i 'Architecten moeten vaker nee zeggen Binnenland Wél hoge onderscheiding voor Oostenrijkse ambassadeur ïlenbos verscherpt richt op spoorwegen Winnaars Paaspuzzel 2000 T/M 21 MEI AS. JWISSFLEX-ACTIE BIJ VAN TIL van tilMSH Miljoenenschade brand Drachten Niveau scholieren beter gevolgd Oltmans kan zich eindelijk op memoires storten Record aantal Smarts op pont 'og t/m 21 mei as. profiteert u van onze extra vooriaarsaanbieding Til brengt nu diverse matrassen en verstelbare bodems van dit -witsorso topmerk voor speciale actieprijzen! De vertrekkend ambassadeur van Oostenrijk Christiani krijgt toch de hoge koninklijke onderscheiding Ridder in het Grootkruis Oranje Nassau. Dit gebeurt bij alle ambassadeurs die afscheid ne men. Het gebruikelijke laatste bezoek dat een ambassadeur aan de koningin brengt, zal daarentegen niet doorgaan. Dit laatste valt onder de sancties die de EU tegen Oostenrijk heeft afgekondigd. Christiani beklaagde zich eerder, omdat hij dacht dat hij een lagere onderscheiding dan gebruikelijk zou krijgen. Hij voelde zich daar door beledigd. Volgens premier Kok is er geen enkele reden Christiani de me daille te weigeren. „De onderscheiding gaat naar de persoon Christiani. Hij heeft jarenlang voortreffelijk zijn werk gedaan, maar heeft nu de pech dat in Oostenrijk een regeringswissel heeft plaatsgevonden." Omdat binnen de Europese Unie is afgesproken dat ambassa deurs van Oostenrijk niet door leden van de regering worden ont vangen, krijgt Christiani zijn medaille pas uit handen van Beatrix nadat hij is afgetreden. Kok noemde dit alles behalve een 'hypo criete situatie'. „We hebben in de EU met zijn veertienen afgespro ken dat Oostenrijkse ambassadeurs niet officieel worden ontvan gen. Dan kunnen we daar niet ineens van afwijken." Het CDA wil overigens dat opnieuw wordt gekeken naar de maatregelen die veertien EU-landen tegen Oostenrijk hebben ge nomen. CDA-fractieleider De Hoop Scheffer signaleert dat de lid staten daar nu heel verschillend mee omgaan. Hij vindt dat niet goed, omdat hierdoor geen duidelijk signaal aan Oostenrijk wordt gegeven. De Hoop Scheffer zegt nadrukkelijk niet te pleiten voor afschaf fing van de sancties. „Maar de veertien landen moeten er wel eensgezind mee omgaan en dat gebeurt nu niet." Premier Kok liet gisteren merken het niet eens te zijn met De Hoop Scheffer. „De Hoop Scheffer is snel van mening veranderd. Ten eerste is er geen boycot en zijn er geen sancties. De veertien lidstaten hebben gezamenlijk maatregelen genomen tegen Oos tenrijk. We moeten nu duidelijk maken dat we het hebben ge meend met die maatregelen." 13 MEI 2000 Ekorpsen weigeren EK-training Ljf politieregio's weigeren hun mensen mee te laten leen speciale training als voorbereiding op een een- jtreden van de politie tijdens Euro 2000. Het gaat om jn in Amsterdam, Friesland, Twente, Haaglanden en 1. De politiebond ACP stelt dit op zijn internetsite en tjgering te betreuren. De vakbond vindt dat de korp- kans voor open doel laten liggen om de eenheid van de Use politie uit te stralen'. it antifileplan opnieuw uitgesteld I Het kabinet is er gisteren opnieuw niet in geslaagd |jt te nemen over een antifileplan voor de Randstad, ■niet overeenstemming te bereiken over het plan, lor acht miljard gulden aan wegen en vijf miljard gul- ipenbaar vervoer wordt besteed. Volgens premier Kok Tnitief besluit nu vrijwel rond. Maar woordvoerders teringspartijen wijzen erop dat de opvattingen nog erg [en. Komende woensdag is het plan opnieuw onder- Ihoog politiek beraad. andeli jk gehandicapten klussen 'erpleeghuis De Bleerinck in Emmen is enthousiast nzetten van verstandelijk gehandicapten. Acht bewo- jorginstelling de Trans verrichten sinds een jaar klus- Emmer verpleeghuis. Volgens woordvoerder Schie- t een geslaagd experiment. De gehandicapten verrich- t hun eigen werkruimte in het verpleeghuis eenvoudi- aamheden als opruimen, vakken vullen in het winkeltje ïn water geven. Schievink spreekt van een win-win si- V( toeting Kok met EU-chef Prodi 'oorzitter Prodi van de Europese Commissie heeft een ontmoeting met premier Kok. Ook minister Van jal bij het gesprek in het Catshuis aanwezig zijn, aldus oorlichtingsdienst. Kok en Prodi zullen spreken over van Nederland om gecompenseerd te worden voor het m de Nederlandse EU-topambtenaar Trojan. Vorige ,akte Prodi onverwacht bekend hem te zullen vervan- Vlederlandse regering reageerde onaangenaam verrast sluit en eiste opheldering van Prodi. lib op A27 door krullend asfalt Door het warme weer raakte het asfalt op de A27 "n io verhit dat de weg vijf uur moest worden afgesloten /ei verkeer. Door de hitte ging het asfalt bij de voegover- rullen. Vijf uur lang was een rijstrook afgesloten we- dwerkzaamheden. De hobbels en gaten die ontston- orzaakten gevaarlijke situaties. De gesloten rijstrook ikte een file van 21 kilometer vanuit Utrecht richting ig voordat de avondspits op gang kwam. ten vergaderen provincie mag en» Provinciale Staten mogen wel degelijk besloten en. De rechtbank in Leeuwarden bepaalde dit gisteren. e Nasjonale Partij (FNP) spande onlangs een kort ge- tegen Gedeputeerde Staten. Via de rechter probeerde de beraadslagingen over de tot nu toe geheime gege- miljoenensubsidies van de provincie aan computer- li openbaar te maken. FNP-fractievoorzitter Van der ileurgesteld. Hij overweegt in hoger beroep te gaan. [lell eerste burger van Dordrecht Burgemeester Bandell (PvdA) verruilt Alkmaar voor Iht. Het kabinet heeft dit gisteren besloten. De benoe- lat op 16 juni in. De 53-jarige Bandell is sinds 1 juni 1995 feester van Alkmaar. Hij begon in 1977 als jongste burge- Jvan Nederland in Moordrecht. Begin 1987 werd hij eer- Ér van Papendrecht. Volgens Mostert (SGP/RPF/GPV) ertrouwenscommissie werkt het in Bandells voordeel ferder burgemeester van Papendrecht is geweest. over de kwaliteit van het ver voer. Als die onder de maat is, Netelenbos (verkeer) legt Netelenbos sancties op. zj; aantal bevoegdheden Ook krijgen consumentenorga- 11 invloed op de Neder- nisaties meer invloed. Ie, worwegen te kunnen Om de relatie te verhelderen zj| ii. Het doel daarvan is komt daarnaast het beheer van garanderen dat de rei- de rails in handen van de over- jgoed mogelijk worden heid. Met de bedrijfsvoering zal g|( Het kabinet stemde Netelenbos zich zolang het y0 n met voorstellen van goed gaat, niet bemoeien. De nf )s om de ondoorzich- NS krijgen een grote mate van ie tussen de Neder- vrijheid om klant- en marktge- 2 loorwegen (NS) en de richt te opereren. rerduidelijken. Aanlei- Met de concessie voor het yj. monopoliepositie die hoofrailnet op zak, heeft het )n len. spoorbedrijf volgens Netelen- ,el tiende tien jaar heeft bos voldoende basis om op Eu- •a jf het alleenrecht op ropese schaal een rol te spelen Irailnet. In ruil daar- bij de veiling van de exploitatie INetelenbos afspraken van hogesnelheidslijnen. I een prestatiecontract Om 'lelijke blokkente voorkomen Architecten moeten vaker nee zeggen tegen hun op drachtgever. Nu de opdrachten als het ware voor het op rapen liggen, kunnen ze kiezen voor betere architectuur in plaats van 'lelijke blokken langs de snelweg' te creë ren. Dat zegt de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) in Amsterdam. Volgens de BNA kan Nederland er een stuk mooier op worden, als architecten eens wat vaker hun verantwoordelijkheid zou den nemen. Dat is mogelijk, nu de branche op volle snelheid meegaat op de golven van de welvaart. Gemiddeld is de werkvoor- raad voor architectenbureaus toegenomen van dertig maan den in 1998, naar dik 34 maan den nu. „En de indicatie is dat het de komende jaren erg goed voor de branche blijftstelt be leidsmedewerker Bax van de BNA. De toename in werk vertaalt zich echter niet altijd in evenre dige toename van kwaliteit, meent de BNA. Verreweg de meeste architecten zijn aange sloten bij deze organisatie. „Het gaat tegen je onderne mersschap in om nee te verko pen", zegt BNA-woordvoerster Van Doesburg. „Maar architec ten moeten zich afvragen of ze architectonisch de kwaliteit kunnen leveren die zou moe ten. Laten we weer gebouwen ontwerpen die over honderd jaar op een monumentenlijst komen." De BNA vindt dat de wel standscommissies in Neder land ook een dubieuze rol spe len. Wat de architecten betreft kunnen ze onmiddellijk worden afgeschaft. Ze houden het werk alleen maar op en zorgen voor een vergrijzing van de architec tuur. Welstandscommissies bepa len vooral in de grote steden wat door de beugel kan. De commissies worden samenge steld uit onder andere architec ten en deskundigen op het ge bied van bouwen en monu mentenzorg. „Het zijn commis sies van zogenaamd wijze man nen die denken dat zij weten hoe het moet. Schaf maar af. Ze halen alle spanning uit de ar chitectuur". aldus Bax. De Bond van Nederlandse Architecten is blij met de toege nomen belangstelling voor het vak, maar ziet ook de duistere zijde. „Het plafond van de werkvoorraad is nu wel in zicht", stelt Bax. „Ie kunt niet maar blijven aannemen en te gelijkertijd aan de kwaliteitsei sen blijven voldoen." Kleinere bureaus zullen moe ten gaan nadenken over sa menwerking, meent Bax. „Er is al sprake van een nijpend per soneelstekort. Zodanig dat al in België wordt geworven, en dat er als het ware een strijd om de schoolverlater is ontstaan." De oplossing is: Geen Pasen zonder kruiswoordpuzzel. Winnaars Haarlem/Ifmuiden: S. van Riesen, Ruslandstraat 55, Haarlem P. J. Does-Heeremans, Hya- cinthenstraat 11Santpoort A. Kropman, Boeier 3, Velser- broek Mw. Van Zijl, Landzichtlaan 45, Heemstede Mw. N. van der Kruk, Schip laan 77, IJmuiden Leida van de Putte, Kanaal straat 254, IJmuiden Marijke Neeven, Molenaer- straat 17a, Haarlem A. C. de Regt, C. van Kieten- straat 13, Spaarndam F. J. Vrijhof, Snippenbos 45, IJmuiden Willem Beishuizen. Wallen bergstraat 99, Hoofddorp Winnaars Leiden: A. Heerema, Witte Rozenstraat 54, Leiden Marianne Kors, Stevenshof- dreef 10a, Leiden Mw. F. Pont, Doelensteeg 16, Leiden M. Weijers, Kievit 19, Zoeter- woude H. Middelham, Merelhof 55, Voorschoten J. M. Steenvoorden-Brouwer, Keukenhof 5, Lisse Elize UphofF-Beij, Westeinde 4, Hazerswoude-Dorp N. Raaphorst. Hoogwakersbos- straat 33, Noordwijk J. de Koning, Provinciepassagc 2, Alphen a/d Rijn P. Verbeek, Evertsenstraat 7, Rijnsburg iperlatieven schieten tekort om de ongeëvenaarde kwaliteit en orltët ligcomfort van Swissflex te beschrijven. Beter is het daarom tze matrassen en bedbodems persoonlijk te testen. Kom deze laand nog proefslapen op Van Til's afdeling Slaapkamerdesign. designcentrum De schade van de brand die gis teren uitbrak bij chemisch af valverwerkingsbedrijf ATF in Drachten loopt in de miljoe nen. De opslagloods waar al het klein chemisch afval van de provincie Friesland wordt inge zameld, is volledig in de as ge- legd. De brandweer had de vlam menzee aan het begin van de avond onder controle. Het na blussen neemt vandaag nog de hele dag in beslag. Het is voor de vijfde keer in enkele jaren dat er brand uitbreekt bij ATF. Volgens de politie was er geen direct gevaar voor de volksgezondheid, omdat de wind de rookwolken noord waarts richting natuurgebied Aide Feanen bij Eernewoude drijft. Wel moesten de omlig gende bedrijven worden ont ruimd. De rookontwikkeling was in een omtrek van 35 kilo meter te zien. De directie van de ATF maakt de komende dagen een nood plan voor de inzameling van het klein chemisch afval in de provincie Friesland. Woord voerder Dirks verwacht dat de inzameling komende maandag weer kan beginnen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. HBG en Strukton: Winst tunnel legaal ruswuk anp De valse rekeningen van Hol- landsche Beton Groep (HBG) en NS-dochter Strukton waren bedoeld om een discussie over de hoge winst op deSchiphol- tunnel te voorkomen. Dat stel len beide bedrijven in reactie op de eis van minister Netelen bos (verkeer) dat tachtig mil joen gulden aan te veel betaal de subisidie moet worden te rugbetaald. De twee onderne mingen noemen de behaalde winst legaal. HBG en Strukton erkennen dat er valse rekenin gen zijn gemaakt om winsten te verschuiven. De aannemers combinatie geeft verder toe zwart geld uit de verkoop van materialen te hebben gebruikt voor het betalen van vakantie krachten. Ook zijn privé-factu- ren in de projectboekhouding terechtgekomen. Volgens de aannemerscombinatie is door deze 'fouten' ten onrechte de indruk gewekt dat de opdracht gever is benadeeld. De NS de len de mening van de aanne mers dat er niet teveel subsidie is verstrekt. den haag anp Voor scholen en ouders komt er meer duidelijk heid over het niveau van leerlingen aan het eind van de basisschool. Met ingang van 1 augustus 2002 wordt aan de hand van concrete doelen be oordeeld of de scholen het gewenste niveau be reiken. Nu is het voor scholen vaak onhelder wat leerlingen bij het verlaten van groep acht in elk geval moeten weten. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met de plannen van staatssecretaris Adelmund van on derwijs. Scholen met veel kinderen van buiten landse afkomst kunnen extra aandacht geven aan taal en rekenen. De vorderingen van leerlingen worden gevolgd met toetsen. Hiervoor komt er een speciale toetsenbank, waaruit een docent een keus kan maken. Ook de inspectie zal het niveau van de leerlin gen nauwlettend in de gaten houden. De inspec tie 'screent' daarnaast de school als geheel om te voorkomen dat het minimumniveau uitgangs punt wordt. Een 'voldoende' niveau moet de doelstelling zijn. amsterdam ronald frisart „Weet je nog dat premier Lub bers me een ton bood? En dat minister van buitenlandse za ken Van Mierlo met een mil joen over de brug wilde komen? En dat ik toen zei: fuck you?" Voor de Amsterdamse journa list Willem Oltmans waren de druiven gisteren zoet. De Staat moet hem netto acht miljoen gulden schadevergoeding beta len. Na aftrek van de kosten voor advocaten houdt de bijna 75-jarige journalist zeven mil joen over. Na 44 jaar van niet aflatende conflicten met de Nederlandse overheid en een al sinds 1991 slepend proces, trekt Oltmans eindelijk aan het langste eind. „Ik had op drie miljoen gere kend, maar het is dus veel meer geworden", aldus gistermiddag een tevreden Oltmans. In zeer kleine kring was overigens al ruim anderhalve week bekend dat er een bedrag uit de bus zou rollen dat Oltmans' ver wachtingen beduidend te bo ven ging. De ellende voor de Nederland se verslaggever-begon in de ja ren vijftig. Oltmans had het di ploma van Nijenrode op zak en op de buitenlandredactie van het Algemeen Handelsblad zijn eerste schreden gezet op het journalistieke pad. In 1956 bevond hij zich als free lancer in Rome toen de Indone sische president Soekarno daar op bezoek kwam. Oltmans wist tot het staatshoofd door te dringen en hem te interviewen De journalist Willem Oltmans. foto paul van weel over het steeds hoger oplopen de conflict tussen Indonesië en Nederland over wat toen nog Nieuw-Guinea heette. In Den Haag schoot dat contact met 'de vijand' minister Luns van buitenlandse zaken in het ver keerde keelgat. Luns deed Olt mans in de ban en nadien is het nooit meer goed gekorrien. Waar Oltmans ook ging, telkens wist het Haagse departement, soms met inschakeling van vei ligheidsdiensten, te bewerkstel ligen dat hij stuitte op visum problemen of gesloten deuren. Op Nederlands initiatief, zo heeft oud-premier Lubbers ver klaard, werd Oltmans in 1992 uit Zuid-Afrika gegooid. Vol gens Lubbers was het ook aan een Nederlandse demarche te wijten dat de journalist in 1995 het bezoek van koningin Bea trix aan Indonesië niet kon ver slaan. Het zijn slechts twee be trekkelijk recente voorbeelden uit een ellenlange reeks. Nadat hij decennia lang in zijn werk was gedwarsboomd - en daardoor van inkomen was be roofd - besloot Oltmans in 1991 een proces tegen de Staat te be ginnen om schadevergoeding te krijgen. De zaak had eenvoudig kunnen worden afgehandeld als de overheid met de relevan te schriftelijke documentatie over de brug was gekomen, maar de Staat vertikte dat. Oltmans en zijn advocaten Ver meer jr., Nicolai en Pasman wa ren daarom gedwongen een stoet van getuigen op te roe pen. Voor de Haagse rechter Punt moesten ze komen vertel len wat ze wisten over de kwes tie. Dat op zichzelf leidde weer tot de nodige conflictstof. Zo had het heel wat voeten in de aarde voordat prinses Margriet einde lijk kwam opdraven, zij het ach ter gesloten deuren. Het gewe zen hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst Docters van Leeuwen stribbelde ook hevig tegen. Pas toen gedreigd werd dat de marechaussee hein zou komen halen, maakte hij de gang naar de rechtbank. In zaal O van de Haagse recht bank ging het er geregeld heet aan toe. Zo kwam oud-minister van buitenlandse zaken Van der Stoel bijkans tot ontploffing toen Oltmans deze getuige er van betichtte 'ingestudeerde leugens' te verkopen. Zelfs rechter Punt had het in april vorig jaar bij Oltmans ver bruid. Voor hij de zaal demon stratief verliet, overhandigde de journalist de edelachtbare een brief waarin hij onder meer schreef: „Ik acht me thans slachtoffer van een door de overheid gecoördineerde actie welke begint te lijken op een aanslag. U bent de rechter die dit allemaal laat gebeuren." Zijn erfenis was opgegaan aan processen, een behoorlijk inko men kon hij door het getreiter van de Staat niet verwerven en dus moest hij het uiteindelijk dóen met een bijstandsuitke ring. „Ze hopen dat ik een her senbloeding of een beroerte krijg, dan kunnen ze de boeken sluiten", foeterde hij vorig jaar in zijn drie hoog gelegen stu- diootje van zes bij zes meter aan de rand van de Jordaan. Begin dit jaar waren er inder daad tekenen dat het gevecht zijn gezondheid begon aan te tasten. Oltmans moest onder meer slaap- en kalmeringspil- len slikken. Sinds gistermiddag is eindelijk alle last van hem afgevallen. Zijn kleine Amsterdamse be huizing gaat hij verruilen voor iets aardigers en in de Ameri kaanse staat Florida heeft hij al een appartement op het oog. Eindelijk kan hij zich volledig wijden aan het voltooien van zijn memoires. Als hij tijd van leven heeft, belooft dat nog en kele boeiende boeken op te le veren. schoonhoven Normaal biedt de pont over de Lek bij het Zuid-Hollandse Schoonhoven plek aan 24 doorsnee personenauto's. De importeur van het milieuvriendelijke autootje Smart gokte dat er driemaal zoveel auto's op konden. Met wat passen en meten werd dat doel gisteren bereikt en lukte het 72 Smarts op de pont te krijgen. Het record, mogelijk gemaakt door Herz Lease, De Hypotheker en Smart zelf, zal worden aangemeld bij het Guinness Book of Records. foto wfa guido benschop swissiFiuixr

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3