Ontgoocheling op Songfestival WEER Vuurwerkramp Enschede Balvaardigheid voor jeugd sleutel tot Euro 2000 MAANDAG 15 MEI 2000 COMMENTAAR De beelden van de weggevaagde woonwijk in Enschede roepen herinneringen op aan de oorlog. Voor de generaties die het bom bardement op Rotterdam, gisteren precies zestig jaar geleden, niet bewust hebben meegemaakt, zijn het bijna on-Nederlandse beel den. Een ramp van dergelijke proporties gebeurt meestal ver weg. In Grozny. In Afghanistan. In Los Angeles. Maar niet hier om de hoek. Met enig cynisme moet je constateren dat de vuurwerkopslag plaats in Enschede midden in een achterstandswijk stond. Ook an dere vuurwerkbunkers in Nederland zijn omringd door sociale wo ningbouw of woonwagenkampen. In Wassenaar of Bloemendaal worden geen explosieven opgeslagen. Het is des te wranger dat de meeste bewoners van de wijk dachten dat de bunkers opslagplaat sen waren voor oud-papier. Het is echter nog veel te vroeg voor conclusies inzake de schuld vraag. Vooral het gemeentebestuur ligt nu zwaar onder vuur, om dat de burgemeester en anderen persoonlijk niet op de hoogte wa ren van de bestemming van het vuurwerkcomplex. De gemeente Enschede was dat overigens wel. Er waren vergunningen voor de opslag van vuurwerk afgegeven en Defensie inspecteerde de loca tie nog in 1998. Een les die wel onmiddellijk van de ramp te leren valt, is dat abso lute veiligheid niet bestaat. De opslag van vuurwerk hoort daarom niet thuis in een woonwijk, ook al deugen de vergunningen en worden de explosieven volgens de regels bewaard. De ramp had voorkomen kunnen worden als het vuurwerk buiten de stad was opgeslagen. Ver van woonhuizen en bedrijfsterreinen. Belangrijk is verder dat er een allesomvattend en volstrekt onaf hankelijk onderzoek komt naar oorzaak en gevolg van de ramp. Verondersteld mag worden dat die les wel geleerd is na de vlieg rampen in de Bijlmer en in Eindhoven. De onderste steen moet boven komen. Al was het maar om geen ruimte te bieden voor speculatie, complottheorieën en geruchten waardoor nog jaren la ter telkens opnieuw de pas geheelde wonden van slachtoffers wor den opengereten. Traag Weer verandert drastisch Het sneeuwde gisteravond in Moskou en 's middags was het er niet warmer geweest dan 5,8 graden. Bij ons werd het de tiende zomerse dag op rij (De Bilt) en vandaag werd de elfde een feit. Drastische veranderin gen zijn echter op komst. Het oosten van Europa warmt op; het westen koelt flink af. De omslag naar ander weer vol trekt zich morgenmiddag en avond. Er komt meer bewolking en later gaan het regen- en on weersbuien ontstaan. Deze kunnen, op de nadering van een koufront, vooral tijdens de avonduren en in de nacht van dinsdag op woensdag zwaar worden. Voor het gedonder be gint, stijgt de temperatuur nog tot waarden omstreeks 27-28, in het binnenland lokaal 30 gra den. Alleen in Zeeland blijft de temperatuur waarschijnlijk op ongeveer 23 graden steken. Een temperatuur van meer dan 25 graden betekent voor De Bilt automatisch de twaalf zomerse dag in successie. Dat is een reeks die in de maand mei waarschijnlijk niet meer zal worden overtroffen. Uniek is verder de gemiddelde tempera tuur over de eerste helft van de maand. Deze wordt de hoogste ooit. Dat 'ooit' slaat overigens op de twintigste eeuw. Woensdag trekken de onweers buien naar het oosten weg. Het klaart dan weer op maar in de luchtmassa's die met een zuid westenwind naar orts land wor den getransporteerd wordt het 's middags niet warmer dan circa 17 graden. De dagen daarna, donderdag en vrijdag, is het waar schijnlijk nog iets koeler en er kunnen wederom enkele buien tot ont wikkeling komen. Tijdens het afgelo pen weekeinde draaide het om zon, zee en zaligheid. Zowel zaterdag als zondag steeg de temperatuur op veel plaatsen tot boven de 25 graden: gisteren zelfs ruimschoots. Op plekken met 'tuinbroei' werd het lokaal zelfs 30 graden. De lucht was bijzonder droog het geen tot uiting kwam in het Mediterrane blauw. Nieuws over ramp dringt langzaam door in Stockholm De ontgoocheling bij de Nederlanders op het Eurovisie Songfestival in Stockholm is groot. Terwijl het liedjes festival op volle toeren draait, dringt het nieuws over de ramp met de vuurwerkfabriek in Enschede langzaam door. Op de jurering let vrijwel niemand. Ook zangeres Linda Wagenmakers, die met het liedje 'No goodbyes' ons land vertegenwoordigt, is zichtbaar aangeslagen. ,,Wat in Enschede is gebeurd, overschaduwt alles", zegt de 24-jarige zangeres. Dat de nachtegaaltjes daar in Zweden blijkbaar flink verkouden waren geworden. En dat dat ook niet zo verwonderlijk was, gezien het aantal zichtbare navels van de deelnemers. En dat het repertoire ook weer van een allerbedroevendst niveau was, zo'n repertoire waarvan de vullingen uit je kiezen klappen. Dat het commentaar op de radio van Dik Voormekaar voorspelbaar en flauw was. En het commentaar van Willem van Beusekom op televisie saai. Kortom, dat het songfestival wederom een ramp was, dat had ik allemaal willen schrijven. Maar ja, met die ramp hoefik nu natuurlijk niet meer aan te komen, na Enschede. De echte ramp dus, daar draaide het dit weekeinde om. Alleen vreemd dat de verslaggeving pas erg laat op gang kwam, alsof de dames en heren met tegenzin uit hun luie tuinstoel waren gestapt en met een oude fiets naar Enschede waren gefietst. En pas halver wege het songfestival in de gaten hadden hoe erg het was. Traag dus. Dat gold ook voor de andere Nederlandse zenders. Maar toen de boel eenmaal op gang was gekomen, bleek dat RTL5 net even iets eerder de nieuwtjes en de verschillende deskundigen in de studio had. En RTL had zondagochtend ook een doorlopende uitzending met de meest recente ontwikkelingen. Zo was vrijwel meteen te zien hoe een zichtbaar ontdane koningin Beatrix in het gezelschap van Wim Kok tussen de puinhopen stapte. De NOS had dat pas een uur tje later. Maar hoe informatief al die uitzendingen ook waren (al lijkt het mij nou ook niet nodig om de schokkende beelden van de amateur filmer om de haverklap uit te zenden), niet alles wat je zou willen weten, kom je ook te weten. Bijvoorbeeld: - Hoe is het afgelopen met de man die op het filmpje het portiek in vluchtte? Vlak voor de grote knal holde hij weg. Leeft die man nog? - En hoe zit het met de vrouw die vrijwel tegelijkertijd de straat in- rende, vlak voor de grote knal. in de richting van de opslagplaats? - En weet de man met die mitella, die zijn vrouw vlak voor de grote klap om hulp hoorde roepen, inmiddels of zijn vrouw leeft? Dat zijn van die losse eindjes waar je als kijker de hele tijd mee blijft zitten. Vooral omdat je tussen al die ellende ook wel eens even een klein vonkje geluk zou willen zien. En waarom kunnen die hulpverleners nou niet 's nachts doorzoeken? Dat er iets ernstigs aan de hand is in Nederland, was al doorge drongen in Stockholm. De con touren van die ramp worden echter uiterst langzaam duide lijk. Pas wanneer radiopresen tator Ron Stoeltie een telefoon tje krijgt tijdens het liedje van IJsland dat de rechtstreekse uit zending van het festival in Ne derland zal worden stopgezet, zijn de poppen aan het dansen. De rest van de internationale pers kijkt met verbazing naar hoe chaos zich meester maakt van de Nederlanders. Ruurd Bierman, directeur radio en televisie van de NOS, moet uit de zaal van de Globe Arena geplukt en bijgepraat worden. Getty Kaspers, zangeres van de groep Teach In die 25 jaar gele den voor het laatst voor Neder land het songfestival won, barst in tranen uit. „Enschede is onze stad geweest", verklaart Kas pers in de persruimte. „Ik ben bang dat er mensen bij betrok ken zijn die ik ken." Beetje bij beetje druppelen de nieuwsfeiten binnen. Maar als iemand van internet de eerste foto's van de ramp plukt, is alle aandacht voor het liedjescircus weg. Er bestaat nog enige tijd onzekerheid over de vraag of Nederland zich alsnog zou moeten terugtrekken. Dat blijkt niet te kunnen, want het song festival is dan al bijna een uur bezig. Vlak voordat de uitzen ding in de Nederlandse huiska mers van de buis verdwijnt, is in Stockholm al bekend dat de schaduwjury in Hilversum de punten moet gaan verdelen in plaats van het televoten. Ruurd Bierman geeft even later op de gang de laatste stand van zaken door. „Er is pas laat een besluit genomen om de uitzen ding te stoppen omdat ook pas laat bekend werd dat de om vang van de ramp veel groter is dan gedacht. Het ziet er naar uit dat deze ramp erger is dan die in de Bijlmer." Er worden meteen oplossingen gesmeed voor het geval dat Lin da Wagenmakers zou gaan win nen. Probleem is dat Linda's managers en choreograaf Stan ley Burleson haar niet kunnen Linda Wagenmakers was zichtbaar aangeslagen na het Songfestival. „Wat in Enschede is gebeurd, over schaduwt alles." foto bereiken in de hermetisch afge sloten green room waar alle ar tiesten de avond doorbrengen. Inmiddels heeft de Zweedse omroep SVT een persbericht verspreid. Daarin staat dat Ne derland de uitzending heeft ge staakt naar aanleiding van de ontploffing in de vuurwerkfa briek in hartje Enschede. Achter de schermen is het een drukte van belang. De pers wil weten waarom de NOS niet eer der op de avond heeft besloten om zich terug te trekken uit het songfestival gezien de situatie in Enschede. Er zitten zes uur tussen het begin van de ramp en het stopzetten van de live uitzending. Ruurd Bierman legt het uit: „Natuurlijk liggen er draaiboeken voor dit soort cala miteiten, maar je kunt nooit precies aangeven wanneer je een uitzending moet stopzet ten. Er was een enorme paniek in Nederland; beelden van de ramp kwamen daar ook laat binnen." De stemming in de Nederland se delegatie is inmiddels tot het vriespunt gedaald. Ook al beseft iedereen dat 'we' in Stockholm op dit moment niets kunnen uithalen. De laatste twaalf lied jes worden nauwelijks nog ge volgd en de puntentelling dringt niet echt meer door. In de kelder van de Globe Arena is het wachten totdat de deuren naar de zaal opengaan voor de ontmoeting met de winnaars. Opgewonden Deense journalis ten zorgen voor hilariteit. Lo gisch, maar het hoofd van de Nederlanders staat daar niet naar. Uiteindelijk komt Linda Wagenmakers tevoorschijn. Zij vertelt dat ze slechts als der tiende is geëindigd. Ze blijkt pas aan het begin van de pun tentelling van de ramp op de hoogte te zijn gebracht. „Jan Aarntzen wilde het eerst niet zeggen", herinnert ze zich. „We waren heel terneergesla gen. Er gebeurde van alles om ons heen, maar wij zaten stil op de bank. Je ziet meteen de be trekkelijkheid van alles in: wij zijn hier met een muzikale wedstrijd bezig en elders gaan mensen dood. Als ik dit eerder had geweten, had ik misschien niet opgetreden. Ik voel me niet opgelaten doordat ik lekker stond te swingen terwijl in Ne derland die vreselijke ramp be-, zig was. Gewoon omdat ik het op dat moment niet wist." „We dachten eerst dat prins Bernhard overleden was. Maar dit is iets zoveel groters, zo ver nietigend. Dat overschaduwt alles wat hier gebeurt. Dan is het niet meer belangrijk hoe die puntentelling verloopt. Je denkt alleen maar aan wat er in Ne derland gebeurt." Toch staat Linda even stil bij haar lage eindklassering. „Na tuurlijk is het jammer dat onze act niet gewerkt heeft. Blijkbaar is het publiek aan iets anders toe. Ik ben trots op wat we hier hebben neergezet. We hebben er met zijn allen super hard voor gewerkt. Maar zo'n ramp.... Stel dat we hadden ge wonnen, dan hadden we niet opgetreden. Daar is het een te vrolijk nummer voor. Mis schien hadden we om een mi nuut stilte moeten vragen. Maai- dat vonden we niet ge noeg. We hebben de regisseur gevraagd om in dat geval de vi deoclip te draaien." Inmiddels is in Stockholm het grote slotfeest begonnen. Be halve de Nederlanders lijkt er niemand stil te staan bij de el lende in Enschede. In de bus naar het hotel zorgt een Zweed se mevrouw voor de nodige op hef. Ze zit nog helemaal in de luchtbel die Eurovisie Songfes tival heet en die voor ons al lang wreed uiteen gespat is. En die dertiende plaats? Ach, nie mand die zich daar druk over maakt. Het ziet er niet naar uit dat het Eurovisie Songfestival 2000 als nog een keer op de Nederland se beeldbuis komt. „Daarover moet nog een besluit genomen worden", zegt persvoorlichter Fred de Vries van de NOS. „Maar als je kijkt naar wat er op dit moment in Nederland gaan de is, denk ik niet dat we het festival alsnog een keer gaan uitzenden." MARTIN HERMENS Deense b geven je het naki Ze waren zelf missel meest verrast. Jörgei Niels (46) Olsen vod ineens weer twee jon met gitaren. De Olse uit Denemarken woi dagavond het 45ste i Songfestival met hei on the wings of love' betoon aan oudere v Met een verpletterei in totaal 195 punten twee broers (sinds IS muziek) de jeugd hei De 16-jarige Alsou ii bleef met 155 puntei de winnaar. Het is de tweede kee marken het Eurovisii val wint. De eerste ki 1963 met het liedje'I van het echtpaar Gri gen Ingmann. De overwinning van broers rekent in elkg het feit dat je niet pei hoeft te zijn of een th moet presenteren ot visie Songfestival tel winnen. Gewoon een gen zonder al te veel omheen kan voldoet De volledige uitslag* rovisie Songfestival 2 1. Denemarken, 195; Rusland, 155 pnt; 3.1 136 pnt; 4. Estland, 9 Duitsland, 96 pnt; 6, pnt; 7. Zweden, 88 pt ta, 73 pnt; 9. Kroatië, Turkije, 59 pnt; 11. N 57 pnt; 12. IJsland, 4j Nederland, 40 pnt; 1 rijk, 34 pnt; 15. Mace pnt; 16. Engeland, 28 Roemenië, 25 pnt; 18 18 pnt; 19. Finland, 1 Zwitserland, 14 pnt;i 8 pnt; 22. Israël, 7 pm Frankrijk, 5 pnt; 24. E pnt. Vreugde bij de Deense Olsen Brothers na hun overwinning Songfestival. „Voor ons betekent dit de top van onze carrit Balvaardigheid, Euro 2000. daar ging het om tijdens de selectiedag voor ballenjongens en -meisjes voor foto gpd Ze dromen ervan de bal precies voor de voeten van Patrick Kluivert te trappen of Dennis Bergkamp de per fecte ingooi te laten zien. Ruim ne genhonderd kinderen tussen 11 en 15 jaar streden gisteren in de ArenA om deelname aan EURO 2000. Niet als speler van Oranje, maar wel heel dichtbij de groten van het Europees voetbal: als ballenjongen of -meisje tijdens het Europees Kampioen schap. De selectiedag leek door de ramp in Enschede niet door te gaan, maar or ganisator Coca-Cola vond het niet haalbaar duizend kinderen in één avond af te bellen. Enschedese scho len die 48 deelnemers aan de selec tiedag zouden afvaardigen, belden w^l af. De drankfabrikant, verant woordelijk voor het jeugdprogramma van EURO 2000, laste aan het begin van de selectiedag een minuut stilte in om de slachtoffers in Enschede te herdenken. Daarnaast werd het uit bundige deel van de dag, met optre dens van artiesten, geschrapt. Voor deze dag selecteerde Coca-Cola kinderen via schooltoernooien en door een actie in samenwerking met Albert Heyn. Van de duizenden kin deren die daarop reageerden, moch ten er duizend gisteren in de ArenA meedoen. Van hen bleven 218 jonge ren over die bij de wedstrijden in de Nederlandse stadions aan de zijlijn mogen staan. De jongeren moesten op het ArenA- gras tonen dat ze goed met een bal kunnen omgaan. Niet alleen de tref fers en de kunstjes, maar ook het so ciaal gedrag telde bij de uitverkiezing door Coca-Cola. De frisdrankfirma is niet alleen verantwoordelijk voor de ballenjongens en -meisjes, de spon sor van EURO 2000 selecteert wereld wijd ook 682 kinderen van 7 tot 11 jaar om de voetballers op het veld te begeleiden. Die kinderen mogen in een elftalshirt voor de spelers staan tijdens het spelen van de volksliede ren en worden geselecteerd via de jeugdelftallen van de grote voetbal clubs. „Kinderen zijn er heel vol van als ze aan zo'n evenement mogen deelnemen", weet een woordvoerster van de sponsor. „Het is een ervaring die ze niet meer vergeten." Het gevecht tegen de marinade Zelf vind ik de gele biesjes die de firma Asics op mijn hardloopschoenen heeft geplakt al aan de frivole kant, maar mijn vader snelt naast mij onbekom merd voort in een shirt dat een prijskanarie een minderiuaardigheidscomplex zou bezorgen. Het niergruisgeel zet zich onbeschaamd voort in de kor te legging die hij onder het shirt draagt. Om zijn grijze krullen heeft hij een brede, witte zweetband getrokken, waardoor hij er uitziet als iemand die zojuist de afdeling hersenchirurgie van een regio naal ziekenhuis is ontvlucht. Maar vergeleken met de paars/roze kledij waarin hij zich tot voor kort als een zuurstok-op-leeftijd door het dorp bewoog, vinden wij als familie dat hij er behoorlijk op vooruit is gegaan. We hollen al een kwartier over een bospad en hij hijgt nog niet eens. Zelf heb ik last van wat mijn laatste avondinaal is geweest: spinazie a la crème met een hardgekookt ei en een speklap. Een gemarineerde speklap. Wat er precies omhoog wil komen zou een maagechoscopie moeten uitwijzen, maar voor mijn gevoel loop ik in die eerste kilometers i vooral liters marinade weg te slikken. Het is bijna tien jaar geleden dat ik voor het laatst met mijn vader hardliep. Daar had ik een aantal goede redenen voor. Na mijn laatste ma rathon zwoer ik nooit meer een hardloopschoen aan te trekken, liet mijn lichaamsgewicht met DICK VAN DER PLAS achttien kilo toenemen en maakte serieus werk van de verhoging van mijn bloeddruk. Mijn vader zag zich ondertussen gesterkt door een plaats in de vete ranen top vijf van een kwarttriathlon voor gemeen te-ambtenaren, schafte zich behalve loopschoenen ook een racefiets aan en ging in zijn lunchpauze zwemmen met vrouwelijke collega's die zijn doch ters hadden kunnen zijn. Zijn motief lag niet in de positieve effecten van li chaamsbeweging, hij raakte verslaafd aan de com petitie. Iemand die hem inhaalde, of het nu met lo pen. zwemmen of fietsen was, ging nooit meer har der dan de grijze schaduw die zich als kleefpasta aan hem of haar hechtte. En als er geen tegenstan der in de buurt was, reed hij op de fiets tegen zijn kilometerteller. Dat werd wat minder toen hij een keer door een ambulance met een dubbele sleutel beenbreuk moest worden afgevoerd omdat hij meer aandacht voorde verspringende digitale cijfers had dan voor zijn medeweggebruikers. Als ik op vakan ties recreatief een stukje met hem mee fietste pro beerde hij me er nog op elke helling af te rijden. En met de beschrijving van de enkele keren dat ik zo overmoedig was een stukje met hem te gaan hollen, kreeg hij op verjaardagen jarenlang de lachers op zijn hand. Maar nu, na tien jaar, voel ik me weer goed genoeg om een trainingsrondje van een uur met hem af te werken. Ik ben meer dan elf kilo afgevallen, oefen al een tijdje voorde halve marathon en ben na maan den van tobben eindelijk blessurevrij. En aanvanke lijk heb ik ook van weinig meer last dan van wat a la crème, wat spinazie, een hardgekookt ei en een speklap (in die volgorde en alles doordrenkt in de marinade) dat zich uit heimwee van mijn maag te rug naar mijn strottenhoofd probeert te verplaatsen. De eerste drie kwartier kan ik. tussen het wegslikken van dit avondmaal door, zelfs nog wat terugzeggen op de dialogen die moeiteloos uit de mond van mijn hardloopmaat lijken te komen. Maar daarna, daar na gaat alle aandacht uit naar het zeurende gevoel in de achillespees van mijn linkervoet die moeite heeft met de combinatie van asfalt, hobbelig bospad en grindweg. 'Luister naar je lichaam', is mij de af gelopen maanden bij elke marathonclinic voorge houden. 'Als je een pijntje voelt, stop dan. In dit gezond-verstand-scenario is geen rekening gehouden metal eerder vernederde zoons die naast hun competitieve vader lopen. En al lijkt de pees met elke stap een centimeter korter te worden, tot we ons rondje hebben voltooid geef ik geen krimp. Zodra mijn kwelgeest uit het zicht is, strompel ik naar huis, in de wetenschap dat ik vijf weken voor de marathon weer voor minimaal drie weken ben uitgeschakeld. Het 'Het ging wel aardig met je, hè', van mijn vader klinkt nog na in mijn oren. Over tien jaar pak ik hem terug. Dan is hij 75. MENSEL De hon derdste ver jaardag van de Britse QUEEN MOTHER op 4 augus tus is reden voor een feestje, maar niet op kosten van de Britse regering viteiten kosten zo'n 1, gulden, een bedragdi Blairerniet voor wil u meldt de Britse Sundi graph. Voorde publiel lijkheden worden daai zitpplaatsen in specia verkocht voor zo'n 185 per stuk. Er komen dei boxen met twintig stoé gens de krant zal de m koningin Elizabeth me met verkoop. Zij wil de ten gratis naar haar fa nen. De organisatie vé telijkheden op 19 juli dense Horse Guards te aan dat bedrijven diei stoelen 'kopen' geenn tingen mogen aanbren tribune. Prins William zoon van prins Charles naar aanleiding van he voor het eerst op een p meldt The Sunday Tin gel vertegenwoordigte van 27 pence. JIMMY GULZAR, de N se ex-man van SpiceC nie Brown, heeft eene presentator te worden muziekstation MTV Ei de hand gewezen. Gul huwelijk op nieuwjaar klippen liep, zegt dat: naar feestjes en recep dan dat hij programm; teert. Om zijn luxueuz stijl staat de dansera kend als 'Goldcard Jir gen het Britse showbi: reau WENN zegt de vc danser, die sinds 199 meer heeft gewerkt, d zin heeft in het lezen' cues. ,,lk wil iets mee gelukkig met wat ik ni maar een beetje rondl mijn vrienden." Gulzz zijn scheiding van zijr een bedrag van ruim! gulden en een flat inl had ruim 10,8 miljoei geëist.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2