Nostalgie en emotie bij heropening Olympisch Stadion Norman nieuwe topman Beauty en the east' beginnen et seizoen goed Van Nes en Van Dishoeck maken zich op voor Sydney Sport Samaranch mag Van der Reijden ^een prijs uitreiken JIPAG 15 MEI 2000 >0! racl p iprins Willem-Alexander verrichtte zaterdag met lie Samuel van de Amsterdamse atletiekvereniging nS js de heropening van het Olympisch Stadion, tij een ruim twee uur durende ceremonie. Kort gele- ig het toonbeeld van betonrot en verval, nu weer chtig bakstenen stadion. voor een Monument, de ander het gezicht van de stichting Olympia Sirene. Öp de dag dat de oude creatie van architect Jan Wils uit 1928 in z'n volle glorie wordt her opend, zit Piet Kranenberg op het ereterras tussen genodig den uit politiek, bedrijfsleven en sport. Hij wordt deze dag bedolven onder de felicitaties en krijgt van IOC-baas Juan An tonio Samaranch een olym- Ze) den altijd voor hetzelfde Voor hen was dat oude jsch Stadion geen beton- sbak of lelijk wrak waar- »t de laatste jaren zo dik- erd uitgemaakt. Ze zagen juist als een fraai monu- ook toen sloop onaf aar leek en niemand nog ient gaf voor de kans op us)i j, Twee drammers, zo L erschillend ook. De één van de actie SOS "i RDAM GPD Bre ran der Reijden zou afge- zaterdag de Olympic een hoge olympische scheiding, krijgen uitge- loor Juan Antonio Sama- Het feest ging echter loor, omdat het bestuur Soi de Stichting Olympisch )n zijn veto uitsprak. voormalige interim- itter van NOC'NSF zou 1 inkelijk de Award op 3 ji Lausanne ontvangen Rei nden van de IOC-voor- Toen Samaranch op het moment andere ver ingen had, moest een fe datum worden ge- Niet tot verdriet van ge- Leidenaar Van der Reij- iverigens, want hij had 'ond een belangrijke be- ivergadering van Veroni- voor de hand om de te verplaatsen Amsterdam, waar de oorzitter de opening van Ke„ llympisch Stadion zou nen. Bovendien zouden de gewenste gasten ;sci ezig kunnen zijn. Hein uggen was weliswaar iderd, maar de andere eden, kroonprins Wil- 0i? lexander en Anton itet uk, konden wel, evenals NSF-voorzitter Hans Blankert. Nadat alle voorbereidingen waren getroffen, stuitte NOC 'NSF vorige week op de starre houding van de Stichting Olympisch Stadion. Het be stuur vreesde dat de plechtig heid de aandacht van de ope ning zou afleiden en sprak een verbod uit. Die onverbidde lijkheid schoot in het verkeer de keelgat van Blankert, maar ook hij bleek niet in staat het stichtingsbestuur op andere gedachten te brengen. Van der Reijden reageerde laconiek op de klucht, al liet hij in een reactie duidelijk merken de weigering kinder achtig te vinden. De oud voorzitter zal de Olympic Award nu op een nader te be palen datum krijgen uitgereikt in Lausanne. Van der Reijden voelt zich gevleid met de onderschei ding, omdat hij kortstondig leiding aan NOC'NSF heeft gegeven. „Samaranch schijnt te hebben gewaardeerd, dat ik NOC'NSF uit het slop heb ge trokken. Dan zou het Olym pisch Stadion toch een pas sende omgeving zijn geweest. En dat de aandacht in dat ge val grotendeels naar mij zou zijn uitgaan, vind, ik onzin. Ach, dan maar niet. Wat in het vat zit, verzuurt tenslotte niet." pisch trofee en de erespeld van NOC'NSF. En Jardo van Zweden? Die werd in de aanloop naar de heugelijke dag nog gedreigd met een straatverbod. „Ze wa ren bang dat ik de boel zou gaan verstoren. Komt ook om dat ik een paar weken geleden heb gezegd dat ik vandaag zou gaan streaken. Ze waren bang dat ik voor wanorde zou zor gen, maar dat doe ik niet. Het is al zo'n wanorde in mijn hoofd..." In de laatste jaren dat Ajax nog zijn grote wedstrijden in het Olympisch Stadion speelde en onder Louis van Gaal naar grote hoogten steeg, verscheen Van Zweden als Hades. Git zwart, op stelten. En de god van het dodenrijk waarschuwde te gen de gevolgen van sloop. Dat was de goden verzoeken... Zou Amsterdam dit laten gebeuren, zou er een eeuwige vloek op de stad komen te rusten. Maar kwaad met kwaad be strijden, dat werkte volgens Jar do van Zweden toch niet al te goed. Dus riep oppergod Zeus die Hades terug en zond Her mes, de boodschapper van de olympisch goden. In het wit, een stuk vriendelijker dus. Her mes verscheen vaak plotseling en verdween even snel. Tussen door was er de boodschap in dichtvorm. Het stadion is een monument Waar gij sportgoden onthaalde Maar wie zijn monumenten sloopt Die sloopt ook zijn verleden Wie zijn afkomst niet kent Heeft ook geen heden De verbeelding is zijn kracht. Maar Van Zweden draaft nog wel eens door en lang niet ie dereen in Amsterdam ziet nog het ludieke van z'n acties in. En soms is die vrees overdreven. Zaterdagmiddag verschijnt hij heel simpel als suppoost. Oude pet met de vijf olympische rin gen, fraaie stadionstropdas en een bezem. Hij loopt voor alle hoge genodigden uit, veegt de boel wat, leidt Erica Terpstra en staatssecretaris Vliegenthart naar hun auto. „Ik hoor bij dit stadion, met heel mijn hart en ziel. Dat willen ze maar niet be grijpen", zegt Van Zweden. Ook Piet Kranenberg kruisde de degens met de Amsterdamse politiek, die woningbouw wenste op de plaats van het sta dion. Ook bij hem waren nos talgie en emotie drijfveer. Ook hij ging tegen de stroom in en noemde zichzelf „een vrij on- De atletes Ellen van Langen, Fanny Blankers-Koen, Ria Stalman en Prins Willem Alexander onthullen de wall of fame. verzettelijk baasje." Waar de Olympia Sirene vooral actie voerde, gebruikte de voormalig directeur van Amstel en Heine- ken en commissaris van het Olympisch Stadion zijn net werk. Actie met een stropdas, met fatsoen. Aan het einde van de mooie dag wilde Kranenberg wel kwijt wat hem de meeste voldoening van het ellenlange gevecht had gegeven. „Dat in deze turbulente tijden de be sturen van de stad en het stadi on elkaar zijn gaan verstaan." Terwijl Ajax zich al opmaakte voor de verhuizing naar Zuid oost en de Arena, besloot de toenmalige cultuurminister He- dy d'Ancona in 1992 het Olym pisch Stadion op de monumen tenlijst te plaatsen. Vanaf dat moment kreeg zijn reddings plan z'n kans. Moest Kranen berg nog wel even vijf miljoen gulden onder de bevolking bij een brengen. Binnen drie maanden. Mart Smeets maakte voor Studio Sport een item, waarin Kranenberg als een een zame strijder naar voren werd geschoven. Niet dat het beeld klopte, maar dat het de actie SOS voor een monument goed uitkwam, wilde Kranenberg la ter wel toegeven. Eind 1997 werd met de res tauratie begonnen. De beton nen aanbouw uit 1937 werd ge sloopt. Ook de wielerbaan ging eraan, waardoor de kantoren in de catacomben uitzicht op het speelveld hebben gekregen. Die kantoren zorgen, zo zei F. Grappenhaus van de stichting Olympisch Stadion Amsterdam, voor de komende twintig jaar voor een dekkende exploitatie. Een stevige financiële basis voor prachtig gerestaureerd monument. En zo is Nederland weer een stadion zonder prikkeldraad rij ker. Als atletiekstadion een ju weeltje, hoewel het probleem blijft mooie wedstrijden te or ganiseren. De voor augustus geplande wedstrijd onder de ti tel Amsterdam Athletics gaat bijvoorbeeld niet door wegens gebrek aan sponsors. Maar wie daarover cynisch doet, vind Grappenhaus op z'n weg. „Ik ben ervan overtuigd dat het wél kan. Die Amsterdam Athletics komen er ook zeker." Eén conflict ligt er nog rond het Olympisch Stadion. De stichting Olympisch Sirene ver zamelde de afgelopen jaren tal van oude spullen, die bij elkaar een verhaal vol nostalgie vertel len. Affiches, de massagetafel uit de kleedkamer van Ajax en het Nederlands elftal, de bel voor de laatste ronde. Jardo van Zweden en andere leden van de stichting haalden ze weg voor de sloophamers, soms uit vuil niszakken. „Ja, we vrezen dat ze die spullen nu opeisen", aldus Van Zweden. In de oude portiers woning bij de zij-ingang van het stadion (gekraakt door de stichting) staan de spullen uit gestald. De wens is dat ze een plaats gaan krijgen in het stadi- foto anp on. De Amsterdamse politiek wil er wel iets mee, maar met de beheerder van het stadion, SFB Vastgoed, heeft de Olympi sche Sirene daarover de nodige mot. Hoe dat verder moet? In de tent vol genodigden is de vraag aan Piet Kranenberg wat hij nu gaat doen. Een krasse tachtiger, die na zijn eerder actie voor het behoud van Artis en de restau ratie van de Westerkerk nu ge- eerd wordt voor het Olympisch Stadion. Hij zegt: „Ik wil me met die oude spullen van het stadion gaan bezighouden." En de geschiedenis leert, dat het dan wel goed komt. AMSTERDAM PIM VAN ESSCHOTEN nes en Hunter ongenaakbaar NP Amerikanen Marion Jones Hunter blijven een paar De ranke Jones en de frl issale Hunter, ook wel 'the Jty and the beast' ge- md, waren bij de opening het Grand Prix-seizoen in i in topvorm. Het pel greep vorig jaar tijdens wereldtitelstrijd in Sevilla e hoofdprijs en stelde in in de kandidatuur voor nieuw gouden sprookje in ney. nes maakte een vliegende .top de 100 meter in 10,84 la^fnden. Tevreden over haar was de Amerikaanse niet. F(j chnisch was die zeker niet 2 naakt", keek ze terug. „Ik nog aan enkele details tven." De tijd stemde haar positief. „Als de techniek ben ik in 10,7-vorm." 'os (24) wil in Sydney de te atlete worden die er in vijf keer olympisch i_te bemachtigen. Ze wil ddueel uitkomen op de en 200 meter en het ver- ;en en in estafettever- op de 4x100 en 4x400 er. Aan het verspringen e nog veel moeten scha- Haar 6,27 meter, goed de vierde plek, was in 3-' k bepaald niet indruk kend. „De techniek was maar de aanloop deug- •et", aldus Jones, rder in het seizoen sleep- e de Amerikaanse ploeg naar het wereldrecord op Courante 4x200 meter in ■*16. Op het WK in Sevilla Jones vorig jaar een rug- sure op tijdens de 200 fr. Daarvoor had ze goud verd op de 100 meter en 's bij het verspringen. [Jief Cortrell J. Hunter, in verrassend wereld kampioen kogelstoten, kwam tot 21,33 meter. Daarmee deed hij weinig onder voor zijn gouden worp van vorig jaar. Amsterdam In het programma van de feestelijke heropening van het Olympisch Stadion in Amster dam vormden de atletiekwed strijden geen hoogtepunt. Ro bin Korving verloor op de 110 meter horden met 13,54 om 13,67 van de Amerikaan Mark Crear, in 1999 met 12,98 aan voerder van de wereldrang lijst. „Ik bewoog te vroeg, zak te terug in mijn blok en toen schoot de starter toch", aldus Korving. „Ik had een valse start moeten krijgen." Voor Korving was er wel de zeker heid van deelneming aan de Olympische Spelen in Syd ney. Hij bleef driehonderdste seconde onder de vormbe- houdeis. Marathonlopers Greg van Hest en Nadja Wij- enberg waren eerder zeker van afvaardiging. Op de 200 meter won de Engelsman Darren Campbell in 20,83, met 21,06 voor Patrick van Balkom. Polsstok De Amerikaanse Stacy Dragila evenaarde bij wedstrijden in Modesto het wereldrecord polsstokhoogspringen in de open lucht. Ze ging over een hoogte van 4,60 meter. Dragi la deelt dit record met de Au stralische Emma George. Na de evenaring deed Dragila nog drie pogingen over 4,70 meter, maar deze mislukten. Op een verbetering van het record stond een premie van een ton. Bij de mannen ging de winst naar de Amerikaan Jeff Hartwig. Hij kwam met 5,92 meter tot de beste pres tatie van het jaar. Wonderkind Marion Jones snelt over de meet. ROME ANP/DPA/RTR Magnus Norman is de nieuwe topman van de dit jaar ingevoerde Champions Race bij de mannen- tennissers. Na zijn zege in de halve finale van het toernooi in Rome op de Australische teenager Lleyton Hewitt (6-3 6-0) stormde hij de Ameri kaan André Agassi voorbij. Norman zette gisteren in de finale ook de Braziliaanse titelverdediger Gustavo Kuerten opzij (6-3 4-6 6-4 6-4). Het betekende de eerste Masterstitel voor de 24-jarige Norman, die aan een geweldig jaar be zig is. Hij begon 2000 met een zege in het toer nooi van Auckland. Norman had bijna drie en een half uur nodig om de taaie tegenstand van Kuerten te overwinnen. De zwakkere opslag van de Zuid-Amerikaan, die kampte met een lichte rugblessure, en het grotere aantal ongedwongen fouten gaven de doorslag tegen gunste van Nor man, die na Stefan Edberg de tweede Zweed werd als beste tennisser van de computerlijst. Norman benutte het vijfde wedstrijdpunt. In het vrouwentoernooi van Berlijn ging de Zwitserse favoriete Martina Hingis zaterdag in de halve finale ten onder tegen de Spaanse Conchita Martinez (5-7 4-6). Dat kostte Hingis de eerste plaats op de wereldranglijst. De Amerikaanse Lindsay Davenport nam die plek weer over. Hin gis heeft dit keer slechts een week van de koppo sitie kunnen genieten. De Zwitserse was niet in haar beste doen. Ze maakte in de partij, die één uur en 42 minuten duurde, een vermoeide indruk. Haar beweeglijk heid liet ook te wensen over tegen de statisch vanaf de baseline opererende Spaanse. Gisteren bleek waarom. Hingis had last gekregen van een voetblessure en meldde zich op medisch advies prompt af voor het toernooi van Rome, dat van daag begint. In de finale was Martinez oppermachtig tegen de Zuid-Afrikaanse Amanda Coetzer: 6-1 6-2. Het was de tweede zege in Berlijn voor de Spaanse, die ook in 1998 had gewonnen. Nog voor de eindstrijd meldde zij zich wegens een verrekte achillespees eveneens af voor Rome. Overigens was er van die handicap in de finale niets te zien. Hingis en Martinez willen geen risico lopen in verband met de open Franse titelstrijd, die over twee weken begint. In Warschau, waar voor de vrouwen aanzien lijk minder te verdienen was dan in Berlijn (bijna 300.000 tegen 2,4 miljoen gulden) was Amanda Hopmans in de finale net niet opgewassen tegen de Slowaakse Henrietta Nagyova, die het toer nooi ook in 1996 won. De Brabantse begon goed met winst van de eerste set (6-2). Ze scoorde vooral met haar back hand slices en dropshots. „Ze liet me de hele tijd rennen", aldus Nagyova. „In de derde set gaven enkele cruciale passeerslagen de doorslag." Het krachtsverschil was gering, maar Nagyova had zowel in de tweede als de derde set het laatste woord (4-6 5-7). „Ik had last van de draaiende wind", aldus Hopmans. „Misschien had ik ook iets aanvallender moeten spelen." In de halve finales bleek Hopmans sterker dan Miriam Oremans. In de derde set kwam de Berli- cumse er niet meer aan te pas: 6-2 5-7 0-6. Zowel Hopmans als Oremans is deze week in Murcia actief in het kwalificatietoernooi van de Fed Cup. De andere speelsters van de Nederlandse equipe zijn Kristie Boogert en Seda Noorlander. Jan Siemerink is uitgeschakeld in de halve fina les van het toernooi van Birmingham. De Rijns burger verloor van de Haïtiaan Agenor: 6-2, 4-6, 6-2. In de kwartfinales had Siemerink de Ameri kaan David Wheaton geklopt. DUISBURG ANP De Leidse Eeke van Nes en haar roeipartner Piëta van Dishoeck eindigden zaterdag bij de Wedau Regatta in Duisburg op de derde plaats in de dubbelt- wee. De roeisters kregen klop van de Duitse vrouwen Jan a Thieme en Katrin Boron en van het Litouwse duo Kristina Ro- plavskaja en Birute Sakickiene. De Wedau Regatta in Duis burg was voor de oranje olym pische ploeg de eerste gelegen heid tot het tonen van vormbe houd. Door hun finaleplaats in de dubbeltwee voldeden Van Nes en Van Dishoeck aan de eis en zijn zij derhalve zeker van Sydney. De derde plaats was wel enigszins teleurstellend. Bij vo rige gelegenheden waren Thie me/Boron weliswaar sterker (behalve in februari dit jaar op korte afstanden in Sevilla), maar zij bleven wel de Litouw- sen voor. Vormbehoud voor de Olym pische Spelen toonde ook de Twente Vier. Jeroen Spaans, Jo ris Trooster, Simon Kolkman en Robert van der Vooren, uitko mend in de lichtgewicht vier- zonder-stuurman, eindigde - gekleed in de schaatspakken - in de finale als tweede achter Frankrijk. Een zeer behoorlijke presta tie. Het Franse kwartet eindigde bij de laatste drie WK's namelijk tweemaal als tweede en een maal als derde. Denemarken, al vier jaar ongeslagen en olym pisch titelverdediger, gaf in Duisburg de voorkeur aan een start in het zware veld.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29