Vuurwerk, barbecue en soms een beetje rottighe. Urkers zijn geen handenschudders Amateurvoetbal MAANDAG 15 MEI 2000 gericht en sindsdien word door voorzitter Wim Nijgh i' achter het doel vijfhonder A op voor vuurwerk. Toen K twee weken geleden kam[ zijn er bij het gemeentehu 'matten' uitgerold. Die ziji e betaald. Maar er is nog eei tr tweehonderd gulden extra j; wachten, want keeper Huj v Duyn gaat altijd bij zijn nv langs voor een bijdrage. e C Twee uur voor de wedstijc t groepje Katwijk-supportei tribune achter het doel. H spandoek met de witte, go ters hangt voor ze: Forzal landa Klinkenberg (19) uit js Peter Looij (27) uit Voorhc fC vriendin Bianca van Roon Voorhout en Anthonie dei uit Katwijk zijn er elke wei v, uit en thuis. De sfeer is ga ,e vinden zij. „Het is nergerv k lig als hier", vindt Peter. J keer niet geweest bent, da j| ze: waar was je?" Katwijki r rijk' voor ze, en ze zien nu i gen het einde van het seiz ti krijgt dan 'afkickverschijn Jolanda: „O, ja, vreselijk." Zij zeggen dat ze zich ergs voor het kleine groepje da draagt. „Daar horen wij ni hoor." De brief van het be de selectie heeft voor hun geholpen. „Tegen Lisse bt een paar mensen ook wal roepen, maar toen deed H Duyn waarschuwend zijn omhoog en dat hielp wel" Peter. „Maar de keeper va genstander uitjouwen, dal kunnen." Achter het doel gaat het ve 3 aanhangers van Spakeribi wijkers uitdaagden via de De aanhang van Urk heef: daan via Internet. „Het is: je voor het knokken gaat.i loopt er niet voor weg en i iedereen voor elkaar op",i Katwijker. Volgens hem is wijkse aanhang verdeeld i; groepen, de ACAB en de 1 Kern Katwijk. Alleen als Katwijk slecht p de tegenstander ze uitdaaj er rottigheid, zegt de ACA1 pakken we ze bij de busse het complex, want daar sli tie ons in." De kaarten voor de open d barbecue vliegen weg bij d tersvereniging. Er zijn 250 maar slechts 200 kaarten,: mensen kunnen niet in de Greet van der Bosch: „Hel twee weken van tevoren b sen al op of de kaarten er: JANET VAN PUK» De meest fanatieke aanhang van Spakenburg staat aan de lange kant van het veld. De Spakenburgers zijn met minder mensen, maar maken minstens zoveel geluid als de Kat wijk-aanhang, met dank aan de Spa- kenburgse trommels. Soms dagen beide kampen elkaar uit. Een deel van de Katwijkse aanhang heeft een slechte naam, vooral door racistische uitingen, zoals het maken van oerwoudgeluiden tegen donkere tegenstanders. Een paar weken gele den verspreidden het bestuur en de selectie nog een brief waarin het pu bliek werd opgedragen om zich net jes te gedragen. „Die gasten die dat deden, benne al weg", zegt een jongen. „Ze waren er wel, maar ze zijn er niet meer." Achter een tafeltje, buiten bij de kantine, verkoopt de supporters vereniging van w Katwijk kaarten voor de bussen die de Katwijk-sup porters morgenmiddag naar Urk brengen. De verwachting is dat er vijf of zes bussen zullen afreizen. „Veel mensen zijn om vier uur nog niet vrij en gaan met eigen vervoer" denkt Greet van der Bosch, lid van de feestcommissie. Katwijkers duwen een Spakenburg-supporter in de sloot achter De Krom, maar verder lijkt het allemaal erger dan het is. Brede figuren houden oproerkraaiers in bedwang en de chauffeurs van de bussen met Spakenburgers weten iedereen te ontwijken, ook de dwazen die zich voor de voertuigen laten vallen. ,,Kom mee, ze komen er toch niet uit", zegt een jonge Katwijker. De bussen rijden weg. Bij de spelersbus die nog moet wachten, loopt een jongen met een ontbloot bovenlijf vol tatoeages. Hij draagt de Nederlandse vlag. 'ACAB' staat er in gotische letters op de witte baan. Met andere leden van de suppor tersclub stond ze achter het doel om 'ze een beetje in toom te houden'. „Want er zitten aardig wat rare figu ren bij. Er staan nu ook mensen tus sen die je anders nooit ziet. Die ver zieken het. Meestal accepteren ze het wel, hoor, als je wat zegt." Greet van der Bosch geeft toe dat ze wel bang was dat het uit de hand zou lo pen, maar eng vindt zij het niet ach ter het doel. De ACAB? „Nooit van gehoord." De Katwijkse voorzanger is Hans van Beelen. „Die gasten vragen altijd aan mij of ik wil inzetten", zegt hij, ter wijl hij een blikje bier openmaakt. De meeste liedjes zijn overgenomen van aanhangers van profclubs. Het nieuwste nummer leidt tot veel ge giechel bij de vrouwen van de sup portersclub. „Hè-je al gekakt, olé, olé." Zijn bovenlijf is ontbloot, met hier en daar een tatoeage. Hij geeft een visitekaartje. ACAB Katwijk staat er op, in gotische letters. All Cops Are Bastards. Now you know us personal. (Alle politieagen ten zijn slechteriken, nu ken je ons persoonlijk - in niet geheel correct Engels). „Dat is een grote groep waar je echt geen ruzie mee moet krijgen", zegt iemand. „Wij hebben een hekel aan de politie en aan alle supporters van de tegen standers van Katwijk", vertelt de Achter het doel staan de luidruchtigste en fanatiekste Katwijk-supporters. Aan het begin van de wedstrijd begroeten zij 'KUn' spelers met oranje fakkels. jongen van het kaartje later. Hij is een van de oprichters van ACAB, een groep van zestig Katwijkers van 18 tot 25 jaar, supporters van ADO/Den Haag of Feyenoord. De jongen zegt dat ze alle wedstrijden van Katwijk bezoeken, naar uitwedstrijden mo gen ze niet meer mee met de sup portersbussen. De 'oerwoudgelui den' tegen donkere spelers van te genstanders kwamen uit deze groep. „Daar zijn we op aangesproken door mensen van het bestuur. We probe ren ons nu netjes te gedragen, maar heel veel jongens uit onze groep hebben liever het blanke ras", aldus de jongen. Hij heeft zelf een donkere huid. Hij is Indonesisch. „Het is als geintje bedoeld", zegt hij. „Ze moeten het niet zo serieus ne men." De leden van de supportersvereni ging - die zes jaar geleden werd op- SV Urk is uniek en doodgewoon URK GERARD BAAS Zo'n tien jaar geleden was SV Urk een doodgewone voetbalvereniging, die speelde in de op een-na-hoogste afdeling van het zaterdagvoetbal. Het eerste was een mix tussen eigen spelers en jongens van buiten, die voor een onkostenver goeding wel voor de blauwwitten op het voormalige visserseiland wilden uitko men. Dat laatste werd steeds meer Ur kers een doorn in het oog. En dat kwam niet alleen door de tegenvallende resul taten en de schuld van 50.000 gulden. „Een groep van supporters en spon sors heeft die schuld betaald op voor waarde dat de club voortaan volgens hun principes geleid zou worden", vertelt teammanager Dirk Visser. „Dat beteken de: eigen jongens, geen betalingen en veel aandacht voor de jeugd. Daarbij werd geaccepteerd dat het vlaggenschip een tijdje pas op de plaats zou moeten maken. We wisten dat de successen er aan zaten te komen, want ons B-junio renelftal barstte van het talent", kan Vis ser met recht van spreken zeggen. Dat B-juniorenelftal van toen heeft de hoge verwachtingen ingelost. De kern van dat team speelt al een jaar of vijf in SV Urk-één en greep dit seizoen met een unieke overmacht de titel in de hoofd klasse C. Aanvoerder Jelle Loosman, een tje van 'de klas van 1975/1976', wist zich in het laatste competitieduel tegen Flevo Boys omringd door zes jaargenoten. „En dan moet je Klaas Hessel Kapitein en Ja cob Wakker daar nog bij rekenen. Die clubtrouw kom je op dit niveau nergens tegen." Het levert volgens Loosman een band op die verder gaat dan het voetbalveld. „We zijn zulke goede kameraden dat een vertrek niet in ons opkomt. Op zaterdag na de wedstrijd gaat het op heel Urk al leen over de club. Je zou niet willen dat je niet mee kon praten." „Er zijn wel voorbeelden van Urkers die even 'op de wal' hebben gekeken, maar dat duurde nooit lang", zegt Dirk Visser. „Pieter Ras mocht een keer mee doen met het Nederlands Amateurelftal. Hij vond het niets. Er liepen allemaal vreemden en hij moest iedereen een handje geven. Urkers zijn geen handen schudders. Een ander liet het bij een proefwedstrijd bij FC Utrecht. Het mee maken van zo'n ervaring vond hij al mooi zat." De A-selectie bestaat bijna volledig uit Urkers. De enige uitzondering is doel man Job van Veldhuijzen. Op Urk zijn goede doelmannen nog steeds zo schaars als verdedigers vroeger waren. De lijfspreuk van de club is niet voor niets 'Nor Vuren', 'naar voren' in het voor de rest moeilijk te verstane Urker dialect. Wie oud werd ging in de verdedi ging staan, luidde tot voor kort het credo, verklapt een plaatselijke journalist. „Dat heeft ze vier jaar geleden het algeheel za terdagkampioenschap gekost." Hij heeft goede hoop voor de komende duels te gen Katwijk en Spakenburg. „Urk heeft nu eindelijk een solide en jong stel ver dedigers. Ik ken de andere clubs niet zo, maar iedereen heeft er vertrouwen in dat het dit jaar wel lukt." Zwollenaar Job van Veldhuijzen rea geerde volgens zijn teamgenoten goed op de gebruikelijke voetbalgeintjes en werd geaccepteerd als 'echte Urker'. De sluitpost is de enige speler die een on kostenvergoeding krijgt. „Job woont in Zwolle", haast vice-voorzitter Wiebren Faber zich te zeggen. „Voor de andere spelers zijn er twee paar voetbalschoe nen per jaar, twee feestavonden en twee kratten bier na afloop van de wedstrijd. En ze betalen allemaal 250 gulden con tributie per seizoen. De meeste spelers zouden niet eens een vergoeding willen. Hun vader is toch ook voor niks vrijwilli ger bij de vereniging, zeggen ze dan." Een ander aspect waarin SV Urk zich onderscheidt van andere hoofdklassers is dat er per week slechts twee keer ge traind mag worden. Voetbal moet name lijk niet te belangrijk worden. Er zijn an dere dingen in het leven. „Het beleid van de vereniging, een christelijke sportver eniging, is erop gericht dat er meer in het leven is dan voetbal. Daarom moet het bestuur ervoor zorgen dat er ruimte is voor de catechisatie (godsdienstonder wijs voor volwassenen, red.), die op maandagavond wordt gegeven. Zo kan SV Urk rekening houden met de mensen in het dorp die het nut van sport niet in zien en de aandacht voor voetbal be schouwen als sportverdwazing", aldus Faber. De gedragscode voor de leden van de vereniging hoort ook bij de rol in de maatschappij die de SV Urk voor zichzelf ziet. Met die gedragscode, door buiten staanders 'De tien geboden' genoemd, worden spelers, bestuur en supporters opgedragen een voorbeeld voor anderen te zijn. Een lid van SV Urk vloekt niet, is matig met drank en sigaretten, gebruikt geen drugs en beledigt de scheidsrechter, grensrechter of tegenstander niet. Dege ne die zich daaraan bezondigt, moet daarop worden aangesproken. Linkerspits Kees Walcker zegt er altijd wat van als zijn tegenstander loopt te vloeken. Kijken ze dan niet vreemd op? „Nee, de een zegt sorry en probeert daar na op te passen met schelden. En de an der gaat er gewoon mee door, maar dan heb ik er in ieder geval wat van gezegd. Het lukt me natuurlijk niet om een mens in negentig minuten te veranderen." Gedragscode, geen betalingen, eigen spelers. Bij Urk vinden ze het de ge woonste zaak van de wereld. „Ons beleid mondt uit in resultaat. Onder resultaat verstaan we in de eerste plaats dat we een vereniging hebben waar iedereen, of je nou goed kunt voetballen of niet, een zinvolle sportbeoefening terecht Een vereniging die zich bewust is zijn plaats in de Urker gemeenschap dat doel is bereikt, zijn successen 11 meegenomen", vat vice-voorzitter F samen. „We vinden ons nog steeds een d< gewone vereniging voor doodgew mensen. Maar wel een unieke vei ging. Wat wij tien jaar geleden get hebben, is nergens meer mogelijk." De SV Urk houdt rekening met de mensen in het dorp die het nut van sport niet inzien en de aandacht voor voetbal beschouwen als sportverdwazing. FOTO HANS VAN\

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24