Leidsch Dagblad inferno Verbijstering na 'Er was ineens allemaal bloed' IAG 15 MEI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN 071-5128030 HET WOORD IS AAN Helen Maclnnes Niets is interessant ais je niet geïnteresseerd bent. SC 15*/17° 9714° 8715° SS 60% 50% 40% 30% 20% 30% Smitsloo treedt af en keert WD rug toe OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA De Oegstgeestse WD-wethou der financiën, Smitsloo, heeft vanochtend zijn ontslag als wethouder ingediend bij burge meester Timmers. Hij stapt met onmiddellijke ingang op, uit onvrede over de gang van za ken binnen zijn fractie. Smitsloo blijft als raadslid ac tief, maar niet langer voor de WD. „Gezien het grote aantal voorkeursstemmen waarmee ik twee jaar geleden in de raad werd gekozen, kies ik ervoor om op persoonlijke titel mijn bijdrage aan de plaatselijke po litiek te blijven leveren." Dat de WD tijdens een di- cussie in de gemeenteraad, op 18 april, kritiek had op onder delen van Smitsloos plan voor herinrichting van het winkelge bied Lange Voort is voor de wethouder de directe aanlei ding om op te stappen. Smits loo spreekt in dit verband over een 'cruciaal moment' waarop zijn fractie 'hem liet vallen'. „Fractievooritter Haafkens is toen vreselijk tegen de Lange Voort-plannen ingegaan", al dus Smitsloo. „Ik heb de ge luidsbanden van die vergade ring nog eens afgeluisterd en dan hoor je een demagoog brullen." Ook andere interne perikelen spelen een rol bij Smitsloos ontslag. Zo was de afgetreden wethouder het oneens met de manier waarop~de WD omging met Leefbaar Oegstgeest. Daar naast was Smitsloo niet bereid om met fractievoorzitter Haaf kens om de tafel te gaan zitten om te spreken over de 'rol van de WD-wethouder'. Pagina 17: WD betreurt aftre den Smitsloo Gezondheid van prins Bernhard langzaam vooruit UTRECHT ANP Met prins Bernhard gaat het iets beter. Na een rustige nacht van zaterdag op zondag, zette de opgaande lijn zich gisteren voort. Volgens de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) is het nog te vroeg om echt opgelucht adem te halen. „Ondanks de zeer voorzichtige positieve ontwik keling is het risico van een te rugslag bij de prins erg groot", aldus de RVD in een officiële verklaring. De 88-jarige Bernhard lag na de darmoperatie die hij don derdag onderging aanvankelijk aan beademingsapparatuur. Na de ingreep hadden zich bij de prins neurologische complica ties voorgedaan, mogelijk een beroerte. Zaterdagochtend besloten zijn artsen dat de slangen kon den worden losgekoppeld. De prins ademt sindsdien zelfstan dig, maar heeft ondersteuning nodig voor zijn bloeddruk. Pagina 8: Over herstel Bern hard valt weinig te zeggen 712141 400114 rieden in Marokko lederlander is vorige verleden in een Marok- gevangenis. Dit heeft listerie van buitenland- vandaag gemeld. Het een 49-jarige man die arokko vastzat voor mokkel. Waaraan hij is m ven is niet bekend. lertunnel uur it na vechtpartij sertunnel is gisteravond ur afgesloten vanwege chtpartij op de A22 van- nuiden. Getuigen had- hoten gehoord en dat •den voor de politie om af te sluiten voor londerzoek. Bij de tartij raakte een 21-jari- uit Amsterdam ge- tan zijn hoofd. lies UPC loopt Dt één miljard oncern UPC heeft in het kwartaal van dit jaar het dies zien oplopen tot miljard gulden. Dat is even keer het verlies dat «rste drie maanden van verd geleden. De omzet het afgelopen kwartaal et 197 procent tot 441 liter verdrinkt let Twiske erjarig meisje is gister- g verdronken in het wa an recreatiegebied Het bij Zaandam. Het offertje raakte onder wa- ze even aan de aan- van haar vader was ont- Een zwemmer vond later op de bodem van 'eer. Reanimatie mocht eer baten. V Magazine zijden draadje oortbestaan van FNV Ma- hangt aan een zijden je. De redactie van de deelnemer, FNV ienoten, wil zelstandig i. Het vertrek van ienoten is de doodsteek het vakbondsblad met 'lage van ruim 700.000. redacteur Linders heeft functie neergelegd. DAAG 36 PAGINA'S fen Samenleving14' ek van de Dag2 •dheid/Strips33 13,15,16,17,18 19 t/m 29 ^programma's35 'verzicht14 jsh Airways en in gesprek uchtvaartmaatschappij Airways wil volgens nten een belang ne- j de KLM. Er zouden al plaats hebben, dat officieel wordt ont- r de betrokken lucht- laatschappijen. lil C Feyenoord haalt tegen FC Twente voorronde van C Champions League 23 29 SJC heeft Nostalgie en de sterkste emotie bij 1 zenuwen in I heropening 11 promotieduel Olympisch Stadion De naast de vuurwerkopslag gelegen woonwijk leek na de explosie op een met bommen en kruisraketten bestookte stad. Het drama in Enschede heeft aan zeker vijftien mensen het leven gekost. Onder de doden zijn vier brandweerlie den. Verwacht wordt dat er meer doden onder het puin liggen. Ongeveer zeshonderd mensen raakten gewond. Van hen lagen er vanmorgen nog 59 in verschillende zie kenhuizen. Ongeveer tweehonderd mensen worden nog vermist. Premier Kok en koningin Bea trix toonden zich gisteren zicht baar ontdaan door het per soonlijke leed. Met ontzetting sloegen ze tijdens een korte wandeling door de wijk Mek- kelholt de verwoestingen die de explosies in de vuurwerkop slagplaats S!E. Fireworks zater dag hadden teweeggebracht, gade. De ramp is een van de grootste die ons land na de oorlog heeft getroffen. De schade is gigan tisch: volgens een eerste globale schatting honderden miljoenen guldens. Een deel van de wijk Mekkelholt in het noorden van de stad is weggevaagd. Tussen de 350 en 400 woningen zijn verwoest. Duizend huizen zijn beschadigd. Over de oorzaak is nog niets bekend. De ramp zou zijn be gonnen met een brandje in een schuur dat naar de opslagplaats oversloeg. Het vuur veroorzaak te een serie ontploffingen, waarvan één zeer zware. De klap leidde tot een grote schok golf die volgens een deskundige het effect had van een raketin- slag. Al snel na de ramp kwam de hulpverlening op gang. Meer dan duizend politiemensen, brandweerlieden, militairen, EHBO'ers en andere hulpverle ners snelden naar de plek des onheils. De gewonden werden naar ziekenhuizen in Neder land en Duitsland overge bracht. De Pathmoshal en de Diek- manhal werden ingericht als opvangcentrum. Honderden mensen die dakloos zijn gewor den, brachten de nacht door in de hallen. Gisteren kregen ze bezoek van koningin Beatrix en premier Kok. Justitie onderzoekt de moge lijkheid een gerechtelijk voor onderzoek in te stellen. „We bekijken momenteel of er spra ke is van een misdrijf, dat het opstarten van een dergelijk on derzoek rechtvaardigt", aldus de persofficier van justitie in Al melo. Fireworks vestigde zich in de jaren zeventig in Enschede. La ter is om het bedrijf een woon wijk gebouwd. Het bedrijf be schikt over alle benodigde ver gunningen en geldt als een vooraanstaande onderneming. Tweemaal per jaar werd het be drijf gecontroleerd, voor het laatst afgelopen woensdag. Op het moment van de explosies werd er bij Fireworks overigens niet gewerkt. De ramp heeft geleid tot een discussie of een vuurwerkop slagplaats, die weliswaar over alle vergunningen beschikt wel in een woonwijk hoort. Veel raadsleden en buurtbewoners in Enschede hoorden zaterdag voor het eerst dat er een vuur- FOTO AP PETER DE JONC werkbedrijf in hun wijk was ge vestigd. Veel mensen verkeer den daarvoor in de veronder stelling dat er oud papier lag Volgens secretaris H. Kapel van de federatie Vuurwerkhan- del moet er sprake zijn geweest van een menselijke fout. De bunkers waarin het vuurwerk lag opgeslagen, zijn zo gecon strueerd dat vuur niet kon over slaan. Vooralsnog is het dan ook een raadsel hoe zich een dergelijke ramp heeft kunnen voltrekken. Meer nieuws over de ramp op de pagina's 3, 5, 6 en 7. Pagina 2: Commentaar Leiden: Snel duidelijkheid omwonenden Kat Vuurwerk LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het Leidse gemeentebestuur wil de omwonenden van de vuurwerkopslagplaats Kat in Leiden-Noord zo snel moge lijk geruststellen. Uitgezocht wordt momenteel of alle pa pieren van het bedrijf in orde zijn. Ook wil de gemeente weten of en in hoeverre de Leidse situatie vergelijkbaar is met die in Enschede. Dat heeft milieuwethouder Pechtold vanmorgen laten weten. Pechthold verwacht dat hij vandaag al met informatie naar buiten kan komen. Sinds de ramp op zaterdag in de vooroorlogse woonwijk in Enschede bellen bezorgde in woners met gemeente, politie en de media. Vuurwerkfabriek Kat ligt aan de rand van de woonwijk Groenoord, ingeklemd tussen de voormalige vuilverbran ding, de rioolwaterzuivering en het spoor Leiden-Schip- hol. De woonwijken Slaagh- wijk, Poelgeest (de nieuw bouwwijk in Oegstgeest) en het Houtkwartier liggen in de omgeving. Waarschijnlijk ligt er bij Kat 400 ton vuurwerk opgeslagen. Dat zou vier keer zoveel zijn als in Enschede de lucht in ging. Of Kat op het complex alleen vuurwerk bewaart, zelf maakt, of verschillende soor ten samenstelt tot pakketten voor shows - zoals in Ensche de gebeurde - is onbekend. In de jaren '90 bleven de werkzaamheden beperkt tot de invoer van vuurwerk uit China en de verkoop aan handelaren. De voorlaatste eigenaar Wout Bergers wilde de fabriek in 1995 'nieuw le ven inblazen'. Kort daarna verkocht hij de fabriek echter aan de huidige eigenaar, een Tilburgs vuurwerkconcern. Een medewerker van het be drijf meldde vanmorgen dat er veel minder vuurwerk ligt dan de genoemde 400 ton. Volgens de Leidse brand weer, die het complex aan de Stadspolderweg jaarlijks in specteert, heeft Kat Vuurwerk de zaken op orde. Ze ver klaarde vanmorgen dat het complex veilig is en aan de benodigde eisen voldoet. Een onderzoek van de ge meente moet uitwijzen of dat inderdaad het geval is. De ge meente Leiden wil sowieso op korte termijn met Kat Vuurwerk om de tafel om alle veiligheidsvoorzieningen in het complex te bespreken- .„We moeten heel serieus kij ken hoe het hier is geregeld. Een ramp als deze noodzaakt je al je vergunningen goed te bekijken." Volgens Pechtold heeft Kat een milieuvergun ning. Dat wordt ook door nie mand bestreden. In Ensche de bestaat verwarring over de vergunning. Pechtold waakt voor onno dige paniek. „Niet alles is ver gelijkbaar. We moeten wel zo snel mogelijk de onrust weg nemen. We moeten goede in formatie verstrekken, want daar hebben de mensen recht op. Misschien blijken het appels en peren, mis schien moeten we wel wat doen." Pagina Leiden: Groenoord maakt zich nu pas druk Leidenaar op de bres voor slachtoffers wet gehandicapten Cobi Bordewijk, beschermvrouwe van de Leidse Bonbonnière Voormalig Alphens gemaal biedt woongenot voor twee gezinnen Angst en paniek bij gewonden in ziekenhuis ENSCHEDE GPD II bestookt en in Libanon iraëlische luchtmacht anoehtend doelen in Li- beschoten. De Iucht- i nadat het Israë- irJeger een strategisch be es te positie in Libanon laten in het kader van gtrekking uit het land. nvallen lijken bedoeld positie te versterken SLA-militie die met Is- menwerkt in het zuiden janon. Israël heeft aan- jgd zich deze zomer uit Libanon terug te Ten minste 15 doden en 200 vermisten na explosies in vuurwerkopslagplaats in Enschede „Mijn vrouw, weet u waar mijn vrouw is?'.' „Oogartsen! Waar zijn de oogartsen?" „Mam ma, mamma!" „We moeten een namenlijst maken van gewonde kinderen". Een uur na de verwoestende explosie in de Enschedese Tollensstraat heerst chaos in het Medisch Spectrum Twente. Mensen zijn in pa niek op zoek naar vermiste familieleden, de beveiliging probeert de EHBO vrij te houden voor gewonden. Verpleegkundigen rennen af en aan met verband, naalden, hechtdraad. Overal zitten vegen bloed. In de hal, waar de mensen worden opgevan gen die op zoek zijn naar dierbaren, heerst angst en paniek. Achter de receptie bij de EHBO zijn de gewonden wezenloos stil. Ze sta ren apathisch, verbijsterd voor zich uit, beant woorden op commando vragen. Een klein meisje luistert geconcentreerd naar de vragen van de verpleegkundige. „Zie je zwarte vlekken, of sterretjes?" „Ja, sterretjes... en vogels in mijn hoofd", zegt ze ernstig. En dan, een beetje verbaasd: „Er was ineens alle maal bloed." Haar vader, hand in het verband, pakt haar vast en trekt haar even dicht tegen zich aan. Op de gang worden steeds meer bedden met gewonden aangeschoven. Hun namen en ver wondingen zijn met ballpoint op hun armen en benen geschreven. Een Turkse vrouw ligt stil op haar zij en staart voor zich uit. Ze be grijpt niets van wat de verpleegkundige haar vraagt. „Pijn", fluistert ze, en wijst op haar been. Een verpleegkundige sjouwt met twee grote zakken vol handdoeken vol rode vlekken.. De prullenbakken raken overvol, in de hoek van de EHBO-wachtruimte staan stapels gebruikte koffiekopjes. Bij de behandelkamers komen steeds meer artsen en verpleegkundigen bin nen. „Heeft er iemand een witte jas? Maakt niet uit welke maat", roept een co-assistent. Een ploegje witte jassen overlegt: „Mensen die stabiel zijn naar de Rode Zaal. Mensen die klaar zijn moeten weg, we moeten ruimte ma ken, er komt nog veel meer", weten ze al. „En de overledenen?" Het groepje valt even stil. „Zijn die er al dan?" Er wordt even gefluisterd. Dan: „Naar de Blauwe Zaal." Een van emoties uitgeputte vrouw, één van de vele gedupeerden van de vuurwerkramp in Enschede, waakt bij haar kind. foto reuters michael kooren

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1