Kabinet wil maatregelen voor betere woningen Het nieuwe huis wordt luxer en persoonlijker Binnenland Olympisch Stadion weer open Friezen boos over late informatie gifbrand 'Wethouders Valkenswaard lappen wet aan hun laars' Nieuwe terminal Over herstel Bernhar valt nog weinig te zeg Euro 2000 dreigt Cup Tickets met rechtszaa Waterglijbanen zijn te s MAANDAG 15 MEI 2000 Veilig Verkeer Nederland wordt 3VO ruswuk Veilig Verkeer Nederland (WN) houdt op te bestaan. De belangenorganisatie die zich inzet voor de bevordering van veilig verkeer, fuseert met de Voetgangersvereniging en Kinde ren Voorrang. Het fusieproduct gaat voortaan verder als de Ver enigde Verkeers Veiligheids Organisatie (3VO). De nieuwe orga nisatie is het resultaat van vijfjaar fusieplannen maken. 3VO gaat van start met 95 beroepskrachten en in totaal 65.000 leden. 3VO zegt zich sterk te willen maken voor een 'deltaplan' voor veiliger verkeer. Burgers zouden volgens de organisatie meer in vloed moeten krijgen op de verkeerssituatie, onder meer via be stemmingsplannen. In het deltaplan zouden scholen een 'kind vriendelijke' cirkel van 100 meter krijgen. Veilig Verkeer Neder land (WN) bestond sinds 1932 omdat het aantal ongelukken tussen beide wereldoorlogen in sterk toenam. De Voetgangers vereniging bestaat sinds 1953. Dode bij burenruzie nieuwe pekela Een burenruzie tussen twee mannen in een wijk op de grens van Oude en Nieuwe Pekela is een 42-jarige man fa taal geworden. Volgens de politie stak een 30-jarige Pekelder, na een ruzie, zijn buurman neer. Wat precies de aanleiding van de ruzie is geweest is nog niet bekend. Wat wel bekend is, is dat de twee mannen niet goed met elkaar overweg konden. Ook de avond er voor hadden de twee al ruzie gehad. Daarbij had de 42-jarige man enkele ruiten ingegooid bij zijn buurman. Toen kon de ruzie gesust worden, maar zaterdag liep een nieuwe ru zie op de fatale steekpartij. De 30-jarige buurman is door de po litie opgepakt. Liquidatie in Haagse garage den haag Twee mannen zijn zaterdagnacht doodgeschoten in een parkeergarage in Loosduinen, gemeente Den Haag. Omwo nenden hebben twee schoten gehoord, met ruim een halve mi nuut ertussen, en daarna het dichtslaan van twee autoportieren en het rustig wegrijden van een auto. Twee buurtbewoners gin gen een kijkje nemen en vonden het dode tweetal, vlak naast el kaar gelegen met schotwonden door het hoofd. Vermoed wordt dat ze gedwongen zijn op de grond te gaan liggen voordat ze werden geëxecuteerd. De politie, die geen papieren of andere aanknopingspunten op of bij de mannen aantrof, kan nog geen mededelingen doen over de identiteit en de leeftijd van de slachtoffers. Een rechercheteam van tien mensen onderzoekt de zaak. Het is niet uitgesloten dat de liquidatie te maken heeft met de drievoudige moord in een flat in Scheveningen. Kort geding moordzaak Putten den haag Morgen dient voor de Haagse rechtbank het kort ge ding dat advocaat Doedens heeft aangespannen om de twee mannen vrij te krijgen die zijn veroordeeld in de Puttense moordzaak. De twee, zwagers, zitten sinds 1994 vast wegens moord op de 23-jarige Christel Ambrosius in het Veluwse Put ten. Nieuw onderzoek heeft uitgewezen dat het DNA van sper ma en een paar haren die op het lichaam werden aangetroffen, van een en dezelfde nog onbekende man zijn. Doedens ziet daarin een bevestiging dat de twee mannen de moord niet heb ben gepleegd. Hij eist heropening van het onderzoek naar de moord en in afwachting daarvan vrijlating van de twee. Afval ondergronds in Almere almere De gemeente Almere gaat nog eens ruim 16 miljoen gulden in een ondergrondse afvoer van het afval steken. Het nieuwe stadshart van de polderstad krijgt een buizenstelsel dat het afval ondergronds transporteert naar een gigantische stof zuiger buiten het centrum. Daar wordt het afval gescheiden in GFT, papier en restafval en in containers geperst. In september begon de gemeente Almere bij wijze van proef met het onder gronds wegzuigen van afval. Die proef is succesvol afgesloten. Almere bouwt momenteel een nieuw stadscentrum dat bere kend is op de 180.000 inwoners die er in 2005 moeten wonen. Door de ondergrondse afvoer komen er straks geen vuilniswa gens meer en zijn containers niet meer nodig. Ook zwerfvuil en stankoverlast moeten straks verleden tijd zijn. Verkeer in Nederland agressief londen Bijna 80 procent van de Nederlandse automobilisten is weieens het slachtoffer van agressieve medeweggebruikers. Ne derland bezet daarmee na Groot-Brittannië een weinig eervolle tweede plaats in een internationaal onderzoek van Gallup Inter nationaal naar agressie in het verkeer. Nummer drie is Grieken land. Britten blijken het vaakst de beruchte middelvinger te la ten zien aan medeweggebruikers. Nederlanders en Duitsers blijken hardnekkige bumperklevers, terwijl Portugezen graag met groot licht in je achteruitspiegel aangeven dat ze erlangs willen. In Zwiterland rijden de relatief rustigste bestuurders. Tien mille voor hiv-baby's Amsterdam Medewerkers van acht academische ziekenhuizen in Nederland hebben zaterdag tijdens een voetbaltoernooi in Amsterdam 10.000 gulden ingezameld voor hiv-baby's in Suri name. Het sponsorgeld voor het toernooi gaat naar de kinderaf deling van het Diaconessen Ziekenhuis in Paramaribo. In het ziekenhuis liggen veel kinderen van net het aids-virus besmette moeders. Zij mogen geen borstvoeding geven. Maar door de economische crisis in Suriname heeft het ziekenhuis nauwelijks geld voor babyvoeding, laat staan voor medicijnen om de ba by's na de geboorte medicatie toe te dienen. De academische ziekenhuizen willen van het voetbaltoernooi een jaarlijkse tradi tie maken. Nijmegen won dit jaar de wisselbeker en mag vol gend jaar bepalen voor welk goed doel er wordt gevoetbald. valkenswaard anp De drie wethouders van de plaatselijke partij Valkens- waardse Belangen manipuleren het ambtelijk apparaat. Ze ge ven tevoren aan hoe een advies eruit moet zien en dreigen ambtenaren geregeld met ont slag. De secretaris is niet in staat daar iets aan te doen, zo staat in een vernietigend rap port over de bestuurscultuur in de ruim 31.000 zielen tellende Brabantse plaats. Aanleiding voor het onderzoek was het op stappen van de CDA-wethou- der Appeldorn na een knallen de ruzie over een woonwagen centrum. Waarnemend burgemeester Dosker van Geertruidenberg, die het rapport opstelde, spreekt zich niet uit over de rol van burgemeester Tops, die on langs onverwacht overleed. Hoewel dat niet met zoveel woorden in het rapport staat, richt de kritiek zich met name op de drie wethouders van Val- kenswaardse Belangen. De grootste boosdoener, en dat staat wel duidelijk in het rap port, is wethouder Geldens. Volgens Dosker maakten de drie wethouders van Valkens- Meer vrijheid bij bouwen en huren den haag gpd Huizenbezitters en huurders krijgen meer te zeggen'over hun woning. Het kabinet wil dat projectontwikkelaars en gemeenten meer rekening houden met de woonwensen van toekomstige bewoners, zodat er kwalitatief betere woningen worden gebouwd. heeft gepresenteerd. Er is in Nederland niet langer een wo ningtekort, maar er is wel een gebrek aan goede woningen. Veel huizen zijn te klein, liggen in een onaantrekkelijke buurt en voldoen niet aan de eisen van deze tijd. Om dat te veran deren wil staatssecretaris Rem- kes het eigen woningbezit ver hogen van 50 naar 65 procent. Corporaties worden aangemoe digd huizen aan huurders te verkopen en de komende tien jaar moeten er bijna een mil joen huizen bijkomen, waarvan 600.000 in de steden. Particulieren worden gestimu leerd een eigen huis te laten bouwen. Huurders hoeven hun huis niet langer in oude staat op te leveren, behalve als het daardoor minder waard is ge worden. En er komen ruimere mogelijkheden voor huurders en verhuurders om afwijkende contracten te sluiten, bijvoor beeld met een jarenlange vaste huur of huurkoop. Dat staat in de nota Wonen, die staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting vanmiddag Het kabinet verwacht dat de vraag naar woningen vooral groot blijft in de provincies Utrecht, Limburg en Noord- Brabant. In de Randstad, te be ginnen in Rotterdam en Den Haag, zal de druk op de wo ningmarkt minder worden. In de grote steden zullen zo'n 225.000 huizen moeten worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw met vooral ruimere huizen. Op die manier worden de steden aantrekkelij ker gemaakt voor mensen met een behoorlijk inkomen die in een groene of architectonisch interessante buurt willen wo nen. Om de dorpen wordt een 'contour' getrokken, waar de woningbouw binnen moet blij ven. In de nota wordt verder een versoepeling van de bouwregels Amsterdam Kroonprins Willem Alexander heeft zaterdag het gerenoveerde Olympisch Stadion in Amsterdam geopend door het oly- misch vuur aan te steken. Het stadion van ar chitect Jan Wils is hersteld in de oude glorie van de Olympische Spelen van 1928 en biedt plaats aan 22.500 toeschouwers. In de cata comben zijn nu bedrijven gevestigd. Bij de opening was ook Juan Antonio Samaranch, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité aanwezig, de man die de kroonprins het Internationaal Olympisch Comité in loodste. Dat het stadion er nog staat, is vooral te danken aan Piet Kranenberg. Hij startte een reddingsactie toen gemeente en stadsdeel halverwege de jaren negentig het stadion wil den slopen om plaats te maken voor woning bouw. Kranenberg kreeg 23 miljoen gulden op tafel waarmee het monument kon worden behouden. foto gpd phil nijhuis Boeren moeten vee op stal zetten leeuwarden gpd-anp Vernietigend rapport over bestuursculniur waardse Belangen er geen ge heim van dat naar hun mening regels er zijn om te worden overschreden. Als niemand er last van heeft, is het niet nodig om illegale bouwsels af te bre ken, zo lieten ze publiekelijk weten. Volgens Dosker is de houding van de Valkenswaard- se wethouders een bedreiging voor de integriteit van het be stuur en fnuikend voor het overheidsgezag. Ze plaatsen zich feitelijk boven de wet, con cludeert hij. Hij signaleert nog meer mis standen. Zo heeft Geldens een nog te bouwen penthouse ge kocht in het centrum van Val kenswaard van dezelfde pro jectontwikkelaar waar hij als wethouder zaken mee doet. Ook is het Dosker opgevallen dat een plaatselijke aannemer de meeste gemeentelijke klus sen mag uitvoeren. De burge meester heeft aan zijn rapport overigens geen conclusies en aanbevelingen verbonden. Dat laat hij over aan de gemeente raad. Daarin is de partij van Geldens met negen zetels de grootste fractie. Geldens zelf was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De provincie Friesland wil de voorlopige vergunning van che misch afvalverwerker ATF in Drachten intrekken en beraadt zich over veiligheidsmaatrege len voor de toekomst. Met die stap heeft de provincie gisteren gereageerd op een brand bij ATF, waarbij onder meer dioxi ne is vrijgekomen. Wat de plan nen precies voor het bedrijf be tekenen, wordt pas in de loop van de week duidelijk. De vee houders in het getroffen gebied moeten hun vee voorlopig op stal zetten en bewoners wordt afgeraden groenten uit eigen tuin te eten. De kritiek op de volgens bur gers en boeren trage handelwij ze van de autoriteiten barstte zaterdag los. Vrijdagmorgen om vijf uur brak voor de zesde keer in een paar jaar brand uit in een van de opslagloodsen voor klein chemisch afval. Rond de middag werd begonnen met metingen van vrijgekomen schadelijke stoffen en aan het einde van de middag werd landbouwvoorman Hessel ge waarschuwd dat er dioxine was vrijgekomen, 's Avonds werd een eerste bijeenkomst belegd voor de boeren, maar er bleken er maar weinig te bereiken. Tij dens een tweede bijeenkomst zaterdagmorgen was de op komst al evenmin groot. Maar na een uitzending van SBS6 stroomden de verontruste telefoontjes binnen. De televi siezender meldde dat het drink water in het getroffen gebied besmet zou zijn met gevaarlijke stoffen. Volgens woordvoeder Lansen van de gemeente Smal- lingerland is dat 'baarlijke non sens'. Volgens burgemeester Van der Zaag kon er niet eerder worden gewaarschuwd omdat niet bekend was of de rook schadelijke stoffen bevatte. Minister van landbouw Brinkhorst besloot zaterdag dat de veehouders hun koeien op stal moeten zetten om (verdere) besmetting met dixoine te voorkomen. Verder mag het ge maaide gras niet worden inge kuild en de moet melk apart worden afgevoerd. ATF, onder deel van Essent, heeft al geld beschikbaar gesteld aan de boeren om de directe extra kos ten te dekken. Een woordvoer der benadrukte dat ATF daar mee niet automatisch aanspra kelijk is voor alle schade. Tientallen Friese melkvee houders hebben inmiddels gras en maïs beschikbaar gesteld voor hun collega's in Boarns- terhim, Littenseradiel en Smal- lingerland. De boeren geven daarmee massaal gehoor aan een oproep van de Noordelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (NLTB). De getroffen boeren zijn immers (vrijwel) door hun wintervoorraden heen. De boe ren vrezen een groot tekort aan voer als de rampverordening van minister Brinkhorst lang van kracht blijft. „Maar voorlo pig is er meer aanbod dan vraag", aldus een woordvoerder van de NLTB. De maatregelen gelden in ie der geval tot de uitkomsten van het RIVM-onderzoek bekend zijn. Vandaag wordt een eerste uitslag verwacht, over een week een definitieve uitslag. Inwo ners van het getroffen gebied, een strook van 30 kilometer ten westen van Drachten, wordt aangeraden contact met brand- resten te voorkomen. Ook mo gen geen groentes uit eigen tuin gegeten worden. Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde! aangekondigd. Ook wordt ge probeerd de macht van de wel standscommissie terug te drin gen. Huisuitzetting van notoire veroorzakers van overlast wordt gemakkelijker. De jaarlijkse huurverhoging zal de inflatie volgen. Het systeem van huursubsi die - waarvan ongeveer een miljoen mensen gebruik maken - blijft ongewijzigd. Er komt in elke gemeente één 'loket' waar het hele jaar door de subsidie kan worden aangevraagd. Het kabinet hoopt zo het niet-ge- bruik terug te dringen. En ook al ziet de Tweede Kamer er wei nig in, staatssecretaris Remkes zet zijn plan door om 'woon- bonnen' in te voeren. Daarmee kunnen huurders zorg, huur- of koopsubsidie krijgen. utrecht gpd Amsterdam Een vrouw kijkt in Amsterdam naar het afmeren Norwegian Dream. Het cruiseschip was vanmorgen de alleree tengaatse bezoeker van de nieuwe Passagiersterminal Amsteri Haarlemse ondernemingen Pieters Bouwtechniek en Pieters Pt reau waren overigens nauw betrokken bij de bouw van de ten foto anp marcq zelf meer kon ademei Wolffers toe. Met een anti-stolselbi ling moeten de hersei nen drie uur weer zui bloed krijgen. Vervolge de artsen bekijken of e de beroerte ook ande; delen van de hersenen schadigd. Dat gaat van beuren Wolffers, die ei gaat dat de prins niet b is: „Door middel van oi ken wordt het herstel hersenen gevolgd. R zijn ogen op licht? Kan ten? Binnen twee dagi duidelijk zijn hoe het functie van de hersem Als hij bijna niets meeri de koninklijke familie bepaald moment kun sluiten de behandeling ken. Maar de kans bes de belangrijkste delen hersenen nog uitstekei tioneren. Dan overlee hard zijn zoveelste opei vervolg van voorpagina Onderzoek moet vandaag meer duidelijkheid brengen over de ernst van de 'neurologische complicaties' die zich voorde den bij de 88-jarige prins Bern- hard na een spoedoperatie aan zijn dunne darm. De Rijksvoor lichtingsdienst waarschuwde gisteren voor te veel optimisme, een visie die wordt onder steund door de arts Ivan Wolf fers, die is gespecialiseerd in geneesmiddelengebruik en lan delijk naam maakte met talrijke publicaties daarover. „Bij een beroerte ontstaat er een stolsel in het bloedvaten stelsel in de hersenen. In het geval van de prins lijkt het om een ernstige neurologische complicatie te gaan, omdat zijn ademhalingscentrum in de her senen is geraakt: die kregen even geen zuurstofrijk bloed meer, waardoor de prins niet Onenigheid over EK-kaartjes amsterdam anp Euro 2000 dreigt Cupido Tic kets met juridische stappen als het niet voor morgenochtend stopt met adverteren met EK- kaartjes. Het bedrijf zou ook de inmiddels opgekochte kaarten moeten inleveren. Het bedrijf zegt helemaal geen kaarten te hebben opgekocht. Volgens Euro 2000 zijn er door een werknemer van het bedrijf als privé-persoon onge looflijk veel kaarten besteld. Die kaarten zijn afgelopen week niet geleverd, omdat Euro 2000 vermoedde dat de kaarten zou den worden doorverkocht. De betrokken werknemer vindt dat discriminatie. „Ik heb persoon lijk ingeschreven op kaarten. Die zijn mij ook toegewezen. Afgelopen week moest i blijven om de kaarten vangst te nemen. Ik hel betaald. Ik heb later pa pen dat ik mijn kaait krijg, omdat ik op het ai Cupido Tickets sta in| ven", aldus Van den F De verontwaardigd! heeft een advocaat in keld. Hij vindt dat Eu zelf de handel in kaart! hand werkt. „Mensen i vorig jaar inschrijven c ten, terwijl ze niet eens welke wedstrijd ze et zouden kunnen bezoe heb al tienduizenden i dingen van mensen bin hun kaarten van wed kwijt willen, omdat ze n een toegewezen duel i len", aldus Van den F amsterdam gpd De overgrote meerderheid van de waterglijbanen in Nederland voldoet niet aan de nieuwe re gels. Volgens een onderzoek van het Keurmerkinstituut heeft nagenoeg geen van de veertig onderzochte waterglij banen Bordjes die recreanten waarschuwen voor gevaarlijke houdingen. Op een minderheid van de glijbanen kunnen mak kelijk ongelukken ontstaan om dat ze door een te lage water stand te snel zijn. Jaarlijks melden zich volgens het Keurmerkinstituut min stens honderden badgasten bij het ziekenhuis na een ongeluk op een waterglijbaan. Vaak gaat het om breuken, hoofdwonden en andere verwondingen nadat een zwemmer uit de bocht is gevlogen of bovenop ee re badgast is gebotst. De offers zijn vaak waaghal op de buik met het vooruit de baan af zoev glijden op de knieën is langrijke oorzaak van i dingen. „Maar meestal een combinatie van een lijke houding en te lage stand," zegt directeur) peren van het Keurnif tuut. Sinds 1 april kan heerder van een glijbaa keiijker aansprakelijk gesteld voor letsel doo vallen. „Een slachtoffet gewaarschuwd voor gei glijhoudingen of achtei stateert dat de waterstai baan te laag was, kan ee indienen cüe kan oplo: tienduizenden guldens, Van Weperen. den haag ans bouwmans De woningnood is voorbij. Dat wil zeggen: iederen Nederlander heeft een dak boven het hoofd. Maar nu wacht een nieuwe uitdaging, stelt het kabinet: zorgen dat er huizen komen waarin mensen ook willen wonen. De confectiewoningen die de afgelopen jaren in sneltreinvaart uit de grond zijn gestampt, voldoen volgens het kabinet niet aan dat beeld. Het Ne derlandse huis moet ruimer, luxer en meer op de individuele wensen toe gesneden worden. Hoe wil het kabinet zijn doel bereiken? In de nota staat een waslijst van maat regelen, deels oud en deels nieuw, waarmee huurders en huiseigenaren hun woonwensen gemakkelijker kun nen uitvoeren. Ook worden de eisen aan woningen aangepast. Een over zicht. - Er komen ruimere mogelijkheden voor huurders om zelf afspraken te maken met de verhuurder over de huurprijs, het onderhoud, de inrich ting of huurkoop. Zo kan bijvoorbeeld worden afgesproken dat de huurprijs langer dan een jaar vastligt. Normaal volgt de huurprijs de inflatie. Er kan ook een lagere huurprijs worden afge sproken omdat de huurder zelf voor het groot onderhoud zorgt, óf een ho gere omdat de huurder langzamer hand eigenaar wordt. Huurders mo gen hun woning zelf veranderen. Bij vertrek hoeven ze het huis niet langer in oude staat terug te brengen, behalve als de aanpassing aantoonbaar heeft geleid tot een daling van de waarde van de woning. En vooral die maatre gel zal veel huurders een zucht van verlichting ontlokken. - Veel nieuwe woningen worden ge bouwd door projectontwikkelaars. Het is echter de bedoeling dat veel meer particulieren zelf of in groepsverband een huis laten bouwen. Het aantal particuliere opdrachtgevers moet om hoog van 18 naar 30 procent. Als dat ondanks allerlei steunmaatregelen niet lukt, komt er wellicht een voorkeurs recht voor particulieren bij de uitgifte van grond. - Via consumentenpanels en internet worden woonwensen geïnventari seerd, zodat ook toekomstige bewo ners inspraak hebben bij nieuwbouw projecten. Bij grote projecten moeten er 'woonwinkels' worden ingericht waar alle informatie over zorg, wonen en diensten te krijgen is. Consumen tenorganisaties krijgen overigens ook meer te zeggen over het woonbeleid. - Om de huurder te helpen bij het zoe ken van een huis, wordt onderzocht of er ook een soort makelaar zou kunnen komen in de huursector. Ook moet het makkelijker worden om via internet een huurhuis te vinden. - In dorpen mag tot een bepaalde 'contour' rondom het dorp nog ge bouwd worden. Plaatselijke woning corporaties en eigen initiatieven van dorpsbewoners hebben de voorkeur. - De bouwregels worden zo veranderd dat er rianter wordt gebouwd. De mi nimumhoogte van plafonds gaat twin tig centimeter omhoog en wordt 2.60 meter. Ook de normen voor deuren, trappen en gangen worden aangepast. En de eisen voor contactgeluid tussen woningen worden scherper. Het kabi net wil eigenlijk dat nieuwbouwhuizen minimaal 6 meter breed zijn en gaat daarover overleggen met gemeenten en projectontwikkelaars. Nu worden nog veel huizen met een breedte van vijf of 5.40 meter gebouwd. - Er is straks geen vergunning meer nodig om kleine verbouwingen te doen of een klein bouwsel (tuinhuis, berging) neer te zetten. Het aanvragen van een bouwvergunning wordt ge makkelijker en elke gemeente moet voortaan dezelfde procedure volgen. De technische voorschriften worden eenvoudiger en er komt één loket voor bouwen. - De welstandscommissie moet min der te zeggen krijgen en er moeten ge wone burgers in kunnen zitten. Het ministerie bekijkt of het toezicb drastisch kan worden beperkt schermde stads- en dorpsgezicl huizen die een cultuurhistorisc! monumentale waarde hebben.' wordt bekeken of het toezicht n vangen kan worden door afspn tussen de gemeente en een stra of buurt. Allerlei overbodige eisen aan vw gen, bijvoorbeeld dat er bergrui een meterkast moeten zijn, won geschaft. - Onderzocht wordt of er een vfl tenverzekering kan worden ing! De woningbezitter wordt via zo zekering beschermd tegen beta! problemen, door bijvoorbeeld e scheiding, werkloosheid of arbe geschiktheid. Overigens biedt ei tal hypotheekverstrekkers voorf aantal van die omstandigheden zekeringen aan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8