.ei den Regio Onrust Sportbedrijf Sprinten! 'Gehandicapten zijn een vergeten groep' ken een kind met een koperen kop krijgen Groenoord maakt zich nu pas druk Van Rij vermoedt complot VVD DAG 15 MEI 2000 innen slaan ruiten in De politie heeft zaterdagochtend twee Leidse mannen 7 en 40 aangehouden op verdenking van openbare ge- jleging. De mannen zouden met ijzeren steigerdelen de van een horecazaak aan de Oude Vest hebben kapotge- n. De politie kon vanochtend nog niet zeggen wat de aan- igvan de vernieling was. vajibiele beller neergeslagen Een 24-jarige man uit Leiden is zaterdagochtend vroeg ^Prinsessekade van zijn GSM bestolen. De man liep in de rtng van de Breestraat toen een groep van zes jongens hem "jioet kwam lopen. Ze liepen expres tegen hem aan en rol- neteen zijn mobieltje uit zijn borstzak. De Leidenaar greep ne die zijn telefoontje had gestolen bij de kraag, maar werd lgens buiten westen geslagen. LEIDEN ROBBERT MINKHORST ,i ihtpartij om verdwenen fiets Een groep jongeren is zondagochtend vroeg slaags ge- 7öe ruzie begon nadat een 20-jarige man uit Leiden zijn jthad weggezet bij de Pelikaanhof. Bij terugkomst bleek zijn weg te zijn. Hij kreeg woorden met een groep jongeren in ran de appartementen van de flat. Een van hen liep naar n, waarna er een vechtpartij ontstond. Een 24-jarige vrouw eerde de jongeren nog te kalmeren, maar kreeg daarbij een in het gezicht. Ze is met een gebroken sleutelbeen en ver- lingen aan het gezicht naar het LUMC overgebracht. De e heeft een 22-jarige vechtersbaas aangehouden. andweer: Kat is veilig -idi Volgens K. van Nierop, deskundige brandpreventie van lidse brandweer wordt er door de brandweer één keer per irrTI «econtroleerd bij Kat. „Kat is veilig. De opslagplaatsen zijn gedeeld dat het bouwkundig gezien onmogelijk is dat een dvan het ene deel van een opslagplaats naar het andere overslaat. Daarnaast wordt er elk halfjaar gecontroleerd Defensie en komt de Milieu en Beheer van de gemeente «rgunningverlenende instantie er ook regelmatig kijken." 'rt0 emeester Postma wil op korte termijn met Kat om de tafel om alle veiligheidsregels nog eens door te nemen. Postma it nog niet hebben over een eventuele verplaatsing van het ijf. „Daarvoor is het nog veel te vroeg." :M El Binnen het Sportbedrijf Leiden is onrust ontstaan na het uitlekken van de risico-analyse van de dienst. Daaruit blijkt dat het Sportbedrijf onvoldoende is voorbereid op schadeclaims na ongelukken, terwijl de dienst daar juist zo gevoelig voor is. meente de risico's vervolgens zo klein mogelijk maken. De uitkomsten van het rapport werden maandenlang binnens kamers gehouden. Oud-wet houder Berry Vos heeft inmid dels laten weten dat hij bij toe val ontdekte dat de inventarisa tie bij zijn portefeuille hoorde. Medewerkers van het Sportbe drijf moesten er de afgelopen maanden hun mond over dichthouden. Stortelers snapt die stilte niet. De oud-directeur die vorig jaar opstapte, was een van de initia tiefnemers voor het onderzoek. Vlak voor zijn vertrek lichtte hij de medewerkers van het Sport bedrijf in. „Dit rapport is geen brevet van onvermogen. Nu wordt gedacht: als het kalf is verdronken, dempt men de put. Straks denk je: heb ik ergens een put, dan demp ik die van tevoren. In Nederland ontstaat een 'claimcultuur'. Dit is juist Het Sportbedrijf beheert de Leidse zwembaden, sporthallen en andere sportaccommoda ties. Oud-directeur Rick Storte lers heeft begrip voor de nervo siteit onder ambtenaren, maar vindt die niet nodig. „Eigenlijk is dit juist heel positief." In de inventarisatie van de ri sico's schetst het bureau Aon Risk Consultants (ARC) een pijnlijk beeld van de organisa tie. De archivering is slecht, be voegdheden zijn onduidelijk geregeld. Er bestaat verwarring over huurcontracten die lang niet altijd 'juridisch getoetst' worden en de diens' blijkt ook zeer fraudegevoelig, onder meer vanwege gr.ite tekortko mingen in beveilig] ngsprocedu- res. Bij een eventue'e rechtzaak over een schadevergoeding zal het Sportbedrijf moeite hebben om te bewijzen dat het niet aansprakelijk is, ook al is dat ^bedoeld om onnodige schade, dan het geval, voorspelt het bu- problemen en ongelukken te reau. De nog vertrouwelijke ri- voorkomen, leed bij mensen te sico-inventarisatie is bedoeld als opstap naar risicomanage ment. Door eerst de gevaren in kaart te brengen, kan de ge- vermijden.' De risico-inventarisatie is geen rapport dat bol staat van bedreigingen, maar van uitda gingen, meent Stortelers. „Je moet met een andere blik naar je werkzaamheden kijken. Dit is een heel erg goed verhaal." Sinds de verschijning van het rapport, oktober vorig jaar, is al het een en ander veranderd, herinnert Stortelers zich. Mede werkers zijn op cursus geweest om te leren omgaan met agres sie. Met accountantsbureau Deloitte Touche is overlegd over het afsluiten van contrac ten. Stortelers is uitgenodigd om volgende week donderdag een verhaal te houden over risicom anagement. Een aantal mede werkers van het Sportbedrijf heeft de oud-directeur inmid dels opgebeld en Stortelers is 'erg geschrokken' van de emo tionele en bezorgde reacties. „Ik ga die lezing denk ik nu maar afblazen", zegt de oud-di recteur daarom. Waarnemend directeur van de dienst, Aad van der Luit, kan de bezorgdheid begrijpen. Zijn eerste reactie op het rapport is mede om die reden bondig. „We zijn onze strategie nog aan het bepalen. Ik wil dat we er heel zorgvuldig mee omgaan, omdat we hier eindelijk eens rust willen hebben. Die komt er maar niet." In drie jaar raakte de dienst onder meer twee di recteuren kwijt en werd ze ge confronteerd met bezuinigin gen De opslagloodsen van Kat aan de Stadspolderweg. foto henk bouwman LEIDEN WIM KOEVOET De mogelijke aanwezigheid van vier ton vuur werk bij de wijk Groenoord dringt eigenlijk pas vanochtend, bij het uitlaten van de hond, echt tot de bewoners door. Menigeen raakt daarbij in gesprek over de dingen die ze het weekeinde op televisie hebben gezien. „We leven al jaren bij een bom", zegt Karin Swanenburg, secretaris van het buurtcomite. ,Als mijn kind in bad is ge weest, ga ik direct bellen met de gemeente." E. van Aelst, in het verleden actief voor het buurtcomite, meent te weten dat sinds de pro ductie bij Kat Vuurwerk b.v. is gestaakt, er aan het Stadspolderpad geen vuiltje meer aan de lucht is. Waarom het depot er nog altijd is, heeft hij zich nooit afgevraagd. En zijn argeloosheid is representatief voor heel Groenoord. Van Aelst heeft zich sowieso nooit zo druk ge maakt om Kat, maar veel meer om de voormalige vuilverbranding en -overslag aan de Gabriel Metzustraat. „Ik zou bijna zeggen: stond-ie er nog maar, als een buffer. Maar zonder gekkig heid, ik vind dat de wijk weer in opstand moet komen. Ik schrok me rot toen ik op televisie zag dat Kat werd genoemd als een van de vijftien plekken met grootschalige vuurwerkopslag in Nederland. Ik heb nog eens in het archief geke ken en trof een bericht aan dat een stel kinderen, een jaar of drie geleden, rond Oud en Nieuw, hadden ingebroken bij Kat. Ze zijn gepakt, dat wel, maar je kunt er dus binnenkomen." Voorzitter H. Dijkerman van het buurtcomite Groenoord verwacht dat als heel de wijk is bijge praat ('Dat zal wel na vandaag zijn') er acties zul len volgen. „Er zijn de laatste jaren veel jonge ge zinnen in de wijk komen wonen. Die waren zich niet bewust van Kat en kennen ook nauwelijks het verhaal over de vuilverbranding. Die mensen zullen op hun achterste benen gaan staan, ja." Een werknemer van garage Swart, gevestigd in het bedrijfsverzamelgebouw, zegt dat hij er zich pas door de tv-beelden van bewust is dat hij op 50 meter afstand van een 'bom' werkt. „Eerder wist ik dit niet. We gaan het er vanmiddag met meneer Swart over hebben. L. van Vliet, spreekbuis van het woonwagenkamp aan het Trekvaarplein, pleit voor een onderzoek. „Is het er wel veilig. Laat de gemeente dat maar eens aantonen. Ik wist niet van de aanwezigheid van het vuurwerkdepot. Nu ik het wel weet, pleit ik ook voor het omwallen van het opslagterrein. De golven over de grond, de schok- en de -vuur- golf, zijn in Enschede het meest verwoestend ge bleken. Wat door de lucht gaat, houd je toch niet tegen." HERMAN JOUSTRA «ids heeft zo zijn eigen aak. Hier een paar regel- oor wie het correct wil o', is een zachte oe-klank. open wordt zo'n beetje 'Ui' neigt naar 'eu'. Dus rordt heus'. En een korte rdt vaak een lichte 'o'. ak wordt bok. En dan is atuurlijk de Leidse 'r', die ;en dubbele of een drie- wordt ('Ken die ïotorrr effe oponderrrre?') ibbele 'r' dient men ech- er als een soort dubbele te spreken. En de 'd' en in het midden van een laat de Leidenaar vaak 'Ik hep een mu's op me zijn zo maar een paar ie Erik Fielemon, verkleed rrrgemeesterrrr Van derrr het publiek zaterdag eeft op de Apothekersdijk. Det dat in het kader van )lkshuisfeest, dat én hon- aar bestaat én zijn monu- ale pand heeft gerestau- Ook met behulp van het Raadslid Alexander Geertsema spreekt Leids. Of doet althans een poging daartoe. foto henk bouwman Leidse aap-noot-mies ('terrring-aap, terrring-noot en terrring-mies') probeert hij de omstanders, een paar honderd in getal, de juiste uitspraak bij te brengen. De aanwezige raadsleden, die deelnemen aan een wedstrijd Leids praten, lijken dat het hardst nodig te hebben. Margje Vlasveld (LWG/De Groenen), Wïm Bleijie (CDA) en Alexander Geertsema (WD) komen in de verste verte niet in de buurt van het echte Leids. Margje krijgt uiteindelijk de prijs. De aanwe zige Leidenaars, die ook mogen meedoen aan een wedstrijdje, doen het aanmerkelijk beter. Allemaal moeten ze onder meer het volgende sukje voorlezen (denkt u de uitspraak er maar zelf bij): Toen Reinier Regeer uit de snackbar kwant, kreeg hij een waas voor zijn ogen: „Een mens ken vandaag de dag zijn fiets niet eens meer achterlaten. Ik krijg jou nog wel juh", zei hij te gen de dief die een Frans stok brood onder zijn arm droeg. Je ken een kind met een koperen kop krijgen, ken je je de pleuris poetsen. Niet echt verheffend inder daad, maar ja. Echt Leids is het wel. Al vindt de winnares uit het publiek van niet. „Ik vind de tekst niet echt leuk. Van mij ken die dief de neten krijgen." LEIDEN RUUD SEP Het gedwongen aftreden van Tjeerd van Rij is iets waaraan achter de schermen bij de WD al enkele maanden werd ge werkt. Binnen de WD-ffactie is ruim van tevoren afgesproken dat de informatie over de over schrijdingen bij het Stadhuis zo zou worden gepresenteerd, dat de schuld volledig bij Van Rij zou komen te liggen. De libera len gingen ervan uit dat ze daarmee de PvdA-fractie ertoe zouden kunnen brengen om Van Rij tot aftreden te dwingen. Dat is volgens Van Rij de die pere achtergrond van het aftre den dat hij vorige week aankon digde. Volgens hem blijkt de boze opzet van de WD uit no tulen van fractievergaderingen die hij vorige maand onder ogen kreeg. Hij moet overigens constateren dat de WD maar half in haar opzet is geslaagd: hij is dan opgestapt, maar ook WD-wethouder Vos moest het veld ruimen. Dat het zo is gelo- Stichting Slachtoffers WVG opgericht Dgel is door de kerk. Huize Scheper in de Stevenshof vanmiddag het toneel van landelijke primeur. Aan de ier Knipstraat werden de oprichter van de Stich- Slachtoffers Wet Voorzie- en Gehandicapten (SSW) e notaris de laatste papie- jetekend. De SSW zet zich )or gehandicapten en hun iden en familie die niet te en zijn over de Wet Voor ingen Gehandicapten. Mis- den worden geïnventari- klachten gebundeld en vervolgens probeert men te lobbyen in politiek Den Haag en waar nodig wetswijzigingen na te streven. De 40-jarige Dago Olde Sche per is oprichter en voorzitter van de SSW en is bij de diverse gemeentelijke instanties in Voorschoten en Leiden geen onbekende. Begin augustus vo rig jaar moest hij samen met zijn vrouw en twee kinderen noodgedwongen hun flat in Voorschoten verlaten. Na een aantal buikwandoperaties was hij dermate slecht ter been dat De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische- middelpunt van de stad. hij niet meer in het apparte ment zonder lift kon blijven wonen. Omdat er in Voorscho ten geen alternatief op de wo ningmarkt was, kwam hij uit eindelijk in een eengezinswo ning van de WBL in de Ste venshof terecht. En toen begon volgens Olde Scheper de ellende pas goed. De woning zou worden aange past aan zijn handicap. Drem pels eruit, traplift erin. Maar dat bleek al snel onmogelijk. Vervolgens ontspon zich een strijd met WBL en gemeente die tot op de dag van vandaag voortduurt. Het is volgens Olde Scheper een mooi voorbeeld van hoe gehandicapten ver morzeld kunnen worden tus sen de ambtelijke WVG-rade- ren. „We zijn een vergeten groep. Eigenlijk was er geen landelijk meldpunt waar gehandicapten of hun familie terecht kunnen. Tot nu toe werd er geklaagd bij burgerraadslieden, de om budsman of de Gehandicap tenraad maar het bleef altijd bij individuele gevallen die niet of nauwelijks in kaart werden ge bracht. Ik wil de klachten kop pelen, aan de Kamer 'aanbie den en zo eventuele wetswijzi gingen mogelijk maken. De SSW is dus een gat in de markt en ook bedoeld om de landelij ke politiek wakker te schud den." Volgens Olde Scheper geeft el ke gemeente op een andere manier uitvoering aan de Wet pen, getuigt volgens Van Rij van 'slecht politiek management' door de liberalen. „Ik vind de strategie van de WD niet van intelligent handelen getuigen. Ik denk dat de WD niet goed heeft nagedacht." Volgens WD-ffactieleider Rogier van der Sande zijn de ideeën van Van Rij 'nonsens'. „Het verbaast mij dat hij blijk baar denkt dat de WD een complot tegen hem heeft be raamd. Dan staat hij niet meer helemaal in contact met de werkelijkheid", aldus de WD- 'er. Het verhaal van de vertrek kend wethouder heeft volgens hem geen gevolgen voor de sa menwerking met PvdA. „Dat zou het hebben wanneer hij na mens de partij zou spreken, maar mijn indruk is dat hij hierin alleen staat. Ik vind het jammer voor Tjeerd. Je zou wil len dat iemand zijn tienjarig wethouderschap sjieker af sluit." Van Rij hoorde al in februari via het informele circuit dat Vos zijn fractie had ingelicht over de overschrijdingen. Verder vernam hij dat de WD-fractie had besloten om zijn do,en en laten in de kwestie onder de loep te nemen. Later begreep hij dat de liberalen de zaak had den aangegrepen om hem ten val te brengen, van Van der Sande ontkent dat zijn fractie al in februari wist van de miljoenenoverschrijdin gen. Berry heeft wel in de frac tie gemeld dat hij bezig was met een onderzoek. Dat is normaal: iedere wethouder houdt zijn fractie van dit soort zaken op de hoogte. Maar daarbij zijn geen bedragen genoemd. Die laeeg ik pas volgende maand, samen met de andere raadsleden." De PvdA'er wijst erop dat Vos vorige maand de gemeenteraad onjuist heeft ingelicht over de overschrijdingen op het Stad huis. De WD-wethouder deed het voorkomen alsof hem nooit was verteld dat de overschrij dingen niet bekend waren bij de politiek. Uit diverse versla gen blijkt inmiddels dat hij er al in een vroeg stadium van ver schillende kanten op gewezen is dat hij snel met de zaak aan de slag moest. „Toen Berry op 18 apnl aan de raad meldde dat hij steeds adequaat heeft ge handeld, deed dat voor mij de deur dicht", aldus Van Rij. Het voorstel om een onder zoek te laten doen naar de ma nier waarop Van Rij met de overschrijdingen was omge gaan, kwam op 14 maart in het college. De PvdA-wethouder was toen op vakantie. „Berry heeft daarbij verklaard dat het voorstel niet kon wachten tot ik terug was van vakantie omdat hij onder grote druk stond van zijn fractie." Van der Sande rea geert fel. „Dat is echt nonsens. Maar het past wel in de com plottheorie van Tjeerd. Ik weet wel dat Tjeerd van tevoren door Berry is ingelicht dat het voor stel er aan zat te komen." Het feit dat Vos sinds vorige week maandag overspannen thuis zit, past volgens de PvdA 'er precies in het beeld van het complot. „Ik houd het erqp dat zijn huidige overspannenheid uit gewetensnood voortkomt en dat pleit voor hem", laat Van Rij weten. Dat de WD van hem af wilde kan hij overigens wel begrijpen. „Politiek-zakelijk - dus los van de menselijke kant - vind ik wel te verdedigen dat ze mij uit het college proberen te krijgen. Want laten we eerlijk zijn, ze hebben toch meer last- van mij dan van bijvoorbeeld Hans Baaijens. En de WD ziet mij als de verpersoonlijking van de colleges die hen jarenlang in de oppositie hebben gehouden." Ironisch genoeg had hij al enige tijd geleden geconcludeerd dat het tijd werd om op te stappen. „Na dé aanvaring met de raad over het BVR-onderzoek heb ik voor mezelf al vastgesteld dat het tijd werd om af te bouwen. Maar na het optreden van Berry in de gemeenteraad van 18 april heb ik gezegd: nou ga ik me ook verdedigen." Dago Olde Scheper is oprichter en voorzitter van de Stichting Slachtoffers Wet Voorziening Gehandicapten. foto mark lamers Voorzieningen Gehandicapten. Daarbij moet worden gedacht aan huisvesting voor minder validen, aanpassing aan wo ningen, het beschikbaar stellen van rolstoelen en taxivergoe dingen. „Sommige invaliden moeten langer dan één jaar op een rolstoel wachten", weet Ol de Scheper. „Normaal gespro ken moet dat binnen 6 weken kunnen worden geregeld. Maar ja, een ambtenaar gaat om 5 uur naar huis terwijl een ge handicapte 24 uur per dag een probleem heeft." Overigens geeft Olde Scheper in een adem aan dat de SSW er niet alleen is om maar tegen al lerlei instanties aan te schop pen. „Wij denken wel degelijk na over de problemen en ko men ook met voorstellen om die problemen gezamenlijk te kunnen oplossen. Maar daarbij staan de belangen van de ge handicapten uiteraard wèl voorop." Vaderdag? Het is een van de weinige vas- tigheidjes in het leven. Moe derdag wordt gevierd op de tweede zondag in mei (gisteren dus) en vaderdag de derde zondag in juni. Zo'n beetje de hele wereld weet dat behalve blijkbaar de afdeling Milieu en Beheer van de gemeente. An ders kunnen wij het niet ver klaren dat er op de Kalender 2000 van Milieu en Beheer op zondag 11 juni staat aangege ven dat het Vaderdag is. Nou belooft die zondag toeval lig wel een heel erg drukke dag te worden. Het is dan namelijk eerste pinksterdag, de Leidse marathon wordt gelopen en Nederland speelt 's avonds in de Amsterdam Arena in het ka der van Euro 2000 tegen Tsje chië. Daar kan vaderdag nog wel bij, hebben ze waarschijn lijk bij de gemeente gedacht, zich niet realiserend dat alle pappa's pas zondag 18 juni in de watten worden gelegd. Bij Milieu en Beheer geven ze ruiterlijk toe dat er een fout is gemaakt. Waarom en door wie is niet meer te achterhalen. Fout is gewoon fout. „Maar be kijk het eens van de positieve kant", aldus de voorlichtster. „Alle vaders weten in ieder ge val zeker dat hun cadeautjes ruim op tijd zijn." ERIC-JAN BERENDSEN Etot mijn baby voordeelpot* luiert van 26." naar ■b«i j .♦s Dé iportlcfite Babyrunner hundiaam en Inklopboor van 349.- naar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13