UIT .open op de mooiste baan van Nederland 5 9 DE CLUB VAN DE MUM SLOOS sport Sport GESPROKEN i r~i leeftijd komen om echt te gaan presteren." Toch heeft AAV '36 op het mo ment niet te klagen over aan loop. Vooral bij de pupillen (tot 12 jaar) is er sprake van een overaanbod. Maar, beseffen Knoop en Verkade, het meren deel zal afhaken voor de over stap naar de senioren is ge maakt. „Hoeveel pupillen er zijn, heeft me eigenlijk nooit geïnteresseerd", zegt Verkade. „Die gaan voetballen, en wij krijgen voetballers die hierheen komen. Op die leeftijd is er zo veel verloop." „Het ligt ook grotendeels aan onszelf', meent Knoop. „Jaren lang hebben wij geen goede structuur of coördinatie gehad, we rommelden maar wat aan." Dat gaat nu dus veranderen. Ook omdat de KNAU van in zicht verandert. „De atletiek- unie realiseert zich dat er meer manieren zijn om te trainen met jeugd. Vroeger was het een opgelegd stramien, werd er veel op technieken geoefend en moest iedereen die begon alles leren. Natuurlijk moet je overal mee kennismaken, maar het moet mogelijk zijn om zelf te kiezen wat je leuk vindt. En er zijn meer trainingsvormen, meer variatie. Dat maakt de sport aantrekkelijker voor kin deren." De vereniging kijkt wel degelijk naar de toekomst, zoals blijkt uit de nieuwe functie van trai ningscoördinator. „Dat conflict heeft toch wel een flinke impact gehad", zegt de voorzitter. „Dat moeten we in de toekomst voorkomen." AAV probeert ook een ander onderdeel nieuwe impulsen te geven. „Veel te lang hebben we gesteund op dezelfde vrijwilligers", zegt Knoop. „De clubmentaliteit is daardoor bij veel leden nooit opgebouwd, alles werd steeds door dezelfde mensen geregeld. Dat is geen goede zaak. Maar weinig mensen zijn bereid om de handen uit de mouwen te steken - en niet iedereen heeft de potentie om grote evene menten te organiseren. Het blijft lastig. Laten we eerst de hele vereniging op één lijn krij gen. Dat gaat nu wel weer de goede kant op." „We hebben wel eerder een 'dip' gehad", vertelt Verkade. „Weet je nog, in die tijd dat Van Ommen voorzitter was? Die had het veel te druk met zijn tv- zeskamp, Spel zonder Grenzen enzovoort. Dat voorzitterschap deed 'ie er maar een beetje bij." Hij wordt er nog steeds boos om. „Toen lag de club echt bij na op zijn oor." Ook daar is AAV doorheen gekomen. Dat zal bij dit dipje ook wel lukken. TEKST ANTON DIEDRICH FOTO TACO VAN DER EB krijgt Isportmaleriaal aangeboden Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 Over een maandje wordt hij 53. Toch doet Kees Berg nog maar dertien jaar aan atletiek. Mijn vrouw zou als baancom missaris op een kruispunt staan bij de Twintig van Alphen. Zij werd ziek en ik moest het over nemen. Stond ik daar op het 14-kilometerpünt te kijken naar al die strompelende mensen die langskwamen. Ik dacht: dat kan ik nu al beter.En dat ging Berg dan maar doen ook. Tien jaar lang was hij Neder lands kampioen hordenlopen bij de veteranen. Maar dit jaar laat hij dat toernooi aan zich ATLEETvan deWEEK Kees Berg voorbij gaan. „Ik herstel van een blessure en ik was toch al te laat met inschrijven zegt Berg. „De uitdaging is ook een beetje weg. Ik word elk jaar uitgeno digd voor de selectietrai ningen van de KNAU. Vroeger was dat in Hout- rust, in Den Haag, maar dat kan niet meer. Nu trainen ze in een gymzaaltje in Amster dam. Daar heb ik geen zin meer in. Op zijn 55ste wil Berg nog één keer vlammen. Dan loopt hij in een oudere leeftijdscategorie - waar hij plotseling weer een van de jongeren is. „Daarna kap ik met de wedstrijdsport. Op een bepaalde leeftijd is het esthetisch ook niet meer verant woord. Maar ik blijf hardlopen tot ik erbij neerval. NDAG 15 MEI 2000 997 De Belgische voet- balautoriteit Rick de Saedeleer in ge- sprek met Leo Beenhakker in Hu- mo: Beenhakker: „Jullie gaan tegen Nederland toch niet weer van dat laffe voetbal spelen.De Saedeleer: „Stél dat er in 1830 geen revolutie uitbreekt, dat we nog deel uitmaken van de Ver enigde Nederlanden en metéén team naar de WK gaan en jij bent bondscoach, hoeveel Bel gen staan er in jouw ploeg. Eén? Preud'homme? En jij wil dat wij spectaculair voetbal brengen Leo?." De Saedeleer solo in Humo: „Op papier maken we geen schijn van kans tegen Neder land. Schrijf de clubs maar eens op waarvoor de internationals uitkomen. Aan de ene kant heb je de topclubs van Europa, aan de andere kant hoofdzakelijk Belgische clubs, waaronder Moeskroen. In Nederland vra gen ze zich af: Moeskroen? Is dat een streekbier of zo. Idem: „Bij Nederland zou Luc Nilis optimaal renderen. Daar begrij pen ze niet dat wij hem niet al tijd opstellen. In Nederland zouden topspelers voor Nilis op de bank zitten. Idem over de kansen van Ne derland: „Het is nog nooit voorgekomen dat drie willekeurige Nederlan ders het met elkaar eens zijn. Dat heeft ze niet verhinderd in de jaren zeventig de beste ploeg ter wereld te zijn. Maar: ze heb ben geen wereldbeker gewon nen. Den Bosch-trainer Mark Wotte in Trouw: „Ik was profvoetballer, maar ik volgde voor de zekerheid ook de sportacademie. En toen ik sport leraar was en een kans kreeg als trainer aan de slag te gaan, nam ik een jadr onbetaald verlof op. Uit vrees voor de voetbaljungle. Idem: We kregen eens bij Roda in de laatste minuut een doelpunt uit een corner tegen. Op de terug weg naar huis was ik niet te ge nieten. Thuis zegt m'n zoontje enthousiast: mooie kopbal was dat van Roda hè, pap. Aanstaande vader Jeroen Blij- levens in Algemeen Dagblad: „Ik blijf zoveel mogelijk de din gen doen waarin ik zin heb. Ik stap 's nachts ook heus niet mijn bed uit, als ze huilen. Ik werk, m'n vrouw niet." 87 werd hij geopend. Eén van de eerste tartranba- n Nederland. De Alphense atletiekvereniging, nee, de, Mphen aan den Rijn was er apetrots op. AAV '36 in bleef een van de grootste verenigingen in de na- le atletiek. De club had vooral op de baan een 'J ende jeugdafdeling. Maar de laatste paar jaar zijn ee rainers opgestapt, de jeugdploegen horen niet :t:i standaard bij de beste en AAV lijkt meer te kiezen 'u wegatletiek. Ligt de prachtige baan, omringd door ;n, met de Zegerplas zelfs voor de slechtste atleet opafstand, er binnenkort verlaten bij? Schijn be- tijc t. CLUBvan deUVEEK uil is natuurlijk een ideale 'hijioor wegatletiek", beaamt jtter Harry Knoop. „Vlak het Zegerplasgebied, een van Alphen waar het pri- >0 even is. Maar dat we de itletiek langzaam aan het n :huiven zijn, is onzin." De da jtter zit aan de koffie op iki rras dat uitkijkt over de nu Hij knijpt zijn ogen even tegen de nog felle avond- ijn a vervolgt: „Bij iedere at- rereniging gaan de meeste gsfecht en het meeste geld da de baanafdeling. Dat is lo- ni daar is meer materiaal be lodig, de groepen zijn trainingen gespeciali- bf er. Net een week geleden at ;n we in de ledenvergade- lesloten om een trainings- inator aan te stellen, die ileid moet maken voor baan- als wegatletiek. Per jn rekening is het leden- [fifty-fifty verdeeld over disciplines." 36 trekt daarmee een les bt ;t recente verleden. De 'ei inde jeugdafdeling ging efi ider aan een conflict met isi iners. Zij wilden te veel, van de vereniging vond b ambitieus en eigenwijs, in de vereniging ontston- is leine groepjes, die op een üi linnen een club gingen lij- 1 Voor een individuele als aüetiek hebben we bij p: ütijd een verrassend goed evoel gekend", zegt „Dat was bij die trai- en een paar van hun pu- sl heel anders, die waren ndividualistisch bezig. Bij AAV'36 welke club ze liepen, maakte hen in feite geen donder uit." Daarom wordt nu gekozen voor één verantwoordelijke man. En dan geldt niet meer de wil van de trainer als hoogste waarheid. Van 800 leden is de vereniging geslonken naar net onder de 600. Nog steeds een grote ver eniging, maar het moet groter kunnen. „De richtlijn die de KNAU aanhoudt, is dat onge veer een procent van de bevol king lid moet kunnen zijn van een atletiekvereniging. Alphen aan den Rijn heeft nu 70.000 in woners, met de omgeving mee gerekend moeten we er toch wel weer een paar honderd bij kunnen krijgen", denkt Knoop. „Maar ja, atletiekbeoefening in heel Nederland loopt terug." Hij wenkt Rein Verkade, al ruim veertig jaar lid en trainer bij AAV. „Waarom denk jij dat het zo slecht gaat met de atletiek?" Verkade krabt zich achter zijn oor. „Wat een vraag. Het gaat met alle georganiseerde sporten minder, geloof ik. De wereld verandert. Studie neemt meer tijd in beslag, er zijn veel meer andere dingen die mensen in hun vrije tijd kunnen doen. Vroeger had je bijvoorbeeld geen Internet. Het klinkt raar, maar dat soort dingen zijn me de de oorzaak." Knoop knikt instemmend. „Wil je wat bereiken, dan kost dat heel veel trainen. En voordat je echt op niveau bent, gaan er ja ren overheen. Dat kunnen nog maar weinig mensen opbren gen. Veel talentvolle jongeren kappen ermee, net als ze op de Naam: AAV '36. Oprichtingsdatum: 5 juni 1936. Ledenaantal: bijna 600. Jejpntributie: junioren 16,50 gulden per maand, senioren 24 gulden per maand, hledenaanmelding: bij het clubhuis of bij secretaris Henri Komen, tel. 0172-420832. Joogtepunt: het organiseren van het jeugd-NK, in 1991. iptepunt: het voorzitterschap van Van Ommen, toen lag de vereniging bijna 'op z'n oor'. ^VALLEND \ANWEZIG m 'eter Baak. eftijd: 36 jaar. ip: chauffeur. Crescendo. Baak nam na negentien inen in de hoofdmacht Irescendo afscheid. Hij deze jaren het toon- van inzet en onverzette- lid. Zelfs een blessure lem er niet van weerhou- actie te komen voor earn. vin ben je precies ge- nd het na negentien jaar 'elletjes. Je merkt gewoon ouder wordt. Aan het be- in dit seizoen ben ik door nkel gegaan en later heb ik ichillespees afgescheurd, blij dat ik nog wat wed- m heb kunnen spelen, 'ik heb wel elke maandag ast van die twee blessures. im is het hoog tijd om te ijk je op die negentien enig? een heel fijn gevoel. Ik heb goed op kunnen schieten lijn trainers en ik heb al- plezier gehad. Het was 'ns moeilijk met mijn be- e combineren, maar dat is wel gelukt. Alleen werd '■eds moeilijker om thuis eregelen. Mijn vrouwen er spelen ook bij Crescen- dan wordt het toch af- en maken. tfepunt waren de eerste 'nen onder Robin Somme- oen wij twee keer op rij 'ioen werden in de zaal en tveldDieptepunt is eigen- itseizoen metal die blessu- lisschien is het met de dub- ^gradatie niet het mooiste ent om te stoppen, maar je Ïtoch ergens een grens trek- kzal heus wel vaak op het omen, want ik blijf in de ische commissie zitten en endo is ook de gezelligste 'an de regio. li.irtr hhbhhihhf JHHHHIB Leiden, atleet Raphael Dollart op de 100 meter sprint. FOTO STEFANIE UIT DEN BOOGAARD Idem: „Ik ben inderdaad een egoïst. En een individualist. Ik schaam me er niet voor. Integendeel, ik ben er juist blij mee. Spits Harry van der Laan in Voetbal International: Winter, Verlaat en Van Halst hebben jarenlang fantastisch gepresteerd, maar als je ze nu ziet, geef je er nog geen drie rijksdaalders voor. Idem: „Op het Nederlands elftal hoort een ervaren trainer te staan. Bij Oranje zitten twee voetballers op de bank. want ook Neeskens heeft geen enkele ervaring als toptrainer. Dat kan niet' Rijk aard is nog niet klaar voor zo'n groot toernooi. Idem: „Het is toch gek dat gasten van 19 jaar in een Ferrari rondrij den. Zo'n Seedorf heeft er geloof ik al twee tegen een boom ge parkeerd. Op die leeftijd ben je nog helemaal niet in staat om in zo'n ding te rijden. Daar heb je levenswijsheid en innerlijke rust voor nodig. Om in zo'n au to van vijf ton te rijden, moet je geestelijk in evenwicht zijn. Dat is geen speelgoed. Feyenoorder Paul Bosvelt in Panorama: „Beter een laatbloeier dan geen bloeier. Jan Mulder in Nieuwe Revu: „Ik ga niet meer zo vaak naar voetbal. Ik was een keer met Johanna bij FC Twente. Werden we opeens aangevallen door een groep vandalen. Die kwamen balken en stenen smijtend onze kant op. Moesten we rennen. De beschaving is weg. Een verloren wedstrijd is tegenwoordig het startsein voor rellen. Dat vind ik zo gênant. Dan ben ik zo'n type van: hard optreden, vanwege cle lulligheid van die lui. Columnist Frits Barend in Nieuwe Revu: „Omdat je net als bij aan do ping gelieerde sporten niets kunt bewijzen, moeten wij ervan uitgaan dat al le voetbaluitslagen van de afgelopen we ken reglementair tot stand zijn gekomen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25