VVD betreurt stap Smitsloo Regio Groene Hart is een walhalla voor gruttoy Wassenaarder Buch eist excuses politie Leiderdorp 'dorp zonder ziel' MOET EEN UIT DE HAND GELOPEN HOBBY WORDEN INGESCHREVEN IN HET HANDELSREGISTER? hAG 15 MEI 2000 bmobilist schept fietser Een 59-jarige fietster uit Leiderdorp is gistermiddag ofd- en schouderletsel overgebracht naar het Rijnland iuis. Zij kwam in botsing met de auto van een 40-jarige enoot Het ongeluk gebeurde toen de vrouw de Acacia- ireed op het moment dat de automobilist uitweek voor 92 larkeerde auto en op de linkerweghelft terechtkwam. n dag Santvoorde hoten De agrarische natuurvereniging Santvoorde jp zaterdag 20 mei van 10.00 tot 16.00 uur open dag op [^veebedrijf van de familie Van Vliet aan de Papelaan- Voorschoten. Belangstellenden kunnen de stallen, schu- t0 het jongvee bekijken. Om elf uur 's ochtends en twee uur lags zijn er wandelingen over het land onder deskundige S aging Voorschotense jongeren OM ;hoten Een Voorschotens team met jongeren van 14 tot moest zaterdag politieauto's wassen bij het bureau aan j duwweg. Dat gebeurde in de voorronde voor de Uitda- aarvan de finale zaterdag in Leiden is. Om de jeugd in de ling te brengen gingen ze als schoonmakers aan de slag. longens - twee meisjes waren verhinderd - maakten in ur vier auto's van binnen en van buiten helemaal Het doel van de Uitdaging is om jongeren zover te krij- c ai zij een bijdrage aan hun gemeente leveren. Aan de fina- i negen teams uit Leiden, één uit Voorschoten en één uit m «eest mee. foto henk bouwman ZOETERWOUDE JAN PREENEN Moeder hangt dreigend in de lucht. Anderen voegen zich al snel bij haar. En voor we het weten hangt een hele luchtmo biele brigade boven ons. liet is zondagmorgen negen uur. Ze zijn net opgestegen van een weiland in de Grote Westeindse Polder in Zoeterwoude. „Je hoort ze als het ware roepen naar hun kinderen: zoek dek king, drukken, plat tegen de grond." Wandelen met twee natuur- wachten van de weidevogel groep Zoeterwoude is een apar te manier van 'onthaasten', zo als Peter Kortekaas het noemt. Hij is voorzitter van de vereni ging die acht jaar geleden is op gericht en nu met honderd 'zoekers' en veertig boeren de grootste in de regio is. Het be schermen van jonge vogels staat voorop. „En dan is het mooi meegenomen als je je ook nog kunt ontspannen. Als je de drukte even kwijt bent", voegt secretaris Sjaak de Jong ('zeg maar gegevensverwerker') er aan toe. Op de achtergrond loopt de snelweg A4, maar het geluid er van is niet te horen, omdat het windstil is. Bovendien maken de grutto's als bewakers van hun kroost meer geluid. Samen met kieviten en scholeksters. De twee weidevogelbescher mers voelen zich niet geroepen om aan het zondagochtend concert mee te doen. Ze praten zacht en wijzen op de 25 ei landjes van gras in het land. „De boer maait hier keurig om heen, zodat de vogels rustig kunnen broeden." Die boer is Rinus Schipper. „Die is zelf ook heel actief bij het beschermen van de vogels. En niet alleen omdat hij van de vereniging Wijk en Wouden geld krijgt voor elk gevonden nest. Hij wilde eerst helemaal geen geld. Zeiden wij: het is er en je hebt er recht op." Kortekaas en De Jong bena^ drukken dat hun vereniging niet alleen is gegroeid dankzij de 'natuurproductiebetaling': „Boeren zijn hier altijd wel ge ïnteresseerd geweest. Ze zijn immers zelf ook natuurliefheb bers. En wat die vrijwilligers be treft: natuur is in. Zeker in deze bedreigde omgeving, zo vlakbij de stad. Vooral de laatste jaren zijn we sterk gegroeid." Alle nesten zijn gemarkeerd met stokken. Op een van de groene eilandjes schuift Sjaak de Jong het hoge gras opzij. „Leeg", constateert hij. „Die ei eren zijn in elk geval goed uit gekomen. Toen hier donderdag werd gemaaid, zat de kieviet er nog." Even verderop legt hij een nest met vier grutto-eieren bloot. „Ze zijn nog warm." De ouders zijn witheet. Die indruk wekken ze althans met hun even angstige als onheilspellen de kreten vanuit de lucht. Het is dat ze te klein zijn om echt actie te voeren, anders zouden ze ongetwijfeld op hoge poten verhaal bij ons komen halen. Nu laten ze de belangen behartiging over aan mensen zoals wethouder Henk van der Kooi, die donderdagavond in een commissievergadering op kwam voor de grutto's: „Op hun trektocht naar Noord-Afri- ka maken ze altijd een stop in Portugal. Daar aten ze dan rijst, maar dat wordt bijna niet meer Sjaak de Jong (links) en Peter Kortekaas met een eerstedag-grutto. „Die gaat vanmiddag al lopen. verbouwd. Het gevolg is dat ze tekort aan voedsel hebben, waardoor veel vogels sterven." Volgens Kortekaas en De Jong is dat verhaal veel te somber voor het Groene Hart en in elk geval voor Zoeterwoude. „Wij merken er niets van. Landelijk wél. Vooral in Friesland. Daar zijn ze de grondwaterstand aan het verlagen. Insecten verdwij nen en dat is toch belangrijk eten voor vogels. Hier speelt dat niet. De grond is drassig. 1 Iet is een soort walhalla voor ze." Dat blijkt in vrijwel alle geval len dat ze door de knieën gaan voor de jonkies. Plotseling vliegt een grutto op. „Die heeft maar één poot", zegt Kortekaas. „Ben benieuwd of die Manke Nelis volgend jaar terugkomt. We hebben ook jarenlang een schorre grutto gehad. Vijf of zes jaar." Iets verderop ontdekt De Jong vier mini's. Hij neemt er een in zijn handen. „Kijk, hoe klein die ook nog zijn, de poten zijn al lang." Kortekaas: „Het zijn ook niet voor niets stelüo- pers. Dit was de eerste. De an deren zijn nog nat." De long: „Dit is toch heel mooi. Ze zijn afgelopen nacht uitgekomen. Na het maaien Vanmiddag gaan ze lopen. Zodra ze het nest uit zijn, zie je ze niet meer terug. Binnen de kortste keren pikken ze insecten uit het land." Op een ander groenstrookje kan een gruttootje dat niet meer beamen. Het is dood. Kortekaas: „Gewoon niet sterk genoeg. Een van de vier grutto's overleeft ook maar. En da* -raat los van problemen als het ver dwijnen van rijstvelden. Ze moeten eerst lopen. Na een week of vier gaan ze vliegen en aan het eind van de zomei gaan ze naar de Wadden of naar Zee land. Daiir spekken ze aan voor de lange trektocht die ze in groepen maken. In Noord-\lri ka overwinteren die jongeren nvee of drie jaar. Als ze ge slachtsrijp zijn komen ze terug In die tussentijd kan heel wal gebeuren." CHOTEN ANE PIETER WISSE lu een jaar geleden werd P. Buch uit ui naar bekeurd omdat hij in Voor in van rijstrook wisselde zonder de if irder van een terreinwagen voorrang b enen. Die bestuurder bleek agent J. li te zijn. Buch tekende direct protest de volstrekt onterechte bekeu- Volgens hem was de bekeurder juist la jsdoener. boete van 180 gulden werd Buch na aanden alsnog kwijtgescholden, om- officier van justitie niet in staat binnen een redelijke termijn tot een aak ie komen. Maar dat is volgens niet voldoende. „Een administratie- ilossing," klaagt de Wassenaarder. neem ik geen genoegen mee. Ik ben cholt behandeld." gebeurde ter hoogte van de voor- Zilverfabriek. het huidige Mexx- kantoor. Buch zegt dat hij met een :id van ongeveer dertig a veertig ki lometer per uur probeerde op de rechter- rijbaan in te voegen. Hij zou daarbij ern stig gehinderd zijn door een steeds van snelheid veranderende terreinwagen. De Wassenaarder maakte naar eigen zeggen keurig gebruik van zijn knipperlicht, maar kreeg van de bestuurder geen ruimte. Daarom koos hij ervoor gas te geven en de auto in te halen. Even verderop kwamen beide automo bilisten naast elkaar tot stilstand voor een stoplicht. De agent draaide zijn raam open en fïóot om Büchs aandacht te trekken. Hij toonde hem zijn politiekaart en riep: „Volgende week ligt de bon op de mat!" De boete kwam inderdaad, zij het na een maand. 'Pas toen had Buch in de gaten dat hij echt met een agent te maken had gehad. Hij diende meteen een klacht in. „Want welke agent fluit nou om je te vertellen dat je een boete hebt." Smit verklaarde later dat hij floot omdat hij niet 'puur en alleen op kenteken wilde bekeuren". De schrik dat Buch plotseling voor hem reed, speel de daarbij volgens de verklaring een grote rol. De korpschef van Hollands Midden heeft zich inmiddels schriftelijk tegenover Buch verontschuldigd voor deze 'niet ge bruikelijke, maar begrijpelijke handelwij ze.' Maar Buch is niet tevreden. Hij wil ook nog een verklaring van onschuld en over weegt daarvoor naar de rechter te stap pen. „Ik wil mijn gelijk hebben. Mensen die mij kennen weten dat ik het dan vaak ook krijg. Financieel hou ik het langer vol dan zo n agerit."" De klachtencommissie van de politie Hollands Midden heeft de zaak bestu deerd, maar kon niet tot een oordeel ko men, vanwege 'op alle punten tegenstrij dige verklaringen'. „Jammer dat meneer Buch er een winst- of verlieszaak van maakt," zegt politiemedewerker H. Por- reij, die de klacht behandelde. ,,Als hij naar de rechter wil, kan ik hem niet tegen houden. Ik vraag me alleen af of dat het wel allemaal waard is." De slogan is net bedacht. Leiderdorp: Kloppend hart tussen stad en land. Maar die kreet levert meteen een probleem op, nu blijkt dat de gemeente helemaal geen hart heeft. Het CDA in Zoeterwoude kreeg vorige week bijna een hartaanval. Onder leiding van Mirjam Ates sloeg de fractie groot alarm. De toekomst van het dorp staat op het spel, meent de fractie. Leiderdorp is een gemeente, maar geen gemeenschap. Geen nieuws, want dat weten we natuurlijk al lang. Toch is dit de duurbetaalde conclusie uit een on derzoek dat in opdracht van de ge meente is uitgevoerd. 'Pro fielschets anno 1999', heet het lijvi ge rapport, dat beschrijft hoe de dorpelingen tegen hdn woonplaats aankijken. Hoe maken we van allemaal losse onderdeeltjes een geheel? Dat is de onmogelijke vraag waarover het gemeentebestuur zich de komende tijd mag buigen. Want de conclusie uit de profielschets is even voor spelbaar als vernietigend: Leider dorp is ccn zielloos lintdorp, dat een eigen identiteit ontbeert. Ver keersstromen rijten de buurtjes uiteen, en een gezellig plekje om elkaar te ontmoeten is er niet. En was dat maar het enige pro bleem waarvoor het gemeentebe stuur zich gesteld ziet. Met de con clusies van dit onderzoek in dë hand, is de slogan waarmee Lei derdorp zich zo gedurfd profileert namelijk in één klap waardeloos geworden. Kloppend hart tussen stad en land. Dat staat een beetje raar als je helemaal geen hart hebt. Los zand tussen Does en Zijl of Zielloze buurtschap tussen A4 en N44& lijkt beter op z'n plaats. Toch is wanhopen niet nodig. Van Leiderdorp een écht dorp maken mag dan een onmogelijke opgave zijn, dat gedoe met die slogan is op te lossen. Kloppend hart tussen stad en land: wat geschuif met let ters. en die spreuk kan best nog een tijdje mee. Als straks namelijk de A4 zes banen breed door het dorp snijdt, de HSL met een gange tje van 300 kilometer per uur de grond onder je voeten doet trillen, en Victor Molkenboer zijn Cen trum- en verkeersplannen kenbaar maakt, dan krijg je ze immers van zelf: 'Hartkloppingen tussen stad en land'. Brandalarm Een brand kun je op verschillende manieren bestrijden. En dat is niet alleen afhankelijk van het vuur, maar ook van de instelling van de blussers. De een roept meteen moord en brand, de ander blijft de rust zelve en probeert het vuur zelf te doven door er een doek of deken overheen te gooien. In Zoeterwoude ligt het iets inge wikkelder. Daar solliciteerden frac tievoorzitter Mirjam Ates van het CDA en wethouder Sjaak Stuijt vo rige weck op hun eigen wijze (de een wat eigenwijzer dan de ander) naar een functie bij de vrijwillige brandweer, die daar overigens nog niet is. Ates sloeg alarm voor een brand', die in haar ogen door Stuijt was gesticht. F.n wat deed Stuijt? Hij bluste gewoon mee. Aanleiding voor de brandmelding vormden de 'onaanvaardbare risi co's' die Zoeteiwoude volgens Ates loopt door zich garant te stellen voor projecten die tientallen mil joenen guldens kosten. En daar door dreigt de mini-gemeente, al dus het CDA. failliet te gaan. Om de ernst en het uitslaande karakter van de hete kwestie te onderstre pen, vuurden de christen-demo craten een spervuur van vragen op burgemeester en wethouders af. - Achttien in totaal. Op maandag 8 mei werd de verant woordelijke wethouder Stuijt on der vuur genomen. Uiterlijk twee dagen later wenste het CDA ant woord. Toen dat niet kwam drong Ates de volgende dag in een com missievergadering opnieuw aan op uitsluitsel. Stuijt reageerde inder daad mondeling, maar zijn ant woorden kwamen er op neer, dat (vervolg voorpagina) WD-fractievoorzitter R. Haafkens betreurt het plotselin ge aftreden van wethouder M. Smitsloo. „Hij had er wel mee gedreigd, maar dat deed hij al voor de vijfde keer. Dus daar word je als zodanig ook een beetje ongevoelig voor. Gezien zijn kwaliteiten als wethouder hadden wij gehoopt dat hij zijn job voor de rest van die vier jaar wel zou afmaken." mentaar geven, maar pas nadat ik de officiële verklaring van Smitsloo heb gelezen." Van avond overlegt Haafkens met de rest van de fractie over de opvolging van Smitsloo. Smitsloo vertrekt uit onvrede over de gang van zaken binnen de WD-fractie. Met name de rol die fractievoorzitter Haaf kens daarin vervult bevalt hem niet. „Ik ben al twee jaar aan het ageren tegen de fractie." De recente discussie over de plannen voor herinrichting van het winkelgebied Lange Voort was voor Smitsloo de bekende druppel. Tijdens een commis sievergadering over deze plan nen, op 18 april, had Haafkens kritiek op onderdelen van de plannen en dat is bij Smitsloo in het verkeerde keelgat ge schoten. „Op het moment dat ERNA STRAATSMA Op de kritiek die Smitsloo aan het adres van Haafkens uit. wil de fractievoorzitter niet ingaan. „Het is op zijn zachts gezegd vreemd, maar officieel weet ik nog van niets", zei hij vanoch tend omstreeks elf uur, ruim drie kwartier nadat de WD- wethouder de pers op de hoog te had gesteld van zijn vertrek. „Ik wil met alle plezier com- Sjaak Stuijt blust na. hij nog niet veel kon zeggen. „Vol gende week wel", hield Ates aan. Nee dus. Ates: „Nou. dan kunt u best wachten met uw antwoorden. Formeel moet u binnen dertig da gen antwoord geven. Wacht u dan tot die termijn bijna is verstreken." Daar voelt Stuijt dus niets voor. In gedachten pakte hij een doek en snoerde de CDA'er de mond: „U wilde zo snel mogelijk antwoord en foto loek zuyderduin 'dat krijgt u ook. Of er nou iets nieuws is te melden, of niet. Het bleek een uiterst effectieve ma nier om de in brand staande Ates onder controle te krijgen. Stuijt was het vuur snel meester. Maar nablussen kan geen kwaad. De kans dat het vuur weer snel oplaait, is zeker niet denkbeeldig. ERIC WENT JAN PREENEN alle andere partijen juichend waren probeerde mijn eigen partij tot op het laatst dit plan onderuit te halen", schrijft Smitsloo in een persverklaring. „Juist op de cruciale momenten liet men mij vallen Pas op het allerlaatste moment, bij de behandeling in de raad moest de WD-fractie wel om. In het zakenleven zou je op zo'n houding onmiddellijk wor den afgerekend. Ook de houding van de WD ten opzichte van de fractie van Leefbaar Oegstgeest was Smits loo een doorn in het oog. Hij verwijt zijn partij dat ze Leef baar Oegstgeest continu dwars zat. „Er mocht geen plan door gaan waar Leefbaar Oegstgeest vóór was, bij wijze van spre ken", zegt hij. Leefbaar Oegst geest zit ook in het Oegstgeest - se college, evenals Progressief Oegstgeest en het CDA. Ik vind het spijtig dat ik de herhaalde lijke negatieve toonzetting van de WD-tractie jegens Leefbaar Oegstgeest niet heb kunnen in dammen." Ook de houding van Haaf kens ten opzichte van de WD- wethouder vond Smitsloo niet deugen. „Hij zou in juli weg gaan uit de fractie en ik wilde daarna met de nieuwe fractie aan de slag. Maar hij wilde over zijn graf regeren, en met mij praten over de rol van de WD- wethouder. Maar ik accepteer niet dat hij met mij daarover aan tafel wilde gaan zitten. Dat hij met mij wilde praten over hoe de WD-wethouder func tioneerde." In zijn persverklaring schrijft Smitsloo dat hij zijn wethou derschap een 'fascinerende hondenbaan' vond. „Nu het voor heel Oegstgeest van be lang zijnde centrumplan Dinge Voort en het structuurplan Rijnfront voldoende in de rails staan, kies ik, ook op verzoek van mijn gezin, voor mijn pri- véleven. Het lijkt mij in (lit ver band goed weer wat anoniemer te leven, daar ik geschrokken ben van de hoeveelheid publi citeit die ik in de pers over mij heen kreeg." Smitsoo meldt voorts dat hij nooit een 'politieke carrière heeft nagestreefd'. „Ik wilde echt iets voor de 'gemeen schap' terugdoen na jaren voor mezelf bezig geweest te zijn. LEIDERDORP ERIC WENT Leiderdorp is een dorp zonder ziel, een gemeente zonder cen trum. Het is een optelsom van buurten zonder samenhang en zonder herkenbare identiteit. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de gemeente door onderzoeksbureau Van Bovenen Consultancy is uitge voerd. Het beeld van Leiderdorp als een versnipperde, aan elkaar geplakte gemeente, waar bewo ners te weinig binding mee hebben, is naar voren gekomen na vier ronde tafelgesprekken met dorpelingen, deskundigen uit de regio en gemeentebe stuurders. Het is de eerste stap naar de Toekomstvisie Leider dorp 2015, een gemeentelijk document waarin de grote lij nen voor de toekomst worden vastgelegd. Wethouder Kolman: „Met zo'n document kunnen we voorkomen dat we ad hoe beslissingen nemen." Wat de burgers van Leider dorp betreft is nu al duidelijk wat er moet gebeuren. Maak van de gemeente een gemeen schap, geven zij het gemeente bestuur als belangrijkste op dracht mee. Een 'echt dorps- hart' wordt door veel van de ondervraagden node gemist. De komende maanden wordt opnieuw ccn aantal ronde tafel gesprekken, werkconferent ies en buurtgesprekken gehouden, en komt er een Toekomstmarkt*. A deze stajjjes moeten voor hei einde van het jaar leiden tot een breed gedragen toekomst visie. „Zo'n visie moet zich niet verliezen in fraaie, wazige ver gezichten, maar moet concrete doelstellingen bevatten, die herkenbaar zijn voor, en ge deeld worden door veel Leider dorpers", loopt Kolman vast op het eindresultaat vooruit. VOOR U IS DIE VRAAG MISSCHIEN NIEUW. VOOR ONS NIET. Wat u ook onderneemt, u kunt putten uit meer dan honderd jaar kennis van zaken. Bedrijfsinformatie, starten van een onderneming, internationale handel of bedrijfsoverdracht. Bij de kamer van koophandel krijgt u een to-the-point antwoord op uw zake lijke vragen. Meer weten? Kom eens langs. Of beter nog: surf naar www.kvk.nl of bel 071 - 525 05 00. EERST EVEN LANGS JE KAMER VAN KOOPHANDEL.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17