Te weinig tijd om even naar Katwijk te gaan 'Magico' Pantani is niet meer Sport Tennis? ffrey Talan is de eerste Heerenveen-speler in het Oranje-tenue na de legendarische Abe Lenstra. foto kees van hoocdalem EK-ganger in spe Jejfrey Talan geniet van succes van Heerenveen Daags voor het treffen met Den Bosch wijst nog niets in Heeren veen erop, dat een mijlpaal in de historie kan worden bereikt. De trainingsintensiteit is afgenomen tot een paar uurtjes per dag en 's middags zijn de spelers vrij. In het spelershome wordt gekaart en een potje gepingpongd. Talan voelt zich opperbest in de gemoe delijke sfeer van het Friese haag je, waar op het eerste oog niets moet en alles mag. Toch bespeurt de 28-jarige Talan wel een verandering in de mentali teit sinds hij overkwam van ADO Den Haag, nu bijna vijf jaar gele den. „Ook toen was de doelstelling het linkerrijtje, maar toen maakte het niet uit of we wonnen of verlo ren. Nu wel. We voetballen een stuk realistischer. Het is niet alleen maar mooi, we willen nu ook echt ils voorkómen", zegt Talan. Tape In de kleedkamer wordt al druk ge speculeerd over de komende te genstanders op het hoogste Euro pese voetbalpodium. Manchester United of Barcelona zijn het meest welkom in Heerenveen. Het zijn tegenstanders waar de club tot voorheen alleen maar van kon dromen. Slechts één keer, dit sei zoen, speelde Heerenveen Europa cupvoetbal. De ploeg werd in de tweede ronde uitgeschakeld door het nietige Varteks Varazdin uit Kroatië. Dat Heerenveen nog niet compleet voorbereid was op Euro pa, bleek wel uit het feit dat de on geoorloofde reclame op de broek jes afgeplakt moest worden. „Na tuurlijk heb ik liever een broekje zonder tape", stelt Talan. „Maar het heeft ook wel weer zijn char me, dat de club niet helemaal voorbereid was op al dat officiële gedoe. Ook het Friese volklied mocht niet gespeeld worden, maar het publiek pakte dat gelijk op. Ze zongen het zelf uit volle borst. Dat gaf wel een speciaal gevoel." Heerenveen is de trots van zijn supporters, zoals Abe Lenstra de trots is van heel Friesland. 'Us Abe' zal tot in lengte van dagen verbon den zijn met de club. Talan, de eerste Heerenveense Oranje-klant na Abe, begrijpt het, zoals hij zich ook kan voorstellen dat het hoofd van Lenstra sinds vorige week de shirts van Heerenveen siert. „Het heeft voor een groot deel met mer chandising te maken. De club wil de kleding zelf gaan verkopen en als je daar de naam Abe aan kan verbinden, zal de verkoop toene men. Voor mij betekent Abe niet zo veel. Ik heb nooit beelden van hem gezien. Maar er wordt nooit iemand beter dan hij, zo veel is ze ker. Abe koos voor de club en niet voor het geld." De geborgenheid van Heerenveen bevalt Talan. En dan te bedenken dat zijn carrière heel anders had kunnen lopen als hij vijf jaar gele den niet naar Friesland was ver huisd, maar naar Zwitserland. De contractbesprekingen met Grass hopper Zürich waren al in een ver gevorderd stadium toen Talan toch voor zijn huidige club koos. Er volgde zelfs een door manage mentbureau 'Nummer Tien' aan gespannen rechtszaak. Het bureau had hem bij Grasshoppers onder gebracht, maar verloor het geding. Achteraf is Talan blij dat hij niet in Zwitserland is geëindigd. „Maar het heeft geen zin om nog te filo soferen over hoe het zou zijn ge gaan. Den Haag had geld nodig dus ik moest en zou verkocht wor den. Ik stond niet onwelwillend te genover Grasshoppers. Ze speel den toch Champions League. Maar ik ben blij dat het niet zo ver is ge komen. Ik ben hier helemaal inge burgerd en ik heb hier mijn vrouw ontmoet." Om ook financiële zekerheid te krijgen, verlengde Talan aan het begin van dit seizoen zijn contract voor nog eens vijf jaar. 'Binnen' is hij dan nog niet. „Maar ik mag niet klagen. Ik vind het ook niet zo be langrijk. Vroeger bij Den Haag maakten Remco Torken, die nu bij Beveren speelt, en ik er geintjes over als we weer eens niet ge speeld hadden. 'Volgend jaar gaan we gewoon weer bij Katwijk voet ballen', zeiden we tegen elkaar. We keken toen niet naar geld, maar voetbalden tot we erbij neervielen. Maar dat was toen, nu wil ik toch wel wat zekerheid." Een eventueel glansrijk optreden tijdens het EK of in de Champions League, kan van hem een gewild persoon maken in buitenlandse competities. Talan heeft er wel oren naar, maar hij heeft zijn voor keuren. „Ik zou wel naar het bui tenland willen, maar liever niet naar Italië. Het voetbal daar is te defensief ingesteld. Engeland en Spanje zouden mij beter liggen." Een overstap naar de vaderlandse topdrie is voorlopig niet aan de or de. „Voordat ik naar Ajax, Feyen- oord of PSV ga, speel ik liever eerst Champions League met Heeren veen." Dat zich nog geen club heeft ge meld voor de neo-international lijkt vreemd. De sierlijke rechter middenvelder is een koopje in ver gelijking met andere voetballers, doordat hij in zijn contract een ge limiteerde transfersom heeft laten opnemen. Waar het bieden bij an dere internationals begint bij tien miljoen gulden, kost de Katwijker slechts vier miljoen. „Dat is niet veel nee, maar anders kan de club eisen wat ze wil." Talan is nog niet zo ver dat hij ze ker is van selectie voor het Neder lands elftal. Zelf voelt hij dat zijn kansen zijn gestegen sinds zijn re cente optredens tegen België en Schotland. Na zijn serie debuut wedstrijden tegen Peru en Ghana raakte hij door een blessure weer even buiten beeld. „Ik heb ge mengde gevoelens over mijn de buut. Op zich ging het niet heel erg slecht, maar ik wist dat het beter kon. Ik was fysiek nog niet op een goed niveau, doordat ik net terug was van een blessure. Ik was daar door ook niet brutaal genoeg. Ik kan wel een mannetje opzoeken, maar als ik geen vertrouwen heb kom ik er toch niet langs. Tegen België ging het weer goed. Ik was onbevangen, in vorm en had niets te verliezen. Ik weet nu dat ik een goede kans om erbij te komen, ook al is Ronald de Boer straks fit." Katwijk Voor Oranje maakt hij uiteraard graag een extra aantekening in zijn toch al goedgevulde agenda. In eerdere interviews liet Talan zich regelmatig ontvallen, dat hij mini maal een keer per twee maanden terug moet naar zijn geboortedorp Katwijk om de banden aan te ha len. De tussenpozen worden steeds langer. „Het wordt tijd dat ik mijn vrien den weer kan opzoeken en een avondje ga stappen in Katwijk. Maar ik heb het veel te druk met voetbal. Zo ver is het inmiddels ge komen. Het eerste vrije weekeinde zou 27 mei zijn, maar dan speelt het Nederlands elftal." Hij moet tot zijn spijt erkennen, dat hij van de voetbalsuccessen van zijn oude club Katwijk niet veel mee heeft kunnen maken. „Ik heb Katwijk wel gevolgd, was ook heel blij dat ze kampioen zijn ge worden. De jongens hier leefden ook mee en kwamen me al felicite ren toen het zo ver was. Ik denk dat ik dinsdag maar naar Urk ga om te kijken. Ik zal daar wel een hoop bekenden tegenkomen." HEERENVEEN CERTJAN VAN GEEN Start in Giro geforceerde poging terug te komen Volgens cijfers van NOC*NSF zijn het moeilijke tijden voor de tennissport in Ne derland. De ledenaantallen bij clubs lopen terug, steeds minder spelers lijken warm te lopen voor tennis in competitieverband en de aanwas van jeugdig talent stagneert. Is de populariteit van de tennissport over z'n hoogtepunt heen? Wim Willemsen, voorzitter van het KNLTB- district Leiden en voorzitter van Tennisclub Merenwijk: Van een teruggang in het totale tennissen is ab soluut geen sprake. Individualisering is een alge meen maatschappelijke verschijnsel en ik zie dat ook terug in de tennissport. Mensen worden geen lid meer van een vereniging, vanwege de vele verplichtingen die dat schept. In plaats daarvan huren ze liever een baantje om meer vrijblijvend een balletje te slaan. Juist in het dis trict Leiden speelt het niet. Sterker nog: de clubs in deze regio hebben nog altijd groeiende wacht lijsten. Ik vermoed dat dat komt door een krap aanbod aan tennisfaciliteiten. Je ziet dat veel tennissers uit de stad uitwijken naar clubs in de omliggende gemeenten. Jan van der Marei, voorzitter van de commis sie tennisstimulering bij het district Leiden: „Er is tegenwoordig een groot aanbod van vrije tijdsbestedingen. Dat heeft zijn weerslag op vrij wel alle sporten, waaronder ook tennis. De cij fers in Leiden en omstreken zijn iets gunstiger dan de landelijke gegevens, al neemt dat niet weg dat het een verontrustende ontwikkeling is. De tennisbond heeft er recentelijk een symposi um over gehouden. De conclusie daarvan was dat tennisverenigingen zich anders moeten gaan opstellen omdat een aantal vanzelfsprekende dingen uit het verleden niet meer zo vanzelfspre kend is. Nog niet zo lang geleden waren er wachtlijsten, maar dat is in de meeste gevallen verleden tijd. We moeten het aanbod verbeteren om leden te behouden en aan te trekken. Arnout van Sterkenburg, speelt competitie bij de Leidse tennisclub Unicum: „Wij hebben bij deze vereniging inderdaad last gehad van tanende belangstelling. Ons geluk was dat er vlak bij onze banen een nieuwbouw wijk is verrezen. We hebben daar huis-aan-huis een brochure verspreid en toen hadden we bin nen no time weer heel wat leden erbij. Maar zonder die wijk waren we echt in de problemen gekomen. Ik denk dat de afgenomen belangstel ling voor tennis vooral komt doordat mensen uit steeds meer andere dingen kunnen kiezen. Zelf heb ik opgemerkt dat veel oudere leden afhaken om zich op de golfsport te storten. Golf is op dit moment echt razend populair. Ymco van Gorkom, bondstrainer bij het dis trict Leiden: Voor mij is de situatie moeilijk in te schatten, omdat ik met een select groepje kinderen werk. De vraag naar bondstrainingen is nog altijd gro ter dan het aanbod. Julia van Harten, secretaris van de Ixïidse ten nisclub Roomburg en organisatrice van de Open Leidse tenniskampioenschappen: Roomburg is vrij uniek, omdat wij nog steeds wachtlijsten hebben. Dat komt denk ik voor een belangrijk deel doordat de bevolking van de Burgemeesters- en de Professorenwijk drastisch aan het verjongen is. Er komen jonge gezinnen met kinderen wonen, die kinderen gaan tennis sen, vervolgens nemen ze hun vriendjes mee, en zovoort. Ook tijdens de organisatie van het toer nooi constateer ik geen terugloop in het aantal aanmeldingen. De A-status van de Open Leidse is daar debet aan: het betekent dat er spelers uit de nationale toptien meedoen en dat trekt na tuurlijk mensen aan. Ria Hoogeveen, secretaris van afdeling tennis van de Noordwijkse IJsclub (NIJC): „Dit jaar hebben we voor het eerst een ledenstop afgekondigd, omdat we met 1250 leden aan on ze tax zitten. We hebben toestemming om twee nieuwe banen aan te leggen en pas als die er zijn, nemen we weer leden aan. Ik denk dat we niet met teruglopende belangstelling te maken hebben door het puur recreatieve karakter van NIJC. Wij zijn als vereniging niet bij de tennis bond aangesloten en spelen dus ook geen com petitie tegen andere clubs. Dat 'vrijblijvende' spreekt de mensen aan. TEKST MAARTEN DEKKER FOTO AP K zware tijden voor de wielerfans. De ene ijdt Gino Bartali (85), worden ze erd met de sportieve* Marco Pantani (30). met de twee zoals dat gaat met mensen van wie je weet dat met ze gaat: je weet iverlijden eraan zit te naar als het moment het toch schrikken, de Monnik, is inmid- veel ceremonieel be- zijn geboorteplaats ima nabij Florence. 10k wel II Pirato of genoemd (vanwege ren) is door de tifosi in Iplaatsje Cesenatico naar zijn laatste gebracht. ens wel eens [ico Marco'die als vaker viel dan een :rt lopen, over zeven ichikt. En zowaar, gis- Idde Pantani zich één de start alsnog in Vati- waar de 82ste Ronde vandaag begint. Na audiëntie bij de paus zich vandaag alsnog 179 anderen die aan ïginnen. irtrouwensman Felice de Tourwinnaar van iderdag in La Gazetta )rt: Marco heeft een tijd achter de rug, netoch mogelijkheden. kan hij op zestig pro- n z|^ijn kunnen meedoen riro naar een topvorm 'our de France toewer- i leek zelf meer te voe rt® uitstel van zijn rentree nde van Frankrijk. „Ik de Tour rijden. Ik zal ans hebben, want an- bben een grote voor- 'aar zelfs als ik slecht meedoen." 'ogen zijn supporters gen wat de klimmer te eeft in de Ronde van heeft er verdacht veel dat zijn ploegleider Martinelli is gezwicht druk van Mercatone sponsorende super- n. di en Martinelli ver- op Piraat. Het grote es ehter heeft zijn geloof erugkeer verloren. In negen maanden reed hij pre cies 337 wedstrijdkilometers (de eerste en tweede etappe van de Ronde van Valencia in fe bruari). Dat is veel te weinig om de komende weken te kunnen presteren. Zijn losbandige levenswijze, zijn ruzies met zijn Deense vriendin Kristina en zijn afstan delijke houding ten opzichte van zijn supporters hebben in de wintermaanden een kloof tussen de campionissimo en het publiek veroorzaakt. Panta ni is volgens Gimondi .door acute stress overvallen. Hij was zichzelf niet. Hij deed dingen die niet bij hem horen zoals doorzakken in de disco. Opgejaagd dier 'Magico Pantani', de fanclub, is lang niet meer zo florerend als in 1998. De leden verfden Cese natico in juni van dat jaar roze en smeerden twee maanden la ter na zijn Tourzege net zo ge makkelijk een laag geel over hun huizen. Precies vijftig jaar na Fausto Coppi was Pantani de tweede Italiaan die in één jaar de Giro en de Tour won. Toen hij een jaar later uit de Ronde van Italië werd gezet, nota bene in de leiderstrui, gin gen ze massaal de straat op om te roepen dat hij onschuldig was. Nu zitten ze binnen en le zen in de kranten hoe hun idool langzaam aftakelt. De kopman van Mercatone Uno is geen coureur meer maar eèn opgejaagd dier. Daaruit is vermoedelijk ook het verkeers ongeval te verklaren met zijn Mercedes in februari waarbij hij een lantaarnpaal ramde en licht letsel opliep. Het verergerde zijn in de winter opgelopen knieblessure. Pantani gaf de pijnlijke knie op als reden van zijn vertrek uit de Ronde van Valencia waar hij zijn rentree maakte. Na twee dagen al stap te hij af, precies negen maan den na de gewraakte gezond heidscontrole op de voorlaatste dag van de Ronde van Italië. Op de ochtend van de 5de ju ni 1999 stapte UCI-commissaris Wim Jeremiasse, die bij een on geval op de Weissensee tragisch verongelukte, nietsvermoedend het hotel van Pantini in het Do lomietendorpje Madonna di Campiglio binnen voor een ge zondheidscontrole. Een routi nezaak. Ploegartsen die hun zaakjes goed voor elkaar heb ben, zorgen dat de hemato- crietwaarde van hun renners onder de bovengrens van 50 Pantani, gisteren op het Sint Pietersplein. De Italiaan ging een dag voor de start van de Giro op privé audiëntie bij de Paus. foto epa blijft. Toen Pantani aan de beurt was, stopte de teller pas bij 52. Dat is een indicatie van gebruik van het verboden eiwit hormoon EPO. Hij werd voor twee weken op non-actief ge steld. Weg zege in de Giro. Een lijdensweg volgde. Het is logisch dat die 5de juni niet meer uit het hoofd van Pantani is geweest. Dus was het verstandig van ploegleider Mar tinelli een begeleidingsteam te formeren da-t Pantani via een strak schema voorbereidde op een rentree. De leden, onder anderen de oude vedette Felice Gimondi, stelden zich als eerste doel Pantani bij de boulevard pers vandaan te houden. Daar in slaagden ze maar half. Sinds zijn afstappen in de Ronde van Valencia heeft Pantani geen openheid van zaken meer gege ven en daarmee de schandaal bladen juist aangezet tot een jacht. Justitie De werkzaamheden van Mar tinelli c.s. werden bovendien belemmerd door de Italiaanse justitie. De Turijnse onder zoeksrechter is een grote do- pingzaak op het spoor waarin overigens ook de naam van Beat Zberg (Rabobank) wordt genoemd. Volgens {iet open baar ministerie in Turijn zijn er aanwijzingen dat Pantani ver boden medicamenten heeft ge bruikt voor de Giro van 1999. Hij wordt gesteund door medici van de universiteiten van Ge nua en Parma. De professoren Rizzoli en Menioli in hun rap port: 'De hoge hematocriet- waarde van Pantani in de Giro van 1999 kan niet op natuurlij ke wijze tot stand zijn gekomen. Ook niet door stress. Er is alleen een onnatuurlijke verklaring voor te geven'. Ook in een on derzoek naar dopingdokter Conconi is justitie op Pantani gestuit. Zijn naam komt voor op een diskette met daarachter veel te hoge hematocrietwaar- den. Pantini heeft altijd ontkend EPO te hebben gebruikt, zoals alle renners ontkennen als hun bloeddikte de grens van vijftig is gepasseerd. Pantani zegt al tijd dat hij geen doping nodig heeft om tot prestaties te ko men en dat bij latere controles in een privékliniek waarden zijn gemeten die net onder de vijftig liggen. Toch heeft Pantani de schijn tegen. Hoe is zijn opmer kelijke ontwikkeling als tijdrij- der te verklaren? Waarom be sliste hij al in een vroeg stadium niet naar de Ronde van Frank rijk te komen? Angst waar schijnlijk voor de gretige Franse justitie. Bovendien, in 1995 al, toen hij tijdens Milaan-Turijn in volle vaart frontaal op een landrover klapte en daarbij ge compliceerde breuken opliep, werd bij hem in het ziekenhuis een bloeddikte van 60 gemeten. Er bestonden toen nog geen hematocrietcontroles. Die kwa men er twee jaar later. De UCI stelde de bovengrens vast op vijftig, pikant genoeg op advies van onder meer Pantani. Noodlot Marco Pantani is synoniem voor noodlot. Het ongeval in Milaan-Turijn hield hem bijna twee jaar uit competitie. In de Ronde van Italië twee jaar later deed een overstekende kat in de afdaling van de Valico di Chinuzi een heel peloton vallen met uiteraard Marco Pantani als ernstigste slachtoffer. Maar hij kwam steeds terug, in 1998 sterker dan ooit tevoren. Hij won op indrukwekkende wijze de Giro en een maand later de door dopingsores overscha duwde Tour de France, een dubbelslag die alleen de aller grootsten gegeven is. Eindelijk weer eens een echte klimmer die een grote ronde won. Op zijn hoogtepunt riepen zijn supporters dat ongelukken hun held niet deren. Hij heeft zeven levens en komt altijd weer terug, maar inmiddels is Pantani aardig door zijn 'voor raad' heen. Ondanks zijn start in de Giro is een nieuwe renais sance ver weg.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39