Marokkanen woedend over leuzen op moskee Oud gemaal biedt twee gezinnen woongenot Alkemade mag niet meer bouvi Rijn Veenstreek Werkstraf voor gebruik vervalste loonstrook MAANDAG 15 MEI 2000 i Sportontmoeting met 22 clubs alphen aan den rijn Met een startschot door de beste sportman en -vrouw van de vorige eeuw begint op woensdagavond 17 mei de 23ste Alphense Sportontmoeting. Triatleet Jan van der Marei en judoka Liesbeth Beeks zijn om 19 uur aanwezig bij het in ere herstelde onderdeel schieten op de schietbaan aan de J.M. den Uylsingel. Aan de sportontmoeting doen 22 verenigingen mee. Zij strijden om de Ruud de Heij-trofee, die in bezit is van Bas ketbal Vereniging Alphia (BVA). Bij de Sportontmoeting. die tot zaterdag 27 mei duurt, mogen de deelnemende verenigingen uitsluitend takken van sport uitoefenen waartoe zij officieel nooit toegang hebben. Natuurwandeling in Aarlanderveen alphen aan den rijn Het 1VN, de vereniging voor natuur- en mi lieueducatie in Alphen en omstreken, trekt op zaterdag 27 mei met dp vereniging voor agrarisch natuur- en landschapsbeheer De Wetering de polders van Aarlanderveen in. De natuurwan deling gaat langs molens, sloten, planten en weidevogels. Deel name aan de wandeling onder leiding van deskundige gidsen is gratis. Het vertrek is om 10 uur vanaf de boerderij aan de Ach termiddenweg 3 in Aarlanderveen. Inlichtingen bij Kees l'Ami (0172-436932) en Jeannette Teunissen (0172-437018). Leerlingen bezoeken instellingen alphen aan den rijn Leerlingen van het Groene Hart Lyceum doen deze week mee aan het project 'Alphen, wat heb je te bie den?' De 225 leerlingen van de brugklas en de tweede Was van het WVO bezoeken allerlei organisaties en bedrijven. De ver schillende instanties die meedoen zijn onder meer de brand weer, bureau Halt, een kunstgalerie en de gevangenis. Ook gaan leerlingen op bezoek bij een dierenarts. Öp het stadskantoor doet een ambtenaar het Masterplan uit de doeken. Verder staat een bezoek aan hel asielzoekerscentrum op stapel. De ervarin gen die de jongeren opdoen presenteren ze vrijdagmiddag in de aula van de vestiging van het Groene Hart Lyceum aan de Tol straat. Onderscheiding voor De Rijk leimuiden Leimuidenaar M. de Rijk is Lid in de Orde van Oran- je-Nassau geworden. Burgemeester Van Beek gaf hem zaterdag de onderscheiding tijdens de receptie in Het Spant ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van tafeltennisvereniging Play Fair. De Rijk (64) is sinds de oprichting in 1960 tot 1991 be stuurslid geweest, de eerste negen jaar als penningmeester en daarna als voorzitter. Daarnaast traint hij al veertig jaar de jeugd. Geen bankjes naast boom bij zwembad alphen aan den rijn Er komen geen bankjes rond de onlangs ge plaatste kastanjeboom voor de ingang van het zwembad De Hoorn in Alphen. De kans dat badgasten de bankjes gaan ge bruiken als fietsenstalling acht de gemeente te groot. Een op eenstapeling van fietsen betekent dat mensen niet meer goed bij de ingang van liet zwembad kunnen komen. De kastanje- boom is in de plaats gekomen van het verwijderde kunstwerk j Poetry Garden van Giny Vos. Het kunstwerk leverde destijds ge vaar op, omdat er scherpe delen uitstaken. Man overreden in Roelofarendsveen roelofarendsveen Op het Noordeinde is vrijdagochtend een 25- jarige man overreden. Hij was nog wel bij kennis en aanspreek baar, maar is door een ambulance naar het LUMC gebracht. Rond 11.30 uur was een 35-jarige chauffeur aan het keren met zijn vrachtwagen op een privéterrein waar de vrachtwagens hun draai maken. Tijdens die manoeuvre zag de chauffeur de 25-ja- rige niet, omdat die zich in de dode hoek van de rechterbuiten- spiegel bevond. Hoogbejaarde rijdt door rood Haarlemmermeer Een 95-jarige automobilist uit Zoetermeer heeft zaterdagochtend een ongeluk veroorzaakt op het kruis punt van de Weteringweg en de N207. Rond 10.30 uur reed hij door het rode licht en botste daardoor op een bus van Connex ion. Zijn 88-jarige vrouw die naast hem zat is met kneuzingen naar het ziekenhuis in Zoetermeer gébracht. Het is onduidelijk of de man zijn rijbewijs mag houden. Maaitijdenbezorgdienst wint alphen aan den rijn Met een idee voor een maaltijdenbezorg dienst voor ouderen en tweeverdieners dingen vier leerlingen van liet Ashram College mee naar een ondernemersprijs voor scholieren. Vorige week kwam hun ondernemingsplan als beste van hun school uit de bus. Volgens economieleraar Hans Se- meijn bedacht het winnende viertal een luxe variant op tafeltje- dek-je. De bezorging van de maaltijden gaat net als bij pizza's per koerier. Met drie leerlingen die een internet dating-service voor carpoolers bedachten meten de winnaars, die een prijs kregen van wethouder Van der Veen Meerstadt, zich op 30 mei met ondernemende middelbare scholieren van elders. De hoofdprijs bedraagt dan 500 gulden. De wedstrijden vloeien voort uit het project Ondernemen, iets voor mij? van de Trans fergroep Rotterdam en omstreken. Alphense sportklas naar W alphen aan den rijn Zeven sportleerlingen van het Scala College uit Alphen Rijn hebben zaterdag het Europese kampioenschap fk gewonnen. Zij mogen eind juli naar Canada om tegen2 dere jeugdteams te strijden om de wereldtitel. Flagfooi minder aggressieve variant van American Football. Df klassers van de sportklas waren in Amsterdam de Sp Engelse nationale kampioenen te snel af, hoewel de fin de Leicester Junior Eagles zwaar was. Volgens de sportleraar van de scholieren, Remco Hulsbergen, zal derlandse team er helemaal doorheen toen de Eng voorsprong kwamen. Maar aangemoedigd door 260 j fans won het Scala toch. Van 27 juli lot en met 1 augi men de leerlingen het in Toronto op tegen de kampio Duitsland, Japan, Mexico, Australië, Amerika en Korea Kreten en hakenkruizen ontsieren de koepel van de Marokkaanse moskee in Alphen. FOTO WFA/ENCEL LAMEIJER De Marokkaanse gemeenschap in Alphen aan den Rijn heeft met woede en verbijstering gereageerd op de be kladding van de nieuwe moskee. Onbekenden verfden in de nacht van vrijdag, op zaterdag, hakenkruizen^ White. Power-tekens en racistische leuzen op het gebedshuis op de hoek van de kruising President Kennedylaan en Sportlaan. Op zowel de grote platinakleurige koepel als op het vooraanzicht van de bijna voltooide moskee staan met koeienletters hakenkruizen en godslasterlijke teksten. Ook de achtergevel van het 'huis van Allah' is beklad. Allah en de hele islam." Enige voorbijfietsende Turkse jongens bevestigen zijn uit spraak. Zij vinden net als hij dat de hele islamitische bevolking bruut is geschoffeerd. Auto's met Marokkaanse jongeren rij den af en aan. Ook wethouder Groen in 't Wout is inmiddels gearriveerd om poolshoogte te nemen. ,,Ik vind dit triest", zegt hij. „Dit mogen we als gemeen schap niet toleren." „Het is geen dronkemansac- alphenaan den run* annette lameuer „Als ik degenen te pakken krijg die dit op hun geweten hebben, maak ik ze afzegt medefinan cier Mustafa Mazraoui, die nog staat te trillen van woede. „Ik ben bereid te sterven om deze schanddaad te wreken. Ik wil liever ook niet weten wie dit heeft gedaan. Hij gaat eraan. Het wordt oorlog. Dit is ver schrikkelijk, een schending van tie", zegt Mohammed El Aya- chi, tevens voorzitter van de Marokkaanse Stichting Hori zon. „Dit is met de opzet ge daan ons - te- beledigen en isla- - mieten te kwetsen." Volgens-El Ayachi is een paar maanden ge leden al eens een varkenskop op de moskee geschilderd. „We hebben aangifte gedaan bij de politie, maar die ondernam ver der geen actie." Hij vreest voor het leven van de verdachten, als die al worden gevonden. Diverse Marokkaanse jonge ren kijken verbijsterd naar de leuzen en de tekens. „Snap je cjat nou? Weten die mensen wel waar ze mee bezig zijn? Dit is toch je reinste godslastering", zegt een jongen in het voorbij gaan. De wethouder vraagt of er al aangifte is gedaan. Het ant woord is ontkennend. Groen in 't Wout gaat met de jongens mee naar het politièbureau. De Marokkaanse gezinnen in Alphen hebben de bouw van de moskee helemaal uit eigen zak betaald. Ieder gezin heeft min stens 5000 gulden bijgedragen. Vorige week nog roemde burge meester Schoof tijdens -een dis - - cussie-avond over integratie het iriitiatièf en dé inzet van de Marokkaanse gemeenschap om de moskee te bouwen. Ook stel de hij dat de integratie van de Marokkanen: im de. gemeente beter verliep dan elders. janneke de jonge De gemeente Alkemade mag tussen 2001 en 2005 geen hui zen meer bouwen. De bouw plannen aan de Schoolbaan in Oude Wetering en winkelcen trum Noordplein in Roelof arendsveen slokken namelijk het gehele woningcontingent tot aan 2005 op. Tot verbazing van het gemeentebestuur wees de provincie een verzoek om meer te bouwen 'af. Volgens gemeentesecretaris Kerkhof heeft Alkemade recht op meer huizen. Het contingent geeft aan hoeveel huizen ge meenten in het Groene Hart mogen bouwen. „Om bepaalde redenen kun je extra contingent aanvragen", zegt Kerkhof. ,,0ns motief is dat we met déze grote plannen verbetering willen aan brengen op twee plekken in de gemeente. Bovendien hebben we met de gemeenten in de Leidse regio afgesproken dat wij woningen mogen bouwen waaraan zij niet toekomen, die in de reserve zitten. Op bepaal de voorwaarden mag je dat na melijk onderling verdelen." In het 'winkelcentrum moeten er 43 huizen bij komen, aan de Schoolbaan gaat het om 36. De provincie is ei van plan tegemoet 1 aan Alkemade. Zij hel gemeester en wethoii weten dat die eerst he bare contingent lot 2 ten opmaken en dat 1 atie daarna opnieut „Ze mogen die wonin regioreserve v maar dan moeten ze eigen 75 contingenu den", zegt een woo van de provincie. „Da nen ze de ontbreken) de reserve pakken." „Maar dat beteken daarna niets meer zegt Kerkhof. „Als er gebeurt, kunnen wijf op. Wij smeren het jui dat we elk jaar huizei bouwen." Dat zou l dat onder( meer het j appartementen aan 1 straat in Roelofai voorlopig niet kan doo Volgens de woordi spreiding van het conï verantwoordelijkheid gemeente. „Als zij ent hun quotum in één! souperen, dan moett zelf weten." Hij deell het provinciebestuur ter bij de wijn doet. den haag/alphen aan den run de-man een voorwaardelijke straf van zes-maan den uitzit. De Alphenaar had in januari vorig jaar geld no dig,.. maar kon. geen. lening, krijgen- Daarom, maakte hij een vervalste loonstrook op naam van zijn zoon. Met deze loonstrook vroeg hij leningen van 12.000 en 4.500 gulden. Het geld had hij no dig voor zijn metaalbedrijf, dat hij met behoud van zijn uitkering was begonnen- Over-de vvijze waarop hij dit geld probeerde te" krijgen" had de" politierechter geen goed woord over: „Kennelijk is het bij u zo dat als het niet recht kan, het maar krom moet". perbureau cerberus De Haagse politierechter, heeft .een 55.-jarige. Al phenaar tot 140 uur werkstraf veroordeeld. Hij kreeg die straf voor het plegen van valsheid in ge schrifte. De man bekende een loonstrookje te hebben vervalst om aan een lening te komen. Bovendien moet hij nog eens-240 uur werken omdat hij het delict pleegde in de proeftijd van een eerdere veroordeling voor hetzelfde soort misdrijf. De officier van justitie eiste een celstraf van drie maanden. Daarnaast wil de officier dat Bewoners zetten deuren open voor Woubruggenaren alphen aan den run harry oosterveen Oude verhalen herleefden in het oude Alphense gemaal Cor- nelis den Hertog aan de Wou- brugseweg. In het geheel gere noveerde pand gaven leden van de Historische Vereniging Olto Cornelis van Heinessen uit Woubrugge en inwoners van clal dorp zaterdagmiddag een korte rondleiding. Bij die gele genheid vertelden de bewoners van het gemaal hoe het is om in een provinciaal monument te wonen. Aanleiding voor het bezoekje van Otto Cornelis van Heines sen vormt een verhaal in het or gaan van de vereniging over het lichtbaken voor de luchtvaart in Alphen. Dat oude haken stond tot 1950 bij het gemaal. „Het verhaal had een Alphense in steek, maar gevoelsmatig ligt het gemaal bij Woubrugge", zegt W. Lemkes-van Wijk. lid van de Historische Vereniging. ..Alphen lag vroeger verder weg, terwijl het gemaal dichterbij Woubrugge lag. 1 lel gemaal en de oude machinist waren bij de hele bevolking van Woubrugge bekend. Voor ons een reden om onze leden en inwoners uit te nodigen." Tegen de achtergrond van grote centrifugaalpompen ver- lellen de bewoners van het pol dergemaal aan twaalf toehoor ders de geschiedenis ervan. „In 1879 verving dit gemaal de mo lenviergang". zegt bewoner A. van der krolt. Lerst was het een stoomgemaal, maar in 1922 schakelde het over op elektrici- De bewoners Van der Krogt (links) en Scheper (naast hem) gunnen belangstellenden een kijkje in hun bij zondere woning. FOTO HENK BOUWMAN woonruimte van gemaakt en er een verdieping laten bijbou wen, zodat er twee gezinnen in konden. Het is uniek om in een provinciaal monument te wo nen en het is leuk-om het gelijk tijdig in stand te helpen hou den. Nu hebben we als bewo ners de verplichting het gemaal op gezette tijden open te stel len." Medebewoner H. Scheper teit. De pompen werkten tot 1994. Toen nam het nieuwe volautomatische gemaal, dat hiernaast staat, al het werk over. Van 1990 tot 1994 deed het oude dienst als reserve. Wa terschap Aarlanden wilde het oude pand laten verpauperen, maar de in het leven geroepen Stichting tot het Behoud van Alphens Erfgoed voorkwam dat." Voor het symbolische bedrag van één gulden kocht deze stichting het gemaal aan, waar na een negen maanden duren de renovatie volgde. „Maar bij gebrek aan middelen is een ge deelte van het gebouw aange boden aan de Alphense bevol king", zegt Van der Kroft. „Mijn vrouw en ik en mijn dochter met haar man waren de hoog ste bieders. We hebben er een vertelt beeldend hoe de machi nist de vacuüm- en centrifu gaalpompen bediende. Ook be steedt hij aandacht aan de om bouw van stoom naar elektrici teit. „Die ombouw was heel vooruitstrevend. Dit was één van de eerste gemalen die de verandering onderging. Wat bij zonder is, is het elektrische* schakelbord. Zoiets zie je nog maar weinig." Scheper wijst daarbij op een meterkast met marmeren front, meters en knoppen. Na deze uitleg doet een ou dere Woubruggenaar uit de doeken hoe het er in de oorlog aan toe ging. „Omdat er toen geen elektriciteit was, leverde scheepswerf De Dageraad een scheepsdieselmotor om de pompen bezig te. houden. De boeren zorgden er bij toerbeurt voor dat de eigenaren van de werf*te eten kregen. Zo bleven we in die tijd droog." Ook bij Lemkes-Van Wijk ko men herinneringen boven. „Vroeger zagen we hoe grote hoeveelheden kroos in de We tering werden gepompt. Onze poezen verdronken, omdat zij dachten dat het kroos gras was. Daarnaast lag. er een hoop troep in de watergang en de Wetering. Bij het zwemmen moest je de vuiligheid van je wegduwen." Toch zou zij het toejuichen als het gemaal weer zou draai en. „Alleen zou de renovatie van de pompen te veel geld kosten. Ik ben al blij dat dit pand behouden is gebleven, want we hebben rond Wou brugge al zo weinig." Leidsch Dagblad ANNO 1900 Dinsdag 15 Mei LEIDEN - Bij den Burgerlijken Stand alhier was gis teren een grootvader getuige bij de aangifte van zijn 100ste kleinkind. Hij is vader van 18 kinderen. LEIDEN - Wij ontvingen het verslag over het jaar 1899 van de Vereeniging tot verzorging van kleine kinderen te Leiden. Daarin zeggen bestuurderessen o.a. het volgende: Opnieuw was het getal der kinderen in de crèche verpleegd, stijgende; terwijl in 1898 6342 kinderen voor den geheelen dag en 2668 voor den halven dag, te zamen dus 9010 verpleegd werden, 1899, 6494 kinderen voor den geheelen da( 2847 voor den halven dag, dus 9343 te zaï pleegd. Uit een en ander blijkt wel, dat de instelling tijd in een ware behoefte voorziet en steeds! kinderen blijft trekken. Bestuurderessen da zeker wel in niet geringe mate aan de goede van het personeel, aan de kinderbewaarplaz bonden, onder welke zij in de eerste plaatsó trice mej. Wetselaar noemen, die echter, tot leedwezen, de inrichting in Mei zal verlaten, ANN01975 Donderdag 15 mei LEIDEN - Niet alleen de tijdschrifteneenheid van Samsom-Sijthoff Grafische Bedrijven zal, zoals al eerder bekend is geworden, van Leiden naar Alphen aan den Rijn verhuizen, maar ook de eveneens aan de Doezastraat gevestigde A.W. Sijthoffs Uitgevers maatschappij. Bij deze overplaatsingen zijn in toaal 70 a 75 mensen betrokken. A.W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij zal worden on dergebracht bij Samsom Uitgeverij in Alphen aan den Rijn. (Zoalsbekend.maken beide uitgeverijen deel uit van het ICU-concern, informatie- en Com municatie Unie, waartoe ook Wolters-Noordhoff be hoort). Deresultaten van de4_eidse-uitgeverij hebben de laatste jaren te wensen-overgetaten. Hoe de resulta ten precies zijn geweest, is niet bekend. Het jaarver slag over 1974 van N.V. .ICU.schrijft slechts dat A.W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij in 1974 een periode van heroriëntatie doormaakte. Het bedrijfspand aan de Doezastraat zal WQfi kocht. Volgens de heer J.F. Samsom. voorzit! de raad van bestuur van ICU, zijn er een pas digden die belangstelling voor het gebouw Is Wie dat zijn maakte hij niet bekend. Begin deze maand heeft het concern het aar; kapitaal van de Leidse universiteitsboekhaiw Ginsberg, met vestigingen aan het Kort Rape en de Breestraat overgenomen. De leiding# bedrijf zal in handen blijven van de heer Gin Het beleid van ICU is erop gericht de identit het eigen gezicht van de boekhandel te ha« LEiDEN - Tijdens de per advertentie aangek jaarvergadering van de 3 October Vereenigin; tijdperk afgesloten: mr. Ph. J. de RuijterdeH nam afscheid als voorzitter. Na ruim 22 jaren. Zijn opvolger: drs. H.J.C. Laman, econoomö teraccountant. De vijfde voorzitter in 89 jaar unieke situatie. Foto's tn deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque; overschriivingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen tiaar M Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie v Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18