo blijft bij zijn nieu we naam en laat het woord Noordwijk daar uit. Dat schrijft het bestuur van het museum in reactie op een brief waarin de ge meente Noordwijk haar grieven over de nieuwe naam uiteen zette. Het gemeentebestuur betreurt de stap omdat het vindt dat Noordwijk veel heeft gedaan om het museum mogelijk te maken. Het antwoord van Space Expo komt erop neer dat 'Noordwijk Space Expo', omdat het zo lang is, steeds vaker tot NSE werd afgekort en dat afkortingen minder goed blijven han gen. 'Space Expo' wordt niet gauw afgekort. Het museum blijft het woord 'Noordwijk' wel als een soort ondertitel gebruiken. D66 blij met geld voor jeugdbeleid katwuk D66/Gemeentebelangen in Katwijk is blij dat de ge meente 500.000 gulden uittrekt voor jeugdbeleid. Dat zei frac tievoorzitter Slings gisteravond tijdens de raadscommissie voor financiën. „Hiermee gaat voor ons een jarenlange wens in ver vulling", aldus Slings. „Ik vind het fijn dat het college inmiddels aan een goed jeugdbeleid prioriteit geeft en daarvoor ook vol doende geld beschikbaar stelt." Slings verwacht nu op korte ter mijn voorstellen van het college om het jeugdbeleid handen en voeten te geven. den haag/lisse persbureau cerberus Omwonenden zouden nog hebben geprobeerd om de ei genaar van een groene woon wagen aan het Regenboogplein in Lisse over te halen te stop pen met hasjkweken, maar de man ging gewoon door. Toen werd de politie ingeschakeld. Op 2 maart vielen de agenten binnen; er werden zo'n 1300 hennepplanten in de woonwa gen aangetroffen. Gisteren had de eigenaar van die wagen terecht moeten staan bij de Haagse politierechter, maar de handelaar in porcelein en bestek vertoeft tegenwoordig in Duitsland. Hij had zijn advo caat M. Evers naar de zitting ge stuurd om een goed woordje voor hem te doen. Fietsen, fietsen en nog eens fietsen. Tot je een ons weegt. De gemeente Katwijk stuurt de ambtenaren op de fiets en geeft daar nog eens geld voor ook: vijf cent per afgelegde kilome ter. Hoe meer fietsende ambte naren, des te meer geld ge schonken kan worden aan Bhu tan, een land met 700.000 in woners in de Himalaya. Om de tropische bossen in dat land, net zo groot als Zwitserland, te behouden, worden duurzame energiebronnen gefinancierd. De actie is overgewaaid uit Zee land. Daar doen medewerkers van 150 bedrijven mee en het is een groot succes. Elke binnen gebrachte cent wordt verdub beld door het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. „Dat is", zegt Katwijks wethou der Ton Berkheij, „toch wel een bijzondere actie van de over heid. Normaal gesproken moet van elke gulden de helft worden ingeleverd, maar bij deze actie worden de bedragen verdub beld." Sinds kort wordt de actie in Zuid-Holland gehouden. De provincie coördineert het pro ject. In de regio houdt de stich ting Rijnland Mobiel, waarin de wethouders van verkeer en ver voer van Leiden, Alphen aan den Rijn en Katwijk zitting heb ben, zich met het fietsplan be zig. Berkheij is in het gemeentehuis de grote initiatiefnemer van de actie. Dat is eigenlijk niet zo vreemd, want hij verplaatst zich zelf altijd per tweewieler. Net als zijn vrouw trouwens. „Of ik een auto heb? Jazeker, al weet bijna niemand dat. Als ik 8000 kilometer per jaar rijd, is het veel. En dat is dus inclusief va kantie." Voor deze actie was het eigenlijk de bedoeling om, net als in Zeeland, bedrijven in te schakelen. Berkheij: „Maar als je een bedrijf moet gaan vertel len dat de werknemers met de fiets naar het werk moeten ko men, dan moet je natuurlijk eerst in je eigen keuken kijken." Volgens Berkheij wordt er in katwuk peter blok Een aantal leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Katwijk se basisscholen heeft het op de Nationale Straatspeeldag, op woensdag 24 mei, 'een dag lang' voor het zeggen. Zij krui pen dan voor de gelegenheid in de huid van de gemeenteraads leden en bestoken burgemees ter Van Wouwe en de wethou ders Berkheij, Van der Plas, Van Paridon en Post met vra gen over onder meer verkeers veiligheid en veilig spelen in Katwijk. De basisschoolleerlingen Project over verkeersveiligheid op basisscholen mog.en al hun wensen en idee- en a:an het adres van het Kat wijk: se college kenbaar maken. Volgons wethouder Van Pari don worden alle vragen van de kindieren vervolgens 'zeer zorg vuldig' beantwoord. Alle basisscholen zijn op dit moment druk in de weer om verkeersveiligheid en veilig spelen onder de aandacht van hun leerlingen te brengen. Kin deren van groep 7 en 8 hebben een specifieke opdracht gekre gen: maak een werkstuk of schrijf een opstel over wat jij vindt dat de burgemeester en de wethouders moeten weten over het verbeteren van de ver keersveiligheid of speelgele- genheden. De werkstukken worden per school verzameld in een ideeënbus en per school wordt één winnaar gekozen. Uit het winnende werkstuk wordt een vraag voorgelegd aan burgemeester en wethou ders. Alle winnaars worden op 24 mei om 11.00 op het gemeen tehuis verwacht met hun ou ders en eventueel een leer kracht van de school. Daar mo gen zij tijdens de Nationale Straatspeeldag-jeugddebat hun vragen stellen. Ook de groepen 1 tot en met 6 hebben, net als hun oudere collega-scholieren, een speci fieke opdracht gekregen: maak een tekening die te maken heeft met verkeersveiligheid of veilig spelen of over allebei. Uit elke klas wordt een winnaar ge kozen. De winnende tekenin gen worden vanaf maandag 22 mei in de hal van het gemeen tehuis tentoongesteld. Op dinsdag 23 mei kiez meester en wethoudi keningen uit. De kin deze tekeningen gem ben, worden op 24 10.45 uur op het gem er verwacht om hun vve 1 der toe te lichten. Da )p de burgemeester dea us een prijsje uit. De te :er ling in het gemeente ïtt en met vrijdag 26 n oe zichtigen. De organisatie van debat en de tentoon het gemeentehuis lij [gE den van de stichting ov aal cultureel werk Kü hi valkenburg Bewoners van de Valkenburgse wijk Veldzicht hebben fietspad van de Tjalmaweg en kunnen hun weg dan vervolgen rich- nu dankzij de aanleg van een brug een fietsve rbinding met de Tjalma- ting Leiden of Katwijk. weg. Fietsers en wandelaars zijn vanuit de nie uwe wijk snel op het foto wim dijkman katwuk «peter blok De Katwijkse RPF-fractie is 'gi gantisch verbaasd' over de 100.000 gulden die het college van burgemeester en wethou ders wil uittrekken voor kinder opvang voor de kinderen van de eigen werknemers. Dat zei raadslid Noordhuis gisteravond tijdens de commissievergade ring voor financiën. Hij wilde van SGP/GPV-wethouder Van der Plas weten of hijzelf en zijn fractie dit voorstel steunen. „Vorig jaar hebben we in de raad een principiële discussie over dit onderwerp gevoerd, waarbij de emoties hoog oplie pen. De SGP was toen tegen en verweet ons als RPF-fractie dat wij geld beschikbaar stelden voor kinderopvang. En nu doet u het volgens mij zelf ook. Daarom wekt dit voorstel bij mij op z'n zachtst gezegd de nodige verbazing", aldus Noordhuis. Volgens wethouder Van der Plas is er een fundamenteel ver schil tussen toen en nu. „Toen moesten wij instemmen met buitenschoolse opvang. Daar voelden en voelen wij als SGP/GPV-fractie niets voor. In onze kringen is kinderopvang, dat moge duidelijk zijn, sowieso geen gemeengoed. Maar we hebben te maken mi wens die bij veel van tenaren leeft. Zij uitbreiding van de vangmogelijkheden. waarin personeel voor het oprapen I daarom zuinig zijn ge werknemers. Jetn ken met hun wens ld opvang heeft bij hen Daarom hanteert als veel andere gei werkgevers, tegenv zogeheten 'cafei Daarin worden de waarden niet allee geregeld, maar ooi ambtenaar nog eer eel nader ingevuld, ambtenaar volgens Van der Plas kiezeni acl tal van zeven versdj'sc ken. „Hij of zij kan gen inleveren voor nemen aan een pc- via de gemeente ee r schaffen en zijn ovi ten betalen. Daarn; of zij een bijdrage haar studiekosten I rat willen ook de intenjslo mingsmogelijkhedei ren. En ja, op verzoi ambtenaren gaan w far: kinderopvang bescl e' len, omdat daar naar bestaat." Toen kwam aan de orde dat de reizende handelaar hasj was gaan kweken omdat hij in geld nood zat. Hij was in januari be gonnen. De geldnood is er nog steeds. Die is waarschijnlijk zelfs groter geworden. Want de politie heeft zijn dure kwekers- apparatuur in beslag genomen, zoals een afzuiginstallatie en assimilatielampen. De man had dus wel geïnvesteerd maar niets verdiend. Officier van justitie M. van der Plas eiste niettemin naast een celstraf van zes weken ook een boete van tweeduizend gul den. De aanklaagster sprak van een 'zeer professionele aanpak'. Politierechter L. Verheij liet de boete eraf. Ook zette hij de ge- eiste celstraf om in een werk straf van 240 uur. De Lissenaar had nog geen strafblad. Bewoners boycotten alternatieve oplossing Als het aan de gemeente ligt, krijgt het Noordwijkse transportbedrijf Van der Putten een eigen op- en afrit naar de provinciale weg N206. Ook ee n aantal bewoners van de Achterweg en de Menakkerweg doet alles om de provincie zo ver te krijgen, inclusief Ihet boycotten van een alternatieve oplossing. Tot nu toe- weigerde de pro vincie de extra afrit toe te staan. noordwukjob de kruiffantwoord, vertelde hij de raads commissie voor infrastructuur Wethouder Sweers heeft het gisteren. B lijft de provincie bij verzoek onlangs opnieuw inge- haar weigering, dan gaat de ge diend en verwacht binnenkort meente de Menakkerweg, die nu door de wagens van Van dec Putten voortdurend kapotgere- den wordt, opknappen en ver breden. Er moeten dan ook in haalstroken komen, maar daar voor heeft de gemeente wel grond nodig die nu nog van be woners is. Combinatie-raadslid Miere- met vindt het niet handig dat Sweers naar eigen zeggen een tweesporenbeleid hanteert. De wethouder anticipeert op een nieuwe weigering van de pro vincie en bereidt de reconstruc tie van de Menakkerweg voor. Dat de gemeente al aan een ei gen oplossing werkt, maakt het voor de provincie makkelijker om negatief te antwoorden, denkt Mieremet. Ze zei ook het gevoel te hebben dat Sweers aan beide 'sporen' maar half werkt en vroeg hem zich volle dig in te zetten voor de aanslui ting op de N206. Sweers zei niet anders te kun nen dan aan twee oplossingen tegelijk te werken. „Anders ver wijt u mij straks dat er maan den verloren zijn gegaan. En dat er wat moet gebeuren staat als een paal boven water." Sweers denkt dat herstel, ver breding en verlichting van de Menakkerweg voor acht a ne gen ton kunnen. Dat geld pro beert hij binnen zijn eigen be groting te vinden. De bewoners zien niets in die oplossing. Ze willen dat Sweers alles op alles zet om de provin cie te overtuigen van de nood zaak van de extra op- en afrit van de povinciale weg. Zelf gaan ze desnoods kondigde Achten Duyndam gisteren bij de commissie aan. Of ze vragen he van verkeer en hulp, als Zuid-Hi blijft zeggen. En zoi kans is op de 'prad sing' via de N206, fluiten naar de groi Menakkerweg, die nodig heeft, aldus D li H en Ton Berkheij en Jeroen Verkade (rechts): fietsen voor energieprojecten. Katwijk veel gefietst door de ambtenaren. Tellingen zijn niet verricht, maar aan de 'drukte' in de fietsenstalling leest de wethouder af dat zijn ambtena ren pedalentrappend naar het werk komen. „Dus eigenlijk is het gemeentehuis een slechte markt voor dit plan." Toch wor den er pogingen ondernomen om de ambtenaren vanuit de auto op de fiets te krijgen. Ambtenaar Ronald Hooijmans heeft zichzelf met de taak opge zadeld om zijn collega's te mo tiveren. Bij de prikklok hangt een affiche met duidelijke leu zen en hij heeft iedereen een intern mailtje gezonden. Hij bekritiseert collega's die in Kat wijk wonen en per auto naar het werk kornen.Als ik in Was senaar zou v\/erken, dan zou ik zeker met de fiets gaan." Zelf komt Hooijmans 'zo veel mogelijk' mei de fiets. Eerst kijkt hij 's morgens naar buiten om te bepale n of hij vanuit zijn woonplaats Wassenaar met de fiets of met de auto naar Kat wijk komt.A-Is het plenst, dan stap ik in de auto. Maar ik kom steeds vaker op de fiets." Collega Jeroein Verkade pendelt tussen Hazerswoude-Rijndijk en Katwijk op de fiets. Dagelijks is dat bijna 40 kilometer. Verka de trekt de gemeente een 'rib uit het lijf. Hij heeft al bere kend dat hij 1900 kilometer rijdt tot 1 oktober. Dat is ongeveer een bedrag van 100 gulden, dat foto dick hocewoning wordt verdubbeld. De gemeen te heeft een berekening laten maken van het aantal kilome ters, dat door ambtenaren bij elkaar gefietst kan worden: 148.000. Dat komt neer op een bedrag van 7500 gulden. Een mooi bedrag, vinden de initia tiefnemers. Maar het kan na tuurlijk nog mooier. „Weetje wat we doen", zegt Verkade te gen zijn collega Hooijmans met een grimas op zijn gezicht, „we gooien gewoon de parkeergara ge op slot. Dan móét iedereen wel op de fiets komen." rob onderwater katwuk «peter blok De Katwijkse ondernemersprijs krijgt volgend jaar nog één kans om zijn bestaansrecht te be wijzen. Als de belangstelling voor de onderne mersprijs - die momenteel in een nieuw jasje wordt gestoken - in 2001 opnieuw minimaal is, houdt de prijs op te bestaan. Dat heeft de Kat wijkse politiek gisteravond tijdens de commis sie financiën besloten. De prijs is een initiatief van de Katwijkse Vereniging voor Industrie en Handel (KVIH) en de gemeente. De meeste raadsleden wilden de Katwijkse ondernemersprijs nog wel een kans geven, be halve WD-fractievoorzitter Van der Plas. „Ik heb er een hard hoofd in. Volgens mij neemt de animo voor de prijs niet toe, hoe hoog je het prijzengeld ook maakt. De Katwijkse onderne mers geven er gewoon weinig tot niks om." Wel wil de WD'er het nog een keer in zijn fractie bespreken. „Misschien denken mijn fractiegenoten er anders over, maar van mij hoeft die Katwijkse ondernemersprijs niet meer zo nodig." SGP/GPV-raadslid Van der Plas was eveneens sceptisch. „Ik heb sterk de indruk dat niet ie dereen hierom zit te springen." Desondanks gunt hij de Katwijkse onderne mersprijs nog één keer de mogelijkheid om hem het tegendeel te bewijzen. De commissieleden Slings (D66/ Gemeente belangen), Stolk en Haasnoot (PvdA) en Van Duijvenvoorde (CDA) waren positiever ge stemd, maar hadden eveneens de nodige kri tiek. Volgens Stolk zijn enkele criteria voor de prijs, zoals bijvoorbeeld 'bijzondere prestaties', te algemeen gesteld en daarom geen objectief meetinstrument. Slings had de meeste moeite met het tijdstip van de uitreiking van de prijs: de nieuwjaarsre ceptie van de KVIH op de eerste maandag van hef nieuwe jaar. „Rond die tijd is ook de uitrei- Animo Katwijks bedrijfsleven steeds kleiner king van de Meerburgprijs, de nieuwj tie van de gemeente en tal van andf v jaarsrecepties. Ik denk dat daardoo dacht voor de prijs minder groot is ,nJ met z'n allen denken of misschien v |t Ik pleit dan ook voor een ander mo voorbeeld in september of oktober." Van Duijvenvoorde was het daan vo De CDA'er wil bovendien dat de tof n heid in bedrijven voor gehandicapt! ,r( lectiecriterium wordt. Wethouder Van der Plas (SGP/GPV, pen dat alle sceptici ongelijk krijgen, streven van de KVIH en van ons oi M meer uitstraling te gei M hij als we niets doen kende nachtkaars uit gaan. Als blijkt dat het ven er weinig tot niets en er niet warm voor pen we ermee." Volgens wethouder Plas zijn op de nieuwj tie van de KVIH de n haar leden aanwezig, wordt dat als beste zien." De ondernemerspr 0r als het aan de KVIH meente ligt, met ingan in plaats van om de eens in de drie jaar Het maximaal aantal genomineerdfcb vastgesteld op drie. Het prijzengeld gaat omhoog vat |a naar tienduizend gulden. Behalve ee drag bestaat de Katwijkse ondernenif a een replica van de reddingsboot van( E. Klaus en publiciteit in week- of m Daarnaast wordt voor nog eens 10.0 j£ onder meer een spreker van buiten >n en restaurant De Zwaan als feestk a; huurd. Alle Katwijkse bedrijven met meet; werknemer krijgen een enquêteformi op ze drie collega-bedrijven voor de mersprijs kunnen nomineren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16