Risico asbestresten in rampgebied zeer gering iklozen krijgen el woonruimte Koningin Beatrix vraagt, praat, Luistert, troost Ramp in Enschede Kwaliteit rampenplan laat vaak te wensen over Twente brengt massaal goederen voor slachtoffers DAG 15 MEI 2000 onis bidt voor slachtoffers Kardinaal Simonis heeft gisteren zijn steun uitgespro- de getroffen bewoners van Enschede. De kerkleider ar- Je zaterdagavond in Enschede, nadat hij verplichtingen leekonien in Hengelo. Daar leidde hij een gebedsdienst, is riep de aanwezigen op zich in te zetten voor de slacht - ran de vuurwerkramp. „Het is een drama, waarvoor ei- geen woorden te vinden zijn", zei Simonis, die zich on- indmk toonde van de aangeboden hulp uit heel Neder ig )e kardinaal wist gisterochtend nog niet of hij persoonlijk lupeerden in de Diekmanhal zal bezoeken. „Maar als daar 5 steun nodig mocht zijn, zal ik er naar toe gaan. Ik kan al- jdden en nabij zijn", benadrukte de geestelijke. 2 itelijke intocht cruiseschip afgelast iam_! De feestelijke aankomst van het eerste cruiseschip lieuwe Passenger Terminal Amsterdam vandaag is afge- e directie \'an de passagiersterminal vindt het gelet op de n Enschede niet gepast om feest te vieren. Het cruise- te Norwegian Dream is vanmorgen rond half acht aange- Gisteren werd in verband met de gebeurtenissen in En- de open dag van het gerenoveerde Olympisch Stadion dpunt gevaarlijke bedrijven open iuk Mensen die denken een gevaarlijk bedrijf in hun te hebben, kunnen dat op een speciaal meldpunt op in- melden. Het meldpunt is ingesteld door het vroegere '90 rse Statenlid Van Kalmthout, die zelf in de buurt van een ■j testation in Oisterwijk woont. Van Kalmthout is met het iunt (www.go.to/wijkgevaar) gekomen naar aanleiding explosie in de vuurwcrkopslagplaats in Enschede. Van lout is helemaal niet overtuigd door mededelingen van edese autoriteiten en vuurwerkdeskundigen, dat het be- m alle veiligheidseisen en vergunningen voldeed. „Ge en hebben daar weinig verstand van. Dat heb ik als Sta- ook wel gemerkt." ië: iMogelijk strengere regels De Vlaams minister van leefmilieu Vera Dua gaat bekij- de voorwaarden voor het opslaan van vuurwerk niet r moeten. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in En- belegt ze hierover vandaag een vergadering op haar de nent. Dua bevestigde gisteren tegenover de VR7-radio dat in Vlaanderen op een aantal plaatsen vuurwerk in woon- len ligt opgeslagen. Het gaat wel om veel beperktere voor- ilan in Enschede, aldus de minister. Ze heeft vandaag een 23 iak met de afdelingen milieuvergunningen en milieu-in- J Doel is na te gaan of geen strengere voorwaarden moe- 9 irden opgelegd. dexamen Nederlands uitgesteld 13 dli Het eindexamen Nederlands dat vandaag plaatsvindt, rde vbo-leerlingen van het Stedelijk Lyceum Enschede af- Het vbo-schoolgebouw ligt in het getroffen gebied en is preikbaar. Het examen zal in overleg met de onderwijsin- e worden verschoven. Voor de kinderen uit de door de ex- getroffen buurt die vandaag naar school moeten, is voor nodig opvang geregeld. sis Team adviseert Enschede BLi Het Crisis Onderzoeks Team van de Universiteit Lci- ndersteunt en adviseert de gemeente Enschede over de gf g en organisatie na de ramp. Een aantal teamleden was agavond al in Enschede om van het begin af aan indruk te doen en te kijken hoe de zaken kunnen worden aan- Gisteren zijn andere teamleden begonnen met advies un aan de gemeente. Vandaag komen de leden bij elkaar mt praten en een eerste evaluatie op te stellen. Het COT niet naar buiten zolang het in Enschede aan het werk is. 39f 5 ïsen bellen informatietelefoon ag» In 24 uur hebben 9.000 mensen het algemene hulp- ïer 0800-1100 gebeld, dat het ministerie van VWS en de mie Enschede zaterdagavond om acht uur hadden ge- I. Op het hoogtepunt stonden bijna 45 lijnen open van het oemde 'verwantennummer'. Ongeveer tweederde van de ;n kon te woord worden gestaan, de rest kwam er nauwe- ooiVolgens een woordvoerder meldden opvallend veel ;n dat zc 'terecht' waren. Het ging hier om bewoners van mpgebied die wilden voorkomen dat ze als vermist zou- orden beschouwd. Veel emotionele vragenstellers pro- n via het nummer informatie over familie in Enschede te i. Gisteren boden heel veel bellers hulp aan, zowel in goe- als fysiek. r der ramptoerisme valt mee BL: De ramptoerist was gisteren dominant aanwezig aan tenste ring van de afzetting rond het Enschedese rampge- daar over het algemeen hielden politie en militairen de keurig in de hand. Dat leidde tot teleurstelling hier en .Er is helemaal niks te zien hier." nummer rampenfonds geopend Volgens Regionaal Coördinatie Centrum Bij de ramp in Enschede is tot nu toe uitsluitend op de plaats van het incident asbest gevonden. Hulpverleners lopen daar sinds gistermiddag rond met stofkapjes voor de mond. In de buitenring (de directe omgeving van het rampgebied) is geen enkel spoor van asbest aangetrof fen. Dat heeft een gisteren uitgevoerd onderzoek door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne (RIVM) uitgewezen. enschede cpd De resultaten van het onder zoek waren gistermiddag aan leiding om de eerder op de middag afgegeven adviezen weer in te trekken. Burgemees ter J. Mans zorgde in zijn pers conferentie van 13.00 uur voor wat commotie met de medede ling dat er zowel in het rampge bied als in heel Enschede- Noord en in de gemeenten Hengelo, Delden, Borne, Alme lo en Nijverdal mogelijk asbest resten zouden zijn terechtgeko men. Volgens G.J. Rozendom van het Regionaal Coördinatie Cen trum zijn de gezondheidsrisi co's voor mensen uit het ramp gebied verwaarloosbaar. „De mensen in het betreffende ge bied zijn eenmalig en kortston dig aan asbestdeeltjes blootge steld. Dat is niet vergelijkbaar met mensen die jarenlang met asbest in contact hebben ge staan. Voor de bewoners van die binnenring en voor de hulpver leners die. er. zijn. geweest. geldt het advies nog wel om kleding die men droeg op het moment van de ramp en de uren daarna op normale wijze te wassen." Het onderzoek naar de aan wezigheid van asbest is in alle plaatsen uitgevoerd waarover de rookwolk is getrokken. Meet- ploegen hebben monsters geno men in Enschede-Noord, Hen gelo, Delden, Borne, Zenderen, Almelo, Wierden en Nijverdal. De conclusie is dat er weliswaar enig asbest is vrijgekomen, maar dat deze niet door de rook is op genomen en verspreid. Een ander gevaar voor de volksgezondheid zijn de stoffen die zijn vrijgekomen bij de ont ploffing van het vuurwerk. „Door de gigantische hoeveel heid vuurwerk die is ontploft, komen vele soorten zware me talen viij die in de lucht blijven hangen. Bij inademing.van deze schadelijke stoffen kunnen de nieren, het bloed en het zenuw stelsel worden aangetast. Men sen kunnen blijvende gezond heidsproblemen overhouden aan deze ramp", aldus F. de Wolff, hoogleraar toxicologie aan het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam en het Universitair Medisch Centrum in Leiden. „De overheid moet in En schede direct een gezondheids onderzoek laten uitvoeren on der bewoners en omwonenden. De lichamelijke klachten moe ten acuut door artsen worden geïnventariseerd, en niet pas acht jaar later, zoals dat nu bij slachtoffers van de Bijlmerramp gebeurt. Dat is echt veel te laat." Helft ziekenhuizen heeft goed draaiboek DEN HAAG GPp Alle gemeenten in Nederland hebben inmiddels een ram penplan, maar de kwaliteit er van Iaat vaak te wensen over. Slechts de helft van de zieken huizen in Nederland beschikt over een goed opvangplan bij rampen. Dit zegt emeritus hoogleraar rampengenees- kuride I. de Boer. Hij noemt dit 'zorgelijk'. Ziekenhuizen zijn wettelijk verplicht een rampenplan te hebben. Vast staat dat het ziekenhuis in En schede (Medisch Spectrum Twente) over een dergelijk plan beschikte. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken, belast met rampenbe strijding, weet niet in detail hoe het met die geneeskundi ge plannen staat, maar „zeker is dat er her en der nogal wat aan schort. Ze zitten zeker niet vlekkeloos in elkaar. Het rijk heeft zich de afgelopen jaren vooral op de uitrusting en het functioneren van de brand weerkorpsen gericht. Pas de laatste tijd wordt meer aan dacht besteed aan de gezond heidsaspecten van rampen plannen." Hij wijst er verder op dat de alledaagse routine de meeste aandacht en tijd van geneeskundige diensten opslokt Hoewel het de bedoeling is dat regelmatig wordt geoefend met rampenplannen, laten veel gemeenten ook op dat punt de nodige steken vallen. „Het gebeurt heel wisselend", zegt Jacob Kohnstamm, voor malig staatssecretaris op het ministerie van binnenlandse zaken. „Officieel moet er zeker één keer per half jaar worden geoefend. Ook het kabinet doet dat door middel van een rollenspel. Grote gemeenten zijn veel beter op hun qui-vive dan de kleintjes." Een groot schalige oefening waarbij een hele wijk wordt geëvacueerd wordt overigens nooit gehou den. Vorstin ontzet na bezoek aan rampgebied in de tientallen miljoenen, zo niet honderd miljoen." De cor poraties overleggen al met de verzekeraars, maar volgens Toering heeft dit geen priori teit. „Het belangrijkste is nu de opvang van onze huurders. De rest komt later wel." Het Nationaal Rampenfonds heeft de explosies in Enschede tot nationale ramp verklaard. Daarom is vanochtend het gi ronummer 777 open gegaan, waarop de bevolking giften kan storten. Het geld dat op het gi ronummer wordt gestort wordt gebruikt om de getroffenen materiële hulp te bieden. Gisteren hebben al zeker 285 huishoudens bij de Stadsbank Oost Nederland een beroep ge daan op financiële bijstand. Het gaat om mensen die door dc ramp in Enschede niet meer aan geld kunnen komen, om dat ze al hun bezittingen kwijt zijn. Per huishouden werd maximaal 500 gulden meege geven om de komende dagen te kunnen overbruggen. „Als het goed is, kunnen de mensen vanaf vandaag bij hun eigen bank terecht", zegt di recteur W. Pietersen van de Stadsbank. „Het geld dat wij geven is echt om de eerste nood op te vangen. We hebben daarom ook niet bureaucra tisch gewerkt. De mensen hoefden alleen hun naam en adres maar op te geven. Hoe de uitkeringen verwerkt wor den, zien we wel. Nood breekt wet." enschede gpp Op de hoek van de weggevaagde Deur- ningerstraat en Roomweg slaat konin gin Beatrix de arm om de schouder van losé Rooijers. Als teken van dank en ver bondenheid. Rooijers, chef van het wijkbureau West van de politie Ensche de, heeft koningin Beatrix en premier Kok rondgeleid door het rampgebied. Het huilen staat de vorstin zichtbaar na der dan het lachen. Daarom zoekt ze letterlijk even steun bij de jonge politie- vrouw. Een dik half uur heeft ze rondgekeken in het rampgebied. Het kruispunt bij de zwaai beschadigde brouwerij van Grol- sch, fungeert als begin- en eindpunt van de wandeling. De tocht gaat langs de uitgebrande autowrakken - waaronder dienstwagens van de politie - en karkas sen van uitgebrande woningen. Hier en daar brandt het nog in de ruïnes. Ko ningin Beatrix en premier Kok nemen alle tijd voor gesprekjes met brandweer lieden die nog aan het nablussen zijn. Persoonsbeveiligers en leden van de Rijksvoorlichtingsdienst houden luister vinken van de media op afstand. De ko ningin, met in haar kielzog onder ande ren commissaris der Koningin mr. I. Hendrikx en brandweercommandant A. Goos, is inmiddels weer terug op het beginpunt. Dan gaat het in de verlengde Ford-limousine richting de Enschedese Diekmanhal. Net als de koningin in de hal de plek nadert waar een grote Suri naamse familie zich heeft geïnstalleerd, breekt daar paniek uit. Vrouwen vliegen hartverscheurend huilend alle kanten op, hulpverleners schieten toe. Beatrix vangt een van de vrouwen in haar ar men op en houdt haar stevig vast. Zon der iets te zeggen aait ze de snikkende vrouw over haar mg. Intussen kijkt ze vragend naar een blonde hulpverleen ster. „Deze mensen zijn vijf familiele den kwijt, onder wie twee kinderen", seint de jonge vrouw. „Er is net bericht gekomen dat er drie slachtoffers gebor gen zijn: een vrouw en twee kinderen. We weten nog niet of het..." De Surinaamse huilt een natte plek in het zwarte jasje van de koningin. Als ze een beetje tot bedaren komt wijst ze op een kleine vrouw, twee bedden verder op. „Dat is mijn nichtje", vertelt ze. „Het gaat om haar kinderen, haar vader, haar moeder en haar zus. Ze is iedereen kwijt, niemand kan haar vertellen waar ze zijn." Voorzichtig maakt de koningin zich los uit de omhelzing en loopt naar de aangewezen vrouw toe. Ze pakt haar handen vast, vraagt, praat, luistert, troost. Het bezoek van koningin Beatrix op zondagmorgen aan de Diekmanhal is voor veel mensen daar een lichtpuntje in een donkere dag. Op eindeloze rijen bedden zitten en liggen mensen, na een slapeloze nacht nog altijd in onzeker heid over familie, vrienden, huis en haard. Het bezoek van Hare Majesteit is voor velen een prettig verzetje, voor sommigen een oprechte troost. Beatrix schudt elke uitgestoken hand, heeft aandacht voor elk verhaal. Ze omhelst mensen, geeft schouderklopjes. Zonder zich iets aan te trekken van de donkere pakken die haar begeleiden zoekt ze haar eigen weg tussen de bedden. Aan de rand van de zaal zit een oudere man met een boxer. „Wat een mooie Koningin Beatrix loopt aangeslagen door de getroffen wijk. hond, Wat een geluk dat u die heeft kun nen redden", zegt de koningin. De man knikt: „Ja... 't is het enige dat ik nog heb. Hij en de kleren die ik aan heb." Hij schudt zijn hoofd. Beatrix gaat verder, de hele zaal rond, zelfs op weg naar buiten nog handen schuddend en vragend naar verhalen. „Wat goed dat ze speciaal voor ons hier heen komt", zeggen twee Turkse tiener meiden stralend tegen ëlkaar. Een oude re vrouw schudt de koningin de hand: FOTO REUTERS JERRY LAMPEN „Het was goed dat u er was." De laatste hand van Hare Majesteit is voor burge meester Jan Mans. Ze kijkt hem door dringend aan: „Sterkte. Heel veel sterk te." Dan verdwijnt ze in de donkerblau we limousine. enschede gpd De oproep op de regionale radio- en tv- zenders om bruikbare huisraad en kle ding voor de dakloos geworden slacht offers van de explosie naar de opslaghal van een transportbedrijf in Hengelo te brengen is aangeslagen. Vele honder den mensen uit Twente hebben uit kel ders, zolders en schuurtjes spullen voor de Enschedese slachtoffers bijeenge bracht. Zondagmiddag staat een lange rij wachtenden voor de poorten van de opslaghal in Hengelo. Volgestouwde personenauto's, trekkers met aanhan gers en bestelbusjes blokkeren de smal le inrit. De hal moet eerst nog worden leeggemaakt. Er staan nog enkele tien tallen oude vrachtwagens uit het voor malige vrachtwagenmuseum. De antie ke voertuigen worden zolang gepar keerd op het buitenterrein door vrien den van het museum. De leveranciers van hulpgoederen komen uit alle uithoeken van Twente. Shirley Hofstede uit Oldenzaal hoefde geen seconde na te denken toen ze het bericht op de radio hoorde. „Ik ben net gaan samenwonen, dus mijn vriend en ik hebben de hele uitzet dubbel. Mijn moeder heeft me geholpen met uitzoe ken en nou staan we hier. Of ik het jam mer vind mijn spulletjes zomaar weg te geven? Helemaal niet Dit doe je ge woon. Voor al die mensen die helemaal niets meer hebben." Uit haar Golfje ko men achtereenvolgens een compleet bestek, serviesgoed, gordijnen, tafella kens, een stofzuiger en lampen. Rick Bollegraf, belast met de coördi natie van het uitladen van de goederen, moet alle zeilen bijzetten om het ver keer in goede banen te leiden. „Het is de bedoeling dat alle goederen eerst naar dit depot worden gebracht. Hier worden alle spullen gesorteerd en op hun werking getest. De rotzooi gooien we weg. Alle bruikbare goederen wor den met vrachtwagens naar de Diek manhal vervoerd en van daaruit gedis tribueerd naar de vervangende wonin gen voor de berooide inwoners van de wijk", legt hij uit. Het lange wachten in de zinderende hitte kost de donateurs geen enkele moeite. De saamhorigheid is groot. Ie dereen helpt elkaar met uitladen. Niko Wind, en zijn zoon Erik uit Lonneker zijn met een aanhangwagen de wijk rond geweest. „Dit is het resultaat", zegt Niko. wijzend naar enkele pannen- sets. vier eetkamerstoelen, een bank stel, een opklapbed, een gasfornuis en een antieke salontafel. „Die is nog van oma. Twee jaar geleden overleden. Ze zou het er vast mee eens zijn geweest hem weg te geven. Dirigent Van Zweden met schrik vrij Jaap van Zweden is zaterdag middag in Enschede met de schrik vrij gekomen. Hij diri geerde in het Muziekcentrum in die stad een concert met 600 jonge strijkers toen ongeveer achthonderd meter verder de explosie in de vuurwerkfabriek plaatsvond. „De eerste klap viel niet eens zo op. U kunt zich wel voorstellen: 600 kinderen tus sen zes en twaalf, met 600 cel lo's en violen, dat geeft aardig wat lawaai. Maar die tweede klap was verschrikkelijk, hel leek wel een aardbeving. Ik schrok zo enorm dat ik meteen stopte. Het was onmiddellijk pure paniek, al die kinderen zetten het op een gillen." De ra men van het muziekcentrum overleefden de enorme explosie overigens. Wel viel een groot brokstuk op het dak, die een grote scheur veroorzaakte. Bierproductie Grolsch ligt stil enschede gpd Brouwerij Grolsch dreigt met de productie van bier voor pijpjes en fusten in grote problemen te komen. De productie in En schede is ids gevolg van de ramp volledig stil komen te lig gen. Met name de horecabe drijven waaraan wordt gele verd, worden hiervan dc dupe omdat de voorraden op fust be perkt zijn. Voorzitter J. Troch van de raad van bestuur van Grolsch heeft 'geen idee' wanneer de productie in Enschede kan wor den hervat. „Dat kan over enke le weken zijn maar het kan even goed enkele maanden duren." Omdat het Grolsch-terrein nog altijd niet is vrij gegeven, hoefde hel personeel in elk ge val vandaag niet op het werk te verschijnen. Wanneer en in welke mate de mensen weer aan het werk kunnen staat niet vast. Collega-brouwers in bin nen- en buitenland zijn inmid dels benaderd om een deel van de productie over te nemen. De getroffen brouwerij in Ensche de verzorgt 60 procent van de totale bierproductie van Grol sch. Het bedrijf is volgens Troch door de catastrofe letterlijk en figuurlijk in het hart getroffen. „Dit is het ergste wat ons ooit is overkomen." Hij schat de mate riële schade op vele tientallen miljoenen guldens. „Maar dat valt allemaal weg als je ziet in welke onbeschrijflijke ellende de bewoners van de omliggen de buurt terecht zijn gekomen." In het centrale magazijn zijn alle etiketten en verpakkingen verbrand. Ook de complete ruimte voor de technische dienst is weggevaagd. De voor raad kratten cn fusten is nage noeg niet beschadigd. „Als die kratten ook waren verbrand was dat een bijkomende ramp geworden", realiseert Troch zich. Zwaar getroffen is het cen trale brouwhuis voor de gisting en de lagering. „De tanks en de ketels staan er nog wel", zegt Troch, „maar hoe erg ze zijn beschadigd weet nog niemand. Het is daar één grote puinhoop. Ook de computerbesturing is vernield en hoe de rest van het gebouw eruit ziet weten we evenmin." Het gebouw waar de bierverwerking plaatsvindt - het afvullen van flesjes en fusten - is helemaal ontzet. Een deel van de plafonds is naar beneden ge komen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5