Bouw- en baggerreuzen Boskalis en HBG fuseren Economie Langste kruidkoek Supermarktholding Laurus ziet toekomst weer zonnig in Grote fusie in VS tussen twee papierconcerns 'Staatsaandeel KPN verstoort vrije markt' Eerste principe-akkoord over CAO met prestatiebeloning itish Airways toont interesse voor KLM KNMI in nieuwe jas AO 15 MEI 2000 iraaf mag Limburger inlijven De Telegraaf mag van de Nederlandse Mededin- löriteit (NMa) het regionale dagblad De Limburger van overnemen. Wel moet De Telegraaf de weekbladen- je bij De Limburger hoort binnen een halfjaar afstoten, waakhond NMa heeft bovendien geëist dat beide kran tten blijven voortbestaan, zij het onder een gemeen- ■lijke moeder. De Telegraaf verzekert dat er geen ontsla- en door de overname. Wel zal de lopende reorganisatie jmburgs Dagblad, die al veel eerder was ingezet, wor- ■rond. Ook zullen op den duur arbeidsplaatsen verdwij- irhet samenvoegen van overkoepelende werkzaamhe- de twee Limburgse kranten, maar dat gebeurt zonder gen ontslagen, aldus De Telegraaf. gdurige storing bij Hi PrePay L Bezitters van een mobieltje met een Hi PrePay-kaart K Telecom konden hel afgelopen weekeinde niet telefo- |s hun beltegoed op de kaart op was. Door een storing opvvaardeerlijn die vrijdagavond begon, konden aanvra- ralsnog niet in behandeling worden genomen. Een me ster van KPN Telecom zegt niet te weten hoeveel men- upeerd zijn door de storing. Tegoeden van aanvragen jn ingediend maar nog niet zijn verwerkt, worden bijge in zodra de storing is verholpen. istaties witwassen in Liechtenstein De politie in Liechtenstein heeft vijf arrestaties verricht onderzoek naar witwasoperaties. Onder de arrestanten zich een parlementslid. De overige verdachten zijn ver- leheerders. De arrestaties volgen op een uitgelekt rap- i de Duitse geheime dienst waarin staat dat de Russi- affia, Colombiaanse drugshandelaren en de Italiaanse ostra vaak geld witwassen via brievenbusfirma's in nstein. Het vorstendom, gelegen tussen Oostenrijk en land, staat bekend als belastingparadijs. Volgens open- nklager Spitzer zijn de arrestaties nog maar een begin. trole internetgebruik werknemers Meer dan 75 procent van de Britse bedrijven houdt bij nternetsites het personeel bezoekt. Meer dan de helft ondernemingen houdt ook een oogje in het zeil bij het e- keer. Dat blijkt uil navraag bij 74 grote Britse bedrijven •t onderzoeksbureau 1RS. Volgens het bureau beperkt icedcrde van alle ondernemingen het versturen van per- :e e-mails door personeelsleden. Bovendien stellen ze ;er grenzen aan de tijd dat er geïnternet mag worden. De e angst is voor het binnenhalen van virussen. irek reorganisatie ECT opgeschort am* FNV en CNV hebben de gesprekken over de reorga- bij het Rotterdamse containeroverslagbedrijf ECT, die iek zouden beginnen, voorlopig afgezegd. Zij geven ïg aan een nieuwe CAO, maar daarover is nog geen ak- De FNV-leden wezen de nieuwe CAO af, nadat de onder- ingsdelegatie akkoord was gegaan. De FNV-delegatie de verantwoordelijkheid voor die afwijzing op zich en :h terug. Ook het CNV ondertekent de nieuwe CAO bij 0 orlopig niet. Bij de reorganisatie gaat het om-afslanking o cele onderdelen, waarbij arbeidsplaatsen verdwijnen, gaat het om herscholing om meer personeel op de werk- krijgen. Vorig jaar reserveerde de directie 100 miljoen voor de operatie. iwe CAO voor personeel Hema Winkelketen Hema heeft een nieuwe CAO. De collec- beidsovereenkomst geldt voor een jaar. Het Hema-per- krijgt een loonsverhoging van 3,75 procent per 1 juni. ins zijn er afspraken gemaakt kinderopvang en aanloop voor nieuwe werknemers. De vakbondsleden moeten nog goedkeuren. De vakbonden geven een positief ad- 'Adverteerder van het Jaar' Telecommunicatiebedrijf Ben is uitgeroepen tot 'Ad- lder van het Jaar 1999'. Tegelijkertijd'is Ben beloond met lent voor de beste geïntegreerde communicatie. De jury Jtblad Adformatie, BVA/Associatie Nederlandse Adver ts en de Stichting Adverteerdersjury Nederland vindt dat [et een relatief bescheiden budget erin is geslaagd zich op lovatieve en onderscheidende manier te positioneren in ikt. Eerder ontving Ben de NÏMA Marketing Jaarprijs en ■formatie Mercuur voer de beste tijdschriftcampagne. antiekiekjes ook direct op internet t>AM« Vanaf zaterdag maakt internetaanbieder Wanadoo men met de Hema mogelijk om foto's gratis op het web te Wanadoo-abonnees die een rolletje laten ontwikkelen llema, kunnen ze direct in een hoogstpersoonlijk 'Webal- jaten opnemen, of als ansichtkaart via e-mail versturen. Innee bepaalt zelf of het fotoboek publiek toegankelijk is. fc's worden overigens ook nog op het traditionele fotopa- iedrukt. hvervoer schreeuwt om personeel pEft» Het Nederlandse wegvervoer kampt met met een lekort aan personeel. Volgens de brancheorganisatie lort en Logistiek Nederland leed al 27 procent van de be- l daardoor schade. Er zijn in de bedrijfstak nu 7.300 vaca tie soms moeilijk te vervullen zijn. Vooral hét tekort aan n internationale chauffeurs is groot. F.r worden 5.500 be iers gezocht. tiers van Koophandel te rijk' icDe Kamers van Koophandel in Nederland beschik- er veel meer vermogen dan noodzakelijk is. Volgens het xireau Hordijk Hordijk uit Culemborg kan van het to il 311 miljoen gulden meer dan de helft terug naar de be- i in de vorm van lagere bijdragen. Het adviesbureau deed :oek naar de financiële positie van de Kamers in opdracht t ministerie van economische zaken. De vermogensposi- de Kamers kwam eerder deze maand in de belangstel- staan toen staatssecretaris Ybcma ingreep bij een aantal erciële activiteiten van de Kamer van Koophandel Zuid- rg. Het ging onder meer om de renovatie van het voetbal fan eredivisieclub MW. Kemphanen vinden elkaar na maanden gekibbel Koninklijke Boskalis Westminster en de Hollandsche Be ton Groep (HBG) gaan fuseren tot één bouw- en bagger- concern. Beide ondernemingen maakten vanochtend bekend te streven naar een fusie 'op basis van gelijk waardigheid'. De aandeelhouders houden ieder vijftig procent van de nieuwe onderneming. Boskalis en HBG verwachten 'volledige overeenstemming' te bereiken. rotterdam-arnhem gpd-anp Met het samengaan ontstaat een bouw- en baggerconcern met een omzet van bijna 13 miljard gulden. De nieuwe combinatie zal 23.450 werkne mers tellen. Het fusiebedrijf krijgt een tweehoofdige leiding. De eerste man van HBG, J. Ver aart, en zijn tegenhanger bij Boskalis, R. van Gelder, moeten de fusie tot een succes maken. Afgelopen vrijdag tijdens de aandeelhouders van HBG sprak Veraart al zijn vertrouwen uit in het baggerbedrijf.' De aangekondigde fusie komt na maandenlang gesteggel tus sen beide bedrijven. Boskalis wilde HBG inlijven, maar de Rijswijkse bouwer verzette zich met man en macht tegen de overname. HBG vreesde dat Boskalis zijn bedrijfsactiviteiten uit elkaar zou trekken. Begin mei bleek echter dat het ruziën de tweetal opnieuw in gesprek was geraakt tijdens een wapen stilstand, die HBG via de rech ter had afgedwongen. Begin dit jaar hadden HBG en Boskalis nog openlijk ruzie. Om Boskalis van het lijf te houden zou HBG ook hebben gespro ken met de Belgische baggeraar Deme. Volgens Veraart liepen de onderhandelingen met de Belgen echter allang voordat Boskalis met het 'vijandige' bod kwam. Het geloof in Boskalis groeide de laatste weken, al wilde Ver aart vrijdag nog niet zeggen op welke termijn het verlossende woord gesproken zou worden. De activiteiten passen goed bij elkaar. Bovendien is bouwen en baggeren een goede combina tie. Zonder de bouwactiviteiten zouden we in het verleden heel wat baggeropdrachten zijn mis- sintjohannesga» -Bakkers van Wieger Ketellapper hebben het afgelopen weekeinde in het Frise Sint Johan- nesga de langste kruidkoek ter wereld gebakken. Het was een exemplaar van 250 meter, zo stelde een land- opmeter van een ingenieursbureau vast. De reuzenkoek werd aangesneden door Klasina Seinstra, winnares van de laatste Elfstedentocht. foto cpdjan de vries Supermarktholding Laurus ziet de toekomst weer zonnig in. Het concern, waaronder onder meer Edah, Super de Boer en Konmar vallen, ziet een eind aan de stevige prijsconcurrentie in de branche. Daarnaast heeft het maatregelen genomen om de negatieve trend in de resul taatontwikkeling te keren. Voor heel 2000 denkt de directie dan ook op een beter resultaat uit te komen dan eerder aangegeven. Voor afschrijving van good will. maar inclusief de winst van 22 miljoen gulden op de verkoop van een onderdeel, denkt Laurus dit jaar een tien procent hoger nettoresultaat te kunnen bereiken dan in 1999. Eind maart voelde bestuurs voorzitter W. Angenent zich bij de presentatie van de jaarcijfers nog minder zeker van zijn zaak. Toen twijfelde hij eraan of die tien procent gehaald kon wor den. De prijzenoorlog in de eer- International Paper en Champion samen gelopen." Volgens bestuursvoorzitter Van Gelder van Boskalis biedt de fusie de aandeelhouders 'uitstekende' vooruitzichten. HBG-topman Veraart zegt dat er voor de medewerkers van zijn bedrijf 'een evenwichtig ka der is geschapen om de moge lijkheden van beide bedrijven verder uit te bouwen'. Van ge dwongen ontslagen als gevolg van de fusie zal volgens hen geen sprake zijn. Beide bedrij ven denken aanzienlijke syner- gievoordelen te kunnen beha len en voorzien vanaf 2002 op jaarbasis een kostenbesparing van zeker dertig miljoen gulden te realiseren. De samenwerking levert bovendien een grotere slagkracht op, aldus de van morgen uitgegeven verklaring. brussel marc peeperkorn correspondent Het 'gouden aandeel' dat de Nederlandse overheid in KPN bezit, verstoort volgens de Eu ropese Commissie de vrije markt. Eurocommissaris Bolke- stein (interne markt) zal het ka binet waarschijnlijk volgende maand een eerste waarschu wing hierover sturen. Minister Zalm (financiën) laat weten bereid te zijn het strate gisch staatsaandeel in KPN op te geven en zal de Kamer daar over binnenkort informeren. Dat de Nederlandse staat 43 procent bezit van de KPN-aan- delen, is voor Bolkestein geen probleem. Wel maakt hij be zwaar tegen de bevoegdheid van de overheid om drie van de negen KPN-commissarissen aan te wijzen. Steen des aanstoots is even wel de 'gouden aandeel'-con structie, waarmee de staat be langrijke beslissingen binnen KPN kan blokkeren. De eerlijke concurrentie - inclusief een overname of fusie - raakt daar door in het gedrang. De Commissie - het dagelijks bestuur van de Europese Unie - begon afgelopen najaar een on derzoek naar dit strategisch aandeel. Vorige week nog ketste een fusie tussen KPN en het Spaanse Telefónica af. De Spaanse staat heeft een 'golden share' in de geprivatiseerde Iberische telecomreus. Spanje kent sinds 1995 een speciaal beleid voor deze strategische aandelen, en heeft daarmee de aandacht van de Commissie ge trokken. Verder lopen er ook procedures tegen Portugal, De nemarken, België, Groot-Brit- tannië, Italië en Frankrijk over soortgelijke kwesties. Al in 1997 maande 'Brussel' de lidstaten tot het afschaffen van speciale aandelenconstruc- ties, die erop gericht zijn de overheidspositie te versterken ten koste van eerlijke concur rentie. Het ministerie van financiën in Den Haag benadrukt dat het 'gouden aandeel' in KPN uit 1994 stamt, om zo na de beurs gang van het bedrijf verzekerd te blijven van een aantal tele foondiensten. De Amerikaanse papiercon cerns International Paper en Champion International gaan samen verder. International Pa per betaalt voor zijn concurrent 17,5 miljard gulden in aandelen en contanten. Daarmee over troeft het UPM-Kymmene, het Finse bosbouw- en papiercon cern. Dat had 16,3 miljard gul den over voor Champion. UPM-Kymmene trok zich het afgelopen weekeinde terug uit het overnamegevecht. Het con cern zei in een verklaring een nog hoger bod tegenover de aandeelhouders niet te kunnen verantwoorden. Champion had half februari overeenstemming bereikt met UPM-Kymmene over een fusie. Een naam was zelfs al bedacht (Champion International met het logo van UPM-Kymmene), maar twee maanden later stap te International Paper in de ring. Door het samengaan tussen International Paper en Cham pion International ontstaat een papiergigant met een omzet van bijna 72 miljard gulden en 117.000 werknemers. Cham pion vult zijn nieuwe partner vooral aan op het gebied van productie van tijdschriftenpa pier en pulpproductie in La- tijns-Amerika. De papierindustrie is erg in beweging. Concerns zijn op zoek naar meer controle over papierprijzen en schaalvoorde len. Zij zien daarbij meer in de aankoop van concurrenten dan investeringen om een grotere positie te bemachtigen. UPM-Kymmene zou met Champion het grootste papier concern ter wereld worden. Nu gaat International Paper die po sitie innemen, voor het Fins- Zweedse Stora Enso. Champion betaalt aan UPM-Kymmene 480 miljoen gulden, omdat het fu sieakkoord is verbroken. De vakbonden FNV en CNV hebben voor het eerst een prin cipe-akkoord bereikt over de invoering van prestatiebeloning voor een hele bedrijfstak in een tweejarige CAO. De 6.000 werk nemers in de suikerwerk- en chocoladeverwerkende indu strie kunnen beloond worden als zij extra hun best doen. Aan de beloningsstructuur zijn de nodige voorwaarden verbonden. Zo mogen de werk nemers in loon niet achteruit gaan. De koopkracht moet ge handhaafd worden en dus blijft de collectieve loonsverhoging gewoon gelden. Ook moeten de werknemers zelf. via de onder nemingsraad of de personeels vereniging, invloed kunnen uit oefenen op de manier waarop de koppeling tussen belonen en beoordelen wordt ingevoerd, zo meldt CNV. Een nog belangrij kere voorwaarde heeft volgens de bond betrekking op verder gaande afspraken over scho- ling. luist die strenge voorwaarden hebben ervoor gezorgd dat FNV en CNV nu het akkoord aan hun achterban voorleggen. Tot nu toe was alleen in de CAO's van een aantal aparte bedrijven een regeling over prestatiebelo ning opgenomen. In vele CAO- onderhandelingen, onder meer bij Philips, bleek dit punt een heet hangijzer te zijn. „Beide partijen, de werkne mers en de werkgevers, hebben een beetje koudwatervrees", verklaart CNV-bestuurder A. Daverschot. Zijn FNV-collega J. Koppens spreekt van 'een be scheiden vormpje van presta- tieloon'. Vanaf 1 juli 2000 krij gen zij bovendien 3,5 procent meer salaris. In juli 2001 komt daar nog eens 3,5 procent bij. ste vier maanden van dit jaar deed de winstgroei die in 1999 nog fors was, in een keer teniet. Het resultaat van de Laurus- winkels tezamen zal over het eerste halfjaar dan ook zo n 10 procent lager zijn dan vorig jaar, zo rekent het bedrijf voor. Het tweede halfjaar wordt naar verwachting een stuk beter. e kranten: Gesprekken tussen luchtvaartmaatschappijen n e luchtvaartmaatschap- sh Airways (BA) wil een lemen in de Nederland- Volgens de Britse zon- nten The Observer en Sunday vinden er al ge- n plaats tussen de be- maatschappijen. Bri- ways wil een alliantie KLM aangaan om de 'p de Europese markt te en, aldus de kranten, is het de bedoeling om c low-budget dochter- lappijen van BA en o en Buzz, beter te laten Ken. niet ingaan op de be richtgeving. Een woordvoerder wees er wel op dat bestuurs voorzitter L. van Wijk onlangs heeft aangegeven dat zijn lucht vaartmaatschappij een nieuwe partner zoekt. Of dat BA is, wil de de zegsman niet zeggen. De samenwerking tussen BA en KLM zou door de deelne ming verder gaan dan alleen een 'code-sharing' overeen komst waarbij diensten onder een'gezamenlijk vluchtnummer worden uitgevoerd. De Britse kranten wijzen erop dat KLM bang is voor een geïsoleerde positie in Europa na het mis lukken van de 'bijna-fusie' met Alitalia. Sindsdien is de geruch tenstroom rondom KLM op gang gekomen. Ook een woordvoerder van British Airways heeft de berich ten gisteren tegengesproken. „We hebben recentelijk met KLM gesproken over een nieuw internen eisbureau, maar alles daarnaast is speculatie", aldus de zegsman. Volgens een bron binnen de maatschappij die werd aangehaald door The Ob server kijken 'British Airways, Swissair en andere bedrijven nauwlettend naar de situatie rond KLM'. Ook Swissair is veelvuldig ge noemd als mogelijke partner. De Zwitserse luchtvaartmaat schappij zit in de Qualiflyer-al- liantie met onder meer het Bel gische Sabena, maar zou verder over de grenzen willen kijken. Vorig jaar kreeg Qualiflyer een zware klap door het vertrek van partner Delta Air Lines. Dat be sloot samen te werken met Air France. KLM is aantrekkelijk voor Swissair, omdat dé Neder landers het Amerikaanse Northwest inbrengen. Vorige week gingen nog ge ruchten dat British Airways een samenwerking nastreeft met Air France en Delta Air Lines. Een woordvoerder van BA sloot een alliantie niet uit, maar de lucht vaartmaatschappij zou niet van plan zijn de luchtvaartgroep Oneworld te verlaten. de bilt» Koningin Beatrix opent morgen het geheel gerenoveerde ge bouwencomplex van het Koninklijk Meteorologisch Instituut in De Bilt. De nieuwbouw van het KNMI omvat een geavanceerde weerkamer en biedt werkruimte aan seismologen, computerdeskundigen, technische medewerkers, staf en ondersteunende diensten. De vloer van het weer- instituut is voorzien van lage- en hogedrukgebieden. foto anp cor mulder Politiek cartoonist Jos Collig- non is een van de weinige teke naars die in Nederland geregeld kunnen publiceren. Zijn car toons leveren commentaar op de dagelijkse politieke werke lijkheid op het Binnenhof. Niet alleen verschijnen ze promi nent in de Volkskrant, maar ook staan ze in vakblad De Journa list en het FNV Magazine. Collignon brengt veel tijd door in het Franse Normandië, waar hij sinds acht jaar een huisje opknapt. Hij metselt een loods en timmert een dak in de oorspronkelijke Normandische bouwstijl. „Mijn hobby is bouwvakker." Hoeveel de teke naar intussen heeft uitgegeven aan zijn hobby houdt hij niet bij. „Net zoveel als ik zin heb." De laatste aankoop van los Collignon staat bij het huisje: een digitale satellietontvanger. Kosten: 1.150 gulden. Collignon is er erg tevreden over. Voor zijn werk moet hij het nieuws op de voet volgen. „Door de schotel kan ik alle Ne derlandse televisiezenders, ook de commerciële, ontvangen op mijn vakantieadres. Daardoor en via internet, dat voor mij fungeert als een krant, blijf ik op de hoogte van de ontwikke lingen in Nederland en kan ik op vakantie doorwerken." Ook de beste aankoop van de politiek tekenaar heeft met zijn werk te maken. Een jaar gele den kocht hij voor ongeveer vierduizend gulden een iMaë met scanner en printer. Die heeft zijn manier van werken vergemakkelijkt. Voor de komst van het tech nisch vernuft tekende en kleur de Collignon op papier, waarna een koerier zijn werk naar de krant bracht. Daar werd de te kening vervolgens gescand, wat foto cpd stijn rademaker de kwaliteit niet ten goede kwam. Bij het kopiëren van de oorspronkelijke tekening gaat steeds wat van de scherpte ver loren. „Nu doe ik het inkleuren op de computer en de bestan den stuur ik direct naar de krant. Ik heb een hoop plezier van de iMac." „Toen ik de computer pas had was ik zo enthousiast dat ik direct aandelen in de IT (infor matietechnologie) kocht." Dat werd meteen de slechtste koop die Collignon ooit gedaan heeft. „Ik kocht op het verkeerde mo ment. De aandelen donderden omlaag." Hij heeft na deze te genvaller de aandelen niet di rect van de hand gedaan, maar hoopt dat de koersen na enige tijd vanzelf weer omhoog zullen gaan. „Het gaat alweer beter, maar mijn verlies is nog niet goedgemaakt." Zijn miskoop heeft Collignon niet cynisch gemaakt over de informatietechnologie. „De tip die ik zou willen geven is: koop op het juiste moment IT-aan- delen De cartoonist verwacht dat de internet- en communi catiesector de komende jaren zal blijven groeien. „Aandelen in die sector zijn een goede in vestering, je moet ze alleen wel op het juiste tijdstip kopen." In een bedrijf als World Online heeft Collignon nooit willen in vesteren. „Vanaf het eerste mo ment dat ik Nina Brink op tele visie zag, wist ik dat het niets zou worden. Dat ligt waar schijnlijk aan haar hoofd." JOS COLLIGNON Leeftijd: 50 Beroep: politiek cartoonist Burgerlijke stand: getrouwd Kinderen: 3 Auto: Renault 25 Hobby: Bouwvakker (huisje op knappen) en voetballen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11