Samen-op-Wegkerken aanvaarden omstreden begroti 'Kerken bang voor homopredikanten' Geloof Samenleving Sodano onthult derde 'geheim van Fatima' Antroposofen dage Groene voor recht MAANDAG 15 MEI 2000 VANDAAG 15 Vandaag 475 jaar geleden, op 15 mei 1525, be dwongen hervormingsgezinden een opstand van Duitse boeren, aangevoerd door Thomas Müntzer, een Duitse theoloog en leider van een radicaal-spiritualistische volksbeweging. Twaalf da gen nadat de boeren bij Frankenhausen waren verslagen, werd Müntzer terechtgesteld. Hij zag zichzelf als een apo calyptisch profeet, een door God gezondene, die aankon digt dat het einde der tijden nabij is. Op 15 mei herdenken mensen uit het bedevaartsoord Geel (bij Westerlo in België) de patrones van de geesteszieken, Dymphna (zevende eeuw). Zij vluchtte voor haar waanzin nige vader, een Ierse koning, die haar wilde verkrachten, maar stierf toch door zijn hand. Geel is nog altijd ver maard om zijn gezinsverpleging van zwakzinnigen. d'Hondt vice-voorzitter Pax Christi utrecht Burgemeester d'Hondt van Nijmegen is zaterdag ge kozen tot vice-voorzitter van de rooms-katholieke vredesbewe ging Pax Christi. Bisschop Van Luyn van Rotterdam blijft voor zitter van de vereniging. Dat heeft een woordvoerder na afloop van de extra algemene ledenvergadering in Utrecht gezegd. Mr. E. d'Hondt volgt oud-burgemeester Havermans van Den Haag op, die in 1998 aftrad. De leden gingen verder akkoord met de oprichting van de stichting Pax Christi Projecten naast de be staande vereniging. Door de nieuwe structuur hoopt de organi satie de achterban sterker bij haar activiteiten te betrekken. Pax Christi vindt dat het huidige aantal leden van 12.000 omhoog moet. Bijzetting beenderen Sint-Nicolaas istanbul/ruswuk In Turkije vindt op 22 mei de plechtige bijzet ting plaats van beenderen van Sint-Nicolaas, die zich tot dus verre in een museum in Antalya bevinden. De plechtigheid wordt gehouden in de plaats Émre. Nicolaas zou in de vierde eeuw bisschop van Myra ten zuidwesten van Antalya zijn ge weest. In 1087 werd gebeente van hem naar Italië overgebracht, maar enige stoffelijke resten zouden in Turkije zijn achtergeble ven. In de legenden die in de Nederlanden over hem in omloop kwamen, kwam Spanje in plaats van Zuid-Italië en dook ook zijn zwarte (Moorse) knecht op. Vooral het middeleeuwse han- delsverband de Hanze verspreidde zijn verering in het noorden van Europa. De goedheiligman werd patroon van Amsterdam zowel als Rusland en ook van scholieren, kinderen, schippers, gevangenen, bakkers, kooplieden, apothekers en juristen. Actie indianen in Nederland den haag Een delegatie van Braziliaanse indianen zal op 16 mei, gekleed in hun traditionele kleding- op het Binnenhof zak jes met aarde aanbieden aan Eerste- en Tweede-Kamerleden en passanten. Met deze actie eisen zij, in het jaar dat Brazilië 500 jaar geleden door de Portugees Cabral werd 'ontdekt'- de terug gave van hun gebieden en aandacht voor mensenrechtenschen dingen. De indianen zijn in Nederland op uitnodiging van de 'Coalitie inheemse volken van Brazilië', waaraan onder meer Kerken in Aktie, Solidaridad en Vastenaktie deelnemen. Protest tegen godslastering lahore Leerlingen van een religieuze school in de Pakistaanse hoofdstad Lahore betuigen hun steun aan protesten van islami tische geestelijken tegen een nieuwe wet op het gebied van godslastering. Volgens die wet kunnen mensen alleen nog voor godslastering worden gedaagd na een onderzoek door een ho gere regeringsfunctionaris. Bij de huidige wetgeving kan ook een gewone agent mensen wegens godslastering voor de rech ter brengen. De wet wordt veranderd na klachten van religieuze minderheden, dat moslim-extremisten de wet tegen hen ge bruikten. foto#- AP lunteren anp De drie Samen-op-Wegkerken hebben zaterdag hun eerste gezamenlijke begroting goedgekeurd. De kleine synode van hervormden, gereformeer den en lutheranen verwierp de kritiek van de commissie van rapport, dat de begroting voor het jaar 2000 'onvoldoende realistisch' is. De synode nam de begroting unaniem aan. Volgens de kerkvergadering blijkt uit extern on derzoek dat de begroting wel realistisch kan zijn. Het bestuur van de SoW-kerken zal elk kwartaal rapport uitbrengen over de uitgaven en inkom sten en indien nodig maatregelen nemen. Ds. W. Barendrecht, voorzitter van het dagelijks bestuur, zei dat de synode in dat geval voor de uitdaging staat om krachtdadig te durven snijden in be paald werk. De synodecommissie die het advies over de begroting uitbracht, vond dat vanwege het ge brek aan volledigheid en actualiteit niet al te gro te betekenis gehecht kan worden aan het gepre senteerde cijfermateriaal. Rapporteur H. Alblas was wel tevreden met het besluit van de SoW- kerken extra deskundigen aan te trekken om nog voor het eind van het jaar de zaak financieel op een rij te zetten. Voorafgaande aan de stemming zei het her vormde synodelid F. Tick uit Barneveld zich zor gen te maken over het verloop van de cijfertjes in de begroting. Het uitputten van de reserves om de begroting sluitend te krijgen, noemde hij een kwalijke zaak. Hij vroeg zich af hoe lang het duurt voordat de reserves op zijn. Voorzitter F. van der Ploeg van de afdeling Fi nanciën erkende dat de kerken niet eindeloos re serves aan het eigen vermogen kunne; ken. Maar volgens hem gebeurt dat alleen voor de bekostiging van het Sa De kosten daarvan zijn geraamd op 8 ntt gulden, terwijl het aanvankelijk om gulden ging. Ook de exploitatiekosten van de cent0ci vesting in Utrecht zullen dit jaar 351.C vai hoger uitvallen. Volgens het SoW-bes rvc ten beleidsombuigingen, bezuinigingei orj re vormen van geldwerving worden gin om dreigende grote tekorten te voorkoi /er Het Vaticaan heeft het zogehe ten 'derde geheim van Fatima' onthuld. Het blijkt een voor spelling te zijn van de moord aanslag die in 1981 op paus Jo hannes Paulus II is gepleegd. Het werd bekendgemaakt door kardinaal Angelo Sodano, nadat de paus de twee herders kinderen die zeiden op 13 mei 1917 in Fatima de Maagd Maria gezien te hebben, zalig had ver klaard. Deze kinderen zeiden dat Maria, die boven een olijf boom aan hen verscheen, hun drie geheimen had toever trouwd. Twee van de geheimen werden later bekendgemaakt. Ze hadden betrekking op het einde van de Eerste Wereldoor log en op de opkomst en on dergang van het communisme. Maar het Vaticaan weigerde tot zaterdag het derde geheim ook te openbaren. Juist doordat dit geheim een mysterie bleef, deden allerlei geruchten de ronde. Sommigen vermoedden dat Maria aan de herdertjes een voorspelling over het einde der tijden had Vele katholieken hoopten al dat de paus zaterdag het derde geheim zou onthullen. Uitein delijk deed kardinaal Sodano dit, omdat Johannes Paulus het niet zelf wilde doen, aangezien hij persoonlijk bij de zaak be trokken is. Sodano zei dat de 'interpretaties' van de kinderen spraken van een 'in het wit ge klede bisschop' die, terwijl hij zich een weg baant temidden van de lijken van martelaren 'op de grond valt, kennelijk dood, onder een regen van schoten'. Johannes Paulus raakte in 1981 gewond toen - ook op 13 mei, de dag van Onze Lieve Vrouwe van Fatima - een Turk se terrorist hem op het Sint Pie tersplein onder vuur nam. De paus zei altijd al dat het feit dat hij de aanslag overleefde aan de tussenkomst van de Heilige Maagd van Fatima te danken was. Hij zei dat een 'moederlij ke hand' de kogel zodanig had geleid dat hij slechts zwaarge wond raakte. Daardoor kon - in de woorden van de kerkvorst zelf - de 'stervende paus' halt- houden bij de 'drempel van de dood'. Na zijn aankomst in Fatima heeft Johannes Paulus een gou den ring, die hij bij zijn aantre den als paus van zijn Poolse mentor had gekregen, aan de voeten van het beeld van de Maagd van Fatima gelegd. Na varro-Valls zei dat deze ring „een van de dierbaarste bezit tingen van de paus" is. Twee van de drie herderskin deren uit 1917 stierven enkele jaren nadat Maria aan hen was verschenen. Dit tweetal is zater dag zalig verklaard. De derde leeft nog. Het is de non Lucia de Jesus dos Santos, die nu 93 jaar is. Ze had zaterdag een ont moeting met de paus vlak bij het graf van de twee kinderen. Het is overigens voor het eerst in de geschiedenis van de rooms-katholieke kerk dat kin deren zalig zijn verklaard die niet als martelaar zijn gestor ven. Johannes Paulus zei dat kinderen soms dingen zien die volwassenen niet zien. De paus zegent de honderdduizenden pelgrims op het plein voor de kerk ii kardinaal Sodano in het Vaticaan het 'derde geheim van Fatima' bekend. utrecht anp Kerkenraden stellen zich vaak nog veel te voorzichtig of ang stig op als ze worden gecon fronteerd met een homoseksu ele kandidaat-predikant. Vaak verschuilen ze zich achter het argument dat ze zelf geen moeite hebben met een homo seksuele voorganger, maar dat de gemeente er niet aan toe is. Dat stelt het Werkverband van Homotheologen in een bundel over ervaringen in het beroepingswerk. Die werd in Utrecht gepresenteerd tijdens de viering van het twintigjarig bestaan van de organisatie. De bundel bevat de ervaringen van zeven homoseksuele predikan ten met beroepingscommissies en kerkenraden die een voor ganger zochten. De namen van betrokkenen en gemeenten zijn weggelaten. In de Samen-op-Wegkerken mogen predikanten niet op grond van hun geaardheid wor den geweigerd. De Evangelisch- Lutherse Kerk legde dat al in 1972 vast. De Gereformeerde Kerken volgden in 1980, de Ne derlandse Hervormde Kerk in 1989. De praktijk blijkt echter nog steeds anders te zijn. Een homoseksuele hervorm de predikant met jaren ervaring beschrijft acht afwijzingen die iets met zijn geaardheid te ma ken hebben. „Dan denk ik niet dat ik u nog bel", zei bijvoor beeld een lid van een beroe pingscommissie tegen hem, na dat hij zelf over zijn homosek sualiteit was begonnen. ïn een andere gemeente was de ker kenraad bang dat oudere ge meenteleden moeite zouden hebben met „een ongehuwde dominee die er geen geheim van maakt waarom hij niet ge trouwd is". Het kan nog erger. Een gere formeerde collega die samen woont met zijn vriend, sollici teerde 42 keer naar een predi kantsplaats. Hij werd 36 keer af gewezen, en zes keer werd hij nummer twee. Voor een andere predikant waren de zorgen niet voorbij toen hij een gemeente had gevonden waar hij welkom was. Nadat hij met een vriend was gaan samenwonen, kreeg hij ineens 'vieze teksten' van gemeenteleden op zijn ant woordapparaat. „Ik moet zeg gen dat ik er veel nieuws van leer. De fantasie van hetero's is toch groter dan ik dacht." Volgens samensteller Frits Brommet lopen kerkenraden die een 'angstig beleid' voeren het risico veel gemeenteleden van zich te vervreemden. „Een gemeente wordt er niet slechter van als de kerkenraad het aan durft om open over deze zaken te spreken." driebergen anp De Antroposofische Vereni ging heeft een kort geding aangespannen tegen De Groene Amsterdammer. De antroposofen eisen dat het weekblad een artikel rectifi ceert over de uitkomsten van een onderzoek naar het be grip ras in de geschriften van Rudolf Steiner, de grondleg ger van de antroposofische beweging. Volgens het bestuur van de vereniging en advocaat J. Sijmons heeft De Groene Amsterdammer de conclu- g° sies van het eindrappi m stig vertekend weerg en bleven de ware con j-p, geheel onvermeld. Df catie van 19 april is rechtmatig en sch omdat het weekblad rechte heeft gesuf dat er volgens de om kers sprake is van ra< het werk van Steinei Sijmons. De Antroposofisch eniging zal ook de raa de journalistiek om ei deel vragen. Het kort dient vrijdag voor de bank in Amsterdam. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Droog en zonnig. Dinsdag in het zuidwesten enkele wolkenvelden. Maxima stijgend naar 11 graden in het noorden en 23 graden plaatselijk in het zuiden. Zweden: Veel zon en droog. Dinsdag mid- dagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot plaatselijk 25 graden ten zuiden van de grote meren. Finland: Steeds meer zon en het wordt droog. Maxima klimmen naar 8 graden in het noorden en onge veer 15 graden in het zuiden. Denemarken: Zonnig en warm met maxima van ongeveer 23 graden, vlak bij zee wat lager. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Van het westen uit langzamer hand meer bewolking en vooral dinsdag af en toe regen. Minder warm met maxima van ongeveer 15 graden, in het oosten eerst nog flink wat zon en dik boven de 20 graden België en Luxemburg: Veel zon en warm. Maxima onge veer 26 graden. Dinsdag van het westen uit bewolking en kans op onweer. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest zonnig en droog'. Dinsdag in het westen bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden, in het westen vooral dins dag veel minder warm. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm. Dinsdag in het uiterste westen kans op wolken. Maxima ongeveer 28 graden, vlak bij zee wat lager. Spanje: Zonnig. Maxima ruim boven de 30 graden, vlak bij zee wat lager. Bij de Golf van Biskaje maxima rond de 20 graden en dinsdag wat meer wolken. Portugal: Droog en flinke zonnige perioden. In het noordwesten meer wolken en kans op een bui. Maxima 22 graden langs de kust bij Porto en ruim boven de 30 graden in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig bij maxima van ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, bij zee ook lokale wolken. Droog. Maxima tussen 22 en 26 graden. Tunesië: Flink wat zon en in het noorden eerst nog kans op een bui. Maxi ma tussen 26 en 32 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 21 graden. Canarische Eilanden: Droog en veelal zonnig. Middag- temperatuur rond 25 graden. Duitsland: Zonnig en behoorlijk warm. Maxi ma stijgend naar dichtbij de 30 graden. Oostenrijk: Droog en steeds zonniger. Maxi ma ongeveer 27 graden. Zwitserland: Meestentijds zonnig en warm. Maxima rond 27 graden. Polen: Droog en zonnig. Maxima stij gend naar ongeveer 26 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel zon en droog. Erg warm met maxima van ongeveer 28 graden. Hongarije: Zonnig en warm. Middagtempe ratuur tegen de 30 graden. Italië: Flink zonnig. In het zuiden en eerst ook midden een enkele re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon en droog. Maxima onge veer 26 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, maar ook toe nemende kans op een fikse on weersbui. Op de Egeische Zee stevige noordenwind. Maxima rond 25 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en een en kele stevige onweersbui. Maxima ongeveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Flink veel zon. Middagtempera tuur rond 27 graden. DINSDAG 16 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05 44 Zon onder 21.28 Maan op 19.19 Maan onder05.27 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.15 15.41 02.48 15.14 Laag 11.15* 23.4b 10.56 23.26 bewolkt SSL onweer warmtefront 0* regen sneeuw koufront ÊÉk opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal licht bew Wenen licht bew. Bangkok zwaar bew. Buenos Aires zwaar bew. Casablanca half bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles licht bew 13 5 0.0 21 8 0.0 20 10 0.2 34 24 5.0 16 14 0.0 21 18 00 New Orleans licht bew New York hall bew Tel Aviv onbewolkt 32 22 1.0 18 13 28 28 16 0.0 25 17 11.0 21 8 45.2 30 18 0.8 16 12 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel vóornabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 501 Familieberichten: 023- 531J 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Maandag t/m vrijdag va 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENjVf Maandag t/m vrijdag va 071-5143 545 ABONNEMENT» bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van K abonnements- geld, ontvangen 11 betaling, VERZENDING PER POi Voor abonnementen die per post (s worden verzonden geldt ei aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectc er K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen!, Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. d nd^nive^itai^Mediscl^entrum^e^^^269^^

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14