'Little brothers rukken aan alle kanten op et geheim van de Piramide van Austerlitz De man met de grote bezem Binnenland/Buitenland e plannen op dinsdag, de rekening op woensdag Technologie maakt afluisteren en bespieden steeds gemakkelijker en mobiele telefoons die verraden wie waar t, afluistercomputers die berichten en gesprek- inen, de baas die zijn werknemer digitaal be- S-n bedrijven die klanten waardevolle gegevens ]en. De nieuw opgerichte digitale burgerrech- lisatie Bits of Freedom (BoF) waarschuwt voor r jitormaatschappij', waarin tal van partijen het M ren van de burger belagen. „Big Brother is achter- Ie grote boze overheid is al lang niet meer de eni- lijl |e privésfeer binnendringt", zegt BoF-oprichter e Wessling, tot voor kort werkzaam bij XS4all, Ne- |se eerste internetaanbieder. M FERDISCHROOTEN begroting van drie ton «Jian of vier moet BoF >en jaar argeloze bur- ust maken van tal van ithers', zoals allerlei sdiensten. Wessling iwt onder meer voor osieve toename van het «Éluistertaps op commu- trkeer. „De FBI heeft in Q2 roting voor 2001 ge- het aantal taps zal ver- ligen. Niet omdat er d komt, maar omdat p iek het makkelijker üin je nagaan wat dat als je weet dat er in e Nederland meer ge- dt dan in de Verenigde dex als de technologie jenieus worden de tap is. „De Nederlandse w sinds 1 februari mi- jes plaatsen om af te Sommige van die je in een toetsenbord gen. Zo omzeil je han- ei coderingsprogram- '9' beveiligingssoftware, aet precies wat iemand maakt zich vooral zor- vvat hij de sleepnetme- iemt: door speciale programma's herkennen com puters geschreven en gespro ken woorden en kunnen ze eenvoudig de stofkam halen door enorme communicatie stromen. „De Binnenlandse Veiligheidsdienst krijgt door een nieuwe wet straks de moge lijkheid om grootschalig satel lietverkeer en mobiele telefoons af te luisteren." Wessling vindt dat vreemd. „Het Europarle ment is kritisch over Echelon, het spionagenetwerk van de VS en Groot-Brittannië. Die zou den dat onder meer gebruiken voor economische spionage. En nu gaan we hier op kleinere schaal hetzelfde doen." Ook de mobiele telefoon met beltegoed, die anoniem kan worden aangeschaft, is tegen woordig af te luisteren. Crimi nelen die handig steeds weer van telefoonnummer wisselen, kunnen nu gepeild worden met een zogeheten IMSI-catcher. „Dat apparaat verraadt gewoon het fabrieksnummer van de te lefoon, genoeg om de beller toch te kunnen tappen." Er be staat ook een IMSI-catcher die alle telefoonverkeer in een be paald gebied kan afluisteren. „Dus ook telefoontjes van ge wone burgers. Als een beller te tappen is, kan ook worden ach terhaald waar hij zich bevindt." In een aantal rechtszaken is de gsm inmiddels gebruikt als be wijs om criminelen te kunnen veroordelen. Rekeningrijden biedt opsporingsinstanties ver gelijkbare mogelijkheden. „Wie geregistreerd wordt door een tolpoort, staat in een bestand. Komen er meer tolpoorten, dan krijg je ook een betere geografi sche dekking. Natuurlijk, reke ningrijden is officieel bedoeld om het fileprobleem aan te pakken. Maar ik sluit niet uit dat er ook in dit geval een ver borgen agenda is." De meeglurende baas is een an dere oprukkende 'little brother'. „In Amerika zijn al mensen de laan uit gestuurd, omdat ze in werktijd seksplaatjes bekeken en naar een goedkope vakantie reis speurden. Maar ook onder schepping van kritiek op de werkgever is al reden voor ont slag geweest." Uit Nederland zijn dergelijke voorvallen nog nauwelijks gemeld. „Maar als er niet snel afspraken over worden gemaakt, gaat het steeds ver der", zegt Wessling die voor duidelijke regels pleit. „We gaan steeds meer thuis telewer ken. Geloof me, straks wil de baas kunnen zien wat jij thuis vanachter je computer uit spookt. Leuk als je even een vriend een e-mailtje wil stu ren." Wessling ergert zich ook aan de geavanceerde wijze waarop be drijven (potentiële) klanten ge gevens ontfutselen. „Dat begint bedreigende vormen aan te ne men. Bij al die gratis diensten of productaankopen op inter net moet je eerst een vragenlijst invullen. Maar wat ze er precies doen? Als er al een privacypara- graaf is, is die opgesteld door een advocaat in onbegrijpelijk politbureau-Chinees." ;ld bu en krijgen elk jaar een overgangsrapport, lers een functioneringsgesprek. Bedrijfsdi- leggen verantwoording af op de aandeel- va vergadering. En nu heeft het prestatieduivel- iet landsbestuur bij zijn kladden. Voortaan et kabinet één keer per jaar - op de derde ag van mei - afgerekend op zijn daden. Dat is 30 d. De burger verdient een begrijpelijke uitleg 3e: met zijn belastinggeld is gebeurd, ijvf ler waarop het parlement het werk van een ka- •oordeelt, was nodig aan verandering toe. De 'J* de begrotingscyclus is sterk gericht op het ma- i d iresenteren van plannen. De verantwoording en is vooral financieel: zit het huishoudboekje taat deugdelijk in elkaar. Gelukkig gaat dat nu ren. Het politieke debat gaat namelijk niet over ei iven of onderuitputting; het gaat over wacht- le kwaliteit van het onderwijs» het tekort aan Jjvang of files. Daarover wordt nu hap snap oording afgelegd. Rapportcijfers voor hun tota- oneren krijgen ministers en staatssecretarissen an journalisten, niet van het parlement, lts fout gaat - vaak in de ambtelijke organisatie van het departement - komt een minister onder vuur te liggen. De emoties lopen hoog op als het gaat om de moraal, het schandaal of de centen. Zelden wordt stil gestaan bij de vraag hoe goed een minister zijn werk doet. Door de verplichte verantwoording moeten mi nisters voortaan met hun billen bloot. Belangrijk is dat de departementen voorbereid zijn op de andere aanpak. Wil de Kamer kunnen oordelen over de manier waarop met het geld is omgegaan, dan moe ten er ook heldere gegevens zijn. Versluierende taal, wolligheid: daar komen ambtenaren en bewindslieden niet meer mee weg. Het is de bedoeling de beloftes van het kabinet over een paar jaar te verwoorden in prestatiedoelen. Tot nu toe wordt alles uitgedrukt in extra investeringen of be zuinigingen. Met andere woorden: in geld. Het gevolg daarvan laat zich raden. Er zijn bijvoorbeeld al honder den miljoenen uitgetrokken om wachtlijsten te ver minderen, maar het ministerie van VWS heeft destijds niet nagedacht over de vraag hoe achteraf vastgesteld kan worden of dat geld effect heeft gehad. Daardoor was de informatie over wachtlijsten de afgelopen jaren zeer chaotisch, met vervuilde lijsten en onduidelijkhe den over de terugloop van wachttijden. Minister Borst moet volgende week echter in duidelijke termen ver antwoording afleggen over haar pogingen om de wachtlijsten in 1999 terug te dringen. Cijfers met uitleg. In Den Haag bestaat nog veel onduidelijkheid en onze kerheid over de gevolgen van 'de derde woensdag'. Ei genlijk weet niemand wat verwacht mag worden van dit nieuwe fenomeen. De bedenkers hopen dat de 'af rekening' een hoogtepunt wordt in het parlementaire jaar. Gezien de nette politieke cultuur in Nederland hoeven bewindslieden niet bang te zijn voor een soort Middeleeuwse terechtstelling. De term 'Woensdag Ge haktdag' belooft bloeddorst, maar de geur van 'wilde beesten' is niet vaak te ruiken in Den Haag. Het minste dat verwacht kan worden, is een reeks spannende de batten. De Tweede Kamer zelf kan de derde woensdag maken en breken, door het nieuwe instrument goed te gebrui ken. Volgens Jan van Zijl, PvdA-Kamerlid en één van de grondleggers van de derde woensdag, is het project mislukt als er geen bereidheid is om politieke conse quenties te trekken. Daarmee slaat hij de spijker op zijn kop. Als een minister er herhaaldelijk een potje van maakt, moet hij of zij worden vervangen. Zodra blijkt dat de derde woensdag een wassen neus wordt, zullen bewindslieden het beschouwen als een formali teit. Dan wordt 'Woensdag gehaktdag' nooit zo'n tradi tie als Prinsjesdag. Surinaamse volk ziet André Telting als beste presidentskandidaat Als de Surinamers op 25 mei naar de stembus gaan om een nieuw parlement te,kiezen» be palen ze indirect wie binnen af zienbare tijd hun nieuwe presi dent wordt. Op voorhand lijkt oud-president Ronald Vene- tiaan de beste papieren te heb ben, maar André Telting ligt als een gevaarlijke outsider op de loer, en hij is vele malen popu lairder bij de bevolking. Dat is opmerkelijk. Want de partijloze oud-president van de Centrale Bank van Suriname heeft zulke zware maatregelen in petto om de economie weer te herstellen, dat iedereen de broekriem fors zal moeten aan halen. Van interviews houdt Telting niet, zeker niet in de aanloop van de verkiezingen. Bij politie ke manifestaties laat hij zich niet zien, ook niet bij die van de combinatie Democratisch Al ternatief '91 (DA'91) en Demo cratie in Ontwikkeling en Een heid (DOE), die hem naar voren hebben geschoven als hun fa voriete kandidaat voor het pre sidentschap. Telting zelf is par tijloos en wil dat graag zo hou den. Eén ding is duidelijk: Telting neemt een grote bezem mee als hij er in slaagt de presidentsze tel te beklimmen. Hij staat be kend als een no-nonsense fi guur, die korte metten wil ma ken met de politieke en econo mische ellende in het land. Hij is een groot tegenstander van onrecht, politiek gekonkel en corruptie, en dat is een zeld zaamheid in Suriname. Als kind had hij al een afkeer van onrechtvaardigheid. Zoals die keer dat hij op Curasao, waar hij van zijn vierde tot zijn achttiende jaar woonde, als boyscout ten onreche verant woordelijk werd gehouden voor een mislukte operatie. Hij liet zich niet meer zien bij de scouts, totdat de leider van de groep definitief van het eiland vertrok. André Eugene Telting zag het levenslicht op 25 oktober 1934, en groeide op in een gezin met zes kinderen. Hij doorliep de HBS en studeerde economie en rechten in Nederland. Maar het liefst was hij bij de marine ge gaan. Zijn vader zag dat echter niet zitten, en dus liet hij die droom voor de lieve vrede niet in vervulling gaan. Tussen zijn HBO-opleiding en zijn studie in Nederland, waar hij in 1974 pas aan begon, werkte hij in Surina me onder meer bij het ministe rie van binnenlandse zaken. Suriname maakte pas echt na drukkelijk met hem kennis toen hij in 1981een jaar na de mili taire machtsovername, minister van financiën werd. Maar pas nadat was voldaan aan zijn voorwaarde om een decreet aan te nemen waarin democra- Begin vorig jaar werden deze tolpoortjes bij Harmeien als proef boven autosnelweg A12 geplaatst. Officieel dienen ze om langs elektronische weg auto's te herkennen, ten behoeve van het rekeningrijden. Maar de vrees bestaat dat ze ook voor oneigenlijke doelen kunnen worden gebruikt. Bijvoorbeeld voor afluisterpraktijken. .foto dijkstra bv fred steenman De piramide van Austerlitz zoals die er bij de aanleg moet hebben uitgezien. illustratie gpd honderdjarig bestaan in 2004 met steun van de provincie Utrecht worden geres taureerd. Momenteel herinnert alleen de stenen obelisk nog aan het door solda ten aangelegde cultuurgoed. „Veruit de meest intrigerende link die bij onze naspeuringen aan het licht kwam is die met de cultuur en architectuur van het Midden Oosten", stelt Sabet in een net verschenen werkstuk over de sa menhang beschrijft tussen de piramde van Austerlitz, de Notre Dame in Parijs, de piramide van Cheops bij Gizeh en de Koepel van de Rots in Jeruzalem. De vanuit de zijde Parijs-Austerlitz getrok ken loodlijnen bereiken exact de grote piramide en de koepelrots, die weer ver bonden worden door een vierde zijde met een hoek van 26 graden. „Een ver binding tussen twee bakermatten van onze huidige beschaving." De piramides staan in dit vlak schuin tegenover elkaar, net als de twee religieuze bouwwerken. „Jong en oud kruisen met elkaar, net als cultuur en kerk", concludeert de onder zoeker. Austerlitz (1804) en de Notre Da me (gebouwd tussen 1163 en 1245) vor men de jonge Europese hoekpunten, de Koepel van de Rots (687) en Gizeh (ge bouwd tussen 2551 en 2528 voor Chris tus) staan voor de oude Oosterse be schaving. Zeer nauwkeurige (na)metingen hebben uitgewezen dat de hoeken van de pira mide op de Utrechtse Heuvelrug lood recht op die van de Notre Dame staan. De afstanden Austerlitz-Parijs (419 kilo meter), Gizeh-Jeruzalem (440 kilometer) Austerlitz-Jeruzalem (3309 kilometer) en Parijs-Gizeh (3208 kilometer) geven aan dat de verbindingslijnen vrijwel pa rallel lopen. „Toen we dat, met de atlas op tafel, konden uittekenen gaf dat echt een warm gevoel." Sabet is van plan het onderzoek voort te zetten. In welke rich ting dat gaat wil hij nog niet zeggen. „Eerst moet dat wetenschappelijk wor den onderbouwd. Op fantasieverhalen en gissingen zit niemand te wachten. Maar ik ben ervan overtuigd dat de pira miden boodschappen bevatten die ze in de komende jaren zullen prijsgeven." nide van Austerlitz op de se Heuvelrug is bijna tweehon- ir geleden doelbewust op die >ouwd als een van de vier pun ten verbindingsas tussen Europa fidden Oosten. Het ter ere van se keizer Napoleon in het mid- - Nederland opgetrokken bouw- bovendien afgeleid van de be- Egyptische piramide van Che- U lizeh. ft onderzoeker Mohammed Sa- van de TU Delft vastgesteld, die net met hoogleraar restauratie >rden het ontstaan van de enige mdse piramide in beeld heeft ge- Eerder verdiepte de in Egypte len sinds 1975 in Nederland htige Sabet zich in de bouw en J ituur van de wereldberoemde pi- '6i van Cheops, die zich dichtbij a rmalige woonplaats bevindt. .v 'erzoek richtte zich aanvankelijk >ntstaan en de architectuur van de uit aarden plaggen opgetrokken pira mide, maar vorig jaar kreeg het project een verrassende wending. „We ontdek ten dat de Fransen met dit monument, opgedragen aan de overwinning van Na poleons leger in de Slag bij Austerlitz in Tsjechië, een speciale bedoeling had den. Ze plaatsten de piramide van Aus terlitz precies onder een hoek van drie graden ten opzichte van de nulmeridi aan van Parijs." Uit de bevindingen van Sabet en Van Voorden komt naar voren dat er een 'grand design' achter de piramide van Austerlitz en het omringende cultuur landschap zit. De vormen en wiskundige verhoudingen van dit bouwwerk keren terug in het patroon van de omliggende geometrie van wegen, tuinen en lande rijen. Vanaf de top had men een prach tig panorama over Nederland. Bij helder weer waren de markante kerktorens van Arnhem, Amersfoort en Utrecht te zien. Het oorspronkelijke monument is over woekerd met struikgewas en kreupel hout, maar zal in verband met het twee- André Telting wordt politiek alom gewaardeerd, en oogste in zijn tijd als president van de Surinaamse Centrale Bank lof in brede kring. foto anp raymond rutting tische verkiezingen op korte termijn werden aangekondigd. Begin 1982 hield hij het echter voor gezien, omdat de situatie waarin hij verkeerde onwerk baar was. Enkele dagen daarna trok zijn opvolger André Haak mat het decreet in. Na zijn ministerschap werd Telting directeur van de Post spaarbank, om in 1994 op ver zoek van de toenmalige presi dent Venetiaan het roer op de Centrale Bank over te nemen. Onder zijn leiding geschiedde een klein monetair mirakel. De waarde van de Surinaamse gul den werd gestabiliseerd, de gie rende inflatie tot staan ge bracht, de monetaire financie ring behoorde tot het verleden en de economie vertoonde na jaren van terugval weer een be scheiden vooruitgang. Het tij keerde op het moment dat de Nationale Democrati sche Partij van ex-dictator Desi Bouterse en huidig president Jules Wijdenbosch het eind 1996 onverwachts voor het zeg gen kreeg. Telting werd op een zijspoor gezet en vervangen door zijn voorganger Henk Goedschalk, die medeverant woordelijk wordt gehouden voor de economische en finan ciële chaos van de jaren tachtig en begin jaren negentig. De ge schiedenis herhaalde zich, want sinds zijn aantreden is de staatskas ongecontroleerd leeg geplunderd en de economie is er slechter aan toe dan ooit te voren. Dat ten tijde van de massade monstraties van mei vorig jaar 2 de naam van Telting viel om Wijdenbosch te vervangen en leiding te geven aan een inte rimregering, verbaasde nie mand in Suriname. Maar het politieke steekspel leidde ertoe dat Wijdenbosch, ondanks een motie van wantrouwen van het parlement, bleef zitten waar hij zat. DA'91 en DOE vinden dat Tel ting alsnog de kans moet krij gen om orde op zaken in het land te stellen. Die mening wordt gedeeld door een groot deel van de bevolking. Telting die boven de partijen wil staan wordt gezien als de man die het. onmogelijke kan realiseren. Hij is veruit populairder dan Vene tiaan, Bouterse en Wijden bosch. Maar de bevolking heeft het in deze nauwelijks voor het zeg gen. Want het is na 25 mei het parlement dat een nieuwe pre sident zal moeten kiezen. DOE en DA'91 spelen bij de verkie zingen een bescheiden rol, waardoor het eerder waar schijnlijk is dat één van de gro tere partijen een vertegenwoor diger op de hoogste post neer zetten. Partijbelangen zijn (ook), in Suriname nog altijd belang- rijker dan het algemeen belang van land en volk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5