Mugabe wil einde aan terreur Makkelijk geregeld. i i Nederlandse leeuw verovert Noord-Frankrijk Buitenland litse bedrijven aan landpaal genageld Armoe in China Onafhankelijkheid Atjeh voor Jakarta geen optie Mensapen in groot gevaar Geen overleg gijzeling Jolo HG 13 MEI 2000 en verkracht meisje van vijf ie Oostenrijkse politie heeft een twaalfjarige jongen uit ■arresteerd wegens verkrachting van een meisje van vijf jongen heeft na aanvankelijke ontkenningen toegege- rij het kind dinsdag seksueel heeft misbruikt. Hij heeft [de politie verteld dat hij het meisje naar een garage lokt en dat hij zich daar aan haar heeft vergrepen. Na de iting zocht de politie eerst naar een volwassen verdach- ak heeft in Oostenrijk grote opschudding veroorzaakt xussie over zwaardere straffen voor seksuele delin- vveer doen oplaaien. De jongen, die uit Albanië afkom- ras onder behandeling wegens psychische problemen. |il Tijgers aan de rand van Jaffna De Tamil-rebellen hebben gisteren gezegd dat zij de ia in het noorden van Sri Lanka tot op een kilometer iderd en op het punt staan hun vroegere bolwerk op 'ringsleger te heroveren.Via hun radiozender hebben de ngstijgers van Tamil Eelam (LTTE) de bevolking opge- de stad te verlaten omdat LTTE-strijders haar ieder mo- innen binnentrekken. De regering in Colombo heeft ven dat de verdedigers van de stad onder zwaar mortier- itig olielek op Noordzee Greenpeace heeft gisteren gemeld dat een boorplat- ide Noordzee ernstig olie lekt. Volgens de milieuorgani- die vervuiling symptomatisch voor de permanente ver- iging van de Noordzee door de olie- en gasindustrie. Bij ;ste ongeluk stroomde van het Deense olieplatform Arne 1 Iriehonderd kilometer ten noordwesten van het eiland leduizend ton olie in zee. De lekkage werd pas gisteren maar heeft zich al afgelopen zondag voorgedaan. Pakistan: Coup was rechtmatig ld. Het Pakistaanse hooggerechtshof heeft gisteren ge il dat de staatsgreep die in oktober werd gepleegd tegen g Nawaz Sharif rechtmatig was. Tegelijk sprak het hof uit nilitaire machthebber Pervez Musharraf over uiterlijk rde democratie moet herstellen. Volgens het hof moet •r aan drie jaar genoeg hebben om de noodzakelijke eco- jhe en politieke hervormingen door te voeren. Musharraf M emier Sharif op 12 oktober af, nadat hij door de rege- rai der was ontslagen als legerchef. .gveld op grens Israël-Jordanië m_« Israël en Jordanië gaan op hun gezamenlijke grens »gveld aanleggen. De twee landen hebben hiertoe eerder el eek een overeenkomst gesloten, zo maakte de Israëlische r Barak gisteren bekend. Het vliegveld krijgt twee aan- en vertrekhallen, aan elke kant van de grens een. Barak jl( e het vliegveld 'een symbool en een vrucht van de vrede, n de burgers van beide landen kunnen profiteren'. Israë- nilieugroepen overwegen naar de rechter te stappen om eg van het vliegveld te voorkomen. Het zou een ernstige png vormen voor de flora en fauna in de Aravawoestijn. in 'betrokken' bij persvrijheid d Daags nadat de Moskouse politie gewapend binnen- een van Ruslands belangrijkste mediaconsortia heeft int Poetin gisteren gezegd dat hij zich hetrokken voelt bij :herming van de persvrijheid. „De vrijheid van menings in de persvrijheid zijn constante waarden", aldus de Russische president. De inval bij Media-MOST, dat zich io, televisie en krant kritisch opstelt tegenover de rege- vam Poetin gisteren op een golf van kritiek te staan. Criti- in het harde optreden een voorbode voor het muilkorven irnalisten onder de nieuwe president. alië kampt met overstromingen ihu» Na aanhoudende droogte wordt het zuiden van So- ïu geteisterd door overstromingen. Abdi Nur Darow, de neur van het district Tigieglo, zei gisteren dat drie kinde- verdronken en dat 52 huizen zijn verwoest door de omingen. Zo'n 1.800 ton graan, meel en suiker is wegge- uit een pakhuis, aldus Darow. Ook in Baidoa, de hoofd- n de regio Bay, worden woonwijken bedreigd door over igen die het gevolg zijn van 24 uur durende stortregens. r geen akkoord Israël-Palestina mVandaag had een akkoord klaar moeten zijn dat het erk moet worden van de voor 13 september geplande ussen Israël en de Palestijnen. Maar gisteravond was er «n zicht op zo'n basisakkoord. „Niets gaat zoals het zou ngaan", aldus Nabil Amr, een adviseur van Palestijnse ent Arafat. Dat op 13 september een vredesverdrag kan n getekend, gelooft niemand meer. peter van nuusenburg ital grote Duitse onder en is gisteren aan de )aal genageld. De on- ingen weigeren deel te aan het fonds voor de oosstelling van dwang- rs gedurende de nazi- Münchense dagblad tsche Zeitung publiceer- lijst van ook internatio- kende bedrijven die, on- ïerhaalde aanmaningen der anderen bondspresi- au, nog geen pfennig in ds hebben gestort. Daar- loren de supermarktke- i, de sportartikelenfabri- lidas, de confectieketen meubelfabrikant IKEA ault Duitsland, fonds werd eerder dit moeizame onderhande- ussen de regeringen van nd, de Verenigde Staten dvocaten van de slacht- in het leven geroepen, drijfsleven en de Duitse zouden elk vijf miljard jdragen. De naar schat- tot anderhalf miljoen i hoogbejaarde overle- i uit vooral Oost-Europa i uit het fonds een be- n pensioen krijgen, dat veel bedrijven wei- e betalen, komt men nu dljard mark tekort. De an om de portemonnee a houden lopen uiteen, ie krant. Sommige on- lers hebben helemaal reageerd op de brieven initiatiefnemers. Ze gaan lelijk van uit dat de tijd, de leeftijd van de slacht- in hun voordeel werkt, n weigeren deel te ne- Zimbabwaanse boeren bereid grond op te geven men, omdat ze geen dwangar beiders te werk hebben gesteld. Weer anderen wijzen erop dat de onderneming pas na de oor log is gesticht. De initiatiefnemers, onder wie de reuzen DaimlerChrysler, Siemens en verzekeringscon cern Allianz, zeggen dat deelna me een kwestie van solidariteit is. Het Duitse bedrijfsleven moet de last van het oorlogs verleden gezamenlijk dragen, menen ze. Daarnaast attende ren ze de collega's op de schade die het imago van alle Duitse bedrijven bij een fiasco oploopt in het buitenland. Begin dit jaar stonden er in de belangrijkste Amerikaanse kranten al grote advertenties, waarin de oorlogspraktijken van onder meer Daimler, Bayer en Ford aan de kaak werden ge steld. „Dat kan het bedrijfsle ven zich niet permitteren", al dus de regeringsonderhande laar, graaf Lambsdorff. De initi atiefnemers hebben gedreigd de namen van de niet-betalers volgende week openbaar te ma ken, maar de Süddeutsche Zeit ung is hen voor geweest. De tijd dringt, aldus Lambs dorff. Op 2 juni komt de Ameri kaanse president Clinton naar Berlijn. Het is de bedoeling dat dan de stichtingsakte van het fonds tijdens een korte plech tigheid wordt ondertekend. Als de ontbrekende twee miljard mark dan nog niet binnen zijn, staat Duitsland voor de hele wereld in zijn hemd. Onderne mers die hopen dat minister van financiën Eichel dan zal bij springen, kregen onlangs nul op het rekest. Eichel weigert be drijven die niet aan hun morele verplichting voldoen, uit de brand te helpen. De president van Zimbabwe, Mugabe, heeft zich giste ren uitgesproken tegen het geweld waarmee acties tegen blanke grootgrondbezitters gepaard gaan. Mugabe zei dat het geweld moet stoppen. Een nieuwe organisatie van boeren, de regering en Zimbabwanen die claims leg gen op landerijen, gaat de omstreden grond herverdelen, aldus het staatshoofd. harare Rtr-apren belegerd door oorlogsvete ranen. Tot nu toe heeft presi- Al geruime tijd worden honder- dent Mugabe de actievoerders den bedrijven van blanke boe- steeds gesteund. De belegeraars hebben al drie blanke boeren vermoord. Ook een aantal zwarte activisten van de politie ke oppositie heeft het leven ge laten. Mugabe, die samen met zijn ZANU-partijapparaat achter de gewelddadige campagnes tegen blanke boeren zit, had tot giste ren niets ondernomen om het geweld in te dammen. Gisteren sprak hij zich echter duidelijk uit tegen het gebruik van ge weld. Hij deed dat na een ont moeting met vertegenwoordi gers van zowel blanke boeren als zwarte Zimbabwanen die stellen dat ze recht hebben op landbouwgrond omdat ze van 1965 tot 1979 hebben gevoch ten tegen het blanke minder heidsregime in wat toen nog Rhodesië heette. Boerenleiders verklaarden gisteren dat ze bereid zijn direct land van blanke boeren aan de regering "bver te dragen. In ruil daarvoor moeten het geweld stoppen, zo zeiden ze. Nick Swanepoel, hoofd van een boerendelegatie die met Mugabe heeft gesproken, zei dat er niet over compensatie was gesproken. Maandag zal worden overlegd over de details van de overdracht van de grond. m Peking Een oude man vraagt voorbijgangers om geld in het centrum van de Chinese hoofdstad Peking. De grote steden in China worden overstroomd door mensen die, door werk loosheid en armoede gedreven, het platteland verlaten. De steden hebben hen echter weinig te bieden. foto epa Stephen shaver den haag anp Indonesië sluit een referendum over onafhankelijkheid voor de roerige provincie Atjeh catego risch uit. Een oplossing voor het conflict in de provincie moet worden gezocht binnen het Indonesische staatsver band. De Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Al- wi Shihab, heeft dat gisteren in Den Haag gezegd. Shihabs uitlatingen maken duidelijk hoe miniem de speel ruimte is voor de partijen om tot een oplossing van het con flict te komen. Gisteren sloten Jakarta en de Beweging Vrij At jeh (GAM) een 'humanitaire overeenkomst' die de provincie een bestand van ten minste drie maanden moet opleveren. De overeenkomst werd in Ge- nève getekend. De rebellen ver klaarden eerder dat ze hun stre ven naar een zelfstandig Atjeh nooit te zullen opgeven. Voor minister Shihab is ech ter duidelijk dat de GAM genoe gen moet nemen met de voor stellen die de regering al eerder deed: beperkt zelfbestuur, ver mindering van de Indonesische troepen in Atjeh en een groter aandeel van de olie- en gaswin- sten uit Atjeh voor de plaatselij ke bevolking. Shihab was gisteren in Ne derland voor besprekingen met onder meer zijn Nederlandse ambtgenoot Van Aartsen. Ook is hij dit weekeinde bij een con gres in Den Haag over de relatie tussen Indonesië en de Europe se Unie. Bel gratis de ZelffServiceLijn: 0800-0429. Met de ZelfServiceLijn van KPN Telecom kunt u gewoon vanuit uw luie stoel 24 uur per dag informatie opvragen. Zo kunt u heel gemakkelijk, en wanneer het u uitkomt, alles te weten komen over de actuele telefoon tarieven. Maar u kunt ook uw VoordeelNummers instel len of een NummerWeergave-abonnement aanvragen. godewaersvelde cees v. zweeden correspondent Ze plaatsen geen bommen, zoals de Bretonnen en Corsicanen. Maar ook de Vlamingen in Frankrijk voelen zich in hun voortbestaan bedreigd. Wie in Noord-Frankrijk Vlaams wil horen, moet naar het bejaardentehuis. Intus sen is een andere taal in deze Franse uithoek bezig aan een opmars: Alge meen Beschaafd Nederlands. Met zijn lange baard en donderende stem heeft Ghislain Gouwy iets weg van een natuurlijk leider. Voor de Fransen die zich Vlaming noemen, is hij dat de laatste decennia ook geweest. Gouwy's ogen spuwen vuur als hij over de min derheden in Frankrijk spreekt. In 1978 was hij een der oprichters van het Vlaamstalige radiostation Uylenspie- gel. De eerste drie jaar van zijn bestaan moest de zender voor de politie verbor gen worden gehouden. Maar Gouwy verkoos de repressie van toen boven de schijnheiligheid van nu. „We worden nu getolereerd", zegt hij. „We worden geto lereerd zoals prostitutie. Ze kunnen ons ieder moment weer verbieden." Gezeten achter een glas hoogblond bier zou Gouwy voor een militante Belgische Vlaming kunnen doorgaan. De plek die hij heeft uitgekozen voor zijn monoloog is de uitspanning Het Blauwershof in het nietige dorp Godewaersvelde. Boven de tap hangt de Vlaamse vlag, naast de deur een t-shirt met het wapen van Vlaanderen erop. De muziek is Vlaams en op de menukaart staat: 'Vlaanderen leeft'. Maar Godewaersvelde ligt in Frankrijk en de 73-jarige man onderscheidt zich in één essentieel opzicht van een Belgi sche Vlaming: hij spreekt geen Vlaams. Dat maakt hem representatief voor de Franse Vlamingen. Van de 80.000 Fran sen die zich 'Vlaming' noemen, beheerst nog slechts de hoogbejaarde minder heid het geliefde dialect. Gouwy zelf is het levende bewijs van de geslaagde assimilatie van de Vlamingen (en andere minderheden) door de Fran se staat. Die assimilatie begon 366 jaar geleden met de oprichting van de Aca démie Fran^aise, die de Franse taal moest zuiveren van regionale en buiten landse onreinheden. Ze kwam in een stroomversnelling onder het schrikbe wind van Robespierre aan het einde van de 18de eeuw. In die tijd verschenen op de muur van de school in de dorp Berthen teksten als: 'Verboden met ste nen te gooien en Vlaams te spreken'. Gouwy's vader was een Belgische Vla ming, zijn moeder een Frangaise. Om dat moeder alleen Frans sprak, was dat de taal rond de keukentafel, net als op school en later op het werk. Toen hij ook nog eens voor zijn werk tien jaar naar Parijs moest, verdween het laatste grein tje Vlaams uit zijn vocabulaire. Maar alles is niet verloren. In Het Blau wershof hangt een affiche waarvan de tekst (in het Frans) luidt: „Laten we Ne derlands leren; Nederlands is de moder ne versie van het Vlaamse dialect van Frankrijk". De aanwezigheid van de Lage Landen is het meest tastbaar in Bailleul, een stadje met 14.000 inwoners. Aan het stadhuis wappert naast de Franse driekleur ook de Vlaamse vlag. Binnen zetelt een bur gemeester die alles heeft gedaan om de taal van Vondel te bevorderen. Zelf spreekt hij het niet, maar hij wil wel dat zijn onderdanen Nederlands leren. Op de negen lagere scholen is Neder lands al een verplicht vak en voor de ou deren is er sinds kort een Nederlandsta lig cultureel centrum in Bailleul. De ra tio is in één woord uit te drukken: geld. „We hebben nog wel cursisten die Ne derlands willen leren om de cultuur van hun ouders of grootouders beter te leren kennen", zegt het hoofd van het cen trum. „maar de meesten hebben Neder lands nodig om een baan te kunnen vin den aan de andere kant van de grens." Hoewel de werkloosheid in Frans Vlaan deren dit jaar tot 12 procent is gedaald, is dat nog altijd bijna drie keer zo hoog als in Belgisch Vlaanderen. In sommige sectoren, zoals de bouw en de zorg, be staat 'over de grens' een permanent te kort aan arbeidskrachten. Vooralsnog is Nederlands alleen ver plicht in Bailleul en Wervicq-Sud (Zuid- Wervik), maar als keuzevak wordt het door steeds meer basisscholen aangebo den. In 1996-'97 volgden 875 kinderen vrijwillig Nederlandse les, vorig jaar wa ren het er al 3.893. Voor het middelbaar en universitair on derwijs geldt hetzelfde, na de zomerva kantie zullen dertig middelbare scholen Nederlands als keuzevak bieden, acht meer dan nu. En op de Universiteit Lille III groeide het aantal studenten met Ne derlands als hoofdvak in vijf jaar van 18 naar 25. „Zelfs bij Auchan (een supermarktketen) worden nu cursussen Nederlands gege ven", zegt Francis Persyn, een Franse onderwijsinspecteur in Noord-Frankrijk. „Winkelpersoneel wordt terecht geacht klanten uit België en Nederland in hun eigen taal te woord te staan." Ghislaine Gouwy zou deze woorden nauwelijks kunnen geloven. Belangrijker nog: hij zou ze ook niet kunnen ver staan. Want anders dan Gouwy spreekt Francis Persyn Nederlands. Verscheidene soorten mens apen worden met uitsterven bedreigd. De laatste jaren zijn de populaties van onder meer chimpansees. gorilla's en orang-oetans drastisch gedaald. Dat is bekendgemaakt op een internationale bijeenkomst van deskundigen, die deze week in de Amerikaanse staat Illinois werd gehouden. Het blijkt met de apen veel slechter te gaan dan werd aan genomen. Van sommige soor ten zijn nog maar enkele hon derden exemplaren in leven. Vooral in politiek onrustige lan den in Afrika en Azië worden zowel de dieren zelf als hun leefgebieden bedreigd. Het kappen van bossen en de toename van de jacht brengen schade toe aan de natuurlijke leefomgeving van de mens apen. Ook wordt hun omgeving bedreigd door oorlogshandelin gen en doordat in sommige landen miljoenen mensen op drift zijn geraakt. Deze vluchte lingen zijn voor hun voeding, brandstof en onderdak aange wezen op dezelfde bossen als de apen. De ernstigst bedreigde aap is misschien wel de bonobo. Deze dwergchimpansee - die nauw verwant is aan de mens - leeft alleen in Congo. De burgeroor log in dit land en de jacht kost het leven aan vele bonobo's, maar over hun precieze aantal is niets bekend. De oorlog maakt elk onderzoek in het veld onmogelijk. Schüssel vraagt EU-leiders op bezoek in Wenen WENEN-BRUSSEL ANP-Rtr De Oostenrijkse kanselier Schüssel heeft de regeringslei ders van de Europese Unié gis teren uitgenodigd voor een be zoek aan zijn land. Ze kunnen zich dan persoonlijk een beeld vormen van de situatie. De veertien overige lidstaten heb ben hun relaties met Wenen op een laag pitje gezet sinds de ex treem-rechtse FPÖ is toegetre den tot de regering. De Oostenrijkse kanselier verwijt de overige EU-lidstaten voor de zoveelste keer dat ze de dialoog uit de weg gaan. Niet alleen de EU-leiders, ook ande re Europese politici zijn wel kom voor een bezoek aan We nen, waar ze kunnen praten met de regering, president Kles- til en de oppositiepartijen, zo liet hij weten. Premier Kok maakte gisteren zeer duidelijk dat hij niet zal ingaan op de op roep van Schüssel, die hij 'nog al een open deur' noemde. „Er zal geen contact zijn op officieel niveau", aldus Kok. MANILLA AP Filipijnse onderhandelaars zijn er gisteren niet in geslaagd in gesprek te komen met de isla mitische rebellen die op het zuidelijke eiland Jolo 21 gijze laars vasthouden. Ze hadden donderdag nog contact met de rebellen maardie namen de be nen toen er, naar verluidt toe vallig, militairen in de omge ving opdoken. Gisterochtend leek het contact weer hersteld, maar van onderhandelingen is het niet gekomen. Wel hebben de gijzelnemers brieven van hun gijzelaars aan de onder handelaars van de regering meegegeven. Tienduizenden op de vlucht in Sierra Leone FREETOWN-NEW YORK DPA-Rtr-AFP Tienduizenden mensen zijn in Sierra Leone op de vlucht gesla gen voor de gevechten tussen rebellen van het Revolutionair Verenigd Front (RUF) enerzijds en regeringstroepen en militai ren van de Verenigde Naties aan de andere kant. Unhcr, de vluchtelingenorga nisatie van de Verenigde Naties, toonde zich gisteren zeer onge rust. Volgens de Unhcr is sfeer in de hoofdstad Freetown ge spannen. De afgelopen dagen zijn zeker 20.000 mensen uit omliggende dorpen naar de hoofdstad uitgeweken. In de stad Waterloo, op hon derd kilometer ten zuidoosten van Freetown, zijn ook tussen de 15.000 en 20.000 vluchtelin gen aangekomen. De rebellen van het RUF hebben de naam bijzonder gewelddadig te zijn. Tijdens de burgeroorlog hakten ze bij veel van hun slachtoffers oren of ledematen af.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7