'Stadsparkeerplan verdient steun' Leiden k [®e| Open dag in centra voor asielzoekers GERECHT Leiden Regio Voetbalclubs wachten op nieuwe velden 'De warmte en de ramp in Enschede leiden wel af' :en verlaat veij aarscadeautje van meneer de officier (G16 MEI 2000 Bedrijfsleven en toerisme willen dat gemeente meer parkeerterreinen rond binnenstad aanlegt 'ER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt tadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden eXrd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, ie c 071 -5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl tel |WUK Voor 55-plussers is er morgen van 15 tot 17 uur j_; het Van der Willigenhof. De entree bedraagt zes gulden, fbingokaarten en een kopje koffie of thee. Ouderen kun- donderdag van 10 tot 11 uur meedoen aan de gymlessen. >n bedragen 75 gulden per jaar. Het Van der Willigenhof is n aan de Apollolaan 264. Voor nadere informatie kan wor- >ld: telefoon 5761200. In buurthuis de Kooi kan morgen door 55-plussers bingo gespeeld en er is een loterij. Om 14 uur beginnen de bal- het buurthuis aan de Driftstraat 49 te rollen. ERKWARTIER In SPeer, het politiek café van de Leidse af- an de Socialistische Partij, kunnen voor- en tegenstanders lag debatteren over het minimabeleid in Leiden. Menno ran het minimabeleid van de gemeente Leiden geeft toe- Iedereen die hier meer over wil horen of zeggen is vanaf H ralkom in de SPeer, Marnixstraat 18. i iVEST In het COC aan de Langegracht 65 is donderdag ca- [ei Ivan 21 tot 1 uur, zowel voor mannen als vrouwen. 9 HORS Omdat buurthuis Morschwijck 25 jaar bestaat is er vanaf 19.30 uur feest voor alle wijkbewoners, vrijwilligers jneel van toen en nu. Het buurthuis staat aan de Topaas- 5H0F Bij basisschool 't Klankbord aan de A. Kleynstraat 6 gvan 16.30 uur tot 19.30 uur een fancyfair. In alle lokalen hiteiten die gebonden zijn aan een bepaald land of wereld- K ik is er een podium waar muzikale voorstellingen worden ^i.een clown, een goochelaar en een poppenkast. Boven been loterij. De opbrengst is deels bestemd voor een pro- lanca Coura in het Afrikaanse Mali, deels voor spelmateri- de school. P- tot en met 26 mei wordt er op de trapveldjes aan de ilaan en in het Kooipark het SPeertoernooi gehouden. De niseert dit voetbaltoernooi voor teams van acht jongeren 'I! Iers en drie wisselspelers) in vijf verschillende leeftijdgroe- 8 tot 18 jaar. Een team kan bestaan uit jongeren van een 111 tuurt, school of club. Tot en met 10 jaar kan met teams van en meisjes worden ingeschreven. Er wordt gespeeld vol- t zaalvoetbalregels. De wedstrijden beginnen steeds om ir. De winnaars van elke leeftijdsgroep van het toernooi per ilen tegen elkaar in de finale in het Kooipark op vrijdag- Ijuni. Voor inschrijving en informatie kan worden gebeld nk Piket, telefoon 5767570 of Cor Vergeer, telefoon 5311496 est) voor Leiden-Noord en de Kooi met Nico Vermeer, tele- 19050 of Lies Hoogervorst, telefoon 5225476. E-mailen kan iden@sp.nl ling Milieurecht van de Leidse Rechtswinkel heeft onlangs am gewijzigd in Burenrecht en Overheid. De oude naam meer aan waar de afdeling zich mee bezighoudt: ad - ten in zaken op het gebied van het burenrecht. Er wordt ad- even met betrekking tot erfafscheidingen (schuttingen, men e.d.) lichthinder, inkijkhinder en geluidhinder. Ook radvies gegeven over erfdienstbaarheden, zoals het recht rpad. Verder komen bij de afdeling Burenrecht en Over- ken aan de orde die betrekking hebben op bouwvergunnin- pvergunningen en bestemmingsplannen. De afdeling Bu ten Overheid houdt spreekuur op dinsdag van 18.30 tot Jiren donderdag van 14 tot 15 uur. De Leidse Rechtswinkel tigd aan de Ketelboetersteeg 10, telefoon 5141516. t vijfde jaar organiseert de Leidse Welzijnsorganisatie Zo- 00, een zomervakantieprogramma voor kinderen van 6 t/m Ook dit jaar worden weer mensen gezocht die kunnen or en en leiding kunnen geven aan groepen kinderen. Voor- is dat zij minimaal 18 jaar zijn en minstens twee weken be- zijn. Van 17 juli tot en met-11 augustus worden activitei- iden op het gebied van sport- en spel, knutselen, spel en en huttenbouw. Medewerkers krijgen een onkostenvergoe- 140 gulden voor 40 uur, een lunch, WA-en ongevallenver- gen een trainingsdag. Meer informatie is te krijgen bij het lint Vrijwilligerswerk: Mark de Jong, telefoon 5160477 of het il Bureau van de Leidse Welzijnsorganisatie: telefoon Bof Lia Dickhoff, telefoon 5168134. Leiden moet nog drie par keerterreinen als het Haag- wegterrein rondom de bin nenstad aanleggen. Op korte termijn dient de ge meente zelfs uit te zoeken of dat al mogelijk is bij de Groenoordhallen en in de omgeving van station Lammenschans. Daarop dringen het bedrijfsleven en het toerisme in de stad aan bij burgemeester en wethouders. ROBBERT MINKHORST ,,We doen een oproep vierkant achter de stichting Stadspar keerplan (SSL) te gaan staan", zegt Steven Engelsman, direc teur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, en woordvoerder namens de ondernemers. In de ogen van de ondernemersver eniging LVI, MKB leiden, de horeca, het Centre m Manage ment Leiden, de Stichting Lei den Promotie VW en de markt kooplui is het concept van het Haagwegterrein de oplossing voor de parkeerproblematiek. Mensen parkeren tegen beta ling hun auto en worden ver volgens met busjes in het win kelhart afgezet. De voorzitters van de clubs hebben de brief aan B en W ondertekend. „We hebben de indruk dat de steun voor Stadsparkeerplan op dit moment onvoldoende is", laat Engelsman weten. „In Utrecht werd onlangs zoals jullie het hebben gere geld, daar kunnen andere ste den nog een puntje aan zuigen. Bij mij in het museum heeft het Haagwegterrein een enorm probleem opgelost. Ik kan men sen nu daar naar toe verwij zen." Volgens Engelsman profite ren alle ondernemers van het parkeerterrein. Het Haagweg terrein brengt jaarlijks een klei ne half miljoen mensen meer Parkeren aan de rand van het centrum en busvervoer naar het winkelhart: dat zou de gemeente op meer plekken moeten regelen, vinden het be- gezegd: drijfsleven en de toerismesector. naar de binnenstad, zegt de on dernemer. Dat betekent een ex tra omzet van zo'n 75.000 tot 100.000 gulden. De mensen ko men met name uit Voorscho ten, de Stevenshof en uit Oegst- geest. Engelsman: „Die mensen zouden anders elders gaan win kelen." De museumdirecteur vindt de groei 'heel overtui gend'. „Wij doen gezamenlijk een dringend beroep op u om uw volledige steun en medewer king te blijven geven aan de ac tiviteiten en het beleid van de stichting Stadsparkeerplan", schrijven de ondernemers aan B en W, „en uw volledige steun en medewerking voor het cre- eeren van nog minimaal drie parkeervoorzieningen met dui zend plaatsen." Bedrijfsleven en toerisme noemen het 'wen selijk' als de gemeente snel sa men met SSL de haalbaarheid voor wat betreft Lammen schans en de Groenoordhallen uitzoekt. „Op korte termijn wordt las tig", reageert wethouder Schultz (economische zaken, parkeren). FOTO HENK BOUWMAN „Maar ik denk zelf ook aan iets dergelijks. Dit zou je op meer plekken moeten doen. We gaan een parkeerbeleidsplan maken en daarin is het ook de bedoeling om te kijken of we op de hoeken van de binnenstad dit soort garages kunnen bou wen. Het concept van de stich ting wordt overgenomen." LEIDEN ROBBERT MINKHORST Leidse voetbalverenigingen voorzien grote problemen als de gemeente niet opschiet met de aanleg van WETRA- en kunstgrasvelden. Die zorg uit voorzitter Jan Breedeveld van de sportkoepel LSF. Voetbal club Docos is gedwongen een aantal lagere elftallen terug te trekken als niet voor het nieuwe seizoen een speciaal veld dat intensiever kan worden be speeld op het sportpark ligt. In de nota de Groene Velden kondigt de gemeente investe ringen aan in de sportparken. Leiden en de verenigingen heb ben een uitgebreide verlanglijst. Bovenaan staan nieuwe velden voor Docos, w Leiden en korf balvereniging Sporting Trigon. Er is de komende jaren drie miljoen gulden beschikbaar. Clubs vrezen dat het bedrag voorlopig niet wordt uitgege ven. Breedeveld: „Wethouder Pechtold (sportzaken) heeft be zworen dat dat niet het geval is." Wel begreep hij van de be stuurder dat de aanleg van nieuwe velden 'in ieder geval het seizoen erop' begint. „En dat betreuren wij ten zeerste." De verenigingen beweren dat Pechtold 'harde toezeggingen' heeft gedaan, die hij nu niet na komt. De wethouder ontkent dat overigens. Breedeveld be schouwt het meningsverschil als een zaak tussen de clubs en de bestuurder. „Ik wil daar bui ten blijven." Pechtold laat weten dat er weinig reden tot zorg is. Hij er kent dat de uitvoering wat is vertraagd. „Ik heb nooit gezegd dat we alles in een keer doen. Het streven blijft om in dit sei zoen te beginnen. Hoogstwaar schijnlijk gaat dat lukken." De wethouder wil alle investerin gen aan één ondernemer gun nen, want dat drukt de prijs. Voor de zomer moet zijn voor stel door de gemeenteraad zijn aangenomen. „Dat is voor ons nieuw", rea geert Breedeveld. „Dat lijkt me uitstekend nieuws voor de ver enigingen." ma Centrum (GTC) aan de Ei kenlaan is open voor bezoekers van 12 tot 16 uur. Elk uur zijn er rondleidingen door de woon complexen van de vierhonderd asielzoekers en langs de kanto ren van de politie, de vluchte lingenopvang en de artsen. De asielzoekerskinderen van basis school De Vlinder laten een mi ni-musical zien en op de lan- denmarkt kunnen bezoekers hapjes proeven en informatie krijgen over verschillende lan den. De asielzoekers staan zelf achter de kraampjes. Er wordt muziek gemaakt door de groep Sobri uit Noord-Affika en het wereldkoor Piosenka. Dans groep Plesjati geeft een optre den, evenals een bewoner van het centrum met zijn Palestijn se zang- en dansgroep. Ook het azc in Waddinxveen is die dag open. Daar zijn ech ter geen speciale activiteiten ge organiseerd voor bezoekers. Tussen de Leidse, Alphense en Waddinxveense asielzoekers centra rijdt een bus. Die ver trekt om 12 uur vanaf het Al phense GTC. Het opvang- en onderzoeks centrum Leiden houdt op 20 mei een open dag, tegelijk met het Getaneh Tessema Centrum in Alphen a/d Rijn en het azielzoekerscentrum (azc) in Waddinxveen. Het programma in Leiden loopt van 11.00 tót 16.30 uur. Er zijn de hele dag rondleidingen in het opvangcentrum. Men kan een kijkje nemen bij ver schillende bewoners en lokalen bezichtigen. Om een idee te krijgen hoe een asielzoeker zich voelt kunnen bezoekers ook een rondleiding in een 'vreem de' taal krijgen op de afdeling voor alleenstaande minderjari ge asielzoekers. Naast tal van landeractiviteiten zoals schminken en verven zijn er ook kook- en sportdemonstra- ties uit verschillende culturen. Verder is er muziek uit Senegal, dans en zang uit India en een multiculturele modeshow.Tij- dens de open dag is de creche geopend. Het Alphense Getaneh Tesse- Bijdragen: Marijn Kramp, Wim Koevoet en Ane Pieter Wisse. Heb je vragen of wil je reageren, surf dan naar www.leidschdagblad.nl/ een tikje uit het lood, e stratenmaker. Heu- naar rechts gedraaid, erbeen als stut onder Jaagde lijf. De handen isten gebald in de zak- izijn diepzwarte broek, ft zich voorgenomen een ndruk te maken om er te uit te slepen. Dat hij at is heus een misver lij had immers de verze- iten overschrijven, met- ti hij een nieuwe auto .Die Mercedes was niet teneer de rechter, die veer ingerolen. Ik heb er ermee gereden." rechter Van Ek is van- 1 de beminnelijkheid ojuist heeft hij de eerste net een onverzekerde nform de eis van de offi- justitie veroordeeld tot te gelijk aan de bekeu- gewoonlijk wordt stunrd en het ziet er dat hij de stratenmaker n het vel over de oren "n. Als de auto is inge- »oet er toch een vrijwa- wijs zijn, oppert hij. arripelt de stratenma- aar dat heb ik niet bij iachtbare." Hemstede vraagt wan- ecies hij zijn oude auto rkocht en de verzeke- luimd. Hij spreekt de Leidenaar nog wel vermanend toe, dat hoort nu eenmaal bij zijn rol. En onverzekerd rijden neemt hand over hand toe, zo blijkt uit het grote aantal mensen dat vandaag moet voorkomen. Maar zijn eis is andermaal niet hoger dan 600 gulden. „Ik vind het wel een beetje hoog, meneer de rechter", sputtert de stratenmaker, maar Van Ek neemt de eis over. Wel biedt hij een gespreide betaling aan. „Nou ja, dat moet dan maar", concludeert de straten maker deemoedig. Dan sloft hij de zaal uit. Een biertje Ze is de enige vrouw die deze ochtend voor het hekje ver schijnt. Een meisje nog bij na, het haar in een blonde paardenstaart. Ze moet voor komen omdat ze op 30 augus tus 1998 in Noordwijk door de politie is be trapt terwijl ze alcohol nuttig de op straat. Niet zomaar een dag, merkt rechter Van Ek wanneer hij haar dossier be kijkt. „U vierde uw verjaardag. Hebt u dat toen niet tegen de politie gezegd? En waarom heeft u de schikking niet be taald?" De zaak blijkt ingewik kelder. Het meisje heeft de transactie van justitie gebruikt om een brief te schrijven. Bo vendien heeft ze de boete al lang betaald, zegt ze. Samen met een andere bekeuring voor hetzelfde strafbare gedrag, een paar weken eerder. Betalen deed ze echter niet in Noordwijk, maar op het politie bureau aan de Langegracht in haar woonplaats Leiden. Een bewijsje heeft ze daar niet van en de politie, bij wie ze kort voor de zitting nog is langs ge weest, kon haar papieren zo gauw niet meer uit de admini stratie opdiepen. Van Ek raakt het spoor even bijster. „Mij is niet duidelijk wat mevrouw nu heeft betaald." Maar officier van justitie Hem stede neemt het over. Hij wil weten hoe het komt dat de Leidse twee keer in de fout gaat. „Ach", zegt het meisje. „Het was lekker weer, ik was met een paar vrienden op stap en een biertje is dan wel lekker. Ik zat buiten, ja. Later heb ik gehoord dat ze daar in Noordwijk fel op zijn. Ik heb nog wel gezegd dat ik jarig was, maar het ging alle maal zo snel." Hemstede kan het zich voor stellen. Hij is bereid haar op haar woord te geloven, zegt hij. „Het is wel vervelend als dit op je verjaardag gebeurt, Maar past u wel op!" Hij eist schul digverklaring zonder oplegging van straf. Van Ek is het daar he lemaal mee eens. „Beschouwt u het maar als een verlaat ver jaarscadeautje van de officier." Opgelucht stapt het meisje weg. „Hartstikke bedankt." ONNO HAVERMANS élk was echt heel zenuwachtig. Mijn examen gezondheidskunde begon om half twee en ik heb de volle twee uur nodig gehad. De uren daarvoor heb ik nog alles doorgelezen wat ik met de gele stift had aangestreept in mijn aantekenin gen en samenvattingen. Ik was zo nerveus joh. Zondag ben ik lekker naar Duinrell gegaan, met z'n twintigen ofzo. We hebben onwijs gezwommen en zoveel lol gehad. Heerlijk. Dan kan je fris aan je examen beginnen, hè. Dat was ook de bedoeling want ik ben al een tijd erg zenuwachtig voor dit. Niet dat de zenuwen nu weg zijn, maar in Duinrell was ik ze even helemaal kwijt. Als ik nerveus ben, word ik gewoon hele maal gek. Vandaag kreeg ik maar twee plakken ontbijtkoek op. Meer niet. En maar zweten van de spanning. Ja, ook van het weer natuurlijk. Dat zit wat dat betreft niet mee. Toen ik naar school fietste zat ik maar te denken 'weet ik dit nog wel' en 'wat betekent dat: ook alweer'. Dan draaf je door, en ben je bang dat je een black-out krijgt. Dat alles ineens weg is. Gelukkig was dat niet zo. We kregen in to taal zo'n 75 meerkeuze en open vragen over ziekten, afwijkingen en verzorging. Nou, ik heb wel negen kantjes volgeschre ven. Ik schrijf altijd heel veel op. Ik kan ge woon nooit ophouden met nog meer uit leggen. Het was ook een heel boekwerk wat we kregen. Toen we begonnen sloeg ik de eerste bladzijde direct om, maar ik ben gelukkig niet verder gaan bladeren want dat is niet goed. Je moet gewoon bij vraag 1 beginnen en zo naar het einde toewer ken. Als je alle opgaven eerst gaat lezen raak je in verwarring. Dan wil je allerlei dingen onthouden of alvast opschrijven en dan loopt je hoofd over. Nu ben ik heel erg opgelucht. Het ging best wel goed vandaag. Dat heb ik te danken aan mijn lerares. Zij heeft de leerstof er echt ingestampt bij ons. Het klikte gewoon tussen haar en de klas. Je kon alles wel 20.000 keer aan haar vra gen en dan nog werd ze niet boos dat je het nog steeds niet had begrepen. Dat vind ik echt zo knap van haar. Iedereen was er, vandaag. Niemand ziek of gewoon afwezig. Na Neder lands moest ik drie uur wachten. Dat was wel redelijk balen. Nog liever had ik er maar een half uurtje tussen gehad, ook al bestaat dan de kans dat je dingen verwart. Drie uur wachten is echt te lang. Maar goed, wel in de zon gezeten. Daar heb ik niet zoveel tijd voor gehad, gisteren. Ik wilde ook de hele tijd even het journaal zien. Om te weten hoe het in Enschede ging- Mijn examen Nederlands was wel leuk. Leesvaardigheid. De teksten gingen over de euro, over proefpersonen en vrijwillig in het leger. Wel interessant vond ik dat. Daarna had ik mijn examen transport. Best wel zwaar, ik moest alle stof van de afgelo pen twee jaar kennen. Ik wil ook chauffeur worden, daarom vind ik dat vak belangrijk. Ik ga naar de chauffeursopleiding. Je hebt echt een streepje voor als je door je voor opleiding al wat over transport weet. Maar ik ben nog maar 17. Ik moet eerst mijn rij bewijs nog halen. Maar dat doe ik ook daar, op de opleiding. Ik werk nu drie jaar bij een heel leuk trans portbedrijf. Toen moest ik kiezen, op school. Transport leek me wel wat. Dus dat was makkelijk. Ik ga ook elk jaar naar het Truckersfestival in Assen. Met het hele be drijf. Al die trucks, dat is echt mooi. En na tuurlijk veel feesten. Er wordt daar behoor lijk gedronken. Dat is het type, denk ik, de vrachtwagenchauffeur. Ik kan mijzelf daar wel in vinden. Het type, bedoel ik dan, hè! Ik wil later een mooie au to, een Golf of zo. Mijn favoriete vrachtwa gen is een Scania. Dat is wel zo'n beetje de top. Over tien jaar woon ik in nog wel in Zoeterwoude. Met een vrouw, als het een beetje meezit. Voor kinderen is het dan misschien nog net te vroeg. Ik ben dan pas zevenentwintig. Grote vakantieplannen heb ik nog niet. In ieder geval weer naar het Truckersfestival. Een weekendje. Verder ga ik veel werken, denk ik. Dat bevalt mij prima. Misschien nog eens een weekendje weg. Ik zie het wel. Ik ga niet, omdat ik hoogstwaar schijnlijk ga slagen, ineens heel gek doen en lang op vakantie. Ik heb morgen samenvatting Neder ig lands en Wiskunde A en donderdag Duits. Voor die samenvatting zou ik niet weten wat ik daar nu nog aan moet doen. Ik lees wel nog even wat aantekenin gen door over de werkwijze; hoe je moet beginnen en zo. Wiskunde A is nog het meeste werk. Over Duits zit ik een klein beetje in. Meerkeuzevragen over teksten zijn niet mijn sterkste kant. Maar ach, ik sta nu op 7.6. Rekenen mag eigenlijk niet, maar ik mag dus een 3.6 halen. Heel erg in tensief ben ik nog niet aan het studeren. Zo heb ik tussendoor gewoon in de kantine van de C1000 in Alphen gewerkt. Ik kook daar voor het personeel. Dat is mijn bij baan. De warmte en de ramp in Enschede leiden wel af, ja. Maar niet zodanig dat ze ten kos te dreigen te gaan van de resultaten. Ik vind het echt verschrikkelijk wat er is gebeurd in die wijk. Ik heb veel kranten erover gelezen en ik volg alle Journaal-uitzendingen. Een stortvloed van indrukwekkende beelden komt op me af. Ik was net op internet aan het zoeken naar oefenexamens en al sur fende kwam ik als het ware toch weer in Enschede terecht. Er wonen geen beken den of familie. Gelukkig maar, zo is het toch nog een beetje een ver-van-mijn-bed show. Ik studeer in mijn eigen kamer. Het is daar redelijk koel en wel uit te houden, zeker met het raampje open. Ik tref geen bijzon dere maatregelen om het studeren te ver aangenamen. Ik heb geen muziek opstaan en de radio blijft ook uit. Dat kan ik abso luut niet, met geluid erbij studeren. Na een tijdje ga ik wel een beetje lopen. En bellen. Ik bel nog meer met vriendinnen dan ik normaal al doe. Het gewone leven gaat gewoon door, ik heb nog niet het gevoel dat ik in een bijzondere periode ben terechtgekomen. Zo heb ik voor het weekeinde samen met een collega van mijn vader een kamer in Utrecht gere geld. De huur is 450 gulden per maand. Ik heb nog geen definitief besluit genomen omdat ik de eindexamens moet afwachten, maar dat is geen probleem. Mijn zus zit ook op kamers in Utrecht, dus dat komt mooi uit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15