Blauwhelmen in Sierra Leone vrij Amerikaanse moeders marcheren tegen wapens Buitenland Duitse coalitie gaat weer onderuit Een rel voor in het vakantie-album Verdeelde reacties op idee Europese federatie Verkiezingen Ethiopië getekend door geweld NDAC 15 MEI 2000 etin deelt Rusland op in regio's jou» De Russische president Poelin heeft zijn reusachtige selb 'n /even hestuursregio's ingedeeld. Er zal voor elke be- rse| rseenheid een vertegenwoordiger van de president worden gesteld, die ervoor moet zorgen dat de beslissingen van kou worden uitgevoerd. Het lijkt een poging om de macht de regionale leiders in te perken, zo menen waarnemers, in en zijn nieuwe premier Kasjanov willen de controle over reusachtige land terugbrengen naar Moskou. Onder het be- I van zijn voorganger leltsin wisten de gouverneurs en an- regionale leiders steeds meer macht naar zich toe te trek- De zeven nieuwe gebieden zijn: centrum-Moskou, het i ojd'.vesten rond Sint-Petersburg, de noordelijke Kaukasus .I I Rostov aan de Don, de Volga-streek rond Nisjni Novgorod, I leral rond lekaterinburg, Siberië en het Verre Oosten. lagi eer aanhanger Milosevic vermoord iet ;en( iADO' De leider van de partij van de Joegoslavische presi- Slobodan Milosevic in de Servische stad Novi Sad is zater- vermoord. De 43-jarige Bosko Perosevic werd doodgescho ten hij een landbouwbeurs bezocht. De vermoedelijke da- een bewaker van de beurs, is gearresteerd. Gisteren ver: bgj rde de politie dat de 50-jarige schutter een actieve sympa- pnt is van de studentenbeweging Otpor (Verzet). Bovendien hij hebben 'bekend' dat hij lid is van de oppositionele Ser- leepe Vernieuwingsbeweging. De laatste maanden zijn diverse pe, ïangers van president Milosevic vermoord. Het ging om rische regeringsfunctionarissen, zakenlieden en onderwe- iguren. Otpor verwierp gisteren de beschuldiging achter de >rd op Perosevic te zitten. songeluk in Bosnië: 43 doden tl Een Bosnische bus met 54 inzittenden is zaterdagoch- twintig meter naar beneden gestort en in een rivier beland. ;Jj rbij kwamen 43 inzittenden om het leven. De elf overleven- zijn met zware verwondingen opgenomen in een zieken- Bosnië's ernstigste verkeersongeluk in decennia gebeurde Ie stad Kakanj, zestig kilometer ten noordwesten van Saraje- hel De meeste passagiers waren moslims uit de stad Zenica, die pa veg waren naar een religieus feest in de buurt van Mostar. iait :hauffeur verloor tijdens noodweer de controle over de bus, aakte op een brug in een slip. De bus reed door de vangrail, inj tte naar beneden en kwam terecht in een ondiepe rivier. Het 3ei jachtige Bosnië heeft de slechtste wegen van Europa. Ach- ;dc tallig onderhoud en de recente oorlog hebben ertoe geleid in er ontelbare gaten in de wegen zitten. Eu iketexplosies in Irak en Iran )ad-teheran In de ïraakse hoofdstad Bagdad en de West- ra nse stad Kermanshah hebben zich vrijdag- en zaterdag- ei id explosies voorgedaan, die door oppositiegroepen uit bei- :w anden zijn opgeëist. Een meisje van drie kwam om het leven 11 aer van haar familieleden raakten gewond toen vrijdag- )in id katjoesja-iaketten explodeerden in Bagdad. De 'Opperste etfd voor de Islamitische Revolutie in Irak' liet in Londen en weten dat de raketaanval het werk was het ïraakse Natio- Islamitische Verzet, dat bij de raad is aangesloten. Het na- eq eiegen presidentiële paleis was het doelwit. In een kennelij- reigeldingsactie ontploften een klein etmaal latei verschei- egranaten in de West-Traanse stad Kermanshah, 440 kilo- C er ten zuidwesten van Teheran. De verantwoordelijkheid r de beschieting werd opgeëist door de in Irak gevestigde landelingenorganisatie Mujahedeen Khalq. jkenhuisemployee pleegde moorden ln Jemen is een man gearresteerd die wordt verdacht van serie van zeker zestien moorden, verkrachtingen en ver- ikingen. Hij pleegde de misdrijven op zijn werkplek: het lij huis. De man, een Sudanese medewerker van de universiteit Sana, was assistent bij lijkschouwingen. Hij had de ge- inte studentes medicijnen uit te nodigen naar het lijkenhuis 8j er het mom van hen met hun studie helpen. Als de studen- eenmaal in het lijkenhuis war en, verkrachtte en vermoordde nl :e. 1 lij hakte de handen en voeten van zijn slachtoffers af, 10 het vlees van de ledematen oplossen met behulp van che- 11 alien, en bewaarde de botten als aandenken. De man heeft moorden hekend. Zijn laatste slachtoffers werden afgelopen •nsdag gevonden. ventien doden na instorten flat Cairo !Qi Zeker zeventien mensen zijn urn het leven gekomen irdat een vier verdiepingen hoog flatgebouw in het centrum de Egyptische hoofdstad Cairo in de nacht van zaterdag op 'dag instortte. Twee voorbijgangers raakten zwaar gewond, de flat was niets meer over dan een zes meter hoge berg Onder de slachtoffers bevond ?ich een vier leden tellend in. De vader, moeder en een van de kinderen hielden elkaar t toen ze dood onder het puin werden gevonden. Volgens de nt Al-Ahram hadden de flatbewoners zaterdag nog verga- d over de slechte staat waarin het gebouw verkeerde. De ge- ente had de eigenaar al eerder opdracht gegeven reparaties aten uitvoeren. In Cairo zijn de laatste jaren geregeld flatge- twen ingestort. Ze zijn vaak slecht gebouwd, of er worden aak verdiepingen bovenop gezet. lieuw bewijs in Lockerbie-zaak' übLt De aanklachten tegen de twee van terrorisme verdach- ibiërs in het Lockerbie-proces dreigen door nieuw bewijs te tden ondermijnd. Dit schrijft het Britse dagblad The Times. gens de krant heeft een explosievendeskundige vastgesteld de bom die eind 1988 een .Amerikaanse Boeing 747 boven Schotse Lockerbie deed exploderen niet in een radiocasset- Kordei in het bagageruim verstopt heeft kunnen zitten. De kundige stelt dat de bom in het vrachtruim moet hebben ge en Als dat laatste het geval zou zijn, ontbreekt elk verhand sen de twee verdachten en de bom. De aanklagers baseren i namelijk vooral op een radiocassetterecorder die door de lërs aan boord zou zijn gesmokkeld. De Zwitserse deskundi gen Bollier meent dat een bom van de afmetingen van "recorder in een bagagecontainet in het binnenste van het 'gtuig nooit genoeg kracht zou hebben gehad had om het ^stel ie verwoesten. Om dat te doen moet de bom dichter hij wand en in het vrachtruim hebben gezeten. RTR Reuter. sbrand Los Alamos woedt door i De enorme bosbrand rond de Amerikaanse plaats jnos woedt onverminderd voort. Er werd verwacht dat Ld in het gebied afgelopen weekeinde zou afnemen, en e temperatuur zou dalen. De weersomslag bleef echter uit. knimen hebben inmiddels een oppervlakte van bijna 10 hectare bos verwoest, liet stadje Los Alamos met zijn 0 inwoners is gedeeltelijk in vlammen opgegaan, en ook Jabijgelegeri nucleaire laboratorium heeft zware schade op- jen. De vlammen blijven naar verwachting nog weken jazen, aldus een woordvoerder van de brandweer. De tie van de bosbrand, die ruim een week geleden uitbrak, |t momenteel geraamd op bijna 2.5 miljard gulden. Er zijn 0 mensen geëvacueerd. |janse ex-premier Obuchi dood Dp Japanse rx-premier Keizo Obuchi is gisteren overle- Hij werd op 2 april vervangen als premier, nadat hij was iffcn door een beroerte cn in coma was geraakt. Hij was 62. rent irhi, die lid was van de Liberaal Democratische Partij (LDP), iree I ui juli 1998 premier. In die hoedanigheid slaagde hij erin sten ïerstel van de economie in gang te zetten, door de over- rs Pi suitgaven drastisch te verhogen. Gevolg daarvan is wel dat ten n nu met een enorm begrotingstekort zit. Obuchi kwam in in het parlement. Hij nam de zetel over van zijn vader, wat gewoon is in Japan. In 1993 werd hij secretaris-generaal de I.DP. Als minister van buitenlandse zaken, een post die 11997 ging bekleden, slaagde hij erin de betrekkingen met and te verbeteren. Ook zocht hij toenadering tot beide Ko en tot China. BERLUN PETER VAN NUUSENBURC De rebellen in Sierra Leone hebben 139 militairen van de Verenigde Naties overgedragen aan Liberia. Dat heeft de Liberiaanse president Charles Taylor gisteren bekendge maakt. Hij zei dat vijftien van de bevrijde gevangenen per helikopter naar de Liberiaanse hoofdstad Monrovia waren overgevlogen. De resterende 124 zouden op eva cuatie wachten in de Liberiaanse grensplaats Foya. MONROVIA-FREETOWN AP-Rtr-ANP-AFP-DPA Volgens Taylor waren de 139 VN'ers gevangengehouden in het oostelijke Sierraleoonse dis trict Kailahun, maar hij zei niet precies waar. Hij bekritiseerde de Verenigde Staten, die de ge vangenen luchttransport zou den hebben geweigerd. Daar door zouden zij bijna drie da gen hebben moeten lopen door dicht junglegebied om Liberia te bereiken. Taylor waarschuwde dat de voortdurende aanvallen van het regeringsleger van Sierra Leone op de rebellen van het Revolu tionair Verenigd Front (RUF) de levens van de resterende gijze laars bedreigen. Ook merkte hij op dat de aanvallen het bemid- delingswerk van Liberia be moeilijken. De rebellen gijzel den aanvankelijk ongeveer 500 VN - medewerkers Britse troepen blijven in Sier ra Leone totdat de VN verster kingen heeft kunnen aanvoeren voor hun Unamsil-vredes macht. Dat zei de hoogste Brit se militair, chef-defensiestaf ge neraal Sir Charles Guthrie, gis teren bij aankomst in de Sierra leoonse hoofdstad Freetown. Volgens Guthrie evacueerden de Britse troepen eerst buiten landers en beschermen zij nu de luchthaven, zodat meer VN- troepen kunnen arriveren. De Britse snelle interventie macht in en om Freetown telt circa duizend man. onder wie achthonderd paracommando's. Unamsil is nu 9.000 man sterk, en zal volgens Guthrie midden juni op de volle sterkte van 11.000 man zijn. Regerings- en VN-troepen slaagden er giste ren samen in de strategisch be langrijke stad Masiaka, 60 kilo meter ten oosten van Freetown te heroveren op het RUF. FDP opmerkelijke witmaar in Noordrijn-Westfaien regeringspartner heeft aangeboden. Een coalitie van SPD en FDP heeft 126 zetels. Een partnerruil is niet waarschijnlijk, omdat het afdanken van de Groenen in Diisseldorf conse quenties heeft voor de rood-groene regering van kanselier Schroder in Berlijn. De SPD-lijsttrekker, minister-president Clement, beschouwt de Groe nen als hinderlijke milieufreaks, maar zal zijn vriend Schroder niet in problemen willen bren gen. Een breuk in Düsseldorf "zou uok op een scheiding in Berlijn kunnen uiüopen. De SPD wijt haar nederlaag vooral aan het fraaie weer en de lage opkomst. Secretaris-generaal Müntefei ing gaf toe dat zijn partij moeite heeft haar kiezers te mobiliseren. De SPD heeft een 'injectie met dynamiek' nodig, zo gaf hij toe. Ook de Groenen hebben problemen. Ze leden de der tiende nederlaag in successie bij deelstaatverkie zingen. De Groenen slagen er als regeringspartij niet meer in zich te profileren, en betalen daar voor bij elke verkiezing de rekening. De FDP kon vooral juichen dankzij kiezers die de CDU wegens het schandaal de rug hebben toege keerd. De liberalen kunnen volgens waarnemers op den duur de Groenen in Berlijn als coalitie partner voor kanselier Schroder vervangen. FDP- secretaris Westerwelle wilde daar gisteren nog niets over horen: „De Groenen zullen de komen de twee jaar alles slikken wat Schroder ze voor zet." In 2002 worden er Bondsdagverkiezingen gehouden. Daarna zou de FDP dan een alterna tief voor de Groenen kunnen worden. CORRESPONDENT De roodgroene regering in de belangrijke Duitse deelstaat Noordrijn-Westfaien heeft gisteren bij parlementsverkiezingen opnieuw een forse ne derlaag geleden. De conservatieve CDU wist zich vrijwel op het peil van vijf jaar geleden te hand haven. De liberale FDP was de verrassende grote winnaar; De opkomst was laag. De SPD, die al 34 jaar in Noordrijn-Westfaien re geert, moest gisteren het slechtste resultaat sinds bijna 40 jaar incasseren. De sociaal-democraten verloren 3,2 procent en kwamen op 42,8 procent. Hun coalitiepartner de Groenen zetten de serie nederlagen voort.- De milieupartij verloor bijna 3 procent (van 10 naar 7,1). De CDU lijkt het zwart-geldschandaal rond oud bondskanselier Kohl achter de rug te hebben. De christen-democraten behaalden met 37 proeent bijna het zelfde resultaat als in 1995 (37,7). De FDP struikelde vijf jaar geleden nog over dc kies drempel van 5 procent, maar haalde nu met 9,8 procent een van de beste uitslagen uit haar ge schiedenis. De opkomst bereikte met krap 57 procent van de 13 miljoen stemgerechtigden een historisch dieptepunt. Ondanks de zware nederlaag behoudt rood groen met 119 van de 231 zetels de meerderheid in het parlement in Diisseldorf. De SPD zal eerst met de Groenen onderhandelen over voortzet ting van de coalitie, ofschoon ook de FDP zich als bethlehem Toeristen trekken hun camera om vast te leg gen hoe een Israëlisehe^oldaat in Bethlehem rubber ko gels afvuurt op Palestijnse demonstranten. De rellen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook braken uit na het vastlopen van onderhandelingen over de vrijlating van een nieuwe groep Palestijnse gevangenen. Tientallen Pa lestijnse jongeren belandden in ziekenhuizen. Palestijnse onderhandelaars zeggen dat ze wachten op een antwoord van Israël op hun verzoek om de onmiddellijke vrijlating van ruim 200 gevangenen. De Israëli's, die menen dat de onrust door het Palestijnse bestuur wordt gevoed, willen dat de Palestijnse politie eerst orde op zaken stelt. Het ziet er naar uit dat de ongereldheden verder zullen toenemen omdat de Palestijnen vandaag de 'nakba' (ramp) herden ken: de stichting van de staat Israël in 1948 en de rampza lige gevolgen daarvan voor het Palestijnse volk. Van alle actuele problemen gaat het lot van de gevangenen de Pa lestijnen het meest ter harte. Sinds het aan de macht ko men van de regering van premier Barak zijn 400 gevange nen in vrijheid gesteld. Volgens officiële cijfers zitten nu nog 1.600 Palestijnen vast in Israëlische gevangenissen of gevangenenkampen. Begin deze maand zijn 700 van hen in hongerstaking gegaan. De gewelddadige demonstraties van de afgelopen dagen zijn bedoeld om solidariteit te to nen. FOTO AP LEFTERIS PITARAKIS Vierde blanke boer overleden in Zimbabwe De blanke Zimbabwaanse boer John Weeks, die donderdag werd neergeschoten, is gisteren overleden. Hij is het vierde blanke slachtoffer van de ge- weldadige campagne van Zim babwaanse veteranen tegen blanke grootgrondbezitters, die in februari begon. Het geweld treft ook zwarte aanhangers van de oppositiepartij (MDC). Van hen kwamen er vijftien om. Verder zijn honderden zwarte landarbeiders geslagen of ver kracht in een terreurcampagne die vooraf gaat aan de parle mentaire verkiezingen van au gustus. De secretaris-generaal van het Britse Gemenebest, ]ohn McKinnon, is vandaag in Zim babwe aangekomen. Oorspron kelijk zou zijn bezoek zich rich ten op de komende verkiezin gen, maar het is waarschijnlijk dat McKinnon dc Zimbab waanse president Mugabe on der druk zal zetten om de bloe dige campagne van de vetera nen legen blanke boeren te be ëindigen. Veteranen hebben gisteren ook de boerderij bezet van Ian Smith, de laatste leider van het blanke minderheidsregime in Rhodesië, het latere Zimbabwe. Smith is voor velen een icoon de blanke belangen in de voormalige Britse kolonie. De veteranen, aanhangers van Mu gabe, eisen dat het land van blanke grootgrondbezitters wordt herverdeeld zonder com pensatie aan de boeren De regering heeft zaterdag ook de kwestie van de nationa liteit op de spits gedreven. Ha rare eist dat alle burgers die een dubbele nationaliteit hebben hun Zimbabwaanse paspoort inleveren. De maatregel treft 86.000 mensen, voor het over grote deel blanken die ook een Brits paspoort hebben. Parijs positief over plan Fischer. Londen afhoudend PARUS-LONDEN-DEN HAAG DPA-ANP Van de grote landen in de Euro pese Unie heeft Frankrijk zater dag positief en Groot-Brittannië geschrokken gereageerd op het idee van de Duitse minister Joschka Fischer (Buitenlandse Zaken) voor de vorming van een Europese federatie. Afgelo pen vrijdag bepleitte hij verder gaande Europese integratie. De afzonderlijke landen zouden hun soevereiniteit niet geheel hoeven af te staan. Fischer deed zijn uitspraken op persoonlijke titel. De woordvoerder van minis ter Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) zag geen reden direct commentaar te geven. „Fischer heeft dit als privé-persoon ge zegd. Als dit de mening van de Duitse regering is, horen we dat graag." De Belgische minister Michel zei Fischer van harte te steunen. Een Franse regeringswoord voerder noemde het idee van de Duitse minister zinvol. Parijs is 'bereid er actief aan mee te werken'. De Britse regering rea geerde afhoudend. „Met zijn persoonlijke toekomstvisioenen over Europese integratie heeft hij een belangrijke discussie ge opend", heette het. Maar een Britse regerings woordvoerder waarschuwde di rect tegen voorstellen voor een sterke as Parijs-Berlijn. Het dagblad The Times zat op de zelfde lijn met het commentaar: „Fischers idee is een waarschu wing aan Groot-Brittannië dat bij de versnelde vorming van een Europese federatie isole ment dreigt." De Europese federatie moet volgens Fischer een grondwet, een regering en een parlement met twee kamers krijgen. Hij denkt dat een federatie uitbrei ding van de Europese Unie mo gelijk maakt tot uiteindelijk der tig landen. De afzonderlijke landen zouden hun soevereini teit niet geheel hoeven af te staan. In de grondwet moet ko men te staan welke besluiten op Europees niveau moeten worden genomen en welke door de landen afzonderlijk. ADDIS ABEBA AP Geweld heeft gisteren de tweede algemene verkiezingen uit de ge schiedenis van Ethiopië getekend. De stembusgang ging door, on danks hevige gevechten in de weer opgelaaide grensoorlog met Eritrea. Een woordvoerder van een oppositiepartij beschuldigde regeringssoldaten verder van moord op zeven aanhangers. Beyene Petros van de Zuid-Ethiopische Democratische Volksco alitie zei dat het geweld uitbrak nadat aanhangers van het regeren de Revolutionaire Democratische Volksfront van tevoren valse stembiljetten in de stembussen hadden gestopt. Zaterdag hadden Ethiopische strijdkrachten volgens Addis Abe ba acht Eritrese divisies vernietigd, en militaire installaties gebom bardeerd in Mendefera. Een Eritrese woordvoerder ontkende het bombardement echter, en onafhankelijke waarnemers hebben er niets van bespeurd. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT „Het is voor mij geen mooie moeder dag", bekent Patricia Anderson met gebroken stem. „Mijn zoon Gene werd vermoord op moederdag. Toen hij werd geboren, was hij met de na- velstrengaan mij verbonden. Toen de navelstreng werd doorgeknipt, was hij nog steeds aan mij verbonden. Uok toen zijn moordenaar zijn levenslijn doorsneed, blééf hij aan mij verbon den. Mijn lieve engel staat hier nu pal naast mij", zegtize, wijzend op de leeg te naast haar. Patricia Anderson is op deze moeder dag vanuit de zuidwestelijke staat New Mexico naar Washington gekomen om te protesteren tegen het alom aanwe zige vuurwapengeweld in de VS. Ze is er ook om te getuigen van haar pijn, onbegrip en woede. Ze verloor haar zoon Gene bij een schietpartij, en het had weinig gescheeld of ze was ook haar tweede zoon Patrick kwijtgeraakt bij een moordaanslag. Hij stierf niet aan zijn schotwonden, maar is voor het leven getekend. „Er is een kogel in zijn lijf achtergebleven die niet kan worden verwijderd", vertelt zijn moe der. Ten overstaan van honderdduizenden betogers op de Mall in Washington roept Anderson, nu en dan huilend: „God, stop het doden van onze baby's. Wij, moeders en overige familieleden en vrienden van doodgeschoten kin deren, hebben zoveel tranen vergoten. Laat onze tranen een woeste rivier- stroom worden. Een stroom die op de verkiezingsdag in november alle con gresleden wegvaagt die zich blijven verzetten tegen aanscherping van de wapenwetgeving. Het is niet alleen de angst voor vuur wapens die de circa 750 duizend beto gers (schatting van de organisatie) ver enigt, alsmede de honderdduizenden andere demonstranten die deze moe derdag onder het motto The Million Mom March in zeventig Amerikaanse steden de straat opgaan. Het is vooral ook de woede over de in hun ogen on begrijpelijke laksheid van het door conservatieve Republikeinen gedomi neerde Congres. Elke dag overlijden er in de VS twaalf kinderen aan schot wonden. Toch blokkeert het Congres systematisch elk plan voor een stren gere wapenwetgeving. De moeders van Amerika geven op de ze moederdag een krachtig signaal af aan de politici die zich voor het karre tje hebben laten spannen van de in vloedrijke wapenlobby. „Hêt moet af gelopen zijn. We zijn er doodziek van", roept de tv-ster Rosie O'Donnell, bekend van de gelijknamige talkshow, en voor deze gelegenheid de ceremo niemeester van de massabijeenkomst voor de trappen van het Capitool. „De wapenlobby koopt stemmen in het Congres met bloedgeld. Hun motiefis geld. Ons motief is het redden van mensenlevens. Wij zullen de wapen lobby verslaan." De belangrijkste eis van de moeders is de registratie van elk vuurwapen cn zijn eigenaar. Zoals dat ook geld voor auto's en automobilisten. Het is op de ze moederdag niet alleen de macht van het getal die indruk maakt. Het zijn daarnaast vooral de aangrijpende verhalen van moeders die hun kinde ren verloren door vuurwapengeweld. Er worden vele foto's omhoog gehou den door de menigte. Afbeeldingen van jonge mensen die in de bloei van hun leven werden geveld door een of meerdere kogels. „Mijn prachtige dochter Laura werd gedood door elf kogels", vertelt Dawn Anna, moeder van een van de dertien slachtoffers van het moorddadige duo dat april vorig jaar dood en verderf zaaide op de Columbine High School in Littleton. „I^iura werd vermoord in de schoolbibliotheek. In haar dagboek schreef ze dat er een geweldige kracht voor nodig zou zijn om de wereld ten goede te veranderen. Wel L^iura, je mag hier vandaag geen getuige zijn van deze fantastische bijeenkomst, maar weet dat de moeders van de we reld voor verandering gaan zorgen. Want: maak nooit een moeder boos! Ook haar verhaal roert de toehoorders tot tranen toe. Zoals dat evenzeer geldt voor het relaas van Veronica Mc Queen, moeder van de zesjarige Kayla Rolland, het meisje uit Michigan dat in februari werd doodgeschoten door een even oud klasgenootje. „Het besef dat ik haar lach nooit meer zal zien, is ondraaglijk. Dat ik haar nooit meer zal kunnen omarmen. Dat ik haar niet zal zien opgroeien tot een jonge vrouw. Twee dagen geleden zouden we haar zevende verjaardag hebben gevierd."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9