Juventus verzuipt in Perugia Cipollini heeft zijn leiderstrui Sport Thorpe kan nog sneller Bradford redt zich op laatste speeld Van Wely veegt F MAANDAG 15 MEI 2000 Belgische beker voor Racing Genk brussel Racing Genk heeft de Belgische beker opgeëist. In de finale versloeg de ploeg in Brussel Standard Luik voor 47.000 toeschouwers met ruime cijfers: 4-1. Standard begon voortreffe lijk aan het duel door in de eerste minuut direct te scoren. Pier re was verantwoordelijk voor de treffer. Genk, getraind door de Nederlander Johan Boskamp, kreeg het middenveld in handen. Via Ban was het na twintig minuten weer gelijk. In de tweede helft zorgde Gudjonsson voor de bevrijdende Genkse marge. Hij tekende in de 53ste en 76ste minuut voor 2-1 en 3-1. Hasi maakte er negen minuten voor het einde uit een vrije trap nog 4-1 van. „We waren twee klassen beter dan Standard", roemde Boskamp zijn ploeg, die volgend seizoen weer Europees speelt. Hearts in onzekerheid Glasgow Heart of Midlothian, de nummer drie van de Schotse eredivisie, verkeert nog een week in onzekerheid over zijn Euro pese toekomst volgend seizoen. Door de nederlaag tegen lands kampioen Glasgow Rangers naderde rivaal Motherwell tot op twee punten. Rangers won met 1-0 door een treffer van Billy Dodds. De dag van Hearts werd verder verpest door het uitval len van aanvaller Gary Wales. Die heeft waarschijnlijk een been gebroken na een tackle van Arthur Numan. Motherwell behield hoop op de derde plek door Dundee United met 2-1 te verslaan. Celtic speelde gelijk tegen St Johnstone (0-0). Paris SG in Champions League parus Naast kampioen Monaco heeft ook Paris St Germain zich gelaatst voor de Champions League, terwijl nummer drie Olympique Lyon aan de voorronde van het toernooi mee mag doen. Bordeaux, bekerwinnaar Nantes en Gueugon doen mee aan de UEFA Cup. Gedegradeerd zijn Montpellier, Le Havre en Nancy, terwijl Lille, Guincamp en Toulouse of Sochaux promo veren. Rolland opvolger Roux bij Auxerre auxerre Daniel Rolland volgt Guy Roux op als trainer bij Auxerre. De 61-jarige Roux, de langst zittende trainer in het profvoetbal, kondigde begin deze maand na 39 jaar zijn af scheid aan. Rolland had bij Auxerre de leiding over de voetbal- school. Dominique Cuperly neemt de functie van Rolland over. Hij was vijftien jaar assistent van Roux. Gewonden bij rellen na Atletico-Sevilla madrid Bij rellen na de wedstrijd tussen Atletico Madrid en Sevilla (1-1) in de Spaanse competitie zijn 26 gewonden geval len. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Onder de mensen die zich aan verwondingen moesten laten behandelen, bevonden zich negen agenten. Drie 'Nederlanders' bij Roemenië Boekarest In de voorlopige selectie van Roemenië voor EURO 2000 zijn de Ajacieden Bogdan Lobont en Cristian Chivu opge nomen en de Vitesse-verdediger Stefan Nanu. Roemenië oefent zaterdag 27 mei in Amsterdam tegen Oranje en 3 juni tegen Griekenland. Doelman Lobont is enkele maanden geleden ge haald door Ajax als beoogde opvolger van Fred Grim. Sporting kampioen na 18 jaar lissabon Sporting is gisteravond voor de 17de keer in de ge schiedenis Portugees voetbalkampioen geworden. De club uit Lissabon won op de laatste speeldag in Porto met 4-0 van SaJ- gueiros. De laatste titel van Sporting dateerde van achttien jaar geleden. Porto verspeelde zijn kans door bij FC Gil Vicente in gebreke te blijven. De titelverdediger verloor met 2-1. FC Porto mag wel opnieuw meedoen aan de Champions League. Benfica, dat als derde eindigde, en Boavista mogen een gooi gaan doen naar de UEFA-beker. Vitoria Setubal, dat door 0-0 te spelen te gen Uniao Salgueiros niet meer te pakken kreeg, Rio Ave en Santa Clara degraderer? Galatasaray kampioen Istanbul Galatasaray heeft in de Turkse competitie de landsti tel veroverd. De titelverdediger kreeg fiet kampioenschap op een presenteerblaadje, doordat achtervolger Besiktas thuis met 3-1 verloor van Fenerbahce. Galatasaray is met nog een speel ronde te gaan niet meer te achterhalen. De ploeg uit Istanbul speelt woensdag in Kopenhagen de finale van de UEFA Cup te gen Arsenal. Van Beek zeker van Sydney cairo Gijs van Beek doet mee aan de Olympische Spelen in Sydney. De kleiduivenschutter werd bij een wereldbekerwed strijd in Cairo tiende en toonde daarmee vormbehoud aan. Van Beek moest ten minste een keer bij de eerste 24 eindigen bij een wereldbekerwedstrijd of het EK. Hennie Dompeling plaatste zich al eerder voor de Spelen. Negende zege Van Moorsel dornem Leontien Zijlaard-Van Moorsel heeft zaterdag in de Belgische plaats Bomem een internationale wielerwedstrijd ge wonnen. Het was de negende seizoenszege van de aanvoerster van de Farm Frites-ploeg. Van Moorsel ontsnapte tien kilometer voor de eindstreep uit een kopgroep van negen. Ze bouwde in de slotfase een voorsprong op van 50 seconden. Van Moorsel legde de 79 kilometer af in precies twee uur. Regen zorgt voor waanzinnig einde Italiaanse competitie Heel Rome was gek gisteren. Eerst van de spanning, daarna van de vreugde. Lazio Roma veroverde voor de tweede keer in de clubgeschiedenis het landskampioen schap, maar het scenario voor de laatste wedstrijddag werd niet door een gewone sterveling geschreven. rome gpdnuten van de reglementaire speeltijd worden volgemaakt. luventus bestormde intussen met de moed der wanhoop het doel van Perugia. Maar alles wat mis kon gaan ging mis. Met nog een kwartier te gaan stuur de Collina invaller Zambrotta, nog geen tien minuten in het veld, wegens grove overtredin gen naar de kleedkamer. Spits Felipe Inzaghi miste opgelegde kansen op de 1-1 en moet stik- jaloers geweest zijn op zijn broer Simone, die voor Lazio wel scoorde. Juventus-coach Ancelotti zei na afloop verbitterd en diep treurig te zijn over de uitslag. In de rust had hij nog gemopperd dat het veld onbespeelbaar was geworden, na afloop vond hij dat Collina veel te lang had ge wacht met de hervatting. De ruim vijftigduizend Lazio-sup- porters die in het Olympisch stadion op de Juventus-uitslag bleven wachten, hadden aan die frustraties geen boodschap. Zesentwintig jaar hadden ze op 'lo scudetto', het kampioens schildje, moeten wachten, alle remmen konden worden losge gooid. Rome kleurde blauw-wit, in hun auto's, toeterend en schreeuwend, trok de Lazio aanhang naar het Piazza del Popoio om daar hun voetbal orgasme met verbijsterde toe risten te beleven. Voor Juventus is er de troost van de Champions League, vol gend seizoen. AC Milan, derde op de ranglijst, gaat ook Europa in, Parma en Inter, gelijk geëin digd, moeten in een onderling duel uitvechten wie de vierde plek voor de Champions Lea- Voor het door Lazio met 3-0 ge wonnen thuisduel tegen Reggi- na had de Romeinse club een achterstand van twee punten op lijstaanvoerder Juventus. Wat niemand had verwacht: Ju ventus verspeelde die voor sprong door in en tegen de be scheiden middenmoter Perugia met 1-0 te verliezen. De wedstrijden in Rome en Perugia begonnen gelijktijdig. Maar bij een 0-0 stand moest Perugia-Juventus door scheids rechter Collina in de rust wor den onderbroken. Een wolk breuk veranderde het veld in een zwembad. Pas na ruim een uur kon de wedstrijd worden hervat. Aanvankelijk werd ook de af trap van Lazio-Reggina uitge steld, maar na tien minuten wachten werd in Rome verder gevoetbald. Het Olympisch sta dion stond op z'n kop toen het nieuws bekend werd dat Peru- gia-middenvelder Calori zijn club op voorsprong had ge bracht. Voor Lazio brak het gro te nagelbijten aan. „Nooit heb ik zo moeten lijden", zei Lazio- trainer Erikson later. Terwijl Juventus nog een half uur had te gaan, stormden vier minuten voor het einde dolge worden Lazio-supporters het veld op om het kampioenschap al vast te vieren. De eigen spe lers werden letterlijk uitgekleed. De Argentijnse middenvelder Veron, één van de doelpunten makers, verliet het veld slechts gekleed in blauw slipje en voet balschoenen. Na tien minuten wachten konden de laatste mi- SSV Ulm-Wolfsburg 2-0, B- München 0-3, Leverkusen-i HSV-Unterhaching 3-0. 0; ke'04 1-1, Freiburg-Kaise Rostock-Stuttgart 1-4, 18 Hertha BSC 2-1, Bremen-D|j Stand aan kop: Leverkusen 33-73 I860 Bayern M. 33-70 Hertk HSV 33-58 Kaise Chelsea-Derby County 4-0, lesbrough 0-2, Newcastle Sheffield Wednesday-Leices ford-Coventry 1-0, West K; Tottenham-Sunderland 3-1 Man.United 0-1, Bradford-, Southampton-Wimbledon 2-; Eindstand: Man.United 38-91 Newci Arsenal 38-73 Midd' 38-69 Everts 38-67 Cove, 38-65 South 38-58 Derb, Scheidsrechter Colina inspecteert het veld en ziet toch geen reden om de gelasten. gue krijgt. De verliezer van dat duel doet volgend seizoen mee aan de UEFA-cup, evenals Fio- rentina en AS Roma. Perugia, Udinese en Verona moeten zich behelpen met de Intertoto- competitie. De topscorerslijst wordt aan gevoerd door buitenlandse spitsen. Oekraïner Sjevtsjenko van AC Milan werd eerste met 24 doelpunten. Fiorentina's Ar- wedstrijd Perugia-Juventus af te FOTO AP gentijnse spits Batistuta scoor de gisteren (tegen Venezia) drie keer, zijn totaal van 23 was goed voor de tweede plek. Landgenoot Crespo van Parma werd derde met 22 doelpunten. Liverpool Chelsea Aston Vil. Sunderland 38-58 Bradk Leicester 38-55 Wimt West Ham 38-55 Sheff, Tottenham 38-53 Watfa Lens-Strasbourg 3-0, Troyes Le Havre-Nantes 0-1, Ren Sedan-Marseille 2-2, Mor- 2, Nancy-Auxerre 2-0, Baste 1, St.Etienne-Monaco 3-1. Stand aan kop Monaco 34-65 Lyon Paris SG 34-58 Borde Fiorentina-Venezia 3-0, Laj 0, Perugia-Juventus 1-0, P 1, AC Milan-Udinese 4-0,Q 2, Verona-Roma 2-2, Bar> Torino-Piacenza 2-1 Eindstand: Lazio 34-72 Perug 34-58 Lecct 34-58 Ban 34-54 Tonnc 34-51 Vena 34-50 Caglia 34-43 Piace Dundee United-Motherwell: Kilmarnock 5-1, Dundee-Hi! Stand aan kop Atletico Madrid-Sevilla 1- Madrid 0-2, Alaves-Numj panyol-Bilbao 0-0, Santandi 0, Celta-Valencia 0-0, Socie 0-0, Valladolid-Mallorca 1 Oviedo 1-2, Zaragoza-Malaji Stand: 37-66 Malaa 37-63 Espen 37-63 Bilb». 37-62 Santa 37-61 37-61 Oviedi 37-52 Sociec 37-52 Betis 37-49 Atl.M 37-48 Seville Deportivo Barcelona Zaragoza R. Madrid Valencia Mallorca Celta Vallecano Valladolid Wonderkind zwemt twee wereldrecords t» in i ii i i a a i i sydney reuter Terwijl Pieter van den Hoo- genband zich thuis zit te ver bijten met een schouderbles sure, zwemt Ian Thorpe aan de andere kant van de wereld de ene na de andere toprace. De 17-jarige Australiër verbe terde op de tweede dag van de nationale kampioenschappen na de 400 ook het wereldre cord op de 200 meter vrije slag. Thorpe tikte gisteren, gade geslagen door 10.000 laaiend enthousiaste zwemliefheb- bers, in de halve eindstrijd na 1.45,69 aan, 0,31 eerder dan in augustus vorig jaar. Een tijd die Van den Hoogenband zo wel zal prikkelen er een schepje bovenop te doen als hij weer fit is, als eens te meer doen beseffen dat zijn toe komst inderdaad bij de 50 en 100 vrij ligt. Thorpe's collega-olympiër Geoff Huegill loste Denis Pan- kratov af als wereldrecord houder op de 50 vlinder met 23,60. De Rus was sinds de zo mer van 1996 met 23,68 de snelste man ter wereld op de ze niet-olympische afstand. Een prima vèrrichting van Huegill, maar alle aandacht ging naar 'Thorpedo', het gro te wonderkind uit Sydney met de kolossale voeten. Het kan bovendien nog har der in het olympische bad. Thorpe kondigde tenminste in de finale van de 200 vrij op nieuw een recordverbetering aan. „Ik had aan het eind nog wat over", klonk het zelfverze kerd. Om er voorzichtig op te laten volgen: „Ik voelde me fantastisch in het water, maar dat kan morgen natuurlijk een ander verhaal zijn." Thorpe boekte zijn winst op de laatste baan. Na 150 meter keerde hij nog 0,17 boven de tussentijd van de race die hem op 1.46 blank deed uitkomen. Op weg naar de finish ontke tende de tiener, die de school banken anderhalf jaar geleden verruilde voor een bestaan als fulltime zwemmer, zo'n snel heid dat hij een halve seconde op het schema inliep. londen anp Bradford City heeft zich op de laatste speel dag in de Engelse competitie verzekerd van een tweede seizoen in de Premier League. De ploeg won thuis met 1-0 van Liverpool. Door dit resultaat degradeerde Wimbledon na een verblijf van veertien jaar uit de hoogste voetbalafdeling. Wimbledon ver loor bij Southampton met 2-0. Voor Wat- ford en Sheffield Wednesday was degrada tie naar Division One al een feit. David Wetherall was de grote held bij Bradford. Hij maakte al na twaalf minuten de enige treffer. Met de nederlaag verspeel de Liverpool de derde plaats en ziet nu de Champions League aan zich voorbij gaan. Leeds United ging de ploeg van doelman Westerveld in punten voorbij door een ge lijkspel (0-0) bij West Ham United. Ook kampioen Manchester United en nummer twee Arsenal spelen komend seizoen Champions League. Liverpool en Chelsea komen uit in de UEFA Cup. Vanuit de eerste divisie promoveren karhpioen Charlton en Manchester City naar de Premier League. Voor de derde promotieplaats spelen Bolton Wanderers, Ipswich Town, Birmingham City en Bams- ley een nacompetitie. Spanje De strijd om de Spaanse landstitel wordt volgende week op de laatste speeldag be slist. Zowel koploper Deportivo la Coruna als Barcelona speelde gisteren gelijk, waar door Deportivo een voorsprong van drie punten behoudt. De club van Roy Makaay moet op de slotdag in elk geval gelijkspelen tegen Es- panyol om voor het eerst in 94 jaar de titel te veroveren. Barga komt in eigen stadion in actie tegen Celta de Vigo. Als Deportivo en Barcelona in punten gelijk komen, telt het onderlinge resultaat en dat is in het na deel van Deportivo. Deportivo speelde 0-0 bij Santander, Bar^a bleef ook steken op die score bij Sociedad. Deportivo kan zelfs nog derde worden, want Zaragoza heeft na de 3-2-zege op Ma laga de derde plaats in handen met drie punten minder dan de koploper. Naast Se villa en Atletico Madrid is ook Real Betis gedegradeerd. Na het ontslag van Guus Hiddink ging de thuiswedstrijd tegen Real Madrid met 2-0 verloren. De Koninklijke, finalist in de Champions League, is nu vier de. Duitsland Bayer Leverkusen kan de landstitel in Duitsland haast niet meer ontgaan. De club was thuis te sterk voor Eintracht Frankfurt (4-1) en heeft volgende week op de laatste speeldag tegen SpVgg Unterhaching aan een punt genoeg zich kampioen te mogen noemen. Voor 22.500 toeschouwers scoorden Neuville, Kirsten, Rink en Kracht ste plaats geven we niet meer uit sprak trainer Daum. „Maar we n concentreerd toewerken naar de strijd en ons niet gek laten maker ben keihard geknokt dit te bereik moeten we het niet verpesten." De kampioen van vorig seizoe München, blijft in het spoor van sen. Bayern won bij Arminia Bie 3-0. Na MSV Duisburg is daardoo lefeld gedegradeerd naar de twi desliga. In 1998 onderging Bielefe de lot, waarna de club vorig seii een weer promoveerde. Voor d gradatieplek komen Frankfurt, H tock en SSV Ulm in aanmerking. Dankzij de late gelijkmaker v Nijhuis bleef Borussia Dortmund by tegen Schalke 04 een nedt spaard, 1-1. Dortmund, met inte Udo Lattek, handhaaft zich vrijw de Bundesliga. Hamburger SV wordt derde, I door de winst op Unterhaching reikbaar geworden voor 1860 Mi mag via een voorronde proberen pions League te halen. Ook 1860 en Hertha BSC hebbe kans de voorronde van de Cham| gue te halen. De ploeg uit Beier« 2-1 te sterk voor de Berlijnse fora staat vierde met twee punten voc tha. Bijna had hij de felbegeerde rit- zege binnen. Steven de Jongh meldde zich gisteren aan het einde van de eerste etappe van de Giro d'Italia tussen de gro ten van het sprintersgeweld. Op het laatste stuk moest de Rabo- bank-renner de Italiaan Ivan Quaranta en diens landgenoot Marco Zanotti laten voorgaan. Mario Cipollini, verwacht als de beste, legde zich neer bij de vijfde plaats. Na zijn formida bele proloog waren de onder weg veroverde bonificatiese conden voldoende om de ver rassende winnaar van de pro loog, de Tsjech Jan Hruska, af te lossen als klassementsleider. Marco Pantani, alsnog aan de start, deed het in de proloog rustig aan. Hij verloor bijna driekwart minuut over ruim vier kilometer, maar handhaaf de zich zondag in het peloton. Maandag krijgen de renners de eerste cols voor de kiezen. Cipollini gaf zaterdag alles in de korte proloog met vele boch ten in Rome. In zijn mooie, bij na maagdelijk wit rennerspaJc verloor de Italiaanse glamour boy slechts vier tellen op Hrus ka. Dat gaf voldoende uitzicht op de roze leiderstrui, die giste ren het duel der sprinters be paalde. Onderweg pakte Cipollini, voor de Giro nog geplaagd door astma-aanvallen, al zes secon den bij een tussensprintje. In de massaspurt was hij onthand. Zes kilometer voor de streep was er een forse valpartij, waar door Cipollini een aantal hand langers voor het cowboyge vecht miste. In Terracina liet hij zich insluiten bij de sprint. Steven de Jongh pakte het snelheidsgeweld beter aan. Toch kon hij de nederlaag niet voorkomen. Quaranta was dui delijk de sterkste. „Ik ben ver rast door mijn derde plaats. Meer zat er echt niet in", meen de Rabo-coureur, die dit sei zoen alleen Veenendaal Veenendaal won. Jeroen Blijlevens kon de ver wachtingen in zijn Polti-shirt ook niet waarmaken. De Bra bander kwam niet verder dan de zevende plaats. Zijn proloog was ook niet van zo'n karakter dat de leiderstrui in zijn bezit kon komen. Zijn oude ploegge noot Servais Knaven was zater dag de beste Nederlander in de proloog geweest. De renner van Farm Frites finishte als tiende op acht seconden. De meeste aandacht ging za terdag raar Marco Pantani. Na rotterdam gpd zijn uitsluiting in de vorige Giro op de voorlaatste dag had de kleine Italiaan slechts enkele ki lometers wedstrijdritme opge daan. Bedreigd door allerlei ge rechtelijke procedures keerde hij onverwacht in Rome in het peloton terug. De Gazzetta dello Sport be steedde elf pagina's aan de Giro en zijn rentree. Volgens oud- Tourwinnaar I aurent Fignon was de wederopstanding van de 'piraat' niet meer dan een gevolg van contractuele ver plichtingen richting sponsor. „Ook al heeft hij veel getraind: Mario bezit echt niet de vorm om een grote ronde af te wer ken", meende Miguel Indurain, vijfvoudig Tourwinnaar. „Hij riskeert een nieuwe mentale opdoffer". zei de Spanjaard, die ook twee keer de Giro won. Iemand meende gezien te heb ben dat Fritz gistermiddag wit wegtrok toen hij door Loek van Wely van het bord werd ge veegd, maar dat moet gezichts bedrog zijn geweest. Feit is wel dat de computer in de zevende ronde van het NK schaken 2000 in Rotterdam een vreselijk pak slaag heeft gekregen. „Een beetje pijn doet dit wel", gaf programmeur en geestelijk va der Frans Morsch van 'het' beest' ruiterlijk toe. „Dit was niet zo maar een nederlaag: dit was een lelijke verliespartij." De 47-jarige operator uit Dronten had al eerder verklaard dat 'grootmeesters niet bang hoeven te zijn voor de compu ter.' „Ik denk dat het program ma in het begin een beetje overschat is geweest", aldus Morsch. „Dat begrijp ik niet goed. Mensen hebben toch al bewezen dat ze het Fritz heel moeilijk kunnen maken." Loek van Wely, die zaterdag door een benauwde zege op Friso Nijboer op de eerste plaats gezelschap had gekregen van Fritz SSS* en Sergej Tiviak- ov, had al een week lang vol vertrouwen naar de pikante confrontatie met 'het ding' toe- geleefd. Het strijdplan van de Tilburgse grootmeester telde twee opties, waarbij hij volgens zijn zeggen uitgegaan was van zijn eigen repertoire. „De eerste was om zo snel mogelijk een gesloten stelling zien te berei ken, de tweede om een gat te vinden in zijn open Als er een Grünfeldli het bord zou zijn g ik dat wel aangedurfd was niet het geval.' dus voor de eerste heid, ook al gesteun! ervaringen van de vt toen Herman Grooü tijd) liet zien hoe heti Zijn jacht op de e nale titel kan nu, mi voor het einde, natu spaak meer lopen, I vraag. Loek van Weh het zijne van. Hij durf ling, althans hardop,' derschrijven. „Ik speel keer met zwart. Wal kent heb je gistere» zien", doelde hij op derbaarlijke ontsnapf Friso Nijboer (remise! Niet uit het oog veil worden dat Van Wel) plaats moet delen bi Tiviakov, vandaag (n de tegenstander van Groningse ex-Rus bel weekeinde de volle b als Jeroen Piket en I Vreugt. De opmars t genoemde is opzienb de laatste vier rondes hij evenveel punten pese jeugdkampioen behoort tot de naastt van de koplopers Var Tiviakov. Paul van der Sterrd nuel Bosboom zetten! hun protest tegen deJ van Fritz SSS* krachij na vijf zetten remised komen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20